Page 1

RENSO

Tema: konforlu bir iç mekan havası için dış mekan güneş koruma sistemleri

inspiration

2013 | 2014


İçindekiler Önsöz 3 EXIT 5

4

Tema: Konforlu iç mekan havası için dış mekan güneş koruma sistemleri 8

Havalandırma

Örnek projeler 1. ADEO Fransa 2. Olst’da özel konut

12 14

Referanslar

16

Yenilikler

20

Konut Doğal hava girişi Mekanik hava çıkışı Ticari & endüstriyel Menfezler

Güneş koruma sistemleri Dinamik Perdeler Yapısal güneş koruma sistemleri

Bizi takip edin:

Videolarımızı izleyin:

Statik Yatay güneş koruma sistemleri Dikey güneş koruma sistemleri

Estetik çözümler RENSON ®

argenta ®

Dış mekan Cephe kapamaları Teras kapamaları İç mekân İç kapılar için gizli menteşe ve kasa çözümleri

Katkıda Bulunanlar Editoryal & düzenleme: RENSON ® Marketing RENSON ® Merkez: IZ 2 Vijverdam, Maalbeekstraat 10 8790 Waregem, Belçika Tel. +32 (0)56 62 71 11 Fax +32 (0)56 60 28 51 info@renson.be www.renson.eu

RENSON® sağlıklı ve konforlu bir iç mekân havası yaratmak için minimal enerji tüketimi olan yenilikçi konseptler geliştirir. Tüm konseptlerimizin tanıtımını web sitemizde veya bu QR kodu tarayarak bulabilirsiniz.

Healthy Conc epts®

Healthy energ y-saving

solutions


RENSON® Inspiration

ÖNSÖZ

RENSON®: Yeniliğin İletişim ile buluştuğu yer Sevgili okuyucu,

Size en son iletişim aracımızı tanıtmaktan çok memnunum: RENSON Inspiration. Bu haber bülteni sizi düzenli şekilde bilgilendirmeyi ve ilham vermeyi amaçlamaktadır. Yenilikçi ve azimli personelimizin bağlılığı ile birlikte bu şirketin başarısında iletişim, temeli oluşturmaktadır. Sadece, basit havalandırma menfezleri veya güneş koruma sistemleri üretmiyoruz; hem yeni yapılan evlerde, hem de renovasyonlarda, sağlıklı ve konforlu bir iç mekan havası sağlayan yenilikçi toptan çözümlerimizle fark yaratıyoruz. Gece soğutma sistemlerinin doğal bir şekilde iç mekan sıcaklığını düşürdüğü yerde havalandırma sistemlerimiz iyi hava kalitesi sağlar. Ayrıca güneş koruma sistemleri kullanmayı göz önünde bulundurursak aşırı gelen gün ışığını dışarıda tutabiliriz. Bu, iç mekan sıcaklığının rahatsız edici seviyelere çıkmasını engelleyecek ve enerji tüketen soğutma sistemlerinin kullanımını tamamen gereksiz hale getirecektir. Fakat ürünlerimiz pazara ulaştırılamazsa, yenilikçi çözümlerimiz ne işe yarar? Her şey; fuarlarda, basında ve bu RENSON Inspiration broşürü gibi doğrudan iletişim araçlarıyla kuracağımız iletişim ile başlar. Gelecekte daha da hızlı ve etkili iletişim kurabilmek için, kendi Healty Building Concept®’mize tamamen uygun olarak inşa ettiğimiz merkez ofisimizde, yeni bir deneyim ve toplantı merkezi olan EXIT 5’e ciddi şekilde yatırım yapmaktayız. Bu RENSON Inspiration broşüründe, havalandırma ve güneş koruması alanlarındaki olanak ve fırsatlarımız ile ilgili daha fazla bilgi alabilir ve EXIT 5 toplantı merkezimizi ziyaret edebilirsiniz. Paul Renson

Paul Renson

“Nasıl yapılacağını bilmek, hünerdir”

2013 | 2014 3


exit  5

EXPERIENCE, INNOVATION & TECHNOLOGY @ RENSON (DOŚWIADCZENIE, INNOWACJA I TECHNOLOGIA W FIRMIE RENSON)

‘Yeniliğin İletişimle Buluştuğu Yer’ Proje: EXIT 5 Yer Waregam’daki merkez ofisler Mimari Crepain Binst Architecture Amaç Yenilikleri daha da hızlı ve etkili iletmek İnşaat başlangıcı Haziran 2012 İnşaat bitişi Mayıs 2013

RENSON® merkez ofisleri E17 Kortrijk-Ghent otoyolu boyunca bir süredir dikkat çekmekteydi. Bugün, yüksek cam kesitli, dalgalı yeni cephe ile bu kartvizite yeni bir boyut kazandırılmıştır. Bu çekici cephenin arkasında, çok fonksiyonlu bir showroom ve modern bir toplantı merkezi bulunur. EXIT 5 “Deneyim, Yenilik & Teknoloji”, RENSON®’ın dayanaklarını simgelemektedir.

