Page 1

FESTIVALDEYIZ SAYI: 20 ISSN 1309-1174

KÜLTÜR - SANAT DERGİSİ

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI 27.ULUSLARARASI TAŞKÖPRÜ KÜLTÜR VE SARIMSAK FESTİVALİ Velvet Villains Vestival trailer Festivali 30 & 31 Ağustos 2013 Saraybosna Film Festivali’nde bu yıl neler var? 11. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ BAŞLIYOR

12. Fanta Gençlik Festivali 2013 İzmir

DR.FULYA SAĞLIK İSVİÇRE MİLLİ GÜNÜ


CEVİZ BADEM

DUYURU BADEM FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞACAK Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Badem Eylem Planı çerçevesinde ülke genelinde 18 bin 912 hektar alanda yaklaşık 8 milyon badem fidanının toprakla buluşturulacağım bildirdi. Bakan Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2013-2017 dönemini kapsayacak Badem Eylem Planı'nı hayata geçireceklerini belirtti. Dikimde meyvesinden, yaprağından, tohumundan, kabuğundan ve çiçeğinden faydalanılan cinslerin kullanılmasına öncelik verdiklerini ifade eden Eroğlu, cevizin ardından badem için de harekete geçtiklerini, elde edilecek mahsullerin genel ekonomik faydasının yanı sıra yöre halkının ekonomik şartlarının iyileştirilmesine de katkı sağlayacağını kaydetti. Eylem Planı kapsamında bu yıl 3 bin 803, 2014'te 3 bin 860, 2015'te 3 bin 821, 2016'da 3 bin 743, 2017'de ise 3 bin 685 olmak üzere toplam 18 bin 912 hektar alanda badem ağaçlandırması yapılacağını vurgulayan Eroğlu, şu bilgileri verdi: "Bu kapsamda yaklaşık 8 milyon badem fidanını toprakla buluşturacağız. Bugüne kadar özel ağaçlandırma için verilen desteklerin yüzde 21'ini badem yetiştiriciliğine ayırmıştık. Eylem Planı ile badem üretimine daha da ağırlık vereceğiz." Bademde Türkiye dış ticaret açığı veriyor Bakan Eroğlu, Türkiye'nin 2011'de 5 bin 933 ton badem ihracatına karşılık 16 bin 500 ton badem ithal ettiğine dikkati çekerek, "Badem dış ticaretinden 49,3 milyon dolar ihracat gelirine karşılık, 72 milyon dolar ithalat gideri gerçekleşti. Eylem Planı kapsamındaki çalışmalarla bu tabloyu tersine çevirmeyi hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Gıda ve kozmetik sektörlerinde yaygın kullanılan bademin, kırsal kalkınmaya katkı sağlayacağının altını çizen Eroğlu, "2009'da 54 bin 844 ton badem üretimi gerçekleştirilen ülkemizde aynı yıl tüketim 65 bin 88 ton olarak gerçekleşti. Kişi başına badem tüketimi 0.90 kilogram olurken, üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 81 oldu’’ dedi.

CEBA GRUP DANIŞMANLIK ÖZEL AĞAÇLANDIRMA


CEVİZE İLGİ BÜYÜK Tekirdağ, Tokat, Denizli, Bitlis, Kırşehir, Çanakkale, Gümüşhane ve Bingöl'de yeni ceviz bahçeleri kuruluyor. Ceviz ithalatı 50 bin tona yaklaştı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nce (OGM) Ceviz Eylem Planı sonuç vermeye başladı. Planı kapsayan 2012-2016 yılları arasında 5 milyon adet ceviz fidanının dikilmesi yani iç piyasada üretimin artırılması hedefleniyor. Plan ile birlikte üreticilere proje yapım bedeli, arazi hazırlığı, fidan bedeli ve dikimi ve 3 yıllık bakım ve ihata destekleri sağlanıyor. Tarım Bakanlığı ise fidanların yarı ücretini ödüyor. Teşvik olunca ceviz yatırımcısında da patlama yaşanıyor. Bahçeler, zeytinlikler bozulup ceviz bahçeleri Ceviz yatırımlarında özellikle Chandler en popüler tür. Ayrıca Pedro, Fernor ve Fernette gibi geç yapraklanan çeşitler de kullanılıyor. Ceviz yatırımının geri dönüşü için ağaçların en az 5 yaşına gelmesi gerekiyor. Ceviz yatırımclığına talep fazla, teşvikler ile birlikte bankalarda kredi yarışına girdi.. Damla sulama tesisi kuracaklara Ziraat Bankası 7 yıl vadeli faizsiz kredi veya devlet maliyetin % 50’sini hibe, kalanını uzun vadeli ve düşük faizli kredi vererek destekliyor. Ayrıca devlet, hazine ve orman arazilerini Kapama Bahçe (tek çeşit ürün ile oluşturulan bahçe) kuracaklara uzun vadeli olarak tahsis etmektedir.

FESTIVALDEYIZ

Gerek tahsis edilen bu yerlere gerekse tapulu veya kiralık yerlere devlet, proje yaptıranlara çok uygun koşullarla kredi vererek destek vermektedir. Tüm bu destek ve kredilerden faydalanabilmek için Ziraat Odalarına kayıt yaptırıp Tarım İl Müdürlüğü veya Tarım İlçe Müdürlüklerine başvurmak ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydolmak gerekiyor.

CEBA GRUP DANIŞMANLIK ÖZEL AĞAÇLANDIRMA

3


FESTIVALDEYIZ İMTİYAZ SAHİBİ YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ TANER YILMAZ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ÖZBEY BOZKURT HALKLA İLİŞKİLER CEVDET SERDAR EREN SUAT ORAL REKLAM SORUMLUSU UĞUR YAMAN GRAFİK TASARIM Zeynep Candan KARAGÖZ Eda YILDIZ MUHABİR TARKAN GÜROL İSTANBUL TEMSİLCİSİ AYSEL GÜRBÜZ KATKIDA BULUNANLAR DR.FULYA SAĞLIK YAYIN TÜRÜ YEREL SÜRELİ YAYIN YAYININ ŞEKLİ 15 GÜNDE BİR TÜRKÇE YAYIN İDARE MERKEZİ AŞAĞI ÖVEÇLER MAH 1330 SOK.NO 16/5 ÇANKAYA /ANKARA festivaldeyizdergisi@gmail.com TEL 47217 10 FAX 472 17 11 BASKI YERİ Berk Matbaacılık K.Karabekir Cad. Özer Han No: 31/25-26 İskitler ANKARA

FESTIVALDEYIZ

BASKI TARİHİ 16. 08. 2013 ISSN 1309-1174

4

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ TANER YILMAZ

İki yıllık hazırlık sürecinden sonra, 2012 yılı Kasım ayında yayın hayatına başlayan Festivaldeyiz Dergisi olarak 15 günlük periyotlarla yayınlanmaktayız.Dergimiz hem ülkemizde hem dünyadaki önemli festivalleri, sinema ve tiyatro etkinliklerini, fuarları ve her türlü büyük organizasyonları duyurmayı ilke edinmiştir. Yayın hayatına başladığımız gün itibaren her geçen gün hem dergimizi hem içeriğimizi geliştirerek, etkili ve kapsamlı bir dergi hazırlamaya çabasındayız.Dergimiz, resmi ve gayri resmi kurum ve kuruluşlara, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile ülkemizdeki yabancı ülke temsilciliklerine ulaştırılmaktadır. Ayrıca Dergimiz Basın İlan Kurumu listesinde de yer almaktadır.Çıktığımız bu yolda, ulaşmaya çalıştığımız seviye ve başarılarda sizlerin de yardım ve katkılarınızı bekler, işlerinizde kolaylıklar dileriz.

Yayınlarımızın tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Yazıların sorumluluğu yazarlarına, ilanların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir.Yayınlanmak üzere gönderilen yazılar iade edlmez.Dergimizin yayın dayanışma kurulu üyeleri fahri olarak görev yapmaktadır.


içindekiler

8

14

10

ÇUBUK BELEDİYESİ MAHALLEDE RAMAZAN COŞKUSU

12

27.ULUSLARARASI TAŞKÖPRÜ KÜLTÜR VE SARIMSAK FESTİVALİ

ÇİM KONSERLERİ GUPAL ENFEKSİYON

11. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ BAŞLIYOR

18

Velvet Villains Vestival trailer Festivali 30 & 31 Ağustos 2013

FESTIVALDEYIZ

22 Saraybosna Film Festivali’nde bu yıl neler var? 5


30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

FESTIVALDEYIZ

Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin[1] ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara'da Anıtkabir'i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir. Her yıl, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun verir. Tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur.

6


FESTIVALDEYIZ

Hiç bir zafer gâye değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük olan gâyeyi elde etmek için gerekir en belli başlı vasıtadır. Gâye, fikirdir. Zafer, bir fikrin istihsâline (elde edilmesine) hizmeti nispetinde kıymet (değer) ifade eder. Bir fikrin istihsâline dayanmayan bir zafer pâyidar olamaz (yaşayamaz) . O, boş bir gayrettir. Her büyük meydan muhare-besinden, her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir âlem (dünya) doğmalıdır, doğar. Yoksa başlı başına bir zafer, boşa gitmiş bir gayret olur. Mustafa Kemal ATATÜRK (Ankara, 16 Eylül 1921)

7


FESTİVALLER FESTIVALDEYIZ

ÇİM KONSERLERİ - GRUPAL ENFEKSİYON İzmir Büyükşehir Belediyesi “Çim Konserleri” kapsamında “Grupal Enfeksiyon” grubunu konuk ediyor. 29 Ağustos 2013 tarihinde, saat 21.00'de gerçekleşecek konserde Tuşlu Çalgılar ve Vokalde Hakkı Balamir, Ud-Baglama-Vokalde Yalçın Öztüfekçi, Davul-Vokalde Cenk Oral, Gitarda Anıl Şenarsoy, Vurmalı Çalgılarda Sergen Gügük ve Tuşlu Çalgılarda Nazmi Özbora İzmirlilere keyifli bir akşam yatacak.Etkinlik Halka Açık ve Ücretsizdir. AŞIK VEYSEL SANAT GÜNLERİ - ERDAL GÜRAL “Aşık Veysel Sanat Günleri” etkinlikleri çerçevesinde, 21 Ağustos'ta Sanatçı Erdal Güral eşliğinde Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Türk Halk Müziği Konseri gerçekleşecektir. KENT ORKESTRASI Şefliğini Hüseyin Çebi, orkestranın düzenlemelerini ise Zafer Çebi 'nin yaptığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, 22 Ağustos 2013 tarihinde saat 21.00'de Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nda müzikseverlerle buluşuyor. Solistler; Aydın Uştuk, Sedat Yüce, Funda Öncü, Bahar Pamukçu, Tülay Şen, Şenay Gökdemir, İpek Kaletaş, Esra Göndeş ve Müge Ökten'in sahne alacağı konserde sanatseverler müziğe doyacak. AŞIK VEYSEL SANAT GÜNLERİ - DİLEK ŞAFAK ÇAKAR “Aşık Veysel Sanat Günleri” etkinlikleri çerçevesinde, 28 Ağustos'ta Sanatçı Dilek Şafak Çakar eşliğinde Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Türk Sanat Müziği konseri gerçekleşecektir.

8


GÜREŞ ve KÜLTÜR FESTİVALİ 16-17-18 AĞUSTOS’TA İlçemizde her yıl yapılarak geleneksel hale gelen Darende Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali bu yıl 16-17-18 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. 60. sı düzenlenecek olan festivalimizde açılışlar, Sünnet Şöleni, Müzik Eğlence programlar, yarışmalar ve güreşler tertip ediliyor. Belediye Başkanı İsa ÖZKAN yaptığı açıklamada “ İlçemizde geleneksel olarak yapılan güreş ve kültür festivalimizin 60. Yılındayız. İnşallah önceki yıllarda olduğu gibi birlik ve beraberlik için coşkulu bir festival geçireceğiz. Tüm Darendeli hemşerilerimin ev sahibi olduğunu hatırlatarak 16-17-18 Ağustos tarihlerinde herkesi Darende’ye bekliyoruz.” Dedi. Festival bünyesinde yapılacak olan Sünnet Şöleni ve Yarışmalara katılacakların Belediye Yazı işleri Müdürlüğünden Numan ATAŞ’ kayıt yaptırmaları gerekmektedir. 0422 615 1074 60. Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali programı aşağıdaki gibi belirlendi.

FESTIVALDEYIZ

16 Ağustos 2013 Cuma 10:00 Açılış ve Kortej Yürüyüşü 11:00 60. Yıl Güreş Anıtı Açılış 11:15 Kemal ÖZKAN Sünnet Şöleni 13:00 Fatma ILICAK Kur’an Kursu ve Mahalle Konağı Açılışı 14:00 Rafting 19:00 Adana Büyükşehir Belediyesi “Gün Kardeşlik Günü” Sanat Tırı Programları • Adana Büyükşehir Belediye Bandosu • Karagöz ve Hacivat Gösterisi • Türk Halk Müziği Konseri • Film Gösterimi 17 Ağustos 2013 Cumartesi 13:30 Trap Atışları 14:00 Yöresel Yemek, Bal ve Kavun Yarışması

9


FESTİVALLER

ÇUBUK BELEDİYESİ MAHALLEDE RAMAZAN COŞKUSU Yavuz Selim Mahallesi’ndeÇubuk Belediyesi tarafından mahallelerde gerçekleştirilen ‘Mahallede Ramazan Coşkusu’ etkinlikleri Yavuz Selim Mahallesinde gerçekleştirildi. Yavuz Selim Mahallesi sakinleri ‘Mahallede Ramazan Coşkusu’ programına yoğun ilgi gösterirken, gecenin ilgi odağı ‘Sihirbaz Simbat’ ve ‘Titon’ ismindeki yılan oldu. Yavuz Selim Mahallesindeki Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nun bahçesinde düzenlenen etkinliğe, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Başkan Yardımcısı Hacı Çelebi, belediye meclis üyeleri Osman Refahiyeli, Hüseyin Doğanay, Sabri Koca, Ömer Aydın, Yavuz Selim İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Ali Atlı ve mahalle sakinleri katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Ramazan etkinliklerini, ‘Mahallede Ramazan Coşkusu’ programıyla haftanın belirli günleri mahallelere taşıdıklarını söyleyerek, mahalle sakinlerinin etkinliklerden memnun olup olmadıklarını sordu. Mahallelinin memnuniyetinin kendilerini memnun ettiğini kaydeden Başkan Özden, ilçede yapılan bazı çalışmalardan bahsetti. -İlçeye Hizmet Edenler Teşekkür Seçimden önce ‘üçlü olalım, güçlü olalım’ dediklerini hatırlatan Başkan Özden, bu birlikteliği ilçede gerçekleştirdiklerini ve ilçelerine çok sayıda hizmet almayı başardıklarını kaydederek, şunları söyledi:’İlçeme hizmet etmek için talip olduğum bu görevde, elhamdülillah ilçemize üç koldan hizmet yapılmasını sağladık. Yavuz Selim Mahallemizdeki değişimi, gelişmeyi hep birlikte görüyoruz. İlçenin prestij mahallelerinden biri haline geldi. İnşallah yakın bir zamanda tüm mahallelerimizde Yavuz Selim Mahallemizdeki gibi değişimler ve gelişmeler olacak. Ben buradan hem dünya lideri Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beye hem de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek Beye ilçeme ve siz değerli vatandaşlarımıza hizmetlerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.’’ Yavuz Selim Mahallesinde düzenlediği etkinliklerle ‘Ah o eski Ramazanlar…’ serzenişine son veren Çubuk Belediyesi Kültür ve Sosyal

FESTIVALDEYIZ

İşler Müdürlüğü, mahalle halkını özellikle de kadın ve çocukları adeta eğlenceye doyurdu.

