Page 1

FESTIVALDEYIZ SAYI: 19 ISSN 1309-1174

KÜLTÜR - SANAT DERGİSİ

Muhsin YAZICIOĞLU ÜŞÜYORUM

GEZİCİ FESTİVAL HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ 5. ULUSLARARASI RAMAZAN ŞENLİKLERİNE KAİ FEDERASYONUMUZ DAMGASINI VURDU

TÜRKİYE’DE MÜZİK FESTİVALİ KÜLTÜRÜ VE GELİŞİMİ 41. ULUSLARARASI ARHAVİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ Marmara Forum Çocuk Sokağı, Sanat Kokacak

dr. fulya sağlığın gezİ günlüğü

ÇUBUK’ TA RAMAZAN EĞLENCESİ


FESTIVALDEYIZ İMTİYAZ SAHİBİ YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ TANER YILMAZ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ÖZBEY BOZKURT EDİTÖR EDA YILDIZ HALKLA İLİŞKİLER CEVDET SERDAR EREN SUAT ORAL REKLAM SORUMLUSU UĞUR YAMAN GRAFİK TASARIM Zeynep Candan KARAGÖZ MUHABİR TARKAN GÜROL İSTANBUL TEMSİLCİSİ AYSEL GÜRBÜZ KATKIDA BULUNANLAR DR.FULYA SAĞLIK YAYIN TÜRÜ YEREL SÜRELİ YAYIN YAYININ ŞEKLİ 15 GÜNDE BİR TÜRKÇE YAYIN İDARE MERKEZİ AŞAĞI ÖVEÇLER MAH 1330 SOK.NO 16/5 ÇANKAYA /ANKARA festivaldeyizdergisi@gmail.com TEL 47217 10 FAX 472 17 11 BASKI YERİ Berk Matbaacılık K.Karabekir Cad. Özer Han No: 31/25-26 İskitler ANKARA

FESTIVALDEYIZ

BASKI TARİHİ 01. 08. 2013 ISSN 1309-1174

4

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ TANER YILMAZ

İki yıllık hazırlık sürecinden sonra, 2012 yılı Kasım ayında yayın hayatına başlayan Festivaldeyiz Dergisi olarak 15 günlük periyotlarla yayınlanmaktayız.Dergimiz hem ülkemizde hem dünyadaki önemli festivalleri, sinema ve tiyatro etkinliklerini, fuarları ve her türlü büyük organizasyonları duyurmayı ilke edinmiştir. Yayın hayatına başladığımız gün itibaren her geçen gün hem dergimizi hem içeriğimizi geliştirerek, etkili ve kapsamlı bir dergi hazırlamaya çabasındayız.Dergimiz, resmi ve gayri resmi kurum ve kuruluşlara, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile ülkemizdeki yabancı ülke temsilciliklerine ulaştırılmaktadır. Ayrıca Dergimiz Basın İlan Kurumu listesinde de yer almaktadır.Çıktığımız bu yolda, ulaşmaya çalıştığımız seviye ve başarılarda sizlerin de yardım ve katkılarınızı bekler, işlerinizde kolaylıklar dileriz.

Yayınlarımızın tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Yazıların sorumluluğu yazarlarına, ilanların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir.Yayınlanmak üzere gönderilen yazılar iade edlmez.Dergimizin yayın dayanışma kurulu üyeleri fahri olarak görev yapmaktadır.


içindekiler

6

GEZİCİ FESTİVAL HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

9

Mahallede Ramazan Coşkusu

10

5.ULUSLARARASI RAMAZAN ŞENLİKLERİNE KAİ FEDERASYONUMUZ DAMGASINI VURDU

27 13

EDİRNE BELEDİYE’SİNİN SOSYAL SORUMLULUĞU

Türkiye' de Müzik Festivali Kültürü Ve Gelişimi

29 hayat satrancı 5

FESTIVALDEYIZ

20

Domates Festivali (La Tomatina) 2013 Ağustos İspanya » Valencia


FESTİVALLER

GEZİCİ FESTİVAL

Sırbistan'ın Paliç kentinde 20.si düzenlenen Paliç Avrupa Filmleri Festivali'nde, Uğur Yücel'in yönettiği Soğuk, Parallels and Encounters bölümünün en iyi filmi seçildi.

13-19 Temmuz 2013 tarihlerinde Sırbistan'ın Paliç kentinde 20.si düzenlenen Paliç Avrupa Filmleri Festivali'nde, Uğur Yücel'in yönettiği Soğuk, Parallels and Encounters bölümünün en iyi filmi seçildi. Festivale katılan filmin başrolündeki Cenk Alibeyoğlu'nun bir amatör oyuncu olması izleyicilerin büyük ilgisini topladı. Irena Bilić, Carmen Gray ve Kristina Đuković'ten oluşan jüri, gerekçeli kararında "Türkiye'deki insan ilişkilerini, çok katmanlı, şiirsel ve cesur bir üslupla anlatan; iyi oyunculuk ve etkileyici sinematografisi ile göz dolduran filmi" yarışan 10 film arasında ödüle değer bulduklarını açıkladı. Paliç Avrupa Filmleri Festivali’nde bu yıldan itibaren Seyfi Teoman'ın anısına bir özel ödül verilmeye başlandı. İlk ya da ikinci filmini çeken yönetmenlere verilen bu ödülü Finlandiya'dan Simo Hallinen imzalı Open Up to Me kazandı. Paliç'te bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, Ankara Sinema Derneği tarafından organize edilen Yeni Türkiye Sineması bölümünde Ali Aydın'ın Küf, Zeki Demirkubuz'unYeraltı, Seyfi Teoman'ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Yeşim Ustaoğlu'nun Araf, Reha Erdem'in Jin, Onur Ünlü'nün Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi ve Tolga Örnek'inKaybedenler Kulübü filmleri gösterildi. Ali Aydın, Zeki Demirkubuz ve Onur Ünlü festivalin konukları arasındaydı.

FESTIVALDEYIZ

Nurgül Yeşilçay'ın ana yarışma jürisinde yer aldığı ve Onur Ünlü'nün Sen Aydınlatırsın Geceyi filmi ile yarıştığı festivalde En İyi Film ödülü Alex van Warmerdam'ın Borgman filmine gitti. En İyi Yönetmen ödülünü Tudor Giurgiu Of Snails and Men filmi ile alırken Özel Mansiyon In the Name of... filmindeki performansıyla oyuncu Andrzej Chyra'ya verildi. 6


GEZİCİ FESTİVAL HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ 1995 yılında çıktı yola Gezici Festival… Sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunmak ve Türk sinemasını dünyaya tanıtmak için. Gezici Festival yollara düşmeden önce, sinema yalnızca bir gazete ya da televizyon haberinden ibaretti Türkiye’nin ücra köşelerinde yaşayan insanlar için. Sinema salonu bile olmayan kentlerde, sinema ulaşılması mümkün olmayan bir düştü. Festivalin ayağının değdiği yerlerde sinema salonları açıldı önce, birbirinden büyülü filmler yansıtıldı perdeye. Artık her sonbahar gözlerini yola dikip festivalcilerin kentlerine gelmesini bekleyen, sinema salonlarına sığmayan meraklı ve vefalı bir izleyici kitlesi vardı. Festival katarında yalnızca filmler yoktu elbette… Her ülkeden yönetmenler, oyuncular, senaristler, sinema yazarları ve öğrenciler de doldurdu kentleri… Atölyeler, söyleşiler, film çekimleri… Sinema hiç bu kadar iç içe, kucak kucağa olmamıştı kitlesiyle… Sanat, gündelik hayatı hiç bu kadar kuşatmamıştı. Dünya sinemasının en yeni örnekleri, ustalara adanmış bölümler, Türkiye’den yeni filmler, sosyal ve kültürel konuları sinema aracılığıyla gündeme getiren özel gösterimler ve kısa film seçkileri ile Gezici Festival her yıl bir ay boyunca farklı kentlere konuk oldu.. Son on yedi yıl içinde Ankara, Artvin, Bakü (Azerbeycan), Bursa, Çanakkale, Drama (Yunanistan), Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Saraybosna (Bosna Hersek), Sinop, Tiflis (Gürcistan) ve Üsküp (Makedonya) kentlerinde gösterimlerini gerçekleştirdi..

