Page 1

... nájdeš, čo hľadáš

č. 12 / 21. marec 2014 / 18. ročník

NITRIANSKO

Na voľbách je zaujímavé to, že dve veľké skupiny ľudí majú rovnaký záujem - nevoliť Fica. Tí, ktorí chcú, aby moc bola kontrolovaná a aj tí, ktorí vedia, že je pre nich lepšie, aby bol Robert Fico premiérom, nie prezidentom. Verím, že obe budú dostočne veľké. igor matovič

Nebudem skrývať, v prvom kole som volil Andreja Kisku a v druhom ho budem voliť tiež. Slovensko má unikátnu príležitosť, aby malo na poste prezidenta konečne človeka nepoškvrneného politikou, ktorý dokáže pozerať vždy v prvom rade na záujem ľudí a nie sponzorov svojej politickej strany.

3 6 3 3

týždenne do 50 000 domácností a firiem

Tri zločiny Fica nájdete na strane 15

DOM A BYT

KANÁLSERVIS ČISTENIE KANALIZÁCIÍ

WC odtokov, umývadiel, spŕch, priemyselných a iných kanalizácií

ČISTENIE TLAKOM A ŠPIRÁLOU MONITORING KAMEROU rýchlo • čisto • spoľahlivo • NON STOP

0903 353 166

www.kanalservis.sk

45-0015

nitrianskoonline.sk

spájame sa...

VŠETKO PRE VÁŠ

najvýhodnejšia alternatíva pôžičky alebo úveru pre každého

7

7

• široké portfólio produktov na 1 mieste • úvery na bývanie bez založenia nehnuteľnosti • na auto, alebo čokoľvek iné

poskytujeme aj úvery bez skúmania bankového a nebankového registra alebo príjmu

8

produkty vhodné na vyrovnanie nedoplatkov spojených s bývaním (nájom a pod.), v bankách a nebankovkách

10

vyriešime aj Vaše exekúcie a záložné práva

neplatíte

tel.: 0949 692 292 Piaristická 2, Nitra

(budova Stapringu prízemie)

44-0041 44-0015

rýchle vyriešime

10 11

Upratovanie

0908 168 238

domácností a kancelárií

Tepovanie

orezávanie / ošetrovanie stromov ARBORISTIKA a výruby po častiach pomocou horolezeckej techniky

45-0034

45-0067

kobercov a sedačiek

0907 762 746

12

www.starostlivostostromy.eu

12 13 14

NR 14-12 STRANA - 01


NITRIANSKO

Udalosti

Janko a Marienka v Starom divadle

DETSKÉ NEDEĽNÍČKY V MAXe

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre ponúka stále množstvo predstavení, ktoré oslovia nielen malých, ale aj veľkých divákov. Onedlho sa program obohatí o novú hru určenú pre tých najmenších – Janko a Marienka. Bližšie sme sa o nej porozprávali s jej režisérom Ondrejom Spišákom.

Pre najmenších návštevníkov pripravilo obchodné centrum MAX v Nitre detské zábavné nedeľníčky, ktoré sa budú konať každú druhú nedeľu od 16.00 h.

Prečo ste sa rozhodli pre naštudovanie práve tejto hry? Janko a Marienka je rozprávka, ktorá je známa po celom svete a patrí do Zlatého fondu kultúrneho dedičstva. Ide naozaj o klasiku, v ktorej je zakódovaná dávna múdrosť celých ľudských generácií. Či už tieto klasické rozprávky vyšli v zbierke bratov Grimmovcov alebo ide o naše rozprávky – zo zbierky Dobšinského ľudových rozprávok a iných rozprávkarov –  treba ich hrať, pretože deťom prinášajú poznanie o ľudskom konaní a základných princípoch života. Akej vekovej kategórii je hra adresovaná? Je to hra pre najmenších a chceli by sme ju hrať pre deti už od troch rokov. V tomto veku deti dokážu už samostatne vnímať divadelné predstavenie, preto dúfam, že sa nám to podarí. Pre  tak maličké deti je niekedy naozaj ťažké hrať – udržať ich pozornosť a vtiahnuť ich do deja tak, aby z toho niečo aj mali. Od štyroch rokov je to už jednoduchšie, dieťa už je o ten rôčik vyspelejšie, takže uvidíme, ako budú reagovať. Myslíte si, že takéto malé deti sú vnímavejšie na divadelné predstavenia ako dospelí diváci? Deti samozrejme vnímajú svet inak ako dospelí a to práve preto, že je pre nich všetko neznáme. Veľa vecí vidia po prvýkrát, pričom dospelí vnímajú svet už cez nejakú svoju skúsenosť, cez nejaké nánosy, ktoré na seba za celý svoj život nabrali. Deti sú z tohto pohľadu  nepoškvrnené – sú čisté. Ak je teda v divadle nuda, tak deti sa nudia a keď ich to zaujíma, tak sa dokážu baviť. Práve preto je niekedy naozaj ťažké robiť divadlo pre deti. Mal tento fakt nejaký vplyv na koncipovanie hry? Určite áno. Robíme divadlo pre deti už veľa rokov, takže tie skúsenosti s reakciami detských divákov sa nám postupne zbierajú. Keď teda robíme divadlo pre takto malé deti, snažíme sa koncipovať predstavenie tak, aby bolo interaktívne – aby sme sa s tými deťmi rozprávali, aby sme s nimi prichádzali do priameho kontaktu a aby medzi javiskom a hľadiskom nebola tzv. štvrtá stena. Snažíme sa o to, aby herci komunikovali priamo s detičkami.

Začíname už tento týždeň v nedeľu 23.3 o 16,00 hod.  a pripravené je  čítanie obľúbenej rozprávky Jána Uličianskeho „Veveričky“ s herečkou Evou Pavlíkovou  spojené so spoločným kreslením a

Môže hra osloviť aj staršie vekové kategórie? Primárne je to hra určená pre malé deti. Staršie vekové kategórie sa na tom budú asi nudiť, keďže pre nich je to svet určený maličkým deťom. Ťažko sa robia nejaké univerzálne predstavenia, ktoré by boli aj pre tých, aj pre tých. Avšak som presvedčený, že dospelí, ktorí  sú schopní mať nadhľad a odstup od svojho každodenného života a vedia sa vrátiť do detstva,  prichádzajúc na predstavenie so svojimi deťmi, dokážu si v tej rozprávke nájsť presne ten mostík k samotnému detstvu. Tá rozprávka ich potom bude baviť rovnako ako ich deti. Aké bude herecké obsadenie? Ide o malú hru, koncipovanú pre troch hercov. Hrajú v nej stálice nášho súboru – Danica Hudáková, Rudo Kratochvíl a Milan Vojtela. Hudbu robí Egon Gnoth a scénografiu má na starosti náš nový scénograf Karel Czech. Inscenáciu čaká čoskoro premiéra – ako zatiaľ prebiehajú prípravy? Stále intenzívne skúšame. Je to maličké predstavenie s bábkami, kde je veľmi dôležité  precízne uloženie scénického pohybu. Na skúškach sa preto snažíme o to, aby tá maličká bábka, ktorá má 20 cm, urobila presne to gesto, ktoré vyjadruje istý pocit. Na to treba niekedy ozaj dlhý nácvik a tým sa teraz zaoberáme. Dúfam, že naši bábkoherci dosiahnu vo vodení bábok ešte vyššiu kvalitu ako tomu bolo doteraz. Premiéra hry je plánovaná na 30. marec 2014.

Mladí literáti a výtvarníci sa môžu zapojiť do súťaže Zlaty Dônčovej Deti z materských, základných a stredných škôl sa môžu aj tento rok zapojiť do už 10. ročníka Literárnej a výtvarnej súťaže Zlaty Dônčovej. Podujatie má nielen súťažný, ale aj výstavný a publikačný charakter. „Cieľom je podpora a rozvoj záujmovo-umeleckej činnosti detí a mládeže v oblasti literatúry a výtvarného umenia, budovanie vzťahu ku kultúrnemu dedičstvu národa a poznanie histórie aj prostredníctvom literárnej tvorby spisovateľky Zlaty Dônčovej,“ uvádza sa v propozíciách súťaže. Ako pripomínajú organizátori, prezentácia umeleckých prác na výstave umožňuje žiakom spoznávať literárnu a výtvarnú tvorbu mladých autorov z celého Slovenska. Sprievodné podujatia okrem toho

pomáhajú zvyšovať záujem o historické udalosti a podporujú výchovu k vlastenectvu a kultúrnosti detí. Realizátorom a organizátorom súťaže je Krajské osvetové stredisko (KOS) v Nitre. Podujatie sa koná v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK), ale môžu sa doň zapojiť záujemcovia z celého Slovenska. Témy súťaže sú voľné. Úlohou literárnej časti je motivovať žiakov základných a stredných škôl k tvorivosti, k vyjadreniu svojich názorov a myšlienok formou literárnej tvorby. Cieľom výtvarnej súťaže je podpora umeleckého nadania a kreativity detí. Uzávierka súťaže je 25. apríla, vernisáž a vyhlásenie výsledkov sa bude konať v KOS 12. júna.

maľovaním. Nebude chýbať prekvapenie pre deti. Program nedeľníčkov bude vždy na inú tematiku a bude sa pravidelne striedať, tak aby bol pre deti prínosom a zábavou (čítanie rozprávok, tvorivé dielne, súťaže, hry, vystúpenia detských súborov a divadelné predstavenia pre deti). Nenechajte si ujsť detské zábavné nedeľníčky a spestrite si s nami svoj víkend.

Titanic v Chateau Appony**** 11. apríl 2014

Zažite večer plný luxusu a noblesnej zábavy v štýle éry Titanicu

Program: Funny Fellows – old fashioned band Kasíno Prehliadka Apponyiho knižnice s expozíciou artefaktov z Titanicu Operná sólistka so sláčikovým kvartetom Degustácia rumov s hudobným sprievodom harmonikára Bohatý studený a teplý bufet s dobovými lahôdkami a la Titanic

Cena:100€/pár

Vstup v historických kostýmoch vítaný info@chateauappony.sk

NR NR 14-12 14-12 STRANA STRANA -- 02 02


TÉMA TÝŽDŇA

DOM A BYT Úvodník

Ing. Mária Zemčíková Staviame dom, rekonštruujeme byt...

Kvalitné schody za skvelé ceny!

0904 180 157

www.stolarstvo-moravcik.sk

45-0036

45-0058

Okná plné nápadov • slovenský výrobca okien a dverí

KCIA

• vyrábame a montujeme 22 rokov • plne automatizovaná výroba • okná v energetickej triede A • najväèšia sie predajní • kompletný sortiment doplnkov • odborná montáž • záruèný a pozáruèný servis Akcia platí pri objednávke do 31.3.2014. Na farebné profily poskytujeme záruku 5 rokov.

A P

ená redåž

ov

rok ka 7

záru

NITRA, Mostná 46, 037/693 04 50 0917 675 138, nitra@incon.eu

ZASKLIEVANIE

- ALTÁNY - ZÁDVERIA ZĽAVY - BALKÓNY 15% až 30% - ZÁBRADLIA ... až s nami bývate

AGS-SI, s.r.o. Ružová 8, 909 01 Skalica

www.ags-si.sk ags@ags-si.sk

0948 211 611

NR 14-12 STRANA - 03

63-0040

3

Všetko pre Váš

Nie ste spokojní so svojím bývaním? Rozhodli ste sa pre stavbu vysnívaného domu presne podľa vašich predstáv, alebo aspoň o rekonštrukciu kvôli získaniu vyššieho štandardu? Základom príjemného bývania je predovšetkým vhodná lokalita, a to rovnako pre byt ako aj pre rodinný dom. Ak pozemok „zdedíme“, veľmi dôležité je citlivé umiestnenie rodinného domu na ňom, dodržanie parametrov objektu vzhľadom na rozmery plochy, orientácia na svetové strany a kritériá okolitej zástavby. Úspora energie je v dnešnej dobe prioritou. Ak nechceme stavať dom energeticky pasívny, ktorý mierne obmedzuje obyvateľov pri jeho užívaní, určite musí byť aspoň energeticky úsporný. Dobrá správa – takýto dom sa do zhotoviť z akýchkoľvek stavebných materiálov – klasických murovacích i montovaných, či na báze dreva. Stačí, ak teplotechnické parametre obalu stavby spĺňajú požadované kritériá a dom má ročnú spotrebu energie na m2 podlahovej plochy nižšiu ako 50 (kWh/m2.a). Dispozícia domu sa zvyčajne navrhuje podľa aktuálnych potrieb budúceho užívateľa. Radili by sme aj v tomto smere flexibilnejšie riešenie, ktoré sa perspektívne dá prispôsobiť zmenenej situácii v rodine. Otvorené priestory predelené montovanými priečkami možno kedykoľvek a veľmi jednoducho prestavať. Pri rekonštrukcii bytu sme obmedzení predovšetkým polohou nosných múrov. Nenosné priečky sa dajú vybúrať a zhotoviť nové, a tak zlepšiť jeho dispozíciu. Dnes je v trende spojenie obývacej zóny s jedálňou a kuchyňou. Bytové jadro – dedičstvo panelovej výstavby - je prvou vecou, ktorú treba riešiť. Priestor „nenafúkneme“, no spojenie WC s kúpeľňou závisí od skladby a počtu obyvateľov bytu. Pri väčšej rodine sa neodporúča. Aj pri rekonštrukcii bytu treba uvažovať s výmenou okien, kvôli úspore energie. Bytové domy sa dnes masívne zatepľujú, no treba si uvedomiť, že polystyrém hrúbky 50 mm nestačí, nesmie nás zlákať jeho nízka cena. Kvalita bývania závisí aj od kvality realizácie stavby či rekonštrukcie. Aj keď máte jasnú predstavu o svojom bývaní, poraďte sa s odborníkmi. Predídete tak mnohým problémom, ktoré vyplávajú na povrch až pri užívaní domu či bytu. Pri výbere firmy si predovšetkým pozrite jej refernecie. Renomované spoločnosti ich zvyčajne majú uvedené na svojich webových stránkach. Pri oslovení drobných živnostníkov odporúčame referencie od vašich známych či priateľov, ktorí ich služby už využili. Ak takéto skúsenosti nemáte k dispozícii, dajte si urobiť cenové kalkulácie od viacerých firiem a porovnajte ich. Pozor však, to najlacnejšie riešenie zvyčajne nie je to najlepšie, no výpis množstva prác a ich cena vám pomôže v probléme sa zorientovať.


Všetko pre Váš

TÉMA TÝŽDŇA

4

DOM A BYT

občianska

riadková inzercia

auto-moto/predaj 1 °Lacno predám letné pneumatiky s rezervou bez diskov. Rozmer 175/65 R14 . Cena dohodou. 0902 284 142 59-094

2

byty/predaj

3

°V Leviciach predám veľký 4-izbový byt, tel.: 0903 780 984 °Predám veľký 2 izb. byt s balkónom, čiastočne prerobený, v ZM, tel.: 0908 580 401 °Predám lacnú garzonku, Klokočina I, OV, 3p/5, zatepl. dom, plastové okno, stierky, kuchynská linka, murované jadro, výrobná občianska vybavenosť, top lokalita a cena 28000€. 0907 196 693 °Predám lacný 2 izb. byt - 64m2, Klokočina, balkón, OV, 11p/12, upravený, zatep. dom, 53000€, 0907196 693 °Predám 1 izb. byt, OV, Klokočina, pl. okná, 6p, 37m2, super cena 36900€. 0903 379 946 °Predám veľký 2 izb byt, OV, 68m2, Klokokočina, 1. posch., ihneď voľný, 49900€. 0903 379 946 °Na predaj 3 izbový byt na Chrenovej, ul.Kremnická v Nitre, OV, 70m2, OV, bez ťarchy, voľný ihneď, komplet rekonštrukcia, 66990, € dohoda, RK Texico, 0948527409, MP °Na predaj 2 izbový byt v centre mesta Nitra ul.Za Ferenitkou 58m2 + 17m2 pivnica+parkovacie miesto, OV, 1posch/2, tehlový, komplet rekonštrukcia, roldor, keramické kachle, tichá lokalita, 63990,€ dohoda na cene po obhliadke, RK Texico, 0948527409,MP °Predám 3-i byt na Jurkovičovej ul. 0905 7858 29 °Predám kompletnej zrekonštruovaný aj stavebne upravený 3-izbový byt na Chrenovej - Ďumbierska -74 m2, 6/7p. 0905 7858 29 °Predám 1-izbový byt po kompletnej aj stavebnej rekonštrukcii s balkónom, nová KL treba vidieť -na Klokočine, Kmeťova ul. 0910 441 948 °Predám 2-izbový byt v širšom centre mesta, plastové okná, stierky,balkón,možnosť kúpy aj s garážou,cena: 55.000,-€. 0910 441 948 °Predám 2 izb. byt, Hlboká, pôvodný stav, balkón, 64m2, umakartové jadro cena 52.000€ dohoda. 0903182751 °Predám v novostavbe 1iz. byt, ul. Botanická, 35m2, plast.okna, murované jadro OV., balkón 52 000€ . Tel.: 0907 721 381

Chcete si podať inzerát?

Návod nájdete na strane 5 dolu.

MADUX s.r.o.

- PLASTOVÉ OKNÁ A DVERE - GARÁŽOVÉ BRÁNY - ZASKLIEVANIE BALKÓNOV

RÝCHLO - LACNO - KVALITNE

www.madux.sk

Do 31.03.2014 využite ZIMNÉ AKCIE a nakúpte OKNÁ za EXTRA NÍZKE CENY s montážou v JARI !!! 210x150

0 4,9

240x150

12

0 9,9

120x150

15

180x150

€ ,90

64

0 4,9

150x150

90x230 90x150

€ ,90

11

,90

99

84

+ ,90

49

Ceny platia pri objednaní montáže.

Rozmery pri oknách sú rozmery stavebných otvorov. Ceny sú s DPH.

Ku každému oknu MIKROVENTILÁCIA ZDARMA !!!

AKCIA

Do 31.03.2014 dovoz okien za 1€

AKCIA

AKCIA

Do 31.03.2014 vonkajšie parapety za 1€

Do 31.03.2014 siete proti hmyzu za 1€

AKCIA

Do 31.03.2014 demontáž okien a odvoz starých za 1€

DARČEK + EXTRA ZĽAVA PRE KAŽDÉHO ZÁKAZNÍKA M A D U X odkúpi NAD 500 € - UDRŽIAVACIA SADA NA OKNÁ + 50€ extra zľava NAD 1000 € - MOBILNÝ TELEFÓN + 100€ extra zľava NAD 3000 € - DVD PREHRÁVAČ + 300€ extra zľava NAD 5000 € - DIGITÁLNY FOTOAPARÁT + 500€ extra zľava

Šírka: 80 mm + 3-sklo = 20% úspora nákladov na vykurovanie

Vysoká tepelná a zvuková izolácia. Veľké komory s oceľovou výstužou = výborné statické vlastnosti

Vaše staré okná

10,- € za KUS

pri podpise zmluvy

Šírka: 93 mm najširší 7 komorový systém na trhu, 3 dorazové tesnenia

Len MADUX Vám dá cenu, akú nikde inde nedostanete! STAČÍ, KEĎ ZAVOLÁTE, MY PRÍDEME K VÁM !!!

ZDARMA:

LEN U NÁS:

- NAVYŠE ZĽAVA 5% pri platbe VOPRED !!! - TYPIZOVANÉ OKNÁ IHNEĎ K ODBERU !!! - NAKUPUJTE ZA VÝROBNÉ CENY !!!

Okná do 7 dní

NITRA Štefánikova 59/A, 0948 080 997, maduxnr@madux.sk TRNAVA - Hlavná 24. 0948 340 117, maduxtt@madux.sk BRATISLAVA - Obchodná 19 0948 340 119, 0948 340 118. maduxba@madux.sk

ZASKLIEVANIE BALKÓNOV I TERÁS BALKÓNY

TERASY

ZÁDVERIA

hliníkový posuvný systém ZIM. ZÁHRADY

REŠTAURÁCIE

AKCIA 337,- EUR

CENY OD

• Ku každej objednávke darček ZDARMA • 7-ročná záruka • Možnosť splátok s 0% úrokom

JARNÁ AKCIA 10% až 50%

NR 14-12 STRANA - 04

0948 787 777 www.balkona.eu

63-0047

auto-moto/iné

°Autodoprava, sťahovanie. Tel.: 0905 190 302, 0904 979 511


5

TÉMA T�ŽDŇA

VĹĄetko pre VĂĄĹĄ

DOM A BYT obÄ?ianska

riadkovĂĄ inzercia °PredĂĄm byt ul. NovomeskĂŠho, 64m2, pĂ´vodnĂ˝ stav, balkĂłn, 2.posch. cena 52000 eur. 0907 721 381 °PredĂĄm 2i. byt, ul. Ĺ tĂşrova, kompl.prerobenĂ˝, 58m2, plastovĂŠ oknĂĄ, murovanĂŠ jadro, balkĂłn cena 53 000eur. 0907721381 °PredĂĄm 3i byt, ZvolenskĂĄ ulica, OV, kompletne prerobenĂ˝, balkĂłn, 4 posch., 58.000â‚Ź 0907721381 °PredĂĄm luxusne kompletne prerobenĂ˝ veÄžkĂ˝ 2 izb. byt, 2+1, 64m2, OV, 1p/7, v byte sa eĹĄte nebĂ˝balo, rekonĹĄtrukcia ukonÄ?enĂĄ oktĂłber 2013. TOP cena 65000â‚Ź. 0907 196 693

09-44

byty/prenĂĄjom

4

°Prenajmem veÄžkĂş zariadenĂş garsĂłnku, tel.: 0905 327 349 °Prenajmem garzonku. Tel.: 0905 327 349 °Prenajmem 2 izb. zrekonĹĄtruovanĂ˝ byt na Fatranskej ul. Tel.:0905 583 384 °www.volnaizba.sk °Prenajmem kompletne zariadenĂ˝ 1 izb. byt v centre NR max 2 osoby . Cena – 330. â‚Ź aj s energiou. RK Texico 0907 757 208 °Prenajmem 2-izbovĂ˝ byt veÄžkometrĂĄĹžny o rozlohe 65 m2 s loggiou,kompletne zariadenĂ˝, v spodnej Ä?asti Zobora, vo¾nĂ˝ od 1.4.2014, cena: 200,-â‚Ź + energie. 0910 441 948 °Prenajmem 2-izbovĂ˝ byt v ĹĄirĹĄom centre, cena: 400,-â‚Ź aj s energiami.0910 441 948 °Prenajmem 3 izb. byt v centre (2.p), tehlovĂĄ bytovka, OD Mlyny 5 minĂşt, kompletnĂĄ rekonĹĄtrukcia, zariadenĂ˝, voÄžnĂ˝ ihneÄ?, cena komplet 500â‚Ź. Tel.:0948 527 000 °Prenajmem 1iz.byt v novostavbe zariadenĂ˝, voÄžnĂ˝ ihneÄ?, 350eur. 0907721381

domy/predaj

5

('%$2#,&-(

PrĂ­jem ploĹĄnej inzercie na tel. Ä?. 0905 400 025, 0907 779 019, 0905 387 061.

SpĂĄjame sa...

NITRIANSKO NR 14-12 STRANA - 05

$/!(#1.'!$

$"$ ' ' 0.'!$)& + ' *(#,&-() + &-" $1.   )"#!!$("$ + " ' ("##" -$($&-3 "#$(,. (" # )&! '/.' 3".'$"%"#$(,' ("# $ ("' 3*-3"# %"' ("$"./ 2$," $-!!"1 ("$ 1."./2"' $0 %"' ("#$ 0$ 1#$1..,$( '2"'! "#$+" - ("'!" $1$# #/#" !"& ''3#

! 