10 10


FESTIVALDEYIZ

Geleneksel Türk tiyatrosu Hacivat-Karagöz ile eğlenen, orta oyunu seyreden mahalle halkı, Ateşbaz Nuri Yılmaz’ın ve Sihirbaz Simbat’ın gösterileriyle heyecanlı anlar yaşadı. Ramazan etkinliğine katılanlara gece boyunca patlamış mısır, pamuk şeker, Osmanlı Şerbeti ve limonata ikram edildi. Sunuculuğunu ünlü radyo sunucularından BY Sempatik’in yaptığı gecenin Teravih Namazı sonrası başlayan bölümünde gösteri yapan ‘Yedi renk, yedi bölge’ halk oyunları ekibi, yurdun çeşitli yörelerinden derledikleri gösterileriyle vatandaşları adeta kendinden geçirdi. Birbirinden farklı halk oyunları gösterilerini Yavuz Selim sakinleri için sergileyen grup, başta Kafkas ve Trabzon gösterileri olmak üzere sergiledikleri gösterileriyle nefes kesti. Gecenin ilerleyen saatlerinde Sema gösterileri eşliğinde Taşkın Altuner, Türk sanat müziği, Türk halk müziği ve bestelerinden oluşan repertuvarları ile unutulmaz bir Ramazan akşamı yaşattı. Programın sonunda Başkan Özden’e piyasaya yeni çıkarttığı albümünün CD’ni hediye etti.Mahalleli Yılanla Dans Eden Kadına Eşlik Etti Gecenin ilgi odağı ise Elif Gizem Karasu’un ‘titon’ ismindeki dev bir yılanla korkusuzca oynaması görenleri hayrete düşürdü. Yılanı boynundan bağlayarak adeta dans etmesi izleyenlerin yüreğini ağzına getirdi. Yılanla izleyenlerin arasına girerek yılana dokunmalarını sağlayan Elif Gizem Karasu, yılanı seyircilerden bir bayanın boynuna koyarken, Başkan Özden ve meclis üyeleri de yılanı eline alarak bir süre sevdi. -Çocuklardan Başkan Özden’e Yoğun İlgi Gelenek bozulmadı diğer mahallelerde olduğu gibi etkinlik süresince çocuklar Başkan Özden’i yalnız bırakmadı. Başkan Özden ile fotoğraf çektirmek isteyen çocuklar adeta sıraya girdiler. Çocukların isteklerini geri çevirmeyen Başkan Özden çocuklarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Özden, hatıra fotoğrafı çektirmek için yanına gelerek kendisinden tekerlekli sandalye isteyen bedensel engelli 18 yaşındaki Alican Koz’un isteğini geri çevirmeyerek, hemen bir adet tekerlekli sandalye getirtip, orada hediye etti. Tekerlekli sandalyesini teslim alan Alican Koz ise mutlu olduğunu ifade ederek, Başkan Özden'e teşekkür ettiğini kaydetti. 11 11


FESTİVALLER

27.ULUSLARARASI TAŞKÖPRÜ KÜLTÜR VE SARIMSAK FESTİVALİ

Taşköprü Belediyesi'nin bu yıl 15-18 Ağustos tarihlerinde 27.'sini düzenleyeceği Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali'ne katılacak sanatçıları geçtiğimiz 2 yılda olduğu gibi bu yılda halka yönelik yapılacak anket ile belirleniyor.Sarımsak Festivali sanatçılarını halk belirliyor Taşköprü Belediyesi'nin bu yıl 15-18 Ağustos tarihlerinde 27.'sini düzenleyeceği Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali'ne katılacak sanatçıları geçtiğimiz 2 yılda olduğu gibi bu yılda halka yönelik yapılacak anket ile belirleniyor. Her vatandaşın Taşköprü Belediyesi web sayfası (www.taskopru.bel.tr) üzerinden kendi görmek istediği sanatçıyı yazarak oy kullanabileceği ankette ayrıca festival hakkında öneri kısmıda yer alıyor. 2 hafta sürecek olan anket 17 Mayıs akşamına kadar devam edecek. Anket ile ilgili olarak açıklama yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, geçtiğimiz yıllarda başlattıkları sanatçı anketi uygulamasında bu yıl da her vatandaşın kendi istediği sanatçıları belirterek oy kullanabileceği ve görüşlerini belirtebileceğini ifade etti.

FESTIVALDEYIZ

Arslan son olarak 15-18 Ağustos tarihlerinde 27.'sini düzenleyecekleri Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali'ne tüm hemşehrilerini davet etti.Sarımsak Festivali'nde geçtiğimiz yıl Murat Boz, Funda Arar, Arzu Akça ve Ilgaz sahne almıştı. Bu yılda festivalde birbirinden ünlü sanatçıların sahne alması bekleniyor.

12 12


12. Fanta Gençlik Festivali 2013 İzmir Her yıl büyük bir coşku ile kutlanan Fanta Gençlik Festivali, 12. yılında tam 3 sanatçı ile gideceği şehirlerde büyük bir coşku yaşatmaya hazırlanıyor.. Fanta Gençlik Festivali bu yıl 14 Ağustos’ta Tekirdağ konseri ile başlayacak. 16 Ağustos’ta ise İZMİRDE OLACAK!. Fanta kapaklarıyla 10 puan toplayanlar ise konser biletini kapacak. Fanta Gençlik Festivali bu yıl ; Samsun, Adana, Malatya, İstanbul, Bursa,İzmir,İzmit, Denizli,Antalya ,Kayseri, Konya, Erzurum ,Şanlıurfa ,Ankara,Tekirdağ ve Erzurum ‘da sahne alacak .

FESTİVALDE SAHNE ALACAK SANATÇILAR : Kenan DOĞULU Şebnem FERAH Emre AYDİN

KONSER TARİHLERİ :

FESTIVALDEYIZ

14 Ağustos Tekirdağ 16 Ağustos İzmir 18Ağustos Bursa 20 Ağustos İzmit 22 Ağustos Samsun 24 Ağustos Trabzon 26 Ağustos Erzurum 28 Ağustos Malatya 30 Ağustos Şanlıurfa 1 Eylül Adana 3 Eylül Kayseri 5 Eylül Ankara 7 Eylül Antalya 10 Eylül Konya 12Eylül Denizli 14 Eylül İstanbul

13


FESTİVALLER

11. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ BAŞLIYOR 7-21 Ağustos 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek 11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali Hürrem Sultan Balesi ile açılıyor.. İşte muhteşem programdan başlıklar:02 Ağustos 2013 Cuma - Bodrum Belediyesi ve DenizBank ın katkılarıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği nde gerçekleştirilecek olan 11. Uluslararası Bodrum Bale Festivali'ne büyük ilgi bekleniyor.. On bir yıldır her Ağustos ayında Bodrum da, Türk Devlet Bale Toplulukları ile yabancı konuk bale sanatçıları ve topluluklarının muhteşem performanslarıyla gerçekleşen festivalin bu yılki açılış temsili “Hürrem Sultan '' balesi ile olacak. 7 Ağustos 2013 Çarşamba günü, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eser, muhteşem kostüm ve danslarıyla tarihi bir dönemi, görsel bir zenginlikte sanatseverlere sunacak. Padişah Sultan Süleyman ın tahta geçişinden başlayarak, adaleti ile ''Kanunî adını aldığı dönemin çarpıcı kesitlerle sahneye aktarıldığı eser, Sultan Süleyman ın tutkularını, seferlerini, zaferlerini ve Hürrem ile geçen saray yaşamını konu alıyor. Müzikleri Nevit Kodallı ya, koreografisi ise Oytun Turfanda ya ait 2 perdelik “Hürrem Sultan '' balesini Deniz Yamanus ve Oktay Keresteci sahneliyor.