Nihai kullanıcı ve profesyoneller için showroom Birkaç ev olan bir “yerleşim yeri” gibi tasarlanmış bu showroom’da, RENSON® havalandırma ve güneş koruma sistemleri ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi size gösterir. Yeni inşa veya yenileme planları olan insanlara bütün açılardan havalandırma ve güneş koruma sistemleri tanıtılır ve birçok önyargı ile karşılaşılır. Profesyonel ortağın cazibe mekanı, modüllerle standart bir galeriye dönüşmemiş; aksine ürünlerin sergilendiği, çekici büyük beyaz sütunlar ile gezinmesi kolay bir alan olmuştur. Mimar ayrıca, oturup iş konuşabileceğiniz alanlar da ilave etmiştir.


RENSON® Inspiration

Eğitim odaklı toplantı merkezi Mavi duvarlı ve cam duvar bölmeli beş açık plan toplantı odası, showroom ve toplantı merkezi arasında bir köprü görevi görmektedir. Çok fonksiyonlu bir oditoryum; sunumlar, eğitim oturumları, ürün ve video sunumları için 300 kişiye kadar gruplara yer sağlamaktadır. Mobil duvarlar sayesinde, bu alan üç farklı odaya bölünebilir. Yeni eğitim merkezi, iş ortakları için, ticari ve teknik eğitim için bu oditoryumun üzerinde yer almaktadır. “EXIT 5 yeniliklerimizi daha hızlı ve etkili iletmemizi mümkün kılmalıdır,” der Paul Renson. “Ayrıca bu mekanları, toplantı ve etkinlik alanı arayanların kullanımına, üstelik yiyecek&içecek hizmeti ile birlikte sunmaktayız,” diye ekler.

2013 | 2014 5


EXIT 5, sağlıklı mekanlar yaratmanın bir örneği EXIT 5 tasarlanırken, hem enerji verimliliğine hem de kullanıcıların sağlık ve konforuna çok dikkat edilmiştir. Aşağıdaki teknolojiler bu sonuca katkı sağlamıştır: • Kapsamlı yalıtım • Hava-su ısı pompası ile kombine edilmiş zemin ısıtma • Sonovent® ve Invisivent® havalandırmaları aracılığıyla sağlanan doğal hava girişiyle CO2 kontrollü temel havalandırma tipi sistem C®+ EVO II ve showroom ve eğitim merkezindeki Healthconnector aracılığıyla sağlanan hava çıkışı, hava-su ısı pompası arasındaki ısı geri kazanımıyla kombine edilmiştir. • Oditoryumda, hava ısısı değiştiricisi vasıtasıyla, ısı geri kazanımlı CO2 kontrollü denge havalandırması • Binanın termal kütlesini (zemin ve beton tavan) çeken yoğun gece havalandırması yoluyla doğal soğutma • Aşırı ısınmadan kaynaklanan sorunları azaltmak için rüzgâr geçirmez Fixscreen® perdeleriyle güneş koruması.

Daha fazlasıyla ilgilenir misiniz? EXIT 5’i ziyaret edin ve RENSON®’ın yeni dinamik inşaat sektöründeki zorluklara hazır olduğunu kendiniz keşfedin.

EXIT 5 Pazartesi’den Cuma’ya Cumartesi:

9.00 - 18.00 9.00 – 13.00 arası açıktır.


RENSON® Inspiration

2013 | 2014 7

RENSON® merkez ofisleri başından beri otoyol boyunca dikkat çekmekteydi. Jo Crepain tarafından tasarlanan başarılı konsept, 2003’de FAB Enerji Ödülü’nü ve 2009’da Green Good Tasarım Ödülü’nü almıştır. Binaya önemli bir genişleme yapmak, sıra dışı bir mimari meydan okumayı temsil etmiştir. Genişlemenin tasarımı tekrar Crepain Binst Architecture’a emanet edilmiş ve önceki binanın aynı ruhu ve mimari gücü düşünülerek yapılmıştır. Ofislerin çıkıntısının altında bulunan önceki açık alan, tamamen camlı, dinamik dalgalı duvarla çevrili bir showroom’a dönüşmüştür. Mevcut çatı terasını genişleterek ve cam bölmeleri devam ettirerek, binanın showroom ile ilişkili yatay karakteri dengeye tekrar konulmuş ve zeminin (showroom) doğal oluşumu ve üst yapı ( ek ofis terası) güçlendirilmiştir. Mimar Luc Binst içeriyi, kullanılan malzemeler ve renkler açısından dengeli ve fonksiyonel tutmuştur. Cam, alüminyum ve brüt beton genişlemenin esas malzemelerini oluşturmuş, siyah ve beyazın temel tonları, güçlü kırmızı ve mavi vurguların arasına serpiştirilmiştir. Çeşitli ürünlerin etkin bir şekilde saklanabileceği mobilyalar basit hacimlerde tutulmuştur. Deneyim kısmında, soyut ‘evler’, Renson ürünlerini doğal şekilde sergilemenin en mükemmel yoluydu. Bütün bileşenlerin havadar ve dengeli sunumu, showroom boyunca yapılan gezintiyi büyüleyici ve eğitici bir deneyime dönüştürmektedir.

LED DUVAR Büyük bir LED duvar (yaklaşık 32m2) yenilikler ve referansları, ayrıca RENSON®’ın sponsor olduğu Omega Pharma-Quick Step Bisiklet Takımı ve Essevee Zulte Waregem futbol takımı ile ilgili bilgileri göstermektedir.


TEMA: KONFORLU BİR İÇ MEKAN HAVASI İÇİN DIŞ MEKAN GÜNEŞ KORUMA SİSTEMLERİ

Trend gayet anlaşılır. Doğal ışığı mümkün olduğu kadar içeri almak istiyoruz. Bu nedenle bu kadar çok cam kullanıyoruz. Doğal ışığın yoğunluğu; bulut örtüsü, mevsim ve gün zamanına bağlı olarak büyük ölçüde değişirken, evimizde istenilen konfor düzeyinin aynı kalması için, doğal ışığı iyi şekilde yönetmek daha önemli olmaktadır.

Bekaert Building Company Ürün: Fixscreen® 150 MS7 Fotoğraf: Dirk Busschaert Mimar: Snoeck & partners nv

Kış mevsimi boyunca gelen güneş ışığı sayesinde, enerji tüketimi azalmaktadır. Fakat yaz mevsiminde, güneş pek çok rahatsızlığa sebep olabilir. Binanın iyi şekilde yalıtımı, sıcaklığı içeride tutmakta, bu da aşırı ısınmayla sonuçlanmaktadır. Güneş ayrıca TV ekranları veya bilgisayar monitörlerine yansıyarak görsel konforu da engeller. Kontrolsüz gelen güneş ışığı ayrıca mobilya, zemin ve perdelerin solmasına yol açabilir. Bu problemler, etkili güneş koruması kullanılarak kolayca önlenebilir. Bu, kışın yeterince sıcak ve yazın memnun edici derecede serin olan ideal termal konfor yaratmaktadır. Güneş koruması, bütün binanın enerji tüketimine pozitif bir katkı sağlamaktadır. Çalışmalar, iyi tasarlanmış bir güneş korumasının bir binanın yıllık enerji tüketim seviyelerini %10’a kadar azaltabileceğini göstermektedir. Unutulmamalıdır ki, güneş korumasının önemli estetik bir rolü vardır. İyi seçimler yapmak yalnızca projenizin enerji verimli olmasını sağlamayacak, ayrıca estetik değerine de katkıda bulunacaktır.

Bir güneş koruma sistemi seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

 Mekan yönelimi  Mekanın fonksiyonu  Pencerelerin yüksekliği  Estetik zevk


RENSON® Inspiration

Saint-Brieuc Expo Congrès Ürün: Cilium® & Sunclips®evo SE.096 Fotoğraf: Dirk Busschaert Mimar: Agence Lionel DUNET

Güneşi dışarıda tutmanın 3 yolu 1 İç mekan güneş koruması güneş kırıcı iç perdeler, kalın perdeler veya tenteler, güneş ışınlarını dışarıda tutmanın iyi ve nispeten ucuz bir yolu… Ancak en iyi çözüm değil, çünkü ısı sonuçta içeri girecektir. 

2 Yansıtıcı cam da aşırı güneş ısısından koruma sağlar. Dezavantajı ise kış dönemi boyunca ışığın sınırlı olması ve daha az sıcaklığın içeri girmesidir.

 3 Dış mekan güneş koruması, güneş kırıcılar veya dış perdeler, güneşten korunmak için en etkili yoldur. Güneş ışınlarının cama doğrudan çarpmasını engeller. Doğal ışığın içeri girmesi ve ısı, isteğe göre kontrol edilebilir.

2013 | 2014 9


Centrum Słuchu i Rehabilitacji Spermalie w Bruges Ürün: Sunclips® evo 130 Fotoğraf: Dirk Busschaert Mimar: Vermeersch

Dış mekan güneş koruma sistemlerinde kapsamlı bir seçim İki kategoriye ayrılan pek çok türde dış mekân güneş koruması mevcuttur: yapısal güneş koruması ve tenteler veya perdeler Yapısal güneş koruması:

1 Yatay lamelli Sabit kepenkler, bir alüminyum destek yapısının altına monte edilir. Bu kepenkler pencerelerin üzerine asılınca içerideki görüşe engel olmazlar. Ayrıca, yazın güneş tepedeyken iyi bir gölgeleme sağlarlar. Kış boyunca, güneş alçakta kaldığında güneşin memnuniyet verici sıcaklığının içeri girmesine izin verirler. 2 Alüminyum lameller cephedeki pencerelerin önünde sabitlenmiş destek yapısının üzerine dikey olarak yerleştirilir. Bu kurulumların ebatlarından ve lamellerin –hem sabit hem hareketli- her zaman pencerelerin önünde durmasından dolayı, bu tür sistemler konut binalarında nadiren kullanılır, ama konut olmayan projelerde sıklıkla kullanılır. Bu tür çözümlerin üretimi genelde sipariş üzerine yapılır ve kurulum çelik veya cephe montajcılarına bırakılır.