Všetko pre Váš

TÉMA TÝŽDŇA

DOM A BYT

6

občianska

°Predám starší 2 izb. RD v Hr. Beňadiku. Plyn, pev.palivo, voda, elek., tel.: 0917 981 930 °Predám starý dom v Kalinčiakove pri Leviciach, tel.: 0905 718 357 °Štiavnické vrchy. Predám RD s kozubom, ako nový. Cena dohodou, tel.: 0902 744 737 °Predám RD s veľkou rozlohou pozemku v Košútoch za veľmi dobrú cenu, tel.: 0915 777 888, 0915 888 777 °Predám poschodovú chatu v Čajkove za veľmi dobrú cenu, tel.: 0915 777 888 °Predám RD 4izb.novostavba v Jarku,v tichom prostredí-pod lesom s krásnym výhľadom. Súčasťou je 25 á pozemok, so samost.príjazd.cestou.Cena dohodou.Tel.0902277659 °Predám RD Janíkovce - štvorec, zatepl., pl. okná, 10,3 á poz., tichá lok., 85tis.€. 0903 379 946 °ZNÍŽENÁ CENA, ponúkame na predaj menší 3 izbový RD na 7 árovom pozemku Jelšovce. Jedná sa o nízkoenergetický drevodom, 6 ročná novostavba. Výmera obytnejplochy je 70 m2. Dom sa nachádza v príjemnej, tichej lokalite. Cena len 59.500,€ !!! RK Texico, 0948 527 409, IW °ZNÍŽENÁ CENA ponúkame na predaj starší 2 izbový RD nutná rekonštrukcia, na 14 árovom pozemku Veľké Zálužie. Pozemok prístupný z oboch strán, pripojený na IS okrem kanalizácie,šírka pozemku 24m 28m,krásne prírodné prostredie, polosamota,10 min. od Nitry. Cena len 29.900,€ !!! RK Texico, 0948 527 409, IW °Predám krásny, RD vo Veľkom Kýri, 14 á pozemok, ihneď obývateľný, mimo hlavnej ces‫﬚‬, cena: 665.000,€.0905 7858 29 °Predám veľmi zaujímavo architektonicky riešený dom v spodnej časti Zobora. 0905 7858 29 °Predám rodinný dom na Pani. 0905 7858 29 °Predám 5-izbový starší RD vo Veľkom Cetíne na 8 á pozemku v centrálnej časti, cena: 30.000,-€.0910 441 948 °Predám novostavbu Rd na Zobori, 6 á pozemok v slepej ulici 4-izbový 160 m2, jednopodlažný, cena: 180.000,-€. 0910 441 948 °Predám RD v Kolíňanoch, cena: 29.000,-€. na 5 á pozemku, dom je 5-izbový, nutná rekonštrukcia. 0910 441 948 °Predám 5-izbový RD na Zobori 24-ročný v spodnej časti na pozemku s rozlohou 384 m2, s možnosťou dokúpenia ďalších 4 á veľmi dobrá dostupnosť MHD, cena: 149.900,-€. 0910 441 948 °Predám RD v obci Lukáčovce 3iz., 11 á pozemok, obývateľný, plastové okná. Cena 19

Chcete si podať inzerát?

Návod nájdete na strane 5 dolu.

20-016

riadková inzercia

NITRIANSKO Vydedenie

Právnik radí

Dobrý deň, som vydatá matka dvoch plnoletých detí. V poslednom čase intenzívne rozmýšľam o spísaní závetu. Nakoľko budem mať o pár mesiacov päťdesiat JUDr. rokov, rada by som nastoTomáš lila istotu do majetkových Pavlovič vzťahov v rodine. Moja dcéra

Gazdinka radí

Jarné upratovanie

Tento víkend sa zameriame na steny. Ako sa hovorí povymetáme všetky kúty. Steny čistíme a vymetáme od vrchu. Na plafóne odstránime pavučiny, poumývame stropné lampy. Dôkladne so zmetákom zmetieme aj všetky pavučiny v horných alebo dolných rohoch. Nezabudnite poodsúvať nábytok a odpratať nahromadené „schované poklady“ (hlavne v detských izbách). Drobné nečistoty na stene zľahka poumývajte jemnou handričkou s čistou vodou. Ak objavíte na stene pleseň, okamžite musíte konať. Prvou zá-

býva už desať rokov v zahraničí a o svoju rodinu dlhodobo neprejavuje žiaden záujem. Mojim úmyslom je zanechať všetok majetok synovi. Z tohto dôvodu by som Vás rada požiadala o radu týkajúcu sa vydedenia. Je možné v závete vydediť moju dcéru a manžela? Vopred ďakujem za radu. Čitateľka Daniela. Vážená čitateľka, na úvod je potrebné uviesť, že závet a vydedenie sú dvoma samostatnými právnymi inštitútmi, ktoré majú odlišnú povahu ako i odlišné právne následky. Závet je prejav vôle, ktorý o svojom majetku pre prípad smrti zostavuje jediná fyzická osoba. Na rozdiel od toho, vydedenie je mož-

nosť vylúčenia z dedenia potomka ako neopomenuteľného dediča, ktorý by inak dostal z niektorých zákonných dôvodov svoj dedičský podiel. Vydedenie sa najčastejšie vykonáva spísaním listiny o vydedení, ktorá však môže byť spísaná i spolu so závetom v jednej listine. Vydedenie sa týka iba potomkov poručiteľa a netýka sa iných osôb. Z tohto dôvodu nie je možné platne vydediť manžela poručiteľa. V prípade, ak nechcete, aby časť Vášho majetku zdedil i Váš manžel, prichádza do úvahy spísanie závetu o celom Vašom majetku, v ktorom svojho manžela opomeniete. pokračovanie na nasledujúcej strane

sadou pri boji s plesňami je, že ich nikdy neodstraňujeme na sucho. Ak by sme ich likvidovali za sucha, spóry by sme neplánovane rozširovali vzduchom do iných častí bytu a samozrejme by sme ich intenzívne aj vdychovali. Podobný účinok rozširovania plesňových spór má aj priame striekanie rozprašovačom dezinfekčného prostriedku na ne. Plesne vždy najskôr s handričkou navlhčíme a potom mechanicky odstránime. K ploche napadnutej plesňami pridajte pri čistení 30 centimetrov na všetky smery ako rezervu. Táto plocha môže byť tiež napadnutá a nemusíme o tom vedieť. Handričku namočte v prípravku, ktorý obsahuje látky s protiplesňovým účinkom,

napr. organické kyseliny, peroxizlúčeniny, aktívny chlór, alkoholy. Po mechanickom odstránení plesní priestor poriadne vyvetrajte. Vyššie uvedené prípravky však odstraňujú plesne na povrchu, nie ich príčinu. Preto je dôležité nájsť príčinu a odstrániť ju. Niekedy stačí poriadne vetrať, v zime nešetriť na kúrení a zároveň neprekurovať miestnosti. Veľké množstvo kvetín v izbe zvyšuje vlhkosť a tým aj tvorbu plesní. Ak v miestnosti (v komore) nemáme okno vybúrajte aspoň malý vetrací otvor. Ak by ste chceli mať steny bez plesní aj bez pomoci chémie, skúste vyskúšať pri najbližšej maľovke „múdre huby“. Ide o prípravok z húb, ktoré v omietkach gazdinka Evka požierajú plesne, jednoducho sa nimi živia.

NR 14-12 STRANA - 06


24. 3. 2014

06:00 Teleráno 08:30 Búrlivé víno 09:40 Chlapi neplačú 11:05 Zámena manželiek 12:10 Odložený prípad 13:10 NCIS: Los Angeles 14:10 Monk 15:00 Krok za krokom 15:30 Dva a pol chlapa 16:00 NCIS Námorný vyšetrovací úrad 17:25 Reflex 17:50 Chlapi neplačú 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 20:30 Búrlivé víno 21:40 Rodinné prípady 22:40 Dva a pol chlapa 23:05 Krok za krokom 23:35 Monk 00:25 NCIS - Námorný vyšetrovací úrad 01:25 Odložený prípad 02:10 NCIS: Los Angeles 03:00 Monk MARKÍZA

s Júliou Lorencovič

Akú najväčšiu vylomeninu ste ako dieťa vyrobili? Moje detstvo bolo veľmi pestré. Snáď najviac mi utkvelo v pamäti, keď som začala chodiť do prvej triedy na základnú školu a mala som pekné dlhšie vlasy. Boli sme s mojim spolužiakom v škôlke, kam sme chodievali po škole, kde jeho mama bola učiteľka. Aby sme nemuseli byť sami doma, tak sme tam trávili poobedia, písali si úlohy a hrali sa. Jedného dňa sme si urobili veľké klobúky z plastelíny, ktoré sme si dobre prilepili, aby nespadli a tak mi potom mamka musela, aj keď nechtiac, urobiť veľmi krátky chlapčenský zostrih. To bolo sĺz. Vždy ste chceli byť námornou dôstojníčkou, alebo ste túžili po inom povolaní? Ja som chcela byť od malička učiteľka. Neskôr aj herečka alebo tanečnica. Vždy som mala sklony k umeniu, tancovala som 10 rokov spoločenské tance a 6 rokov som hrala na flautu, no otvorili sa mi iné dvierka, ale svoj najväčší sen stať sa učiteľkou sa mi napokon čiastočne splnil. V dnešnej dobe prednášam na Vysokej námornej škole v Bratislave a to ma naozaj napĺňa, lebo môžem posunúť svoje skúsenosti, a tým som stále v kontakte s mojou vášňou, loďami. Spomeniete si na svoj prvý job, prvý zárobok? Keďže som mala len 16 rokov a nemohla som pracovať, tak sa mi podarilo vybaviť si brigádu cez letné prázdniny na kúpalisku v Košiciach, kde sme ráno aj večer polievali trávniky, pripravili a očistili okolie bazénov a počas dňa vymieňali vrecia v odpadkových košoch, proste čo bolo potrebné. Peniažky som si každý týždeň pekne odkladala. Akého ste vierovyznania? Rímskokatolíckeho. Máte životné krédo, motto, ktorým sa riadite? Áno, „ Žiť naplno a nikdy sa nevzdať, veď nemám čo stratiť, kým to nezískam.“ Ako oddychujete? Máte obľúbenú hudbu, film, miesto na relax? Najradšej oddychujem v prírode s mojím manželom alebo v domácej pohode pri relaxačnej hudbe. Obaja máme radi vážnu, ale aj modernú hudbu. Veľmi rada tancujem. Ak by ste si mohli vybrať, ktorou osobnosťou (svetovou i slovenskou) by ste aspoň na chvíľu mohli byť, kto by to bol a prečo? Obdivujem veľa osobností, ale či by som chcela žiť život niekoho iného, to (pokračovanie na ďalšej strane)

06:40 McLeodove dcéry 07:25 Helicops: BraJEDNOTKA tia s klenotami 08:10 Správy RTVS „N“ 09:20 Čarovné miesta Zeme III.: Kapverdy 10:15 Svet v obrazoch 10:50 Duel 11:15 5 proti 5 12:00 Správy RTVS 12:20 Dámsky klub 13:50 Kolonáda 14:50 Bláznivo zamilovaní: Bez zľutovania 16:00 Správy RTVS 16:20 Galileo 16:50 Extrémni experti 17:45 Duel 18:20 5 proti 5 19:00 Správy RTVS 20:20 Svadba medzi citrónmi 22:10 Peklo na kolesách 4/10 22:50 Prežiť! 23:40 Helicops: Bratia s klenotami 00:30 Peklo na kolesách 4/10 01:10 Dámsky klub 02:40 Sila lásky VI. 38 03:30 Bláznivo zamilovaní: Bez zľutovania 45/52 04:30 Správy RTVS „N“

Vtip: Major dal nastúpiť vojenskú rotu na pľac a takto sa im prihovoril: Vojaci, dnes ráno sa mi narodil syn! Ďakujem Vám všetkým ! Bill Gates: „Čo môžete odložiť raz, odložíte vždy.“

príbehy pre dušu

Bruno Ferrero

riadková inzercia

CESTY Na prvom svetovom sympóziu ciest sa zišli úradné predstaviteľky miliónov ciest, ktoré pretínajú každú krajinu sveta medzi poludníkmi a rovnobežkami. Cesty velikánske a cestičky uzučké, pyšné diaľnice s dvanástimi pruhmi a chodníčky ukryté v pralese, horské pastierske chodníky a železničné trate; kamenisté cestičky a cisárske triedy, tiché uličky a hlučné juhoamerické pobrežné cesty. V prvých radoch sedeli rímska ulica Via dei Fori Imperiali a Avenue del Champs Elisées z Paríža, lesná cestička a veľkolepá Avenida 9 de Julio z Buenos Aires, talianska Via Appia a Las Ramblas z Barcelony, Wall Street a saharská cesta do Dakaru, Leofòros Venizèlou z Atén a ruská Maxim Gorky Prospekt… Predsedala im vatikánska Via della Conciliazione. Predostreli im najväčšie problémy v oblasti ich pôsobenia: od metód asfaltovania po upchatú kanalizáciu vo veľkomestách, od nedostatočného nočného osvetlenia po reformu dopravného značenia. Po troch dňoch ostrých diskusií, bohatých pracovných obedov, prestávok na osvieženie v bare a znudenej letargie nakoniec nadišla tá najočakávanejšia chvíľa – voľba najdôležitejšej cesty sveta! Začalo sa zvyčajné zháňanie hlasov s nekonečnými hádkami, vytrvalým domáhaním sa, pokusmi o korupciu. Po množstve príhovorov si v zadnej časti sály vyžiadala slovo slabučká, chudá, bledá delegátka, ktorá až do tej chvíle zotrvávala v nábožnom mlčaní. Bola to úradná predstaviteľka vstupných uličiek na cintorín. Aj ona, rovnako ako milióny jej malých sestier, viedla vždy pomedzi dva rady živého plotu, vždy dláždená smútkom a polievaná slzami. „Drahé sestry,“ spustila jemným, ale rozhodným hláskom, „bežíte neúnavne po tvári zeme a nezastavíte sa, aby ste porozmýšľali. Sprevádzate ľudí hore-dolu, semtam, bez toho, aby ste sa zamýšľali nad veľkými problémami. Nikdy na to nezabudnite! Či už ste bohaté alebo chudobné, dôležité alebo zabudnuté, modrej krvi alebo plebejského pôvodu… nakoniec aj vy, spolu so všetkými, ktorí vás používajú, musíte nevyhnutne prejsť do tej istej uličky – do uličky, ktorá vedie na cintorín. Je to len otázka času. Nemôžete sa tomu vyhnúť. Nikto! Majte to pri voľbe na pamäti. Ja vediem k cieľu!“ Zvolili ju jednohlasne.

7

občianska

000 eur. 0903379946 °Predám RD Slažany, 50 ročný, 4+1, 8á pozemok, 45.000€ 0903 182 751 °Predám drevenicu 6i, Liptovská Sielnica, 56000€, 0903182751

Stavomal Slovakia, s. r. o Ponúka na predaj bytový komplex v Pate:

- 1, 2, 3 - izbové byty - solo vykurovacia jednotka - bezbarierový vchod - vlastné parkovisko

pozemky/predaj

Cena za holobyt:

930 € s daňou / m2 Možnosť dokončenia prác v interiéri podľa požiadaviek za výhodné cenové podmienky.

0902 117 741

36-0076

na rovinu

06:50 TOP STAR 07:20 KRIMI 07:55 NOVÝ PANELÁK: Adrenalín 08:55 SÚDNA SIEŇ: Rodinný podnik 09:45 SÚDNA SIEŇ: Odišla z domu 10:50 Tak už dosť, šéfe 4 12:00 NOVINY O 12:00 12:30 Kosti II. 14 13:25 OCHRANCOVIA: Vášnivé milovanie 14:20 Extrémne prípady: Duch 15:40 PÁLI VÁM TO 16:20 TOP STAR 16:55 NOVINY O 17:00 17:15 SÚDNA SIEŇ: Mama nemôže žiť sama 18:00 OCHRANCOVIA: Učiteľky v ringu 19:00 VEĽKÉ NOVINY TV JOJ 20:30 PANELÁK: Pokušenie 21:30 KUKÁTKO 22:30 DEDIČSTVO 23 23:30 Geissenovci - Ťažký život milionárov V. 9 00:30 Pod Moskvou 02:15 VEĽKÉ NOVINY TV JOJ 03:00 PANELÁK: Pokušenie 03:45 DEDIČSTVO JOJKA

Príjem občianskej inzercie: • na zbernom mieste: Kmeťkova 10, Nitra (redakcia Spravodaj) • prostredníctvom SMS na číslo 8866 (podrobný návod nájdete na str. 16)

Celoročná ponuka

PREDAJ a ROZVOZ výkrmových ošípaných odstavčat

0905 628 992

Je to jediná cesta, po ktorej kráčajú všetci ľudia. Čo deň, to krok. Príbehy pre potešenie duše nájdete v kníhkupectve www.donbosco.sk

NR 14-12 STRANA - 07

7

°Súrne kúpim byt v NR, lokalita nerozhoduje, nie prízemie, hotovosť. 0907 196 693 °Kúpim akýkoľvek byt v Nitre, platba v hotovosti, ponúknite. 0903 379 946 °Súrne kúpim 1 izb. byt v OV na Chrenovej alebo v centre NR nie na Štúrovej a prízemí. Aj v pôvodnom stave. 0907 962 100 °Kúpim súrne byt v NR aj zadĺžený. 0907 721 381 °Kúpim byt v hotovosti, aj zadĺžený. 0903 182 751 °Kúpim ornú pôdu vo Veľkom Záluží, alebo vymením za ornú pôdu v Cabaj-Čápore. 0903 426 493 °Kúpim väčšiu záhradu v blízkom okolí NR ( Pár. Háje , Lukov dvor, Štitáre, Hrnčiarovce, Cabaj) ideálne s výsadbou ovocných stromov . Ponúknite platba v hotovosti. 0907 757 208 °www.volnepriestory.sk

Domáce ošípané

Objednávky a info: 8°° - 20°°

6

°Predám SP na Šúdoli, cena 50 eur/m2, tel.: 0903 414 354 °Predám stavebný pozemok, 730m2, Nitrianske Hrnčiarovce. 0911 796 347 °Ponúkame na predaj pekný stavebný pozemok v prírodnom prostredí obce Báb o výmere 671 m2, rozmery 23m x 28m, všetky IS (okrem kanalizácie) v asfaltovej komunikácii pri pozemku. Cena len 13.000,€ !!! RK Texico, 0948 527 409, IW °Predám stavebný pozemok vo Veľkom Cetíne, cena: 24,-€/m2, široký 21 m, všetky IS na pozemku.0905 342 217 °Predám stavebný pozemok na Čermáni 20 á možnosť rozparcelovania,všetky Is na pozemku, cena: 90,-€/m2. 0910 441 948 °Predám stavebný pozemok v Zbehoch o rozlohe 2287 m2, IS pri hranici pozemku, cena: 20.000,-€.0910 441 948 °Predám stavebný pozemok na Zobori o rozlohe 452 m2 v tichej lokalite v slepej ulici, cena: 80,-€/m2. 0910 441 948 °Predám stavebný pozemok v Lukáčovciach v centrálnej časti o rozlohe 1935 m2, široký 20m, IS pri pozemku,cena: 22.000,-€. 0910 441 948 °Predám stavebný pozemok v Lúčnici nad Žitavou štvorcového tvaru o rozlohe 10 á, cena: 10.000,€.0910 441 948 °Predám SP Ivánka pri Nitre, 7,8á, IS na pozemku, 40€/ m2, 0903182751

reality/iné

36-0067

TV program pondelok

www.regionpress.sk

Chcete si podať inzerát?

Návod nájdete na strane 5 dolu.


9 5 7 3 8 5 4 7 6

6 2 9 2

3 5

6 4

8

Predstavujeme:

9

7 8

8

4

3

eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí je detská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou registrovaná na Ministerstve vnútra SR ako občianske združenie od roku 1990. Základom činnosti hnutia je pravidelná mimoškolská práca s deťmi v malých spoločenstvách – stretkách

– skupinkách. Program eRka zabezpečujú vyškolení dobrovoľníci. Združuje viac ako 8 000 členov a patrí k najväčším organizáciám, ktoré na Slovensku pravidelne a systematicky pracujú s deťmi a mladými. Cieľom je pomáhať pri výchove a neformálnom vzdelávaní detí a mladých ľudí na zrelé kresťanské osobnosti podieľajúce sa na rozvoji spoločnosti, v ktorej žijú. Poslanie eRka sa uskutočňuje cez osobný príklad mladých dobrovoľníkov, ktorí prežívajú spolu s deťmi život v spoločenstve. Východiskovými hodnotami sú: živá viera, radostná služba, otvorené spoločenstvo, úcta k životu, zodpovednosť a dôvera.

Tieto hodnoty zavádzame do života prostredníctvom: ° pravidelných stretnutí v malých spoločenstvách, kde sa rozprávame, hráme a hľadáme odpovede na otázky, ktoré nás trápia ° výletov, táborov, karnevalov, dní radosti ° aktivít spojených s ročnou témou Naše motto: Radostnou cestou svedectva viery kráčame spolu malí i veľkí. Ak by ste nás chceli podporiť poukázaním 2% z daní, radi ich príjmeme a použijeme na prácu s deťmi. Identifikačné údaje nájdete na našej webovej stránke: www.eRko.sk Ďakujeme. vaši erkári

občianska

riadková inzercia °Dám v Nitre do prenájmu kancelársky priestor (15 m/2)aj s možnosťou zriadenia predajne (36 m/2)na prízemí a parkovaním pre nájomníka. tel.: 0911738329 °Stredná odborná škola, Nábrežie mládeže 1, Nitra, zverejňuje zámer prenajať časť plochy vonkajšej fasády objektu dielní na Levickej 9 na umiestnenie maloplošného reklamného zariadenia do 5 m2, cena prenájmu min. 120€/rok, doba nájmu na dobu neurčitú. V prípade záujmu Vaše cenové ponuky zasielajte na adresu: SOŠ, Nábrežie mládeže 1, 950 28 Nitra do 7.4.2014 v označenej obálke: „PONUKA NEOTVÁRAŤ“. Bližšie info: Ing. Ficová, 037/772 18 41

stavba

Okuliare pre vodičov

8

°Predám nepoužitú tehlu PRIECKOVKU 1200 ks, 0,15€/ks, tel.: 0902 624 491 °Kúpim Haki lešenie, tel.: 0904 066 203 °Predám sklolaminátovú žumpu o objeme 5.000, 8.000 a 10.000 litrov. Cena od 650 €. Doveziem, aj osadím, tel.: 0905 925 991

na pôvodná ce

35 €

-83% Okuliare pre vodičov HD VISION s polykarbónovými sklami pre dokonalejšie videnie. - zlepšujú videnie za tmy, šera či hmly.

Vykonávame murárske práce: zateplovanie, fasády, omietky, sadrokartón. Na cene sa dá vždy dohodnúť. 0918 621 448

nová cena

5,99 €

Firma s praxou ponúka základy, hrubé stavby, zastrešenia, prestavby a rekonštr. RD, bytových jadier, interiérov, kompletné zateplenie objektov, oplotenia, zámkové dlažby, murárske práce, stierky, maľby, obklady, plávajúca, sadrokartón, elektro, voda, kanal., plyn, revízne správy, stavebný dozor, zľavy pri nákupoch. Tel.: 0905 498 835

Výkopové, zemné práce minibagrom. 0908 130 735 °Autodoprava,sťahovanie, likvidácia odpadu prevoz tovaru, dovoz, odťah+odvoz vozidiel, výkopové práce minibágrom. Rýchlo a lacno! Tel.:0910 428 870 °Predám foršne jaseň dĺžka 4m, hrúbka 3cm,6m3, červený smrek dĺžka 2 m, hrúbka 10cm, 1,5 m3. Cena dohodou. Tel.: 0905 65 45 11 °Stolárstvo lacno a kvalitne.0903692127 °Dvere a schody na mieru.0903692127 °Revízie, revízne správy, elektroinštalácie, projek‫﬚‬, rekonštrukcie, bleskozvody, výroba rozvádzačov, MaR. Tel.: 0905 733 972, E-mail: elres@elres.sk

Chcete si podať inzerát?

Návod nájdete na strane 9 dolu.

Lacné vizitky 12-0045

°Vykonávame maliarske práce, obklady, dlažby.0904 147 618

Tovar si môžete zakúpiť na www.megazlava.sk

0905 400 025

Nevyhnutnou obsahovou náležitosťou listiny o vydedení je výslovné uvedenie dôvodu vydedenia. Dôvody vydedenia sú zákonom taxatívne uvedené a nie je ich možné ďalej rozširovať. Poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo

vedie neusporiadaný život. Na vydedeného potomka sa v rozsahu vydedenia neprihliada. Listinu o vydedení možno uložiť do notárskej úschovy. Listina o vydedení, ktorá bola zahrnutá do notárskej zápisnice alebo prevzatá notárom do úschovy, sa vedie v Notárskom centrálnom registri závetov. Pokiaľ uvádzate, že dôvodom vydedenia Vašej dcéry je jej dlhodobé neprejavovanie záujmu o svoju rodinu, je potrebné posúdiť splnenie podmienky vydedenia uvedenej vyššie pod písm. b). V predmetnej veci bude nutné zodpovedať otázku, či potomok o poručiteľa trvale neprejavoval opravdivý záujem, ktorý by ako potomok prejavovať mal, a to vždy s prihliad-

nutím na všetky okolnosti konkrétneho prípadu. V prípade neplatného vydedenia neopomenuteľného dediča sa môže neplatne vydedený potomok domáhať svojho dedičského podielu zo zákona, plnoletý potomok aspoň toho, čo robí jedna polovica jeho dedičského podielu zo zákona. V každom prípade odporúčame, aby ste sa pri realizácii týchto krokov poradili s právnikom, ktorý sa oboznámi s detailmi a navrhne najvhodnejšie právne kroky.

Asi 3 dni ma bolí palec na pravej nohe, mám ho červený, opuchnutý, vrelý, výrazne bolí na dotyk, veľmi ma obmedzuje v chodení. Podobné ťažkosti som mal už asi tretí krát za posledné 2 roky. Príčinou dny je zvýšený výskyt kyseliny močovej v organizme. Ten je daný jej nadmernou tvorbou, alebo nedostatočným

vylučovaním z organizmu, kde sa potom hromadí v kryštalickej forme v kĺboch, pričom mechanickým dráždením tkaniva vo vnútri kĺbu sa vyvoláva zápal. Záchvat dnavej artritídy sa prejavuje ostrou bolesťou v kĺbe, môže prechádzať z jedného kĺbu na druhý. Bolesť kĺbu je prudká, kĺb je červený a zateplený. Pri opakovaných zápaloch kĺbu môžu na ňom vzniknúť deformity, prípadne sa kryštáliky urátu hromadia vo forme hrbolov tzv. tofov, napríklad na lakťoch, kolenách, malých klboch, či na ušných boltcoch. Dá sa dne nejako predchádzať? Pokiaľ máte nadváhu, snažte sa ju zredukovať, existuje napr. aj špeciálna nízkopurínová dieta o ktorej vás podrobne informuje praktický lekár a ktorá samot-

ná môže znížiť koncentráciu kyseliny močovej až o 60 mikromol/ liter. Normálna hladina kyseliny močovej u žien je do 340 mikromol/liter a u mužov 420. Obmedzte nadmerný príjem alkoholu, pri záchvate ho treba úplne vynechať. Zabezpečte dostatočný prísun tekutín, najlepšie vody, sladké limonády sú neprípustné. Rovnako treba vynechať údeniny, mäso z diviny, vnútornosti, či strukoviny. Zodpovedne monitorujte svoj krvný tlak. Ak mávate záchvaty dny častejšie, je dobré mať pri sebe v pohotovosti protizápalové lieky. Ich včasné použitie v prípade potreby môže pomôcť zabrániť rozvoju akútneho zápalu kĺbu, zkráti dĺžku liečby. Dávkovanie však preberte so svojím praktickým lekárom.

Právnik radí

lekár radí

MUDr. Pavol Dobrovodský, reumatológ

pokračovanie

NR 14-12 STRANA - 08

JUDr. Tomáš Pavlovič Prosman a Pavlovič advokátska kancelária, s.r.o.


06:50 TOP STAR 07:20 KRIMI 07:50 PANELĂ K: PokuĹĄenie 08:50 SĂšDNA SIEŇ: VeÄ? syn zarĂĄ06:00 TelerĂĄno 08:30 BĂşrlivĂŠ vĂ­no 09:40 ba 09:45 SĂšDNA SIEŇ: Syn ma chce vyĹĄtvaĹĽ 10:50 Tak uĹž dosĹĽ, MARKĂ?ZA Chlapi neplaÄ?Ăş 11:05 KomisĂĄr Rex 12:10 Odlo- ĹĄĂŠfe 5 12:00 NOVINY O 12:00 12:30 Kosti 13:25 OCHRANCOVIA: ĹženĂ˝ prĂ­pad 13:10 NCIS: Los Angeles 14:10 Monk 15:00 Krok za UÄ?iteÄžky v ringu 14:25 ExtrĂŠmne prĂ­pady: Iba kradneĹĄ! 15:40 krokom 15:30 Dva a pol chlapa 16:00 NCIS - NĂĄmornĂ˝ vyĹĄet- PĂ LI VĂ M TO 16:20 TOP STAR 16:55 NOVINY O 17:00 17:15 SĂšDNA rovacĂ­ Ăşrad 17:00 PRVÉ TELEVĂ?ZNE NOVINY 17:25 Reex 17:50 SIEŇ: ÄŒo zmĂ´Ĺže dĂ´chodca? 18:00 OCHRANCOVIA: Kto je kto? Chlapi neplaÄ?Ăş 19:00 TELEVĂ?ZNE NOVINY 20:30 BĂşrlivĂŠ vĂ­no 19:00 VEÄ˝KÉ NOVINY TV JOJ 20:30 PANELĂ K: Boj o frajera 21:30 21:45 PrezidentskĂŠ voÄžby 23:00 Dva a pol chlapa 23:20 Krok VDOVA 10 22:35 Akty X: Chcem uveriĹĽ 01:00 C.S.I.: KriminĂĄlka za krokom 00:00 Monk 00:50 NCIS - NĂĄmornĂ˝ vyĹĄetrovacĂ­ Miami 02:00 KRIMI 02:25 PANELĂ K: Boj o frajera 03:15 ExtrĂŠmĂşrad 01:35 OdloĹženĂ˝ prĂ­pad 02:20 NCIS: Los Angeles ne prĂ­pady: Iba kradneĹĄ! 04:15 OCHRANCOVIA: UÄ?iteÄžky v ringu

TV program utorok

25. 3. 2014

JOJKA

05:40 Sila lĂĄsky 06:30 McLeodove dcĂŠry JEDNOTKA 07:10 Helicops: DvojitĂĄ hra 08:00 SprĂĄvy RTVS „N“ 09:10 Galileo 09:45 ExtrĂŠmni experti 10:50 Duel 11:15 5 proti 5 12:00 SprĂĄvy RTVS 12:20 DĂĄmsky klub 13:55 TaxĂ­k 14:25 Postav dom , zasaÄ? strom 14:55 BlĂĄznivo zamilovanĂ­: JedinĂ˝ na svete 16:00 SprĂĄvy RTVS 16:20 Galileo 16:50 ExtrĂŠmni experti 17:45 Duel 18:20 5 proti 5 19:00 SprĂĄvy RTVS 20:20 Nikto nie je dokonalĂ˝ 21:20 Grand hotel 22:40 ZĂĄkon a poriadok: Ĺ peciĂĄlna jednotka VIII.: PrivlastnenĂ­ 23:25 Helicops: DvojitĂĄ hra 00:10 Grand hotel II: Tajomstvo 01:30 DĂĄmsky klub 03:00 Sila lĂĄsky 03:50 BlĂĄznivo zamilovanĂ­

(pokraÄ?ovanie z predoĹĄlej strany) asi nie. Ja som spokojnĂĄ a ĹĄĹĽastnĂĄ vo vlastnĂ˝ch topĂĄnkach a urÄ?ite poznĂĄte prĂ­slovie „TrĂĄva vyzerĂĄ zelenĹĄia na druhom brehu, ale len do chvĂ­le, kĂ˝m tam neprĂ­dete“. Asi takto by som to vysvetlila. Chceli ste byĹĽ niekedy muĹžom? Sem tam mi to moĹžno napadlo, ale stĂĄle som sa vrĂĄtila k tomu, Ĺže som rada, Ĺže som Ĺžena. Najviac som si to uvedomovala, keÄ? som sa vydĂĄvala a mohla som byĹĽ nevestou (smiech), no samozrejme je to najmä teraz, keÄ? oÄ?akĂĄvame naĹĄe vytúŞenĂŠ dieĹĽatko a ja ho mĂ´Ĺžem cĂ­tiĹĽ, ako sa vo mne hĂ˝be, je to úŞasnĂ˝ pocit. NakoÄžko sĂşhlasĂ­te s vĂ˝rokom z ďŹ lmu PĂĄsla kone na betĂłne - NemaĹĄ chlopa, nemaĹĄ pravdy...? Ani veÄžmi nesĂşhlasĂ­m. Z mojich skĂşsenostĂ­ musĂ­m povedaĹĽ, Ĺže sa s mojim manĹželom perfektne dopÄşĹˆame. ÄŒi v povahe a rieĹĄenĂ­ rĂ´znych situĂĄcii, tak aj v domĂĄcnosti. SpomĂ­nate si na svoju prvĂş lĂĄsku Ä?i prvĂş pusu? Ă no, no aj na to sklamanie potom. Bolo to na zĂĄkladnej ĹĄkole a ja som verila, Ĺže to bude veÄžkĂĄ lĂĄska. Je to milĂĄ, ĂşsmevnĂĄ spomienka. DokĂĄzali by ste odpustiĹĽ neveru? Je ĹĽaĹžkĂŠ odpovedaĹĽ hypoteticky, keÄ? to Ä?lovek nezaĹžije. Najmä, ak vĂĄĹĄ vzĹĽah je ĂşprimnĂ˝ a plnĂ˝ lĂĄsky. Viem, veÄža ÄžudĂ­ radi sĂşdia a kritizujĂş inĂ˝ch, ale ak dĂ´jde na lĂĄmanie chleba v ich prĂ­pade, jednajĂş inak. Preto si to ja nedovolĂ­m. UblĂ­Ĺžili ste niekedy svojim klamstvom inĂŠmu Ä?loveku? Ă no, ublĂ­Ĺžila som a najhorĹĄie na tom bolo, Ĺže som tĂ˝m klamstvom prĂĄve chcela ubrĂĄniĹĽ niekoho bolesti a dopadlo to horĹĄie, ako by to bolo s pravdou. No, naĹĄĹĽastie, to dobre dopadlo a nestratili sme vzĂĄjomnĂş dĂ´veru a dodnes sme kamarĂĄti. Zora KovĂĄÄ?ovĂĄ, regionPRESS Foto: archĂ­v PM

Ralph Waldo Emerson: „PriateÄž - niekto, pred kĂ˝m mĂ´Ĺžeme myslieĹĽ nahlas.“

9

obÄ?ianska

na rovinu

s JĂşliou LorencoviÄ?

Vtip: PrĂ­de Fero domov a hovorĂ­ Ĺžene: - Marka, sprĂĄvaj sa ku mne ako k psovi. - Ako to myslĂ­ĹĄ? - Daj mi naĹžraĹĽ a pusĹĽ ma von.

w w w . r e g i o n p r e s s . s k

riadkovĂĄ inzercia

domĂĄcnosĹĽ

9

°PredĂĄm novĂ˝ tovar-televĂ­zory, mobil, prĂĄÄ?ky, motorovĂŠ pĂ­ly Stihl, kosaÄ?ky. Akcia: SplĂĄtky 10 â‚Ź/ mes, tel.: 0915 633 438 °PredĂĄm SmartfĂłn Prestigio rĂ´zne modely od 3 aĹž po 6 palcov, obrazovka android, wiďŹ , k tomu pridĂĄm aj trendovĂ˝ tablet so ĹĄtĂ˝lovĂ˝m talianskym dizajnom prestigio Multipad 7“HD, aj na splĂĄtky 10 â‚Ź mesaÄ?ne, dovoz celĂŠ SR. VĂ?HODA - splĂĄtkujete 2veci v jednom Ăşvere po 10 â‚Ź, tel.: 0903 752 333 °PredĂĄm notebook HP dualcpu, 2 GB RAM, 320 HDD, 15 displej, wiďŹ , webcam, taĹĄka 480 â‚Ź aj na splĂĄtky po 10 â‚Ź ako darÄ?ek 7“tablet!!!! ako aj PC ATHLON x4 3.2 GHz 1000 HDD, 4 GB ram, 19 monitor, VGA 512 MB, 475 â‚Ź aj na splĂĄtky po 10 â‚Ź- ako darÄ?ek 7“tablet - ideĂĄlne na hry a aj do ĹĄkoly, celĂŠ SR, tel.: 0903 752 333

zĂĄhrada a zverinec 10 Objav Manu Chao, Peyoti for President prvĂ˝krĂĄt na Slovensku Slovensko sa mĂ´Ĺže teĹĄiĹĽ na explĂłziu. NĂĄloĹž juhoamerickĂ˝ch karnevalov, amenca, hip hopu, reggae, mexickĂŠho mariachi, punku, salsy a pouliÄ?nĂ˝ch zvukov odpĂĄlia Peyoti for President. CharizmatickĂ˝ imidĹž kapely znĂĄsobuje fakt, Ĺže jej Ä?lenovia pochĂĄdzajĂş z Kolumbie, BrazĂ­lie, Portugalska, Ĺ panielska, a VeÄžkej BritĂĄnie. Dnes uĹž hviezdy eurĂłpskej world music scĂŠny objavil Manu Chao. Na ich exkluzĂ­vnu ĹĄou sa mĂ´Ĺžu fanúťikovia teĹĄiĹĽ 2. mĂĄja v bratislavskom AteliĂŠri Babylon, o deĹˆ neskĂ´r vystĂşpia v klube Blue Note v Novom Meste nad VĂĄhom a 4. mĂĄja rozdajĂş radosĹĽ na 5. roÄ?nĂ­ku beneďŹ Ä?nĂŠho koncertu „ChyĹĽme sa za ruky“ v Galante. „V naĹĄich pesniÄ?kĂĄch je obrovskĂĄ energia, pred ktorou sa nikto na koncerte neschovĂĄ. SnaŞíme sa do publika exportovaĹĽ silnĂŠ energickĂŠ vlny, ktorĂŠ, podÄža mĹˆa, mĂ´Ĺžu ÄžudĂ­ aj uzdravovaĹĽ alebo minimĂĄlne im aspoĹˆ trochu pomĂ´cĹĽ. MyslĂ­m si, Ĺže v dneĹĄnej dobe potrebujeme nieÄ?o takĂŠ

oveÄža viac, ako kedykoÄžvek predtĂ˝m. TĂĄto rovina so vĹĄetkou tou abstraktnou neuchopiteÄžnou energiou je pre nĂĄs najdĂ´leĹžitejĹĄia,“ predstavil kapelu slovenskĂ˝m posluchĂĄÄ?om jej lĂ­der Pietro DiMascio. Peyoti for President vznikli na predmestĂ­ LondĂ˝na v roku 2005. O dva roky neskĂ´r si ich vĹĄimol Manu Chao, okamĹžite ich vzal na turnĂŠ a ich hviezda vyletela zĂĄvratnou rĂ˝chlosĹĽou. KeÄ? v roku 2009 vydali debutovĂ˝ album ,,Rising Tide of Conformity“, kritika, vrĂĄtene 5 hviezdiÄ?kovĂŠho hodnotenia The Independent and Rolling Stone (Nemecko), ich v momente otitulovala honorom „objav world music“. Svoj vĂ˝raznĂ˝ talent vzĂĄpätĂ­ zostava okolo Pietra DiMascia potvrdila na festivaloch Przystanek Woodstock (PoÄžsko), Rockwave (GrĂŠcko), Colours of Ostrava (ÄŒeskĂĄ republika), SďŹ nks (Belgicko), Bestival a Glastonbury (UK), priÄ?om na kaĹždom pĂłdiu potvrdili povesĹĽ divokĂ˝ch a vĂ˝nimoÄ?nĂ˝ch koncer tnĂ˝ch fanatikov. „HraĹĽ s touto kapelou je veÄžkĂĄ zĂĄbava. VĹždy, poÄ?as koncertu alebo po Ĺˆom, si to

poriadne uŞívame. VĹĄetko, Ä?o robĂ­me spolu, mĂĄ pre nĂĄs obrovskĂş cenu,“ zdĂ´raznil P. DiMascio. Novinkou z dielne Peyoti for President je EP s nĂĄzvom ,,Who am I?“, ktorĂŠ ponĂşka osobnĂş spoveÄ? P. DiMascia o hÄžadanĂ­ vlastnej identity. K tomuto kroku ho inĹĄpirovalo pĂĄtranie po biologickĂ˝ch rodiÄ?och. Hoci otca nikdy nestretol, objavil aspoĹˆ svoje anglo-talianske korene a prĂĄve tejto tĂŠme sa v rĂ´znych variĂĄciĂĄch venuje vo vĹĄetkĂ˝ch skladbĂĄch. „V piesni Chi Sono? (Kto som?) narĂĄĹžam na boj s identitou, ktorĂ˝ Ä?as od Ä?asu vĹĄetci v sebe zaŞívame. KeÄ? si uĹž myslĂ­me, Ĺže sme ju naĹĄli, Ä?as ide Ä?alej a vtedy si prestĂĄvame byĹĽ istĂ­ tĂ˝m, kto sme a Ä?o je naĹĄou Ăşlohou alebo cieÄžom v Ĺživote,“ dodal P. DiMascio, ktorĂ˝ EP venoval ako poctu talianskemu umelcovi Gianlucovi Lericimu, znĂĄmemu

NR 14-12 STRANA - 09

ako „Profesor Bad Trips“. TermĂ­ny koncertov Peyoti for President: 2. mĂĄj, Bratislava, AteliĂŠr Babylon 3. mĂĄj, NovĂŠ Mesto nad VĂĄhom, Blue Note Jazz and Music Club 4. mĂĄj, Galanta, MSKS dom kultĂşry, beneďŹ Ä?nĂ˝ koncert „ChyĹĽme sa za ruky“ Ako predkapela sa predstavĂ­ ďŹ nalista poslednej edĂ­cie Stropkovskej hudobnej ligy Yelllowe. LĂ­stky si mĂ´Ĺžete zakĂşpiĹĽ v sieti Ticketportal a viac informĂĄciĂ­ zĂ­skate na www.peyoti.com. KĂşpou vstupenky na koncert Peyoti for President podporĂ­te beneďŹ Ä?nĂŠ podujatie „ChyĹĽme sa za ruky“ usporiadanĂŠ piatim rokom pre deti a osoby s mentĂĄlnym postihnutĂ­m 4.mĂĄja v Galante. ÄŽakujeme. Text: Imrich MakĂł Foto: Peyoti for PresidentFoto: KatarĂ­na OreĹĄanskĂĄ

°Predåm kvalitnú zeminu vhodnú do zåhrad, tel.: 0911 285 291

hobby a ĹĄport

11

deĹĽom

12

°PredĂĄm autosedaÄ?ku ROMER KING PLUS (9-18kg), poĹĽah trendline Ä?erveno-Ä?ierny, plne funkÄ?nĂĄ v zachovalom stave, bez poĹĄkodenĂ­, cena 90â‚Ź. Tel.: 0910 921 888 °PredĂĄm vaniÄ?ku Nave‍‏a - vhodnĂĄ na podvozky Peg-PĂŠrego. Farba Soleo (oranĹžovo-ĹĄedĂĄ), zachovalĂ˝ stav. OdnĂ­mateÄžnĂĄ strieĹĄka a kryt, poĹĽahy prateÄžnĂŠ v prĂĄÄ?ke. PriloĹženĂĄ aj plĂĄĹĄtenka do daĹžÄ?a. Cena 35â‚Ź. MĂĄm aj starĹĄĂ­ podvozok Peg pĂŠrego (ĹĄportovĂ˝ koÄ?Ă­k) v rovnakĂ˝ch far-

('%$2#,&-( $/!(#1.'!$

$"$ ' ' 0.'!$)& + ' *(#,&-() + &-" $1.   )"#!!$("$ + " ' ("##" -$($&-3 "#$(,. (" # )&! '/.' 3".'$"%"#$(,' ("# $ ("' 3*-3"# %"' ("$"./ 2$," $-!!"1 ("$ 1."./2"' $0 %"' ("#$ 0$ 1#$1..,$( '2"'! "#$+" - ("'!" $1$# #/#" !"& ''3#

! 


5 9 3

2 3

9 8 2 9 6 2 8 5 3 4 1 6 8 1 4

06:45 TOP STAR 07:20 KRIMI 07:50 NOVÝ PANELÁK: Boj o frajera 08:55 SÚDNA SIEŇ: Do06:00 Teleráno 08:30 Búrlivé víno 09:40 mased 09:45 SÚDNA SIEŇ: Sám vojak v poli 10:50 Tak už dosť, MARKÍZA Chlapi neplačú 11:05 Komisár Rex 12:10 Odlo- šéfe 6 12:00 NOVINY O 12:00 12:30 Kosti II. 16 13:25 OCHRANCOžený prípad 13:10 NCIS: Los Angeles 14:10 Monk 15:00 Krok za VIA: Kto je kto? 14:25 Extrémne prípady: Tank 15:40 PÁLI VÁM krokom 15:30 Dva a pol chlapa 16:00 NCIS - Námorný vyšet- TO 16:20 TOP STAR 16:55 NOVINY O 17:00 17:15 SÚDNA SIEŇ: Nerovací úrad 17:00 PRVÉ TELEVÍZNE NOVINY 17:25 Reflex 17:50 dopraje vlastnému decku 18:00 OCHRANCOVIA: Taliani z Oravy Chlapi neplačú 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 20:30 HLAS ČESKO 19:00 VEĽKÉ NOVINY TV JOJ 20:30 PANELÁK: Hodinový hotel SLOVENSKA 21:50 Arrow 22:50 Dva a pol chlapa 23:20 Krok za 21:30 Kosti 22:30 C.S.I.: Kriminálka Miami 23:30 Vtierka Castle krokom 23:45 Monk 00:45 NCIS - Námorný vyšetrovací úrad 00:30 Kosti 01:30 C.S.I.: Kriminálka Miami 02:15 KRIMI 02:40 VEĽKÉ NOVINY TV JOJ 03:30 PANELÁK: Hodinový hotel 01:25 Odložený prípad 02:10 NCIS: Los Angeles 02:55 Monk

TV program streda

4 8

6

9

JOJKA

26. 3. 2014

06:40 McLeodove dcéry 07:25 Helicops: MiJEDNOTKA liardová lúpež 08:10 Správy RTVS „N“ 09:15 Galileo 09:45 Extrémni experti 10:50 Duel 11:15 5 proti 5 12:00 Správy RTVS 12:20 Dámsky klub 13:55 Postav dom, zasaď strom 14:20 Pravdivé príbehy s Katkou Brychtovou: Ten druhý 14:55 Bláznivo zamilovaní: Dôverujem ti 16:00 Správy RTVS 16:20 Galileo 16:50 Extrémni experti 17:50 Duel 18:20 5 proti 5 19:00 Správy RTVS 20:15 Prezidentské voľby 2014 21:35 Thelma & Louise 23:45 Helicops: Miliardová lúpež 00:30 Reportéri 01:00 Svet v obrazoch 01:25 Správy RTVS 02:10 Dámsky klub 03:45 Sila lásky 04:35 Bláznivo zamilovaní

občianska

riadková inzercia bách, ktorý v prípade záujmu priložím za 20€. Tel.: 0910 921 888.

rôzne/predaj

13

°Predám kukuricu a slnečnicu, tel.: 0903 179 691 °Predám motorový postrekovač, objem 20 L, nepoužívaný, vínové fľaše 50 L, cena dohodou, tel.: 0918 157 455 °Predám kompletný reštauračný servis zn. ARCOPAL (príbory, taniere 3 druhy, mäsové a polievkové misy, atď..), pre 80 ľudí, cena dohodou, tel.: 0918 157 455 Predám kadernícke zariadenie značky Šubert. Tel.: 0904 269 252 Predám pšenicu, jačmeň, kukuricu. Tel.: 0903 426 493 °Predám 2hrob na mestskom cintoríne. Cena dohodou. Tel.: 0905 709 317 °Predám elektromotor MEZ MOHELNICE o výkone 180W/220V, 1430/min. Tel.: 0915 753 086

rôzne/iné

14

°Kúpim malotraktor Terra , Vari systém alebo TZ- 4k-14B s príslušenstvom alebo bez, aj v nepojazdnom stave, tel.: 0904 995 579 °Nový BSC jediný v NR, ktorý Značka Energie - Lampe D 514 pracuje s najexkluzívnejšími špes príslušenstvom ciálnymi výrobkami - pôsobí elektromagnetickým žiarením BYAS v omla- preniká hlboko dení oddo tkaniva 5 - 10 rokov a formovaní - obnovuje funkcie bunky postavy. Vyskúšajte kozmetické tajomstvá celebrít zadarmo. Tel.: 0911 937 887

hľadám prácu

Wellness pobyt v Penzióne Klimek Teraz len za

210 €

105€

Posilovač brušných svalov na pôvodná ce

99,95 €

Liečebná biolampa

-61%

300 €

Skvelý vylepšený posilňovač brušných svalov ABDO Trainer ®II - pevný ako oceľ no zároveň pohodlný ako pohovka.

