__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

11.12.2013 Godzina: 9:30 VG 34 K223. Said N. - Prawo dotyczące uchodźców – - Główne postępowanie –


Strona przeciwna nie stawiła się dzisiaj.

Po moich obu stronach są obecni sędzia zawodowy i sędzia wolontariusz.


Już zajmowaliśmy się Pana sprawą. Przedstawię najpierw, o co w niej chodzi. To jest długa historia, część jej nie ma znaczenia dla przebiegu dzisiejszej rozprawy. Pan jest obywatelem Somalii, od 2011 roku przebywającym w Niemczech. Tutaj ukończył Pan szkołę i dobrze rozumie język niemiecki. Urząd odrzucił Pana wniosek o przyznanie azylu. Podejrzewano, że złożył Pan wniosek w Niemczech po odrzuceniu Pana wniosku we Włoszech.


Nigdy nie kwestionowałam, że przyjechałem przez Włochy.


Nie zapominajmy, że cały czas chodzi tutaj o osobę niepełnoletnią!


Dostałem się tam łodzią motorową. We Włoszech spędziłem siedem miesięcy w zamkniętym obozie. Potem zostałem po prostu zwolniony, Podpisałem jakiś dokument, ale nie wiem, co na nim stało.


Wielokrotnie próbowano pobrać Pana odciski palców. Urząd w Niemczech zarzucił Panu celową próbę zmiany odcisków. Odciski nie mogły zostać przekazane do identyfikacji do EURODAC. Dermatolog potwierdził, że ma Pan bardzo słabe linie papilarne. Został wydany też zakaz wydalenia Pana z kraju z powodu stanu zdrowia. To oznacza, że nie ma Pan się już czego obawiać. Nie zostanie Pan odesłany do Somalii. Dziś chce Pan otrzymać uznanie politycznego prześladowania.


Mam czwórkę rodzeństwa. Nie wiem, czy mój brat jeszcze żyje. Został zabrany przez ludzi al-Shabaab. Mój ojciec uciekł. Nikt nie wie, czy on jeszcze żyje.


Czy ma Pan rodzeństwo w Somalii?


Z czego żyje Pana rodzina?

Żyjemy z rolnictwa. Moja matka miała sklep. Mój ojciec sprzedał wszystko, żeby otrzymać pieniądze na moją podróz.

Sklep został też sprzedany.


Dlaczego Pan uciekł?


Pewnego dnia przyszli ludzie z al-Shabaab do szkoły. Powiedzieli, że czas uczęszczania do szkoły się skończył. Teraz należało walczyć dla unii afrykańskiej. Też miałem się stawić. Dostałem na to trzytygodniowy termin. Osoby, które odmówiły, zostały rozstrzelane na plaży. Wszyscy, którzy byli w stanie nosić broń, musieli dołączyć do wojowników somalijskich.


Powiedział Pan sam, że wszyscy, ktorzy byli w stanie nosić broń, musieli wspierać al-Shabaab. To by oznaczało, że każdy w Somalii jest w niebezpieczeństwie, ale Pan nie był prześladowany politycznie.


Sędzia tłumaczy, że wniosek o azyl w obecnej formie nie może być rozpatrzony przychylnie. Aczkolwiek po zmianie w ustawie jest pewna alternatywa. Sędzia omawia paragrafy z panią adwokat. Pani adwokat chce porozmawiać ze składającym wniosek poza salą rozpraw, żeby mu wyjaśnić sytuację. Rozprawa zostaje przerwana.


Po przerwie:

Decyzja odnośnie Pana wniosku zostaje podjęta zgodnie z Pana życzeniem.


www.refugeeslibrary.wordpress.com

Profile for Refugees Library

Refugees' Library Vol. 3 - Said, Somalia (Polski)  

Said ma szesnaście lat i pochodzi z Somalii. W swoim kraju przeciwstawił się przymusowemu naborowi do al-Shabaab (militarnego ruchu islamski...

Refugees' Library Vol. 3 - Said, Somalia (Polski)  

Said ma szesnaście lat i pochodzi z Somalii. W swoim kraju przeciwstawił się przymusowemu naborowi do al-Shabaab (militarnego ruchu islamski...

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded