Page 1

ia n o r h o P e c d Spoznajte sr

Zadarmo / For free


OBSAH

Vitajte v Regióne Gron ...........................................................

2

4

Ako sa ku nám dostanete .................................................... Prírodné a historické zaujímavosti ..........................

6

10

Kultúra ...............................................................................................

14

Šport, rekreácia, oddych ....................................................

18

Ubytovanie .......................................................................................

21

Gastronómia .................................................................................

22

Tipy na výlety ................................................................................

34

Užitočné informácie a kontakty ..................................

36

Summary ............................................................................................


Vitajte v Regióne Gron

Región Gron vás očarí vidieckym charakterom, ľudovými tradíciami a krásnou prírodou. Územie Regiónu Gron sa rozprestiera v doline stredného toku rieky Hron, ktorú obkolesujú pohoria Tribeč, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a Vtáčnik. Pohoria sú tvorené prevažne mladovulkanickým reliéfom, ktorý je charakteristický veľkou výškovou členitosťou. Najvyšší vrch Vtáčnik s nadmorskou výškou 1346 m sa nachádza na severnej hranici obce Kľak. Vzhľadom na výškovú členitosť je rôznorodá aj klíma. Zatiaľ čo v doline Hrona sa nachádza teplá a suchá oblasť, vo vrcholových polohách pohorí sa návštevníci musia pripraviť na mierne chladnú klímu a výdatné zrážky. Väčšinu územia odvodňuje rieka Hron, ale severozápadnú časť územia prostredníctvom Žitavy odvodňuje rieka Nitra. Náš región je charakteristický rozľahlými lesmi, ktorými vás prevedú početné turistické chodníky a cyklotrasy. Symbol húsky plávajúcej na modrých vlnách pripomína sviežu tepnu regiónu - rieku Hron a evokuje tradičný obraz miestneho vidieka s pažiťami plnými pasúcich sa húsok. Vidiecky charakter územia svojou ponukou zaujímavostí dopĺňajú mestá Žarnovica a Nová Baňa a z Regiónu Gron tak vytvárajú destináciu s atraktívnou ponukou nezabudnuteľných zážitkov. Objavte to najlepšie a najzaujímavejšie z Regiónu Gron!

Obce a mestá regiónu Gron ŽARNOVICA

Vitajte v Regióne Gron .

Okresné mesto a kultúrno­historické centrum v regióne, ktoré si od čias Revištského panstva až po súčasnosť uchováva dlhoročnú priemyselnú tradíciu. Žarnovická plochá dráha je jediná na Slovensku.

NOVÁ BAŇA

Slobodné kráľovské banské mesto s historickým významom, v ktorom pamiatky zlatej éry baníctva obklopené prírodnými krásami, ponúkajú nezabudnuteľný zážitok. V lete je srdcom zábavy obľúbený Tajch.

repište

Križovatka turistických trás, ktoré vás prevedú krásnou prírodou a priblížia históriu obce. Či už chcete kráčať po stopách baníkov, alebo máte záujem o pokoj a relax v lone prírody, tak obec Revište určite navštívte.

2


Veľká Lehota

ostrý GRÚŇ

Obec každoročne víta koscov z celého Slovenska na Majstrovstvách v kosení ručnou kosou - na Ostrogrúnskej ostrej kose. Nezabúda však ani na smutnú históriu Krvavej nedele z januára 1945 a na posledných pamätníkov týchto tragických udalostí.

Gajdošská muzika a detský folklórny festival, to je niečo, čím vás rada poteší táto obec ­hrdá účastníčka Stretnutie Lehôt a Lhot. Na jej pasienkoch vyviera rieka Žitava a rastie poniklec veľkokvetý.

župkov

Jedna z obcí s najstaršie datovanou prvou písomnou zmienkou na Slovensku, v ktorej sa zachovalo svojho času najdlhšie banské dielo na svete.

Horné Hámre

Novodobé Brehy vznikli v roku 1996 odčlenením od Novej Bane. Obec sa však prvýkrát spomína už v roku 1283. Počas svojej histórie sa obec preslávila s bohatými náleziskami drahých kovov a hrnčiarskymi výrobkami, ktoré boli známe v celom Uhorsku.

Obec so svetovo unikátnym náleziskom tetradymitu a zachovalou ľudovou architektúrou. Je ideálnym východiskovým bodom pre výlety do prírody Kľakovskej doliny. Horné Hámre žijú futbalom a hasičstvom. Keď sa však pustíte na potulky prírodou, objavíte odľahlý Kostivrch, osadu učupenú v lone prírody. Tu sa v lete koná alternatívny hudobný festival.

Kľak

Chcete sa vydať po stopách partizánov a bojov druhej svetovej vojny? V obci Kľak a v jej okolí si prídu na svoje nielen nadšenci histórie, ale aj turisti, ktorých lákajú prírodné krásy.

Orovnica

História malej obce ležiacej na úpätí Pohronského Inovca sa píše od roku 1209. Vo svojich dejinách obec zažívala krušné časy, ale v súčasnosti patrí medzi rýchlo rozvíjajúcej sa obce.

Tekovská Breznica

Obec Tekovská Breznica leží pod najmladšou sopkou v Karpatskom oblúku, Putikovým vŕškom. Sopečnej erupcie sa však obávať nemusíte. Na vulkanickom reliéfe vyhasnutej sopky vás prekvapí len krásna príroda a zaujímavé historické pamiatky.

Voznica

Brehy

Hronský Beňadik

Gotický benediktínsky kláštor dýcha takmer 1000-ročnou tradíciou. Perla Pohronia sa týči nad vinohradmi s vínnymi pivničkami v úzkej Slovenskej bráne.

píla

Píla, najmenšia obec okresu je miestom, kde sa zbieha viacero cyklotrás z Kľakovskej doliny, z Veľkého Poľa, aj z Novobanska. V lete obec svojou návštevou tešia mladí študenti výtvarného umenia.

Rudno nad Hronom

Baníctvo a stredoveký hrad na vŕšku Ivankovo, s týmto sa spájajú dejiny Rudna nad Hronom. V 19. storočí tu fungovala skláreň, ktorej tovar bol vyvážaný až do Egypta. Nadšenci prírody môžu objavovať krásy pralesa Drastvica.

Malá Lehota

Obec Malá Lehota so svojím roztrateným osídlením je typickým príkladom novobanskej štálovej oblasti. Ostatné členské subjekty Blanc s.r.o. ∫ Drevenica Revište ∫ Mestské lesy spol. s r.o. ∫ SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani ∫ SOŠ Žarnovica - Turistická ubytovňa pri SOŠ ∫ OZ TAJCH ∫ RZ Branko ∫ Penzión NO.1 ∫ Penzión pod kaštieľom ∫ Vila Silver Green ∫ MTK Tatran - Klub slovenských turistov Tatran ZC ∫ RZ a Koliba Riečky ∫ AGROALM, s.r.o. ∫ Hotel Hron*** ∫ RNDr. Anna Štefanková ∫ Cukráreň Alžbetka ∫

3


Ako sa ku nám dostanete

Región Gron sa nachádza v srdci stredného Pohronia, kde údolie rieky Hron obklopujú pohoria Tríbeč, Pohronský Inovec, Vtáčnik a Štiavnické Vrchy. Centrom regiónu sú mestá Žarnovica a Nová Baňa, ktoré sú ideálnymi východiskovými bodmi pre výlety do okolia. Výbornú dopravnú dostupnosť regiónu zabezpečuje hlavný železničný ťah Nové Zámky - Zvolen a rýchlostná cesta R1, na ktorú nadväzuje sieť miestnych komunikácií. Letisko v Sliači je vzdialené približne 60 km. Región GRON vás očarí vidieckym charakterom, ľudovými tradíciami a prírodnými krásami. Ak hľadáte oddych a rekreáciu v krásnej prírode, alebo ste hladní po spoznávaní histórie, u nás nájdete z každého trochu.

Takto nám sa ku nete . dosta

1 4


AUtoM

AUtobusom

Vďaka svojej polohe na križovatke cestných komunikácií a v blízkosti rýchlostnej cesty R1, má Región GRON výbornú dopravnú dostupnosť z každého smeru. Rýchlostná cesta R1 vedie údolím rieky Hron a zjazd z R1 je možný v Hronskom Beňadiku, Novej Bani, Žarnovici a Lehôtke pod Brehmi. V smere zo západu na východ prechádza územím cesta prvej triedy I/65, ktorú v Žarnovici križuje cesta II/428 v smere sever - juh. Na hlavné cestné komunikácie sa napájajú cesty III. triedy, ktoré vás privedú k cieľu vašej cesty. V mestách aj obciach sú k dispozícii vyhradené parkoviská alebo značené parkovacie miesta. V meste Žarnovica je parkovanie bezplatné a informácie o cenách parkovného v Novej Bani nájdete na:

Autobusy diaľkovej dopravy majú zastávky v mestách Nová Baňa a Žarnovica, odkiaľ premávajú priame spoje do krajských miest Slovenska ako Bratislava, Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Košice a Prešov. Priamym spojom je Región GRON dostupný aj hlavnému mestu Českej republiky - Prahy. Na spoje diaľkovej autobusovej dopravy nadväzujú miestne autobusové spoje, ktoré vás dopravia aj do tých najvzdialenejších kútov regiónu. Autobusovú dopravu zabezpečuje SAD Zvolen. Informácie o možnostiach autobusovej dopravy nájdete na webstránkach: www.cp.sk a www.sadzv.sk alebo na infolinke SAD Zvolen +421 (0) 900 218 111

www.novabana.sk

VLAKOM Vlakové stanice, do ktorých vás dopravia rýchliky a zrýchlené vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, sa nachádzajú v mestách Žarnovica a Nová Baňa. Osobné vlaky majú zastávky aj v ďalších obciach ako: Hronský Beňadik, Tekovská Breznica, Rudno nad Hronom a Voznica. Z Bratislavy sa do Regiónu GRON pohodlne dostanete rýchlikom už za 2 hod. 30 min., z Košíc za 4 hodiny, zo Žiliny za 2 hod. 40 min. Z Prahy vás do regiónu dovezie EC vlak približne za 8 hodín. Cestovné lístky si môžete zakúpiť na stanici v Žarnovici alebo v Novej Bani, kde je navyše možná rezervácia a predaj cestovných lístkov, miesteniek, ležadiel a lôžok vo vnútroštátnej a medzinárodnej preprave. Viac informácií o spojoch a možnostiach železničnej dopravy nájdete na webstránkach: www.cp.sk a www.slovakrail.sk alebo na infolinke ZSSK č. 18 188

1 5


Prírodné a historické zaujímavosti prírodné zaujímavosti Rieka Hron ...najobľúbenejšia rieka vodákov. Dominantou Stredného Pohronia je nepochybne samotná rieka Hron, ktorá je druhou najdlhšou riekou Slovenska. Hron pramení pod Kráľovou hoľou v nadmorskej výške 980 m n. m. a po 298 kilometroch ústi do Dunaja pri obci Kamenica nad Hronom. Rieka Hron je minimálne poznačená ľudskou činnosťou, a preto je najvyhľadávanejšou a najobľúbenejšou vodáckou riekou na Slovensku. Splav Hrona zaberie približne deväť dní, počas ktorých je možné obdivovať impozantné pohoria, hradné zrúcaniny či historické mestá. V Regióne Gron môžu vodáci zakotviť a oddýchnuť si vo vodáckej základni pri Drevenici Revište alebo v obci Brehy.