-60%

nová cena

38,99 €

Značka Energie - Lampe D 514 s príslušenstvom - pôsobí elektromagnetickým žiarením - preniká hlboko do tkaniva - obnovuje funkcie bunky

Tovar si môžete zakúpiť na www.megazlava.sk

nová cena

120 €

Tovar si môžete zakúpiť na www.megazlava.sk

www.regionpress.sk

15

16

°Symp.39 ročný hľadá priateľku na vážny vzťah, MMS a SMS na 0949 619 892 °57 ročná vdova hľadá muža s dobrým srdcom, tel.: 0918 497 484

služby °Spracovanie účtovníctva pre firmy aj podnikateľov. Lacno, rýchlo, profesionálne. Tel. 0903 054 160 Spracovanie účtovníctva pre firmy aj podnikateľov. Lacno, rýchlo, profesionálne. Tel. 0903 054 160 Potrebujete urobiť daňové priznanie? Volajte 0911 954 285

Návod nájdete na strane 10 dolu.

59-096-1

°Vediem účtovníctvo pre menšie firmy a začínajúce s.r.o. 0911 954 285

Chcete si podať inzerát?

Jarný pobyt vo Vysokých Tatrách Teraz len za

110€

46%

Pobyt pre 1 osobu na 2 noci v hoteli Magura + 2x polpenzia + 2x vstup do welnessromms + 1x masážne kreslo - 8 min + 30% zľava na klasickú masáž

www.megazlava.sk Čo je MegaZľava.sk? Webová služba alebo zľavový portál, kde si môžete kúpiť každý deň nový tovar alebo služby za výhodné ceny. Zaujala Vás zľava? Chcete na MegaZľava.sk nakúpiť a neviete, ako na to? Volajte na infolinku 0917 78 78 78 (PO – PIA OD 9.00 do 17.00 HOD.) a poradíme Vám, ako nakupovať.

°Zodpovedný, spoľahlivý hľadá prácu–vodič-do 3,5 tony, kuriér, zásobovač, skladník,VZV, operátor výroby, ponúknite, tel.: 0902 702 272 Hľadám prácu ako upratovačka na 8 hodín doobeda.Tel:0944 922 956

zoznamka

- pobyt pre 2 osoby na 2 noci aj s raňajkami v Penzióne **** Klimek Muszyna Złockie v Poľsku + relaxačná muzikoterapia v soľnej jaskyni + Vstup do rekreačného strediska Aqua parku neobmedzene počas celého pobytu

59 €

na pôvodná ce

50%

NR 14-12 STRANA - 10


06:55 TOP STAR 07:30 KRIMI 08:00 PANELĂ K: HodinovĂ˝ hotel 09:05 SĂšDNA SIEŇ: Mame asi preskoÄ?ilo 09:55 SĂšDNA SIEŇ: HanblivĂĄ manĹželka 10:50 06:00 TelerĂĄno 08:30 HLAS ÄŒESKO SLOVENMARKĂ?ZA SKA 10:00 Chlapi neplaÄ?Ăş 11:10 KomisĂĄr Rex Dom snov 12:00 NOVINY O 12:00 12:35 Kosti 13:35 OCHRANCO12:10 OdloĹženĂ˝ prĂ­pad 13:10 NCIS: Los Angeles 14:10 Monk VIA: Taliani z Oravy 14:40 ExtrĂŠmne prĂ­pady: Zlodeji 15:40 PĂ LI 15:00 Krok za krokom 15:30 Dva a pol chlapa 16:00 NCIS - VĂ M TO 16:20 TOP STAR 16:55 NOVINY O 17:00 17:15 SĂšDNA SIEŇ: NĂĄmornĂ˝ vyĹĄetrovacĂ­ Ăşrad 17:25 Reex 17:50 Chlapi neplaÄ?Ăş Nebudem ĹžiĹĽ na stavenisku! 18:00 OCHRANCOVIA: Ĺ kĂ´lkĂĄrske 19:00 TELEVĂ?ZNE NOVINY 20:30 BĂşrlivĂŠ vĂ­no 21:40 RodinnĂŠ galeje 19:00 VEÄ˝KÉ NOVINY TV JOJ 20:30 PANELĂ K: NeĹĄĹĽastnĂĄ prĂ­pady 22:35 Dva a pol chlapa 23:05 Krok za krokom 23:30 nĂĄhoda 21:30 ProfesionĂĄli: DusĂ­kova hymna 23:15 Mafstory Monk 00:20 NCIS - NĂĄmornĂ˝ vyĹĄetrovacĂ­ Ăşrad 01:15 OdloĹženĂ˝ 2012: JurÄ?oviÄ? 23:50 C.S.I.: Las Vegas 00:55 Hawaii 5.0 01:55 Dexter 02:45 VEÄ˝KÉ NOVINY TV JOJ 03:35 PANELĂ K prĂ­pad 02:05 NCIS: Los Angeles 02:50 Monk

TV program ĹĄtvrtok

JOJKA

27. 3. 2014

06:40 Sila lĂĄsky 07:30 McLeodove dcĂŠJEDNOTKA ry 08:15 Helicops: Zlyhanie 09:05 Galileo 09:40 ExtrĂŠmni experti 10:45 Duel 11:15 5 proti 5 12:00 SprĂĄvy RTVS 12:20 DĂĄmsky klub 14:05 Tajomstvo mojej kuchyne 14:45 BlĂĄznivo zamilovanĂ­: UĹž sa nehrĂĄm 16:00 SprĂĄvy RTVS 16:20 Galileo 16:50 ExtrĂŠmni experti 17:50 Duel 18:20 5 proti 5 19:00 SprĂĄvy RTVS 19:50 GĂłly - body - sekundy 20:10 PoÄ?asie 20:20 TichĂĄ pravda 21:50 ReportĂŠri 22:15 Komplic 1/4 23:10 Komplic 2/4 00:05 Helicops: Zlyhanie 00:50 AutosalĂłn 01:30 Slovensko v obrazoch 01:50 DĂĄmsky klub 03:30 Sila lĂĄsky VI. 41 04:15 BlĂĄznivo zamilovanĂ­: UĹž sa nehrĂĄm 48/52

Vtip: Jedna blodĂ­nka hovorĂ­ druhej: - Robila som si tehotenskĂ˝ test. A tĂĄ druhĂĄ sa jej pĂ˝ta: - VĂĄĹžne? A akĂŠ otĂĄzky ti tam dĂĄvali? Gottfried Benn: „KaĹždĂŠ Ăşsta, ktorĂŠ utĂ­ĹĄia, sĂş Ăşsta Kristove.“

11

obÄ?ianska

riadkovå inzercia °Voda, plyn, kúrenie – najlacnejťie od profesionålov. Tel.: 0908 205 074. °Autodoprava, sżahovanie, odvoz nepotrebných vecí. Tel.: 0905 190 302, 0949 667 647 °Preprava stavebnÊho materiålu, preprava nåbytku, sżahovanie bytov, odvoz nepotrebných vecí. 0911 573 321

Klinika oÄ?nej mikrochirurgie

OPERĂ CIA Ĺ EDÉHO ZĂ KALU ZADARMO VyĹĄetrenie bez vĂ˝mennĂŠho lĂ­stka OperĂĄcia bez Ä?akacej lehoty NadĹĄtandardnĂŠ sluĹžby ObedovĂŠ menu k operĂĄcii ZADARMO

ponĂşkame prĂĄcu

www.veni-vidi.sk

PrĂĄce na rekonĹĄtrukcii interiĂŠru KatedrĂĄly - Baziliky sv.EmerĂĄma finiĹĄujĂş UmeleckĂ­ reĹĄtaurĂĄtori finiĹĄujĂş s prĂĄcami na interiĂŠri KatedrĂĄly – Baziliky svätĂŠho EmerĂĄma v Nitre. „PracujĂş na vĂ˝chodnej strane dolnej lode chrĂĄmu zhodnotenĂ­m nĂĄlezov, najmä fresky zo 14. storoÄ?ia, ktorĂŠ budĂş v barokovom vĂ˝raze analytickou formou v rĂĄmci analytickĂ˝ch sond verejnosti trvalo prezentovanĂŠ,“ informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. PodÄža vedĂşceho reĹĄtaurĂĄtorskĂŠho tĂ­mu VladimĂ­ra Plekanca reĹĄtaurĂĄtori zbavujĂş fresku deĹĄtrukciĂ­ spĂ´sobenĂ˝ch ukotvenĂ­m oltĂĄra, ktorĂ˝ preniesli. „Freska bola prekrytĂĄ kamennĂ˝m oltĂĄrom SnĂ­mania z krĂ­Ĺža. Zostali tam takĂŠ Ăşbytky, ktorĂŠ teraz eliminujeme retuĹĄou, sceÄžujeme do jednĂŠho harmonizujĂşceho vĂ˝razu,“ povedal. NeÄ?akanĂ˝ nĂĄlez fresky spĂ´sobil, Ĺže si reĹĄtaurĂĄtori pobyt v katedrĂĄlnom chrĂĄme o rok predĺŞili. „Je to mimoriadny nĂĄlez, mimoriadna freska, doteraz ju nevieme zaradiĹĽ do kontextu eurĂłpskeho vĂ˝voja stredovekĂŠho nĂĄstennĂŠho maliarstva. MĂĄ svoje ĹĄpecifikĂĄ, no a v koneÄ?nom dĂ´sledku len obohatĂ­ uĹž tak bohatĂş produkciu stredovekĂŠho nĂĄstennĂŠho maliarstva na Slovensku. ZatiaÄž teda po tej umelecko-historickej strĂĄnke odbornĂĄ analĂ˝za nie je ukonÄ?enĂĄ, ale evidentne ide o talianske, juĹžnĂŠ vplyvy,“ konĹĄtatoval Plekanec. NĂĄvĹĄtevnĂ­k sakrĂĄlneho priestoru si vĹĄimne aj voÄžnĂş plochu pod freskou. PodÄža slov Plekanca je pravdepodobnĂŠ, Ĺže tam bol umiestnenĂ˝ oltĂĄr, ktorĂ˝ bol neskĂ´r odstrĂĄnenĂ˝ a zostala po Ĺˆom bezprizornĂĄ plocha. „TĂĄ vĹĄak mĂĄ svoje historickĂŠ opodstatnenie. Je tam plĂĄnovanĂ˝ nejakĂ˝ obetnĂ˝ stĂ´l a tĂ˝m bude to dielo uzatvorenĂŠ,“ povedal umeleckĂ˝ reĹĄtaurĂĄtor. V dolnej lodi

objavenĂŠ sedĂ­lie by mali byĹĽ podÄža sprĂĄvcu katedrĂĄly a riaditeÄža kancelĂĄrie BiskupskĂŠho Ăşradu Ĺ tefana Vallu spolu s pozostatkami gotickej podlahy trvalo sprĂ­stupnenĂŠ oÄ?iam verejnosti. ZatiaÄž vĹĄak nie je znĂĄme, ako bude tĂĄto prezentĂĄcia vyzeraĹĽ v koneÄ?nej podobe, informoval Lyko. InteriĂŠr katedrĂĄly bol podÄža odbornĂ­kov po stabilizaÄ?nej strĂĄnke zanedbanĂ˝. Ăšlohou reĹĄtaurĂĄtorov bolo stabilizovaĹĽ dielo po hmotnej strĂĄnke a nĂĄsledne sa vyrovnaĹĽ aj s estetickou strĂĄnkou, eliminovanĂ­m rĂ´znych deĹĄtrukciĂ­, ktorĂŠ na dielo pĂ´sobia disharmonicky. VedĂşci tĂ­mu reĹĄtaurĂĄtorov Plekanec zdĂ´razĹˆuje, Ĺže aj sprĂĄvca pamiatky sa musĂ­ podieÄžaĹĽ na jej zĂĄchrane a musĂ­ ju zabezpeÄ?ovaĹĽ pred rĂ´znymi neÄ?akanĂ˝mi vplyvmi. „Najmä poveternostnĂŠ podmienky sa mĂ´Ĺžu veÄžmi nepriaznivo premietnuĹĽ do jej stavu. PrĂĄca reĹĄtaurĂĄtorov sĂ­ce predĺŞila pamiatke Ĺživot Ä?aleko do budĂşcnosti, no problĂŠmy spĂ´sobujĂş priesaky daĹžÄ?ovej vody, ktorĂŠ zdeĹĄtruovali severnĂş stenu katedrĂĄly. Tento stav sa bude v blĂ­zkej budĂşcnosti rieĹĄiĹĽ.“ PoÄ?as rekonĹĄtrukcie interiĂŠru katedrĂĄly sa zmenilo aj presbytĂŠrium chrĂĄmu. PodÄža Vallu pribudlo v jeho priestoroch liturgickĂŠ zariadenie, ktorĂŠ bolo predtĂ˝m doÄ?asnĂŠ, drevenĂŠ. “Teraz mĂĄme mramorovĂ˝ novĂ˝ oltĂĄr a ambonu. Jeden rad ĹĄtalumov sa vypustil a celĂŠ presbytĂŠrium sa viac otvorilo,“ povedal. ReĹĄtaurĂĄtori by mali ukonÄ?iĹĽ prĂĄce pred VeÄžkou nocou. SlĂĄvnostnĂĄ prezentĂĄcia ukonÄ?enej rekonĹĄtrukcie interiĂŠru katedrĂĄly sa uskutoÄ?nĂ­ pravdepodobne aĹž po dokonÄ?enĂ­ prĂĄc na severnej stene.

-TASR-

15-0038

BezplatnĂĄ telefĂłnna linka 0800 105 555

PrĂ­jem ploĹĄnej inzercie na tel. Ä?. 0905 400 025, 0907 779 019, 0905 387 061.

MestskĂĄ polĂ­cia upustila od vyplĂĄcania odmien obÄ?anom MestskĂĄ polĂ­cia (MsP) v Nitre v priebehu minulĂŠho roku upustila od vyplĂĄcania odmien obÄ?anom, ktorĂ­ nahlĂĄsili pĂĄchanie nezĂĄkonnej Ä?innosti. PodÄža slov nĂĄÄ?elnĂ­ka MsP Erika DuchoĹˆa dĂ´vodom je klesajĂşci zĂĄujem obÄ?anov nahlasovaĹĽ nezĂĄkonnĂş Ä?innosĹĽ a veÄžkĂĄ administratĂ­vna zĂĄĹĽaĹž pri schvaÄžovanĂ­ odmien. „Nemali sme toho veÄža a bolo to organizaÄ?ne i administratĂ­vne nĂĄroÄ?nĂŠ. VĹĄetko sme to museli zdokumentovaĹĽ a preukĂĄzaĹĽ, Ĺže naozaj ten obÄ?an nahlĂĄsil udalosĹĽ, Ĺže to viedlo k prichyteniu pĂĄchateÄža a nĂĄsledne zaplateniu tej spĂ´sobenej ĹĄkody. V priebehu poslednĂŠho obdobia sme mali nahlĂĄsenĂŠ uĹž len nejakĂŠ dva prĂ­pady, takĹže sme postupne od toho upustili,“ povedal DuchoĹˆ. MsP vyplĂĄcala odmeny do výťky 66 eur viac ako desaĹĽ rokov. KritĂŠriami na vznik nĂĄroku na finanÄ?nĂş odmenu bola kvalita a vÄ?asnosĹĽ poskytnutej informĂĄcie, zĂĄvaĹžnosĹĽ protispoloÄ?enskĂŠho konania, výťka ĹĄkody spĂ´sobenej pĂĄchateÄžom, prĂ­padne výťka hroziacej ĹĄkody. ZnamenĂĄ to, Ĺže nie kaĹždĂ˝ obÄ?an, ktorĂ˝ nahlĂĄsil nezĂĄkonnĂş Ä?innosĹĽ, bol automaticky odmenenĂ˝. Aj napriek tomu v minulosti mali obyvatelia Nitry o takĂşto formu spoluprĂĄce s MsP zĂĄujem a kaĹždĂ˝ rok niekoÄžkĂ­ z nich odmenu zĂ­skali. Pred niekoÄžkĂ˝mi rokmi tak vÄ?aka obÄ?anom mestskĂ­ policajti zadrĹžali vandalov, exhi-

bicionistu, zlodejov i podpaÄžaÄ?a. PodÄža DuchoĹˆa je vĹĄak oznĂĄmenĂ­ obÄ?anov o protizĂĄkonnej Ä?innosti Ä?oraz menej a ak aj nejakĂŠ prĂ­de, ide väÄ?ĹĄinou o anonym. „SnaŞíme sa ÄžuÄ?om vysvetÄžovaĹĽ, Ĺže MsP mĂĄ 74 policajtov a tĂ­ nie sĂş vĹždy vĹĄetci v sluĹžbe. Mesto mĂĄ pritom veÄžkĂş rozlohu a kaĹždĂ˝ Ä?lovek nieÄ?o vidĂ­, mĂ´Ĺže bezplatne volaĹĽ na nĂşdzovĂş linku 159 a mestskĂ­ policajti nĂĄsledne mĂ´Ĺžu vykonaĹĽ zĂĄsah, zadrĹžaĹĽ pĂĄchateÄža. Ale v poslednom Ä?ase je tu veÄžkĂĄ benevolencia, nevĹĄĂ­manie si vandalizmu, moĹžno strach... TakĹže obÄ?ania nĂĄm tieto veci nenahlasujĂş,“ skonĹĄtatoval DuchoĹˆ. Ako zdĂ´raznil, MsP v Nitre mĂĄ aj naÄ?alej zĂĄujem o spoluprĂĄcu s obÄ?anmi a bol by rĂĄd, keby sa obyvatelia mesta viacej zaujĂ­mali o dianie v ich okolĂ­. „Aby Äžudia neboli nevĹĄĂ­mavĂ­ k tĂ˝mto veciam a aby nĂĄm nahlasovali nejakĂŠ protizĂĄkonnĂŠ udalosti vo väÄ?ĹĄej miere a vĂ´bec to nemusĂ­ byĹĽ za nejakĂş odmenu. Jednoducho malo by to byĹĽ, nechcem povedaĹĽ z obÄ?ianskej povinnosti, ale z nejakej moĹžno cti toho obÄ?ana, ktorĂ˝ chĂĄpe, Ĺže ten verejnĂ˝ majetok je aj jeho. SlúŞi verejnĂŠmu blahu, a teda malo by byĹĽ samozrejmosĹĽou, Ĺže sa obrĂĄtim na polĂ­ciu, keÄ? vandali niÄ?ia autobusovĂş zastĂĄvku, laviÄ?ku, alebo pĂĄchajĂş inĂş Ä?innosĹĽ,“ povedal DuchoĹˆ. -TASR-

NR 14-12 STRANA - 11

°PrĂ­jmem ĹĄofĂŠra na vnĂştroĹĄtĂĄtnu kamiĂłnovĂş dopravu. Tel.: 0905 991 991 °Pizzeria Ristorante Toscana prĂ­jme pizzera/ ku, kuchĂĄra/ku s praxou. Info na tel.Ä?.0911 251 802 °PrĂ­jmem do TPP obsluhu CNC sĂşstruhu,frĂŠzy. 0903 796 598 °RozmýťlaĹĄ nad tĂ˝m Ä?o ponĂşkam? NemeckĂĄ ďŹ rma vytvĂĄra na Slovensku novĂŠ BSC a potrebuje ĹĄikovnĂ˝ch ÄžudĂ­, ktorĂ­ sa neboja novĂ˝ch vĂ˝ziev. Plat ako v Nemecku od 800â‚Ź. Tel.: 0911 937 887 °PrĂ­jmeme Ä?aĹĄnĂ­Ä?ku do Dilemy na KlokoÄ?ine. Tel. 0917 764 708 °HÄžadĂĄm prekladateÄža NJSJ na externĂş spoluprĂĄcu. Tel.: 0918 713 905, ceo@hbkgroup.sk °VozĂ­Ä?karka hÄžadĂĄ asistenta/ asistentku. Podmienka VP sk. B a zdatnosĹĽ. NĂĄstup moĹžnĂ˝ ihneÄ?. 0903 162 687 °Nechcete byĹĽ uĹž ďŹ nanÄ?ne zĂĄvislĂ˝ na partnerovi? Chcete chodiĹĽ pekne obleÄ?enĂ˝ v kostĂ˝moch a v oblekoch? Chcete si vybudovaĹĽ ĂşspeĹĄnĂş kariĂŠru? Tak zavolajte 0905 817 647 °HÄžadĂĄme domovnĂ­Ä?ku + sluĹžobnĂ˝ byt. 0907 773 013 RoznĂĄĹĄanie quetiniek na diskotĂŠke. BrigĂĄda popri ĹĄkole cez vĂ­kendy, dobre zaplatenĂĄ s peknĂ˝m sprepitnĂ˝m. PrihlĂĄs sa na k nĂĄm na www.que‍‏.sk tel.: 0948 533 118

('%$2#,&-( $/!(#1.'!$

$"$ ' ' 0.'!$)& + ' *(#,&-() + &-" $1.   )"#!!$("$ + " ' ("##" -$($&-3 "#$(,. (" # )&! '/.' 3".'$"%"#$(,' ("# $ ("' 3*-3"# %"' ("$"./ 2$," $-!!"1 ("$ 1."./2"' $0 %"' ("#$ 0$ 1#$1..,$( '2"'! "#$+" - ("'!" $1$# #/#" !"& ''3#

! 