FESTIVALDEYIZ

Festival programının ikinci eseri, Samsun Devlet Opera ve Balesi nin, Dünya Dans Günü nde muhteşem bir prömiyer ile sahnelere taşıdığı “Bach Alla Turca '' olacak. 10 ve 11 Ağustos 2013 tarihlerinde iki temsil ile seyirci karşısında olacak eser, iki bölümden oluşuyor. J. S. Bach ın eserlerinden yola çıkılarak, iki farklı yaklaşımın uyumlu bir bütünlükle sahnelendiği “Bach Alla Turca '' balesinin ilk bölümü “Bach Konçerto '' adını taşıyor. Masa başında oturmuş dört karakter arasında geçen karşılıklı uzlaşma, ortak görüş ve ikna kavramlarını Bach ın tempolarına göre işleyen çağdaş bir dans yorumu… İlk bölümün Libretto ve koreografisi ile dekor ve kostüm tasarımı Marco Cantalupo ve Katarzyna Gdaniec e ait. Eserin bütününe adını veren ve aynı zamanda temsilin ikinci bölümünü oluşturan “Bach Alla Turca '' ise, düzenlemesini Bach ın müziklerinden yola çıkarak Anjelika Akbar ın yaptığı “Bach La Orientale '' albümü üzerine Mehmet Balkan koreografisinden oluşuyor.

14


Masa başında oturmuş dört karakter arasında geçen karşılıklı uzlaşma, ortak görüş ve ikna kavramlarını Bach ın tempolarına göre işleyen çağdaş bir dans yorumu… İlk bölümün Libretto ve koreografisi ile dekor ve kostüm tasarımı Marco Cantalupo ve Katarzyna Gdaniec e ait. Eserin bütününe adını veren ve aynı zamanda temsilin ikinci bölümünü oluşturan “Bach Alla Turca '' ise, düzenlemesini Bach ın müziklerinden yola çıkarak Anjelika Akbar ın yaptığı “Bach La Orientale '' albümü üzerine Mehmet Balkan koreografisinden oluşuyor. Anjelika Akbar ve Mehmet Akatay ın canlı performansları eşliğindeki bu temsile özel bir sürpriz olarak eski balerin Çağla Şikel de seyirci karşısına çıkacak. 14 Ağustos 2013 gecesi festival seyircisini Anadolu nun arkaik dönemlerine götürecek 2 perdelik “Amazonlar '' eserinin koreografisi Nugzar Magalashvili ye ait. Büyüleyici dansları, muhteşem kostümleri ve antik çağların mitolojik öyküleriyle zihinlerden silinmeyecek eserin konusu, kahraman Iason un altın postu bulmak üzere adamlarıyla yola çıkmasıyla başlayarak Amazon kadın savaşçılarla karşılaşmalarıyla devam eder ve kadın ile erkek arasındaki tüm çatışmaların sonucunda aşkın galip gelmesiyle son bulur. 17 Ağustos 2013 gecesi, festivalin ilk yabancı konuk topluluğu Güney Kore den Universal Ballet sahnede olacak. Dünyaca ünlü üç koreografın, üç özgün performansından oluşan Black Cake, Duende, Tango üçlemesi ile sanatseverlerle buluşacak olan topluluk, insanoğlunun sesten önceki evrensel anlaşma yöntemi olan beden dilinin olağanüstü anlatımıyla seyirci karşısında olacak. “Black Cake '' adını taşıyan ve siyahın saklayıcılığına sığınan insanlık hallerinin aktarıldığı ilk eser, Hollanda Tiyatrosu nun 30. Kuruluş yılına özel oluşturulmuş bir çalışma. Hollandalı koreograf, Hans van Manen in, Çaykovski, Janacek, Mascagni ve Massanet in müzikleri üzerine oluşturduğu koreografisi ile yaşam bulan bu çalışma, yaşamın her katmanında birçok tadın barındığına dair ilgi çekici özellikler içeriyor.

FESTIVALDEYIZ

İkinci eser olan “Duende '' , Claude Debussy nin müzikleri üzerine, yine dünyaca ünlü İspanyol balet ve koreograf Nacho Duato koreografisiyle oluşturulmuş bir çalışma. “Duende '' elfler, periler ve gece yaşayan oyuncakları anlatan düşsel bir dünyada geçiyor. 15


FESTİVALLER

edİrne beledİye başkanlığı 25-26 Temmuz 2013 tarihleri arasında Yunanistan’ın Oristiada kentinde düzenlenen, Yunanistan’ın en büyük festivali olan Arda’s Festivali’ne Edirne Belediyesi çıkartma yaptı.

FESTIVALDEYIZ

Edirne Belediyesi, 22.Nefes Modernize Halk Dansları Topluluğu ve güreşçileri ile Yunanistan’ın en büyük festivali olan Arda’s Festivali’ne damgasını vurdu. Edirne Belediye Başkanlığı’nca, Edirne’nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, Arda’s Festivali’nde Edirne tanıtım standı kuruldu. Ayrıca festivale, Edirne Belediyesi 22.Nefes Modernize Halk Dansları’nın Kazibe, Garaguna, Balkan, Sirtaki oyunları büyük alkış aldı. Ve yine 22.Nefes Grubu’nun gösterileri arasında yer alan, pehlivanların yağlı güreşi ve hıdrellez gösterisi büyük beğeni topladı. Arda’s Festivali’nde etkinlik programı içersinde yer alan yağlı güreşler ve futbol turnuvasıda düzenlendi. Arda’s Yağlı güreş müsabakalarında Edirne Belediyesi pehlivanları, 3 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı. Edirne Belediyesi güreşçileri Talat Çelik’in antrenörlüğünde, başta Asil Çelik birinci olurken, yine başta Ali Rıza Kayalar üçüncü oldu. Başaltında Tansel Umut birinci, Nedim Anıl Gider ikinci ve Alparslan Yezer üçüncülük kazandılar. Büyükortada Serkan Üğdüller birinci, Sedat Çelik ikinci ve Caner Koşul üçüncülük kazandılar.

16


Festivalde ayrıca, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’nin katıldığı Futbol Dostluk Turnuvası’nda düzenlendi. Turnuvada Edirne’yi temsil eden Yeniimaret Spor Kulübü turnuvanın şampiyonu oldu. Etkinliklere Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr.Ertuğrul Tanrıkulu katılırken, “Edirne Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi, Edirne’nin tanıtımına katkı sağlayacak her türlü etkinliğe katılınması gerektiğini düşünmektedir. Bizlerde bu

festivale gelecek yüzlerce ziyaretçiye Edirnemizi tanıtmak amacıyla katıldık ve Edirne standı kurduk. Ve tanıtım standımızda Edirne Belediyesi olarak hazırladığımız İngilizce- Türkçe Edirne’mizi tanıtıcı broşürlerimizi, tanıtım cdlerimizi ve aynalı süpürgeden, edirne bebeklerine, bademezmesine kadar Edirne’mizin simgeleri haline gelen her şeyi Arda’s Festivali’nde tanıtımını gerçekleştirdik.” dedi.