Starohutský vodopád Národná prírodná pamiatka Starohutský vodopád je prvou zastávkou Náučného chodníka Vojšín. Samotný vodopád sa nachádza 300 m severne od osady Stará Huta (časť Novej Bane) na lesnom potôčiku, ktorý sa neskôr vlieva do Starohutského potoka. S výškou 5 metrov je jedným z najmohutnejších vodopádov v slovenských mladovulkanických pohoriach.

prameň žitavy V obci Veľká Lehota, na severnom svahu Kamenného vrchu, v nadmorskej výške 625 metrov, pramení rieka Žitava. Z malého močariska tu vyteká úzky potôčik, z ktorého sa postupne stáva rieka s dĺžkou takmer 100 km. Vody Žitavy končia svoju púť neďaleko Šurian, kde sa vlievajú do rieky Nitra. Horné Požitavie je charakteristické zarezaným údolím v tvare písmena V, ktoré je vtesnané medzi pohoria Pohronský Inovec a Tríbeč.

vtáčnik

Niečo sti nečno i d e j o n. u Gro n ó i g Re

6

Vtáčnik je s nadmorskou výškou 1346 metrov najvyšším vrchom Stredného Pohronia. Mohutný vrchol sa týči nad Kľakovskou dolinou na severnej hranici okresu Žarnovica. Turistom sa z neho ponúkajú nádherné panoramatické výhľady na Žiarsku a Hornonitriansku kotlinu. Svahy Vtáčnika sú charakteristické množstvom výrazných skalných útvarov sopečného pôvodu, ktoré vyčnievajú vysoko nad okolitý terén. Najzaujímavejšími lokalitami s výskytom skalných veží sú Kláštorská skala a Ostrovica. Vrcholová časť pohoria Vtáčnik je za účelom ochrany typických zakrivených a zakrpatených exemplárov buka a zástavovitých foriem ihličnanov, vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu.


Andezitové kamenné more Kamenné more v obci Malá Lehota je poslednou - ôsmou zastávkou Náučného chodníka Vojšín. Táto národná prírodná pamiatka o rozlohe 30 x 100 m sa nachádza vedľa hlavnej cesty v časti Skálie. Kamenné more vzniklo rozpadom lávového prúdu z tmavých andezitov, pred 14,5 miliónmi rokov. Vplyvom vonkajších podmienok sa lávový prúd rozpadol na nepravidelné, viacuholníkové bloky, z ktorých každý váži približne pol tony.

Debnárova (Jazvinská) jaskyňa Hoci by ste krasové útvary hľadali skôr v iných oblastiach Slovenska, v pohorí Tríbeč sa skrýva Kostoliansko - Lehotský kras, v ktorom je známych niekoľko pozoruhodných krasových útvarov. Na území obce Malá Lehota sa nachádza celkovo 5 jaskýň, z ktorých je najväčšia Debnárova (Jazvinská) jaskyňa. Vplyvom pôsobenia vody sa vo vápencoch vytvorila 44 metrov dlhá jaskyňa, vyzdobená skrasovatenými puklinami, stalaktitmi, stalagmitmi a zaujímavo sfarbenými nátekmi na stenách.

Putikov vŕšok Sopka Putikov vŕšok je pozostatkom najmladšej lokality sopečnej činnosti v Karpatskom oblúku. Táto sopka bola naposledy aktívna pred 130 až 140 tisíckami rokov. Sopečný kužeľ je tvorený troskami z pyroklastických sedimentov a z bazaltových prúdov rôznej dĺžky. Zarovnaný vrchol sopky sa nachádza v nadmorskej výške 487 metrov. Približne v polovici sopečného kužeľa sa nachádza jaskyňa, ktorú miestny obyvatelia volajú Sézam. Ide o bočný sopúch, ktorým pri erupcii unikali sopečné plyny a roztavená magma. Putikov vŕšok je od roku 1996 vyhlásený za prírodnú pamiatku.

Veľký Inovec Na západnom okraji okresu Žarnovica sa do výšky 900 m n. m. týči najvyšší vrch Pohronského Inovca - Veľký Inovec. Turisticky obľúbený vrch je najjednoduchšie dostupný po modrej značke z Veľkej Lehoty, ale dostanete sa naň aj zo Starej Huty, Novej Bane či Tekovských Nemiec. Vrchol tvorí zvetrané bralo andezitového pôvodu, ktoré je prírodnou pamiatkou.

Pokutská dolina Impozantnú prehliadku krásnej prírody pohoria Vtáčnik ponúka túra Pokutskou dolinou. Úzkou dolinou Pokutského potoka sa od obce Ostrý Grúň až po chatu Škurátka tiahne 10 km dlhá asfaltová cesta, ktorá je obľúbenou trasou peších turistov a cykloturistov. V minulosti dolinou viedla trasa lesnej železničky, po ktorej návštevníkov prevedie náučný chodník. Najzaujímavejšou pamiatkou na lesnú železničku je unikátny zemný most Pokuty. V závere Pokutskej doliny sa nachádza najväčší vodopád v CHKO Ponitrie. Pokutský vodopád odporúčame navštíviť v jarných a jesenných mesiacoch, kedy je prúd padajúcej vody najmohutnejší.

Nálezisko Tetradymitu V obci Župkov sa v malej, dnes už zasypanej štôlni v lokalite Pod Angletovcami, nachádza jedno z troch svetových nálezísk vzácneho minerálu - Tetradymitu (sulfidtelurid bizmutitý – Bi2Te2S). Vznik minerálu nie je úplne objasnený, ale zvyčajne sa vyskytuje na hydrotermálnych ložiskách zlata. Tetradymit je veľmi krehký, oceľovosivý minerál, ktorý sa vyznačuje silnou fluorescensciou. Z obce Župkov vedie k nálezisku náučný chodník s informačnými tabuľami, na ktorých sa nachádzajú podrobné informácie o ťažbe vzácneho minerálu.

Prírodná rezervácia Bujakov vrch Na hranici Novej Bane a Veľkej Lehoty, asi v polovici vzdialenosti medzi Vojšínom a Sedlovou skalou, sa rozprestiera prírodná rezervácia Bujakov vrch, do ktorej vás zavedie trasa náučného chodníka Vojšín. Na území o rozlohe 1,26 ha je hojne rozšírený mimoriadne vzácny a chránený poniklec veľkokvetý. Od marca do začiatku mája je lokalita posiata množstvom nápadných, ružovofialových kvetov. Okrem ponikleca môžete v okolí nájsť aj ďalšie vzácne rastliny ako ľalia zlatohlavá či orchidea vstavač májový.

7


PRíRODNé A HISTORICKé ZAUJíMAVOSTI

historické zaujímavosti Hrad Revište V romantickom prostredí neďaleko Žarnovice na strmom brale nad riekou Hron sa týči zrúcanina niekdajšej dominanty Revištského panstva. Hrad Revište bol postavený začiatkom 14. storočia ako strategická obrana obchodnej cesty Pohroním, ktorá viedla k stredoslovenským banským mestám. Staršia neskorogotická časť hradu bola neskôr posilnená vonkajšími renesančnými hradbami. Hrad bol dvojpodlažný, mal štyri veže, nádvorie predelené múrom a studňu, ktorá údajne siahala až po Hron. Legenda, ktorá hovorí o prepojení hradu so žarnovickým kaštieľom, je opradená mnohými tajomstvami. Dôveryhodné dôkazy o pravdivosti neexistujú. Pravdou však ostáva, že pod žarnovickým kaštieľom je kamenná, doteraz nepreskúmaná chodba. Kam asi vedie?

Mestský kaštieľ v Žarnovici Národná kultúrna pamiatka Mestský kaštieľ stojí na mieste bývalého žarnovického hradu z 15. storočia. Neskorogotický hrad bez veže, ktorý slúžil ako rezidencia hradných pánov dal vystavať Urban Dóczy. V 17. storočí sa hrad dostáva pod správu Banskej komory, ktorá nechala k hradu pristavať Dolný kaštieľ. Starý objekt hradu bol koncom 20. storočia zbavený obranných múrov a budova vnútorného kaštieľa bola prispôsobená pre kancelárske priestory. Dnes je Horný kaštieľ v zanedbanom stave, pripomína časy feudalizmu, ale stále zostáva symbolom mesta. Momentálne je v súkromných rukách. Dolný kaštieľ je zrekonštruovaný, slúži ako obradná sieň.

Hrad Marcus a 16. zastavenie Barborskej cesty Replika stredovekého štvorpodlažného hradu sa nachádza v lokalite “Pri novom kríži” v obci Repište. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, hrad bol postavený až v 21. storočí. V blízkosti hradu vedie Barborská cesta, ktorá prepája vybrané banské mestá stredného Slovenska a turistov oboznámi s hodnotami baníctva, históriou a prírodným bohatstvom. Turisti prichádzajúci po tomto náučnom chodníku, sa môžu zastaviť pri Kaplnke sv. Barbory, ktorá je vstavaná do oplotenia hradu a predstavuje 16. zastavenie Barborskej cesty. Počas putovania môžu turisti zbierať do „Pasu pútnika“ pečiatky a v závere tak získať Certifikát o absolvovaní Barborskej cesty. V Repišti môžete pečiatku získať na obecnom úrade alebo v Pohostinstve Repište.

8

Radnica v Novej Bani Dominanta mesta bola postavená v 14. storočí pravdepodobne ako kráľovský dom, v ktorom sídlil banský gróf. Pôvodne štvorpodlažná gotická pevnostná stavba bola po požiari v prvej polovici 18. storočia prestavaná. Odstránilo sa tretie poschodie a pribudla hranolová veža. Od roku 1972 v budove sídli Pohronské múzeum. V múzeu je inštalovaných niekoľko stálych expozícií (expozícia pravekého osídlenia Žiarskej kotliny, histórie mesta, sklárstva, národopisná a umeleckohistorická expozícia, vulkán Putikov vŕšok a iné). Múzeum tiež pravidelne obmieňa výstavy s rôznymi témami. Služby pre verejnosť poskytuje aj odborná knižnica Pohronského múzea.

Kostol sv. Alžbety a Kostol narodenia Panny Márie Národné kultúrne pamiatky v meste Nová Baňa. Kostol sv. Alžbety z roku 1391 je jednou z najstarších architektonických pamiatok v meste. Jednoloďová stavba so zaklenutou krížovou klenbou sa nachádza na Námestí sv. Alžbety. Jej história je úzko spätá so susednou budovou baníckeho špitálu. Kostol Narodenia Panny Márie je jednou z dominánt mesta a nachádza sa nad Námestím Slobody. Pôvodne gotický kostol bol po zničení tureckými vojskami prestavaný na trojloďovú barokovú baziliku. Gotické prvky sa zachovali v presbitériu a na štítovej fasáde.

Pamätníky SNP v Kľakovskej doline Smutné obdobie 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania značne ovplyvnilo dovtedy pokojný život v Kľakovskej doline. Spomienkou na obete vojny a výstrahou, aby sa podobné činy už neopakovali, sú početné pamätníky, nachádzajúce sa v celej doline. Prvý pamätník obetiam 2. svetovej vojny sa nachádza na námestí v Žarnovici. Socha partizána stojí na mieste porady ilegálnych pracovníkov novobanského okresu zvolanej v roku 1940. V neďalekej obci Horné Hámre nájdeme hneď tri pamätníky. Pamätník SNP na Brode je postavený na pamiatku bojov, ktoré sa na týchto miestach odohrali 26. a 27. septembra 1944. Na pamiatku partizánom z guľometného hniezda, ktorí padli počas bojov o oslobodenie, je postavený pamätník pri hlavnej ceste smerom na Veľké Pole. Tretí pamätník sa nachádza na cintoríne, je venovaný pamiatke padlých vojakov Trnavskej posádky. SNP najviac poznačilo obce Ostrý Grúň a Kľak, v ktorých bol spáchaný jeden z najhorších vojnových zločinov na civilnom obyvateľstve. Udalosti známe ako Krvavá nedeľa 1945 pripomína pamätník umučených občanov v Ostrom Grúni, pomník nad spoločným hrobom povraždených v obci Kľak a pamätné izby.


PRíRODNé A HISTORICKé ZAUJíMAVOSTI

Ľudová architektúra Vo viacerých obciach regiónu sa do súčasnosti zachovali pozostatky tradičnej ľudovej architektúry. V Novej Bani sa nachádza niekoľko baníckych domčekov, ktoré sú charakteristické drevenou pavlačou na priečelí domu. Jeden z domčekov sa zachoval na Vŕškoch a druhý, 200 rokov starý domček stojí na Moyzesovej ulici. V obci Župkov sa nachádza drevený domček postavený na kamenných základoch, ktorý bol v roku 2014 kompletne zrekonštruovaný. V súčasnosti v ňom môžu návštevníci obdivovať tradičné zariadenie, ktoré sa používalo na dedinách. Drevenica býva tematicky zariadená podľa ročných období. V obci Brehy môžu návštevníci obdivovať Fabkov dom, ktorý je zaujímavý slamenou strechou a hlinenými omietkami. Patrí k najstarším domom v obci.Pôvodnú architektúru vo Veľkej Lehote reprezentuje nový skanzenový domček, v ktorom sa nachádza pôvodné zariadenie a ukážka miestnych krojov.

Banícko - technické pamiatky v Novej Bani V okolí mesta Nová Baňa sa zachovalo mnoho povrchových i podpovrchových banských diel, ktoré nám v súčasnosti pripomínajú zašlé časy intenzívnej ťažby drahých kovov. Banské diela sú najrozšírenejšie v oblasti Gupne a sedla Havranej skaly. Spomenúť môžeme početné povrchové dobývky a šachty, ktoré sledujú mohutný východ žily Reissenschuch, dobývky v štôlni Maden Klotzner, Starú dedičnú štôlňu Reissenschuch, jednu z najstarších šácht - Klingsbitner, či mnoho ďalších banských diel. Na západnom svahu vrchu Háj sa nachádza najvýznamnejšia šachta Althandel, ktorá mala 6 dobývacích obzorov. Na odvodňovanie baní v oblasti Najfangu a Vŕškov bola vybudovaná Hronská dedičná štôlňa s celkovou dĺžkou 14,5 km. Pre prívod vody dôležitej pre prevádzku banských zariadení bol vybudovaný Tajch a systém vodných jarkov. História baníctva v Novej bani je spojená aj s prvým použitím Potterovho ohňového stroja na európskom kontinente, ktorý bol spustený do prevádzky v roku 1724. Repliku ohňového stroja môžu návštevníci obdivovať v Pohronskom múzeu.

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku

DREVENICA, žUPKOV

Dedičná štôlňa Jozefa II. a banskotechnické pamiatky v Rudne nad Hronom a Brehoch Málokto vie, že štôlňa, ktorá ústi do Hrona neďaleko mlyna vo Voznici, je svetovým unikátom. Dedičná štôlňa Jozefa II. (alebo Voznická dedičná štôlňa) s dĺžkou 16 310 metrov, bola v období 18. a 19. storočia najväčším banským dielom na svete. Namiesto plánovaných 30 rokov trvalo razenie dedičnej štôlne s väčšími i menšími prestávkami 96 rokov. Jej dĺžka proti plánovaným 13 574 m dosiahla konečnú dĺžku 16 310 m. Dedičná štôlňa Jozefa II. patrí z meračského a technicko - organizačného hľadiska k úctyhodným dielam. Je zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Asi 2 km juhovýchodne od centra obce Rudno nad Hronom sa nachádza Dedičná štôlňa Anna - Božena, či objekty banského vodohospodárskeho systému. V obci Brehy zaujmú povrchové dobývky a štôlne na žilách Priečna a Johan De Deo - Filip, či pozostatky tajchu v Liešňanskej doline.

Na skalnom návrší nad obcou Hronský Beňadik stojí monumentálny opevnený benediktínsky kláštor, ktorý patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie gotické stavebné pamiatky na Slovensku. Kláštor bol založený v roku 1075 zakladajúcou listinou Svätobeňadického opátstva. Na základoch románskej baziliky v súčasnosti stojí gotická katedrála, ktorá svojou majestátnosťou pohltí každého návštevníka už pri príchode. V roku 1483 sa pri vysvätení dostala do baziliky vzácna relikvia. Kúsok šatky svätej Veroniky, ktorou utierala zakrvavenú Ježišovu tvár, daroval opátstvu kráľ Matej Korvín, ktorý ju dostal od pápeža Pavla II. Celý kláštorný komplex je obohnaný hradbami zo 16. storočia, ktoré z chrámu vytvorili protitureckú pevnosť. Z opevnenia je najzaujímavejšia Čierna brána, kde je umiestnená plastika Madony, ktorá podľa povesti zastavila turecké nájazdy.

kláštorný komplex, hronský beňadik

9


Kultúra kalendár podujatí JANUáR • Spomienka na Krvavú nedeľu v Kľakovskej doline - Každoročne si dolina

pripomína smutné udalosti z 21. januára 1945. Obce Ostrý Grúň a Kľak (045/6866 114)

• Novobanskí heligonkári, Nová Baňa

- Prehliadka tradičného umenia domácich heligonkárov aj hostí z rôznych kútov Slovenska, podujatie má tradíciu od r. 1984. Mesto Nová Baňa (045/678 2885)

FEBRUáR • Gajdošské fašiangy v Malej Lehote

- Medzinárodné stretnutie gajdošov a gajdošských hudieb sa koná už od r. 1987. Obec Malá Lehota, BBSK ­ POS ZH, Cech slov. gajdošov (045/689 7519) Ostrogrúnska ostrá kosa

• Zimná folková Nová Baňa Mesto Nová Baňa (045/678 2885)

JúN

• Fašiangy a zabíjačky

Viaceré obce, napr. Repište, Kľak, Rudno n. Hr., Voznica, Orovnica, Hr. Beňadik, Žarnovica...

MAREC • Melekova divadelná Nová Baňa

- Súťažná viacdňová prehliadka regionálnych ochotníckych divadiel konajúca sa od roku 1975. Mesto Nová Baňa, POS ZH (045/678 2885)

• Karneval na lyžiach,Ski Blanc Ostrý Grúň - Na lyžiach v maskách.

(+421 905 643 010) www.skiblanc.sk

APRíL • Odomykanie Hrona

- Vodník Čochtan a Neptún spolu slávnostne otvárajú sezónu splavov na Hrone. OZ Lodenica pod orechmi (+421 903 523 653)

MáJ • Noc múzeí a galérií

- Medzinárodný deň múzeí. Pohronské múzeum (045/685 5178)

10

• Medzinárodný deň detí - Medzinárodný deň detí v obciach.

• Detský folklórny festival „Pod Inovcom“ - Každoročne môžete v amfiteátri

vo Veľkej Lehote navštíviť festival detských folklórnych súborov so sprievodným jarmokom a atrakciami. Obec Veľká Lehota a BBSK - Pohronské osvetové stredisko (045/672 61 49)

• Memoriál Jiřího Kraifa na Revištskom Podzámčí - Varenie poľovníckeho gulášu pre súťaživých kuchárov. A my si na nich potom pochutnáme! www.drevenicareviste.sk

rty, Konce ia, taven preds aly, festiv . trhy..

Odomykanie hrona, brehy


• Os t r o g r ú n s k a o s t r á ko s a Majstrovstvá v kosení ručnou kosou

- Na malebných lúkach nad Segetovým štálom sa schádzajú kosci z celého Slovenska. Súťažiaci kosia v krojoch, diváci sa môžu voziť na traktore, pochutnať si na guláši, haluškách a kúpiť si domáce remeselné výrobky. Obec Ostrý Grúň, BBSK – Pohronské osvetové stredisko (045/686 6114)

• Vítanie leta na Tajchu

• Gothoom open air fest, Kollárová, Ostrý Grúň - Trochu tvrdší žáner než je väčšina zvyknutá. Medzi svojimi je tento metalový festival jeden z najobľúbenejších. www.gothoom.com

• Pivné slávnosti v Tekovskej Breznici

- Víkend preliaty pivom a zábavou. Bowling Bar (045/686 1052) a Obec Tekovská Breznica (045/678 2885)

- Popoludnie s najmenšími a leto sa môže začať! Tajch u Igora (+421 904 158 087, 045/678 2885)

• Guláš Majster, Rudno nad Hronom Obec Rudno n. Hr. (045/685 6253)

• Poľovnícka zábava, Hronský Beňadik

Obec Hr. Beňadik (045/689 3230, 045/689 3116)

JúL Kultúrne leto v Novej Bani • Letná folková Nová Baňa • Rocková noc • Letné kino

Tajch u Igora (+421 904 158 087, 045/678 2885)

• Banícky fakľový sprievod a Anna bál

- Banícke zvyky ožívajú vo fakľovom pochode so zastavením pri Baníckej kaplnke, a pokračujú večernou zábavou. Permoníci prídu tiež! Mesto Nová Baňa (045/678 2885)

• Dni panovníka Rastislava na „hrade“ v Hronskom Beňadiku

- Víkend po sviatku sv. Cyrila a Metoda patrí slávnostiam v duchu starých tradícií. Spoločnosť za zachovanie tradícií (+421 907 324 010)

banícky fakľový sprievod, nová baňa

detský folklórny festival „Pod Inovcom“

11


KULTúRA

AUGUST Kultúrne leto v Novej Bani • Rock is back • Šláger na Tajchu • Rozlúčka s prázdninami

Tajch u Igora (+421 904 158 087, 045/678 2885)

• Noc hradov a zrúcanín na hrade Revište - Kde môžete stretnúť ozajstných rytierov, šľachticov, Turkov či sokoliarov? No predsa na Revišti! www.hradreviste.sk

• Krajský medový festival, Žarnovica

- Prehliadka včelárov z celého kraja, o zábavu sa stará dychovka. Vy koštujete medoviny, medovníky a medík Spolok včelárov SR, Mesto Žarnovica (045/321 24 10)

• Brežské remeselné dvory a Guláš majster, Brehy- Súťaž vo varení gulášu a prehliadka remesiel. Obec Brehy a OZ Brežan (045/685 7008 +421 902 354 156)

noc hradov a zrúcanín na hrade revište

október • Na cimbalovú nôtu, Nová Baňa

- Nesúťažná prehliadka cimbalistov a zaujímavých hudobných hostí sa koná na počesť miestneho rodáka výrobcu cimbalov, Jozefa Tužinského. Mesto Nová Baňa a OZ Cimbal (045/678 2885)

• Obecné dni - Niektoré sú väčšie, niektoré menšie a

• Zamykanie Hrona - Vodník a Neptún sa opäť

• Kotlíkový guláš v Kolibe Riečky

• Spievam, spievaš, spievame

niekedy oslavujeme rôzne výročia. Obec Píla hostí študentov na workshope zakončenom výstavou.

- Jazdenie na koni, trampolíny, ľudovky a hádzanie halušiek v drevenej kolibke. www.kolibariecky.sk (+421 915 526 050)

• Ticho na náhornej plošinke

- Alternatívny umelecký festival na Kostivrchu, ktorý nenaruší atmosféru okolitej prírody. GPS: 48.484584, 18.657202, Facebook: Blueshaman Pedro

stretnú, aby zamkli Hron na zimu. OZ Lodenica pod orechmi (+421 903 523 653) - Každý druhý rok sa koná regionálna súťažná prehliadka folklóru. Obec Voznica, BBSK - Pohronské osvetové stredisko (045/682 0037)

• Lampiónový sprievod Žarnovicou Facebook: Mestský mládežnícky parlament ZC

• Večerné prehliadky v múzeu - Počas 1. júlovej a augustovej soboty. Pohronské múzeum (045/685 5178) september • Dni mesta Žarnovica - Akcia plná aktivít,

koncertov, súťaží, divadla a zábavy spojená s mestským jarmokom. Mesto Žarnovica a organizácie (045/321 24 10, +421 911 555 767)

• Novobanský jarmok - Bohatý program, ľudové remeslá a miestne výrobky, to je len časť z bohatého repertoáru zábavy a chutí. Mesto Nová Baňa (045/678 2885)

12

novobanský jarmok


KULTúRA

na cimbalovú nôtu, nová baňa

dni mesta žarnovica

november Jeseň sa nesie v duchu hodových a Katarínskych zábav.

spievaš, spievam, spievame, VOZNICA

december • Vianočný čas v obciach a v mestách

- Príchod Mikuláša, benefičné koncerty v mestách, v Pohronskom múzeu, vianočné trhy a obecné zabíjačky, voňavé dobroty a predvianočná atmosféra. Župkovská zabíjačka (045/686 6122)

• Silvester v regióne

- Snáď každá obec oslavuje príchod nového roka – niektoré zábavou, iné nočnou turistickou vychádzkou.

Kino na malomestský spôsob Letné kino v amfiteátroch Koleso v Župkove a na Tajchu, videoprojekcie v kine Vatra v Novej Bani a v Kultúrnom dome v Žarnovici vianočné trhy

sledujte www.regiongron.sk

13


Šport, rekreácia, oddych KAM ZA VODOU? Tepna regiónu - splav rieky Hron Nástupné miesta sú v Revištskom Podzámčí a v Brehoch. V Drevenici Revište je k dispozícii požičovňa člnov, reštaurácia a kemping. Brehy sú miestom, kde Neptún a vodník Čochtan odomykajú a zamykajú Hron.