7 8 7 3 9

9 5 2 9 5 3 8

3

6

6

1 3 2 1

9 8

5

TV program piatok

06:00 Teleráno 08:30 Búrlivé víno 09:40 Chlapi neplačú 11:05 Komisár Rex 12:10 Odložený prípad 13:10 NCIS: Los Angeles 14:10 Monk 15:00 Krok za krokom 15:30 Dva a pol chlapa 16:00 NCIS - Námorný vyšetrovací úrad 17:00 PRVÉ TELEVÍZNE NOVINY 17:25 Reflex 17:50 Chlapi neplačú 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 20:30 Búrlivé víno 21:40 Rodinné prípady 22:35 Slzy slnka 01:00 NCIS - Námorný vyšetrovací úrad 01:50 Odložený prípad 02:30 NCIS: Los Angeles 03:15 Monk 04:00 Komisár Rex MARKÍZA

2 6

7

28. 3. 2014

05:10 OCHRANCOVIA: Taliani z Oravy 05:50 VEĽKÉ NOVINY TV JOJ 06:55 TOP STAR 07:25 KRIMI 07:55 PANELÁK: Nešťastná náhoda 09:00 SÚDNA SIEŇ: Nezvládnuteľné dieťa 09:50 SÚDNA SIEŇ: Skoro ma šľak trafil 10:55 Dom snov 2 12:00 NOVINY O 12:00 12:30 Kosti 13:25 OCHRANCOVIA: Škôlkárske galeje 14:25 Extrémne prípady: Andulka v trenkách 15:40 PÁLI VÁM TO 16:20 TOP STAR 16:55 NOVINY O 17:00 17:15 SÚDNA SIEŇ: Dovolenka 18:00 OCHRANCOVIA: Konkubinát 19:00 VEĽKÉ NOVINY TV JOJ 20:30 SÚBOJ NÁRODOV 22:15 Largo Winch 2 00:55 Tombstone - Mesto zločinu 03:20 Zákon gangu 04:00 KRIMI 04:25 Zašlá sláva Marca Peasa JOJKA

05:20 Správy RTVS „N“ 06:05 Sila lásky VI. 42 JEDNOTKA 06:55 McLeodove dcéry III. 13/26 07:40 Helicops: Chameleón 08:25 Správy RTVS „N“ 09:15 Galileo 09:45 Extrémni experti 32/68 10:50 Duel 11:20 5 proti 5 12:00 Správy RTVS 12:20 Dámsky klub 13:50 Občan za dverami 14:20 Reportéri 14:50 Pošta pre teba 16:00 Správy RTVS 16:20 Milujem Slovensko 17:45 Duel 18:20 5 proti 5 19:00 Správy RTVS 19:50 Góly - body - sekundy 20:10 Počasie 20:20 Legendy popu: Silvester 2011 22:10 Americká krása 00:10 Nikto nie je dokonalý 01:15 Helicops: Chameleón 02:00 Tajomstvo mojej kuchyne 02:45 Americká krása 04:40 Dámsky klub

hlavu hore!

Prof. Ján Košturiak

Nikdy nehovor nikdy

na pôvodná ce

59-147

47,90 €

-61%

59-014

Magic Spin Mop šetrí čas, elektrinu a úsilie. Ultra absorbčná hlavica mopu absorbuje tekutiny a vyčistí škvrny.

52-0128

V roku 1903, prezident Michiganskej sporiteľne odhováral firmu Henryho Forda od investovania do automobilov týmito slovami: „Kôň je tu na stálo, ale automobil je len krátky módny výstrelok.” Anglický spisovateľ Sir Philip Gibbs ho v roku 1928 doplnil takto: Do 25 rokov budú motorové vozidlá zabudnuté.“ Okolo roku 1896, prezident Kráľovskej spoločnosti Lord Kevin uviedol: „Preukáže sa, že X lúče (Röntgenove) sú podvodom”. Oxfordský profesor Erasmus Wilson predpovedal, že po skončení Parížskej výstavy v roku z 1878 elektrické svetlo upadne do zabudnutia a Bill Gates si nevedel predstaviť 32 bitový operačný systém. Thomas Watson šéfoval v roku 1943 firme IBM a svetový trh odhadoval maximálne na 5 počítačov. Podobne v roku 1977 tvrdil Ken Olson, prezident Digital Equipment, že „nevidí žiaden dôvod, prečo by chceli mať ľudia doma počítač.“

Rotačný mop

www.regionpress.sk

nová cena

18,50 €

Tovar si môžete zakúpiť na www.megazlava.sk

Príjem občianskej

V roku 1929 sa vynálezca Lee de Forest vyjadril, že aj keď je televízia technicky a teoreticky použiteľná, komerčne a finančne sa neuplatní. Sir Herbert Read v roku 1964 napísal, že do roku 1984 budú zrušené kiná, pretože je oveľa pohodlnejšie sledovať rovnaký program v televízii.

inzercie aj osobne v sídle redakcie

„Železničná doprava vo vysokých rýchlostiach nie je možná. Cestujúci by neboli schopní dýchať a udusili by sa,“ povedal Dionysius Lardner v roku 1823 a v roku 1895 sa Lord Kelvin vyjadril, že lietajúce stroje ťažšie ako vzduch sú nezmyslom. V roku 1962 nechceli v Decca Records nahrať platňu neznámej skupine Beatles, pretože sa im nepáčil ich zvuk a gitarová hudba vraj bola na ústupe.

na adrese Kmeťkova 10, Nitra, v čase od 09:00 do 16:00.

Sú však aj prognózy, ktoré platia. Spisovateľ sci fi, Arthur C.Clarke v roku 1968 napísal, že „naši potomkovia budú v budúcnosti vystavení neznesiteľnej nude a ich hlavným životným problémom bude, ktorý z niekoľkých stoviek televíznych kanálov si majú vybrať. R. Buckminster Fuller v roku 1966 predpovedal niečo, po čom túžim aj ja. Tvrdil, že do roku 2000 zmizne politika z tohoto sveta a už tu nebudú žiadne politické strany. Nevyšlo to, ale treba dúfať.

Pohlcovač pachov

na pôvodná ce

32 €

-50% 3 ks podloziek o rozmere 45 x 29 cm - pohlcovač KLIN-TEC dokáže pohlcovať nepríjemné pachy z okolia, predlžuje životnosť čerstvých potravín. - úplne bezpečný (certifikáty)

V posledných mesiacoch som počul aj takéto výroky:

nová cena

My sme špecifickí, toto môže fungovať v iných firmách, ale u nás určite (pokračovanie na ďalšej strane)

16 €

Tovar si môžete zakúpiť na www.megazlava.sk

NR 14-12 STRANA - 12


TV program sobota

29. 3. 2014

06:00 Scooby-Doo: Abrakadabra! 07:10 Legendy Chima 07:30 Tom a Jerry 07:50 Kung Fu Panda 08:15 TuÄ?niaky z Madagaskaru 08:40 ZachrĂĄĹˆte Willyho 10:25 2 baby na mizine 10:55 Dva a pol chlapa 11:25 KrĂĄska a zviera 12:25 Arrow 13:20 HLAS ÄŒESKO SLOVENSKA 15:20 Harry Potter a FĂŠnixov rĂĄd (HD) 18:20 SmotĂĄnka 19:00 TELEVĂ?ZNE NOVINY 20:00 Ĺ PORTOVÉ NOVINY 20:15 POÄŒASIE 20:30 MedveÄ? Yogi (HD) 22:00 PrezidentskĂŠ voÄžby - Mimoriadna relĂĄcia 23:50 Koniec hry 01:40 NeĞútostnĂ˝ zabijak MARKĂ?ZA

05:45 KRIMI 06:15 TOP STAR 06:45 My Little Pony 07:10 Max Steel 07:40 KĂĄÄ?erovo 08:30 GarďŹ eld 10:10 Geissenovci - ŤaĹžkĂ˝ Ĺživot milionĂĄrov V. 9 11:15 Policajt zo ĹĄkĂ´lky 13:45 SĂšBOJ NĂ RODOV 15:30 X FACTOR 17:00 Prekvapenie 4 18:00 ProfesionĂĄli: OlympijskĂĄ pochodeĹˆ 6 19:00 VEÄ˝KÉ NOVINY TV JOJ 20:00 Ĺ PORT 20:20 NAJLEPĹ IE POÄŒASIE 20:30 Chaos Kanadsko-britsko-americkĂ˝ kriminĂĄlny triler. MN 12 2005 J. Statham , R. Phillippe , W. Snipes , H. Czerny , J. WaddellovĂĄ , N. Lea, J. SteenovĂĄ , R. LaBelle , J. Cassini , K.C. TracyovĂĄ , N. MaltheovĂĄ , T. Olsson a Ä?alĹĄĂ­. 23:00 SmrtonosnĂĄ pasca 2 01:40 UpĂ­rske dennĂ­ky 03:15 Notorious B. I. G. JOJKA

07:20 Ahoj,braÄ?ek 07:30 Pingu 07:45 PoĹžiarJEDNOTKA nik Sam 07:55 Franklin 08:10 Ĺ karedĂŠ kĂĄÄ?atko 08:35 GarďŹ eld 09:00 Fidlibum 09:30 Asterix a Kleopatra 10:45 Arabela sa vracia 11:55 Berlin, Berlin: Stuttgart, Stuttgart 12:45 On air 13:15 Sokoliarova dcĂŠra 14:30 Milujem Slovensko 16:00 Lucie, postrach ulice 17:25 Postav dom , zasaÄ? strom 17:55 TaxĂ­k 18:25 NebĂ­Ä?ko v papuÄžke: TemplĂĄri 19:00 SprĂĄvy RTVS 20:20 PoĹĄta pre teba 21:20 PravdivĂŠ prĂ­behy s Katkou Brychtovou 21:55 Slovensko volĂ­ prezidenta 00:30 InĹĄpektor Rocca: Zlo sa vracia 03:05 SprĂĄvy RTVS „N“ 03:50 GĂłly - body - sekundy 04:10 PoÄ?asie 04:20 DriĹĄÄžakoviny

Vtip: Dedko sa sĹĽaĹžuje v domove dĂ´chodcov: -NeprekĂĄĹža mi, keÄ? mi starĂĄ pije mĂ´j alkohol, fajÄ?Ă­ moje cigarety, ale keÄ? sa pri obede na mĹˆa usmeje mojimi zubami, to je na mĹˆa priveÄža! Baltasar GraciĂĄn: „RozvĂĄĹžne a opatrnĂŠ mlÄ?anie je svätyĹˆou mĂşdrosti.“

13

eurovoÄžby

Igor MatoviÄ?

NITRIANSKO HÄžadĂĄ kolportĂŠra

NĂ STROJĂ ROV

1. Mgr. Jozef ViskupiÄ? - poslanec 2. Mgr. art. Viera DubaÄ?ovĂĄ - obÄ?ian-

prĂ­jme dvoch

(na formy )

STAVBA

Y AGARĂ Ĺ˝OVÉ BRĂ NY ERITEÄ˝ ĂšVRUÄŒ Predaj, montĂĄĹž TV a servis: • privĂĄtnych a priemyselnĂ˝ch

TV

RVIS

BEZ

45-0015

166

Ăş

na kaĹžd KO ...prĂ­leĹžitosĹĽ

IA Ă UT

KLĂ C

RECY

45-0018

455

81 30 906 037/788 0905 358

11

45-0005

11

45-0050 11

PRASIAT

0918 157

zasklievanie

garåŞových brån

833 538 • pohonov k plotovým brånam

... rozhovor

11

0903 353

PEÄŒENÉ

VĂ?ROBA A MONTĂ Ĺ˝ PLASTOVĂ?CH OBKLADOV

0905

45-0007

45-0078 11

11

45-0001

11

KANĂ LSE

53-0049

ch centr . 778 530 hod.) v obch 2â‚Ź/ 1 tnĂŠ Ăşdaje tel.: 0918 (min.

seba

45-0101

prijm len na prĂĄcu odnĂ˝

238 y.eu 0908 168 tlivostostrom

11

Y

OTÉRK balkónov i terås PROM eme åch

JARNÉ ZŸAVY NA MONTà Ž PLASTOV�CH OBKLADOV!

kontak sms na

na formou ky PoĹĄlite , mesto) strieĹĄ (meno novĂŠ • balkĂłeĹĄenie terĂĄs REZANIE LEXAN • zastr ĂŠ zĂĄhrady enie na doma. BETĂ“NU • zimn me prĂĄcu ovĂŠ zasklm PonĂşka e zmluvu,odber zaruÄ?enĂ˝ - JadrovĂŠ vĹ•tanie AKC dlĂ­ 78 systĂŠ • hlinĂ­k 9211 75 - BĂşracie prĂĄce IOV Y • roletovĂ˝ cie zĂĄbra 0911 9792 - MurĂĄrske prĂĄce CEN É ĹĄtruk BALKĂ“N 124 0917 Y! KE, CICH - Odvoz-statik-elektr. • rekon â‚Ź* 4. bezpeÄ?nostnĂĄ vysokĂĄ 746 MALIARS trieda, 0908 427 ĂĄca PLĂ VAJĂš 714 UĹ ETRĂ?TE -300 odolnosĹĽ proti vlĂĄmaniu, testovanĂŠ 0905 700 118 AJ MONTĂ Ĺ˝ 272 • 0908 427 957,

KDE SĂš

ie stromov DVERE IEĹ ENIE BEZPEÄŒNOSTNÉ ĂşciĂ­ ie / oĹĄetrovan VYRieb, exek ÂŽ orezĂĄvan 45-0083

ZNE JEDNA

*Akcia platĂ­ do 31. 3. 2013.

E CIEN

ObchodnĂŠ zastĂşpenie SHERLOCKÂŽ: Nitra, DamborskĂŠho 9, 037/6503 549 Nitra, Ĺ tĂşrova 12, 0904 208 030 ZlatĂŠ Moravce, TovĂĄrenskĂĄ 3, 037/6503 549

12-0067

pri rekonĹĄt

ĂĄt

11

ý muťk ₏/ks VEİK� V�BER TY żahav PREVEDEN etý od 0,30 15% aŞ 50% nokv� MUŠKà R5 • BYTY predaj

Inzerciu do tejto rubriky na Ĺ˜Ă­slo 8866 v tvare: poĹĄlite cez SMS RP NR R5 vĂĄĹĄ Cena za kaĹždĂ˝ch 30 znakov = 0,40 text â‚Ź s DPH

poĹĄlite cez SMS ako na Pracujem CenaĹ˜Ă­slo 8866 v tvare: RP NR R2 vĂĄĹĄ text za kaĹždĂ˝ch 30 znakov = 0,40 â‚Ź

s DPH

m2 na 21ĂĄ pozemku, voda, plyn, ĂšK, garĂĄĹž aj vlastnĂĄ studĹľa, tel.: 486 656 0907

$ PredĂĄm

CREDIT

uĹž dielov a vaĆƒ. Za ponuky chcem ich zrenovoĹ›akujem, tel.: 595 621 0949 $ KĂşpim starĂŠ motocykle do r.v.1975,

Kontakt formou SMS na tel. Ä?.:

R3 • AUTO-MOTO

34-0069

vozĂ­k PAVST 0915 tel.: 215Slovakia, 40 v akomnosĹĽ tel.: 0905 513 618!!! 406 CREDIT koĹąvek stave, 11 aj vrak, tel.: $ KĂşpim diely: A VOLAJpre spoloÄ?nosĹĽ PROFIblatnĂ­ky 118130902 988 vidlu, rĂĄm, nĂĄdrĹž, AJ R2 • AUTO-MOTO na starĂŠ agent kĂşpa NR ohv a Ä—Z 250-350motorky: Jawa 350 finanÄ?nĂ˝ TAK NEÄŒAK Inzerciu do Touryst. MĂĄm tejto rubriky viazanĂ˝ zopĂĄr

s moĹž

RD 20 km od Nitry, tel.: 0905 283 550 $ HĹąadĂĄm RD 0907 539 814 v okolĂ­ VrĂĄbel, tel.: $ KĂşpim byt vo VrĂĄbloch, tel.: 539 814 0907

Inzerciu do tejto rubriky poĹĄlite cez na Ĺ˜Ă­slo 8866 v tvare: SMS RP NR R3 vĂĄĹĄ Cena za kaĹždĂ˝ch 30 znakov = 0,40 text â‚Ź s DPH

NR 13-11

STRANA -

R6 • BYTY výmena

Inzerciu do tejto rubriky na Ĺ˜Ă­slo 8866 v tvare: poĹĄlite cez SMS RP NR R6 vĂĄĹĄ Cena za kaĹždĂ˝ch 30 znakov = 0,40 text â‚Ź s DPH

R7 • BYTY prenĂĄjom Inzerciu do tejto rubriky na Ĺ˜Ă­slo 8866 v tvare: poĹĄlite cez SMS RP NR R7 vĂĄĹĄ Cena za kaĹždĂ˝ch 30 znakov = 0,40 text â‚Ź s DPH chodba, tel.: 465 458 0944 $ PredĂĄm skolaudovanĂş R8 • DOMY CHATY novostavbu nĂ­zkoenergetickĂŠho kĂşpa Inzerciu do tejto (10 km od Nitry). RD v BĂĄdiciach rubriky ÚŞitkovĂĄ plocha na Ĺ˜Ă­slo 8866 v tvare: poĹĄlite cez SMS RD 135 m2 na RP NR R8 vĂĄĹĄ Cena za kaĹždĂ˝ch 644 m2. Cena pozemku o vĂ˝mere 30 znakov = 0,40 text 99.000 â‚Ź, tel.: â‚Ź s DPH 696 427 0904 $ PredĂĄm 1 izb. ta, 37 m2, bez byt v centre mesR9 • DOMY CHATY balkĂłnu, tel.: predaj 157 455 0918 Inzerciu do tejto rubriky $ PredĂĄm RD na Ĺ˜Ă­slo 8866 v tvare: poĹĄlite cez SMS 13 km od NR RP NR R9 vĂĄĹĄ Podhorany. ZastavanĂĄ v obci Cena za kaĹždĂ˝ch 30 znakov = 0,40 text plocha 246 â‚Ź s DPH

02 STRANA -

NR 13-11 NR 13-11 STRANA - 03 rĂ´zne

75-44

PROFI

63-0050

pracujem pre spoloÄ?nosĹĽ

09-76

MarcovĂĄ akcia

nehnuteĹąnosti www.bal TY prĂĄzd v centre ty.sk AVÉ kona.eu ZM, vhodnĂŠ na bĂ˝vanie ekve aj hod. $ KĂşpim starĂŠ ŤAH onov 534 podnikanie, tel.: 0905 382 OVÉ7.00KVE Inzerciu do tejto - 20.00 motocykle rubriky motokrosovĂŠ, .balk aj KĂ“N na Ĺ˜Ă­slo 8866 v tvare: poĹĄlite SMS $ PredĂĄm RD aj nefunkĹ˜nĂŠ prĂ­dem OR1 vĂĄĹĄcez text v obci BranĹ˜, prĂ­zemnĂ˝, www 380 RP NR kompletnĂŠ aj nepojazdnĂŠ, : Po-Ne: nea platĂ­m Cena za kaĹždĂ˝ch BAL povalovĂŠ podstreĹĄie, ponĂşknite, ihneĹ›, 629 samotnĂŠ 30 znakov =dcov DÉH nie motory. pioniere babety, IhneĹ› pricestujem, 0,40 â‚Ź s DPH 0911 cie hodiny 1945, 2 izby, kuchyĹľa, rok vĂ˝stavby tel.: 09073, R4 • BYTY kĂşpa okamĹžite KAĹ˝ vce 151 411 359a755 platĂ­m. PlatĂ­ OtvĂĄra za- $ KĂşpim $ PredĂĄm kĂşpeŹža, v a dĂ´cho pozemok 5ĂĄrov, stĂĄle , tel.: Inzerciu do tejto Ford-KA, za motocykel y Opato 0907 687 0903 Jawa prĂ­vesPRE rubriky poĹĄlite cez cena 20.000 â‚Ź WC, 634 97, 96 000 km, stnĂ­ko CD, 1,3 r.ok 2x airbag, HU. BliŞťie informĂĄcie A STK+EK, na Ĺ˜Ă­slo 8866 v tvare:01 nĂ˝ vozĂ­k SMS aj cez VĂ˝Ä?ap PAV 40 e 891, pneu 4+4,novĂŠ Ĺživno $ KĂşpim na na tel.: 0907 Cena za kaĹždĂ˝ch- RP NR R4 vĂĄĹĄ text spĂĄt tel.: 0902 118 v akomkoĹąvek stave, starĂş Jawu postrannĂ˝ZĂĄluĹži metaliza, 976 Ă˝ch, TOP stav, bez 988 vozĂ­k - sajdku, 479 NA 30 znakov = 0,40 â‚Ź s DPH 3$233PredĂĄm PÔŽzameIÄŒK $ KĂşpim motocykel stnan ĹĄkrabanca, adu alebo vozĂ­k VeÄžkĂŠ spotreba do RD v ZM, 12 za motorRA$ KĂşpim 5 L, cena - pav, mĂ´Ĺžu byĆƒ s.r.o. Jawa 350 typ ĂĄ pozemok, 360 a prĂ­vesnĂ˝ izby, kuchyĹľa, ou â‚Ź,odkl 1399 aj poĹĄkodenĂŠ, pre 0911 ku150

692 439 0944 439 632 agent s.r.o. finanÄ?nĂ˝ R1 • AUTO-MOTO 0944 Slovakia, predaj ako viazanĂ˝

11

å spolupr ... ... výhodn h domov rukcii bytovýc

0908

64-005

ce

Morav

ZlatĂŠ y.sk -pristresk m www.jm gmail.co jozef.jm@

45-0021

www.rezanie-betonu.com

â‚Ź*

21-0001

UĹ ETRĂ?TE -170

15-0107

JARNÉ ZN�ŽENI

KY

PԎIČ

BALĂ?K PLUS

11

0905

min. 200 tisĂ­c otvorenĂ­/zatvorenĂ­ otestovanĂ˝ch skúťobĹˆou, garantovanĂ˝ch v certifikĂĄte, ĹživotnosĹĽ na celĂş generĂĄciu

45-0096

45 0093

autorizovanou skúťobĹˆou 620

odolnosĹĽ proti hluku 43 decibelov testovanĂĄ skúťobĹˆou, garantovanĂĄ v certifikĂĄte

PO

51-0019

090

MOV988 Ă?CHOUSTRO 0902 118 KOVTECHNIK RIZIZECKOU NIEHOROLE PĂ?LE H ÄŒASTIAC

45-0098

11

poskytujem 680 AME VĹ ETKY PRĂ CEBALĂ?K ÄŒSKE AKCIA VYKONĂ V 5 982 BEZPEĂˆNOSTNĂ EXCELENT PODLĂ H NATIERA 11

SERIĂ“

83-0030

11

45-0058

11

www.staros

SHERLOCK

Ă˝ch ISTIKA draĹž ARBOR Ä?astiach nkov po a neba ov TAM ZLODEJI kej techniky a vĂ˝ruby horolezec KONÄŒIA NIE Ăşver pomocou

04

0905 400 025 alebo na e-mail:

nitriansko@regionpress.sk

SMS v tvare: „MENO, ADRESA, OBLASŤ ROZNOSU, 090X XXX XXX“ (tel. Ä?. na ktorom ste zastihnuteÄžnĂ˝).

VolaĹĽ a posielaĹĽ SMS prosĂ­m iba poÄ?as pracovnĂ˝ch dnĂ­ v Ä?ase od 9.00 do 15.00h.