7

FESTIVALDEYIZ

Festivalin bir amacı da konuk olarak ülkemize gelen yabancı sinemacılarla Türk sinemacıları bir araya getirmek ve ortak projelerin oluşmasına katkıda bulunmaktır. Festival Yönetimi, programdaki filmlerin ticari gösterime girmesi veya televizyonda yayınlanması konusunda da çaba harcamaktadır. Gezici Festival, Türkiye’den ve yurtdışından sinemacıları çeşitli atölyeler için konuk etmekte ve bu atölyeler süresince ülkemizden gençler yurtdışından gelen konuklarla birlikte filmler üretmektedirler.


FESTİVALLER

Mahallede Ramazan Coşkusu Yenicelileri Coşturdu

FESTIVALDEYIZ

Çubuk Belediye tarafından mahallelerde gerçekleştirilen ‘Mahallede Ramazan Coşkusu’ etkinlikleri Yenice Mahallesinde gerçekleştirildi. Yeniceliler ‘Mahallede Ramazan Coşkusu’ programına yoğun ilgi gösterirken, çocuklarda Başkan Özden ile hatıra fotoğrafı çektirmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Yenice Mahallesindeki Münevver Osmankaya İlköğretim Okulu’nun bahçesinde düzenlenen etkinliğe, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Başkan Yardımcıları Mehmet Kuzal, Hacı Çelebi, belediye meclis üyeleri, Yenice Mahallesi Muhtarı Mustafa Kalender, Yenice Mahallesi Kalkındırma, Yaşatma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Ali Abadan ve mahalle sakinleri katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Ramazan etkinliklerini, ‘Mahallede Ramazan Coşkusu’ programıyla haftanın belirli günleri mahallelere taşıdıklarını söyledi. Yenice Mahallesi’nin ilçenin önemli mahallelerinden biri olduğunu anlatan Başkan Özden, konuşmasında ilçede yaptıkları çalışmalardan da bahsetti. Yenice Mahallesinde düzenlediği etkinliklerle ‘Ah o eski Ramazanlar…’ serzenişine son veren Çubuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, mahalle halkını özellikle de kadın ve çocukları adeta eğlenceye doyurdu. Geleneksel Türk tiyatrosu Hacivat-Karagöz ile eğlenen, orta oyunu seyreden mahalle halkı, ateşbaz gösterisiyle heyecanlı anlar yaşadı. Çocuklar ise kendilerine eşlik eden palyaçolar ile gönüllerince eğlendi. Ramazan etkinliğine katılanlara gece boyunca patlamış mısır, pamuk şeker, Osmanlı Şerbeti ve limonata ikram edildi.

8


Halk Oyuncaları Gösterileri Nefes Kesti

Gecenin Teravih Namazı sonrası başlayan bölümünde gösteri yapan ‘Yedi renk, yedi bölge’ halk oyunları ekibi, yurdun çeşitli yörelerine ait gösterileriyle vatandaşları adeta kendinden geçirdi. Birbirinden farklı halk oyunları gösterilerini Yeniceliler için sergileyen grup, başta Kafkas ve Trabzon gösterileri olmak üzere sergiledikleri gösterileriyle nefes kesti. Gecenin ilerleyen saatlerinde Sema gösterileri eşliğinde İdris Altuner, Türk sanat müziği, Türk halk müziği ve bestelerinden oluşan repertuvarları ile unutulmaz bir Ramazan akşamı yaşattı. Programın sonunda Başkan Özden’e piyasaya yeni çıkarttığı albümünün CD’ni tanıtan Altuner, ’’Sanata ve sanatçıya değer veren, türküleri çok seven bir belediye başkanı olduğunuz biliyorum. Bu nedenle yeni albümümü ilk olarak size ve Çubuklulara tanıtmak istedim. Çubuk’taki programlar bana çok uğurlu geldi’’ dedi. Türk Halk Müziğinin ve Türk Sanat Müziğinin sanatsal olarak önemine işaret eden Başkan Özden ise, Altuner’e sanat hayatında başarılar diledi.

Çocuklardan Başkan Özden’e Yoğun İlgi

Diğer mahallelerde olduğu gibi etkinlik süresince çocuklar Başkan Özden’i yalnız bırakmadı. Başkan Özden ile fotoğraf çektirmek isteyen çocuklar adeta sıraya girdiler. Çocukların isteklerini geri çevirmeyen Başkan Özden çocuklarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

FESTIVALDEYIZ

Yenice Mahallesi Muhtarı Kalender ve Dernek Başkanı Abadan, Ramazan etkinliklerinin mahallelerinde de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkan Özden’e ve ekibine teşekkür ettiler. 9


FESTIVALDEYIZ

FESTİVALLER

5.ULUSLARARASI RAMAZAN ŞENLİKLERİNE KAİ FEDERASYONUMUZ DAMGASINI VURDU

Genel Başkan Erdoğan YILDIRIM

Geleneksel İftar Yemeğimiz bu yıl da çok yoğun bir katılımla gerçekleşti. Keçiören Halil İbrahim Sofrası’nda düzenlediğimiz İftar Yemeğimize, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil ETYEMEZ, Iğdır Valisi Ahmet PEK, AK Parti Kars Milletvekili Yunus KILIÇ, AK Parti Ankara Milletvekili Tülay SELAMOĞLU, Danıştay Üyesi Hicabi ECE, Danıştay Üyesi Mevlut ATBAŞ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Başkent Ankara Meclis Üyesi Nevzat CEYLAN, AK Parti Ankara İl Başkanı Murat ALPARSLAN, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Ali TOKÖZ, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet ÇİÇİL, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Bülent YAĞMUR, CHP Keçiören İlçe Başkanı Mehmet KÜÇÜKTEPE, Iğdır Bilim ve Sanayi İl Müdürü Cevdet AYDIN, Sağlık Bakanlığı Denetim Daire Başkanı Talip UZUN, Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Ahmet Recep TEKCAN, Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal zabıta Müdürü Faik ECE, Büyük Anadolu Birliği Başkanı Yusuf ÇELİK, Kırşehir Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi GÖKÇINAR, Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet CAN, Ankara Dernekler Federasyonu Başkanı Celalettin ULUDAĞ, İç Anadolu Birliği Başkanı İsmet TAŞ, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kalkınma Platformu Başkanı Bahattin KARSKANSOY, Başkent Ankara Meclis Koordinatörü Mehmet AKYOL, ORSİAD Başkanı Özcan ÜLGENER, Kahveciler Odası Başkanı İsa GÜVEN, Keçiören Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Ferit TURAN, bürokratlar, iş adamları, Federasyonumuzun Yönetim Kurulu Üyeleri, Dernek Başkanlarımız, Dernek Üyeleri ayrıca çok sayıda hemşerimiz ve Ankaralılar katılarak bizleri onurlandırdılar. Davete katılamayanlar ise başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız olmak üzere Bakanlar, Vali ve Belediye Başkanları, Rektörler, Yargıda bulunan Başkan, Savcı, Hâkimler, Hukukçular, Bürokraside bulunan Yöneticiler ise telgraf ve faksla kutlama mesajı gönderdiler. Geleneksel İftar Yemeği programımız Reis DENİZ Hoca’nın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Erzurum Müftüsü Hasan ÇINAR’ ın iftar duasının ardından Reis DENİZ Hoca ‘ nın okuduğu ezanla misafirlerimiz oruçlarını açtılar.

10 10


Açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Erdoğan YILDIRIM, konuşmasına her yıl Keçiören Belediyesince düzenlenen ramazan etkinliklerinin mimarı olan Mustafa AK’ a teşekkür ederek başladı. Bu gecenin hazırlanmasında emeği geçen Federasyon Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Dernek Başkanlarımıza da teşekkür eden Erdoğan YILDIRIM ; “Birlik ve beraberlikte rahmet var, ayrılıkta azap var. Sivil Toplum Kuruluşları amaçları doğrultusunda birlik ve beraberlikle hareket ederse başarılı olurlar. KAI Serhatlılar Birliği Federasyonu olarak misyonumuz Kars, Ardahan, Iğdır’ı Ankara’da yaşatmaktır.” dedi. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK konuşmasında; “ Ramazan ayı ibadet ayıdır. Nefsimizi muhasebeye çekmemiz gereken aydır. Ramazan ayı aç olanın, yoksulun halinden anlamayı öğreten aydır. Bu nedenle bu kutsal ayı Keçiören Belediyesi olarak Müslüman kardeşlerimizle kutluyoruz. Bu yıl ramazan etkinliklerimize 17 ülke katıldı. Bundan dolayı gururluyuz.” dedi.İftar yemeğimize katılan Iğdır Valisi Ahmet PEK, bu gecenin hazırlanmasında emeği geçen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK ve Genel Başkanımız Erdoğan YILDIRIM’ a teşekkür ederek konuşmasına başladı; “Çeşitli nedenlerden dolayı doğdukları topraklarından ayrılarak burada bir araya gelen hemşerilerim sizlere buradan çok uzakta olan gelen Kars, Ardahan, Iğdır’ı hemşerilerinizin selamını getirdim.” dedi.AK Parti Ankara Milletvekili Tülay SELAMOĞLU konuşmasında Kars, Ardahan, Iğdır’ın çok özel üç şehir olduğunu belirtti. Türklerin Anadolu’ya ilk giriş noktasının bu şehirler olduğunu ifade eden SELAMOĞLU; “Bayrağı, inancı, vatanı korumak bu serhat illere düştü. Serhat kardeşlerimiz hoş geldiniz.” dedi.

FESTIVALDEYIZ

Halil İbrahim Sofrası’nda yenilen İftar Yemeği’nin ardından Keçiören – Kalaba Festival Alanına geçildi. Festival Alanında ilk olarak Kars- Ardahan- Iğdır Evi’nin açılışı yağıldı. Kars- Ardahan- Iğdır Evi’nde misafirlerimize Kars ketesi, Kars kaşarı ve çeşitli ikramlarda bulunuldu. Genel Başkanımız Erdoğan YILDIRIM ise konuklara “ Buraya bakınca yalnız Kars- ArdahanIğdır’ değil tüm Türkiye’yi görüyorum iyi ki geldiniz, Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Biz KAI Serhatlılar Birliği Federasyonu olarak taşın birlik ve beraberlik için taşın altına gönlümüzü, gövdemizi koyduk. Bu geceyi bizimle paylaşan Faslı kardeşlerimi de selamlıyor, yaklaşan Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı şimdiden kutluyorum.” dedi. 11 11


FESTİVALLER FESTIVALDEYIZ

GELENEKSEL YAĞLI ÇÖREK ŞENLİKLERİ 10 AĞUSTOS

Geçen yıl 1.si düzenlenen ve yine benim ve ekibimin organize ve sahne alarak tamamlamış olduğumuz ve gelenek haline gelen bu senede 10.08.2013 tarihinde 2. şölenin bütün organizesi şahsıma verilmiştir organizede kendimin Burhan GÖK , Nurhan İNER ve diğer misafir sanatçıların sahne alacağı bir program olacaktır. Şenliğimizin başlıca amacı senede 1 gün en azından gerek şehir dışında gerekse yurt dışındaki hemşerilerin,eş dost ve akraba gibi kişilerin bir araya gelerek hasret gidermeleri türkülerle olsun piyeslerle olsun ikramlarla olsun güzel eğlenceli bir gün geçirip kaynaşma amaçlıdır.Açılışta belediye başkanının konuşması dernek başkanının konuşması kadın kolları başkanlarının konuşması ve daha sonrasında müzik ve eğlence kısmının yer aldığı ve gecenin geç saatlerine kadar süren tadına doyulmaz bir şenliktir.Sonunda hatıra fotolarının çekildiği,helalliklerin alındığı ve daha sonra insanların yaşadığı şehirlere döndüğü güzel bir sonla biten bir dopdolu gündür şenliğimiz.

12 12


EDİRNE BELEDİYE’SİNİN SOSYAL SORUMLULUĞU Edirne Belediye Başkanlığı’nın, çocukların düşünce, duygu ve ilişkiler açısından oyun yoluyla kontrol kazanmalarının hedeflediği sosyal sorumluluk projesi kapsamında, minikler oyun salonuna götürüldü. Edirne Belediye Başkanlığı’nın çocukların düşünce, duygu ve ilişkiler açısından oyun yoluyla kontrol kazanmalarının hedeflediği sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Çocuk Koruma Evleri’nde ki 50 çocuk, Margi Tay Salonu’nda neşe içinde oyunlar oynadılar. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu’nun da katıldığı eğlencede, çocuklar oyunlar oynayarak birlikte hoşça vakit geçirdiler. Tanrıkulu, “Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi’nin direktifleri doğrultusunda, bizler her zaman Edirne Halkımızın ve özellikle çocuklarımızın yanındayız ve her zaman bu bilinçle hareket etmeye çalışıyoruz. Bilindiği üzere, oyun çocukların gelişiminde önemle yer alan bir etkinliktir. Çocuk, oynadığı oyunlarla cinsel kimliğini fark eder, sorumluluk alır, toplumsal kuralları öğrenir. Düşünce, duygu ve ilişkiler açısından oyun yoluyla kontrol kazanır. Çocuklarımızla vakit geçirmek onlar için küçükte olsa bir şeyler yapabilmek bizleri mutlu ediyor.” dedi.

FESTIVALDEYIZ 13


FESTİVALLER

Türkiye'nin En Büyük Beach Partisi

FESTIVALDEYIZ

Dünyanın en büyük dans müziği ve parti fenomeni LMFAO’nun çılgın ismi ile yaşanacak çılgın plaj partisi için hazır olun!

alacağı bu yazın en büyük beach partisi UNILIFE organizasyonu ile gerçekleşecek.Performansları ile fark yaratan ve renkli dans videoları ile shuffling dansının da akımını başlatan çılgın 2006 yılından bu yana tüm dünyada yepyeni grup bugüne kadar yaptıkları için “Bunlar daha bir parti teması başlatan ve “party rock” olarak başlangıç, biz müzik tasarımcılarıyız.” diyor ve ifade ettikleri tarzları ile milyonların hayranlığını Çeşme’deki renkli partinin müjdesini veriyor. kazanan grup, 9 Ağustos Cuma günü Çeşme ALAÇATI Beach RESORT’te sahne alacak. 2013 yılına damga vuran ‘’Bring Out The Bottles’’ ve ‘’I’ll Award You With My Body’’ şarkılarının Akşamüstü start alacak REDFOO & Party Rock yanısıra; milyonlarca müzikseverin hayranlığını Crew performansı öncesinde “Private Love” klibi kazanan “I’m Sexy & I Know It”, “Shots”, “Party ile 33 milyon izlenilirliğin yanı sıra yurtdışında Rock Anthem”, “Sorry For Party Rocking” gibi bir sergilediği performanslarla da adından söz çok hiti nefes kesen şovlarla canlı dinlemek için ettiren Emrah İş Dj setinin başında olacak. yerinizi şimdiden ayırtın! Ayrıca ülkemizin en başarılı DJ’lerinin de yer

14


Yazın keyfini Babylon Aya Yorgi’de çıkarın!

• Çeşme’de 20 dönümlük narenciye bahçesinde Babylon ruhunu deniz ve güneş ile yaşayacaksınız. • Yeşillikler üzerinde, minderde rahatınıza bakacaksınız. Erken gelirseniz şezlong’unuzu da kapabilirsiniz. • Radyo Babylon müzikleri sakin sakin keyfinize eşlik edecek. Havaya girmek için www.radyobabylon.com.tr • Aile tatili mi? Siz D vitamini depolarken ya da denize dalıp giderken, çocuğunuz “çocuk alanı”nda yazın tadını çıkaracak. • Arkadaş grubuyla mı geldiniz? Çocuksuz bölgede keyfinize bakarken, Happy-Hour özellike sizin için. • Yerinizde duramıyorsanız voleybol ya da mini-futbol sahalarımız sizi bekliyor. Langırt’yarışmaları için şimdiden kadroyu hazırlayın. • Online olmadan yaşayamam diyorsanız, müjde! Fiber internet bağlantısı hizmetinizde. • Mutlaka acıkacaksınız. Yazın özel ve hafif lezzetleri Aya Yorgi menümüzde.