Rekreačná oblasť Tajch Obľúbená rekreačná zóna Novobančanov je čoraz populárnejšia aj medzi návštevníkmi zo širšieho okolia. Oblasť ponúka mnoho možností na športovanie, ubytovanie aj stravovanie. V letnej sezóne je tu živo aj vďaka pestrým kultúrnym podujatiam či letnému kinu. www.tajch.eu, tel.: +421 915 322 087, +421 918 771 877, GPS: 48.45462, 18.63783

Vonkajší bazén, SOŠ Žarnovica V letných mesiacoch prevádzkuje SOŠ kúpalisko s plaveckým bazénom s vyhrievanou vodou a s bufetom. tel.: +421 910 324 350, 045/681 2371-2, www.soszc.eu

PEŠIA TURISTIKA Náučné chodníky

Revištské Podzámčie - GPS: 48.52073, 18.72859 Brehy - GPS: 48.40830, 18.65362

AGROTURISTIKA Ranč Blanc Jazdenie na koni v lete, ale aj v zime či nefalšovanú rybačku, si môžete vychutnať v malebnom prostredí strediska Ranč Blanc, Kollárová. Prechádzky na koňoch vo voľnej prírode, jazdenie v korale, lov pstruhov - to je lákavá ponuka ranču.

tel.: +421 681 31 74, mob.: +421 905 643 010, GPS: 48.55654, 18.6759, www.skiblanc.sk

Drevenica Agroalm Nádych skutočného vidieka a statku zažijete na farme v obci Píla. Firemné stretnutia a rodinné oslavy môžu mať úplne iný ráz. Potrebné rezervovať vopred. tel.: +421 904 100 081, agroalm@gmail.com

14

V Regióne Gron sa na spoznávanie krajiny ponúka hneď niekoľko značených náučných chodníkov. V okolí Novej Bane je to NCH Vojšín a Zvonička, celou Kľakovskou dolinou vedie NCH Po stopách lesnej železničky v Kľakovskej doline a v poslednej obci doliny, v Kľaku, sa nachádza najnovší Kľakovský NCH. V Župkove odhaľuje jedinečný minerál NCH Tetradymit a k Revištskému hradu návštevníkov sprevádza NCH Majitelia hradu Revište. Obec Repište leží na hlavnej trase pútnickej Barborskej cesty ako jej 16. zastavenie. V Tekovskej Breznici si cestou na hrad môžete okrem turistickej značky zvoliť aj ľudový “náučno-poučný” chodníček. nch ZVONIčKA

svoj Ak chcete stráviť voľný čas aktívne ...


KAM ZA ŠPORTOM V ZIME? Ski Blanc

nch vojšín

Klub slovenských turistov MTK Tatran, Žarnovica Medzi tradičné, každoročne organizované klubové akcie patria Výstup na Vtáčnik pri príležitosti výročia SNP a Štefanská prechádzka Revištským Podzámčím (26.12.). Klub tiež organizuje túry do okolia, ale aj do rôznych iných kútov Slovenska. Raz do roka je možné pridať sa k výletu do zahraničia. V roku 2015 sa klubu podarilo vyznačiť trasu okolo Revištského Podzámčia. tel.: +421 903 527 090, +421 903 271 280 (Klub slovenských turistov Tekovská Breznica tel.: +421 907 809 153, 045/686 1176) (Klub slovenských turistov Hronský Beňadik tel.: +421 918 480 434, 045/689 3239)

Stredisko vás uvíta na zasneženom svahu so 4 vlekmi, ponúkne vám kompletný skiservis, požičovňu a večerné lyžovanie, sánkarskú dráhu či snowtubing. Lokalita vás očarí prostredím a rodinnou atmosférou. Okolím lyžiarskeho strediska vás prevedú udržiavané bežkárske trasy. Doplnkovou službou je výroba kanadských saní z vysokokvalitného a odolného materiálu, ktoré má vo výstroji aj Horská záchranná služba.

PRE CYKLISTOV Cyklotrasy Kľakovskou dolinou a Novobanské MTB cyklotrasy potešia milovníkov prírody, ktorí sa nezaobídu bez svojho dvojkolesového tátoša. (viac info na: cyklosport3000.sk a klakovskadolina.sk). Významnou križovatkou cyklotrás je obec Píla, kde sa môžete vybrať smerom na Novobansko, do Kľaku, ale aj smerom na Veľké Pole, kadiaľ vedia cyklotrasa Mikroregiónu Medzihorie. V Rudne nad Hronom, vo Voznici (Richňavskou dolinou), v Žarnovici a v Repišti sa napojíte na cyklotrasy Bajkom k Tajchom.

Fourcrossové a freeride areály Bike Park Muchov vršok, Žarnovica GPS: 48.48874, 18.69639 / Bike & Freerun park, Nová Baňa GPS: 48.42890, 18.62946 / Bikepark Hubačov, Malá Lehota GPS: 48.48895, 18.59197

www.skiblanc.sk - tel.: +421 681 31 74, mob.: +421 905 643 010, GPS: 48.55654, 18.6759 Ski centrum Drozdovo, Nová Baňa - www.penziondrozdovo.sk, tel.: +421 948 749 350, GPS: 48°25‘44.8“N 18°33‘10.8“E Lyžiarske stredisko Hubačov štál, Malá Lehota - www.hubacov.sk, tel.: +421 903 523 653, +421 903 887 856, GPS: 48.48989, 18.59083

NIEČO NAVYŠE Let vírnikom Gyrocopter je len pre odvážnych! Prehliadky okolia s hlavou v oblakoch štartujú na Revištskom Podzámčí. tel.: +421 915 840 243, +421 917 940 093 gyrosro@gmail.com

15


Šport, rekreácia, oddych

Plochá dráha

Zveropark

Fanúšikovia plochej dráhy dobre poznajú pojem Žarnovica, pretože sa tu nachádza jediný plochodrážny štadión v krajine. Pravidelne sa tu konajú preteky rôznych kategórií a najmä Zlatá prilba SNP, ktorá zapĺňa štadión koncom augusta.

Prvá losia farma na Slovensku sa ukrýva v lesoch Revištského Podzámčia. Los mokraďový a iné cudzokrajné aj domáce zvieratá, hladkací kútik, jazierko, rybolov, grilovačka a samozrejme občerstvenie.

GPS: 48.48130, 18.72240, www.speedwayclub.sk, www.speedway.sk

tel.: +421 907 348 476, GPS: 48.51000, 18.71517, www.zveropark.sk

kalendár podujatí JANUáR • Stolnotenisový turnaj - Stolnotenisový

turnaj o pohár starostky Orovnice s už viac než 20-ročnou tradíciou. Obec Orovnica (045/685 6655)

• Zimný výstup na Vtáčnik

KST Tatran Žarnovica (+421 903 527 090)

APRíL • Preteky Zlatý pstruh, Ranč Blanc, Ostrý Grúň - Prívlačový pretek v love Zlatého pstruha

• Stretnutie rodákov - volejbalistov MTK Tatran a Mesto Žarnovica (+421 914 326 150)

• Hubarace, Malá Lehota

- Preteky v terénnom zjazde na bicykloch, Hubačov, Malá Lehota. www.mastalbikers.sk

• Memoriál Rada Oláha a Otvorené majstrovstvá Žarnovice v tenise jednotlivcov - Tenisový oddiel a Mesto Žarnovica (+421 914 326 150)

v krásnom vidieckom prostredí. Ranč Blanc (+421 905 643 010) www.skiblanc.sk

MáJ • Turistický pochod na Žuhráčku - Obľúbená a pravidelná akcia. KST Tek. Breznica (+421 907 809 153)

• Turistický pochod na Bukovinu

- Turistický pochod na Bukovinu po stopách evakuácie obyvateľov Orovnice počas 2. sv. vojny. Obec Orovnica (045/685 6655)

• Cez Slovenskú bránu na Krivín KST Hronský Beňadik (+421 918 480 434)

JúN • Rybárske preteky detí k MDD, Voznický rybník - MO Slovenský rybársky zväz Žarnovica (+421 948 016 821), OÚ Voznica (045/682 0037)

16

hubarace, malá lehota

Týždeň športu v Novej Bani • Mesto v pohybe • Nordic walking na Tajchu • Výstup na Vojšín a iné Mesto Nová Baňa (045/678 2885)

júl • Hodový beh - Beh okolo Žarnovice sa behá pre

dobrú vec – tábor pre deti, ktoré si to nemôžu dovoliť. www.pastoracnecentrum.sk a Mesto Žarnovica


Šport, rekreácia, oddych

• Futbalový Memoriál Jána Jobba v Horných Hámroch Obec a FK Horné Hámre (045/681 2780)

• Okolo Hronského Beňadika na bicykloch - Spomienka na Jara „ Zelo „ Zölda.

KST Hronský Beňadik (+421 905 316 020)

• Memoriál Jána Šveca - Hasičská súťaž, Horné

Hámre. Obec a DHZ Horné Hámre (+421 903 268 553, 045/681 27 80)

• Nočná pohárová súťaž - Hasičská súťaž. DHZ Brehy (+421 911 165 479)

• majstrovstvá sr v horskej cyklistike a xco - Drozdovo (www.cyklistikaszc.sk (+421 903 261 061)

• Zetor 25 Cup, Malá Lehota - Rarita na

Slovensku aj v okolitých krajinách – toľko traktoríkov Zetor 25 súťaží na jednej roli len u nás. Obec Malá Lehota, (045/689 7519)

• Memoriál Jozefa Gábriša - Otvorené FAI

preteky leteckých modelov svetového pohára. Zväz modelárov Slovenska, Mesto Žarnovica (045/321 24 10)

• Výstup na Putikov vŕšok - KST a Obec Tek. Breznica (+421 907 809 153, +421 908 183 589)

• Výstup na Klíču - KST a Obec Hronský Beňadik (+421 918 480 434, 045/689 3230)

október • Pretek o pohár primátora Žarnovice, Bike Park, Žarnovica - 4X preteky o cennú trofej sa konajú v Bike Parku v Žarnovici. www.cyklosport3000.sk a Mesto Žarnovica

• Hubertova jazda, Drevenica Revište - Jesenná prechádzka na koňoch zakončená dobrou zábavou. www.drevenicareviste.sk

november • Farmina Cup – Revištský okruh - Jedno z kôl pretekov psích záprahov sa každoročne koná pod Revištským hradom. www.drevenicareviste.sk

• J e s e n n ý v o l e jb a lo v ý t u r n a j , Žarnovica - Facebook: Mestský mládežnícky parlament Žarnovica

AUGUST • Výstup na Vtáčnik - Posledný augustový víkend

sa pri príležitosti SNP koná turistická akcia už s takmer 20-ročnou tradíciou. KST Žarnovica (+421 903 527 090, +421 903 271 280)

• Memoriál Karola Marušku - Hasičská súťaž, Brehy. (+421 911 165 479)

• Splav netradičných plavidiel, Brehy

- Splaviť Hron v sanitke, v korýtku alebo na slonovi? Môže byť! OZ Lodenica pod orechmi (+421 903 523 653)

farmina cup - Revištský okruh

december • Plávanie ľadových medveďov, Brehy

- Akcia ako stvorená pre otužilcov. Ľadové medvede Bratislava

• Otváranie lyžiarskej sezóny v Ski Blanc - Ostrý Grúň - Kollárová (+421 905 643 010) www.skiblanc.sk

splav netradičných plavidiel, brehy

september • Tajchová osmička - Beh okolo Tajchu, kde

spoznáte okolie a štále Novej Bane. Mesto Nová Baňa (045/678 2885)

• Revište Sparťan Beast - Prekonať svoje limity a

zvíťaziť! www.drevenicareviste.sk, www.spartanrace.sk

• Štefanská prechádzka Revištským Podzámčím - KST Tatran Žarnovica rozhýbe cez Vianoce každého. KST Žarnovica (+421 903 527 090, +421 903 271 280)

• Predsilvestrovský beh Župkovom so zabíjačkou - Obec Župkov (045/686 6122) • Silvestrovský beh žarnovickými mostami - Mesto Žarnovica (045/321 24 10, +421 911 555 767)

17


Ubytovanie žarnovica DREVENICA REVIŠTE Romantika pod hradom, dobrodružstvo na Hrone a vo vzduchu.