Prijmeme

vodiÄ?ov

85-0120

20. marec 2013

TV

STA TV VBA

MKD

VýhodnÊ platovÊ podmienky Turnusy v EÚ

0908 203 203

PRIJMEME VODIÄŒA MKD na posuvnĂş podlahu. 0948 107 119

15-0133

TV

17:55 BĂşrlivĂŠ vĂ­no

10-0058

STAVBA

II. PROGRAM STREDA 09:40 HORĂšCA KRV S. 08:35 BĂşrlivĂŠ vĂ­no 2003. HrajĂş: 06:00 TelerĂĄno 19. marec 2013 sleduje - Triler, Kanada-USA, IV. 18/18 13:40 10:45 Niekto ma 12:40 KomisĂĄr Rex a pol PROGRAM UTOROK 08:35 BĂşrlivĂŠ vĂ­no DohertyovĂĄ, M. Francoeur14:35 Monk IV. 8/16 15:30 Dva NOVINY 06:00 TelerĂĄno Ĺživot 11:35 KomisĂĄr 5/23 05:00 TELEVĂ?ZNE 18. marec 2013 Ăşrad VII. 14/24 DruhĂĄ ĹĄanca na OdloĹženĂ˝ prĂ­pad III. NCIS - NĂĄmornĂ˝ vyĹĄetrovacĂ­ PONDELOK III. 4/23 14:35 Monk 09:45 ExtrĂŠmne premeny: chlapa I. 1/24 16:00 NOVINY 17:25 REFLEX 17:55 BĂşrlivĂŠ OdloĹženĂ˝ prĂ­pad 08:30 BĂşrlivĂŠ vĂ­no 20:15 Rex IV. 16-17/18 13:40 chlapa I. 1/24 16:00 NCIS - NĂĄmornĂ˝ NOVINY 06:00 TelerĂĄno Croft - Tomb Raider 17:00 PRVÉ TELEVĂ?ZNENOVINY 20:00 Ĺ PORTOVÉ NOVINY Dva a pol 05:00 TELEVĂ?ZNE PROGRAM USA, 2009-2010. Ăşrad RODIÄ—IA 10:40 Lara 3/23 Ĺ TVRTOK IV. 7/16 15:30Ăşrad VII. 13/24 - KriminĂĄlny seriĂĄl, TELEVĂ?ZNE vĂ­no 19:00 TELEVĂ?ZNE 23:00 NCIS - NĂĄmornĂ˝ vyĹĄetrovacĂ­ NOVI09:35 NAJPRĂ?SNEJĹ Ă? 15/18 13:40 OdloĹženĂ˝ prĂ­pad III. IV. 7/22 PRVÉ vyĹĄetrovacĂ­21. marec Niekto ma sleduje IV. TelevĂ­zne noviny z temnoty M. Weatherly I. 1/24 16:00 NCIS 01:35 Hrozba VaĹĄich predstĂĄv... 201317:0019:00 TELEVĂ?ZNE NOVINY 10:45 12:40 KomisĂĄr Rex z neba 22:35 NoĹ˜nĂŠ III. 5/23podÄža 06:00 TelerĂĄno 08:30 HrajĂş: M. Harmon, 15:30 Dva a pol chlapa POÄ—ASIE 20:20 ModrĂŠ IV. 8/16 00:50 OdloĹženĂ˝ prĂ­pad PROGRAM NOVINY NoĹ˜17:55 BĂşrlivĂŠ vĂ­no 14:35 Monk IV. 6/16 Ăşrad VII. 12/24 17:00 PRVÉ TELEVĂ?ZNE vĂ­noREFLEX 23:55 Monk NY 17:25 09:35 ZĂĄmena manĹželiek 18/18 04:55 TELEVĂ?ZNE 10:40 SmrĆƒ z hlbĂ­n BĂşrlivĂŠ HORĂšCA KRV II. 22:40 doVII. 14/24PIATOK sieĹľ: Silvester KomisĂĄr Rex IV. MA ZABIJĂš! 21:30 12:40 KomisĂĄr - NĂĄmornĂ˝ vyĹĄetrovacĂ­ 17:55 BĂşrlivĂŠ vĂ­no - Ä—asom vĹĄetko IV. 7/16 01:00 16:00 NCISprĂ­pad TV JOJ 07:55 SĂşdna 22. marec ma sleduje 03:40 RexNAĹ I o splatenia NOVINY V. 1/15 13:40 Niekto POÄ—ASIE 20:20 11:00 III.NOVINY 13/24 00:05 Monk 20:15Monk 2013 6/23 14:35 poplatkov OdloĹženĂ˝ Ăşrad VII. 06:00 KRIMI 06:25 NOVINY 17:25 LampĂĄreĹľ2013. HrajĂş: E. HorvĂĄth ml., N. PociskovĂĄ 05:00 predÄ?asnĂŠh IZĂ CIĂ? 02:15--bez 09:55 PanelĂĄk: ChlĂ­pnik IV. 9/16vyĹĄetrovacĂ­ TELEVĂ?ZNE 20:00 Ĺ PORTOVÉ Rex IV. 16-17/18 15:30 Dva a pol03:00 1/24 16:00 NCIS SR, PROGRAM SOBOTA 21:30 NCIS - NĂĄmornĂ˝ moĹžnosĹĽ 06:00 SĂşdna sieĹľ: Znamienko O 12:00 13:00 SUPERMAMA Ăşrokov NOVINY noviny 23:05- NĂĄmornĂ˝ l, spĹ•ch, IV. 5-6/22 chlapaKomisĂĄr I. KANALsieĹľ: zrie. RodinnĂ˝ seriĂĄl, POÄ—ASIE 20:20 ZĂĄmena manĹželiek 09:40bez vyĹĄetrovacĂ­ ia prĂ­jmu 08:50TelerĂĄno 08:35 IE iĂ­ Syna si mi HORĂšCA KRV z temnotyĂşrad nĂŠ TelevĂ­zne NOVINY BĂşrlivĂŠ PRVÉ TELEVĂ?ZNE Ăşveru ) 10 12:00 SĂşdna kanalizĂĄc vĂ­no TrĂĄviĹ˜ka zelenĂĄ 16:00 PĂ LI II. 10:50 Dom VII.ÄŒISTEN IV. 15/24 TV umĂ˝vadie snovvraha JOJ 07:40 V rukĂĄch NOVINY 20:15 17:00 NOVINYHrozba dokladovan splĂĄtok NCIS - NĂĄmornĂ˝ vyprĂ­pad III. 4/23 01:40 v uliÄ?ke 23. marec 2013 17:25 KRIMI 06:10 2/15 U -V.bez PanelĂĄk: OdloĹženĂ˝ 13:40 odkladu inĂ˝chPanelĂĄk: VysieKomisĂĄr Tesco 19:00 odtokov, 21:30 HORĂšCA KRV OdloĹženĂ˝ODprĂ­pad NOVINY 20:00 Ĺ PORTOVÉ23:40 NoĹ˜nĂŠ TelevĂ­zne noviny 00:05 17:55NOVINY TO? 15:00 Rex TELEVĂ?ZNE NOVINY 05:50REFLEX VĂ M12:40 BĂşrlivĂŠ WCHodinovĂ˝ hotela09:50 PĂ LI14:35 III. 7/23 vĂ­nonĂ˝ch SĂşdna sieĹľ: RehoĹąnĂ­Ĺ˜ka 19:00 TELEVĂ?ZNE 05:00 TELEVĂ?ZNE 14:00 - moĹžnosĹĽ oproti 15:30 A Ĺ PIRĂ LO sieĹľ: Dva a pol 13:00USU55 (chlapa SĂşdnaNOVINY Monk IV.O 17:00 Ĺ PORTOVÉ prĂ­pad III. 3/23 DruhĂĄ ĹĄanca na Ĺživot POÄ—ASIE 20:20 NAJPRĂ?SNEJĹ Ă?20:00 NOVINY 06:00 Ĺ karedĂĄ 12:00 RodinnĂ˝ dramatickĂ˝PotreNOVINY 10/1618:00 Ĺ PORT 20:10 NAJLEPpriemysel zabil 08:50 I. NOVINY OKAMERO 9 12:00TLAKOM ExtrĂŠmne premeny: 00:55 Monk IV. 6/16 01:40 OdloĹženĂ˝ 07:20 Kung Fu panda VĂ M TO? sieĹľ: seriĂĄl, SR, 2013. NCIS17:00 Betty III. 21-22/24 cĂ­Ĺ tefĂĄnikovĂĄ Ăşrad VII. 16/24 17:00 1/24 16:00 - NĂĄmornĂ˝NOVINY snov IV. 20:15 RODIÄ—IA11:00 TV JOJ 19:59 21:30Dom 12/24 ING NCIS - SĂşdna HORĂšCA PanelĂĄk: Psie• trampoty 19:30 vyĹĄetrovaNON STOP ÄŒISTENIE NĂĄmornĂ˝ PRVÉ TELEVĂ?ZNE NOVINY TV JOJ 07:55 kriminĂĄlny mysteNOVINY Ăşrad HrajĂş: A. BĂĄrta, Z. KanĂłcz 22:50laĹ˜ky II.TO?- 15:0020:20 ĹĄetrovacĂ­ Ăşrad VII. 15/16 - AnimovanĂ˝ I. 16/16 07:45 TuĹ˜niaky z Madagaskaru 19:00 KRIMI VĂ M 12:00vyĹĄetrovacĂ­ - Ä°udia - prĂ­behy NOVINY 17:25 PĂ LI KRV Royale NoĹ˜nĂŠ TelevĂ­zne 06:00 KRIMI 06:25 MONITOR VIII. 3,4 - AmerickĂ˝ 14:00 noviny VII. 15/24 00:10 Monk seriĂĄl, USA, 2008 08:10 18:00 SĂşdna sieĹľ: 01:40 emĂłcie 17:55Ĺ IE Hawaii 5.0 PERMAMA 20:30 KostiREFLEX 17:00Hancock Hrozba zsmrĆƒ O• spoÄžahlivo James Bond: Casino 23:30 3 16:00 POÄ—ASIE 23:10 NOVINY IV. temnoty BĂşrlivĂŠ 2 09:30 Udri ju, je 09:05 Ä?isto IV. MyĹĄiak Stuart Little Castle 17:00 • 9/16 NOVINY viac! vĂ­no IV. Ĺ PORT PIATOK:TVHancock TO? rĂ˝chlo 01:00 PĂ LI VĂ MprĂ­pad 8/22 02:20 SmrĆƒ z 19:00 22:30 Vtierka bujem 20:00 Ĺ PORTOVÉ to FrancĂşzka! 11:30 JOJ 19:59 14:00 Nevera prinĂĄĹĄa (HD)sk- AkĹ˜nĂĄ komĂŠdia, hlbĂ­n 04:00 KomisĂĄr 16:00OdloĹženĂ˝ NOVINY 20:15 POÄ—ASIE D. Boreanaz TELEVĂ?ZNE 20:30 Kosti JOJ 03:00 3 libry 6 III. 19:30 NOVINY SUPERSTAR - SEMIFINĂ LE 14:15 SUPERSTAR RoPIATOK: BleskovĂ˝ E. DeschanelovĂĄ, USA, (2012). Rex 02:40 NOVINY TV O 12:00 13:00 SUPERMAMA O 17:00 18:00 SĂşdna sieĹľ: SpopolV. 1/15ma 19:00 KRIMI6/23 HrajĂş W. 20:20 2008. HrajĂş: - Rozhodnutie 15:00 KRIMI VĹťtaĹ˜ka 21:30 AKÄ—NĂ? Vytopil muĹž 00:20 MyĹĄlienky 05:50 KRIMI 06:10 IV.in3 02:15 PanelĂĄk: alservis. NOVINY Smith, Made ktorĂŠ riĂłzny seriĂĄl EUROGATE 2000 NAĹ I MA Tanec je mĂ´j Ĺživot 20:20 Harry Potter TheronovĂĄ Germany POÄ—ASIE 20:30 10/16 03:35slovenskĂ˝ch NOVINY TV JOJ20:10 ZABIJĂš! 18:20 vraha IV. 5.0 3 01:20 VtierkaCh.Castle PĂ LI VĂ M TO? 17:00 prĂ­pady zo Slovenska plnĂŠ emĂłcii, www.kan 17:25 a PoloviĹ˜nĂ˝... KomisĂĄr Rexmiest 07:40NAJLEPĹ IE zomiera 08:45zĂĄleĹžitosti 5,6 22:25 AKÄ—NĂ? 20:15 07:30 01:50 Hancock SĂşdna sieĹľ:prĂ­behy V. 2/15 II. 8 00:25 Hawaii25-26/26 ZloĹ˜innĂŠ SprĂĄvy RTVS dierkou 19:00 TELEVĂ?ZNESmotĂĄnka - NevĹĄednĂ˝ svet kĹąĂşĹ˜ovou obyĹ˜ajnĂ˝ch ĹąudĂ­ zo NOVINY TV Ăşmysly III. 3 SĂşdna sieĹľ: Paranoja (HD) 03:15 Monk DĂĄmsky POÄ—ASIE 20:20 03:10 nenĂĄ svokra - SĂşdne reĂĄlne To dieĆƒa 04:25 21:30 19:00 KRIMI 19:30 PanelĂĄk: prinĂĄĹĄaPanelĂĄk: Harry Potter V a PoloviĹ˜nĂ˝ IV. sĂĄgyklub NOVINY 20:00 Ĺ PORTOVÉ 02:40 Ä—repiny ) te sa,RodinnĂŠ TV JOJ09:50 Joe Black 11:00 03:40 BlĂ­zko smrti SprĂĄvy RTVS 06:10 4 - NovĂ˝ 5 10:20 District: Predtucha vraĹždy J. K. Rowlingovej, 05:10Office: DomseriĂĄl sĂş inĹĄpirovanĂŠ skutoĹ˜nosĆƒou 5 proti POÄ—ASIE 20:30 8 00:45ZoznĂĄm05:50 KRIMI 06:10 NOVINY snov ExcelDoor, 191, , 949princ 05,(HD) - FilmovĂĄ adaptĂĄcia najĂşspeĹĄnejĹĄej dinnĂŠ zĂĄleĹžitosti IV. 11Kosti i, Duel 09:40NovozĂĄmockĂĄ 12:00II. NOVINY 5 23:45 Slo- 13:00 RTVS oNitra 20:10 NAJLEPĹ IE NOVINY TV JOJ 07:40 2009. HrajĂş: SUPERMAMA SprĂĄvyVB-USA, Galileo 09:10 HarryV. Potter 08:30 14:00 III. 71 12:00 III. 3,4O 12:00 JOJ 19:59 Ĺ PORT D. MĂłrovĂĄ, Z. FialovĂĄ 21:30 Zbohom, 3 taĹ˜ka 22:45 Geissenovci neveru 08:45 SĂşdna amob.: SĂşdna PĂ LI ZloĹ˜innĂŠ PoloviĹ˜nĂ˝ lĂĄsky a dedĂ­n sieĹľ: a prĂ­loham tel.: 037naSila / 64 22 888, 0905 576 880D. RadcliĂľe, E. WatsonovĂĄ 23:35 StrĂĄĹžcovia detskej princ102(HD) TO? Ăşmysly Ä—akanie 15:00 PanelĂĄk: VĹť- SprĂĄvy RTVS 08:20 Galileo 09:00 18 11:05 16:00 PĂ LIBlĂ­zko 04:35VĂ M sieĹľ: Chce nĂĄs vyĹĄtvaĆƒ paĹąbe. (2013). HrajĂş: Ĺ˝ena na Ăşteku 20:30 PanelĂĄk 03:00 HalĂł 03:35 Ăşstrety ĂŠ PanelĂĄk: TO? 17:00 (HD) 02:25 V. 70 trampoty 11:00 Doms oblohou 5 03:50 VĂ Msmrti 09:50 Slovensko! klub 07:20 libryRybĂĄr NOVINY slovenskĂ˝ dennĂ˝ seriĂĄl porno 01:50 Zbohom,22:45 klub 13:40 TaxĂ­k 14:10 sieĹľ: DĂĄmsky RTVS O 17:00 web.: www.exceldoor.sk, e-mail.: exceldoor@exceldoor.sk Geissenovci 05:55 DĂĄmsky Psie snov IV. 12 12:00 17 11:05 Sila lĂĄsky 18:00 SĂşdna 19:00 KRIMI 19:30 ozdoben 12:10 16:00 SprĂĄvy TrĂĄviĹ˜ka zelenĂĄ - PrvĂ˝ 05:20 RĂ˝chla rota 12.00 NOVINY NOVINY V.: ElektrickĂŠ telo 5 proti 5 10:20 DistrictDĂĄmsky klub 13:35 Postav SUPERMAMA 14:00 PĂ LI O 12:00QuinnovĂĄ 20:10 NAJLEPĹ IE Chipa a Dala 06:05 00:00 AmatĂŠri nakrĂşcajĂş krĂĄsne DokonalĂ˝: VysokĂŠ JOJ 19:59 DuelTV09:30 VĂ Mdovozom Doktorka Ĺ PORT POÄ—ASIE 20:30 PanelĂĄk: sĹĽ 13:00 85 17:15 Galileo 17:50 Duel 18:15 GumkĂĄĹ˜i IV. 07:20 vensko! 23:15 HalĂł Ăşmysly III. 1,2/21 Timon a Pumbaa 15:10 napätie SprĂĄvy12 RTVS o 12.00 12:10 PanelĂĄk: Doktorka 16:00 PĂ LI VĂ M TO? 17:00 RTVS 22:45 Geissenovci s TO? 15:00 klub 07:25 06:25 TajnĂŠ Beyblade Metal lĂĄsky VI. TajnĂŠSprĂĄvy ktorĂĄ divĂĄkom aj NOVINY SilalĂĄsky 12:00 GĂłly - body lĂĄsky 21:30 Ăşteku 101 15:10 16 06:05 DĂĄmsky III. 16:25 16.00 libry 4 04:20 ZloĹ˜innĂŠ oprĂ­leĹžito Dr. Ĺ˝ena O 17:00 21:30naNAJLEPĹ IE 10:20akĂ˝District VI. 84 NedostaneĹĄ ani fuka â€žĆƒaĹžkĂ˝â€œ je Ĺživot bohatĂ˝ch6 - Reality show o bohatejdom, 18:00 SĂşdna sieĹľ: RTVS 19:45 PoĹ˜asie 19:50 1981. ĂšĹ˜in- 08:15 Takmer Ninja korytnaĹ˜ka Fusion II. 07:45 Bakugan 05:10 SprĂĄvy RTVS Duel 03:00 strom 14:15 kaĹždĂş proti 5ukĂĄĹže, Sila lĂĄsky rodinezasaĹ› SLOVENSKÉ 09:35 35libry 19:00 naKRIMI Geissenovcov, o 16.00 16:25 TORTY 10:20 NajprĂ­snejĹĄĂ­ 7 03:4012:10 proti 5 19:00 SprĂĄvy svete 18,5 19:30 5NOVINY vojne, AustrĂĄlia BlĂ­zkoDĂĄmsky NAJLEPĹ IE smrti 04:25 ZloĹ˜innĂŠ 23:45 Kosti II. 9 00:40 Rex 08:25 Galileo 09:00 16:00 SprĂĄvy RTVS rodiĹ˜ia na SprĂĄvy RTVSĹ PORT 20:10Gallipoli V.Ä—repiny TVktorĂŠho NAJLEPĹ IE POÄ—ASIE JOJ 19:59 SLOVENSKÉ nĂĄdeje zhasnĂş vo SprĂĄvy RTVS o 12.00 na Ăşteku 5 19:00 TORTY Doktorka(2008). 12:20 Sexi ĹĄpinavĂŠ prachy - AmerickĂĄ 02:25 QuinnovĂĄ proti 12:00 00:25 5 100 Ăşmysly 20:10 69 18 V. 18:15 20:30 ) TelevĂ­zia III. ĹĄportovca, paĹąbe. 7,8 Duel na ktorĂ˝ budete 20:10 Nikto nie je Joj a najlepĹĄĂ­ Ĺ˝ena HrajĂş: D. KeatonovĂĄ, krimi-komĂŠdia - PrĂ­beh PanelĂĄk: Ĺ piĂłn23:40 V Ăşstrety 11:05 Sila lĂĄsky Gallipoli 21:30District:20:30 cukrĂĄri 17:15 Galileo 17:50 GĂłly - body 05:30 o Sila lĂĄsky VI. mojej kuchyne 14:20 Q. LatifahovĂĄ 14:45 - sekundyeĹĄte dlho spomĂ­naĆƒ. Slovenska22:00 - sekundy 20:10 blondĂ­nka - AmerickĂĄ Sila lĂĄsky V. 71 NĂĄhradnĂ­ci radi...NechĂĄme pomĂ´ĹžuvinnĂ­ 85 19:50 23:00 Pod povrchomĹže sa mĂĄme AmbiciĂłzna Lee vĂĄm Vopred klub 13:35 Tajomstvo V.: RukojemnĂ­ci 16:00 SprĂĄvy RTVS08:30 vĂĄm Gibson, s darĹ˜ekom, vinnĂ­ 04:40 Marktortu DĂĄmsky klub 19:45 romantickĂĄ komĂŠdia Vopred vyrobiĆƒ 5 Galileo 09:10 je06:15 07:35 PoĹ˜asie kujĂş: MeltotiĹž Parfum auta VĂĄm to? 19:00 SimpsonovĂĄ, R. L. SprĂĄvy RTVSv talk show 21:10 Hlavne, 01:55 Gallipoli 03:00 03:30 ZloĹ˜innĂŠ VIII.: (2007). HrajĂş: J. 01:10akĂ˝chkoĹąvek 17:50 Duel 18:15 DueldokonalĂ˝ telosnov 15:10 Doktorka QuinnovĂĄ 09:40 5 proti VacvalovĂĄ utie Cook KRIMI 19:30 NOVINY rozmerov a ich hostia 20:10 Nikto nie Ăşmysly V.: ElektrickĂŠ Ĺ peciĂĄlna jednotka noc- 19 11:05 VI. 83 17:15 Galileo III. 9,10 04:55 EĹľa 5 10:25 District: QuinnovĂĄ TV JOJ 19:59 Ĺ PORT 16:50 RodinnĂŠ zĂĄleĹžitosti 4 18:00 Sila lĂĄsky odtiahn RuĹĄnĂĄ ZĂĄkon a poriadok: TV JOJ 970 245nĂ­ci - AmerickĂ˝ thriller (2009). 16.00 16:25 Sila lĂĄskyRTVS 19:45 PoĹ˜asie 19:50 GĂłly - body - Oliver V. 72AndrĂĄsy, 22:20 +NOVINY 05:15 SprĂĄvyMRTVS 12:00 SprĂĄvy PĂĄli 20:10 NAJLEPĹ IE vinao 11/23 Nikto nie je dokonalĂ˝SMALTO DĂĄmsky dokonalĂ˝ Fritz HrajĂş B. Willis, R. 06:10 DĂĄmsky VIII.: NikohoRTVS POÄ—ASIE 20:30 12.00Doktorka 13:40 ObĹ˜an Sexi kosĆƒ 04:10 Zmena 0910 12:10 QuinnovĂĄ V. 00:30 Dr.House MitchellovĂĄ 22:30 proti 5 19:00 SprĂĄvy 2011.ĂšĹ˜inkujĂş: Anna Schudt, Karl 15:05 klub za dverami Galileo 09:10 DuelNITRA klub 11/15 21:40 17 23:45 je Ĺživot II. 7,8 14:15svet strany)SprĂĄvy RTVS leto Sexi kosĆƒ 00:50 Ĺ ialenecNĂĄhrad1.07:30 CIA VANĂ? a08:30 z 775, Ĺ˝ena NovĂ˝ V.: Ruko- Doktorka na Ăşteku 103 09:40 537 ďƒžlm, Nemecko District: QuinnovĂĄ 20:10 ChmeĹąovĂŠ rozhovoru QuinnovĂĄ 5 proti 23:05 5 RomantickĂ˝ 10:25 extĂĄza 11/24 V.: 02:30 Doktorka Syn leto (dokonÄ?enie 0918 Ocko District: 20 11:10 Sila svojho otca 16:00 RENOVĂ 16 23:20 RTVS o 16.00 16:25 22:20 AgĂłnia sekundy 20:10 ChmeĹąovĂŠOtrĂĄvenĂ˝ srnec 5/12 22:35 District Borgiovci 05:30 Sila lĂĄsky VI. Sila 12:10 DĂĄmsky klub lĂĄsky V. 73 12:00 SprĂĄvy RTVS o ploty,SprĂĄvy brĂĄny 5/12 86 17:15 Galileo 18:15 5 proti 5 19:00 lĂĄsky-VI.PlastovĂŠ 87 neba: body -srnec 12.00 13:40 NebĂ­Ĺ˜ko v papuĹąke: sekundy 20:10 17:50 Duel od neba: OtrĂĄvenĂ˝ 21:35 Na krok od Ĺ˜atko 07:30 No,poĹ˜kaj! 06:20 SprĂĄvy RTVS 07:00 Ĺ karedĂŠ SprĂĄvy RTVS skĂĄ drevenĂĄ cesta RusĂ­ni a karpatleto 01:30 Na krok a 19:45 zĂĄbradlia kĂĄPoĹ˜asie torickĂ˝ seriĂĄl, Kanada, Krajina rebelov - NovĂ˝ svet 8/8 21:50 07:40 Bola raz jedna 14:15 Ĺ˝ena na Ăşteku jemnĂ­ci 00:05 ChmeĹąovĂŠ a vzdelanie 08:05 ReportĂŠri 22:20 Borgiovci 19:50 GĂłly QuinnovĂĄ V.: KĂ˝m 17:50 Duel Fidlibum 08:30 RozprĂĄvanieplanĂŠta: Zdravie - RoletovĂŠ systĂŠmy 19 23:50 Doktorka Ă?rsko 2011. ĂšĹ˜inkujĂş: Irons Jeremy, svitne 16:00 SprĂĄvy 104 15:05 Doktorka II. 2/10 - HisDraĹ˜Ă­ most 3/4 09:05 François QuinnovĂĄ V.: Syn svojho RTVS o 16.00 lĂĄsky VI. 87 5 proti 5 19:00 SprĂĄvy kvetu kamĂŠlie: 23:05 District: TaneĹ˜nĂĄ akadĂŠmia otca 00:35 InĹĄpektor Arnaud - PlastovĂŠ okenice gendy RTVS 19:45 PoĹ˜asie 17:15 Galileo 17:50 Duel - VedomostnĂĄ 16:25 Sila ta 11:10 Nikto nie Rocca: SmrĆƒ poĹąskĂŠho RuĹĄnĂĄ noc 19:50 GĂłly - body popu na ktorĂŠ nezabĂşdame sĂşĆƒaĹž 18:15 je dokonalĂ˝ 12:15 21, 22/26 10:00 PomsdievĹ˜aĆƒa sekundy ReportĂŠri 12:45 AutosalĂłn - Sieďż˝ky proti hmyzu Svet v obrazoch 13:15 On air 13:35 17:15 Postav 20:10 Legendy popu: 22:05 KrstnĂ˝ otec Krajina rebelov Le- inĹĄpirĂĄciĂ­ dom, zasaĹ› strom NovĂ˝ svet 8/8 15:25 elah 17:15 Postav - BetĂłnovĂŠ montovanĂŠ garĂĄĹže 02:00 KrstnĂ˝ otec III 04:45 Sila lĂĄsky V.III7300:50 District: AgĂłnia a extĂĄza 20 01:35 18:00 TaxĂ­k dom, zasaĹ› strom Ake- MagazĂ­n plnĂ˝ nĂĄpadov GĂłly - body - sekundy 18:25 NebĂ­Ĺ˜ko v papuĹąke: Ĺ umiac - TatranskĂ˝ profil, OSB dosky 19:00 a GĂłly - body - sekundy 20:10 PoĹĄta pre teba 21:15 SkutoĹ˜nĂ˝ SprĂĄvy RTVS 19:45 PoĹ˜asie 19:50 HÂźADĂ ME OBCHODNÉ ZASTĂšPENIE A VEÂźKOODBERATEÂźOV prĂ­beh: Doktorka 23:15 ZĂĄsnuby, svadby, Gisella PerlovĂĄ 23:05 JHP Univerzum, spol. s r.o. zväzky 00:55 Akeelah HlavnĂĄ 242, JahodnĂĄ 930 21 hlinĂ­kovĂ˝ posuvnĂ˝ Tel./fax: 031/559 1125 systĂŠm Mobil: 0905 655 068 www.jhp.sk

