Page 1

001-007_AW_CZ:Layout1

6.1.2011

14:55

Stránka 3

Tradiční řešení pro moderní život Šikovné nápady ze starých časů pro každodenní využití


AW-008-009-kor.qxp:Layout1

3.1.2011

13:13

Strรกnka 8


AW-008-009-kor.qxp:Layout1

3.1.2011

13:13

Stránka 9

Šetrná péče

o zdraví V každé domácnosti se najde spousta léčivých prostředků. Mnohé potraviny, které už tak jako tak máme ve spíži nebo v ledničce, představují ve speciální úpravě nebo při zvláštním použití účinnou pomoc při rozmanitých potížích. Stejně tak šetrné prostředky z přírody vedou k rychlému uzdravení bez zbytečné chemie a bez vedlejších účinků.


AW-042-071-kor.qxp:AWN

3.1.2011

13:39

Stránka 46

Problémy se zuby Z přemíry cukru vznikají kyseliny, které napadají zubní sklovinu a způsobují její drolení. Důsledkem je karies. S přibývajícím věkem riziko zubního kazu opadá, zato se však hojněji vyskytují záněty dásní a parodontóza (ustupování dásní).

T

Skřípání zubů INKTURA Z RATANHOVÉHO KOŘENE

Zastavuje zánět a posiluje dásně.Vezmeme: 50 g ratanhového kořene (nakrájeného nadrobno) čistý čtyřicetiprocentní alkohol Ratanhové kořeny dáme do láhve a přelijeme takovým množstvím alkoholu, aby byly zcela ponořené. Kořeny v dobře uzavřené láhvi necháme po dobu dvou týdnů louhovat, přitom občas protřepáme. Pak scedíme tekutinu do menší láhve a kořeny přitom dobře vymačkáme. Tinkturou několikrát denně s pomocí vatové tyčinky potřeme zanícené dásně.

46

Zlost a starosti, ale také špatně sedící zubní náhrada, jsou příčinou tohoto rozšířeného jevu, který může vést k obroušení zubů a nemocem dásní. G První cesta vede k zubnímu lékaři, protože pravděpodobným kořenem zla je špatné postavení zubů nebo nevhodné výplně zubů či zubní korunky. G Pokud je příčinou skřípání psychická zátěž, mohou pomoci různé druhy relaxačních technik. G Dlahy proti skřípání zubů, které na míru upraví zubní lékař, zmírní následky nočního bruxismu.

Zánět dásní a parodontóza Otlaky a poranění způsobené zubní protézou, ale také plak a zubní kámen mohou vést k zánětu dásní, který se projevují zarudnutím, bolestí a krvácením. Neléčený zánět může přivodit ustupování dásní. G Šalvějový olej dezinfikuje a mírní bolest: 4 kapky oleje dáme do 1/2 sklenice teplé vody a několikrát denně tímto roztokem kloktáme. G K vyplachování úst vyrobíme roztok 1 čajové lžičky kuchyňské soli nebo emské soli v jedné sklenici vody. G 150 g kdoulových semen dáme do 1 l vody, 15 minut povaříme, scedíme a necháme vychladnout. Kdoulovým roztokem třikrát denně vyplachujeme ústa.

J ak ušetřit Noční skřípání zubů se dá odstranit jednoduchým trikem: žvýkací svaly se unaví, když před spaním žvýkáme tvrdou chlebovou kůrku nebo mrkev.

Bolesti zubů Domácí prostředky mohou sice zmírnit bolest, ale zubní kaz vyléčit nedokážou. Bolesti zubů jsou tudíž vždy důvodem k návštěvě zubního lékaře. G Zub rychle přestane bolet, podržíme-li na něm chomáček vaty, na který jsme nakapali trochu hřebíčkového oleje.

Na posílení dásní sníme denně jedno jablko.


AW-042-071-kor.qxp:AWN

3.1.2011

13:39

Stránka 47

Při bolestech zubů pomůže k utišení bolesti studený obklad.

