Page 1

Elementy składowe komputera


Skróty i ich znaczenie  CPU - Central Processing Unit - Procesor  HDD - Hard disk drive - dysk twardy  RAM - Random Access Memory – pamięć o dostępie

swobodnym  MB - Mega bajt  TB - Tera bajt  LAN - Local area network - sieć lokalna  PCI - Peripheral Component Interconnect - slot rozszerzeń  WLAN - Wireless Local Area Network - sieć lokalna WiFi  USB - Universal Serial Bus - uniwersalny port szeregowy


Rozpoznawanie nazwy procesorów jedno- i dwurdzeniowych Ilość rdzeni rozpoznamy po nazwach: -2 rdzeniowe mają "dual core lub Core 2 duo w intelu a w amd mamy dopisek X2" Sprawa skompilowała się od wprowadzenia serii I3 I5 oraz I7 tutaj jest następująco: Core I3 są 2 rdzeniowe , Core I5 oraz I7 są 4 rdzeniowe. Przykłady: Jedno rdzeniowe : Pentium, Pentium II, Pentium III, Pentium 4, stare Intel Pentium D, Stare Intel Celeron Dwurdzeniowe: Intel Pentium Dual core, Pentium D od socket 775, Intel Dual core, Core I3, Intel Celeron od s 775, 3 rdzeniowych Intel nie produkuje


Procesory współcześnie montowane do komputerów PC Typy procesorów montowanych współcześ nie do komputerów PC: - RISC (Reduced Instruction Set Computer) : nazwa architektury mikroprocesorów, która została przedstawiona pod koniec lat 70. w teoretycznych pracach na uniwersytecie Berkeley oraz w wynikach badań Johna Cocke z Thomas J. Watson Research Center.


Przykłady 

Alpha

AMD 29000

ARM

Atmel AVR

IBM 801

Intel i860

Intel i960

Motorola M88000

MIPS

PA-RISC

PowerPC

SPARC


Procesory współcześnie montowane do komputerów PC (kontynuacja) - CISC(Complex Instruction Set Computer): rodzaj architektury procesora. Przykłady: 

IBM System/360

VAX

PDP-11

x86


Co to jest płyta główna ? Obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

Jaką pełni funkcję Umieszcza się układy elektroniczne komputera takie jak procesor , pamięć ram , czy karty rozszerzeń oprócz tego znajdują się tam kontroler, chipset ,BIOS itp. W komputerze na płycie głównej znajdują się procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.) i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także innych urządzeń zewnętrznych (port szeregowy, port równoległy, USB, złącze klawiatury, złącze myszy).

Co to jest chipset ? Grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.


Płyta główna

Chipset


Co oznacza słowo socket? Gniazdo procesora jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej; pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Typ gniazda dla procesora musi być zgodny z określonym procesorem. Dla danego typu gniazda charakterystyczny jest kształt, napięcie rdzenia, prędkość magistrali systemowej oraz inne cechy. Gniazdo procesora jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej, pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Płytę z odpowiednim gniazdem dobiera się do procesora(lub procesor do płyty).Każdy procesor pasuje tylko do odpowiedniego socketu/a.


Co to jest BIOS i jaką pełni funkcje ? Skrót BIOS pochodzi od Basic Input/Output Sytem. Jest to nic więcej jak program komputerowy – zbiór instrukcji, które mówią procesorowi w naszym komputerze co ma robić. Tym co go wyróżnia spośród innych programów jest miejsce, w którym jest przechowywany oraz funkcje, za które odpowiada. W przeciwieństwie do innych programów BIOS jest nieodłączną częścią komputera. Nie jest on ładowany z dysku ale jest przechowywany w specjalnych kościach pamięci tylko do odczytu (Read-Only Memory)(od niedawna dostępne są także inne nośniki). Kod źródłowy programu zapisanego w BIOS’ie różni się od normalnego oprogramowania, jest on integralną częścią komputera, definiując przy tym co nasz komputer może robić. Jest to specyfikacja sprzętowa przyporządkowana dokładnie do jednego komputera.


Pamięć podręczna Pamięć podręczna (ang. cache) – mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości.


Przykłady pamięci podręcznej: a) Pamięć podręczna przyspiesza dostęp do relatywnie wolnej pamięci RAM. b) Pamięć podręczna dysku twardego przyspiesza dostęp do bardzo wolnej pamięci masowej (w porównaniu do pamięci RAM, do której dane są pobierane). c) Oprócz pamięci podręcznej dysku twardego, system operacyjny zarządza umieszczaniem zawartości plików w pamięci podręcznej oraz metadanych (jak katalogi, nazwy plików, itp) w pamięci operacyjnej (RAM), w ten sposób zmniejszając użycie dysku zarówno podczas odczytu tych samych danych, jak i zapisu. d) Pamięć podręczna przeglądarki oznacza miejsce na dysku twardym, w którym przeglądarka internetowa przechowuje odwiedzone uprzednio strony (lub części stron) WWW. Ma to na celu przyspieszenie przeglądania stron internetowych, gdyż nie ma potrzeby ściągania odwiedzonych już stron z Internetu.


Czym są urządzenia peryferyjne? Czy muszą się one znajdować poza obudową komputera? Jest to dowolna cześć komputera inna niż procesor i pamięć operacyjna czyli jest to  klawiatura  monitor  mysz  skaner itp..

Szybka pamięć robocza, jak RAM, ROM czy, dawniej, rdzeń, nie może być określana mianem urządzenia peryferyjnego Musi się ona znajdować poza obudowa komputera


Do czego służą: karta sieciowa, karta graficzna, karta dźwiękowa  Karta sieciowa- karta rozszerzeń komputera, służy do

przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane do sieci komputerowej.  Karta graficzna- karta rozszerzeń komputera

odpowiedzialna za przedstawianie grafiki.  Karta dźwiękowa- karta rozszerzeń komputera

umożliwiająca rejestrację przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.

Elementy składowe komputera  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you