Page 1

SAYI 4 / MAYIS 2016

n’ var n’ yok


İÇİNDEKİLER

n’var

n’yok Residorm’dan haberler, keyifli röportajlar, bilgi ve eğlence dolu yazılar, öğrencilik hayatının vazgeçilmezleri...

DÖNEM BİTİYOR 1 Bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna geldik... En yoğun ve keyifli yılımızı geçirdik bu yıl. Eğlenceli zamanların yanında yoğun sınav haftalarını da hep birlikte atlattık.

10

RESIFEST 2016 Eğlence, müzik ve heyecan dolu bir Resifest’i daha geride bıraktık. Dopdolu geçen bir festivalin ardından kalanlar...

6

© Residorm / Tüm Hakları Saklıdır.

2

RESILIFE


STAJ MI, WORK&TRAVEL MI? “Okul zamanı farklı şeyler yapmaya fırsat bulamıyorum, en azından yazları değerlendirmeliyim.” diyorsanız, staj ve Work&Travel seçeneklerine bir göz atalım.

22

PRATİK ÇÖZÜMLER

14

AKIMLAR SAVAŞI

16

BİLİYOR MUYDUN?

18

Yurt hayatınızı kolaylaştıracak ipuçları...

Elektrik deyince bazılarımızın aklına Edison, bazılarımızın aklına ise Tesla gelir. Peki neden?

Ahtapotların üç tane kalbi olduğunu, timsahların renk körü olduğunu, gözlerimiz açıkken hapşıramadığımızı...

BU SAYININ FOTOĞRAFI

ENERJİ 24 TASARRUFU

ÖĞRENCİ İŞLERİ

“Hangi Residorm Daha Yeşil?” yarışması ile Residormlular, çevreye olan duyarlılıklarını arttırıp tatlı bir rekabetin içine girdiler.

Dört yıllık üniversite hayatına kaç hayal, kaç gerçek sığar? Kaç insan tanınır; kaçı dost hanesine yazılır?

20

residorm

34

N’VAR N’YOK Vee kafasına estiği zaman çıkan dergimiz yeni sayısıyla yine karşınızda! Asistan öğrencilerimizin de desteğiyle oluşturduğumuz bu sayımızda yine dopdolu bir içerik sizleri bekliyor. Residorm’da bu yıl nasıl geçti, neler yaptık, neler öğrendik hepsini paylaşmak istedik sizlerle. "Residorm'da 4 yıl nasıl geçer, Resifest'te bu sene neler oldu, kimler sahne aldı, Tesla ve Edison arasındaki amansız rekabet nasıl yaşandı, yurt hayatı

nasıl kolaylaştırılır, enerji tasarrufu neden ve nasıl yapılmalıdır, staj mı work&travel mı sorularının hepsine cevap aradık. Bunların yanısıra öğrencilik hayatı, ilginç bilgiler, kariyer, çevre vb. konularda ilginizi çekebilecek içerikleri de ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz. Herkese iyi okumalar!

RESILIFE

3


HOŞÇAKALIN!

DÖNEM BİTİYOR, YAZ GELİYOR! Bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna geldik... Yaptığımız her şeyde yanımızda olup yılımızın bu kadar keyifli ve hatırlanır geçmesine katkı sağlayan tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.

4

RESILIFE


En yoğun ve keyifli yılımızı geçirdik bu yıl. Eğlenceli zamanların yanında yoğun sınav haftalarını da hep birlikte atlattık. Sizler ara tatile girdiğinizde biz de yarım kalan işlerimizi tamamladık. Üstüne bir de erken kayıt çalışmalarımızı tamamladık ki sizlere erkenden fırsatlar sunalım. Kayıt yenileme taleplerinizin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi ise bizleri çok mutlu etti. Yıl boyunca yaptığımız etkinliklerde birlikte eğlendik, turnuvalarda karşı Residormlu ile maç yaparken birlikte tezahürat yaptık, Köy Okulu Projesi ile minik kardeşlerimize birlikte yardım ettik. Sorumluluklarımızın farkında olup Enerji Projesi ile daha bilinçli enerji tüketimi için birlikte çabaladık, Hatıra Ormanımız için çok sayıda fidana can suyu verdik. Son olarak ise Resifest’te doyasıya eğlendik ve tüm yılın acısını çıkardık. Yaptığımız her şeyde yanımızda olup yılımızın bu kadar keyifli ve hatırlanır geçmesine katkı sağlayan tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz. Aileden ve arkadaşlarından ayrı kalmalar, sabah erken kalkmalar, sınav haftalarında sabahlamalar, üstüne bir de bütünlemeler derken çok yoruldunuz. Kiminizin çalışma, kiminizin staj planları var ama hepiniz, gelecek yıl daha enerji dolu ve başarılı bir yıl için tatilin keyfini çıkarın. Ama unutmayın biz yazları da buradayız!

YOĞUN SINAV HAFTALARINI DA HEP BİRLİKTE ATLATTIK.

EN SEVDİĞİMİZ VE GURUR DUYDUĞUMUZ: KÖY OKULU PROJESİ

RESILIFE

5


N’VAR N’YOK

BAÜ’DE BOTANİK BAHÇE Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü Botanikl Bahçe çalışmaları başladı. “Balıkesir Biyoçeşitliliğinin Korunması ve Eğitimi Parkı” projesi kapsamında oluşturulacak botanik bahçesi, Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi’ndeki gölet çevresinde yaklaşık 20 hektarlık bir alanda yapılıyor. Balıkesir Üniversitesi Botanik Bahçesi; eğitimi, araştırmayı, dinlenmeyi, doğayı tanımayı, gen kaynaklarını koruma altına almayı, çevre duyarlılığını arttırmayı hedeflemektedir. Yapılacak botanik bahçesinde iki gölet, yedi köprü, amfi tiyatro, kafeterya, rekreasyon alanları, kütüphane, yönetim binası doğa okulu, herbaryum, seralar yer alması planlanıyor.