• Her gün Happy Hour, ışığın en güzel olduğu saatlerde. Özel taze meyvelerle yapılan kokteyllersiz olmaz. Sakızlı Frozen içmeden günü bitirmeyin. • Parti sadece yüksek sesli müzikle olmaz, Silent Disco’da DJ siz olun, kulaklıktaki disco’yu keşfedin. • Tanışmak / danışmak istiyorsanız Infopoint’e bekler, önerileriniz ve şikayetlerinizi duymak isteriz. • Sağlığınız ve güvenliğiniz önemli, acil durumlar için plajda revir hizmeti olduğunu unutmayın. • Gündüz otopark ücretsiz. • Havlu, gazete, dergi, yanınızda taşımak istemedikleriniz ya da unuttuklarınız bizde vardır, Babylon Pazarı’na göz atın. • Portakal ağacının altında fotoğraf çekmeden mekandan ayrılmayın. Mutlaka bizimle paylaşın. Instagram’ı takip edin, promosyon yarışmalarımızda kazanan siz olun. • Babylon Soundgarden Festivali için 31 Ağustos’u şimdiden işaretleyin, festival yine 15

FESTIVALDEYIZ

Yazın keyfini Babylon Aya Yorgi’de çıkarın! Babylon ruhunu plajda keyifle yaşamaya devam. 20 dönümlük narenciye bahçesi, dingin koyu, geniş plajı, fiber internet bağlantısı, Radyo Babylon’un müzikleri ile Babylon Aya Yorgi, Çeşme’de yaz tatilinizin en keyifli saatlerini geçirebilmeniz için hazır. 1000 kişilik plajı ile yaz keyfinize Babylon Aya Yorgi’de güzel müzik, spor, renkli aktiviteler ve doğa eşlik edecek. İnternetsiz yapamayan tatilciler için fiber internet bağlantısı ile kesintisiz internet imkanı, çocuklu Babylon sevenler için oyun alanı, deniz keyfi kokteylsiz çıkmaz diyenler için


FESTİVALLER FESTIVALDEYIZ

41. ULUSLARARASI ARHAVİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ Geleneksel hale gelmiş, Türkiye’deki en köklü kültür ve sanat festivali kategorisinde yerini almış ve ulusal çapta da adını duyurmuş olan festivalimizin hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl 41.si düzenlenecek olan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali birbirinden değerli konuklara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Uluslararası Arhavi kültür ve Sanat Festivali, kültürel varlıklarımızın ve yöre insanının yaşayış tarzını yansıtan yarışma etkinlikleri ile tulum ve kemençe eşliğinde halk konseri edasında verilecek müzik ziyafeti ile ve sportif etkinlikleri ile bu yıl da adından söz ettirecek. Festival Komitesi Çalışmalarını Sürdürüyor Başkanlığını Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’nun yaptığı festival komitesinde de çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte. Festival komitesi adı altında toplanan kurum kuruluş ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, festivalimizin duyurulması adına sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri en iyi şekilde yerine getirmek adına titizlikle çalışmalarına devam ediyor. Festival için gerekli olan afişler de hazırlanmış durumda. Afişler ve festivalle ilgili görseller, 41. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali için hazırlanan internet sitesi festival.arhavi.bel.tr ’de yayına başlamıştır. Kültürel ve Sportif Etkinlikler İçin Start Verildi 23-24-25 Ağustos 2013 tarihleri arasında 3 gün sürecek olan festivalde gündüz kültürel ve sportif yarışmalar düzenleniyor, gündüz kültürel etkinlikleri sırası ile Aykırı Hızarla Odun Biçme Yarışması, Fındık Ayıklama Yarışması, Dik Hızarla Tahta Biçme Yarışması, Hamsili Ekmek Yapma Yarışması, Laz Böreği Yapma Yarışması, Dibekte Mısır Ayıklama Yarışması, Çay Toplama Yarışması gibi çeşitli kültürel yarışmaların yanında Off-Road Oyunları, Futbol, Tenis, Voleybol, Sokak Basketbolu, Plaj voleybolu, Yamaç Paraşütü, Badminton gibi sportif müsabakalar da yerlerini alacak. Ulusal ve Uluslar arası Halk Oyunları Toplulukları Festivale Geliyor41. Uluslar arası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali Etkinlikleri çerçevesinde ilçeye 5 i yabancı ülke olmak üzere toplam 9 adet halk dansları toplulukları ve sanat elçileri geliyor. 16


Endonezya, Kırgızistan, Polonya, Bulgaristan ve Gürcistan ülkelerinin yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon illerinden gelecek misafirleri Arhavi Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Derneği Halk Oyunları ekibinin koordinasyonunda festival süresince ilçemizde misafir edilecekler. Ekipler şehrin belli başlı noktalarında gösteriler sunacak, kendi kültürlerini tüm Arhavi halkına göstereceklerdir.Ses Getiren Sanatçılar Arhavi Festivali’nde Sahne AlacakArhavi Belediyesi tarafından organize edilen 41.Uluslararası Arhavi Kültür ve sanat festivali bu yıla damgasını vuracak. 3 gün boyunca sahne alacak olan birbirinden değerli ve ünlü sanatçıların yanı sıra yöresel sanatçılarda festival boyunca etkinliğe renk katacak. Bu yıl pop müziğin en önemli isimlerinden Mustafa Ceceli ve Gülşen Arhavi festivaline damga vuracak. Türkiye’nin en eski festivali ve Karadeniz bölgesinin en büyük festivali olan Arhavi kültür ve sanat festivali bu yıl 41.si düzenlenecek.23-25 Ağustos tarihleri arasında yapılacak festivalde Mustafa Ceceli 24 Ağustos’ta, Gülşen’de 25 Ağustos’ta sahne alacak. Söyleyecekleri şarkılarla sevenlerini

coşturacak olan Türk pop müziğin başarılı sanatçılarını Arhavi ve bölge halkı merakla bekliyor. Fantezi müziğinin güçlü ismi Arhavi’nin gururu Arhavili sanatçı Cengiz Kurdoğlu festival boyunca aramızda olacaktır. Bunun yanında gerek ülkemizde gerekse bölgemizde tanınan önemli sanatçılar da festival’de yer alacaklar. Birol Topaloğlu, Efkan Şeşen, Bahri Turan, Nina Basharuli, Tolga Kurtoğlu, Turan Ustabaş, Gurup Albatros festivale renk katacak diğer isimler. Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu bu yıl 41.si yapacağımız olan Arhavi festivaline katılımın her geçen yıl giderek artmasında dolayı Arhavi olarak mutluyuz festivallerin amacı birlik beraberlik kardeşlik ve hoş görünün ön plana çıktığı etkinliklerdir. Arhavi festivali bünyesinde bir çok etkinlikleri gerçekleştirmekteyiz… bu konuda önümüzdeki günlerde açıklamalarda bulunacağız, bu yıl gece etkinliklerinde önemli sanatçılarla beraber olacağız, halkımıza en iyiyi izlettirmek, seyir zevkini yaşatmak adına ve gerek Arhavi’mizin gerek serhat şehri Artvin’imizin ve ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyoruz.

FESTIVALDEYIZ 17


FESTİVALLER

Marmara Forum Çocuk Sokağı Sanat Kokacak Marmara Forum AVM ve İstanbul Modern Sanat Müzesi, 7-12 yaş arası çocuklar için 9 Eylül'e kadar sürecek 'Yaz Sanat Atölyeleri'ni başlatıyor Marmara Forum AVM, İstanbul Modern Sanat Müzesi ile birlikte 'Yaz Sanat Atölyeleri'ni düzenliyor. 9 Eylül'e kadar devam edecek atölyeler, hafta içi üç gün, 15.00 ve 16.00 saatleri arasında 7 ile 12 yaş grubundaki çocuklara açık olacak. Marmara Forum Çocuk Sokağı'nda düzenlenen etkinlikler, İstanbul Atölyesi, Harikalar Diyarı Atölyesi ve Fantastik Tasarımlar Atölyesi adlarıyla çocuklarla buluşuyor. İSTANBUL'UN RESMİNİ YAPACAKLAR İstanbul Atölyesi'nde çocuklar yaşadıkları çevreyi kolektif bir resim çalışması ile tuval üzerine aktararak büyük bir İstanbul resmi hazırlayacak. Bu atölye çalışması 8-10-12 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. 15, 17 ve 18 Ağustos'ta düzenlenecek Harikalar Diyarı Atölyesi'nde ise çocuklar, sevdikleri masallardan yola çıkarak heykel çalışmaları gerçekleştirecek. Bilgi için: 0212 414 94 94

FESTIVALDEYIZ

FANTASTİK DÜNYA Atölye çalışmalarının üçüncüsü ise Fantastik Tasarımlar Atölyesi. Bu atölye çalışmasında hayal güçlerini özgürce kullanabilen çocuklar, yazılı ve görsel sanat çalışmalarıyla anlattıkları tasarım fikirlerini kendi tasarım kataloglarında toplayacak. 5, 7 ve 9 Eylül tarihlerinde yapılacak etkinliğin ilk gününde tasarım kavramları üzerine konuşulacak ve eskiz çalışması yapılacak. İkinci gün tasarımların üç boyutlu modellerini hazırlayacak olan minikler, son gün kataloglarını tamamlayacaklar.

