Page 1


OILERS

1

OSASUNA

1

1. Polčas V druhom hracom týždni skupiny A sa stretli Srbský tím Osasuna a Olejári. Základné zostavy zostali nezmenené, a tak v bránke Olejárov opäť úradoval Ferry. Prvú väčšiu šancu mali hráči tímu Osasuna ked Bonaparte dopomohol narazením lopty Zli Glimu k slušnej strele do tyčky. Prvý polčas nepriniesol veľa šancí, no Oilers mali herne trochu navrch. 0:0 2. Polčas Prvá peknejšia akcia v druhom polčase prišla v 9. minúte, ked sa Bonapartemu podarilo odrazit loptu od Zli Gliho ku Bondovi, no tomu štastie neprialo. V 10. minúte po obranných chybách útočníkov Oilers, Zli Gli nastreľuje tyčku následkom čoho Django doráža loptu do brány a dostáva Osasunu do vedenia. 0:1. Po prvom góle sa Oilers ešte dve minúty nedokázali usporiadať a Srbi z toho vyťažili dve šance dvoch na jedného, ktoré sa však Olejárom podarilo odvrátiť. v 13. minúte po nevydarenej pozičnej hre zo strany Srbov, Ferry šikovne prihráva Bondovi na pekný vyrovnávajúci gól. 1:1 Ocenenie pre najviditeľnejší prínos do zápasu získava Ferry, ktorý znova zvládol brankársky post slušne a podržal tím pri viacerých nebezpečných situáciách.

7

8

Bonaparte

Zli Gli

8

7

Ferry

banos

8 007™

Vacek25

7 Django


13‘ 007™ 10‘ django First Half Group A saw another match, this time between the Serbian team Osasuna and the Czech champion Oilers. The starting lineup remained unchanged, and exactly like last week the Oilers goalie was Ferry. The first bigger chance came from the Osasuna side when Bonaparte helped by barging the ball to Zli Gli who made a decent effort into the post. The first half didn’t bring too many chances, however the Oilers did have more of the game. 0:0 Second Half The first nicer play came in the 9th minute, when Bonaparte managed to bounce the ball off of Zli Gli into the hands of 007™, who was unlucky with his shot. In the 10th minute, after defensive mistakes from the Oilers, Zli Gli directs the ball into the Oilers post, causing for Django to finish the goal off and put his Osasuna in a 1:0 lead. The first two minutes after the goal, the Oilers couldn’t seem to grab a hold of the game, and the Serbians produced two chances 2 on 1, which didn’t bring any results. The 13th minute saw a bad positional mistake on the Serbian side, which Ferry used to his advantage by passing the ball to 007™ who scored the tying goal. 1:1 The star of the match award goes to Ferry, who once again took great control over the goal, showed us his universal qualities and held up in dangerous situations.

Author: TeRMiNaToR


Hungry Hungry Hax

0

Libertas H.C

1

1. Polčas V druhom týždni skupiny C sa stretli víťaz z minulého týždňa Libertas H.C a porazený Britský tím Hungry Hungry Hax, z ktorého základná zostava prešla veľkou premenou. Z minulotýždňovej zostavy nastúpil už len Arctic(GK). V zostave Libertas nastúpil el_vaquero na brankársky post, ostatné pozície zostali nezmenené. Prvý polčas nám ponúkol zopár zaujímavých momentov ako peknú akciu Španielov v 3 minúte a pól minúty na to na druhej strane ihriska nebezpečnú sancu Britov. Najväčšia šanca Britov prišla po Jorgeleho nastrelení hráča Knucklez s nečakaným odrazom v smere svojej brány, ktorá nakoniec len olízala tyčku z vonkajšej strany. Polčas sa skončil remízou čo naznačovala aj kvalita hry z oboch strán. 2. Polčas Do druhého polčasu urobili Libertas par zmien v zostave, keď nastúpil Gandalfito a Oliver Atom. Hneď po pól minúte Jorgele nastreľuje tyčku súpera, no po tomto momente majú Briti ďaľšich 5 minút trochu navrch. Prevaha trvala len do momentu kým Arctic neprihral do zlej pozície svojmu útočníkovi a následne nezvládol návrat do svojej pozície za JORGELEho. Po góle nedokázali Briti vymyslieť nič čo by viac ohrozilo súpera a zápas sa končí 1:0 pred Libertas. Hviezdou zápasu sa stáva JORGELE, ktorý využil chyby obrany a rozhodol o víťazstve svojho tímu.