Štýlová drevenica ponúka ubytovanie v 2- a 3-lôžkových izbách s celkovou kapacitou 25 lôžok. Domáci miláčikovia majú vstup povolený. Milovníci spania pod hviezdami môžu využiť priestor kempingu. V areáli nájdete reštauráciu, športové i detské ihrisko, altánok s grilom a kotlíkom či konferenčnú miestnosť. Môžete si požičať člny a plte na splav Hrona, objednať si let na vírniku alebo si usporiadať svadbu vo vašom vysnívanom štýle.

VILLA SILVER GREEN, žARNOVICA

www.rekostavsk.sk, tel.: +421 45 671 6097, +421 908 931 630, GPS: 48.48839, 18.72359

TURISTICKÁ UBYTOVŇA PRI SOŠ ŽARNOVICA

www.drevenicareviste.sk, tel.: +421 917 409 913, GPS: N 48 31.235, E 18 43.706

PENZIÓN POD KAŠTIEĽOM Ideálne štartovné miesto pre spoznávanie regiónu.

Pokiaľ vás láka spoznávať Kľakovskú dolinu alebo ste fanúšikom plochej dráhy, využite možnosť ubytovania sa v podkrovnom penzióne v 13 izbách pre 31 ľudí priamo v centre Žarnovice. Ochutnajte ponuku partnerskej Pizzérie Boston v susedstve.

SOŠ disponuje ubytovacími priestormi slúžiacimi pre dochádzajúcich žiakov, ale aj ostatných záujemcov. Verejnosť a študenti môžu navštevovať posilňovňu, telocvičňu, vonkajší bazén a tenisové kurty. Škola pre verejnosť poskytuje okrem ubytovania aj prenájom priestorov a stravovanie. www.soszc.eu, tel.: +421 910 324 350, Bystrická 4, Žarnovica, GPS: 48.48993, 18.72316 Ranč u Mariky

tel: +421 903 262 506, +421 903 536 055, Na Gremenici 16, Žarnovica

Zveropark

www.zveropark.sk, tel: +421 907 348 476, GPS: 48.51000, 18.71517

NOVá BAňA PENZIÓN NO.1 ...priamo v centre pod Zvoničkou.

www.penzionpodkastielom.sk, tel.: +421 917 071 887, Námestie SNP 18, Žarnovica, GPS: 48.48330, 18.71974

Ubytovanie situované priamo v centre mesta Nová Baňa ponúka 1-, 2-lôžkové izby a 1 apartmán. Každá izba má vlastné sociálne zariadenie a TV. Súčasťou ubytovania je podávanie raňajok, na dosah ruky sú viaceré reštaurácie, kaviarne a pizzérie. Z penziónu sa ľahko napojíte na Náučný chodník Zvonička. Taktiež môžete spoznať centrum banského mestečka Nová Baňa.

VILLA SILVER GREEN ...na skok k plochej dráhe.

Priamo oproti plochodrážnemu štadiónu v Žarnovici nájdete penzión, ktorého výhodou je najmä dobrá dopravná dostupnosť. V blízkosti sa nachádzajú viaceré kaviarne, reštaurácie a supermarket v susedstve. Ubytovacia kapacita je 11 ľudí. Zariadenie ponúka krb s posedením. www.noba.sk, tel.: +421 905 640 356, +421 908 441 651, Štúrova 9/832, Nová Baňa GPS: 48.42330, 18.64195

18


Penzión Tajch ...priamo pri vode. Penzión ponúka ubytovanie v 6 izbách a 4 štúdiách. Štyri izby disponujú balkónom a štúdiá potešia terasami s výhľadom na jazero. Návštevníci majú možnosť využiť širokú ponuku služieb baru a kaviarne, spoločenské hry ako biliard, stolný futbal či šípky. Pre ubytovaných je k dispozícií bazén, fittness, sauna, zapožičanie člnu a horských bicyklov. V blízkosti sa nachádza futbalové a volejbalové ihrisko. Penzión ponúka možnosť prenájmu sály na školenia a oslavy, k dispozícii je flipchart, videoprojektor a audiotechnika.

REKREAČNÉ ZARIADENIE BRANKO Vhodné miesto pre detské tábory ale aj rodinné oslavy. Detské tábory, ubytovanie, oslavy, svadby a akcie – tu nájdete vhodné priestory. Zariadenie s kapacitou 93 lôžok a 150 miest na sedenie je situované mimo ruchu mesta, a tak poskytuje dostatočné súkromie. Je ľahko dostupné z Novej Bane aj zo smeru od Partizánskeho. V areáli sa nachádzajú 2 jazierka vhodné na kúpanie alebo rybolov, posedenie s grilom a kotlíkom, ale aj detské ihrisko.

www.branko.sk, tel.: +421 905 695 572, +421 45 685 7100, Rekreačná 390, Nová Baňa, GPS: 48.52058, 18.72844 www.penziontajch.sk, tel. č. +421 905 153 160, GPS: 48.45490, 18.63790

Ubytovacie zariadenie v súkromí Spoznaj banské mestečko. Informačné centrum mesta Nová Baňa vám ponúka ubytovanie v podkrovných priestoroch multifunkčného objektu na Námestí slobody. K dispozícii sú dve 2-lôžkové izby, prísteľka, obývacia miestnosť, kúpeľňa s WC, 2 x TV + satelit, chladnička, mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica. www.novabana.sk, tel.: +421 45 678 2881, Informačné centrum, Námestie slobody 1, Nová Baňa, GPS: 48.42405, 18.64048

sy te krá j a n z Spo nu Regió o h š ná dlne . poho

HÁJENKA BUKOVINA Niečo pre turistov a trampov. Turistická ubytovňa v prostredí novobanských lesov slúžila pôvodne ako rodinný dom pre lesníka. Na poschodí sú 3 izby, na prízemí je 1 izba, spoločenská miestnosť s krbom a kuchyňa so sporákom. Z chaty je ideálne začať turistické vychádzky na Inovec, Drozdovo, Chotár či Starohutský vodopád. Turistickým chodníkom sa dostanete aj do Novej Bane. www.lesynb.sk, tel.: +421 45 685 6729, +421 903 900 796, GPS: 48.41728, 18.56979 Hotel Hron***

Čerstvo zrekonštruovaný hotel ponúka moderné ubytovacie a stravovacie služby priamo v centre mesta Nová Baňa. V lete je k dispozícii príjemná letná terasa a počas celého roka sa tu koná množstvo spoločenských akcií.

www.hotelhron.sk, tel: +421 911 633 885, A. Kmeťa 9, Nová Baňa

Penzión Drozdovo

www.penziondrozdovo.sk, tel: +421 948 749 350, Drozdovo 495, Nová Baňa

Horský ranč www.horskyranc.sk, tel: +421 911 77 55 72, Kolibská cesta 266, Nová Baňa Chata Maras Dolina www.chatamarasdolina.sk,tel: +421 908 813 003

Chata u Zigov

tel: +421 908 507 300, Slnečná 8, Nová Baňa

Ubytovanie Tajch

www.ubytovanie-tajch.sk, tel: +421 908 855 075, GPS: 48.47092, 18.62597

Camping Tajch centrum Losos

www.camplosos.sk, tel: +421 911 274 239, GPS: 48.45000, 18.61667

19


UBYTOVANIE

žUPKOV REKREAČNÉ ZARIADENIE RIEČKY Miesto pre školské výlety, „chatovačky“ a rodinné oslavy.

Areál zariadenia sa nachádza v centre Župkova, ktorý ponúka ubytovanie v chatkách aj v apartmánoch. Výhodou je dobrá dostupnosť z trasy Žarnovica – Partizánske. V letnej sezóne je k dispozícii bazén, tenisový kurt, plážový volejbal, minigolf, záhradný šach, detské ihrisko a iné. Ďalej si môžete zajazdiť na koňoch, zahrať ping-pong aj biliard. V areáli nájdete potraviny, kaderníctvo, no hlavne drevenú kolibu Riečky, ktorá zabezpečí rodinné oslavy alebo svadby.

www.kolibariecky.sk, ubytovanie - tel.: +421 948 290 140, koliba - 045/381 01 20, +421 915 526 050, GPS: 48.51283, 18.65178

PíLA DREVENICA AGROALM Miesto pre firemné akcie a rodinné oslavy.

Farma vznikla z bývalého družstva. Nový majiteľ sa snaží vybudovať rodinnú farmu, ktorá bude otvorená aj pre širokú verejnosť na oddych a zábavu. Ponúka priestory pre rodinné oslavy, firemné akcie či športové dni. Možnosť jazdenia na koňoch.

Chata Kollárová

Chata sa nachádza v pokojnom lesnom prostredí v blízkosti lyžiarskeho strediska Ski Blanc pri ceste Pokútskou dolinou. Najlepšia lokalita na odštartovanie cyklotúry pod Vtáčnikom. tel.: +421 903 800 325, GPS: 48.56458, 18.67876

Chata Dolinka

www.ubytovanie-mm.sk, tel.: +421 918 877 601, Ostrý Grúň 244, 966 77

Tekovská Breznica Chata vo Chválení Niečo pre turistov a trampov.

Obecná chata zrekonštruovaná v roku 2008 poskytuje ubytovanie s kapacitou 11 lôžok a kuchynku. Pri chatke je ohnisko a jazierko. www.tekovskabreznica.sk, tel.: +421 45 686 1169, +421 903 560 011, GPS: 48.36879, 18.64901

Kľak Turistická ubytovňa Niečo pre turistov a trampov.

Obec Kľak prevádzkuje v Kultúrnom dome ubytovňu s kapacitou 14 lôžok. K dispozícii je kuchynka, spoločenská miestnosť a stolný tenis. V blízkosti ubytovania je ohnisko, pohostinstvo a tenisový kurt. Ideálne štartovné miesto pre túru na Vtáčnik či na náučné chodníky v okolí. www.klak.sk, tel.: 045/686 6100, +421 903 746 298, +421 903 463 818, OÚ Kľak, 966 77, GPS: 48.58247, 18.64319 Chalupa Kľak

tel.: +421 908 941 502, +421 903 246 790, Kľak 10

Ubytovanie pod Vtáčnikom

tel.: +421 907 862 901, +421 915 381 653, Kľak 69

Horné Hámre www.agroalm.webnode.sk, e-mail: agroalm@gmail.com, tel.: +421 904 100 081, GPS: 48.51645, 18.60199

Ostrý Grúň Dopravárik Skvelá “chatovačka” a turistika.

Rekreačné zariadenie obce ponúka ubytovanie v hlavnej budove, v chatkách s kuchynkami a v apartmáne, spolu cez 100 lôžok. V areáli nachádzajúcom sa na okraji Ostrého Grúňa nájdete ohnisko, detské a športové ihrisko, vo vnútri biliardový stôl či spoločenské priestory s parketom. V blízkosti je možnosť jazdenia na koňoch, lovu pstruhov a mnohé turistické možnosti. www.ostrygrun.sk, tel.: 045/686 6114, +421 903 495 380, +421 948 148 111, Ostrý Grúň 148, GPS: 48.56825, 18.65441

20

Farma sv. Františka

www.farm.sk, tel.: +421 917 537 391, GPS: 48.50576, 18.62617

Malá Lehota Chata VERONA

tel.: +421 918 962 403, Rajnohov štál, Malá Lehota

Ubytovanie Malá Lehota

tel.: +421 944 151 094, Malá Lehota 499

+tip na skvelé ubytovanie u susedov v Štiavnických vrchoch (Hodruša-Hámre): Chata Hodruša www.chatahodrusa.sk, tel.: +421 45 6844 701, +421 905 822 033, GPS: 48.46356, 18.84908


Gastronómia Drevenica Revište, Revištské Podzámčie, Žarnovica Po vychádzke na hrad, návšteve Zveroparku alebo po splave Hrona, dobre padne načerpať sily pri chutnom jedle. Kde je na to vhodnejšie miesto než v príjemnom prostredí v tesnej blízkosti rieky?