RESIDORM’DA ERKEN KAYITLAR DEVAM EDİYOR! Hepinizin bildiği gibi 2016-2017 akademik yılı için erken kayıtlarımızı bu yıl da Şubat ayında almaya başladık. Yoğun ilginizle karşılanan kampanyamız kapsamında çok sayıda öğrencimiz Residorm’da kayıtlarını yenilediler. Kontenjanlarla sınırlı 1. ve 2. erken kayıt dönemlerini kapattık ancak 3.erken kayıt dönemi indirimlerimizin hala devam ettiğini hatırlatalım. İndirimlere ek olarak 4.seneye kayıt yenileyenlere ücretsiz kahvaltı ve arkadaşını getirene 200 TL ek indirim avantajlarımız da devam ediyor.

6

RESILIFE


RESIDORM BALIKESİR’DE LOBİMİZ YENİLENİYOR 2016-2017 akademik yılı hazırlıklarımız başladı! Residorm Balıkesir’deki lobimiz Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak düzenlemelerle yepyeni bir görünüme kavuşuyor. Daha geniş ve ferah bir ortak alan haline dönüşecek olan lobimiz aynı zamanda renkleniyor.

ELİF ERTAN

HATIRAORMANI Mimarlarımızdan Sungur Ertan’ın değerli kızı Elif Ertan anısına üniversite kampüslerinde oluşturduğumuz hatıra ormanı kapsamında ilk çalışmalarımız Balıkesir ve Kırıkkale’de tamamlandı. Öğrencilerimizle birlikte Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü’nde 2100, Kırıkkale Üniversitesi Yahşihan Kampüsü’nde 1800 ağaç fidanı dikimi gerçekleştirdik.

RESILIFE

7


PAYLAŞIM KUMBARASI Bir akademik yıl daha sona ererken ders kitapları alt sınıflara bırakılıyor. Residormlarda dönem sonu yaklaşırken yeni bir uygulamaya daha geçiyoruz. Tüm yurtlarımızda oluşturacağımız kitap kumbaraları ile öğrencilerimiz artık faydalanmayacaklarını düşündükleri ders kitaplarını alt sınıflara bırakıyorlar. Böylelikle özellikle aynı bölümde okuyan öğrencilerimiz bir sonraki sene için ya kitap masrafından kurtuluyor ya da ücretsiz, yardımcı bir kitap daha edinmiş oluyor. Öncelikli olarak akademik ve ders kitapları ağırlıklı ilerlemesini düşündüğümüz kitap kumbaramıza desteklerinizi bekliyoruz.

RESIBLOG YAYINDA! Websitemizde blog sayfamız Resiblog açıldı. Blog sayfamızda Residorm’dan güncel haberler, eğlenceli yazılar, yurt yaşamına dair minik detaylar, röportajlar ve daha fazlası yer alıyor. Kalemine güvenen, ben kendimi yazarak ifade edebilirim diyen, bilmeniz gereken bir de şöyle bir konu var diyen Residormluların yazılarını da bekliyoruz!

8

RESILIFE


RESICARD AVANTAJLARI 2016-2017 AKADEMİK YILINDA DA DEVAM EDİYOR!

RESILIFE

9


RESIFEST’16

EĞLENCE, MÜZİK VE HEYECAN

RESIFEST’16 Eğlence, müzik ve heyecan dolu bir Resifest’i daha geride bıraktık. Dopdolu geçen bir festivalin ardından kalanlar...

10

RESILIFE


DJ OLMADAN BAHAR PARTİSİ OLMAZ! :)

Residorm’dan bir festival daha geldi geçti. Residorm Balıkesir ve Muğla’da 3-4 Mayıs ve Kırıkkale’de 13-14 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Resifest’te oyunlar oynadık, turnuvalarda yarıştık, şarkılar söyleyip dans ettik ve doyasıya eğlendik. Resifest’in ilk gününe sağlımız için koşarak başladık, sabah koşusuyla güne merhaba dedik. Muğla’da duvarımızı renklendirerek devam ettik, Balıkesir’de heyecanlı yarışmalar bizi bekliyordu. Kırıkkale’de ise kimsenin kayıtsız kalamadığı çikolatalı ekmek ile güzel bir kahvaltı yaptık. Depoladığımız enerjiyi gün içerisinde yaptığımız yarışma ve turnuvalarda harcadık. Her 3 şehirde masa tenisi, dart ve eşli tavla turnuvalarının finallerini gerçekleştirdik. Residorm Balıkesir’de penaltı atışları, kelime oyunu, langırt, cubby bunnt challanse, halat çekme, oryantiring; Residorm Kırıkkale’de halat çekme, çiz-anlat, penaltı atışları; Residorm Muğla’da cup-cake, playstation, trivia crack, penaltı atışları ile çekişmeli mücadelelere girdik ve kazanan hep biz olduk. Festival müziksiz olmaz, bahar partisiz karşılanmaz dedik; konselerle eğlendik. Yetenekli öğrencilerimizin de performanslarıyla çok güzel bir Bahar Partisi gerçekleştirdik. Festivalde bize destek olan asistan öğrencilerimize, değerli ekibimize ve katılım gösteren siz öğrencilerimize sonsuz teşekkürler!

GRUP BAND-AJ BALIKESİR'DE MUHTEŞEM BİR PERFORMANS SERGİLEDİ.

RESIDORM'DAN BİR FESTİVAL DAHA GELDİ GEÇTİ...

RESILIFE

11


KONSERLER Yetenekli öğrencilerimiz yine bizi yalnız bırakmayıp harika performans sergiledi.

12

RESILIFE


CUPCAKE Birbirinden renkli ve lezzetli cupcakelerimizi yarıştırdıktan sonra afiyetle yemeyi ihmal etmedik. :)

YARIŞMALAR Yarışmalarımız her zamanki gibi oldukça çekişmeli geçti.

OZAMANRENK! Bizi bilen bilir; boyalarla aramız her zaman iyi olmuştur. Residorm Muğla'daki avlu duvarımızı hep birlikte renklendirdik.

RESILIFE

13


PRATİK BİLGİ

YURT HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK...