18

PROGRAM 1. Grup: Bugün-5 Ağustos, İstanbul Atölyesi 2. Grup: 8-10-12 Ağustos, İstanbul Atölyesi 3. Grup: 15-17-19 Ağustos, Harikalar Diyarı Atölyesi 4. Grup: 22-24-26 Ağustos, Harikalar Diyarı Atölyesi 5. Grup: 5-7-9 Eylül, Fantastik Tasarımlar Atölyesi


Uluslararası Ardeşen Off Road Oyunları, 24-25 Ağustos 2013 Ardeşen Off Road Kulübü 2013 yılıoff road oyunlarını 24-25 Ağustos tarihlerinde Ardeşen'de düzenleyecek. Uluslararası statüde yapılacak oyunlara, Azerbaycan, İran, Gürcistan, Ermenistan ve Rusya'dan katılımlar beklenmektedir. Kulüp, davet yazısı olarak aşağıdaki metni kaleme almıştır. Ardeşen off road kulübü gururla sunar.... 24-25 Ağustos tarihinde düzenleyeceğimiz off roadyarışlarına tüm Türkiye davetlimizdir.

19

FESTIVALDEYIZ

Tarık Yılmaz'ın 5 tonluk arabasıyla 3 metre uçmasına... Dato Mamukashvili'nin şovuna.. Hüseyin Memioğlu'nun profosyonelliğine.. Mustafa Akanca'nın yere konmamasına... Rescue Team Murat Karahan'ın dostluğuna... Gurgulanın sesine... Mustafa Arslan'ın muhabbetine... TROFF (Trabzon Off Road Kulübü)'nün hırsına... Azeri dostlarımızın samimiyetine.. Arhavili kardeşlerimizin neşesine.. Tulumun sesine.. Fırtına deresine tüm kardeşlerimizi bekliyoruz.... Ardeşen Off Road Kulübü


FESTİVALLER

Türkiye' de Müzik Festivali Kültürü Ve Gelişimi

FESTIVALDEYIZ

Stadyum konserleri vardı 90’ ların ilk yarısında; Bryan Adams, Madonna, Guns N Roses, Metallica, Michael Jackson, The Rolling Stones, Scorpions, Bon Jovi gibi dünya starlarının İnönü ve Ali Sami Yen stadlarında verdikleri, binlerce insanı bir araya toplayan konserler.. Ahmet San’ ın sponsorluğunda yapılmıştı bir çoğu; ben ve benim yaş grubum bir yandan Ahmet San’ ın kim olduğunu merak ederken, bir yandan da bu önemli konserleri kaçırmanın ezikliği içerisinde büyümüştü. Yeni bin yılın başlamasıyla birlikte ise müzik festivalleri doğmuştu ülkemizde. Yurtdışında sahne sayısının ortalama 7-8 olduğu, gün sayısının bazen bir haftayı bulduğu, katılım açısından yüz binlerin ifade edildiği bu festivallerin line-upları ise alfabetik sırayla sayfalar dolusu olmaktaydı. Hepimiz bu festivallere gıptayla bakmaktaydık ve o günlerin ülkemizde ne zaman yaşanacağını ve olacağını hayal etmekteydik (Ki hala etmekteyiz). Fakat ülkemizin Avrupa’ nın güneydoğusunda bulunması, yurtdışındaki olumsuz imajı, sponsorların festivallere kaynak ayırmaması, ülkemizdeki müzik kültürünün daha oluşmamış olması gibi birçok nedenden ötürü, yurtdışındaki gibi festivalleri yaşamak; sadece oraya gitmekle mümkündü. Son yıllarda ise rock müzikte kaydedilen aşamalar, internetin de yaygınlaşmasıyla müzikseverlerin yurtdışındaki müziklere daha kolay ulaşması ve yavaş yavaş oturan bu müzik kültürü akabinde bu festivaller de ülkemizde doğmaya başladı. Şimdi ilk olarak o festivallere bir göz atalım. H2000; Festival denince akla gelen ilk isim elbette ki H2000 olmuştur. İlk düzenlendiği yıl; adını da o yılla özdeşleştirip H2000 olarak belirlemişti. H2000, 2001, 2002, 2003

20

derken organizasyon ekibinin olayı eline yüzüne bulaştırmasıyla H2000 defteri bir daha açılmamak üzere kapanmıştı. Dört yıl süren H2000 serisi festival kültürüne henüz yabancı olan müzik severlere pek çok şey öğretti; geceleri çadırda nasıl kalınır, yorgunluktan yere yığılmamak için hangi saatlerde uyunur, soğuktan donmamak için kaç battaniyeyle yatılır vs. Katılan müzisyen sayısı ve popülaritesi yönünden ise o dönemde ağzımızın suyunu akıtan isimlerin sayısı yıldan yıla artmıştı. Şimdiki festivallerde sahne alan grupları ve festival ortamını düşününce, H2000’ lerin gayet sönük kaldığı su götürmez bir gerçek; fakat, bu noktaya gelebilmemizde H2000 serisinin kattıklarını da es geçemeyiz. Muse, Suede, Bush gibi isimlerle, ülkemizde ilk festivalini yaşatan H2000, son senesinde festival insanlarına öyle bir eziyet etti ki, survivor’a katılmış gibi hissetmişti kendini müzikseverler.


Rock N Coke ; İlk yılında tam bir zirve yapan Rock N Coke ise sanırım festival olayında en çok tartışılan isimdir. Coca cola’ nın sponsorluğunda düzenlenen ve arkasına, bir çok kuruluşu da alan Rock N Coke; o kadar çok açıdan tartışıldı ve tartışılıyor ki (hatta an absürdü şuydu; "isminde rock kelimesi varsa neden hip hop’ çı 50 Cent çağrılıyor"); bunun akabinde anti Rock N Coke bir festivalimiz bile olmuştu Barışarock adında. İlk yılı 2003’ te Büyük Çekmece gölünün yanı başında kurulan bir rock kasabasında vuku bulan ve festival izleyicilerini lunaparktan tutun da bir çok eğlenceli aktiviteye kadar her yönden eğlendirmesini bilen Rock N Coke; hani bu kadar eleştiriye rağmen Türkiye’ ye gelmeye çekinen bir çok yabancı grubun olduğu gerçeğini hatırlarsak, ülkemize getirdiği isimlerle ve gayet başarılı organizasyonlarıyla ülkemizin kredisini yurtdışında oldukça arttırmıştı. Bu gün eğer festivalsiz hafta sonu olmuyorsa ve gelen gruplar gayet tatmin ediciyse bunun Rock N Coke’ un sayesinde olduğu su götürmez bir gerçek. The Cure’ dan, Korn’ a, Iggy Pop’ tan, Muse’ e kadar sayısız kaliteli grubun sahne aldığı festival; bu sene yine şahane olacak. Beşinci yılını Franz Ferdinand, The Smashing Pumpkins, Manic Street Preachers ve Kaiser Chiefs gibi gruplarla kutlayacak ve yine harikulade iki gün yaşatacak bizlere. Rockistanbul; İlki 2004 yılında olan ve H2000-2003’ ün yaralarını sarmaya çalışan müzikseverler için yine hayal kırıklığı yaşatmış bir festival idi. Muse’ un geleceğinin açıklanıp daha sonra iptal edilen festival programında Starsailor, Anathema ve Mono gibi isimler mevcuttu. Ardından 2005 yılında Solar Beach’ te bir önceki seneyi unutturan bir festival izlemiştik ki gelen gruplar arasında elektronik müziğin en önemli ismi Kraftwerk, JJ72, Garbage ve The Kills bulunmaktaydı. Solar Beach’ in hem avantajları hem de dezavantajları yaşanılarak öğrenilmişti. Sonraki sene ise olacağı duyurulmasına rağmen yapılamadı ve o da H2000 gibi festival tarihinin pek de tozlu olmayan sayfalarında yerini aldı. Masstival; bu senenin başından beri uzun süredir merakla beklenen bir festival oldu ve programını açıklayıp beklemeye koyuldu. Avril Lavigne, Sinead O’connor, Tori Amos, Cake gibi isimlerin sahne alacağı Masstival ise nasıl olacağını merak ettiğim bir yerde; Parkorman’ da gerçekleşecek. Müzikal çizgisi tarafımdan pek de anlaşılamamış olan Masstival umarız gelecek olanlar için bir hayal kırıklığı yaratmaz.