Tajch u Igora, Nová Baňa Letná sezóna pri Tajchu sa nezaobíde bez nanukov, limonády a občerstvenia. U Igora a Vierky sa navyše zabavia aj najmenší a pri tematických večeroch aj dospelí. www.tajch.eu, +421 915 322 087, +421 918 771 877, GPS: 48.45462, 18.63783

Penzión Tajch, Nová Baňa Zariadenie ponúka reštauračné služby aj neubytovaným hosťom, okrem toho je ideálnym miestom pre oslavy a svadby. www.penziontajch.sk, tel. č. +421 905 153 160, GPS: 48.45490, 18.63790

Koliba Riečky, Župkov www.drevenicareviste.sk, tel. č. +421 917 409 913, GPS: N 48 31.235, E 18 43.706

Pizzéria Boston & Atlanta Bar, Žarnovica

Slovenská drevenica Koliba Riečky vás pozýva na občerstvenie v príjemnom prostredí Kľakovskej doliny. Ponúka tradičné jedlá ako halušky, šúľance či strapačky, ale aj chutnú pizzu. Počas leta túto zastávku určite radi využijú mnohí cyklisti.

Výborná pizza je doménou práve tejto žarnovickej pizzérie. Ochutnajte aj sezónne ponuky a čapované pivo Bernard. Facebook: Pizzéria Boston & Atlanta Bar, Námestie SNP 18, Žarnovica, GPS: 48.48330, 18.71974

www.kolibariecky.sk, 045/381 01 20, +421 915 526 050, GPS: 48.51283, 18.65178

Cukráreň Alžbetka, Nová Baňa a Žarnovica

nu egió R Z dne zho o r n e Gro ídet neod ní . hlad

Príjemné cukrárne v Novej Bani aj v Žarnovici, kde si vždy pochutnáte na čerstvých zákuskoch, miešaných drinkoch či dobrej kávičke. Miestni obyvatelia poznajú túto cukráreň už dlho a radi navštevujú aj koncerty v žarnovickej prevádzke Alžbetky. www.cukrarenalzbetka.sk, 045/685 6707 (Nová Baňa), 045/673 5726 (Žarnovica) cukráreň alžbetka

21


Tipy na výlety ❶ S permoníkmi za pokladmi Nová Baňa - “Zlatá” Nová Baňa - slobodné kráľovské mesto sa nachádza v dolinke pod Pohronským Inovcom sa pýši bohatou baníckou históriou. V mestskej časti Vŕšky natrafíte na banícke domčeky, banícku kaplnku s huntíkom alebo pútnické miesto Kohútovo. Okolie priam nabáda objavovať banské diela, napríklad Trojkráľovú štôlňu a šachtu Althandel. Zaujímavosťou je archeologická lokalita Zámčisko. Nachádza sa západne od Novej Bane neďaleko osád Stará Huta a Bukovina na strmom kopci oproti lyžiarskemu stredisku. Stredoveké hradisko slúžilo pravdepodobne ako útočisko pre jeho obyvateľov a ako ochrana úzkeho priesmyku smerom na Veľkú Lehotu, pravdepodobne oddávna využívaného ako spojenie horného Požitavia a stredného Pohronia. zvonička - Z Novej Bane vychádzajú dva náučné chodníky. Jeden vedie popri obľúbenej Zvoničke, ktorá mu dala názov a ponúka nádherné výhľady na dolnú časť mesta a na dolinu Hrona z Havranej a Červenej skaly. Ďalej smeruje popri šachte Klingsbittner k Háju s novou vyhliadkovou vežou a končí v Kohútove. (GPS: 48.43102, 18.64758)

Vojšín - Druhý náučný chodník - Vojšín, začína v Starej Hute neďaleko Starohutského vodopádu. Počas štyroch hodín odkryje zákutia štálov Veľkej Lehoty, odhalí výhľady na Novú Baňu. Dovedie vás až do Malej Lehoty.

 Pohronské múzeum - Pohronské múzeum vás uvíta v budove starej radnice, kde má umiestnené stále expozície histórie, baníctva či sklárstva, expozíciu venovanú najmladšej sopke v strednej Európe – Putikovmu vŕšku alebo funkčnú repliku Potterovho ohňového stroja. Múzeum otvára svoje brány aj počas Noci múzeí či na letných večerných prehliadkach. tajch - Obľúbenou rekreačnou oblasťou je vodná nádrž Tajch, ktorá je miestom zábavy, oddychu a športu. Bufet u Igora ponúka okrem občerstvenia aj letné podujatia pre deti, rockové, folkové či šlágrové večery alebo kinoprojekcie v amfiteátri.

vedeli ste že:

...Novú Baňu zachránila od veľkého sucha v roku 1863 ovečka? V tomto roku trápila mesto horúčava a nedostatok vody. Pasúce stádo sa zatúlalo aj do časti Kohútovo, kde vody nebolo nikdy nazvyš. Avšak, jedna ovečka začala hrabať v tráve a zrazu sa tam objavil pramienok vody. Odvtedy na toto miesto začali smerovať pútnici. V roku 1866 ho banskobystrický biskup Štefan Moyzes vyhlásil za milostivé. Rok na to bola vystavaná kaplnka. Dnes sa návštevníci môžu kochať malou botanickou záhradou s cenným sekvojovcom mamutím.

nová baňa

22


si Odneste u Gron z Región ajšie tie najkr zážitky.

pohronské múzeum

23


TIPY NA VýLETY

❷ Ondrej a krásna Selima z Revišťa  Revištské Podzámčie - V Žarnovici v časti Revištské Podzámčie sa nad meandrom Hrona týči hrad opradený povesťami. Jedna z nich spomína hradného pána Ondreja a odvážnu Turkyňu Selimu. V niektorých, snáď poslovenčených povestiach ju spoznávame pod menom Želmíra. Obaja pochádzali z odlišných svetov, no spojila ich láska. Krásna Selima sa zaľúbila do Ondreja a potajomky ušla na jeho hrad. Keď to jej otec zistil, vyslal za ňou zvedov. Tí pašovi doniesli zvesť, ktorá ho zarmútila aj rozzúrila. Vyzval Ondreja na súboj. Nevedel však, že zved Ibrahim sa chcel pašovi zapáčiť a Ondreja už predtým otrávil. Selima sa po nešťastnom zistení rozhodla, že jej je zbytočné zotrvávať na svete, ale chce sa pomstiť za milého. V deň súboja prišiel paša pod hrad. Pred ním už čakal Ondrej v hrdom brnení. Paša zaútočil a Ondrej padol k zemi. Len vtedy paša zistil, že v brnení bola prezlečená jeho milovaná dcéra. K hradu nás dnes sprevádza Chodník majiteľov hradu Revište, medzi nimi zaujme Matej Korvín, ktorý dal hrad zrekonštruovať pre svoju neapolskú manželku Beatrice. Údajne v tomto období dal vybudovať aj rybník, čo by ho robilo jedným z najstarších na Slovensku. V roku 1479 daroval kráľ hrad Dóciovcom, rodu úzko spätému s dejinami Žarnovice. Tí ovládali panstvo do polovice 17. storočia a sídlili v mestskom kaštieli v Žarnovici. V roku 1647 Turci popravili posledného Dóciho. Samotný hrad paradoxne odolával tureckým nájazdom. Zničil ho až úder blesku v roku 1792. Dnes hrad naberá nové kontúry vďaka Združeniu za záchranu hradu Revište a pravidelným brigádam.

hrad revište

(www.hradreviste.sk)

žarnovica - Mestu Žarnovica dominuje kaštieľ, ktorý slúžil ako sídlo rodu Dóci.

hrad revište - výhľad

vedeli ste že:

...v súčasnosti je mesto Žarnovica známe najmä vďaka plochej dráhe? Tento zaujímavý motoristický šport sa označuje aj ako “jazda bez bŕzd”, pretože motorky, na ktorých jazdci súťažia, nie sú vybavené brzdami. kaštieľ, žarnovica

24


TIPY NA VýLETY

❸ Repište – krásne neznámo Repište - Táto malá, pokojná obec sa rozprestiera na stráňach a vŕškoch medzi Sklenými Teplicami a Vyhňami. Málokto ju pozná, ale skrýva hneď niekoľko zaujímavostí. Pri hlavnej ceste smerom na Banskú Štiavnicu nájdeme Významné lesnícke miesto – Pamätník prvému lesníckemu profesorovi na svete, H. D. Wilckensovi s chránenými smrekovcami opadavými a javormi mliečnymi.  Hrad Marcus - Z centra obce sa príjemnou, polhodinovou prechádzkou dostaneme k hradu, ktorému sa len tak niektorý nevyrovná. Tento je určite najmladší v širokom okolí, je to totiž replika dobového hradu, aký chránil oblasť v minulosti pred tureckými nájazdmi. Hrad Marcus sa nachádza v lokalite „Pri novom kríži“ a je jedným zo zastavení Barborskej cesty. V Repišti sa pútnici zastavujú práve pri kaplnke sv. Barbory, ktorá je zabudovaná v opevnení hradu. Tu baníci prosili svoju patrónku o ochranu v ťažkej práci. Pečiatku do Pasu pútnika dostanete na Obecnom úrade alebo v Pohostinstve Repište. repište a hrad marcus

repište

Bimbíz - Nádherným vyhliadkovým miestom, len na skok z chodníka smerujúceho k hradu, je vrch Bimbíz, ktorému dominuje drevený dvojkríž. Miestni obyvatelia ho venovali slovenským hokejistom ako poctu za ich výhru Majstrovstiev sveta v roku 2002. Z vŕšku je podmanivý výhľad na široké okolie. Obec Repište je tu ako na dlani. Podobne ako Jelenia skala a Kamenné more vo Vyhniach či hrdý masív Vtáčnika. Krajinu pekne dopĺňa ešte niekoľko krížov s posedením pre pocestných, ktoré domáci skrášľujú kvetinami a pravidelne udržiavajú.

vedeli ste že:

...Repište ukrýva vo svojom chotári najnovší hrad široko-ďaleko? Z centra obce sa k hradu Marcus dostanete polhodinovou prechádzkou.

bimbíz

25


TIPY NA VýLETY

❹ Brázdime Župkovskú brázdu  župkov - Časť Novobanskej štálovej oblasti sa rozprestiera aj v Kľakovskej doline. V Župkove to priam láka nasadnúť na bicykle a ísť objavovať roztrúsené obydlia Horného Župkova, pokračovať do Píly, na Kostivrch či do Kľaku. Cestou natrafíme na nálezisko jedinečného minerálu, na poslednú ľudovú dreveničku alebo ochutnáme slovenské špeciality v miestnej kolibe.

obrnený transportér „OT 65“ - V Dolnom Župkove pri kostole zaujme kolesový obrnený transportér - OT 65, ktorý nahradil bezzákladové delo. To dnes môžeme vidieť v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Delo tiež nebolo prvým exponátom vystaveným v Župkove, ale vystriedalo lietadlo MIG 15, ktoré kvôli výstavbe kostola premiestnili do Vyhní.

drevenička v Hornom Župkove - Zaujímavosťou dedinky je drevenička v Hornom Župkove, ktorú obci darovala bývalá majiteľka. Obec sa postarala o záchranu tejto rarity. Dnes je možné dreveničku navštíviť a pripomenúť si časy dávno minulé aj vďaka historickému zariadeniu.

vedeli ste že:

...v Hornom Župkove sa ukrýva jedinečný minerál tetradymit? Vzácny minerál bol objavený len na niekoľkých miestach sveta. Jedným z nich je práve dedinka Župkov, podľa ktorej dostal slovenský názov - Župkovit.

župkov - tetradymit

26


drevenička, župkov - interiér

27


TIPY NA VýLETY

❺ Mohutný a najvyšší - Vtáčnik vtáčnik - Vtáčnik sa ako dominanta širokého okolia hrdo týči nad Kľakovskou dolinou. Pohorie je súčasťou CHKO Ponitrie, má mladovulkanický pôvod a hlavnou stavebnou horninou je andezit. Vrcholová časť je vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu od r. 1950 za účelom ochrany typických zakrpatených spoločenstiev buka a zástavovitých foriem ihličnanov, vystavených extrémnym klimatickým podmienkam. Na úpätí sa nachádza viacero chránených krajinných prvkov, napríklad lúčne spoločenstvo Ivanov salaš, Pokútsky vodopád aj skalné bralá Ostrovica a Kláštorská skala. Na vrchol sa môžeme dostať viacerými chodníkmi, napríklad zelenou značkou z Kľaku, žltou z Ostrého Grúňa a celým hrebeňom vedie červeno značená Ponitrianska magistrála. Trasy vedú tiež z Kamenca pod Vtáčnikom, z Lehoty pod Vtáčnikom a z Prochota. Na Vtáčnik s obľubou smerujú aj horskí cyklisti či skialpinisti. Vrch bol kedysi útočiskom partizánov a aj dnes nachádzame v lese spomienkové miesta. Hneď pri Partizánskej chate leží pochovaný mladý kapitán Červenej armády.

ivanov salaš

vedeli ste že:

...na Vtáčniku rastie listnatá kosodrevina? Je to porast zakrpatených bukov, ktoré sú pokrivené od náročných poveternostných podmienok.