7

8

Psykout

JORGELE

7

7

Arctic

el_vaquero

7 Knucklez

7 CFAN

7

Gandalfito

7

Oliver Atom


13‘ JORGELE In the second gameweek, Group C hosted a match between last weeks winner Libertas H.C and the beaten British team Hungry Hungry Hax, whose squad experienced quite a few changes. Only one player from last week appeared in the match for HHH and that was Arctic(GK). In the Liberas squad, there was only a change of Goalkeepers when el_vaquero took the hotseat. First Half In the First Half, we had seen several interesting moments, such as the nice combination by the Spanish team in the 3rd minute, and just half a minute later on the other side of the field a dangerous play by the British. The biggest chance for the British came when JORGELE directed a shot into Knucklez who carressed the post with the ball from a reflexive shot. The first half ended with a tie, which suggested all-round good quality play. Second Half Half-time brought us some changes on the Libertas squad when Gandalfito entered the field along with Oliver Atom. Only half a minute after kickoff, Jorgele flung the post, but after this moment, the British were getting the upper hand for about the next 5 minutes. This advantage only lasts up to the moment when Arctic passed the ball to his teammate who was in a bad position and subsequently doesn’t make it back behind JORGELE who takes his chance and scores the only goal of the game. After the goal, the British couldn’t think of anything to endanger the opponents goal and the game ends only with the thinnest difference of one goal. The star of the match goes to JORGELE, who took advantage of the defensive mistakes and decided the win for his team. Author: TeRMiNaToR


Double Trouble

5

Nerazzurri

2

Před zápasem byl favoritem tým Nerazzuri, očekával jsem jednoznačné vítězství. Hráči tohoto srbského týmu jsou přece jen známější, na straně Double Trouble nepoznám jediného hráče. Nástup do zápasu vyšel polskému týmu skvěle, po krásné akci otevřel skóre Riay. Zaskočení Nerazzuri odpověděli po 3 minutách také krásnou akcí - 1:1. O dvě minuty později vyrobil gólman Cebson chybu a poslal tak Nerazzurri do vedení. Už se zdálo, že si vedení do poločasové přestávky uhlídají, ale pár vteřin před koncem byl Rooney nedůrazný v rohu a Kuna vyrovnal na 2:2. Do druhé půle nastoupily oba týmy beze změn. Aktivnější byli Nerazzurri a bylo otázkou času kdy vstřelí soupeři gól. Double Trouble většinu druhé půle bránili pouze ve dvou, Riay čekal vepředu na případné brejky. Bylo překvapením, že Nerazzuri obranu soupeře v druhé půli nepřekonali už ani jednou a naopak inkasovali 3 branky od individuálně schopného Riaye. Nerazzuri zápas vůbec nevyšel, ale stále mají reálnou šanci postoupit ze skupiny. Jako hvězdu utkání bylo těžké vybrat mezi Riayem, který vstřelil 4 branky a hráčem Kuna, který bránil v podstatě za dva, jelikož Riay se příliš nevracel.