3 Dikey kayar paneller, yansıtıcı rüzgar geçirmez perdelerin, alüminyum veya ahşap lamellerin entegre edilebildiği çerçevelerden oluşur. Aşırı ısınma riski olduğunda, paneller kısmen ya da tamamen pencere üzerlerine kaydırılarak örtülebilir. Daha konforlu bir ışık girişi durumunda paneller kolayca itilip açılabilir. 4 Katlanan kepenkler, pencerenin önündeki güneş korumasından, pencerenin üzerinde yatay açık pozisyona dönüştürülebilen bir tür dinamik güneş koruma sistemidir. (Bakınız sayfa 21)


RENSON® Inspiration

2013 | 2014 11

Tenteler veya perdeler: Eğik kollar ve konsol perdeler,tenteler,dikey perdeler ve çatı ışıklıkları kış bahçeleri gibi açılı veya yatay camlı yerler için çözümler. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, rüzgar geçirmez çözümlere geçiş olmuştur. Bu sistemler genel olarak, fermuar prensibi kullanılarak yapılmış yaratıcı sistemler ile donatılmıştır. Bu, her pozisyonda gergin ve rüzgar geçirmez bir perde oluşumunu sağlar. Farklı türdeki perdelerin her birinin kendi özelliği vardır. İyi izole eden ve UV ışınlarını dışarıda tutan cam elyafı kumaşlar %100 dayanıklı ve bakımı kolaydır. En önemlisi de oldukça çekicidirler. Polyester lifli kumaşlar da yırtılma ve yıpranmaya karşı dayanıklılıklarından dolayı oldukça değer görürler. Ayrıca tamamen saydam, yarı saydam ve karartma kumaşlar da vardır. Bir perdenin etkinliği rengine bağlıdır. Açık renkli perdeler daha fazla ışık ve UV ışınını geçirirken, daha koyu modeller UV ışınlarının %90dan fazlasını filtreler. Üzerine logo veya resim basılabilen perdeler de mevcuttur. Ayrıca perdeler çoğu kez ek fonksiyonlara sahiptir. Kendinden ayarlı pencere havalandırması entegre edilmiş, tek bir birimde güneş koruması ve havalandırma gibi. Bazı perdelerin ayrıca sineklik fonksiyonu da vardır. Kir ve yağ tutmayan, hem de küf ve çürümeye karşı savaşan su geçirmez koruma tabakalı perdeler de mevcuttur.

Tümü özel üretim çözümler Pek çok durumda farklı güneş koruma sistemleri, bazen entegre havalandırma kullanarak tek bir projede birleşir. RENSON®, dış mekân güneş koruması için tam kapsamlı sistemler sunmaktadır. Bu, standart sistemleri de, belli projeler için özel sipariş ile yapılan çözümleri de içerir. Proje ekibimiz, her projede, uygun çözümü geliştirmek için mimar ve müşteri ile yakın işbirliğindedir.

Centrum Szkoleniowe Polle Pleats Ürün: Topfix® Max Fotoğraf: Dirk Busschaert Mimar: MA2


ADEO Grubu’nun galeri ve ofis binası için gece soğutma ve güneş koruma sistemleri Mimar Blaq, Lille’e yakın Camif mevkisindeki eski antrepoları ADEO Grubu’nun koleksiyonları için bir galeriye dönüştürdü. Mahal ayrıca, grubun bütün idari birimleri için toplam 11,000 m2 alanla 2 pasif ofis binası ile genişletildi. Bu proje için enerji verimliliği çok önemliydi. Mimarlar Xavier Bouffart ve Jean-Luc Leclercq, yoğun yalıtımlı hava geçirmez bir bina kabuğu, çift ve üçlü yüksek verimli cam ve 750m2 fotovoltaik panellere ek olarak, gece soğutması ve dış mekan güneş koruması prensibini seçtiler. RENSON® 412 tipi hırsızlığa karşı menfezler, binayı doğal olarak soğutarak, geceleri binaya büyük çapta temiz hava girmesini sağlamaktadır. Mimar Bouffart’a göre “Bu yoğun Gece soğutması sayesinde dahili sıcaklık büyük ölçüde (8˚C’ye kadar) azaltılabilmektedir.” “Ayrıca, enerji verimli motorlar farklı kısımları açıp kapamak için kullanılmakta, bu da daha fazla enerji tasarrufu sağlamaktadır.” Orta avlunun cam bölmelerinde, elips şekilli alüminyum profiller, RENSON® Icarus® tipi Aero 200, gelen güneş ışığını kontrol etmek için kullanılmıştır. Mimar “Profillerin ebatları ve esneklikleri nedeniyle bu tür güneş koruması seçtik. Örneğin RENSON®, hazır montajlı, hareket edebilen profilli kare çerçeveler ve köşe parçaları için sabit modelde aynı profilleri tedarik etti. Böylece müteahhidin güneş koruma sistemini çabuk ve estetik bir şekilde, piramit biçimli orta avlunun cam bölmesine yerleştirmesi mümkün kılındı. “ diye eklemiştir.