FESTIVALDEYIZ 17


FESTİVALLER

Velvet Villains Vestival trailer Festivali 30 & 31 Ağustos 2013 Tarih: 30 Ağustos 2013 Cuma ve 31 Ağustos 2013 Cumartesi Saat: 14:00 – 00:00 Yer: Küçükçiftlik Park www.vestival.eu

FESTIVALDEYIZ

İstanbul’un merkezinde saklı bir güzelliğin içinde harika ritimler ve canlı vokaller sizi yeni bir deneyim yaşamaya çağırıyor!festival sizi hayatın yoğun temposundan kurtararak, bir roller coaster yolculuğuna götürüyor. Hayal edebileceğinizden daha fazlasını yaşamanızı sağlıyor. İstisnai bir müzik şekli oluşturarak her bireyin arzu ettiklerini yerine getiriyor. Size eğlencenin daha muhteşem ve sıradışı bir tarzını yaşatıyor ve daha farklı bir atmosfere götürüyoruz. Üstün becerilerin yarattığı seslerin çeşitleri ile sizi bir araya getiriyoruz. Minimum Yaş Etkinlikte 16 yaş sınırı vardır. Girişte kimliklerinizi göstermeniz istenebilir. Kıyafet Kuralı festival’de herhangi bir kıyafet kuralı bulunmamaktadır; ancak giyeceğiniz kıyafete biraz yaratıcılık katarak eğlenceli hale getirirseniz de çok seviniriz! Organizasyon şirketi, etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet bedelini iade etmek koşuluyla etkinlik mekanına almama hakkına sahiptir. Açık bir siyasi, toplumsal hareket ya da grubu ifade eden giysi ve / veya diğer (görünür) fiziksel işaretlerin kullanımı yasaktır.

18


Müzik Vestival katılımcıların kendi benzersiz öyküleri ile binlerce ziyaretçi için düzenlenmiştir. Tüm festival deneyimini kucaklayan her hikaye gerçek olamayacak kadar inanılmaz. festival geniş ve yaratıcı bir program sunuyor. Müzikal olarak, festival büyük uluslararası yıldızların canlı müzik yaptığı ve elektronik stil, R & B, house, dubstep, trap, disco gibi farklı müzik türlerini; Amsterdam, Paris, Londra ve daha bir çok farklı şehirden uluslararası DJ ‘leri ve çeşitli müzik türlerini bir araya getiriyor.

19

FESTIVALDEYIZ

Eğlence Farklı eğlence maddelerinin en iyi kombinasyonu ile, eşsiz eğlence dolu bir gece oluşturuyoruz. Kamera Getirebilir miyim? Profesyonel ekipman dışında bir dijital kamera getirmeniz mümkündür. Çekebildiğiniz kadar fotoğraf çekmenizi tavsiye ederiz! Daha sonra bu fotoğraflara tekrar bakmak isteyebilirsiniz! Resmi medya organları için press@vestival.eu adresi ile irtibata geçebilirsiniz. Sıfır Tolerans festival’de sıfır tolerans politkası bulunmaktadır. Sıfır tolerans, festival alanında kesici, yanıcı, parlayıcı, patlayıcı ile lazer, cam v.b. şeylerin ve her türlü uyuşturucu maddenin yasak olması anlamına gelir. Yiyecek & İçecek Etkinlik alanında yiyecek ve içecek satışı mevcut olacaktır. Dışarıdan yiyecek ve içecek getirmek yasaktır. ATM & Jetonlar festival’de özel paralara ihtiyacınız olacak. Bu jetonları festival alanında yer alan farklı noktalardan temin edebilirsiniz. Bu jetonlar nakit ve kredi kartı ile satın alınabilir. Tuvaletler Festival alanında ücretsiz kullanıma açık olan tuvalet alanları bulunacaktır. Bu alanlar düzenli olarak temizlenecektir. Aynı zamanda festival alanında özel Serinleme Noktaları bulunacaktır. Bu alanları tuvalet olarak kullanmak kesinlikle yasaktır.


FESTİVALLER FESTIVALDEYIZ

GELENEKSEL 2.ÖZ ŞENLİKLERİ Çoruma 39 km uzakta olan 1974 yılına kadar çorum mecitözü ilçesine baglı olan örencikköyü bu yıldan sonra çorum merkeze baglandı 120 hane olan köyümüzün şuanda dışarıya köçler sebebiyle köyümüzde gençlerin kalmadıgı ancak bizlerin yaz aylarında dışarıda bulunan köylülerimizin bir araya getirme çabasında olmak için dernegimizi kurduk köyümüzün tarihi açısından 2.ve 4.bin yıl önce roma imparatorlugu eski tarihlerde oldugu ama kesin bir araışrıma yapılamdıgı tarihi yerlerden smaliye kalesi dedigimiz ve içerisinde magraların surların zindan kayalıkların ,taş magra kilisilerin bulundugu ve çorumda bulunan şelaler içinde en güzel olan ve köyümüzde bulunan örencik şelalesinin bulundugu küçük şirin bir köydür kuruluşumuzun tarihi oluşumu: biz çorum merkezde üç arkadaşın ortaklaşa kararı ile aramazı sonradan bizim seçtigimiz beş kişide katılarak toplam sekiz kişiyle kurdugumuz çorum merkez örencikköyü kültür ve dayanışma dernegini kurduk kurucular arasında ben ADNAN UYSAL,HÜSEYİN YILMAZ,SERDAR UYSAL,MUSTAFA UYSAL,FEVZİ BALABAN,ZÜLFİKAR CEYLANER,MUSTAFA ACAR,CEYHAN AYKAÇ OLARAK KURDUGUMUZ VE YÖNETİMİNİ MUSTAFA UYSAL ABİMİZE BAŞKANLIGINI DEVRETTİGİMİZ DERNEGİMİZİN BİR ÇOK FAALİYETLER İÇERİSİNE GİREREK DERNEGİMİZİN ÜYELERİNİ ŞUANDA 55 OLMASINA RAGMEN BİRÇOK ETKİNLİGE KATILIMINI SAGLADIK şenlik kararı: YÖNETİM KURULUMUZUN ALDIGI ORTAK KARARLA KÖYÜMÜZÜN KÜLTÜREL VE TURUZİME KATKILARINI SAGLAMAK HEMDE BU ŞİRİN KÖYÜMÜZÜ VE ÇEVRESİNİ TÜM ÜLKEYE VE HATTA DÜNYAYA DUYURMAK AMACIYLA ŞENLİKLER DÜZENLEME KARARI ALDIK.2012 YILINDA 1.SİNİ DÜZENLEDİGİMİZ VE İSMİNE ÖZ ŞENLİKLERİNİ VERDİGİMİZ ETGİNLİGİMİZE İLK BAŞTA SADECE KENDİ KÖY HALKIMIZIN İŞTİRAKİYLE KÜÇÜK ÇAMLI VE YERAL SANATCILARIN KATILIMIYLA GÜZEL GEÇEN VE ÖVGÜLER ALDIGIMIZ BİR ŞENLİK OLDU SONRA YANİ BU YIL ÇITAYI BİR ÜSTE ÇIKARARAK ETKİNLİGİMİZİN ASIL AMACINA BİRLİK BERABERLİK VE BİR BÜTÜNLÜK OLUŞTURMA ÇABAMIZ İÇİNDE OLDUGUMUZ VE BULUNDUGUMUZ CORAFYA DA GEÇMİTE BERABER OMUZ OMUZA YAŞAMIŞ OLAN BU HALKIN BİR ARADA OLMASI İÇİN ÖZ KÖYLERİ DEDİGİMİZ KÖYLERİMİZE TEKLİFLERDE BULUNDUK VE BU ŞENLİGE BERABER KATILIMINI İSTEDİK BİZİM KÖYÜMÜZ BİR ALEVİ KÖYÜDÜR AMA BİZ AYRIMADAN YANI DEGİL BİRLEŞMEDEN YANI BİR TAVIR ALARAK DİGER SÜNİ KÖYLERİMİZİ KÜRT KÖYLERİMİZİDE YANIMIZDA OLMALARINI İSTEDİK