6

8

Fedex

Riay

6

7

Rooney

Cebson

7 Karabaja

7 Kuna


1‘, 11‘, 12‘, 14‘ Riay, 7‘ Kuna 4‘ Karabaja, 6‘ Fedex Before the match, the favorite was Nerazzuri. I was expecting a pounding victory. I suppose Nerrazzurri players are better known around, while I don’t know any player on the Double Trouble roster. The first moments of the game went perfect for the Polish side, when Riay executed from a very nice play. The startled Nerazzuri likewise managed an effort to tie with a beautiful play - 1:1. Two minutes later, the Serbian goalie Cebson caused for Nerazzuri to take lead from a mistake. It nearly seemed like they will retain their lead at least til half-time, however, a couple seconds before the end, Rooney’s reserved play in the corner caused for Kuna to tie the match once again. Half-Time saw no changes. Nerazzurri were really active, and it was only a matter of time until they would score another goal. For most of the second half Double Trouble only played two defenders, Riay was playing the offside game and simply waiting for break situations. It was a suprise to me that Nerazzurri couldn’t manage to score one goal in the second half, and on the other side, they conceded three goals from individually handy Riaye. The match was a slight dissapointment for Nerazzurri, but they still have a chance to advance from the group stage. It was difficult to decide who the star would be, whether Riay who scored 4 goals, or Kuna, who was defending for two, as Riay wasn’t really helping the defense. Author: Vacek 25

Translation: TeRMiNaToR


Masters del Universo

2

Crno Beli Klan

1

1. Polčas V druhom hracom týždni skupiny D sa stretli dva kvalitné celky, Crno Beli Klan a Masters del Universo. Kvalita oboch tímov sa preukázala hneď v prvých minutách keď vznikli zaujímavé situácie na oboch stranách ihriska, no bez gólov. MdU však mali aj situácie 2v1, ktoré sa im nepodarilo využit. Prvý polčas nám však neponúkol tak vela skvelých momentov ako druhý. 2. Polčas Druhý polčas sa začal miernym tlakom Srbského tímu na strane MdU, avšak to vydržalo len 2 minúty a ťaženie zostalo neúspešné. Hra sa presunula na stranu CBK no v 11. minúte ked sa DAVISovi nevydarila rozohrávka sa Srbský tím dostal do vedenia. MdU mali už len tri minúty na úpravy výsledku. A len moment po rozohraní vznikla nebezpečná situácia pred DAVISovou bránkou. Avšak po tejto šanci, sa hra presunula na stranu CBK a zápas zmenil svoju tvár v momente keď CBK špekulovali s powershotom, ktorý sa odrazil priamo na Hraničáře a ten trestal chybu obrancov peknou reflexnou strelou rovno do brány. Hra MdU po góle nabrala na obrátkach a tak prišla 14. minúta a hrubá chyba obrany CBK ked pustili KEANUho a Hraničáře do šance 2v1. Starí šampióni nechybili a dokázali obrátiť výsledok zápasu dokonale. Hviezdou zápasu sa stáva Hraničář, ktorý stál v tých správnych momentoch na správnych miestach a vsietil dva góly.

8

8

KEANU

Uriels

8

8

DAVIS

oho

9 Hraničář_El

8 grobar Cleo


13‘, 14‘ Hraničář 11’ Uriels First Half Another quality match was offered in the second gameweek with Crno Beli Klan an Masters del Universo. The quality of both teams was presented right from the very first minutes, when interesting situation arised on both sides, however no goals. MdU even had a couple situations when they were approaching the opponents goal 2 on 1 of which neither ended in a goal. The first half was nevertheless, not nearly as interesting as the second. Second Half The second half began with slight pressure from the Serbian team in MdU’s defensive zone, however this only lasted 2 minutes and the offensive was left unsucessful. The game moved to the other side and in the 11th minute, an opener comes after a small mistake made by DAVIS while creating a chance. In this moment, MdU only had three minutes til the end of the match and only a moment after kickoff, a dangerous situation unfurled in front of DAVIS‘ goal. However, this chance marked the change in game, and from that moment on, gameplay was situated in front of oho. The pressure resulted in CBK players attempting a pointless powershot, which was rebounded by Hraničář and directed straight into the goal. MdU were on a roll after the tying goal, and then came the 14th minute and a harsh mistake by CBK defense when they let KEANU and Hraničář into a 2 on 1 in front of their goal. The old champions didn’t fail and managed a special turnaround of the final result. The star of the match is Hraničář who was in the right places at the right times and scored two goals.