RENSON® Inspiration

ÖRNEK

PROJE

ADEO Ofis binası

2013 | 2014 13

ÇALIŞMASI

Proje: Siedziba ADEO Şehir/ülke: Ronchin Lille Métropole, FRANSA Mimar: BLAQ Architectures, Xavier Bouffart & Jean-Luc Leclercq Kurucu: STM – Groupe Roger Delattre / Billet Fotoğraf: Dirk Busschaert Uygulama: havalandırma, güneş koruması & tasarım Ürün: Rooster 412, Icarus ® ICA. 200 hareketli ve Quickfix (sabit)


Olst’da, Maas Architects tarafından geleneksel Salland ambarı tarzında tasarlanan çok özel , yeni inşa edilmiş bir ev bulunmakta. Caddeden normal bir ev gibi gözükmekte olup, fakat içine girdiğinizde, bol ışık ve sevimli bir manzara ile kendinizi tamamen farklı bir dünyada buluyorsunuz. Ayrıca arka tarafta, bahçe, eve ek bir alan olarak entegre edilmiş. “Güzel bir konumunuz varsa manzaranın hiçbir şey tarafından engellenmediğinden emin olmalısınız. Bu nedenle ev, enine inşa edildi. Dış mekan kaplamaları, ev ve doğa arasında bir geçiş olarak kullanılarak, bütün yaşama fonksiyonları manzara tarafına yerleştirildi.” der mimar Wim Maas. “İçeride, her odanın bittiği yere ev boyunca akan bir tür koridor tasarladık.” Malzeme seçimi çevre ile uyumludur. Dışarıda, ön cephe için ölçülü bir siyah ve çinko çatı seçtik. Diğer taraftan içerisi, ana bina ve orta bina arasındaki siyah duvar hariç, ölçülü ve beyaz. Görünmez Invisidoor® kapı kasası ve Argent Alu’nun Invisible serisinden gizli menteşeler sayesinde, kapalı kapılar; kasaların ya da görünür menteşelerin rahatsızlığı olmadan, duvarlarla birleşmekte. Aynı zamanda enerji verimliliği ve iç mekan havası da dikkate alınmıştır. Bir ısı pompası, enerji verimliliği için kışın ısıtma ve yazın soğutma sağlamaktadır. Yatay elips şekilli alüminyum profiller (Icarus ICA. 150) ve rüzgar geçirmez perdeler (Fixscreen® 100EVO) yazın güneşi dışarıda tutarak aşırı ısınmayı önlemektedir. Kış süresince, güneş alçaktayken güneşten gelen hoş sıcaklığı evin içine almakta ve ısıtma sisteminin enerji tüketimini azaltmaktadır. Bu, Healty Domestic Concept®’inin güzel bir örneğidir.


RENSON® Inspiration

ÖRNEK

PROJE

ÇALIŞMASI

“Her gün tatilde olma hissi: maksimum güneş ışığı, konfordan ödün vermeden güneşin tadını çıkarma ve sağlıklı iç mekân havası” Ev Sakinleri

Proje: Özel Konut Şehir/ülke: Olst, HOLLANDA Mimar: Maas architecten Fotoğraf: Dirk Busschaert Uygulama: güneş koruması ve tasarım Ürün: Icarus ® ICA. 150, Fixscreen ® 100 EVO MS7, Silendo ®, Invisible, Invisidoor ®

2013 | 2014 15


REFERANSLAR

Leroy Pub Yemek Hizmeti

Şehir/ülke: Budapeşte, MACARİSTAN Mimar: Zita Varga Fotoğraf: Tomas Opitz / N-Gon Studio Uygulama: güneş koruması ve tasarım Ürün: kristal pencereli Fixscreen ® 150F

De Surfers Apartman binası

Şehir/ülke: Middelkerke, BELÇİKA Mimar: Allaert & Lanssens Fotoğraf: Dirk Busschaert Uygulama: havalandırma ve tasarım Ürün: Invisivent ® EVO HR


RENSON® Inspiration

Park Brow Okul

2013 | 2014 17

Şehir/ülke: Liverpool, İNGİLTERE Mimar: Liverpool 2020 Fotoğraf: Adrian Toon Uygulama: havalandırma ve tasarım Ürün: Sonovent ®

Konut Şehir/ülke: Idegem, BELÇİKA Fotoğraf: Dirk Busschaert Uygulama: güneş koruması ve tasarım Ürün: Algarve ®


REFERANSLAR

Sous Chavort Apartman binası

Şehir/ülke: Montmélian, FRANSA Mimar: Emmanuel Ritz Architecte BET Briére – Economiste Arbotech Montaj: Société Soudem Constructions Fotoğraf: Dirk Busschaert Uygulama: güneş koruması ve tasarım Ürün: Loggiawood ® LG.067

The Squaire Ofis binası

Şehir/ülke: Frankfurt, ALMANYA Mimar: JSK Dipl. Ing. Architekten Fotoğraf: Kazakov Uygulama: havalandırma ve tasarım Ürün: Linius ® L.066, L.060HF, L.050HF


RENSON® Inspiration

2013 | 2014 19

MWiK Su dağıtım şirketi

Şehir/ülke: Bydgoszcz, POLONYA Mimar: Anna Pawlicka-Zabojszcz Fotoğraf: Foto Jan, Opalenica Uygulama: havalandırma, güneş koruması & tasarım Ürün: Linius® L.033, Icarus® 125, Sunclips® Classic

Villa Frida Konut

Her yıl RENSON®, özel katkılarıyla dünyanın her yerinden seçilen referanslarla bir referans kitabı oluşturmaktadır. Bu, güncel ve gelecekteki projeleriniz için bir ilham kaynağıdır. Bu kitap iPad uygulaması olarak da mevcuttur. Uygulamayı App Store’dan indirebilir ve yenilikçi çözümlerin dünyasına girip, yakından bakabilirsiniz.