21

FESTIVALDEYIZ

Radar Live; daha önce Sobermag’de de okuduğunuz gibi Radar Live ilk olarak geçen sene Dinamo Organizasyon ile Parkorman’ da tek günlük olup, ücretsiz olarak hayata geçen bir festivaldi. Bu sene ise Solar Beach’ te dört güne yayılan ve daha ilk senesinde zirvesini yapan bir festival olarak karşımıza çıktı. James’ ten Marilyn Manson’ a, Groove Armada’ dan Beirut’ a kadar sayısız güzel müzik yapan grubun katılacağı festival bu senenin en fazla merak edilen (özellikle Sobermag tayfası tarafından) festivali oldu


Muhsin YAZICIOĞLU

FESTIVALDEYIZ

Muhsin YAZICIOĞLU kimdir ? Muhsin Yazıcıoğlu 1954 yılında Sivas’ın Sarkışla ilçesinde doğmuştur.Kendisi 1968 yılında Sivasta resmi olarak, doğduğu ilçesi olan Sarkışla’da Genç Ülkücüler hareketine katılarak siyaset hayatına başladı..Daha sonrasında Üniversite eğitimini almak üzere Ankara’ya taşındıktan hemen ardından Ülkü Ocakları Genel Merkezinde görev aldı. Sonrasında zamanla Ülkü Ocakları Yardımcılığı daha sonra Ülkü Ocakları Genel başkanlığı yaptı. Muhsin Yazıcıoğlu 1978 yılında kurulan Ülkücü Gençlik Genel Başkan’ı ve kurucusu olmuştur. O dönemlerde yaşanan Bahçelievler olayında ve Kahramanmaraş katlimalarında hakkında çıkan kararla yargılandı. Uzun süre hücrede kaldı,hapiste kaldı hepsinde de suçsuz olduğu anlaşıldı ve beraat etti.Yattığı 7.5 yılın 5,5 yılını tek odalı hücrede kaldı kalan 2 yılını da Mamak cezaevinde yere yattı.Bu arada şiir le deilgilenen Muhsin Yazıcıoğlu hapiste “Üşüyorum” adlı şiirini yazdı.

22


Bu esnada Muhsin Yazıcıoğlu Hapisten çıktıktan sonra bulunduğu Milliyetçi Hareket Partisinde siyasi anlaşmazlıklar uyuşmazlıklar görüş farklılıklar sonucunda 5 millet vekili arkadaşı ile 1992 yılında Büyük Bİrlik Partisi ( BBP ) ni kurdu ve partinin Genel Başkanı olarak hizmetine devam etti.Bu zaman süresinde Yazıcıoğlu birçok partiden Sivas Milletvekili olarak adaylığını koydu. Bu partilerden bir kaçı Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi, Islahatcı Demokrasi Partisi gibi partilerden milletvekili seçilmiştir. 25 Mart 2009 tarihinde Helikopter’le Kahramanmaraş mitinginden dönerken Yozgat’taki mitingine gitmekte olan Yazıcıoğlu faili meçhul olan bir sebepten dolayı helikopter düştü.Kazanın sonrasında iletişime geçen İHA muhabiri İsmail GÜNEŞ 112 acil servisi aradı ve ayağının kırıldığını ve Muhsin YAZICIOĞLU‘nu göremediği bilgisini verdi.Yaklaşık 45 dk. telefon görüşmesinden sonra hala yeri tesbit edilemeyen kazanın nedeni tesbit edilememiş.

FESTIVALDEYIZ

Bu yazı Fatih'in Kişisel Sitesi'nde yayınlanmıştır.Her hakkı mahfuzdur.Kaynak gösterilerek kopyalanabilir. Makalenin bağlantı linki: http://www.fatihaksoy.net.tr/izlediklerim/muhsin-yazicioglu-hayati

23


KİTAP

Kendi ile Ben YazarUğur Aktaş 1997den beri şiirleri yayımlanan şair Uğur Aktaşın "Çinko Yahut Ağzımda Toz" adlı ilk kitabından sonra yazdığı yeni şiirler bu kitapta. "Kendi ile Ben" şiir okuru için özel bir öneri. zaman, dönemez bazı dünyalarıferahlar bu göğsüm sabahın uyuduğunu göreniniz var mıbir vakite asılı akşam nedir güneş gündüzlüdürkendinden ayrı gecenin karanlığı savrul ey doğmuş olmanın nişanıbir yeryüzünde bir ben kimdir hem boşluktur zamanın asıl adıvarlık hiçlikte dinlenir ve asla, bazı şeylerin yoktur mekânı

Kadın Gözüyle Aşk YazarTarık Solmuş Aşk nedir, kadın aşkın neresinde durur, ne ister, ne bekler?.. Yazar, Çift ve Evlilik Danışmanı olan Uzm. Psk. Tarık Solmuşun derlediği "Kadın Gözüyle Aşk" kitabı 40tan fazla öykü içeriyor. Çoğu psikolog olan kadınların kaleminden çıkan, kimi hasreti, kimi kavuşmayı, kimi anlaşmazlıkları, kimi ayrılığı, kimi biz olmayı anlatan "Kadın Gözüyle Aşk"ta bu sorulara bazı cevaplar ve yorumlar bulmak mümkün. "Kadın Gözüyle Aşk", aşka dair öykülerin derlendiği, aşkın, kadın erkek ilişkilerinin türlü hallerini merak edenlerin dikkatini çekecek bir kitap. "Aşk şiddetli bir kasırga, vücudu altüst eden bir virüs, enfarktüs geçirtecek kadar şiddetli kalp çarpıntısı ve vücut kimyasını bozan faydalı bir zehirdir." "Aşk etkileyici bir parfüm kokusunda başlayan, ten kokusunda devam eden, bebek kokusunda sonlanan, yaşlandıkça güçlenen, güçlendikçe yok olan bir duygudur."

Lux 3 Opal YazarJennifer L. Armentrout ÇevirmenBilge N. Zileli Alkım Hâlâ kendini beğenmiş öküzün teki olsa da artık Daemona direnmekten vazgeçtim çünkü, off... ona çılgınlar gibi âşığım.Daemonın duygularından bir türlü emin olamıyordum ama son günlerde hiç tahmin etmediğim kadar ciddi olduğunu kanıtladı. Birlikte akıl almaz tehlikelerden geçmiş ve bölük pörçük ilişkimizi bir

FESTIVALDEYIZ

araya getirmeye kendimizi öyle kaptırmıştık ki... şey... ah tamam, söylüyorum işte:

24

O yanımdayken tüm bedenimintitremesini dindiremiyorum, birlikteyken adeta ateş alıyoruz.Ama bizim dışımızda bir sürü sorun var. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın, ailesini koruyamıyor, ona yardım etmeliyim.Yaşadıklarımdan sonra artık eski Katy değilim. Bambaşka biriyim, geleceğim öyle belirsiz ki... Birlikte güçlüyüz... ve onlar bunu biliyorlar.Kimse Daemon Black kadar baştan çıkarıcı olamaz! Lux serisi, Obsidiyen ve Oniksten sonra OPAL ile ısınmaya devam ediyor!


Ağustos Ayında Vizyona Girecek Filmler!

Eva Fransa – İspanya ortak yapımı bu fantastik bilim kurgu filmi 2041 yılında geçiyor. Hikayede, Alex Garel robot programcısı robot çocuk üretim projesi üzerinde çalışmak için doğup, büyüdüğü kente geri dönüyor ve zamanla ailesindeki sırlar ortaya çıkıyor. İlginç bir alternatif olabilir.

Total Recall / Gerçeğe Çağrı Film, ünlü usta Philip K. Dick’in “We Can Remember It For You Wholesale” adlı kısa öyküsünden esinlenme. 90 yılında ayıla bayıla izlediğimiz Total Recall’ın tekrar çevrimi olan filmde, bu defa Arnold Schwarzenegger’ın yerine Colin Farrell yer alıyor. Len Wiseman’ın yönetmenliğinde çekilen filmin oyuncu kadrosunda Kate Beckinsale, Jessica Biel, Bryan Cranston, John Cho bulunuyor. Bu aksiyon dolu bilim kurgu filmini sakın kaçırmayın.

The Bourne Legacy & Bourne’un Mirası, The Hurt Locker ile kalbimizde taht kuran Jeremy Renner’ın son filmi. Robert Ludlum’un romanlarından uyarlanan 3 filmlik ilk serisine Matt Damon çok yakışmıştı. Jeremy Renner’e bu filmde Rachel Weisz, Edward Norton, Stacy Keach ve Oscar Isaac eşlik ediyor.

Abraham Lincoln:Vampir Avcısı

den nasıl vampir avcısına dönüştüğü anlatılıyor. Timur Bekmambetov’un yönettiği film yazar Seth Grahame-Smith’in aynı isimli romanından uyarlanmış. İlginç bir alternatif olabilir.