PRATİK

ÇÖZÜMLER 1 Kıyafetlerinizin yeni yıkanmış gibi tertemiz kokması için kıyafetlerin arasına sabun koyun veya dolabın içine asın.

5 Kumaş ayakkabılarınızı saklamak için pratik bir çözüm.

14

RESILIFE


2

3

4

Kutu içecek açma halkalarını kıyafet askılarına takarak daha fazla yer elde edebilirsiniz.

Masanızın üzerini daha düzenli kullanmak için küçük kutular yerleştirebilirsiniz.

Kıyafet dolabınızın içine alacağınız dolap içi düzenleyici ile hem kıyafetleriniz daha düzenli olur hem de daha fazla eşya sığdırabilirsiniz.

6

7

Kıyafet dolabının kapağına asacağın cepli dolap düzenleyicisi ile en çok kullandığın eşyalarını buraya yerleştirebilirsiniz.

Mutfakta kullandığınız makarnaların hava almadan saklanması için plastik bir şişe kapağını paketin ağzına geçirebilirsiniz.

RESILIFE

15


BİLİM

Tesla vs. Edison

AKIMLARIN SA

Zamana damga vuran tarihsel olayları hepimiz az çok merak ederiz. Peki, bilim tarihinde, örneğin elektrik alanında bu nasıl gelişti? Elektrik deyince bazılarımızın aklına Edison, bazılarımızın aklına ise Tesla gelir. Bir tarafta doğru akımı (DC) savunan Thomas Edison, diğer tarafta alternatif akımın (AC) savunucusu Nikola Tesla. Elektrik denince akla gelen bu iki mucidin yolları kesişecek ve aralarında tam anlamıyla “Akımlar Savaşı” başlayacaktı. Peki, bu savaşın galibi kim oldu dersiniz? İsterseniz bu soruların cevabını öğrenmeden önce Tesla ve Edison arasındaki yoğun ve aşırı rekabetin

16

RESILIFE

nasıl başladığına göz atalım. 19. yy’ın sonlarına doğru New York’ta elektriğe çok büyük bir talep vardı. Edison’un Pearl Caddesi’ndeki doğru akım jeneratörü ise bir anda tekel haline gelmişti. New York Şehri’nin zenginleri evlerine elektrik bağlatmak için sıraya girmişti. Tesla, Edison kadar şanslı değildi, .alışmalarını anlatabileceği bir ortamı hemen bulamamıştı. New York’taki laboratuvarında geliştirdiği akkor lambasına pazar aramakla meşgul olan Edison ile ilk karşılaşmasında Tesla, büyük bir heyecanla çalışmalarından Edison’a söz etti.


“Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.” Nikola Tesla

AVAŞI Edison böyle teorik alışmalarla vakit harcaması yerine onunla birlikte çalışmasını önerdi. Edison o yıllarda kurduğu şirket ile (General Electric) şehirlere doğrusal akım kullanarak elektrik üreten santraller inşa ediyordu. Fakat bu santrallerin ürettiği akım kısa mesafelere iletilebildiği için ve tam verimli çalışmadığından dolayı o yıllarda Amerika’da sık sık elektrik kesintileri yaşanmaktaydı. Tesla, Edison’un yanında çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra santrallerdeki sorunları çözmeyi başardı. Ancak Edison’un kendisine söz verdiği ücreti talep ettiğinde Edison şaşırmış bir şekilde, tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlayabileceğini söyledi ve bir ücret ödemedi. Tesla derhal istifa etti. Savaş Başlıyor! Tesla’nın sisteminin daha üstün niteliklere sahip olduğunu Edison da biliyordu. Bu yüzden alternatif akımı karalamak için propagandalara başvurdu. İşte ilk elektrikli sandalye fikri, bu rekabet sırasında doğdu. Edison, Tesla’nın sisteminin ne kadar tehlikeli olduğunu herkese göstermek için, elektrikli sandalyeyi kullanmaktan çekinmedi. Elektrikli sandalye, ilk olarak6 Ağustos 1890′da bir mahkûmu idam etmek amacıyla kullanıldı. Bu mahkûm, William Kemmler’dı. Bir muhabir; elektrikli sandalye ile idamı, “dehşet verici bir manzara, asmaktan çok daha kötü” şeklinde tarif ediyordu. Çünkü elektrikli sandalyenin asıl amacı şov yaparak insanları korkutmaktı: “Akımların Savaşı” kazanılmalıydı.

Akımlar Savaşının Galibi Kim Oldu Dersiniz? O zamanki Amerikan hükümeti, Niagara Şelalesi’nin gücünden yararlanmak için bir santral kurmaya karar verince; Edison’un bütün karalama çalışmalarına karşılık, alternatif akımın avantajı daha fazla olduğundan Tesla’nın sistemini Edison’un sistemine tercih etti. Santraldeki jeneratörlerin üzerinde, Tesla’nın adı yer alıyordu. Edison’u teskin edebilmek için, şelaledeki santralden gelen elektriğin iletim hatları, General Electric’e bırakıldı. Peki, her yerde Tesla’nın alternatif akımının daha çok kullanılmasına karşılık, neden Edison Tesla’dan daha popüler oldu? Sanırım bunun cevabını yukarıda anlatılan amansız rekabet hikâyesi açıklamaya yetecektir.

RESILIFE

17


İLGİNÇ BİLGİLER

BİLİYOR M İnsan vücudundaki damarların uzunluğunun yaklaşık 100 km olduğunu, Singapur’da sakız alıp satmanın yasak olduğunu ve daha fazlasını...

1

2

PLASTİKTORBA

PLAKA&TRAFİK

2002 yılında Bangladeş plastik torba kullanımını yasakladı. Ardından Fransa, Tanzanya ve Meksika da aynı yasağı uyguladı.

Filipinlerde araç plakasının son hanesi 1 veya 2 olanlar Pazartesi, 2 veya 3 olanlar Salı, 5 veya 6 olanlar Çarşamba, 7 veya 8 olanlar Perşembe, 9 veya 0 olanlar Cuma günü trafiğe çıkabilir.