TVPROGRAM

11 ĂŞĂ­slo c 2013 15. mare

85-0182

ubytovanie hradĂ­ ďŹ rma

0918 493 960

LapĂĄĹĄ

• na dohodu o brigĂĄdnickej prĂĄci ĹĄtudenta • podmienkou je vek nad 15 rokov a ukonÄ?enie povinnej ĹĄkolskej dochĂĄdzky

Hnutie OÄ˝aNO predstavilo kandidĂĄtku do eurovlieb. PosĂşÄ?te ju sami:

miesto výkonu pråce: TRNAVA

Pre oblasĹĽ:

45-0102

ohrozoval telefĂłnne vedenie, hasiÄ?i zo Ĺ iah v obci Slatina pri odstraĹˆovanĂ­ stromu na vozovke. Stromy spadnutĂŠ na vozovku a blokujĂşce premĂĄvku odstraĹˆovali aj hasiÄ?i z LevĂ­c vo VeÄžkom ÄŽĂşre a v Leviciach, nitrianski hasiÄ?i pri obciach BĂĄb, Klasov, ÄŒechynce, VeÄžkĂŠ ZĂĄluĹžie a v mestskej Ä?asti Nitry v DolnĂ˝ch KrĹĄkanoch. HasiÄ?i z hasiÄ?skej stanice VrĂĄble zasahovali pri odtrhnutĂ˝ch plechoch na bytovom dome a na ĹĄkole a pri odstraĹˆovanĂ­ stromu, ktorĂ˝ spadol na elektrickĂŠ vedenie v obci HornĂ˝ OhĂĄj. V obci RĂşbaĹˆ v okrese NovĂŠ ZĂĄmky odstraĹˆovali strom, ktorĂ˝ ohrozoval elektrickĂŠ vedenie a v Ĺ ali pomĂĄhali s upevĹˆovanĂ­m odtrhnutĂŠho poklopu na streche bytovĂŠho domu. PoÄ?as dneĹĄnĂŠho dopoludnia hasiÄ?i odstraĹˆovali vyvalenĂ˝ strom v Leviciach a zlomenĂ˝ stÄşp pouliÄ?nĂŠho osvetlenia v Ĺ tĂşrove, informoval PĂĄnsky. -TASR-

11

HasiÄ?i v Nitrianskom kraji absolvovali poÄ?as uplynulĂŠho vĂ­kendu 19 vĂ˝jazdov, ktorĂŠ sĂşviseli so silnĂ˝m vetrom. Sobota (15. 3.) bola relatĂ­vne pokojnĂĄ, poveternostnĂŠ podmienky sa zhorĹĄili v nedeÄžu (16. 3.), skonĹĄtatoval hovorca KrajskĂŠho riaditeÄžstva HasiÄ?skĂŠho a zĂĄchrannĂŠho zboru v Nitre Viliam PĂĄnsky. V sobotu odstraĹˆovali hasiÄ?i dva spadnutĂŠ stromy, ktorĂŠ blokovali vozovku pri Pukanci v okrese Levice a pri ÄŒenkove v okrese NovĂŠ ZĂĄmky. Ĺ alianski hasiÄ?i pomĂĄhali pri odstraĹˆovanĂ­ skla z rozbitĂŠho okna na budove. V nedeÄžu 16. marca ĹĄtartovali levickĂ­ hasiÄ?i uĹž krĂĄtko pred Ă´smou hodinou. Na Dopravnej ulici v Leviciach pomĂĄhali pri upevĹˆovanĂ­ odtrhnutĂŠho plechu na streche výťkovej budovy. V popoludĹˆajĹĄĂ­ch hodinĂĄch pomĂĄhali hasiÄ?i pri oprave odtrhnutĂŠho plechu na budove v ZlatĂ˝ch Moravciach, v KolĂĄrove pri odstraĹˆovanĂ­ stromu, ktorĂ˝

45-0009

SilnĂ˝ vietor lĂĄmal stromy a strhĂĄval plechy zo striech domov

STAJAN Slovakia s.r.o.

Volkswagen Slovakia

7. Mgr. art. Veronika RemiĹĄovĂĄ, PhD.

- ĹĄpecialistka na koordinĂĄciu eurĂłpskych projektov s 10 roÄ?nou praxou priamo v EurĂłpskej komisii. 8. Mgr. Stanislav Daniel - RĂłm a ĹĄpecialista na vzdelĂĄvanie RĂłmov. Viacero rokov v tejto oblasti pĂ´sobĂ­ v zahraniÄ?Ă­, ako naprĂ­klad v OBSE.

UR]ĉLUXMHVYRMWÂŻPRQRYÂżFK]DPHVWQDQFRYQDSR]ÂŻFLÂŁFK ÂœGUÄœEÂŁUÇ?HOHNWULNÂŁUHOHNWURQLNPHFKDWURQLN 3RÄœDGXMHPH Â? V RWRVoUWN \][NMXÆTXU\Tv _cMNUJWRN \ VJ]^[R]X^ ]NLQWRLTĂ› \VN[ Â? cWJUX\Ă‹ WNVNLTvQX SJcbTJ _Ă›QXMX^ Â? XLQX]^ ^sRĂ‹ \J OUNaRKRUR]^ Â? Y[Ja _ XKUJ\]R _z]JWo

9. Prof. Ing. VladimĂ­r ÄŒaboun, CSc.

3RQŸNDPH � VXÎWX\Ë X\XKWvQX [J\]^ � \]JKRUWv VRN\]X _ cJQ[JWRsWNS OR[VN � cJ^SzVJ_v ORWJWsWv XQXMWX]NWRN � Y[zUNÎR]X\Ë \]JË \J \„sJ\ËX^ WX_vQX ]zV^ ÆYNLRJUR\]X_ � [Xc\RJQUb \XLRoUWb Y[XP[JV 9LDFLQIRUP£FL¯RYRïQ¿FKSUDFRYQ¿FKPLHVWDFK]¯VNDWHQD ZZZYRONVZDJHQVN9RïQ SUDFRYQSR]¯FLH. 9SU¯SDGH]£XMPXUHDJXMWHSULKO£VHQ¯PVDQDNRQNUWQXSRQXNX

030021

Volkswagen Slovakia

SpĂĄjame sa...

ska aktivistka, reĹžisĂŠrka, bojovnĂ­Ä?ka proti korupcii, drĹžiteÄžka ocenenĂ­ EuroobÄ?an roka a KriĹĄtĂĄÄžovĂŠho krĂ­dla. 20 rokov sa venuje tĂ˝m najslabĹĄĂ­m z najslabĹĄĂ­ch. ZaloĹžila Divadlo z pasĂĄĹže, v ktorom hrajĂş Äžudia s mentĂĄlnym postihnutĂ­m. 3. Mgr. Oto Ĺ˝arnay - uÄ?iteÄž, ktorĂ˝ sa nebĂĄl statoÄ?ne postaviĹĽ bezprĂĄviu a dovolil si upozorniĹĽ na tunelovanie, rodinkĂĄrstvo a korupciu v ĹĄkolstve. Za tento jeho zĂĄsluĹžnĂ˝ Ä?in sa doÄ?kal odmeny takej slovenskej – z jeho ĹĄkoly ho vyrazili a dnes je bez prĂĄce. DrĹžiteÄž ocenenia za statoÄ?nosĹĽ Biela vrana. 4. Mgr. Branislav Ĺ kripek - poslanec 5. RNDr. MĂĄria RauÄ?inovĂĄ, ThLic. publicistka, redaktorka a pedagogiÄ?ka, ktorĂĄ sa ĹĄpecializuje na tĂŠmu Ĺženy s jej ĹĄpeciďŹ kami a vo vzĹĽahu k muĹžovi. ÄŒlenka vĂ˝boru pre rodovĂş rovnosĹĽ. 6. Ing. VladimĂ­r Sirotka, CSc. - malĂ˝ch a strednĂ˝ch podnikateÄžov zastĂşpi odbornĂ­k naslovovzatĂ˝ - prezident asociĂĄcie malĂ˝ch a strednĂ˝ch podnikov, ktorĂ˝ sa dlhodobo ĹĄpecializuje prĂĄve rozvoju malĂŠho a strednĂŠho podnikania.

NITRIANSKO NR 14-12 STRANA - 13

- uznĂĄvanĂ˝ vedec, pedagĂłg, lesnĂ­cky a krajinnĂ˝ ekolĂłg hÄžadajĂşci rovnovĂĄhu pri ochrane ĹživotnĂŠho prostredia. DrĹžiteÄž Ä?ierneho pĂĄsu v karate. 10. Mgr. Art. Jakub Nvota – poprednĂ˝ divadelnĂ˝ reĹžisĂŠr v RadoĹĄinskom naivnom divadle, Divadle Jozefa Gregora TajovskĂŠho, Ĺ tĂşdiu L+S a mnohĂ˝ch Ä?alĹĄĂ­ch. ZakladateÄž TĂşlavĂŠho divadla. 11. Ing. Stanislav Trnovec, CSc. SE predseda Klubu mnohodetnĂ˝ch rodĂ­n. Otec 11 detĂ­. PrĂ­klad toho, Ĺže pre vĂ˝chovu detĂ­ nie podstatnĂ˝ poÄ?et detĂ­ v rodine, ale prĂ­stup rodiÄ?ov. ZaoberĂĄ sa hlavne problematikou podpory rodĂ­n. 12. Dipl. Ing. Michal KravÄ?Ă­k, CSc. autor unikĂĄtneho protipovodĹˆovĂŠho projektu, ktorĂ˝ realizovala RadiÄ?ovej vlĂĄda v 489 obciach. DrĹžiteÄž viacerĂ˝ch svetovĂ˝ch enviromentĂĄlnych ocenenĂ­. 13. Mgr. MaroĹĄ PaulĂ­ni - tretina mladĂ˝ch ÄžudĂ­ sĂş nezamestnanĂ­, dve tretiny chcĂş Slovensko opustiĹĽ. V tejto situĂĄcii buÄ? ponĂşkneme mladĂ˝m budĂşcnosĹĽ, alebo stratĂ­me tĂş svoju. TalentovanĂ˝ mladĂ˝ prĂĄvnik, dobrovoÄžnĂ­k a aktivista.


6

4 1 9 1 7 3 2 4 1 2 1 7 9

5

5 2

7 3

6

2 6 4 9

TV program nedeľa

30. 3. 2014

05:00 TELEVÍZNE NOVINY 06:00 Čarodejnice V. 9/23 06:45 Legendy Chima I. 07:10 Kung Fu Panda I. 7/10 07:35 Tučniaky z Madagaskaru I. 7/10 07:55 Medveď Yogi (HD) 09:30 FORMULA 1: Veľká cena Malajzie 13:00 Prezidentské voľby - Mimoriadna relácia 13:40 Harry Potter a Fénixov rád (HD) 16:45 10 000 pred Kristom (HD) 19:00 TELEVÍZNE NOVINY 20:30 Parker Akčný film MN 15 (USA) 2012 J. Statham, J. Lopezová, M. Chiklis, W. Pierce, N. Nolte. réžia: T. Hackford. 23:00 Kat 01:20 Parker 03:10 Kat MARKÍZA

05:15 TOP STAR 05:35 Garfield 07:15 Ultimate Spider-man 08:10 Káčerovo 09:00 Šéf v utajení II. 6 10:00 Agentka bez minulosti 6,7 12:00 Largo Winch 2 14:40 Policajt zo škôlky 17:30 CENA JE SPRÁVNA 18:00 NOVÉ BÝVANIE 19:00 VEĽKÉ NOVINY TV JOJ 20:00 ŠPORT 20:20 NAJLEPŠIE POČASIE 20:30 X FACTOR 22:00 Deuce Bigalow: Dobrý striptér Americká komédia. MN 12 2000 W. Forsythe, E. Griffin, A. Poehlerová, O. Fehr a ďalší.réžia: M. Mitchell. 23:50 Prázdninové prcičky Španielska komédia. MN 18 2005 J. Vilches, Y. Cobová, Á. Monje, A. Folchová, P. Roca, A. Castro, Verónica a ďalší.||M. Martí 02:25 Milenec vdovy 04:05 Extrémne prípady JOJKA

hlavu hore!

Prof. Ján Košturiak

3D tlačiarne sú iba drahá hračka. Elektromobily sú slepou uličkou a ebiky módnym výstrelkom. Digitálne knihy? Kniha sa bude tlačiť na papier. Kniha je kniha. Náš produkt sa nedá predávať cez internet. V nemocnici určite nebudú fungovať veci, ktoré vymysleli v Toyote. Väčšina ľudí nepotrebuje slobodu ani radosť v práci. Čo k tomu dodať? Slávni ľudia s titulmi povedali veci, ktoré boli po rokoch na smiech. Ja občas počúvam veci, ktoré sú na smiech už v okamihu vyslovenia. Mnohí ľudia v našom svete nevidia jasné trendy, ktoré radikálne zmenia ich život. Mnohí podnikatelia nevidia veci, ktoré budú zásadné pre to, čo práve robia. V apríli budeme o týchto veciach hovoriť na najväčšom stretnutí podnikateľov Slovenska – na konferencii Podnikatelia spojte sa! Budeme diskutovať aj o tom, na akých technológiách, materiáloch a riešeniach robia vedci v laboratóriách, aké biznis modely zásadne zmenia podnikanie vo svete a okolo nás. Náš život ovplyvňujú inovácie a nové biznis modely viac, ako prezidentské voľby. Pred pár dňami hovoril Bill Gates o úlohe robotov, ktoré v najbližších 20 rokoch zrušia mnohé pracovné pozície – vodičov automobilov, čašníkov alebo sestričky. Pozorujme preto rýchly vývoj okolo seba, pokúsme sa ho pochopiť a hľadajme v ňom príležitosti. A buďme opatrní v používaní slovíčka „nikdy.“ Aby sa z nás naše deti a vnúčatá nesmiali a aby sme nedopadli ako firma Kodak, ktorú vraj zničili digitálne technológie.

(jk)

viete, že?

duchovné okienko

viete, že?

Povedz mi pravdu

... čo možno nevieme

bleduľa jarná karpatská rastie v okolí horského potôčika Myslina pod južnými svahmi Vihorlatu na území Národnej prírodnej rezervácie Jovsianska hrabina. Je to najväčšia lokalita prísne chránenej bledule jarnej karpatskej. Biela kvetina so žltozelenou škvrnou na každom okvetnom lístku je zákonom chránená rastlina. Za odtrhnutie jednej kvetinky by ste zaplatili 50€.

Vitaj, žiarovka!

Žerú veľa prúdu a málo svietia. Taký je bruselský ortieľ nad žiarovkami. Od septembra 2009 začal so zákazom ich predaja a s ich postupnou výmenou za vraj úsporné žiarivky. Kolosálna hlúposť! V roku 2010 nemecký spolkový úrad pre životné prostredie upozornil na zdravotné riziká súvisiace s obsahom ortuti v úsporných žiarovkách. Medzi najviac ohrozené skupiny patria deti a tehotné ženy. V  Bruseli teda ľavá ruka nevie, čo

robí pravá. Európska únia najprv zakázala ortuťové teplomery, aby vzápätí začala vymieňať klasické žiarovky za žiarivky s ortuťou. Aby toho nebolo málo, Brusel ignoroval aj peňaženky občanov. Výhodou žiariviek má byť nižšia spotreba energie, jej nevýhodou je však cena. Ak žiarovka stojí od 10 do 70 centov, žiarivka od 2 do 10 eur, teda minimálne desaťnásobne viac. Ak sa vám taká drahá žiarivka rozbije alebo pokazí, jej ekonomické výhody zostávajú len na papieri. A tak sa niet čo čudovať, že žiarovky sú späť. Nepredávajú sa však ako žiarovky, ale ako „zdroje tepla“. Bravo, Brusel! Ján Oravec volebný líder SaS v eurovoľbách

www.eurovolby2014.sk

Všetci za Brusel, my za vás!

Mestskí policajti získajú kamery a ďalekohľady s nočným videním Mestská polícia (MsP) v Nitre modernizuje svoje vybavenie. Vďaka úspešnému projektu získala peniaze na nákup nových zariadení. V siedmich vozidlách MsP pribudnú nové majáky a výstražné svetelné znamenia. Do konca marca by mali mať mestskí policajti k dispozícii aj ďalšie vybavenie. „V týchto chvíľach sa realizuje nákup kamier s nočným videním, ktoré chceme umiestniť do vozidiel. Taktiež sme získali prostriedky na nákup ďalekohľadov s nočným videním. Do konca marca budú naši príslušníci týmito zariadeniami vybavení,“ uviedol náčelník nitrianskej MsP Erik Duchoň. Ako zdôraznil, momentálne má mestská polícia k dispozícii prakticky všetko vybavenie, ktoré na zvládanie svojich kompetencií potrebuje. Nedávno zmodernizovala aj svoj vozový park, ktorý tvorí sedem áut. „Máme k dispozícii tiež štyri bicykle a dva mopedy. Naši príslušníci to veľmi oceňujú, pretože im to umožňuje efektívne hliadkovať na miestach, kam sa s autom nedá dostať,“ hovorí Duchoň. V poslednom čase MsP využíva aktívne aj fotopascu, ktorú nasadzuje na miestach, kde vznikajú čierne skládky, alebo tam, kde často dochádza ku krádežiam. Podľa náčelníka MsP ide o efektívny nástroj, s ktorým však treba ve-

dieť pracovať. „Fotopasca musí byť umiestnená tak, aby robila zábery, ktoré nám pomôžu a zároveň bola skrytá. Nesmieme ju pochopiteľne používať ani na príliš frekventovaných miestach, pretože reaguje na pohyb a robila by nám tisíce nepotrebných snímok. Keď sa však použije správne, dokáže byť efektívnym nástrojom na zisťovanie nezákonnej činnosti,“ vysvetľuje. Tento rok chce mestská polícia rozšíriť svoje služby aj o stráženie majetku súkromných firiem či občanov. Umožní jej to pult centralizovanej ochrany, ktorý bol uvedený do prevádzky vlani, s investíciou mesta vo výške 10.000 eur. V priebehu minulého roka naň boli ponapájané mestské objekty. Okrem mestského úradu aj škôlky, školy a ďalšie budovy. „Tento rok bude našou snahou dať do povedomia podnikateľským subjektom, ale aj občanom ako fyzickým osobám, že majú aj na komerčnej báze možnosť pripojenia na tento pult. Vieme občanom poskytnúť 24-hodinové stráženie ich objektu. Príslušníci mestskej polície sú vyškolení, ozbrojení, sú vo vozidle a vedia v krátkom čase zareagovať na poplach, ktorý na našom pulte centralizovanej ochrany vyvolá prípadné narušenie objektu nejakým páchateľom,“ dodal Duchoň. -TASR-

03-0020

(pokračovanie z predošlej strany) nie. Toto je veľký problém našej firmy, jeho riešenie je však zložité a tak sa o to radšej ani netreba pokúšať.

07:15 Pingu 07:25 Požiarnik Sam 07:40 FranJEDNOTKA klin 07:50 Škaredé káčatko 08:20 Garfield 08:30 Zázračný ateliér 09:00 Slovensko volí prezidenta 09:15 Život rýb 09:40 Autosalón 10:10 Čarovné miesta Zeme 11:05 Slovensko v obrazoch 11:25 Svet v obrazoch 11:55 O 5 minút 12 13:05 Občan za dverami 13:55 Poirot: Miliónová lúpež 14:50 „Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníku v Čechách“ 16:35 Nikto nie je dokonalý 17:40 Hurá do záhrady 18:15 Tajomstvo mojej kuchyne 19:00 Správy RTVS 20:20 Kolonáda 21:50 Princezná a Rebel 23:35 Komisárka 00:25 Komisárka 01:15 Poirot: Miliónová lúpež 02:10 Princezná a Rebel

viete, že? 19. marca sa narodilo

dosť významných Slovákov? Predstavíme si pár: Jozef Ľudovít Miloslav Hurban (*1817 Beckov, + 1888 Hlboké) bol nielen evanjelickým kňazom, publicistom, básnikom a spisovateľom, ale aj spoluzakladateľom tzv. modernej štúrovskej slovenčiny, organizátorom slovenského národného hnutia, vodcom Slovenskej národnej rady v rokoch 1848 až 1849. Zaujímavosťou je, že so svojou manželkou Annou mal 4 dcéry a 5 synov, z ktorých jeden bol známy spisovateľ Svetozár Hurban-Vajanský. Vladislav (Vlado) Müller (*1936 Bratislava, +1996 Bratislava) bol divadelný a filmový herec. Počas svojej hereckej kariéry vytvoril mnoho výrazných charakterových postáv, vážneho aj komediálneho charakteru nielen v divadle, ale aj ako filmový herec. Z množstva postáv, ktoré zahral si pripomeňme poručíka Pardeka vo filme Medená veža, z rozprávok uhliara Mateja vo filme Plavčík a Vratko, či kráľa Levoslava vo filmovej rozprávke Popolvár najväčší na svete. Pôsobil v televízii, rozhlase a v dabingu. V roku 1979 bol ocenený titulom zaslúžilý umelec. Aj on má známeho syna speváka Richarda Müllera.

viete, že? ak by sme sa od na-

rodenia nestrihali a prirodzene nám nevypadávali vlasy, zapletali by sme si 25 až 30 metrov dlhý vrkoč. To je približne výška deväťposchodového činžiaku. Takže rozprávka o dlhovláske možno nie je až úplný výmysel. Veď zdravý ľudský vlas môže udržať váhu okolo 3 kg, uvádzajú odborné knihy.