20


GİRİŞİMLERİMİZİDE BU YÖNDE YAPTIK VE HER KESİMDEN OLUMLU TAKTİRLERALDIK TAM 19 KÖYÜN ORTAK KARARI VEÖRENCİKKÖYÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEGİNİN ÖNDERLİGİNDE BU SENE ŞENLİGİMİZİ VFESTİVALEDÖNÜŞTÜRMEYİ AMAÇLADIK YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ MUSTAFA UYSAL ,VE BİZLER ADNAN UYSAL HÜSEYİN YILMAZ SERDAR UYSAL,FEVZİ BALABAN,ZÜLFİKAR CEYLANER,HASAN FİLİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE YOGUN BİR ÇABA VE UGRAŞ İÇERİSİNE GİRDİK BU SENE ŞENLİGİMİZİ FESTİVAL HAVASINA DÖNÜŞTÜRDÜK BUSENE ŞENLİGİMİZE KATILMAK İÇİN BAŞTA ÖRENCİK ,AHMETOGLAN,SAZAK,KARAGÖZ,GÖKÇEPINAR,HIMIR OGLU,KOYUNAGALI,İBEK,BUSE,ÇIKRIK,DOGLA,EMİRBA G,ÇAYKÖY,TOTALİ,KARACUMA,YEŞİLOVA,KIŞLACIK,KA RGI,SÖGÜTÖNÜ KÖYLERİYLE BERABER BİRLİK OLALIM ŞENLİK OLALIM HERKESİ KENDİMİZE ÖRNEK VERELİM DİYEREK DERNEGİMİZİN ÖNCÜLÜGÜNDE BU ETKİNLİGİ YAPMA KARARI ALDIK.ETKİNLİK ÇERÇEVESİNDE 19 KÖYÜN KÜLTÜRÜÜNÜ VE TARİHE IŞIK TUTACAK BELGESEL TATINDA BİR SİNEVİSYON GÖSTERİSİ SUNACAGIZ 24.AGOSTOS 2013 TARİHİNDE ÇORUM MERKEZ DE BULUNAN MAHSUNİ ŞERİF PARKINDA SAAT 17 DE KÖYLERİMİZİN TARİHİ YERLERİNİN FOTOGRAF SERGİSİ VE 21.00 DA DA KÖYLERİMZİN BELGESEL OLARAK ÇEKİMİNİ YAPTIGIMIZ VE GÖSTERİMİNİ SUNACAGIMI SİNE VİSYON GÖSTERİMİZ OLACAKTIR YİNE BU ÇEKİMLER SIRASINDA BİZLERE ÇEKİMLERİYLE KATKIDA BULUNAN ORGANİZATÖR VELİ KESER İNDE

FESTIVALDEYIZ

KATKILARINI UNUTMAMAK LAZIM 25 AGUSTOS 2013 GÜNÜDE ÖRENCİK KÖYÜ KÖRPINAR ÖZ MEVKİİNDE DOGAYLA İÇİÇE OLAN BU YERDE YEREL VE ULUSAL SANATCILARIN KATILIMIYLA ŞENLİGİMİZİ YAPACAGIZ ŞENLİGİMİZE SANATCILARIMIZ OGUZ AKSAÇ NERGİZ AY,BAŞTA OLAMAK ÜZERE RIZA TAŞ,ERCAN AYGÜN,RIZA PALABIYIK ŞENLİGİMZE RENK KATAN SANATCILARIMIZ OLACAKTIR AYRICA BELEDİYE MEHTER TAKIMI VE ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ SEMAH EKİBİDE BİZLERLE BERABER OLACAKLARDIR ÇEŞİTLİ EGLENCELERİN VE PİYANGO ÇEKİLİŞLERİNİN OLACAGI ETGİNLİMİZ GEÇ SAATLERE KADAR SİYASETCİLERİN VE YEREL YÖNETİMLERİNDE KATILIMI VE DESTEKLERİYE SON BULACAKTIR

21


FESTİVALLER

Saraybosna Film Festivali’nde bu yıl neler var?

FESTIVALDEYIZ

Saraybosna’da 4 yıl süren işgalin ardından, sivil toplumu yeniden oluşturmak amacıyla 1995 yılında organize edilmeye başlayan Saraybosna Film Festivali’nin 19.’su, bu yıl 16 – 24 Ağustos tarihlerinde sinemaseverleri bir araya getirecek. Son yıllarda özellikle Güneydoğu Avrupa sinemasını odağına alan festivalin ödül kategorisinde, 15’i dünya prömiyeri olmak üzere toplam 50 film yarışacak.

Başta Uluslararası Berlin Film Festivali olmak üzere, bu yıl gittiği birçok festivalden ödülle dönen; Türkiye’de ise Uçan Süpürge’den hatırlayacağımız In Bloom; “Filmler gerçeği temsil mi eder yoksa onun bir parçası mıdır?” sorusundan yola çıkarak geriye kalan seçimler için jüriye bir kapı açmış gibi görünen When Evening Falls on Bucharest or Metabolism ve yine Romanyalı yönetmen Bogdan Mustafa’nın ilk filmi Wolf, uzun metrajlı yarışma kategorisinin dikkat çeken filmleri. Romanya sinemasından üç filmin yer aldığı uzun metrajlı film kategorisinde “Heart of Sarajevo” ödülü için yarışacak filmlerin tam listesi ise şu şekilde: Carmen (Doru Nitescu) – Romanya In Bloom (Nana Ekvtimishvili & Simon Gross) – Gürcistan Runaway Day (Dimitris Bavellas) – Yunanistan Soldate Jeannette (Daniel Hoesl) – Avusturya A Stranger (Bobo Jelcic) – Bosna Hersek / Hırvatistan Talea (Katharina Muckstein) – Avusturya When Evening Falls on Bucharest or Metabolism (Corneliu Porumboiu) – Romanya With Mum (Faruk Loncarevic) – Bosna Hersek / Almanya Wolf (Bogdan Mustata) – Romanya

22


Festival hakkında ayrıntılı bilgi için: http://www.sff.ba/

FESTIVALDEYIZ

Ali Aydın ve Yeşim Ustaoğlu da filmleriyle Saraybosna Film Festivali’nde Yarışma kategorilerinin dışında, bu yıl festivalin “In Focus” programının oldukça etkileyici olduğunu söylemek mümkün. Cannes Film Festivali’nde yarıştıktan sonra devam filmiyle Venedik’te Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan Avusturyalı yönetmen Ulrich Seidl’in “Paradise” üçlemesi, bu kategorinin en çok dikkat çekenlerinden biri olacak gibi görünüyor. Türk yönetmen Ali Aydın’ın, dünya prömiyeri 69. Venedik Film Festivali’nin Uluslararası Film Eleştirmenleri haftasında yapılan ve Geleceğin Aslanı ödülünü alan ilk uzun metrajlı filmi Küf’ün yanı sıra, Altın Koza’dan geçtiğimiz yıl dört ödülle dönen ve Neslihan Atagül’e Moskova 2morrow Film Festivali’nde Şimdinin ve Geleceğin En İyi Oyuncusu Ödülü’nü getiren Yeşim Ustaoğlu’nun Araf filmi de festivalin bu bölümünde gösterilecek filmler arasında yer alıyor.Festivalin “Kinoscope” bölümünde ise, bu yılki Altın Palmiye’nin sahibi, Abdellatif Kechiche filmi Blue is the Warmest Color, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde izleyici ödülünü alan !F İstanbul’dan hatırladığımız etkileyici belgesel film The Act of Killing, prömiyeri bu yıl Cannes’da yapılan animasyon film The Congress ve yine bu yıl Berlin’den Ekümenik Jüri Ödülü’yle dönen Şilili yönetmen Sebastián Lelio’nun son filmi Gloria, dikkat çeken filmlerden. 2004 yılından bu yana verilen Katrin Cartlidge Vakfı Ödülü’nün bu yılki küratörünün ise Danny Glover olacağı açıklandı. 42 yaşında hayatını kaybeden, Mike Leigh’in kült filmi Naked’in unutulmaz oyuncusu Katrin Cartlidge adına kurulan vakıf, yeni yeteneklerin ortaya çıkması ve seslerini duyurabilmeleri amacıyla çalışmalar yapıyor.