3

4

İNSANVÜCUDU Bir insanın vücudundaki damarların uzunluğu 100 km civarındadır.

18

RESILIFE

FACEBOOK Dünyanın en kalabalık nüfusu Facebook’ta! 2016’nın ilk çeyreğinde aylık aktif kullanıcı sayısı; 1.65 milyar.


MUYDUN? 5

6

TAŞDEVRİ

ORMAN

İnsanlık tarihinin %99’u taş devrinde geçmiştir.

Ormanlar yazın ısıyı 5-8 derece düşürür, kışın 1-3 derece yükseltir. Nemi sabit tutar.

7

8

REKORLARKİTABI Guinnes Rekorlar Kitabı, Amerikan kütüphanelerinden en çok çalınan kitap olma özelliğini taşır.

WILLIAMFARISH “Not verme” ilk olarak William Farish adlı kimya profesörü tarafından 1792’de bulunmuştur.

RESILIFE

19


FOTOĞRAF

Etiyopya, 10/2013

20

RESILIFE


“Afrika, genel olarak çok hoşuma giden bir kıtadır. Daha önce Kuzey Afrika bölgesindeki Mısır, Fas ve Tunus’u gezme fırsatı bulmuştum. Güneyde ise Güney Afrika Cumhuriyeti’ni görmüştüm. Birlikte gezdiğimiz grubumuzla Etiyopya gezisi olacağını duyduğumda pek önemsememiş, yine de gitmeye karar vermiştim. 2013 yılı Ekim ayında gerçekleştirdiğim Etiyopya gezisinde bu seyahate katılmakla ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Bu zamana kadar Afrika kıtasında gezdiğim yerlerden hem doğa, hem de kültür anlamında çok farklıydı. Etiyopya bizden farklı bir tarih diliminde yaşıyor. İsa’nın doğumunu 7 yıl sonra duydukları için, onlarda milat 7 yıl sonra başlamış. Ayrıca 1 yılda 13 ay var. İlk 12 ay 30’ar gün sürerken 13. ay ise 5-6 gün sürmekte. Latin alfabesi kullanmıyorlar, kendilerine özgü alfabeleri var. Saat konusunda anlaşmak da oldukça güç. Gün doğumunu 00.00 olarak kabul ediyorlar. Yani sabah bizim saatimizle 06.00, onlar için 00.00, öğlen 12 ise onlara göre 06.00. Bunu bilmezseniz rehberiniz ya da şoförünüzle randevulaşırken problem yaşayabilirsiniz. Etnik olarak bir çok farklı kabile yaşıyor. Gezi esnasında bu kabile ziyaretleri onların yaşamları hakkında bilgi edinmenizi sağlıyor.”

Serpil VARICIER Mimar, MV Holding

RESILIFE

21


KARİYER

STAJ MI, WORK&TRAVEL MI?

“Okul zamanı farklı şeyler yapmaya fırsat bulamıyorum, en azından yazları değerlendirmeliyim.” diyorsanız, staj ve Work&Travel seçeneklerine bir göz atalım. “Okul zamanı farklı şeyler yapmaya fırsat bulamıyorum, en azından yazları değerlendirmeliyim.” diyorsanız, tatil dışında birçok alternatif olduğu kesin. Biz bu yazımızda “Neden staj yapmalıyım?” ya da “Neden Work and Travel yapmalıyım?” sorularınızda sizlere yol göstermeye çalışacağız. Her iki çalışmanın da kariyer yaşamına faydası oldukça

WORK&TRAVEL Work and Travel programında yeni şeyler keşfetmeyi seven, dilini geliştirmeyi, yurt dışında eğitimini devam ettirmeyi ya da yurtdışında çalışmayı planlayan kişiler tercih edebilir. Work and Travel ile Amerika’ya gidenlerin çoğunlukla para biriktirerek Türkiye’ye döndüğünü unutmayın. Böylece hem program masraflarınızı karşılayıp hem de birikmiş paranızla programı tamamlayabilirsiniz.Work and Travel’ın dil öğrenme konusundaki en büyük avantajı, program çerçevesinde günlük konuşma dili kullanılacağı için pratik yaparak konuşmayı hızlandırmasıdır. Tüm bunların yanı sıra Amerika’nın farklı yerlerini keşfetmek Work and Travel’ın en keyifli yanı olsa gerek. Yaklaşık 4 ay olan programda Amerika yeniden keşfedilebilir. :)

22

RESILIFE

yüksektir. Bu yüzden kesin olarak birini tercih etmek yerine, gelecek planlarınızı göz önünde bulundurarak karar vermek en doğrusu olacaktır. Okulda alınan eğitimin çoğunlukla teorik olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Stajın sağladığı en önemli katkı; bir firma içerisinde işin uygulanma şeklinin öğrenilmesi, pratiklik kazanılması, hata yapma oranının azalması ve firma yapılanmasının öğrenilmesidir. Ayrıca; mezun olduktan sonraki iş görüşmelerinizde yaptığınız stajlar da size iyi bir referans olacaktır. Okul döneminde yapılan stajların bir diğer avantajı da çalışmak istediğiniz alanları test etme şansıdır. Aynı departman içerisinde farklı birimleri görerek karar vermeniz kolaylaşır. Böylece; kendi potansiyelini keşfetme şansı da elde edilir. Kısıtlı süre ile yaptığınız stajı ise en verimli şekilde geçirmek için zamanı çok iyi değerlendirmelisiniz. Staj süresince size çok büyük sorumluluklar verilmeyecektir. Ancak siz istekli olun ve bulunduğunuz her an yöneticilerinizden yapacak bir şeyler isteyin. Staj sürecinin eğitimin bir parçası olduğu düşünüldüğünde küçük büyük her türlü çalışma severek yerine getirilmeli, farklı bakış açıları kazandırdığı unutulmamalıdır. Staj Nasıl Bulunur? Öncelikle üniversitenizin kariyer merkezine başvurabilirsiniz. İkinci olarak kariyer sitelerinde yayınlanan ilanlara ulaşabilir, başvuruda bulunabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz firmalar var ise bu firmalarla da direk olarak iletişime geçebilirsiniz.