FESTIVALDEYIZ

Bu fantastik korku filminde Abraham Lincoln’un ‘gizli günlükleri’ üzerin-

25


FESTİVALLER

Berlin Bira Festivali (Berliner Bierfestival) (2013 Ağustos) Almanya » Berlin Üç günlük festival ilk kez 1997 yılında kutlanmaya başlamıştır. Her yıl 750.000'den fazla ziyaretçi bu renkli görüntülere ortak olmak amacıyla Berlin'e akın etmektedir. Festival boyunca, 80'den fazla ülkeden 300'e yakın bira üreticisine ait 2000 farklı çeşitte bira servis edilir. Frankfurter Tor'dan başlayan "Bira Bulvarı" Karl Marx Allee'de son bulur. Bu da bira ve yiyecekle dolu yaklaşık 2,2 km.lik bir mesafe anlamına gelmektedir. Her ne kadar "bira" festivale adına verse de sokak gösterileri, konserler ve sınırsız eğlence festivalin farklı yüzüdür.

Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.bierfestival-berlin.de internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Burning Man Festivali

FESTIVALDEYIZ

Dünyadaki en çılgın etkinlikler arasında bulunan festival; dünyanın farklı köşelerinden en çılgın sanatçıları ve devrimcileri bir araya getirir. Festival, Amerikalıların Labor Day (Bizdeki işçi bayramı ile aynı tarih değil)’inden bir hafta önce Black Rock Desert, Nevada’da düzenlenir. Katılımcılar yedi gün boyunca çöl şartlarına direnir, kendi duvarlarını yıkar, özgürleşir son olarak da insan bedeni ve onun kalıplarını temsil eden Tahta Adamı yakarak festivali sonlandırır.

26

Her sene festivalde; 7 çağ, eriyen dünya, inancın ötesi, bilinç, umut ve korku, Amerikan Rüyası gibi temalar seçilir. Katılımcılar playa adı verilen kampın ortasındaki yerde; festival için hazırladıkları teması önceden belirlenmiş çalışmalarını sergiler. Festival bir dışavurum platformu haline gelir ve bu platformda kendine güven ve kendini gösterme sonucu ortaya çıkan sanat eserleri ve gösterileri sergilenir. Katılımcılar en içten dans, şarkı ve müzik performanslarını sergiler. Eğlence, özgürlük ve sanatın bir araya geldiği festival; her yıl renkli görüntülere sahne olur.


Domates Festivali (La Tomatina) (2013 Ağustos) İspanya » Valencia Valencia'nın Buñol kasabasında her yıl Ağustos ayının son çarşambası öyle bir festival düzenlenir ki her yer domates kırmızısına bürünür. Bu, festivalde olgunlaşmış domatesler, havalarda uçuşur ve insanlar kendilerini adeta bir domates çorbasının içinde yüzerken bulur: La Tomatina; çılgın olmakla beraber, on binlerce katılımcısı ile oldukça dikkat çekici ve popüler bir festivaldir. Festival, aslında bir hafta sürer ve hafta boyunca bu etkinliğe dans, müzik, geçit törenleri ve havai fişek gösterileri gibi alternatifler de eşlik eder. Domates savaşından bir gün önce ise safran, domates ve pilav ile yapılan Valencia'ya özgü bir yemek çeşidi olan paella yapımı yarışları düzenlenir.İspanya Domates Festivali'nin tarihi, 1944 - 45 yıllarına dayanıyor. Tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmese de en olası olarak tahmin edilen hikâye şöyle: 1945 yılında Ağustos ayının son çarşambası kutlanan bir festivalde, bir geçit töreni esnasında festivale katılmamış olan gençlerin, festivalde görev alan gençleri ittirip kaktırması sonucunda gençlerden biri yere düşer. Sinirlenen genç, etrafındakiler ile kavga etmeye başlar ve bu olay, büyüyerek bir sokak kavgasına dönüşür. Kavgaya tutuşan gençler, burada bulunan bir manavın domateslerini birbirlerine atmaya başlar. Notting Hill Carnival Londra, İNGİLTERE

FESTIVALDEYIZ

1965 yılından beri her yıl Ağustos ayının üçüncü hafta sonu Londra’da gerçekleşenNotting Hill Karnavalı, Rio Karnavalı’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci sokak festivali ünvanını taşıyor. Notting Hill, Londra’daki kültürel çeşitliliğin desteklendiği ve kutlandığı bir aktivite. Müzik tırları, renkli kostümler, çılgın danslar ve farklı mutfaklardan yemekler eşliğinde her yaştan insanın katılımıyla gerçekleşen festival farklı kültürlerin kaynaşmasına şahit olacağınız eşsiz bir deneyim sunuyor. Çeşitliliğin, farklı renklerin ve seslerin kutlamasına siz de renk katmak istemez misiniz? • Avrupa’nın en büyük ve en renkli sokak karnavalının parçası olmak • Cesaret ve kararlılık ile Londra’da özgürlük ve eşitlik için savaşan Karayip halkının bu çabalarını dünyaca tanınan bir kültür ve sanat festivali haline getirişlerine şahit olmak • Dünya mutfağından seçmeler tatmak, açık pazarları gezmek, renkli insanlarla tanışmak • Dünya metropolü Londra’yı yaşamak

27


FESTIVALDEYIZ

HİKAYELER

ASLA ÇOK GEÇ DEMEYİN Çok geç diye bir zaman yoktur!..

heyecanım yatışsın diye bir heyecan yatıştırıcı hap içtim. Sonucu görüyorsunuz.. şimdi bu kartları toplasam bile onları yeniden sıraya koymam mümkün

Okulun ilk günü, ilk derste profesörümüz, önce

değil.. Onun için en iyisi ben size aklımda kalanları

kendini tanıttı, sonra;

söyleyeyim, olur mu?.." Biz kahkahalarla gülerken,

"Bu yıl, yepyeni bir öğrencimiz var. Çok ilginç biri

o bardaktan bir yudum . su aldı ve konuşmasına

bakalım bulabilecek misiniz" dedi..

başladı: "Yaşandığımız için, evlenmekten, oynamak-

Ayağa kalkıp etrafa bakmaya başlamıştım ki,

tan, yaşamaktan vazgeçmeyiz.. Evlenmek, oynamak

yumuşak bir el omzuma dokundu..

ve yaşamaktan vazgeçtiğimiz için yaşlanırız. Genç

Döndüm..

kalmanın mutlu olmanın ve başarıya ulaşmanın

Yüzü iyice kırışmış bir yaşlı hanımefendi, bana gül-

sadece dört sırrı vardır.. Hergün gülmek ve yaşama

ümseyerek bakıyordu..

katacak mizah bulmak.. Bir rüyanız olmalı mutlak..

"Ben Rose" dedi..

Rüyalarınızı kaybettiniz mi, ölürsünüz.

"Benim adım Rose, yakışıklı.. 87 yaşındayım. Ma-

Etrafımızda . dolaşan pek çok kişi aslında ölü ve

dem tanıştık seni kucaklayabilir miyim?.

bundan kendilerinin bile haberi yok.. Yaşlanmakla,

"Güldüm.. "Tabii" dedim..

büyümek arasında çok büyük bir fark vardır.. Eğer

"Hadi sarıl bana.."

19 yaşındaysanız ve bir yıl hiçbir şey yapmadan,

Öyle sımsıkı sarıldı ki" Bu kadar genç ve masum

hiçbir şey üretmeden bir yıl sırtüstü yatarsanız,

yaşta üniversiteye niye

sadece bir yaş yaşlanır, 20 olursunuz.. Ben 87

geldin" diye şaka yaptım..

yaşındayım ve ben de bir yıl hiçbir şey yapmadan,

Minik bir kahkaha ile yanıtladı: "Buraya zengin bir

hiçbir şey üretmeden sırtüstü yatarsam, 88 yaşımda

koca bulmaya geldim.

olurum. Herkes bir yılda bir yaş yaşlanır.

Evlenip birkaç çocuk doğuracağım. Sonra emekli

Bunun için özel bir yetenek ya da bilgiye ihtiyaç

olup dünya turuna çıkacağım.."

yoktur. Oysa bir yaş daha büyümek için, mutlak

Dersten sonra kantine gidip, birer sütlü çikolata içtik.

bir şeyler yapmak, üretmek, kendini geliştirecek

Hemen arkadaş olmuştuk. Ertesi gün ve ertesi üç ay,

fırsatları bulmak ve kullanmak gerekir. Asla pişman

sınıftan hep birlikte çıktık ve hep kantinde lafladık..

olmayın.. Biz yaşlılar, genelde yaptıklarımızdan

Öyle akıllı ve öyle deneyimliydi ki, onu dinlemekle,

değil, yapmadıklarımızdan pişman oluruz çünkü..

derslerden daha çok şey öğrendiğimi hissediyordum.