NR 14-12 STRANA - 14

Jozef Kozák

Natešená si sadla do auta, a skôr, ako by sa jej otec stihol niečo spýtať, spustila: „Idem na súťaž, dnes ma vybrala triedna.“ Otca táto správa ani neprekvapila. Dobre pozná nadanie svojej dcéry, veď už neraz reprezentovala školu v prednese. Už si znova predstavoval, ako sa ich dom zmení na veľké pódium, kde ich Anička bude donekonečna opakovať naučený text, kým všetci doma nepovedia: skvelé! Lenže teraz sa mýlil. Namiesto prednesu, bola jeho desaťročná dcéra nominovaná na spevácku súťaž. Zrazu si uvedomil, že ju nikdy nepočul spievať. „Tak mi niečo zaspievaj“, plný očakávania zareagoval nedočkavý otec. Anička bez váhania spustila. Avšak namiesto úžasu z dcérinho talentu, ostal otec prekvapený z výberu. Nevydržal to a rozosmial sa, : „To ťa naozaj pani učiteľka vybrala na spevácku súťaž?!“ Hneď si však uvedomil, že taká reakcia, by mohla zraniť krehkú detskú dušu, a tak hneď po príchode domov, poprosil manželku o pomoc. „Poď rýchlo sem, našu dcéru vybrali na spevácku súťaž, poď si ju vypočuť!“ Avšak ani tu nádejná speváčka neobstala. Nastala dlhá debata a vysvetľovanie až spoločne došli k záveru: „Anička, toto nie je momentálne tvoja cesta. Ty máš iné talenty!“ X- krát som si živo predstavoval túto situáciu. Ako sa na jednej strane v srdci rodičov bila ich láska k dcére, ale na strane druhej, pravda, ktorá bola opakom dcériných očakávaní. Ale teším sa ich výhre. Ľúto mi je totiž detí, ktorých rodičia nie sú úprimní. Dávajú im klamlivé predstavy a pritom si neuvedomujú, ako ľahko ponúkajú svoje ratolesti ľahko k výsmechu a opovrhnutiu. Škoda, že nečítajú Chalila Džibrana, ktorý v knihe Prorok píše: „Vaše deti nie sú vašimi deťmi. Prichádzajú cez vás, a hoci sú s vami, nikdy vám nepatria.“ Potom by isto pochopili, že k dobrej výchove i k úspechu patrí aj priamosť. Lebo iba ona môže zaručiť, že ich dieťa bude raz mať ten veľký dar, ktorý nazývame sebareflexia, či úprimnosť k sebe samému. Lebo deti nie sú majetkom rodičov a iba úprimnosť k sebe aj k iným ich môže urobiť raz darom pre iných a pre svet. Jozef Kozák, katolícky kňaz


Tri zločiny Roberta Fica

Máme radi Slovensko Vydali Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. registrované na MK SR

Zločin 1: Kamarátom SPP (škoda 250 miliónov eur ročne)

ÚVOD: Svojho času Dzurindova banda sprivatizovala 49% SPP. Áno,

ci z J&T. To, čo odmietol urobiť Fico, urobili oni. Požiadali banky o úver, ktorý samozrejme okamžite dostali. A odkúpili za 2,5 miliardy eur SPP. Keďže podiel, ktorý odkúpili, ročne generuje 300 miliónov zisku, za 8 rokov majú investíciu späť - každá banka na taký super kšeft peniaze ochotne požičia. Ak by Robert Fico sledoval záujem Slovenska a nie kamarátov z J&T, požičal by v mene Slovenska sumu na odkúpenie s cca 2% úrokom a získal by späť do rúk štátu SPP, ktoré by vynášalo 12% ročne (300 miliónov/2,5 miliardy eur). To znamená, získal by do štátneho rozpočtu ročne 250 miliónov eur. On tieto peniaze zrejme doprial radšej kamarátom ako štátu, ako ľuďom. FICO SPASITEĽ: Samozrejme, aby Fico zaslepil ľuďom oči - začal po kšefte pre kamarátov všade hlásať, ako odkúpi SPP späť od J&T. Akosi zabudol ľuďom povedať, že to, čo sa chystá odkúpiť, už nie je SPP, ale

len škarupinka z neho, hoci sa SPP nazýva. Prečo? Medzičasom boli do dcérskych firiem SPP prevedené všetky jej ziskové časti. V SPP zostala len vysokostratová časť predávajúca plyn domácnostiam. SPOČÍTANÉ ZRÁTANÉ: Dzurinda nevýhodne SPP sprivatizoval. Francúzi a Nemci na tom výborne zarobili. Fico nevyužil možnosť veľmi výhodne celé SPP odkúpiť späť a získať tak ročne na dlhé roky 250 miliónov do štátneho rozpočtu. Tým umožnil, aby super kšeft urobili miesto štátu jeho kamaráti z J&T a kráľovsky zarobili oni. Nakoniec Fico víťazoslávne odkupuje od kamarátov len stratovú časť SPP, čím ešte výrazne zvyšuje zisky kamarátov z tohto kšeftu. Všetko na úkor štátu, t.j. na úkor všetkých ľudí, ktorým má spravodlivo vládnuť. Jednoducho - opäť získali kamaráti Roberta Fica a stratili všetci občania Slovenskej republiky.

mžite vo veľkom požiadali o pridelenie dotácií. A samozrejme - nominanti Smeru na správnych miestach úslužne podpisovali a prideľovali. Behom krátkej doby prisľúbili dotácií za 300 miliónov eur ročne na 15 rokov dopredu, t.j. spolu 4,5 miliardy eur. FICO SPASITEĽ: Samozrejme, aby Fico zaslepil ľuďom oči akúkoľvek kritiku odbil tvrdením - veď nás to nestojí nič zo štátneho rozpočtu. A neklamal. Kto teda tento kšeft pre kamarátov platí? Podľa Ficovho zákona 300 miliónov ročne dotácií na výrobu elektriny zo slnka sa počíta ako oprávnený náklad do kalkulácie konečnej ceny elektriny pre domácnosti a firmy. Čo to znamená? Že 300 miliónov eur sa rozpočíta do ceny každého kilowatu elektriny, ktorú nakúpia za rok všetky domácnosti a firmy. Geniálne!!! Z peňaženiek všetkých ľudí Fico svojim

zákonom presmeroval 300 miliónov ročne na 15 rokov dopredu do pár peňaženiek svojich kamarátov. Už viete prečo je na Slovensku jedna z najvyšších cien elektriny v celej Európskej únii? SPOČÍTANÉ ZRÁTANÉ: Premiér Fico presadil zákon, ktorý umožnil garantovať výkup elektriny zo slnečných kolektorov 10 krát drahšie ako si vieme vyrobiť elektrinu z iných zdrojov alebo si ju nakúpiť. A to rovno na 15 rokov dopredu. Na tomto super kšefte sa nabalili ľudia blízki Smeru, hlavne Ficov kamarát Brhel. Zákon napísali tak, že na predraženú výrobu elektriny sa skladajú všetky domácnosti a firmy na Slovensku. Celkovo ide o 300 miliónov eur ročne, spolu na 15 rokov o 4,5 miliardy eur. Jednoducho - opäť získali kamaráti Roberta Fica a stratili všetci občania Slovenskej republiky.

ÚVOD: Mnohí ľudia volili Roberta Fica s vedomím, že konečne zastaví FICO SPASITEĽ: Samozrejme, aby Fico zaslepil ľuďom oči - opako-

rencie u ľudí. Dlhé roky nerobil nič proti podvodníkom v neplatení daní, až Slovensko kleslo na predposledné miesto vo výbere daní pred Grécko. Nedokázal vymyslieť žiadny rozvojový projekt, ktorý by naštartoval ekonomikou. Dokázal jediné - naháňať peniaze do rozpočtu len opakovaným zvyšovaním daní a odvodov, najmä tých najslabších. Dosiahol stav, kedy Slovensko len na splátky úrokov z dlhu ročne minie 1,4 miliardy eur - t.j. všetky dane z príjmu vybrané od všetkých zamestnancov a živnostníkov za celý rok. Jednoducho - opäť získali kamaráti Roberta Fica, ktorým veľmi vyhovuje možnosť cuckať zo štátneho majetku počas Ficových vlád a stratili všetci občania Slovenskej republiky.

na predaji Slovensko zarobilo v celku slušnú sumu peňazí, omnoho viac však zarobili Francúzi a Nemci, ktorí z SPP viac-menej len cuckali peniaze. Preto Ficova kritika privatizácie SPP bola aj opodstatnená. KŠEFT: Avšak, prišiel rok 2012 a Francúzi a Nemci sa rozhodli svojho podielu v SPP zbaviť. Podľa privatizačnej zmluvy, museli najprv svoj podiel ponúknuť štátu. Na moje veľké prekvapenie však Robert Fico ponuku odmietol s tvrdením, že štát nemá na odkúpenie peniaze. Bola to však len podlá lož. Slovensko si každý rok požičiava na finančnom trhu miliardy eur, ktorými vykrýva deficit štátneho rozpočtu. Presne rovnako si Slovensko mohlo požičať peniaze s veľmi nízkym úrokom na to, aby svoj podiel v SPP odkúpilo. Premiér Fico však návrat SPP do rúk štátu zablokoval. A nastúpili na scénu kamaráti premiéra Fica - chlap-

Zločin 2: Kamarátom slnečné elektrárne (300 miliónov ročne)

ÚVOD: Európska únia prijala rozhodnutie, že do roku 2020 musí kaž-

dý členský štát vyrábať 20% elektriny z obnoviteľných zdrojov - z veterných, vodných a slnečných elektrární. Rozumné štáty, si povedali, že počkajú, lebo ceny slnečných kolektorov dramaticky klesajú, a preto počkajú, kým vyrábať elektrinu zo slnka bude výhodné. Slovensko nepočkalo. KŠEFT: Hneď, ako vznikla Ficova vláda, už aj zmenili zákon na mieru kamarátom, ktorí sa už opäť nevedeli dočkať miliónikov zo štátneho cecku. Ficova banda odhlasovala zákon, ktorý umožnil garantovať výkupnú cenu elektriny, pre tých, ktorí ju vyrobia z obnoviteľných zdrojov. A nie hocijako - zákon garantoval 10 krát vyššiu cenu, ako sa dnes dá kúpiť elektrina na trhu a to rovno dopredu na 15 rokov!!! A nastal Klondajk. Prichystaní špekulanti, hlavne firmy prepojené na Smer, oka-

Zločin 3: Našim deťom ŠTÁTNY DLH (3,8 miliardy eur ročne)

rozkrádanie a tunelovanie nášho spoločného majetku. Volili ho aj preto, lebo sa nemohli pozerať na to, ako predošlé vlády Slovensko zadlžovali a tak žili na úkor budúcnosti našich detí. KŠEFT: Robert Fico opäť neodolal. Miesto toho, aby sa správal ako dobrý hospodár a míňal len toľko, koľko štát vyberie na daniach, odvodoch a poplatkoch, urobil presne pravý opak. Počas svojho 6 ročného pôsobenia na poste predsedu vlády zvýšil zadĺženie Slovenska z 27% HDP na dnešných 57% HDP. Čo to znamená? Vláda Roberta Fica hospodárila každý jeden rok tak nezodpovedne, že každý jeden rok minula dramaticky viac ako „zarobila“. Každý jeden rok si na nový dlh zobrala ďalší a ďalší úver, až dlh Slovenska zvýšili z cca 19 miliard eur na dnešných 42 miliárd eur!!!

vane tvrdí - nič sa nedeje - dlh Slovenska je jeden z najmenších v eurozóne. Ani raz nepriznal, že priviedol Slovensko na pokraj priepasti - lebo 60% zadĺženie sa pri tak malých ekonomikách ako je Slovensko považuje za veľmi veľmi rizikové. Taktiež za 6 rokov jeho vlád sme ani raz nezažili tlačovku, kde by ľuďom otvorene povedal - prepáčte, nevieme hospodáriť a tento rok sme opäť preflákali 3,8 miliardy eur. Ani raz. SPOČÍTANÉ ZRÁTANÉ: Premiér Fico využíva svoje schopnosti na to, aby vytváral v spoločnosti dojem, aký je on dobrý hospodár. Vrcholne neschopná pravica jeho nezodpovedné hospodárenie nedokáže popísať ľuďom ľudskou rečou, a tak Robert Fico má dlhé roky umožnené nekontrolovateľne zadlžovať Slovensko, bez toho, aby mu klesali prefe-

Hore som spomenul tri, podľa mňa najzávažnejšie zločiny Roberta Fica vo funkcii premiéra Slovenskej republiky. Napísať tu všetky, by vyžadovalo skôr knižný formát ako jednu stranu v novinách. Tieto tri sa mňa najviac dotýkajú, lebo len škoda z nich troch predstavuje 4,35 miliardy eur ročne! Pre lepšiu predstavivosť - ide o 131 miliárd slovenských korún. Ešte inak povedané - za sumu, ktorú Slovensko stráca len na týchto troch Ficových zločinoch, sme mohli ročne postaviť a darovať 3 izbový byt 131 tisíc slovenským rodinám - a to každý rok! Alternatívne môžeme povedať, že škoda len z týchto troch zločinov Roberta Fica dosahuje približne sumu, ktorú Slovenská republika vyberie na všetkej DPH za celý rok. To znamená, že ak by túto škodu nespáchal, všetky ceny na Slovensku by mohli byť nižšie o 20%. Miesto toho, aby Robert Fico peniaze využil na pomoc rodinám, tieto peniaze doslova umožnil preflákať a porozdávať kamarátom. Doteraz som písal len o peniazoch. Rovnako veľké, ale skôr morálne škody, napáchal tým, že dlhodobo nechal ľudí vystavených napospas úžerníckym nebankovkám a následne krvilačným exekútorom. Jeho vláda zrušila ustanovenie zákona, ktoré určovalo maximálnu výšku úrokov, ktoré si môžu nebankovky pýtať za svoje pôžičky. Prečo? Zrejme preto, lebo jeho štátny tajomník práve takúto úžernícku firmu založil. Prikázal zrušiť možnosť, aby obecné zastupiteľstvo mohlo zakázať na

území obce či mesta výherné automaty, ktoré doslova devastujú rodiny a umožňujú, aby sociálne dávky končili v hazarde miesto v rodine. Prečo? Zrejme preto, lebo asistent poslanca Smeru, ktorý návrh pretláčal, vo veľkom „podniká“ s automatmi. Ďalšiu morálnu škodu spáchal tým, že bezcitne voči obetiam drog zmenil zákon tak, aby ktorýkoľvek díler tvrdých drog mohol miesto nepodmienečného trestu dostať len trápnu podmienku a zostať na slobode. Prečo? Zrejme sa chcel zapáčiť niektorým zvlášť liberálnym voličom. Hoci pred voľbami sľúbil, že zvýši daň nadpriemerne ziskovým firmám. Urobil presný opak. Najvýraznejšie zvýšil dane slabým, stratovým firmám a živnostníkom výrazne zvýšil odvody. Deťom zrušil CVC. Len preto, aby jeho starostovia mohli viacej míňať na úkor detí, dal zmeniť zákon tak, že stovky cévecéčiek zanikli, a tak deti stratili veľakrát jedinú možnosť na mimoškolské aktivity - krúžky. Ministrovi „spravodlivosti“ toleroval, že zabezpečil prepustenie odsúdeného zločinca, ktorý medzi jeho poslancami v Košiciach vybavil za úplatok predaj lukratívnej nehnuteľnosti pod cenu. Napriek tomu, že jeho vinu potvrdil aj Najvyšší súd, už je vonku. Prečo? Zrejme preto, lebo išlo o ich vlastného človeka, t.j. človeka, ktorý kandidoval za Smer. Takýchto prešľapov Fico spáchal tisíce. Aj ja som si svojho času myslel, že bude iný. Vykľul sa z neho len druhý Mečiar so všetkým zlým, čo

Volím Andreja Kisku

NR 14-12 STRANA - 15

k tomu patrí. Sklamal ma, sklamal tisíce ľudí, ktorí sa už nechcú nechať len opíjať rožkom. 400 tisíc ľudí je neustále bez práce, hoci Fico už šesť rokov s malou prestávkou vládne. Dlh zvýšil katastrofálne. Tretina mladých je nezamestnaných, dve tretiny chcú emigrovať. Dvestotisíc detí odišlo za prácou a nechali doma opustených rodičov. ... hlavne, že sa kamaráti majú fajn.

Preto, budem voliť Kisku. Radšej nepopísaný list, ako štandardný politik so štandardnými politickými zvyklosťami. A vy?

Igor Matovič


... nájdeš, čo hľadáš

PIESTANSKO NITRIANSKO

Rado radí

NOVOMESTSKO-MYJAVSKO

týždenne do 41 000 domácností a firiem

Redakcia: tel/fax: e-mail:

Kmeťkova 10, Nitra 037 / 776 77 86 nitransko@regionpress.sk vydáva: regionPRESS s.r.o. Študentská 2, 917 01 Trnava IČO: 36252417, reg. MKSREV3676/09

Mgr. Radoslav Gloznek

V nasledujúcich týždňoch by som vás chcel postupne oboznámiť s našimi doplnkovými službami, ktoré priamo nesúvisia s inzerciou, no pre biznis sú veľmi užitočné. Niektoré nájdete iba na internete a časť z nich je dokonca bezplatná. S bezplatnou internetovou službou vás zoznámim dnes.

Portál bzzik.sk je internetová služba určená pre malých a stredných podnikateľov v oblasti personálnej inzercie. Slovo Bzzik je odvodené od citoslovca „bzz“, ktorým vyjadrujeme „bzukot“ pracovitých včeličiek. Touto symbolikou chceme docieliť, aby sa služba Bzzik stala miestom, na ktorom sa bude stretávať množstvo pracovných ponúk s ľuďmi, ktorí majú záujem pracovať. Bzzik je dostupný na doméne www.bzzik.sk. Podnikatelia si po registrácii v systéme môžu vytvoriť jednoduchý firemný profil a bezplatné uverejniť pracovnú ponuku, alebo pozvať zaregistrovaných ľudí priamo do výberového

konania. Veľkou výhodou je mailová komunikácia s uchádzačmi o prácu v rámci služby Bzzik, čomu sa určite poteší vaša mailová schránka. Túto službu oceníte aj v budúcnosti, nakoľko celú agendu k pracovnej ponuke nájdete vždy na jednom mieste. V súčasnosti je v službe Bzzik zaregistrovaných viac ako 18 000 uchádzačov o prácu a 1 100 firiem, ktoré uverejnili 1 600 pracovných ponúk. Bzzik prináša výhod oveľa viac a ak máte záujem sa o nich dozvedieť, navštívte našu stránku, alebo nás sledujte na www.facebook.com/bzziksk, prípadne na twitteri, alebo píšte na info@bzzik.sk

DOBRÁ PÔŽIČKA

Inzercia: Daniela Rezáková 0905 400 025 Marcela Kazimírová 0907 779 019 Michaela Baraníková 0905 387 061

100% diskrétnosť pre zamestnaných a dôchodcov

Distribúcia: (50.000 domácností/firiem) Každý týždeň: Nitra, Ivánka pri Nitre, Branč, Veľké Zálužie, Lehota, Drážovce, Štitáre, Jelenec, Pohranice, Žirany, Veľký a Malý Cetín, Čechynce, Golianovo, Rišňovce, Alekšince, Cabaj-Čápor, Rumanová, Zbehy, Čakajovce, Nitrianske Hrnčiarovce

0918 515 297 www.proficredit.sk Pracujem ako viazaný finančný agent pre spoločnosť PROFI CREDIT Slovakia, s.r.o.

45-0016

regionálne noviny

+ v párnom týždni navyše: Jelšovce, Nové Sady, Čáb, Sila, Šurianky, Hruboňovo, Malé Zálužie, Výčapy-Opatovce, Horné Lefantovce, Bádice, Sokolníky, Dolné Obdokovce, Neverice, Kostoľany pod Tríbečom, Ladice + v nepárnom týždni navyše: Klasov, Svätoplukovo, Mojmírovce, Veľká Dolina, Poľný Kesov, Vinodol, Močenok, Horná Kráľová, Paňa

Prosba o pomoc: V prípade, že viete o mieste, kam naše noviny nechodia, dajte nám, prosíme, vedieť. Ďakujeme V našej redakcii si môžete zadať inzerciu do ľubovoľného okresu:

BJ GE HU KE KS SL MI PP PO SN

dosah na 1.500.000

domácností a firiem

CELOROČNÁ PONUKA

Domáce zvieratá

Predaj

Objednávky a info: 8,00-20,00

0903 271 538

53-0043

výkrmových ošípaných, odstavčiat.

59-095-1, 2

BB KY LI LC MT OR PB PD ZV ZH ZA

Západné Slovensko 83.229 Bratislavsko Východ 86.771 Bratislavsko Západ 25.000 Dunajskostredsko 30.000 Galantsko+Šaliansko 26.750 Hlohovecko+Sereďsko 15.000 Komárňansko 30.000 Levicko 25.500 Malacko 50.000 Nitriansko 35.000 Novozámocko 21.000 Pezinsko 32.500 Piešťansko+NM+MY 25.000 Senecko 31.000 Senicko+Skalicko 38.000 Topoľčiansko+PE+BN 52.000 Trenčiansko+IL 45.500 Trnavsko 18.000 Zlatomoravecko Stredné Slovensko 50.000 Banskobystricko+BR 30.000 Kysucko=CA+KM 35.500 Liptovsko=LM+RK 30.000 Lučenecko+VK+PT 39.250 Martinsko+TR 38.600 Oravsko=DK+NA+TS 30.000 Považsko=PB+PU 35.000 Prievidzsko 36.500 Zvolensko+DT+KA 26.500 Žiarsko+ZC+BS 52.000 Žilinsko+BY Východné Slovensko 27.500 Bardejovsko+SK+SP 25.000 Gemersko=RV+RS+RA 25.000 Humensko+VT+SV+ML 82.750 Košicko 22.250 Košicko okolie 12.000 Ľubovniansko 30.500 Michalovsko+TV+SO 35.000 Popradsko+KK 40.000 Prešovsko+SB 30.000 Spišsko+LE+GL

AUTODIAGNOSTIKA .... RK DIAG

Kompletná diagnostika vozidiel USA, EU, AZIA:

• od r.v.1996 po súčasnosť + konektory aj pre staršie modely automobilov • silná podpora vozidiel ázijského trhu Široká podpora riadiacich jednotiek: • motor • klimatizácia • ABS • ABG • IMM • prístrojová doska • komfortné systémy • automatická prevodovka • • nezávislé kúrenie • svetlá • výfuk • EGR • ...atď • Ďalej ponúkam : • diagnostiku Vami predávaného/kupovaného vozidla v mieste predaja vozidla v rámci Nitry + 10 km • predaj náhradných dielov za výborné ceny, predaj diagnostických zariadení

KOMPLETNÁ DIAGNOSTIKA VÁŠHO VOZIDLA U VÁS DOMA LEN 20 € (vrátane DPH a dopravy v rámci Nitry )

Kontakt

NR 14-12 STRANA - 16

Róbert Krajanec RK DIAG, ŽIRANY Tel: 0911 990 397 • Email: krajanecrobo@gmail.com • FB: RK DIAG

45-0095

BV BZ DS GA HC KM LV MA NR NZ PK PN SC SE TO TN TT ZM

Nitriansko Spravodaj 14 12  
Nitriansko Spravodaj 14 12  
Advertisement