,

RESILIFE

23


ÇEVRE

HANGİ RESIDORM DAHA YEŞİL? Günlük yaşantımızda yapacağımız küçük değişikliklerle çok kısa sürede ciddi bir tasarruf yaparak çevre kirliliğini engelleyebilir ve ülke ekonomisine katkıda bulunabiliriz. Residorm Balıkesir, Kırıkkale ve Muğla arasında gerçekleştirilen “Hangi Residorm Daha Yeşil?” yarışması ile Residormlular, çevreye olan duyarlılıklarını arttırıp tatlı bir rekabetin içine girdiler. Günlük yaşantımızda yapacağımız küçük değişikliklerle çok kısa sürede ciddi bir tasarruf yaparak ağaçları kurtarabilir, nesli tükenmekte olan canlı türlerini yaşama döndürebilir, çevre kirliliğini engelleyebilir ve ülke ekonomisine katkıda bulunabiliriz bilinciyle yola çıktık. Neden “Hangi Residorm Daha Yeşil?” Yarışması? Çünkü; - En önemli enerji kaynağı olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar sadece ülkemizde değil dünyada da hızla tükeniyor. - Kullandığımız enerjinin büyük bir kısmını döviz ödeyerek yurtdışından satın alıyoruz. - Gelirlerimizin çok büyük bir bölümünü enerji ithalatına harcıyoruz. - Enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı salınımları ve çeşitli atık ürünler çevreye büyük zararlar veriyor. Oysaki yapılan araştırmalar yaklaşık 7,5 milyar TL değerinde enerji tasarruf kapasitemiz olduğunu gösteriyor. Bu tasarruf sayesinde 4 adet Keban Barajı inşa edilebilir ya da 30 milyon konutun bir yıllık enerji ihtiyacı karşılanabilir. Yarışmamız; Mart ve Nisan aylarında su, elektrik ve doğalgaz olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirildi ve Mart

24

RESILIFE


ve Nisan aylarındaki kişi başı tüketim değerleri, bir önceki yılın Mart ve Nisan ayı tüketim değerleriyle karşılaştırıldı. Yarışmanın sonunda Residorm Balıkesir elektirk kategorisinde, Residorm Kırıkkale su kategorisinde ve Residorm Muğla doğalgaz kategorisinde 1. oldular. Sonuçlar doğrultusunda tüm yurtlarımızda eğlenceli bir pizza partisi gerçekleştirdik. :) Çevre ve tasarruf konusunda göstermiş oldukları duyarlılık için öğrencilerimize tekrar çok teşekkür ediyoruz.

NELER ÖĞRENDİK? Dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatarak aylık 900 litre su tasarrufunda bulunabileceğimizi; geri dönüştürülen her 1 ton kağıdın 17 ağacı kurtardığını; ortam sıcaklığındaki her 1 derecelik azalmanın yakıt tüketimini %6 azalttığını; son yüzyıl için dünya nüfusu 3 kat artarken, su kaynaklarına olan talebin 7 kat arttığını; içtiğimiz bir fincan kahvenin üretim sürecinde 130 litre su harcandığını; 2030 yılında 100 milyon nüfusa ulaşması beklenen ülkemizin su kaynaklarının da azalmasıyla birlikte su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasına gireceğini; dünyada üretilen plastiklerin yalnızca %5'inin geri dönüştürüldüğünü; stand-by modundaki 10 cihazın yılda 8,7 kWhenerji tükettiğini ve bunun, yaklaşık olarak, bir evin aylık elektrik tüketiminin yarısı değerinde olduğunu; günümüzde her 8 dakikada bir çocuğun susuzluktan hayatını kaybettiğini; duş alma süremizi 5 dakika kısaltarak aylık 600 litre su tasarruf edebileceğimizi; saç kurutma makinasının 10 dakika çalışmasının 60 watt'lık bir lambanın 3 saat yanmasına eş değer elektrik tükettiğini ve çok daha fazlasını "Hangi Residorm Daha Yeşil?" yarışmasıyla öğrendik.

RESILIFE

25


RESIDORMLULARA SORDUK!

RESIDORM’DA

4 YIL

26

RESILIFE


- Neden üniversite hayatını 4 yıl boyunca Residorm’da geçirmeyi tercih ettin? Nisa Nazlı Can, Kırıkkale: Benim için okula yakın olması çok avantajlı.Güvenlik açısından bölgedeki en güvenilir yer ve evim gibi diyebilirim. Gizem Eyüpoğlu, Muğla: Çünkü burada kazandığım arkadaşlıklar gerçekten hayatımın sonuna kadar devam edeceklerine inandığım ilişkiler. Ayrıca da ailem buranın güvenlik açısından sağlam bir yer olduğunu bildiği için burada konaklamamı istiyor. Oğulcan Pur, Balıkesir: Samimi bir ortam bulduğumdan ve kaliteli bir yaşam ve hizmet sağladıkları için. Tunahan Yenidünya, Balıkesir: Aslında 5 yıl oldu Residorm’a geleli. Beni tanıyanlar “Buranın demirbaşı mısın?” diye soruyorlar. Öyleyim abi. Buranın inşaat halini biliyorum. Çarşı alanının cidden dutluk olduğu zamanları hatırlıyorum. “Konfor” 5 yıldır hala burada konaklamamın sebebidir. Sultan Başar, Muğla: Residorm’a ilk geldiğimde yurt henüz tamamlanmamıştı ama

yine de beğendiğim bir ortamdı ve ilk öğrencilerindenim yurdun. Burada edindiğim arkadaşlıklar ve oda arkadaşımla ilişkilerim aile sıcaklığını hissettirdi bana. Bu yüzden hala Residorm’da konaklıyorum. Hüseyin Örgen, Kırıkkale: Konumu, yaşantısı ve arkadaşlık ve dostluk nedeniyle burdayım. 4 yıldır buradayım 4 yıldır da mutluyum, huzurluyum. Sürekli değişen ve gelişen hizmetlerden daha da mutluyum. Burak Ayduran, Muğla: En önemli sebep kampüs içinde olması ve bundan kaynaklı fakülteme çok yakın olması. Ve fatura dertleri ile uğraşmak istememem bir neden. Cemile Ertekin, Balıkesir: Fakülteme yakın olduğu için dört yıl boyunca Residorm tercihim oldu. Yüksel Ahmet Orhan, Kırıkkale: Eğlenceli, bir öğrencinin arayıp da isteklerini bulabildiği tek yer ve okuluma çok yakın. Ahmet Yaylalıoğlu, Balıkesir: Bunun ana nedeni ailemin ben Residorm’da kaldığım sürece kendilerini rahat hissetmeleri. Diğer bir sebebi ise en iyi arkadaşımla 3 yıldır aynı odada kalmamız. Garip bir şekilde buradan