SPRÁVNÉ ČIŠTĚNÍ ZUBŮ

Prevence

G Nejméně jednou za rok si

G Ještě jednodušší a stejně účinné je, když hřebíček položíG G G

G G

G

me na bolavý zub a opatrně skousneme. List kapusty změkčíme válečkem na těsto a zvenku přiložíme na tvář u bolavého zubu. Dáseň kolem bolavého zubu potíráme rozmačkaným stroužkem česneku. Ústa třikrát až pětkrát denně vyplachujeme bolest tišící tekutou směsí z arniky, šalvěje a heřmánku. 10 g arniky, 30 g šalvěje a 40 g heřmánku smícháme a 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme šálkem horké vody. Poté scedíme a necháme zchladnout. Led chladí a tiší bolest: na tvář přitiskneme pytlík s ledem nebo kostky ledu cucáme. Pomáhá též žvýkání fialkového nebo puškvorcového kořene, z něhož se žvýkáním uvolňují substance tišící bolest. Vrbová kůra nebo tužebník jilmový obsahují látky, které jsou příbuzné s účinně tišící acetylosalicylovou kyselinou (která je složkou mnohých syntetických léků proti bolesti). Čaj z těchto rostlin při bolestech zubů pomáhá.

G

G G G G G G G

nechte zuby prohlédnout zubním lékařem, i když nemáte žádné problémy. Zároveň si nechte odstranit zubní kámen. Na ošetření ústní dutiny ústa několikrát denně po vyčištění zubů důkladně vypláchněte melaleukovým olejem (3–4 kapky oleje na sklenici teplé vody). Pravidelně používejte čisticí a dezinfekční ústní vodu se šalvějí nebo heřmánkem. Na posílení dásně pravidelně masírujte pomocí prstů. Masáž provádějte krouživými pohyby s mírným tlakem. Strava s omezeným množstvím cukru odebere živiny bakteriím a udržuje zdravé zuby. Zuby si čistěte dvakrát až třikrát denně, vždy po jídle. K čištění zubů používejte zubní pastu s obsahem fluoridu, který posiluje zubní sklovinu. Zubní kartáček pravidelně nahrazujte novým (nejméně každé 2 měsíce), protože ně něm ulpívají bakterie z úst. Kdo je během dne na cestách a nemá možnost vyčistit si zuby, může žvýkat speciální žvýkačku na čištění zubů nebo jinou žvýkačku bez cukru. Stimuluje se tak tvorba slin, jež pomáhají odstraňovat zbytky jídel.

1

Zbytky jídla v mezerách mezi zuby odstraníme dentální nití nebo ústní sprchou.

2

Při čištění používáme techniku červená – bílá: tedy vždy směrem od dásně ke špičkám zubů.

3 4

Následně vyčistíme žvýkací plochy. Nakonec ústa dobře vypláchneme ústní vodou.

47


5.1.2011

beceda A přírodní kosmetiky

AW-074-115-kor.qxp:Layout1

102

11:40

Stránka 102

Šlechticí oleje dodávají vlhkost a důležité živiny, éterické oleje přidávají nádherné vůně. Nosné látky na přírodní bázi zaručují dobrou snášenlivost. Zde je přehled vlastností nejdůležitějších přísad:

Základové rostlinné oleje

• Avokádový olej podporuje regeneraci buněk a dá • • • •

• •

se dobře míchat s jinými oleji. Jojobový olej, tekutý vosk ze semen zimostrázu, je vhodný pro každý typ pleti, reguluje vlhkost a nezanechává na kůži mastný lesk. Makadamový olej je bohatý na kyselinu olejovou a je proto ideální přísadou do výživných krémů. Mandlový olej je vhodný na masáže a ošetření všech typů pleti. Olej z meruňkových pecek je vynikající masážní olej s lehkou vůní po marcipánu. Dobře jej snášejí všechny typy pleti, ale obzvláště blahodárný je pro suchou a citlivou pokožku. Olej z pšeničných klíčků je bohatý na vitamin E, který působí proti stárnutí suché, zralé pleti. Olivový olej je vhodný k ošetření každého typu pleti, především však regeneruje suchou, popraskanou kůži.

Aktivní přísady

Tyto oleje, rovněž rostlinného původu, mají léčivé a/nebo ošetřující vlastnosti a přidávají se do kosmetických přípravků v nepatrném množství. Černuchový olej působí proti bakteriím a houbám a používá se na podrážděnou, zanícenou pokožku. Pupalkový olej, získávaný ze semen pupalky dvouleté, léčí, oživuje a regeneruje kůži. Své prospěšné vlastnosti uplatňuje také v zábalech na lámavé, poškozené vlasy. Rakytníkový olej se získává z bobulí olejnatého vrbovitého keře rakytníku řešetlákového. Výborně se uplatňuje při péči o suchou, popraskanou, stárnoucí pleť. Šípkový olej z jader šípku bohatě zásobuje suchou a drsnou pleť vlhkostí a má též vliv na obnovu buněk. Třezalkový olej se získává z čerstvých květů. Často se ho používá jako masážního oleje a v přírodním léčitelství, je však užitečný i pro ošetření citlivé, nečisté, suché a drsné pleti.