Uygulamayı indirin: RENSON 2012

www .rens on.eu

k 2012.indd

wikkel architectenboe

1

RENSON

Yenilikçi çözümlerin dünyasına dalış

• 2016 2014 • 2015 12 • 2013 • RE NS ON 20

Şehir/ülke: Göteburg, İSVEÇ Mimar: Kanozi Arkitekter Fotoğraf: Maxim Dr Vriese Uygulama: havalandırma, güneş koruması & tasarım Ürün: Linius ® L.033CL, L.033IM1, Fixscreen ® 150, Icarus ® Quickfix, Invisivent ®, Sonovent ® Compact, Screenvent ®, Invisible ®

6/11/12 16:4


YENİLİKLER

Invisivent® evo AK ULTRA

Pencere üzerinde üstün ses emici havalandırma Yoğun işlek caddeler veya gürültülü mahallelerdeki binalar için RENSON®, akustik Invisivent® EVO AK’i sunmaktadır. Talep edilen hava akışı ve akustik azaltıma bağlı olarak, Ultra serisi 4 modelden birini seçebilirsiniz. Kendinden denetleme valfi, ayarlanabilir dahili valf ve üst hava akışı olan i-Flux teknolojisi sayesinde, bu havalandırma, hava cereyanı olmadan devamlı ve kontrollü temiz hava kaynağı sağlamaktadır.

• Sınıfında en iyi ses azaltımı: ±43 (0;2) dB ye kadar • Doğrama üzerinde gizli montaj, neredeyse görünmez • Çıkarılabilir akustik köpüklü

Invisivent® evo HR

Yüksek binalar ve ağır rüzgar yükü için havalandırmalar Ayrıca RENSON®, sahil ya da 45 metreye kadar yüksek binalar gibi, sert rüzgarlı yerlerde kullanım için bir Invisivent havalandırma; ‘’Invisivent® EVO HR’’ı geliştirdi. Bu havalandırmanın iki modeli vardır: Temel ve Yüksek. Temel model 34 (0;-1) dB lik akustik azaltma sunarken, Yüksek model 39 (0;-1) dB’ lik gürültü azaltımı garanti etmektedir. • Mükemmel şekilde su geçirmez • Ekstra montaj vidaları sayesinde iyi derecede sağlamlık • Mükemmel kapama için modifiye dahili valf

COU ST E A

FOAM

REMOV

BL

IC

A

Sayfa 16’ya bakınız: ‘The Surfers’ projesi.

EŞSİZ: çıkarılabilir akustik köpük Çıkarılabilir akustik köpük sayesinde Invisivent® EVO havalandırmalarının bakımı kolaydır. Uzun dönemde bile, havalandırmalar hijyenik kalır ve mükemmel çalışma sağlar.


RENSON® Inspiration

2013 | 2014 21

Loggia® & Patio® Kayar paneller

Güneş ısısı ve gün ışığını verimli şekilde kontrol etmek için RENSON®, farklı profil seçenekleriyle üstün esneklik sunan, iki farklı tipte kayar panel geliştirdi. • 2 model: Loggia® veya Patio® (farklı kasalar) • Manuel ya da motorlu • Ayrı ayrı, simetrik ya da teleskopik kayma Loggiawood®: Loggiascreen® 4fix : Loggia® LG.040/LG.065/LG.130:

ahşap lamellerle kumaşlı/perdeli hareketli lamellerle

Cilium®

Alüminyum profilli, motorlu katlanan kepenkler Bu dinamik güneş koruma sistemi, pencerenin önündeki dikey güneş korumasından, pencerenin üzerinde yatay açık bir pozisyona dönüştürülebilir. Cilium® “Binaların Enerji Performansı Yönergesi”nin(EPBD) şartlarına uymaktadır. • Dikey kapalı pozisyonda doğrudan güneş ışığına karşı en iyi koruma, binaların aşırı ısınmasını engeller. • Açık katlanmış parça soğuk mevsimde gelen sıcaklığın en uygun şekilde kullanımını sağlar • Kaplanan tüm cephenin, devamlı çizgisel profil görünümü • Sunclips®EVO SE.096 ve SE.130 profilleri ile üretilebilir.


YENİLİKLER

L.050W

Üstün su geçirmez + Çok yüksek hava akışı

Son derece su geçirmez lameller Patentli entegre 450 tipi menfez paneli ve Linius® L.050W profillerinden oluşan cephe sistemi, çok yüksek bir hava akışı ile güçlü bir su geçirmezliği birleştirmektedir.(İngiltere’deki tanınmış BSRIA enstitüsünde resmi olarak test edilmiştir.) Her iki sistem de son derece yüksek performanslı, 50 mm akslı L.050W profili kullanmaktadır ve bu bu profiller tirizlere kolayca ve görünmez bir şekilde monte edilebilir. • • • •

Üstün su geçirmezlik. HEVAC sınıfı 3m/s ye kadar A2 ‘dir. Mükemmel hava akışı: K faktörü 10.47 (içeri giriş) Güçlü fiziksel serbest hava akışı: %57 Entegre paslanmaz çelik 2.3 x 2.3 mm sineklik ile alüminyum AlMgSi 0.5 yapı. • Maksimum qb 800 Pa rüzgar basıncında, iki destek profili arası 1,900 mm olup, gayet geniştir: • Genel uygulamalar: veri merkezleri, enerji santralleri, acil güç istasyonları, Bilgi Teknoloji merkezleri