OĞULCAN PUR / Balıkesir

kopamıyoruz. Hande Başar, Muğla: Çünkü oda arkadaşlarımla çok iyi anlaşıyorum. Bir aile gibi olduk. Kampüs içerisinde olması da bir etken. - Residorm’a ilk geldiğin an ne hissettin? Nisa Nazlı Can, Kırıkkale: Başta ailemden ilk kez ayrıldığım için korkularım vardı. Ama bu korkular, yavaş yavaş yurt ortamına adapte oldukça yok oldu. Gizem Eyüpoğlu, Muğla: Başta ailemden ilk kez ayrıldığım için korkularım vardı. Ama bu korkular, yavaş yavaş adapte oldukça yurt ortamı yok oldu. Oğulcan Pur, Balıkesir: Ailemden uzak olmayı ve kendi ayaklarımın üstünde durabilme özgüveni hissettim. Tunahan Yenidünya, Balıkesir: Taksitler… :) 5. yıl oldu, yakında bitecek. Sultan Başar, Muğla: Başta yalnız kalacağımı zannetmiştim ama buradaki sıcaklığı görünce korkularım geçti. Hüseyin Örgen, Kırıkkale: İlk geldiğimde çok korktum ama duvarındaki yazıyı görün-

HANDE BAŞAR / Muğla

RESILIFE

27


SULTAN BAŞAR/ Muğla

ce ‘’Burası Senin yerin’’ yazısı bana samimiyet hissettirdi. Günler geçtikçe çalışanları ve ortamı bu samimiyeti bana gösterdi. Burak Ayduran, Muğla: Ailemden ayrılıp ilk kez yabancı bir şehirde yalnız olacağım için tedirginlik vardı. Bu tedirginlikler arkadaşlarımla anlaşabilmem ve aile sıcaklığını onlarda bulmam ile geçti. Cemile Ertekin, Balıkesir: Öncelikle çok yalnız olduğumu, bu dağ başında ne yapacağımı düşünmüştüm. Yüksel Ahmet Orhan, Kırıkkale: İlk geldiğimde yabancılık yaşadım ama zamanla aile gibi olduk ve çok alıştım. Ahmet Yaylalıoğlu, Balıkesir: Çok tedirgindim, evden uzakta olmak garip bir histi. İlk sene çok zorlandım adapte olamadım pek. Her hafta sonu eve gittim. Sonraki senelerim ise keyifliydi. Alışma sürecim uzun sürdü. Hande Başar, Muğla: İlk geldiğimde alışamam diye korktum. Ailemden ilk defa uzak bir yere gelmiştim. Ama sonra

“BURADA HER ANIMIZ EĞLENCELİ GEÇİYOR.”

Residorm'un sıcaklığından dolayı alıştım. - Residorm’da yaşadığın en komik anın nedir?

HÜSEYİN ÖRGEN/ Kırıkkale

NİSA NAZLI CAN / Kırıkkale

28

RESILIFE

Nisa Nazlı Can, Kırıkkale: Burada her anımız komik değil eğlenceli geçiyor. Sıkılıyorum dediğim bir günüm bile geçmedi. Çok şey öğrendik. Gizem Eyüpoğlu, Muğla: İlk senemde, daha ortak alan katı yeni açıldığı zamanlar arkadaşlarımla konuşurken arkamdaki camı görmemiştim ve döndüğümde çarptım. Komik anlardı. Oğulcan Pur, Balıkesir: Residorm’da birden fazla komik anım oldu. Bu anılardan herhangi birini seçmek geri kalanına saygısızlık olur. Tunahan Yenidünya, Balıkesir: Buraya sığmaz ki... :) Ama Ahmet vardı, maskotumuz gibiydi. Ona in ve cin içeren şaka yapmıştık. 8-10 kişilik prodüksiyon çok sağlamdı. :) Sultan Başar, Muğla: Bir gün derse yetişmek için koşarken koridorda kayıp düşmüştüm. Herkesten önce kahkaha atmaya başlamıştım. Bence çok komikti. Başkası olsa ona da gülerdim. Çünkü ben genel olarak gülerim. Hüseyin Örgen, Kırıkkale: Burada her anımız eğlenceli ve komik geçiyor. Onun için ayrıca bir anım yok, komik diyebileceğim. Burak Ayduran, Muğla: Yurda ilk geldiğim gün odama geçtim ve kapıyı kilitleyerek uykuya daldım. Ardından oda arkadaşım odaya giremediği için güvenlikle odaya geldi. Ya-


şadığı şok şu günlerde komik bir anı olarak kaldı. Cemile Ertekin, Balıkesir: Kız bahçesinin ortak alan olduğu dönemde çok kalabalık bir akşamda sandalye ile birlikte bayağı yuvarlanmıştım ve çevremdekiler bayağı eğlenmişti. :) Yüksel Ahmet Orhan, Kırıkkale: Üniversite öğrencisiyiz ve her anımız eğlenceli geçiyor. Ahmet Yaylalıoğlu, Balıkesir: Oda arkadaşımın peynirinin bozulmasından dolayı oluşan koku nedeniyle, tüm uzun koridorun kapılarını açıp bu koku ne böyle gibi tepkiler vermesiydi. Odamızda kokudan bayılanlar olmuştu, ilk aklıma gelen komik anı buydu. :) Hande Başar, Muğla: Arkadaşlarımla televizyon odasında korku filmi izliyorduk. Yanımdaki arkadaşım yanımdan kalktı ve çığlık atmaya başladı. Korktum ama arkadaşım şaka yapıyormuş. :)