• •

• •


AW-074-115-kor.qxp:Layout1

5.1.2011

11:40

Stránka 103

Éterické oleje

Organické přísady

Éterické oleje propůjčují kosmetickým přípravků na přírodní bázi nádherné vůně, a přispívají tak k jejich dokonalosti.

• Glycerin je čirý, sirupovitý alkohol, který u krémů •

Běžné éterické oleje Bergamotový olej

Nejjemnější z citrusových olejů s nasládlou, čerstvě citrusovou vůní.

Citronový olej

Čistá, svěží vůně s jemně nasládlým nádechem; obzvláště vhodný do čisticích přípravků.

Kadidlový olej

Těžký olej s nádechem citronu a kafru.

Levandulový olej

Čistá, svěží, květnatá vůně; univerzálně použitelný.

a pleťových mlék slouží jako nosná substance. Kakaové máslo se rozpouští při nízkých teplotách, a dobře se proto hodí jako základová substance pro mýdla a krémy.

• Krémová báze DAC je měkký, vodou omyvatelný krém bez vlastní vůně, který je vhodný jako základová substance při výrobě kosmetických krémů.

Minerální přísady

• Léčivá hlína (u vnitřního užití se

Muškátový olej Něžný, květnatý, ženský tón. Neroliový olej

Svěží, květnatá vůně s hořkosladkým nádechem.

Olej ylang-ylang

Exoticky smyslná vůně, hodí se proto do toaletních vod, deodorantů nebo koupelových přísad; používat šetrně.

Rozmarýnový olej

Intenzivní vůně po kafru; užívat jen šetrně.

Růžový olej

Sladce květnatá vůně, olej typicky ženský.

Santalový olej

Teplá, těžká a vytrvalá vůně s orientálním nádechem; pro ženy i pro muže.

• Lanolin je čistý bezvodý tuk z ovčí vlny bez po•

dílu parafinového oleje, který má vynikající vlastnosti pro péči o pleť. Ocet působí proti svědění, chladí a osvěžuje. Díky hodnotě pH shodné s pokožkou i pro svůj obsah vitaminů a minerálních látek je jablečný nebo ovocný bio ocet ideální přísadou do čisticích preparátů a koupelí. Včelí vosk je produkt látkové výměny včel s obsahem léčivého propolis; dává krémům, mastím, pleťovým mlékům a rtěnkám nezbytnou konzistenci.

užívá spíše termín léčivý jíl) je velice jemnozrnná hlína, která se skládá z bílé a červené hlinky, jílu a křemičitanu hlinitého. Sterilizovaný prášek, který se získává z diluviálních usazenin, na sebe váže jedovaté látky a je vhodný jak pro vnitřní, tak pro vnější užívání. Vnější užití se uplatňuje například v zábalech, obkladech, obličejových maskách, koupelích a při péči o vlasy. Mýdlový jíl (lavaerde, rhassoul) je souhrnný název pro všechny přírodní směsi jílů s mýdlovým účinkem. Název je odvozen z latinského slova pro mytí: lavare. Používá se na šetrnou péči o pleť a vlasy.

103


AW-142-169-kor.qxp:Layout1

3.1.2011

16:28

Stránka 156

S

Sklo Sklo a křišťál působí dobře pouze tehdy, když mu zajistíme zářivý lesk. Skleněné a křišťálové předměty bývají velmi křehké, musí se s nimi proto zacházet opatrně a při jejich ošetřování a ukládání je třeba se řídit některými pravidly. Pak budou šedá zakalení a nehezké prstence usazenin patřit minulosti.

Usnadněná péče o sklenice

P

ROSTŘEDEK NA ZAKALENÉ SKLENĚNÉ VÁZY

Na silnější znečištění nebo zakalení pomůže čpavkový roztok z: 1 l vody 3 polévkových lžic čpavkové vody 1 čajové lžičky potaše (uhličitanu draselného) Vodu smísíme s čpavkovou vodou. Přimícháme potaš. Nalijeme do vázy a necháme několik hodin působit, přitom čas od času komíháním protřepáme. Roztok vylijeme a vázu vypláchneme čistou vodou.