RE S IS T

3,0 m/s

E NC

WAT E

A

R

A2 class

L.050W

L.050WS

Estetik lamel ; L.050W profili ile kombinasyon için ideal

L.050WS

Cephede su direncinin pek gerekmediği yerlerde, 50 mm akslı bu ekstrüzyon alüminyum profiller; üstün hava akışı ve su geçirmez özellikli L.050W profiller ile birleştirilebilir. • Mükemmel hava akışı: K faktörü (içeri akış) 6.09 • Güçlü fiziksel serbest hava akışı: %59 • Şık görünüm: yumuşak hat

Doğru menfez/profil nasıl seçilir. Doğru menfez ve profillerin seçimi ve hesaplanması aşagıdaki web sitesinde sunulan yazılım programının yardımı ile kolaydır: http://www.rensonlouvres.eu


RENSON® Inspiration

2013 | 2014 23

YENİLİKLER

446 & 447

Akustik menfezler 446 ve 447 tipi akustik menfezler, özel akustik özellikli ve 150 den 300 mm’ ye kadar derinliğe sığan menfezlerdir. İnorganik, yanmaz taşyününün profillere entegre edilmesi ile ses azaltımı sağlanmaktadır. • 2 tip profil aksı mevcuttur: 150 mm (446 tipi) ya da 170mm (447 tipi) • Kaplama: herhangi RAL veya Synthia Pulvin renginde veya saten/bronz renkte eloksallı olabilir.

421WK2 & 431WK2 Hırsızlığa Karşı Menfezler

Alüminyum profillerden yapılan estetik, fonksiyonel ve yüksek kaliteli menfezler. WK2 sınıfına göre hırsızlığa karşı güvenli. • Profil aksı: 33,3 mm veya 50 mm • Yüksek seviye hırsızlığa karşı uygulamalar için: 423 tipi WK4 sınıf

Incendo® 464

Yangına dayanıklı menfezler Genleşen malzeme dolgulu, açılı lamelli, yangına dayanıklı menfezler. RENSON®’ın yangına dayanıklı menfezleri normal sıcaklıkta iki bitişik oda arasında havalandırmayı sağlamaktadır. Yangın durumunda menfezler hava akışını keser ve yangın önleme fonksiyonunu yerine getirir. • 60 dakika yangına dayanıklı • Ahşap kapı paneli, hareketli duvar, sabit duvar, zemin ya da tavanda montaj için uygun


YENİLİKLER

Camargue® Dönen alüminyum lamelli bu yenilikçi teras kapamasının etrafı; rüzgar geçirmez entegre Fixscreen®, kayar cam paneller ya da ahşap Loggia® kayar panellerle kapatılabilir. Entegre su kanalları yoluyla, su dikey sütunlara iletilmektedir. Bu su kanalları, bir sağanak yağışın ardından lameller açıldığında da görevine devam etmekte olup, böylece terastaki mobilya korunmuş olur. Entegre LED aydınlatma, ısıtıcı ve düz panel hoparlörler ekstra bir kullanıcı komforu sağlamaktadır.

Yağmur suyunuzu toplayın. Kolondaki entegre su oluğunu kullanarak, bu teras kapamasını mevcut bir direnaja bağlayınız.

Yaz mevsiminizi uzatın! My Outdoor

Otomasyon

Yeni My Outdoor iPad uygulaması ile kendi teras kapamanızı kendiniz yaratabilirsiniz. Sadece terasın bir fotoğrafını çektikten sonra, ürün yelpazesinden bir teras kapaması seçip, ihtiyaçlarınıza göre modifiye ediniz. Memnun kaldığınızda, tasarımı bir yetkili satıcıya gönderiniz ve fiyat isteyiniz.

Somfy Tohoma işlem arayüzü sayesinde, RENSON® teras kapaması bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon kullanılarak da çalıştırılabilir.


RENSON® Inspiration

2013 | 2014 25

Algarve® Bu basit teras kapama sistemi, dönen alüminyum lamelleri sayesinde bir çatı güneş koruma sistemi olarak mükemmel çözümdür. Algarve, sade tasarımı ve mükemmel hatları sayesinde minimalist bir görünüme sahiptir. • Geliştirilmiş oluk sayesinde sağanak yağmur sularının biriktirilmesini sağlar • Kapalı motor haznesi mevcut • Fixscreen® 100EVO Slim F ve/veya Fixscreen® 150EVO F ile kapatılabilir

Lagune® Bu patentli teras kapaması, çatı sistemindeki entegre, toplanabilir, rüzgar geçirmez perdesi ile fark yaratmaktadır. Ayrıca, rüzgar geçirmez perdeler, kayar cam paneller ya da Loggia® kayar paneller kullanılarak tamamen etrafı kapatılabilir. Lagune’nin esnekliği mükemmel konfor ve yaşam memnuniyeti sağlamaktadır. Kısacası: tüm mevsimler için ekstra bir atmosferik alan yaratır.

Aşınmaz, birlikte çekilmiş fermuarlı kanalları olan, yeni patentli teknoloji sayesinde 6 metreye kadar uzatılabilir.


YENİLİKLER

Fixvent® Mono AKEVO Fixscreen® Mono AKEVO nun havalandırma eklenmiş modelidir. Her iki ürün de, birleşik görüntü & his nedeniyle kolayca aynı yaşam alanında kombine edilebilir. Size pek çok yarar sağlar: • Geliştirilmiş akustik: Fixvent®Mono AKEVO için 40 db e kadar • Geliştirilmiş U değeri: 0.97 W/m2.K (XX large) • Garantili yüksek hava akışı: 2 Pa altında 73 (m3/h/m) • Daha büyük yüzeyler mümkün: 18 m2 e kadar uygulanabilir

Gelecek nesil Fixscreen®’imizi deneyimleyin Rüzgar geçirmez güneş koruma perdesi

Fixscreen® 150 EVO

RENSON® rüzgar geçirmez perdelerini en iyi hale getirmektedir: • Sert rüzgarlarda bile, akıcı perde kanalı: yüksek kalitede birlikte çekilmiş aşınmaz yeni H-PVC fermuar kılavuzu sayesinde • 130 km/saate (10 Beaufort =şiddetli fırtına) kadar rüzgar dayanımını garanti eder: rüzgar dayanımında %60 artış • Gizli kurulum için yeni montaj yöntemi (MS7) ve önceden montaj delikleri açılmış yan kılavuz kanalları sayesinde daha hızlı montaj Fixscreen® 100evo Slim & 150evo ile yeni EVO serileri • Kare tasarımlı kutu vardır - YENİ!

Fixscreen® 100 EVO Slim concealed installation

• Alt bitiş profili kutunun içinde görünmez olur (2700 mm yüksekliğe kadar) - YENİ!

• Fixscreen® EVO’nun saklı şekilde kurulumuyla yeni gizli montaj yöntemi; düşük enerjili evler & pasif ev yapıları için ideal • Akıllı rüzgar geçirmez kanal sistemi sayesinde gergin perde • Cam elyaf, yeni Soltis perde ve Rensonscreen® perde ile uygulanabilir • Perde doğrudan alt kısımdan çıkarılabilir (MS7 için) • Connect & Go teknolojisi Fixscreen® F (Bağımsız) Özellikle, güneş ve rüzgar korumasının ve/ veya mahremiyetin gerekli olduğu mevcut teras yapıları için, RENSON® “Freestanding” serisini 2 tipte geliştirdi: Fixscreen® 100EVO Slim ve Fixscreen® 150EVO. Bu sistemler estetik bir şekilde Algarve® teras kapamasıyla da kolayca uygulanabilir.

Görünmez montaj (gizli kabin) Bu münferit montaj şekli yapı problemlerini önler. 3 kutu ebadından birini seçebilirsiniz. • Fixscreen® 100EVO • Fixscreen® 100EVO slim • Fixscreen® 150EVO

143 x 110 mm (D x G) 110 x 150 mm (D x G) 155 x 150 mm (D x G)


RENSON® Inspiration

argenta

2013 | 2014 27

®

opening doors

argenta® invisible neo Gizli menteşeler

Argenta® invisible neo, 3-D ayarlanabilir gizli menteşe, eskimeyen tasarımı ve üstün sonucu sayesinde dikkat çeker; ayrıca teknik yaratıcılığa da eşlik etmektedir. • • • •

Mükemmel ve yüksek kaliteli tasarım Gizlenmiş vidalar 3 ölçü: S5 – M6 – L7 Kolay kurulum: montaj ve 3D ayar 1 kişi tarafından yapılabilir

Bu tasarımcı gizli menteşe ile Argent Alu, uluslararası red dot tasarım ödülünü kazandı. Bu ödül; yenilikçi özelliği, tasarımı, kalitesi ve sürdürülebilirliği nedeniyle dikkat çeken ürünlere verilmektedir.

EI130 - EI130 - EW30 - E30

argenta® invisidoor® Gizli kapı kasası

Invisidoor®’, iç mekan kapıları için gizli (entegre) alüminyum kasa, sayesinde estetik yaşamın özüne ulaşmak mümkün. Invisidoor® sayesinde kapı, duvar ile aynı hizada olup; hacim ve duvarlar yaratıcı bir şekilde kullanılabilir. Estetiğin temel ilke olduğu yerde; duvardaki kapıya mükemmel görünmezlikte entegre edilerek monte edilmiş Invisidoor®, argenta® invisible 3D ayarlanabilir ve gizli menteşeler ile birlikte kullanılır. • Stabil profili, iyi tutturulması, PUR ve sıvanın iyi yapışmasını sağlayan özel dizaynlı profili sayesinde sıvada çatlama ihtimali çok az. • Astar boya kaplı (talep edilirse diğer renkler mevcut) • Standart boyutların çeşitliliği (özel yapım mümkün) • Çift kanatlı kapılarda ve oda yüksekliğindeki kapılarda da kullanılabilir,,…


RENSON ile herkes kazanır

Havalandırma Güneş koruma sistemleri Teras kapamaları

©LXXXXXXX 2013/2014 - TURKS No. 1

RENSON® official sponsor of the

© TDWSPORT.COM

®

Inspiration 2014 // Turkey  

konforlu bir iç mekan havası için dış mekan güneş koruma sistemleri

Inspiration 2014 // Turkey  

konforlu bir iç mekan havası için dış mekan güneş koruma sistemleri