CEMİLE ERTEKİN / Balıkesir

“UNUTULMAZ ANILAR İÇİN RESIDORM MÜKEMMEL BİR TERCİH.” - Bir cümle ile Residorm’u nasıl tarif edersin? Nisa Nazlı Can, Kırıkkale: Burası benim yerim. Gizem Eyüpoğlu, Muğla: Unutulmaz anılar için Residorm mükemmel bir tercih. Oğulcan Pur, Balıkesir: Arkadaşlık, dostluk gibi kavramların ne denli önemli olduğunu ve daha birçoğunu sayamayacağım çeşitli özelliklerdir. Tunahan Yenidünya, Balıkesir: Balıkesir’de öğrenciyseniz 1 sene de olsa gelin, burayı deneyin. Bakın bunu size 5 yıldır üniversite okuyan biri söylüyor. :) Sultan Başar, Muğla: Ev sıcaklığını burda bulabilirsiniz. Hüseyin Örgen, Kırıkkale: Sizin de sloganınız gibi burası artık benim yerim. Burak Ayduran, Muğla: Okula yakın, çok güzel. Cemile Ertekin, Balıkesir: Residorm, Burası Senin Yerin! :) Yüksel Ahmet Orhan, Kırıkkale: Burası benim yerim. Ahmet Yaylalıoğlu, Balıkesir: Sevdiklerinizle beraber bu bina içerisindeyseniz, kendinizi evinizde hissedebilirsiniz. Hande Başar, Muğla: Farklı insan ve kültürlerle kaynaşmanın en iyi yolu Residorm bence.

GİZEM EYÜPOĞLU / Muğla

AHMET YAYLALIOĞLU / Balıkesir

RESILIFE

29


YARIŞMA

RESIDORM KIRIKKALE

ŞİİR YARIŞMASI Residorm Kırıkkale’de 8 Mart-1 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz şiir yarışmamız sonuçlandı. Dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ederiz. Şiir yarışmasında 1. olan şiir: YAĞMURUN ÇOCUKLARI Yağmurun çocukları; ıslak ,soğuk,cansız… Hırçın deniz almış dalgalar arasına, Sürüklemiş dipsiz ,bucaksız diyarlara. Kan damlatmış yağmur, minik ellere, Derin kaygılar gezinmiş, cansız bedenlerde. Irmakların çağlayışı, çareleri arayışı, Rüzgarın bir tılsımla fısıldayışı, Gecede gölgeler can buldu. Meçhul uzakla, günleri devirdi kardelen. Her şey iç içe geçmiş bir sorgu heyulası, büyüdükçe çözülen… Anne yari, baba yareni, yollarda kaldı boş bakışları, Elinde ki kalemi al! Renkli kana boyandı. Pembe yanaklar üşüdü, gökkuşağının rengine aldandı. Lacivertten kaçılsa, mavi miydi sığınağın adı? Ah! O yanaklar. O yanaklar… Bir çift mahmur gözler; düşte miyiz hayatta mı? Can veren suyun tadı nerede? Sol yanda bir acı var, neyin acısı bu? Gözlerinden fışkıran bu damlalar da ne ? Acının ne kadarı sığar ki kağıda , kaleme?

30

RESILIFE

Ey yıldızlar, yıldızlar… Etrafta bir koku var. Neyin kokusu bu? Genzimi yırtan bu koku da ne? Çiçek mi mermi mi? Yıldızlar raks ediyor. Takıldı o masum gözler, Ve ışık belirdi. Güneş mi ateş mi? Bu bir son mu oynanan, zalim bir oyun mu? Evin, eşyanın rengi soluyor. Önceden böyle miydi bu şehir? Kim boyadı bu sokakları griye? Külünden yanan bu ateşi kim söndürdü? Yan karanlık, yöre karanlık, dilde bir hıçkırık… Suskunca akan çeşme neden kırmızı? Acı bahçesinde meyve yemek ne zaman sona erecek? Ulu rüzgar takvimleri ne zaman geri getirecek? Sözün bittiği bu şehre;noktalar ne zaman yetişecek. Kar düşmüş tenine ,üşümemiş ürpermemiş… Güneş; açmış ,yakmış,yıkmış,yanmamış çocuk. Saçlarına yıldız düşemeden, Umut fidanlarını toprağına dikemeden, beyaza bürümüşler onu,

Yağmurun çocukları, canınız ne kadar yandı? Daha sakalı, saçları çıkmadan karanlığa daldı. Ana yandı,baba yandı, yürek dağlandı. Ölüm dene o kitaba adınızı kim yazdı? Ey benim dertli başım! Ey benim küçük uşağım! Korkuyor çocuk.Bu ses de ne ? Aslanlar mı kükrüyor, toplar mı patlıyor? Küçük gaziler, kan bulanmış dudaklarla haykırıyor. İnsanlardan, insanlıktan artık medet ummuyor. Kötü diyenlerin inadına, kötü gitti o gaziler, o gaziler… Sait Çeliker


Şiir yarışmasında 3. olan şiir: İNCİTME Bir yaprağı dalından koparıp Bülbülü gülünden ayırıp Ettiğin zararı kâr sayıp Ağacı, bülbülü, Hakk’ı incitme Sevgiyi bir anahtar bil Hakk’ın karşısında eğil Kötü varsa o da kem dil Yaradan’ı seversen incitme

Şiir yarışmasında 2. olan şiir: BENDEKİ SEN Sensizlik boğazımdaki düğümüm ! Karanlık daha karanlık… Avuç içlerim daha çok terliyor. Her gün çizgi sayısı artıyor yüzümde. Perdeler kapalı… Çalmayan kapı, istenmeyen bir gönül. Kan çanağına dönmüş yorgun gözler. Ve düşünceli ben… Evet ben ! Güneş ışığına hasret bir o kadarda karanlığa alışkın… Bir bir kapadım ışıkları ardından. Elimi koydum sol yanıma bastırdım öylece. Dedim ki ; sus kanamaa ! Alışık değilim kokunu almamaya. Bir gün seni düşünmesem ? Kalbimle savaşamam ki , o kadar güçlü değilim , Sarmışsın bedenimi, elim kolum bağlı. Kafam iki dizimin üzerinde ellerimle sarılı bacaklarım, Gözlerim kapalı, açmaktan korkuyorum, Bari hayalin kalsın gözlerimde… Ahhh ! Düşünmek daha da yoruyor beni. Nasıl ayağa kalkıp güle güle sevgili ve hoş geldin hayat diyebilirim?