23


FESTİVALLER

Festival’de spor Çanakkale Belediyesi organizatörlüğünde - 16 Ağustos 2013 tarihleri arasında "Barış Kültürümüz Olsun" sloganıyla geleneksel olarak 50. kez düzenlenecek Uluslar arası Troia Festivali'nde gerçekleşecek spor aktiviteleri ilgi ile izlenecek

12

Etkinlikler 20.Sokak Basketbol Turnuvası, Kordon Boyu Çağlar Kaynak Sahası 9-18 Ağustos 2013, 18.00-01.00 saatleri arasında gösterime girecek.(Bay-Bayan kategorilerinde ve değişik yaş gruplarında) Başarılı olan takım ve sporculara madalya ve kupa verilecek. Satranç Turnuvası, Satranç İl Temsilciliği sorumluluğunda 16-24 Ağustos 2013 tarihleri arasında, Anafartalar Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek. Değişik yaş kategorilerindeki karşılaşmalarda dereceye girenlere ödül verilecek. Futbol Şenliği, 13-15 Ağustos 2013 tarihleri arasında bir şölen havası içinde yapılacak. H.Bayırıspor sahasındaki organizasyona U-11 ile U-12 takımlarıyla Fenerbahçe, Beşiktaş, Altınordu ve Hastanebayırıspor kulüpleri katılacak.

Erfelek Festivaline Davetlisiniz

FESTIVALDEYIZ

Erfelek Belediyesi Erfelek Tatlıca Şelaleleri Kültür Doğa ve Doğa Sporları Festivali’ne davetlisiniz. Festival 16-17 Ağustos 2013 tarihinde yapılacaktır. Katılmak isteyenlere duyurulur. 24


Tosya 16.uluslararası Kültür Ve Pirinç Festivali Programı Belli Oldu Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 16.Uluslararası Tosya Kültür ve Pirinç Festivali programı açıklandı.Bu yıl 16.sı gerçekleştirilecek olan festivalde sahne alacak sanatçılar açıklandı.15 Ağustos Perşembe günü 15.30'da Kortej Yürüyüşü...Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 16.Uluslararası Tosya Kültür ve Pirinç Festivali programı açıklandı. Bu yıl 16.sı gerçekleştirilecek olan festivalde sahne alacak sanatçılar açıklandı.15 Ağustos Perşembe günü 15.30'da Kortej Yürüyüşü ile başlayacak olan festivalde Mehter Takımı gösterileri Kuzeyin Uşakları Halk Oyunları gösterileri ile devam edecek., Festival Açılış konuşmaları, Plaket ve Ödül Töreni, Stant Gezileri ile beraber Hande Haktan, Gülcan Kara ve Arzu Akça konserleri de gerçekleşecek. 16 Ağustos Cuma günü Pirinç Pilavı Yarışması, At Yarışları ve Halk Oyunları Gösterileri olacak. Akşam programı Zeynep ve Mustafa Ceceli konserleri ile festival coşkusu doyasıya yaşanacak. 17 Ağustos Cumartesi günü Yağlı Güreşler ve Ağalık Yarışması yapılacak, Halk Oyunları, Ses-Işık ve Havai Fişek Gösterisi ile birlikte Tual Sezi ve Hüner Coşkuner geceye renk katacak. 18 Ağustos Pazar günü festivalin son gününde Sünnet Şöleni, Kur'an-ı Kerim ve Dua Okunması ile devam edecek program Tosya Ahi Yaren Dostları Derneği Gösterileri ve Tosya Musiki Derneği'nin konseri ile son bulacak.

FESTIVALDEYIZ 25 25


FESTİVALLER

Belgrad Bira Festivali Sırbistan

FESTIVALDEYIZ

Uzun bir dinlenme sürecinin ardından ilk hedefim belli oldu: Belgrad Bira Festivali ! Neye niyet neye kısmet derler ya tam da öyle bir durum benimkisi. 2012 nin kış aylarında Sırbistan’da kaldığım sanat komünü Porodica Bistrih Potoka’da düzenlenecek olan 36. Sumes Sanat Festivali’ne katılmak ve dostlarla hasret gidermek için Belgrad biletimi geçen hafta aldım. Bu hafta da internette gezerken bir de ne göreyim? Belgrad’a gideceğim hafta 14 – 18 Ağustos tarihleri arasında Doğu Avrupa’nın en büyük bira festivali, Belgrad Bira Festivali Usce’de yapılacak. Bir uçak bileti ile iki festival keyfi yaşamak bir keyif, her iki festivalin de ücretsiz ve kar amacı gütmüyor olması bambaşka bir keyif benim için. Belgrad Bira Festivali Belgrad Bira Festivali doğu Avrupa’nın en büyük bira festivali olarak ön plana çıkıyor. Her yılın Ağustos ayında kutlanan festivale 5 gün boyunca 500.000 den fazla kişi katılmakta. Bu kadar büyük çapta katılımın en önemli sebepleri ise festivale bedava giriş, yerel müziklerden heavy metale, bluesa sıradışı kalitedemüzik grupları ve çok farklı çeşitlerde yerli ve yabancı bira firmalarının festivalde yer alması. İlk olarak 2003 yılında kutlanmaya başlanan Belgrad Bira Festivali 10 yıl boyunca 5,5 milyondan fazla ziyaretçiyi kendisine çekebilmeyi başarmış, 450 fazla konsere evsahipliği yapmış, 90′dan fazla bira markasının tadılmasını sağlamış ve bir çok sosyal kampanyada aktif rol oynamış. 2005 yılında ünlü İngiliz gazetesi “The Independent” tarafından Dünya çapında mutlaka görülmesi gereken 20 etkinlik arasında Belgrad Bira Festivali de yer almış. Belgrad Bira Festivali Sırbistan’da yer alan oldukça önemli bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle genç kitleye hitap eden festivale 14 – 18 Ağustos 2013 tarihleri arasında 5 gün boyunca ücretsiz olarak Usce’de katılabilirsiniz. Birbirinden farklı yerli ve yabancı biralardan tadma fırsatı elde ederken keyifli müzikler eşliğinde eğlenmeyi kim istemez ki. Kimbilir belki festival alanında karşılaşabiliriz. Festival ile ilgili detaylı bilgiyi festivalin ana sayfasından edinebilirsiniz.

26


Chill-Out Festival Çeşme 2013 Rafine müzikseverlerin tek radyosu Lounge FM 96.0 tarafından düzenlenen Chill-Out Festival, müdavimlerini 17 Ağustos Cumartesi günü Dilaila Beach’te buluşturuyor. ‘Heaven On Earth’ – Beach Edition Dilaila Beach 17 Ağustos 2013, Cumartesi 12:00 – 00:00 İstanbul’da 8 senede toplam 70.000in üzerinde seçkin müzikseveri ağırlayan Chill-Out Festival, ikinci kez Çeşme’de! * De Phazz Live * Aeroplane * Junior Boys – DJ Set (Matt Didemus) * Cantanca * Yakuza Benzersiz Chil-Out Festival deneyimini bu kez Çeşme’de yaşayacak olan müzikseverler, Lounge FM farkıyla ve Dilaila Beach’in muhteşem atmosferinde, sabahtan gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürecek olan bir müzik ziyafetine davetliler. Caz müziğe kattığı soul ve latin esintisiyle dünya çapında ün kazanmış De-phazz, kalabalık orkestrasıyla Chill-Out Festival Çeşme 2013’ün baştacı olurken, modern disco-house müzikte devrim yaratan prodüktör ve superstar DJ olarak ülkemizde de müthiş bir hayran kitlesine sahip Aeroplane ve Kanada indie-pop sahnesinin en sofistike ekibi Junior Boys festivalin geç saatlerinde sahne alarak 2013 yazında Çeşme’nin en kaliteli müziğini katılımcılara sunacak.