Author: TeRMiNaToR


4fun

4

Meteor UTD.

1

První minuta začala sympatickým tlakem polského celku, ale byl to soupeř, kdo se radoval z prvního golu. Po nedorozumění obrany se po 55ti sekundách prosadil El Nino. Další gol si Meteor vstřelil sám powershotem v 5. minutě. Ikdyž Gunner sem tam hezky rozehrál, byly tu slabé chvilky, ze kterých dával 4fun goly. Pěkná kombinační hra Meteoru vyústila jen v nastřelení tyče a nepřímé ohrožování branky. Poločasový stav – 2:0 pro 4fun. Vedoucí celek do druhé půle nastoupil beze změn. Na protější straně proběhla jedna změna, a to že Kawu nahradil Wilshere, který si stoupl do brány a Gunner se posunul do útoku. Téměr po dvou minutách byl vstřelen 1. gol do brány Wilshera. Gunner si vzadu počínal v prvním poločase lépe než jeho spoluhráč nyní. Téměř hned po rozehrávce jeli hráči Meteoru 2 na 1, ale Xavi je vychytal. Wilsherovi střídání nevyšlo a po třech minutách jeho působení na hřišti dostal gol číslo 4, kdy míč i s ním do klouzal za brankovou čáru. Wisherovi se asi nelíbilo, že jeho tým nedal ani gol, a tak zkusil ještě jednu variantu útočné dvojice. Kawa vystřídal Sylwiu, ale při prvním pingu +-200 šel rychle zpátky na lavičku. Zápas se přesunul do své poslední čtvrtiny a hezký pokus Gunnera zlikvidoval Devil May Cry. Dvě minuty před koncem ustřelila míč po celý zápas jistému Xavimu a Gunner tak mohl dávat do prázdné a dal. Minutu před koncem měl Meteor dvě šance, ale obě vychytal Xavi. Zápas tedy skončil 4:1 pro 4fun.

7

7

Devil May Cry

Sylwia

8

7

Xavi-vž

9

Gunners 99

7 El Nino

6 KAWA

5

Wilshere10


1‘, 11‘ El Nino, 5‘ OG, 9‘ Devil May Cry

13’ Gunner 99 First Half The first minute of the match started with some fine pressure from the polish team, but it was the opposing team who first celebrated. After a defensive misunderstanding in the 55th second, El Nino scored the first goal of the game. The following goal came in the 5th minute and it was an unfortunate own goal when Meteor players directed a powershot into their own net. Meteors nice combinations only created a pole hit and indirect danger on the goal. Half-time score was 2:0 for 4fun. Second Half The leading team didn’t make any changes in their squad during the break. The other side had made one change when Wilshere came in for KAWA, and then took the Goalie position while Gunner went up front. Within two minutes, Wilshere conceded his first goal. It seemed like Gunner was grappling much better with the GK position in the first half than his teammate. Almost straight away after the kickoff Meteor players managed a 2v1 action, but they were rejected by Xavi. The inward substitution of Wilshere didn’t seem to work too well and only three minutes into the second half, he concedes another goal, when the ball slid into the goal along with Wilshere. Wilshere seemingly became downbeat about not being able to score a single goal, and therefore decided for a different formation by switching attackers. Unfortunately, KAWA who was returning to the game had around 200 ping and eventually did not enter the playing field. The game was entering its last quarter and a nice attempt by Gunner was rejected by Devil May Cry. Two minutes before the buzzer, Xavi makes a mistake and gives Gunner the opportunity to take advantage and score the first goal for the Polish side, which he eventually does. In the last minute, Meteor had two chances but both were cut down by Xavi. The game ended 4:1 for 4fun.