❻ Po stopách lesnej železničky lesná železnička - Celou Kľakovskou dolinou od Žarnovice až pod Vtáčnik kedysi premávala lesná železnička, ktorá zamestnávala mnohých obyvateľov oblasti. Stavebné práce na lesnej železničke začali v roku 1924 a postupne sa budovali jednotlivé úseky trate. Železnica sa delila na tri vetvy. Prvá sa odpájala v Horných Hámroch na Brode, druhá končila za Kľakom v lokalite Megová a hlavná trať končila na Pavlovej lúčke v Pokutskej doline. Celková dĺžka trate bola asi 34 km, úsek zo Žarnovice na Pavlovu lúku meral 21,9 km. Povolená rýchlosť bola 15 km/hod. Lesná železnica mala na trati niekoľko drevoskladov, do ktorých sa drevo približovalo rizňami a súkromnými konskými a volskými záprahmi. Jeden z takýchto drevoskladov, najväčší na trati, bol v lokalite Pokuty, kde sa dodnes zachoval dvojoblúkový zemný most vyhlásený za Významné lesnícke miesto. Železnička bola tepnou doliny, okrem zvážania dreva z doliny sa používala aj na zásobovanie potravinami alebo ako dopravný prostriedok pre miestnych. Ženičky sa ráno odvážali pod Vtáčnik, kde zbierali černice, čučoriedky či maliny a večer nasadli na vozne smerujúce dole dolinou. Neodmysliteľnou súčasťou Kľakovskej doliny sú smutné udalosti Krvavej nedele z 21. januára 1945. Jednotky Edelweiss vyhnali obyvateľov z viacerých obcí v Kľakovskej

28

doline a obce Ostrý Grúň a Kľak úplne vypálili. Na mieste bolo zabitých takmer 150 obetí. Udalosti v oboch obciach pripomínajú pamätníky a pamätné izby, ktoré je možné navštíviť po ohlásení sa na obecných úradoch. V Horných Hámroch sa nachádzajú tri pamätníky spojené so SNP. Pri križovatke ciest na Brode stojí pamätník znázorňujúci dve päste, ktorý zo spišského travertínu vytvorila umelkyňa Jarmila Podzimková–Mráčková. Tá istá sochárka je autorkou súsošia matky chrániacej dieťa v Ostrom Grúni.

vedeli ste že:

...Náučný chodník Po stopách lesnej železnice Kľakovskou dolinou je najdlhší lesnícky náučný chodník na Slovensku? Pokiaľ ho chcete prejsť celý, najlepšie bude vysadnúť na bicykel.


TIPY NA VýLETY

❼ Po lehotských štáloch novobanská štálová oblasť - Veľká Lehota a Malá Lehota sú typickými obcami Novobanskej štálovej oblasti. Očaria svojím roztrúseným osídlením - osadami ako korálkami zavesenými na šnúročke cesty. Zetor 25 Cup - V Lehotách na prvý pohľad udivia obrobené polia, role a pasienky. Preto niet divu, že v jednej z nich, v Malej Lehote vzniklo podujatie Zetor 25 Cup - súťažná prehliadka traktoríkov Zetor 25, ktorá sa teší niekoľkotisícovej návštevnosti. Debnárova (Jazvinská) jaskyňa - V Malej Lehote to návštevníkovi nedá, aby sa aspoň na kúsku neprešiel prírodou. Možno objavíte Debnárovu (Jazvinskú) jaskyňu ako súčasť Kostoliansko–lehotského krasu, národnú prírodnú pamiatku Andezitové kamenné more alebo vyhliadku na vrchu Vojšín. Okolím obce vedie rovnomenný náučný chodník Vojšín.

štále malá lehota

Ľudová kultúra a tradície - Veľká a Malá Lehota sú pojmami, ktoré by mal poznať každý folklorista. Vo Veľkej Lehote v obecnom amfiteátri sa totiž v lete koná tradičný Detský folklórny festival. V oboch obciach sa stále udržujú živé gajdošské tradície, ktoré sú najnovším slovenským zápisom v Zozname nehmotného dedičstva UNESCO. Vo Veľkej Lehote funguje gajdošská folklórna skupina a v Malej Lehote sú už pravidelným stretnutím milovníkov tohto žánru Gajdošské fašiangy.

zetor 25 cup, malá lehota

skanzenový domček, veľká lehota

vedeli ste že: ...v Malej Lehote rastie snáď najjužnejšia kosodrevina na Slovensku? Skutočne, kosodrevinu nájdeme na Skale – časť prírodnej rezervácie Sokolec. pri jazvinskej jaskyni, malá lehota

29


TIPY NA VýLETY

❽ Hore Hronom - dole Hronom  Obce “na druhej strane Hrona” - Táto charakteristika spája Voznicu, Rudno nad Hronom a Brehy. Okrem toho určite aj banícka história. Voznická dedičná štôlňa - Vo Voznici ústi svojho času najdlhšie banské dielo - Dedičná štôlňa cisára Jozefa II., nazývaná aj Voznická dedičná štôlňa. V Rudne nad Hronom aj v Brehoch sa v lesoch v Štiavnických vrchoch nachádzajú viaceré šachty a štôlne Brežskorudnianskeho banského revíru. Nad oboma obcami boli kedysi vybudované banské vodné diela - tajchy, po ktorých ostali už len stopy v podobe terénnych nerovností. HRON - Tepnou spájajúcou tieto tri obce je rieka Hron, jedna z najobľúbenejších slovenských vodáckych lokalít. Najbližšie nástupné miesto je vodácka základňa v Revištskom Podzámčí a vylodiť sa pohodlne môžete v Brehoch pri ihrisku. Práve tu môžete na jar a na jeseň stretnúť vodníka Čochtana, ktorý chodí odomykať a zamykať svoj revír.

hron

Brežské remeselné dni - Za zmienku stoja Brežské remeselné dni a Nočná hasičská súťaž v Brehoch, kedy viacerí domáci otvárajú dvory a hrdo predvádzajú ukážky tradičných remesiel. Neodmysliteľnou súčasťou Brehov je hrnčiarstvo. Výrobky z tejto dedinky boli známe v celom Uhorsku. V správnom čase a na správnom mieste si môžete pochutnať na obecných súťažných gulášoch v Brehoch aj Rudne. brežské hrnčiarstvo

fabkov obecný dom, brehy

30


TIPY NA VýLETY

vedeli ste že:

...v obci Voznica ústi Richňavská dolina, ktorá ukrýva muflóniu zvernicu, obrovský sekvojovec mamutí a dubové sutinové pralesy?

prales kojatín

1 31


TIPY NA VýLETY

❾ Sezam, otvor sa! Najmladší vulkán v strednej Európe - Rozprestiera sa práve na Pohroní medzi obcami Brehy a Tekovská Breznica. Bazaltová sopka vyhasla pred približne 130 000 rokmi. Čadič z lávového prúdu sa v minulosti ťažil v kameňolome v Brehoch pri Novej Bani. Využíval sa na výrobu minerálnych vlákien a izolačných materiálov. Sopka leží na ľavej strane Chválenskej doliny a na jej druhej strane, na vŕšku nad Tekovskou Breznicou, sa kedysi týčil stredoveký hrad. K jeho zvyškom vedie “ľudový náučno-poučný” chodníček, ktorým sprevádzajú drevené tabuľky s múdrosťami starých otcov. O chodník sa starajú miestni obyvatelia. Z Breznického hradu majú turisti ako na dlani údolie Hrona, susednú obec Orovnica či kláštor v Hronskom Beňadiku. Dievčia skala - Obec Orovnica je malá obec na pravom brehu Hrona, ktorá bola kedysi súčasť Tekovskej Breznice. Na okraji Orovnice z lesa vystupuje skalné bralo, známe ako Dievčia skala. Dnes je v skale vytesaná malá kaplnka, v ktorej je za kovovou mrežou umiestnená socha Panny Márie. Je to „pútnické“ miesto, kde v 50. a 60. rokoch minulého storočia chodili Orovničania v letnom období takmer každú nedeľu, vykonávať pobožnosť k Panne Márii. sopúch

vedeli ste že:

...k Dievčej skale sa viaže povesť o mladom dievčati, ktoré skokom zo skaly vykúpilo svojho brata z vojenskej služby? Odvážne splnila podmienku kapitána, ktorý si vojaka za nič na svete nechcel pustiť a bol presvedčený, že dievčina skok neprežije. Široké sukne jej nadul vietor a ona dopadla celkom jemne.

výhľad na orovnicu

32


TIPY NA VýLETY

❿ Tisícročná Perla Pohronia hronský beňadik - Osudy celého regiónu sú späté s benediktínskym opátstvom, ktoré vzniklo v 2. polovici 11. storočia. Prvou písomnou zmienkou o Hronskom Beňadiku je zakladajúca listina opátstva, ktorá pochádza z roku 1075. Kláštor bol vybudovaný určite skôr, pretože listina je súpisom majetkov už existujúceho opátstva. Samotná obec sa v listinách spomína až začiatkom 13. storočia pod názvom Petend. Kláštorný komplex v Hronskom Beňadiku, ktorý je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, bol v stredoveku významným strediskom kultúrneho života a kláštornej vzdelanosti. Vznikali tu diela výtvarného umenia, hudobnej kultúry, liturgie a teologickej spisby. Významnými pamiatkami kostola v Hronskom Beňadiku, sú napríklad vstupný portál z obdobia vrcholnej gotiky, viaceré gotické oltáre, relikvia Božej krvi darovaná kráľom Matejom Korvínom, korpus Krista s pohyblivými ramenami uložený v Božom hrobe (pôvodný, bohato zdobený gotický Boží hrob sa nachádza v Kresťanskom múzeu v Ostrihome), pastofórium zabudované v múre, kamenná krstiteľnica z 13. storočia, stredoveká freska legendy o svätom Jurajovi z roku 1423, krypta rodiny Koháryovcov ako aj zástava a náhrobok baróna Štefana Koháryho s pôvodným epitafom. vinohrady a vínne pivničky - Zaujímavosťami Hronského Beňadika sú aj okolité vinohrady a vínne pivničky, ktoré sa dodnes využívajú. Medzi Beňadikom a časťou Psiare, na Beňadickej skale, sa na mieste stredovekého hradiska ukrýva župná morová kaplnka, postavená na mieste hradiska. V oblasti Slovenskej brány, úzkeho prierezu Hrona spájajúceho Žiarsku kotlinu a Podunajskú nížinu, sa nachádzali viaceré takéto hradiská. Podľa archeologických nálezov boli hradiská osídľované nepretržite už od mladšej doby kamennej.

kláštorný komplex, hronský beňadik

kláštorný komplex, hronský beňadik

vedeli ste že:

...prvé auto na Slovensku vyrobil zámočník Michal Majer v dedinke Psiare, dnešnej časti Hronského Beňadika? Náhodou opravil auto bulharského cára Coburga cestujúceho do kaštieľa vo Sv. Antone.Ten mu na oplátku poskytol podporu pri zostrojení vlastného auta. Drndička jazdila údajne od roku 1913, dnes ju v Psiaroch pripomína tabuľa na pohostinstve, v ktorom je vystavených niekoľko fotografií a jedinečná maketa.

vínne pivničky, hronský beňadik

33


Užitočné informácie a kontakty

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON:

Informačné centrum mesta Nová Baňa

Sídlo: Nám. SNP 33, 966 81 Žarnovica Network Point: Nám. slobody 1, 968 01 Nová Baňa, GPS: 48.424119, 18.639951 tel.: +421 911 961 699 www.regiongron.sk, regiongron@gmail.com

Námestie slobody 1, 968 01 Nová Baňa tel.: 045/6782 880-1, GPS: 48.42409, 18.63996 Po - Pi: 7:00 - 16:00 Júl - August: Po - Pi: 7:00 - 17:00

 Pohronské múzeum Ul. Bernolákova 2, 968 01 Nová Baňa tel.: 045/685 51 78, 045/685 78 34 www.pohronskemuzeum.sk Po - Pi: 8:00 - 16:00 Máj – september: Po - Pi: 8:00 - 16:00 Ne : 13:00 - 17:00 (vstupy o 13:00; 14:00; 15:00; 16:00) Vopred ohlásené návštevy aj v inom čase. Počas štátnych sviatkov zatvorené. lekárne

Združenie za záchranu hradu Revište www.hradreviste.sk

34

Lekáreň Valeriana, Nám. SNP 22, 966 81 Žarnovica, tel.: 045/681 2120 Lekáreň Althea, Bystrická 54, 966 81 Žarnovica, tel.: 045/681 3820 Lekáreň Aqua, Dolná 247/4, 966 81 Žarnovica, tel.: +421 948 130 042, +421 907 647 907 Lekáreň Horná, Andreja Kmeťa 6, 968 01 Nová Baňa, tel.: 045/685 5231 Lekáreň Vitae, Námestie Slobody 9, 968 01 Nová Baňa, tel.: 045/685 62 81, 045/685 62 83 Lekáreň Medea, Cintorínska 24, 968 01 Nová Baňa, tel.: 045/685 0211, +421 907 222 365 Lekáreň Dr. Max, Námestie Slobody 4, 968 01, Nová Baňa, tel.: +421 901 961 096 Lekáreň Althea - Tabletka, Veľká Lehota 50, 966 41 Veľká Lehota


 Kde u nás rastú odborníci?

SOŠ, nová baňa

SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani Študenti si môžu zvoliť štúdium v odboroch: kuchár, mäsiar, mechanik – opravár, obchod a podnikanie, podnikanie v remeslách a službách, spoločné stravovanie. Verejnosť môže služby študentov vyskúšať pri organizovaní rodinnej oslavy, ktorú vám vie škola zabezpečiť. tel.: 045/685 5585 www.sosnb.sk, sekretariat@sosnb.sk SOŠ v Žarnovici Škola ponúka vzdelanie v odboroch grafik digitálnych médií, umelecko-remeselné spracúvanie dreva, pracovník marketingu cestovný ruch a obchod, elektrotechnik, mechanik počítačových sietí, obchodná akadémia a v troch trojročných učebných odboroch. tel.: 045/681 2371-2 www.soszc.eu, sekretariat@soszc.eu

SOŠ, žarnovica

 Kláštor v Hronskom Beňadiku

Kde odoslať pozdrav z výletu?

Prehliadku (organizované zájazdy) si môžete niekoľko dní dopredu dohodnúť na tel.č.: 045/689 3198 +421 903 218 531 +421 903 938 393

Pošta Žarnovica: A. Sládkoviča 12, 966 81 Žarnovica tel.: 045/681 2510 Po - Pi: 08:00 - 17:00, So: 07:30 - 09:30

www.farnosthronskybenadik.webnode.sk

Pošta Nová Baňa: Štúrova 50, 968 01 Nová Baňa tel.: 045/685 5534 Po - Ut, Št - Pi: 8:00 - 16:30, St: 8:00 - 17:00

jdete Tu ná ežité dôl ďalšie ácie inform ty. tak a kon

taxi

Kto vás odvezie? Taxiss (Nová Baňa) tel.: +421 905 583 517 Taxi Express (Žarnovica) tel.: +421 911 643 888 (Nová Baňa) tel.: +421 915 222 199 City Taxi (Žarnovica) tel.: +421 918 856 824 +421 910 856 824

35


Eng

SUMMARY

Beautiful nature, kind people, many interesting historical and present-day sights – all that awaits you in the Region of GRON. Whether you are looking for recreation and relaxation in the nature or you long to learn more about the past times, here you will find a bit of everything. Historically speaking, territory of the organisation is located in the northern part of the former administrative district Tekovská župa. Logo is a depiction of a gosling floating on blue waves representing a vital part of the region – the Hron river, evoking countryside with grasslands full of grazing herds of domestic animals and underlying the importance of folk customs. The name GRON is one of the historical names given to the river that flows through the region. Destination management organization Region of GRON focuses on supporting tourism development on territories of its members. The aim of the organization is to create new tourism-oriented products, support their marketing and promotion, draw attention to spectacular beauty of our nature, rich history, folk traditions, cultural life and events such as hand-scything championships held in the Ostrý Grúň village, fishing contest Zlatý pstruh organised in establishment Ranč Blanc Ostrý Grúň, speedway competitions in the town of Žarnovica, night castle visits during the event Noc hradov a zrúcanín held in Revište Castle, village or town celebrations, miner‘s parade in the town of Nová Baňa, different events held in well-known recreational area around artificial lake Tajch and other events organised by our members.

What to visit? Žarnovica The only speedway track in Slovakia is in the town of Žarnovica. First race on the stadium took place in 1953. Nowadays international competitions are held there in many different categories, the best known being the Zlatá prilba SNP race. In Revištské Podzámčie, part of the town of Žarnovica, there is the Revište Castle, accessible via nature trial. The castle was built in the beginning of the 14th century and owned among others also by Matthias Corvinus and the Dóczy family, which owned the manor house in Žarnovica, too. A starting point for paddlers and gyrocopter launch area are located under the castle.

36


Eng

REPIšte Repište is a small village located in the mountain range Štiavnické vrchy above the spa Sklené Teplice. Hiking trail connecting important mining towns called Barborská cesta runs through the town, a newly-build castle Marcus surprises travellers on their journeys.

MARCUS CASTLE

Nová Baňa

Kľakovská dolina A visit to Kľakovská dolina valley is a must for those who still remember the Second World War. In January 1945 during Slovak National Uprising the locals had to face terrible horrors. Villages Ostrý Grúň and Kľak were burned down and around 150 inhabitants were murdered. There are several memorials dedicated to fallen heroes of the Uprising and to tortured inhabitants. Despite the sad parts of our history, the life in the valley goes on and people value the good around them: history of timber industry documented on a nature trail, deposits of rare mineral called tetradymite, unspoilt beauty of nature around the mountain range Vtáčnik, etc. The village of Ostrý Grúň offers great opportunities for skiing and fishing. The valley is also a perfect place for every cycling enthusiast. pokúty bridge, kľakovská dolina valley

The town of Nová Baňa is the seat of Pohronské múzeum, a local museum which regularly hosts diverse exhibitions, preserves and documents the rich mining history and traditions of the town. In the museum there is a fully functioning model of a first atmospheric fire engine constructed in 1722 by an English engineer Isaac Potter. The device was used to extract water from mines. Many mining sights such as adits, galleries and shafts are located in the vicinity of Nová Baňa. Tourists should not omit the visit of Zvonička where a place of pilgrimage Kohútovo is located. A lookout tower on the hill Háj and a recreational area around artificial lake Tajch are great places for sport enthusiasts and fun seekers.

!

e Welcom

NOVá BAňA - view

37


Eng

SUMMARY

„štále“ In north-western part of the region there is an area with scattered settlement called „štále“. Villages Veľká Lehota and Malá Lehota have many interesting places to visit e.g. spring of the Žitava river, stone sea and cave Debnárova (Jazvinská) jaskyňa. Other attractions include events like carnival-like entertainment Gajdošské fašiangy (Bagpipe shrovetide), children‘s folk festival and tractor race Zetor 25 Cup. „Bagpipe culture“ was added to the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2015.

opposite side of the Hron river On opposite side of the Hron river there are several other municipalities sharing similar mining history. Voznica, one of the oldest villages in the area, attracts cyclists with its beautiful Richňava valley. In Rudno nad Hronom you can discover your inner adventurer and look for remains of an old water reservoir called „tajch“. Locals in the village of Brehy are proud of their pottery and other traditional crafts. A water goblin dwells there as well, he locks the Hron river in autumn and unlocks it in spring. Youngest volcano in Central Europe is located in the territory of Tekovská Breznica on one side of the Chválenská dolina valley. The other side of the valley offers a scenic view of the surroundings from a place where a castle Breznický hrad used to stand. In neighbouring village Orovnica there is a unique rock formation called Dievčia skala (literal translation: Girl‘s Rock) wrapped in legends. According to one of them a girl jumped off from the rock in order to save her brother from having to join an army. Her wide rocks allegedly prevented her from sustaining injuries.

Hronský Beňadik Hronský Beňadik is a village one must not forget to visit, mainly because of its almost 1000-year old Benedictine monastery. First written record of the monastery is dated 1075. The monastery is one of the most important Gothic historical sights in Slovakia. A valuable relic of St. Veronica is stored there – a piece of cloth she used to wipe the face of Jesus with, brought to the monastery by king Matthias Corvinus. Mention-worthy are also a built-in pastophorium, holy sepulchre and a decorated Gothic portal.

Bagpipe shrovetide

38

Benedictine monastery - PORTAL, HRONSKý BEňADIK


SUMMARY

Eng

How to reach us Region of GRON is situated in the heart of Pohronie area where the Hron river is enclosed by mountain ranges Tríbeč, Pohronský Inovec, Vtáčnik and Štiavnické vrchy. Central points of the region are the towns of Žarnovica and Nová Baňa. Both towns are ideal starting points for trips into the surrounding area. Excellent transport accessibility of the region is achieved through main railway line Bratislava – Nové Zámky – Zvolen and highway R1 with connections to local main road transport system. Airport Sliač is approximately 60 km away.

BY BUS

BY CAR

Long-distant buses make stops in Nová Baňa and Žarnovica as well. From there other regular bus lines are available to county towns of Slovakia such as Bratislava, Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Košice and Prešov. Long-distance bus lines are compatible with local bus lines which will take you to the most distant corners of the region. Information about bus transportation is available via bus advice-line +421 (0) 900 218 111 or at:

The convenient location on crossroads of main transport routes ensures that the Region of GRON is accessible from all directions. Highway R1 runs through the valley of Hron river with exits in Hronský Beňadik, Nová Baňa, Žarnovica and Lehôtka pod Brehmi. In Žarnovica parking is free of charge. Information about parking fees in Nová Baňa are available at:

www.cp.sk www.sadzv.sk

www.novabana.sk

BY TRAIN Train stations accessible via fast trains of Železničná spoločnosť Slovensko are in Žarnovica and Nová Baňa. Passenger trains make stops also in the following villages: Hronský Beňadik, Tekovská Breznica, Rudno nad Hronom and Voznica. Journey from Bratislava to Region of GRON by fast train takes approximately 2 hours and 30 minutes, journey from Košice takes around 4 hours and from Žilina it is around 2 hours and 40 minutes. For more information about train connections please call the advice-line 18 188 or visit: www.cp.sk www.slovakrail.sk

39


Tento projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

Región Gron - Oblastná organizácia cestovného ruchu Network Point: Námestie slobody č.1, 968 01 Nová Baňa Sídlo: Námestie SNP č. 33, 966 81 Žarnovica 1 Tel. kontakt: +421 911 961 699 E-mail: regiongron@gmail.com Web: www.regiongron.sk Facebook: https://www.facebook.com/regiongron GPS: 48.42443, 18.63943

Autori textov: RNDr. Anna Štefanková, Mgr. Martin Pajerský, Mgr. Žofia Hanusová Jazyková korektúra: Mgr. Mária Víglaská Anglický preklad: Bc. Lýdia Pajerská Foto: Peter Čákovský, Jozef Pajerský, Mgr. Žofia Hanusová, Žellő ART, archív členov a partnerov DTP & grafický dizajn: Mgr. Art Mária Dzianová Tlač: Broart Dátum vydania: december 2015

Zoznam partnerov:

základom úspechu je dobrá reklama


www.regiongron.sk

Spoznajte srdce Pohronia  

Guide around Slovak tourist destination Región GRON. Whether you are looking for recreation and relaxation in the nature or you long to lea...

Spoznajte srdce Pohronia  

Guide around Slovak tourist destination Región GRON. Whether you are looking for recreation and relaxation in the nature or you long to lea...

Advertisement