27

FESTIVALDEYIZ

Chill-Out Festival Çeşme 2013 te ülkemizi ise Cantanca, Yakuza, Low Earth, Ömür Sarı, Soul Revue, Doğan Aktay ve Jazztrover temsil ediyor. Chill-Out Festival Çeşme 2013 17 Ağustos 2013 12:00


KİTAP

Kardeşimin Hikayesi Serenad fırtınasından sonra Livaneliden nefes kesen bir roman Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalının kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir. Kardeşimin Hikâyesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, aşkın karmaşıklığına ve tehlikelerine dair nefes kesen bir roman. Her sayfada yeni bir gerçekliği keşfedecek, kuşku ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız.

Dönüş Gerçekler acıdır; acıtır, incitir... Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar... Deryanın, iki yıldır sümenaltı edilen gerçekleri bir tokat gibi öğrenmesi, onu dünyanın bir megakentinden ötekine savuracak, kaderi onu sarı bir sonbahar günü, açılıp açılmayacağını bile bilemediği bir demir kapının önüne kadar taşıyacaktır. Genç kız, acaba gizem dolu bu perdenin ardına geçebilecek midir? Öğreneceklerini kabul edebilecek, kabul etse bile sindirebilecek midir? O kapı açılırsa elbette... Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır. Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha

FESTIVALDEYIZ

önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Bostonun kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor.

28


Keşke Ben Uyurken Gitseydin Renda, kimine göre saf, kimine göre kurnaz, kimine göre şirin, kimine göre şanslı, kimine göre umutsuz âşık, kimine göreyse vazgeçilmez bir kadın, aynı senin gibi...Bazen ulaşılmaz, bazen yapışkan; bazen tatlı, bazen yaka silktiren. Bazen çok genç, bazen çok olgun. Kime sorsan farklı anlatıyor. Aynı seni anlattıkları gibi...Rendanın anlattıklarının tamamına inanmamak gerekiyor sanki. Bazen abartıyor, bazen çok pembe görüyor, bazense hiç “anlamıyor”. Aynı sen gibi...Onu okurken, ona bazen kızıyorsun, bazen acıyorsun, onu bazen seviyorsun, bazen ondan nefret ediyorsun. Bazen tanımak istiyorsun, bazen “aman benden uzak olsun” diyorsun. Aynı senin için de düşündükleri gibi... Tatlı hayalleri, ulaşılmaz hedefleri, aniden dönen şansı ve kararsız kaldığı anlar var, aynı hepimiz gibi...

Düğümlere Üfleyen Kadınlar Bir kadının kalbini fena kırmış bir adam... O adamı öldürmek için çölü geçmeyi göze almış dört kadın... Düğümlere Üfleyen Kadınlar bu yolculuğun romanı. Ne kadar sevilse de tamir olmayan o yaralı coğrafyada, Ortadoğuda geçiyor. Saraylar devrilip, meydanlar dolarken sorular kalıyor geriye. Her yola en az bir soruyla çıkılır çünkü: Bir kadın ya da bir ülke nasıl sevilir sahiden?“Amira, bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım. Yoksa biz ne kadar sevilsek tamir olmayız.”

Gerçekten Yaşıyor musun? Sana karşı dürüst olacağım. Bugüne kadar herkes sana bir şeyler anlatmaya çalıştı. Ailen, öğretmenlerin, toplum, gazeteler, kitaplar... Sana nasıl yaşaman gerektiğini anlattılar, ne yapman gerektiğini ve kim olduğunu.Sen fazla bir şey istemedin aslında... Mutlu, başarılı olmak, sevmek, sevilmek, hayallerini yaşamak, kendini değerli hissetmek... Yaşadıklarınla, zamanla, ruhun, zihnin karıştı. Artık sana anlatılanlara da ruhun doydu.

Can Dostum

Köpekler hakkında bir roman, insan hayatının en derin meselesi olan “Neden buradayız?” sorusuna cevap verebilir mi?

koşmasının hikâyesi... 2006da Ulusal Köşe Yazarları Derneğinden En İyi Mizah dalında ödül alan ve 2011de YILIN KÖŞE YAZARI seçilen W. Bruce Cameronın bu iç açıcı ve komik romanı, bir köpeğin pek çok hayatının duygusal ve eğlenceli hikâyesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda insan ilişkilerine ve insanla en iyi dostu arasındaki kopmaz bağa köpeğin bakış açısından bir yorum getiriyor.

FESTIVALDEYIZ

Can Dostum, bir köpeğin birkaç farklı yaşam boyunca varlığının amacının peşinde

29 29


DR. FULYASAĞLIK

GÜNLÜĞÜ

FESTIVALDEYIZ

DR.FULYA SAĞLIK İSVİÇRE MİLLİ GÜNÜ Her yıl Ağustos ayının başında kutlanan İsviçre Milli Günü, bu yıl da renkli görüntülere ev sahipliği yaptı.Türkiye'ye bu yıl baharda gelen yeni İsviçre Büyükelçisi Walter HAFFNER ve eşi Tamar Almagor HAFFNER misafirleri elçilik residansının kapısında karşıladı. Davete çok seçkin konuklar, çok sayıda büyükelçi ve yabancı misyon temsilcileri katıldı. 1 Ağustos İsviçre Milli Günü dolayısıyla elçilik residansında verilen resepsiyona; İsviçre Büyükelçisi Walter HAFFNER açılış konuşması yaptı.Ardından yemeğe geçildi.Canlı müzik eşliğinde bahçede b irbirinden lezzetli yemeklerin ikram edildiği gecede, misafirlere giderken üzerinde İsviçre bayrağı bulunan porselen kupalar hediye edildi.

30


AĞUSTOS AYI ETKİNLİKLERİ Ardahan Bal Festivali Ardahan Ağustos’un 1.Haft. Cevizli Ayran Festivali Antalya / Akseki Ağustos’un 1.Haft. Göle Ulusal Kaşar Festivali Ardahan / Göle Ağustos’un 1.Haft. Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali Bolu / Mengen Ağustos’un 1.Haft. Yeşiltepe Yayla Şenliği Trabzon / Maçka Ağustos’un 1.Haft. Kültür Sanat ve Armut Festivali Bursa / Gürsu Ağustos’un 1.Haft. Seyit Veli Baba Sultanı Anma Töreni ve Pilav F. Isparta / Senirkent Ağustos’un 1.Haft. Obruk Yeşil Tepe Yayla Şenlikleri Kastamonu / İhsangazi Ağustos’un 1.Haft. Karaköy (Çilimli) Türbelerini Anma Etkinliği Düzce / Karaköy Ağustos’un 1.Haft. Tarım Sanayi ve El Sanatları Fuarı Kahramanmaraş 1-30 Ağustos Erdek Festivali Balıkesir / Erdek 1-31 Ağustos ATATÜRK’ün Konya’ya Gelişi Konya 3 Ağustos Alabalık Festivali Sivas / Gürün 3-4 Ağustos Doğa Turu ve Suğla Yayla Şenlikleri Kastamonu / Pınarbaşı 4-6 Ağustos Geleneksel Engiz Yaz Şenlikleri Samsun / 19 Mayıs 4-5 Ağustos Konya Fuarı Konya 5 Ağustos-5 Eylül Kızılcahamam Su Festivali Ankara/Kızılcahamam Ağustos’un 2.Haft. Otlukbeli Şenlikleri Erzincan / Otlukbeli Ağustos’un 2.Haft. Turizm ve Zeytin Şenliği Balıkesir / Burhaniye Ağustos’un 2.Haft. Ayazma İda Şenlikleri Çanakkale / Bayramiç Ağustos’un 2.Haft.


FESTİVALDEYİZ DERGİSİ 20  

KÜLTÜR SANAT

Advertisement