En çokta yüreğimin dilime tercüman olması acıtıyor. Dilim çırpınıyor adını anmamaya, yüreğimse bağırıyor ! Çıkmazlar çıkar mı bana ? Cevabını bilmediğim sorularla boğuluyorum, sensizlikle boğuluyorum… Gidişine yanıyorum . Ve ben kalkamıyorum sen benden gittin, kalkamıyorum. Günlerim böyle geçiyor, geçiyor bak günler geçiyor, Senin de geçmen ümidiyle … Avuçlarımı terletecek kadar sıkmıyorum artık, Perdelerimi de araladım, gözlerimi açmaya korkmuyorum artık. Ben hissediyorum, gidişin kabuk bağladı yüreğimde. Tutanda olmadı ellerimden, Kalkıyorum yavaş yavaş Gidiyorum bende ki senden . Hazırım sanki aralıyorum kapılarımı, Bir bir açıyorum ışıkları. İlk defa gülümsedim sensizliğe, Açtım pencerelerimi ve bir nefesle; Güle güle sevgili hoş geldin hayat… Emine Bakırhan

Yunus gibi hem sev, sevil Hayatını yasadığın an bil Ömür bin yıl olsa geçmez değil Bir de sonrası var incitme Şikayet etme hâlinden Şükrü ayırma dilinden İşinden, gücünden, emelinden İlâhi rızayı ayırma, incitme Kanma dünyanın varına Kalmış mı Nemrud’a, Firavun’a, Karun’a Sen Hakk’ı yok sayanların nârına Yanmak istemezsen incitme

Notlar 1-Batılın zıddı doğru, adalet anlamında kullanılmıştır. 2- Doğru ve gerçek anlamlarına geldiği gibi, aynı zamanda İslam’da Allah’ın isimlerinden biridir. 3-Farsça bir kelime olup, fena anlamlarına gelmektedir. 4-Şükretmek anlamındadır. 5- Allh’ın rızâ gösterdiği şeyler anlamındadır. Kurban KARAKUŞ

RESILIFE

31


ÖĞRENCİ İŞLERİ

RAKAMLARLA BİR ÜNİVERSİTELİNİN HAYATI:

1 ÖĞRENCİ 4 YIL Dört yıllık üniversite hayatına kaç hayal, kaç gerçek sığar? Kaç insan tanınır; kaçı dost hanesine yazılır? Dört yılın ne kadarı hatırlanır, dört yıldan geriye ne kalır? “Hesaplayan adamlar”, ortalama bir öğrencinin İstanbul-Moskova mesafesince yol yürüdüğünü, ağırlığının 2-3 katı makarna yediğini, ölümünün radyasyondan olacağını ve Holosko artı bir miktar para harcadığını saptadı; karşınızda rakamlarla bir üniversitelinin hayatı. • • • • • • • • •

1461 Gün 3 Daire

Toplu taşımayla katedilen 43,387 km

88 Tanışma 669 Geyik muhabbeti 771 Dürüm 8 İstikrarsız meşgale 152 Kitap 17 Seyahat planı

“14613438866977181521755328211621945349 310011001203232916721240117542565622451 14373066278424480∞41” • • • • • • • • •

55.328 dakika telefon konuşması 21 dizi 162 kg makarna 19 hastalık 4,5 arkadaş grubu Ulaşıma harcanan 3493 lira 1001 hayal 1001 gerçek 203 bilet

32

RESILIFE


• • • • • • • • • • • • • • • •

2329 km tabanvay Yarım kalan 167 iş 21 memleket ziyareti 240 kredi yükü 1175 litre içecek 42 yatılı misafir 56 vize 56 final 22 kalem Fotokopiye harcanan 451 lira 14 kavga 37 sınav dönemi nevrozu 3066 saat çevrimiçi 278 uyuyakalma Kaçırılan 4 sınav 24,480 lira baba parası

• • •

∞ gelecek endişesi 4 Yıl 1 mezuniyet

Akıllı telefonunuza sayfanın sağ alt köşesinde yer alan QR kodu okutarak bu eğlenceli videoyu izleyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: fikiradasi.net

RESILIFE

33


SOSYAL SORUMLULUK:

KÖY OKULU PROJESİ

KARDEŞ OKUL Daha önce Residorm Muğla’daki öğrencilerimizin gerçekleştirdiği Kardeş Okul Projesi’ni Residorm Balıkesir’deki öğrencilerimiz devam ettirdi. Balıkesir’in Balya köyünde yer alan Çamucu İlkokulu’nu öğrencilerimizle birlikte ziyaret ettik.

HOŞBULDUK Bizi kendi hazırladıkları “Hoş Geldin Residorm” yazısıyla karşıladılar.

34

RESILIFE


İŞTEŞİMDİYAŞADIK “Oyun oynamadan olmaz, gitmeyiz” dedik, takımları kurup maç yaptık!

TEŞEKKÜR SELFIE

Bizi sıcacık gülümsemeleriyle karşılayan Balya Çamucu İlkokulu öğretmen ve öğrencilerine, Kardeş Okul projesini oluşturan, yürüten ve gerçekleştiren öğrencilerimize ve desteklerini esirgemeyen velilerimize sonsuz teşekkürler!

Hep selfie selfie, nereye kadar :)

RESILIFE

35


36

RESILIFE

Resilife, Sayı 4 / Mayıs 2016  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you