Ölümden korkan insanlar, pişman olanlardır..

Sömestre boyunca Rose kampüsün gülü oldu. Ner-

Pişman olmaktan korktukları için hiçbir şey

eye gitse etrafı çevriliyor, çok çabuk arkadaş edini-

yapmayanlardır.." Ders yılı sonunda Rose, yıllarca

yordu. iyi giyinmeyi seviyor, diğer öğrencilerin ilgisini

önce başlayıp, yaşam mücadelesi içinde ara

çekmeye bayılıyordu. Rose hayatını taşıyordu..

vermek zorunda kaldığı üniversiteyi derece ile .

Hepimizden daha canlı, daha dolu yaşıyordu..

bitirdi.. Mezuniyet töreninden bir hafta sonra, uyku-

Sömestre sonunda, Futbol balosuna davet ettik,

sunda, huzur içinde öldü. Cenaze törenine 2 binden

Roseu.. Konuşma yapması için.. Orada bize verdiği

fazla üniversite öğrencisi katıldı.

dersi unutmama imkan yok.. Konuşmasını önceden

"Yapabileceğimiz her şeyi yapmak için asla geç

hazırlamış ve bir yığın karta kocaman kocaman

olmayacağını" hepimize hem de nasıl öğreten bu

yazmıştı. Elinde bu deste ile kürsüye yürürken,

muhteşem kadının anısına . layık bir törendi bu.. Ro-

kartları elinden düşürdü. Konuşma darmadağın

seun öğretisi aslında dünyanın bütün üniversiteler-

olmuştu. şaşkın, biraz da utanmış

inde zorunlu ders olmalıydı:

mikrofona doğru eğildi.. "Ne kadar beceriksizim,

"Çok geç diye bir zaman yoktur!.."

değil mi?.. Özür dilerim.. Buraya gelmeden önce 28


Hayat Satrancı

Genç bir adam kendi yöresinde çok tanınan bir bilgenin yanına gitti. Derdi biraz farklıydı. Genç yaşında hep başarı kazanmıştı. Babasından devraldığı . küçük işi hızla büyütmüş, zengin olmuştu. Çevresindeki herkes ona saygı gösteriyordu. Düşmanı yoktu. Evlilikleri başarılı olmuş, çok genç yaşlarda başlayarak birkaç kez baba olmuştu. Ve genç adamın derdi de buradan sonra başlıyordu. Bu kadar erken başarı, çok başarı, çok sayılmak yüzünden bütün çevresindeki insanları "küçük" görmeye başlamıştı. Genç adam için "önemli" hiçbir iş, hiçbir insan, hiçbir durum kalmamıştı. Hiçbir konuşmayı birkaç dakikadan fazla dinleyemiyor, okumaya başladığı herşeyi birkaç dakika içinde elinden bırakıyordu. Bilge kişi genç adamı uzun uzun dinledi. Genç adam anlattıkça anlattı.Sonra da bilge kişi sordu: "Yaparken zevk aldığın, her şeyden daha fazla ilgini çeken hiçbir şey yok mu?" Genç adam bir süre düşündü ve cevap verdi: "Satranç..." dedi, "Ama satrancı da çok iyi oynadığım için rakip bulamıyorum." Bilge kişi "Güzel" dedi, "Burada bir öğrencim var, o da iyi satranç oynuyor." Öğrencisini çağırdı, satranç masası kuruldu. Genç adam ve öğrenci karşılıklı oturdular. Bilge kişi aniden "Bir dakika" dedi, "Bu satranç karşılaşması biraz farklı olacak. Kaybeden, kafasını da kaybedecek. Kaybedenin kafasını ben kendi elimle, kendi hançerimle keseceğim. Tamam mı?" Öğrencisi "Tabii efendim" deyince genç adam da daha zayıf bir sesle "Tamam" dedi. Oyun başladı. "Her şeyi en iyi yapan", "Her şeyde en başarılı" genç adam boncuk boncuk terliyordu. Yaptığı her atak bilgenin öğrencisi tarafından ustaca savuşturuluyordu. Genç adam terlemeye devam ediyordu. Bir süre sonra savunmaları düşmeye başladı. Öğrenci usta hamlelerle genç adamı sıkıştırmıştı.

Bilge kişi konuştu: "İşte tekrar tutkuyu yaşadın... Dikkatini toplamayı öğrendin... Hiç kimseyi küçümsememen gerektiğini gördün... Her an ölümün yanında yaşadığın için her şeye değer vermen gerektiğini anladın..." Sonra bilge ve öğrencisi yere saçılmış satranç taşlarını birlikte toplayıp kutusuna koydular.

FESTIVALDEYIZ

Genç adam bir an bilge kişiye baktı. Gözleri korku doluydu. Bilge kişi o an, bir el darbesiyle satranç masasını devirdi: "Tamam bitti! Hiç kimsenin kafası kesilmeyecek!" Genç adam önüne bakıyordu.

29 29


DR. fulya sağlıK

dr. fulya sağlığın günlüğü

TARIM Bakanı Sayın Dr. MEHDİ EKER'in katılımlarıyla gerçekleşen, Tarım Kredi Kooperatif Birliği'nin orga nize ettiği İftar Yemeği J.W.MARİOTT..

BÜYÜK ANADOLU BİRLİĞİ KONFEDERASYONU MALİYE BAKANIMIZ MEHMET ŞİMŞEK İLE BİRLİKTE....

MHP GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN DEVLET BAHÇELİ'Yİ KAMUDER OLARAK GENEL MERKEZDE ZİYARET ETTİK.

FESTIVALDEYIZ

FRANSA Milli Günü elçilikde verilen resepsiyonla kutlandı.Benim Sevgili Meslekdaşım Dr.ONUR ÖDÜL ve eşi Benim Spor Hocam ARKAL Beyefendiyle çok güzel hoş bir akşamda beraberdik

30

İRAN ASKERİ GÜNÜ Swiss otelde verilen resepsiyonla bu gece kutlandı.İRAN Büyükelçisi ALİ REZA BIKDELI ile beraber.

ANKARA Vekilimiz Sayın ÖZCAN YENİÇERİ...

FRANSA Elçilikde Milli Gün SENEGAL Askeri Ateşesi ABDULLAH ve oğluFormun Altı

SPOT PROJECTS 'in sahibi, Uluslararası Türkiye'nin ilk ve tek güncel sanat eğitim ve üretim platformunu kuran TANSA MERMERCİ EKŞİOĞLU ile BEYMEN Kavaklıdere...


AĞUSROS AYI ETKİNLİKLERİ Ardahan Bal Festivali Ardahan Ağustos’un 1.Haft. Cevizli Ayran Festivali Antalya / Akseki Ağustos’un 1.Haft. Göle Ulusal Kaşar Festivali Ardahan / Göle Ağustos’un 1.Haft. Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali Bolu / Mengen Ağustos’un 1.Haft. Yeşiltepe Yayla Şenliği Trabzon / Maçka Ağustos’un 1.Haft. Kültür Sanat ve Armut Festivali Bursa / Gürsu Ağustos’un 1.Haft. Seyit Veli Baba Sultanı Anma Töreni ve Pilav F. Isparta / Senirkent Ağustos’un 1.Haft. Obruk Yeşil Tepe Yayla Şenlikleri Kastamonu / İhsangazi Ağustos’un 1.Haft. Karaköy (Çilimli) Türbelerini Anma Etkinliği Düzce / Karaköy Ağustos’un 1.Haft. Tarım Sanayi ve El Sanatları Fuarı Kahramanmaraş 1-30 Ağustos Erdek Festivali Balıkesir / Erdek 1-31 Ağustos ATATÜRK’ün Konya’ya Gelişi Konya 3 Ağustos Alabalık Festivali Sivas / Gürün 3-4 Ağustos Doğa Turu ve Suğla Yayla Şenlikleri Kastamonu / Pınarbaşı 4-6 Ağustos Geleneksel Engiz Yaz Şenlikleri Samsun / 19 Mayıs 4-5 Ağustos Konya Fuarı Konya 5 Ağustos-5 Eylül Kızılcahamam Su Festivali Ankara/Kızılcahamam Ağustos’un 2.Haft. Otlukbeli Şenlikleri Erzincan / Otlukbeli Ağustos’un 2.Haft. Turizm ve Zeytin Şenliği Balıkesir / Burhaniye Ağustos’un 2.Haft. Ayazma İda Şenlikleri Çanakkale / Bayramiç Ağustos’un 2.Haft.


FESTİVALDEYİZ DERGİSİ 19  

KÜLTÜR SANAT

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you