Author: Smik

Translation: TeRMiNaToR


1

Drewa

1

Haxicomanos

2

1. Polčas V skupine E sa stretli Slovenský tím Drewa a Španielsky celok Haxicómanos FC. Zápas začal v slušnom tempe keď hráči Driew urobili zlú výmenu pri bránení a tým dali priestor Španielom na perfektnú kombináciu a zakončenie na 0:1 len 20 sekúnd do stretnutia. Drewa sa pokúšali o kombinačnú hru, no a výsledok sa dostavil keď Haxis nevyšla prihrávka z čoho Donatte dokázal prihrať fighterosovi na pekný gól od spodného mantinelu. 1:1; V 5 minúte Robbie vychytáva slušnú šancu Haxis a rozhodujúci bod zápasu prichádza keď sa pred Donattem šikovne uhne Adriano a zakončuje na 1:2. Prvý polčas sa končí v znamení Drewáckej kombinačnej hry. 2. Polčas Do druhého polčasu urobili Haxicó až tri zmeny čo sa mohlo zdať ako zlý ťah. Druhý polčas nám ponúkol veľa zaujímavých situácií a dá sa povedať že sa Haxis nedostali zo svojej polovice ani na sekundu. Prišlo veľa situácií hodných gólov, prvá väčšia v 11. minúte zápasu keď Donatte trafil tyčku, a podobná situácia v 13. minúte kde veľa nechýbalo. No v poslednej minúte Drewa pritlačili ešte viac keď prišla absolútna špica 30 sekúnd pred koncom ktorú vyrazil p0rtttt, a 10 sekúnd na to fighteros s ďalšou perfektnou šancou. Haxis sa napokon podarilo s veľkým šťastím a betónom v druhom polčase všetko vyraziť a berú si zo zápasu tri body. Za hviezdy zápasu vyberám celú lavičku Haxis za bravúrne ustátie celých 7 minút trvajúceho tlaku. Útočníkov Driew však trestám sedmičkami za neefektívne zakončenia.

7

7

Donatte

unsk1illz

8

8

Robbie_FCB

sTop

7 fighteros

8 ‘Adriano Correia

7

p0rtttt

7

Frigopie

7

Braisinho


3‘ fighteros 1’, 6‘ ‘Adriano Correia First Half Group E saw a match between the Slovak team Drewa and the Spanish side Haxicómanos FC. The game started in a neat tempo when Drewa players made a wrong exchange while defending, giving the opposition too much space for a perfect combination which resulted in a 1:0 lead for Haxis after only 20 seconds of play. Drewa were pushing their combination game, and the first results came in once Haxis made a mistake while passing and Donatte managed to pass to fighteros for a decorous goal from the bottom barrier. 1:1; In the 5 th minute, Robbie finds a way to push out a very dangerous attempt. The deciding moment of the game comes once Adriano Correia makes a nice deceptive move on Donatte and skillfully executes 1:2. The first half ends with some combinational feats from team Drewa. Second Half Haxis made two changes during half time, which could have seemed as a risk. The second half offered us with numerous interesting situations and it is true when we say that the Spanish side never got out of their own half. There were many chances worthy of goals, the first bigger chance in the 11 th minute when Donatte only hit the post, and a similar situation two minutes later where only a hair and luck were dividing the two teams. The last minute saw Drewa apply even more pressure on Haxis, when just 30 seconds before the end p0rtttt rejected an astounding attempt, just to do the same just 10 seconds later when fighteros left another huge chance begging. With great luck and a lot of “concrete spilled in front of their goal”, Haxis managed to take three points out of the match. The star of the match goes to the whole Haxis bench team for creating an unpenetrable barricade

Author: TeRMiNaToR

Author: TeRMiNaToR


Champions League 2nd Gameweek Roundup  

Haxball Champions League 2nd Gameweek Roundup

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you