Page 1

16


sezoninė virtuvė

BIRŽELIO MĖNESĮ Daržuose:

žemuogių pievelė Renata Ničajienė, tinklaraščio www.sezoninevirtuve.lt autorė.

K

artu su kalendorine vasara į mano virtuvę atkeliauja visa gausybė šviežių uogų, daržovių, pirmųjų vaisių ir miško gėrybių. Mūsų šeimos vasara jau daug metų prasideda vasarnamyje prie Dzūkijos miškų, todėl jos pradžios jau niekaip neįsivaizduoju be kvapnių miško žemuogių. Atsižvelgiant į vasaros orus, pirmosios žemuogės pradeda rastis apie dešimtą vasaros dieną ir dera visą mėnesį. Pirmiausia jos prisirpsta atvirose, saulėtose pievose ir pamiškėse, tik kiek vėliau pra-

deda raudonuoti miškuose. Turbūt nėra kvapnesnių miško uogų nei žemuogės: kai jas renku tik man vienai žinomoje, slaptoje žemuogių pievelėje, rodos, viskas aplinkui pakvimpa salsvu žemės uogų kvapu. Mano dukra į apypilnį uogų indelį mėgsta įkišti savo nosytę, įkvėpti ir užsimerkti iš malonumo... Taip nuoširdžiai paprastais dalykais džiaugtis moka tik vaikai. Kiekvieną birželį pasirenku žemuogių su koteliais, paskleidžiu ant švaraus rankšluosčio ir palieku natūraliai džiūti, vėliau sudedu į indelius, kur jos laukia šaltojo metų laiko, kai iš jų bus galima plikyti saulėtomis vasaros pievomis kvepiančią arbatą.

Braškės Rabarbarai Ridikėliai Saldieji žirneliai Salotų lapai Svogūnų laiškai Smidrai Špinatai Šviežios bulvės Švieži burokėliai Šviežios morkos Šviežios prieskoninės žolelės

Miškuose: Mėlynės Rūgštynės Voveraitės Žemuogės

Žemuogės vienos tų uogų, kurių geriau visai neplauti, tik švariai perrinkti. Jas skaniausia valgyti šviežias su pienu arba jogurtu, uogytėmis apsibarstyti saldžią košę ar pusryčių blynus. Kartais žemuoges patiekiu su desertais, bet niekad nekepu ir neverdu. Žemuogių taip pat stengiuosi netrinti, nes gerai išsuktos įgauna karstelėjusį skonį. Vienintelę išimtį darau tik ruošdama uogas žiemai. Tada žemuogių net neplaunu, tik švariai perrenku ir steriliai sutrinu mediniu šaukštu lygiomis dalimis su cukrumi, supilstau į mažus indelius ir pastatau šaldytuvo apačioje laukti žiemos. Taip ruoštos uogos šaltą žiemą sužadina prisiminimus apie kvapnią žemuogių pievelę. 

17


sezoninė virtuvė ŽEMUOGIŲ VYNIOTINIS

Vyniotiniui: 6 kiaušiniai 50 g sviesto 175 g cukraus 120 g miltų 1 šaukštelis kepimo miltelių

x 6–8

45 min.

Įdarui: 1 stiklinė žemuogių 1 šaukštelis vanilinio cukraus 200 ml plakamosios grietinėlės 1 pakelis grietinėlės standiklio 1 šaukštelis cukraus miltelinio cukraus apibarstyti

Vyniotinio tešlai kiaušinius labai gerai išplakite su cukrumi, tai truks apie 5 minutes. Į plaktus kiaušinius atsargiai įmaišykite miltus, išsuktus su kepimo milteliais, galiausiai supilkite tirpintą sviestą. Orkaitę įkaitinkite iki 200 ºC. Vyniotinio tešlą paskleiskite ant nedidelėje skardoje patiesto kepimo popieriaus, šaukštu paskirstykite po visus kraštus. Kepkite apie 15 minučių, kol vyniotinio pagrindas iškeps. Iškepusį ir dar karštą vyniotinio pagrindą atsargiai padėkite ant kito kepimo popieriaus lakšto, apibarstyto trupučiu cukraus. Viršutinį kepimo popierių, ant kurio kepė tešla, atsargiai atskirkite nuo iškepusio pagrindo. Dar šiltą vyniotinio pagrindą susukite į vyniotinio formą kartu su naujuoju kepimo popieriumi, apriškite juostele, kad neišsiskleistų, ir palikite atšalti. Grietinėlę su paprastu bei vaniliniu cukrumi ir grietinėlės standikliu išplakite iki standumo. Ataušusį vyniotinį atsargiai, kad nesulūžtų, išvyniokite, ant jo tepkite plaktą grietinėlę ir apibarstykite švariomis žemuogėmis. Vyniotinį su įdaru vėl atsargiai, bet tvirtai susukite, jo viršų apibarstykite milteliniu cukrumi. Išbandykite kitaip... Panašų vyniotinį vasarą galite susisukti su pjaustytomis braškėmis, mėlynėmis arba avietėmis.

{

Vos užmetusi akį į tokių vyniotinių nuotraukas visad manydavau, kad jiems paruošti reikia kruopštaus meistriškumo. Vieną vasaros dieną pagal išsamią recepto instrukciją visgi ryžausi gaminti ir supratau, kad naminį vyniotinį tikrai nesunku susisukti pačiam. Dabar jį vynioju dažnai, kartais pagrindą iškepu iš vakaro, susuku ir palieku laukti kitos dienos, tada įdarau plakta grietinėle su įvairiomis sezoninėmis uogomis. Šis vyniotinis su žemuogėmis – vienas skaniausių.

PIENO DREBUČIAI SU ŽEMUOGĖMIS

{

Pats skaniausias, lengviausiai paruošiamas ir labiausiai vaikystės nostalgiją keliantis desertas su pirmosiomis miško uogomis – saldintas pienas su žemuogėmis. Šis receptas bemaž ir tėra pienas su žemuogėmis, tik kitaip patiektas. Tokį maistingą ir paprastą desertą labai mėgsta vaikai.

Reikės: 1 stiklinės šviežių žemuogių 900 ml pieno 100 ml vandens 100 g cukraus 1 vanilės ankšties 25 g želatinos

x6 160 min.

Pieną kartu su cukrumi ir perpjauta vanilės ankštimi kaitinkite, kol užvirs. Užvirusį pieną nukelkite nuo ugnies, uždenkite puodą ir palikite, kad sugertų vanilės aromatą. Želatiną užmerkite vandenyje ir ištirpinkite karšto vandens vonelėje. Praaušusį pieną perkoškite, supilkite ištirpusią želatiną ir gerai išmaišykite. Paruoštą mišinį supilkite į gražius indelius, o ant viršaus gausiai pabarstykite švarių žemuogių. Desertą pastatykite į šaldytuvą kelioms valandoms sustingti. Išbandykite kitaip... Tokį patį desertą vasaros viduryje galite paruošti su mėlynėmis.

18

Šiuos ir kitus receptus rasite knygoje „Sezoninė virtuvė: 200 receptų pagal metų laikus“ (Renata Ničajienė, leidykla „Smaguris“).

Žemuogės - "Virtuvė nuo... iki"