156

Vzácné sklenice nebo sklenice s vysokou stopkou potřebují starostlivou péči. Nejšetrnější je ruční mytí, pokud dbáme několika pravidel. G Aby se při mytí neotloukaly choulostivé části, položíme na dno dřezu utěrku na nádobí. G Stopy po rtěnce odstraníme kuchyňskou solí, předtím než sklenice dáme do dřezu. G Zakalené sklo se opět rozjasní, když je vložíme do čpavkového roztoku a následně dobře osušíme. G Do vody na mytí nádobí přidáme jako přírodní lešticí prostředek trochu octa nebo citronovou kůru. G Studené sklenice dáváme jen do vlažné vody, aby nepraskly. Křišťálové sklenice navíc působením příliš horké vody ztrácejí lesk; horká voda škodí také sklenicím se zlatým nebo stříbrným okrajem. G Aby sklenice s vysokými stopkami nepraskly, pokládáme je do vody naležato, nikoliv nožičkou napřed. G Sklenice zdobené zlatým okrajem nebo malované nenecháváme ve vodě příliš dlouho, aby se dekor nesmyl. G Zbytky mycích prostředků nejen mění chuť, ale kazí také perlivost šumivých vín a chuť piva. Proto je nezbytně nutné sklenice na pivo, víno a sekt pečlivě vyplachovat čistou teplou vodou.

Zakalené sklenice budou opět jasné a lesklé, když je vydrhneme plátkem citronu.

G Na utírání sklenic bez žmolků se nejlépe hodí pololněné

utěrky. G Na leštění skla si připravíme řídkou pastu z prášku do pečiva a vody a sklenice s ní přetřeme. Poté je dobře opláchneme a vyleštíme měkkým hadříkem. G Vinné sklenice by se vždy měly ukládat nastojato, nikoliv kalichem dolů, protože jinak dostanou zatuchlý pach a navíc se snadno mohou poškodit jejich okraje.

Zářivě čisté vázy a karafy

G Aby se zachoval lesk křišťálu, myjeme jej pouze ve vlažné

G G

G

G

vodě, například s přísadou boraxu (1 polévková lžíce boraxu na 1 l vody). Po umytí opláchneme a osušíme. Skleněné nádoby s úzkým hrdlem se čistí kartáčem na láhve, který se předtím namočí do octové vody. Špínu na nedostupných místech odstraníme tak, že do nádoby dáme rozdrobené vaječné skořápky a citronovou šťávu. Necháme dva dny stát, občas protřepáme a poté vypláchneme. Usazeniny zelených řas odstraníme tak, že do vázy dáme hrst lístků černého čaje a zalijeme octem. Vázou pak komíháme tak dlouho, až usazeniny zmizí. Vázy z olovnatého křišťálu by se po umytí měly vyleštit kůží na okna.

Š


AW-142-169-kor.qxp:Layout1

3.1.2011

16:28

Stránka 157

Š

Šperky Šperky mají pro mnoho lidí zvláštní význam ze dvou důvodů: kromě toho, že jsou vyrobeny z vybraných materiálů, mají často i vysokou pamětní hodnotu. Na to, aby se zachoval nebo obnovil lesk těchto pokladů, existují pro každý materiál speciální triky, pomocí nichž i staré poklady a perly zazáří jako nové.

Zlato Předtím, než se přistoupí k čištění, musí být jasné, zda se jedná o pravé zlato nebo pozlacení. G Pozlacené šperky čistíme pouze mýdlovou vodou. G Čisté zlato vyčistíme navlhčeným chomáčkem vaty s trochou prášku do pečiva a pak opláchneme vodou.

G Zlatému šperku můžeme vrátit ztracený lesk, když jej

natřeme cibulovou šťávou. Nesmíme zapomenout jej poté přeleštit. G Znečištěné zlaté šperky vyčistíme roztokem 2 polévkových lžic čpavkové vody a 1 l vody. Následně je opláchneme a osušíme. Při silném znečištění takové šperky umyjeme roztokem 1 polévkové lžíce lihu a 1 l mýdlové vody, pak opláchneme čistou vodou a osušíme. G Zlaté šperky ochráníme před poškrábáním tím, že jednotlivé kousky ukládáme po jednotlivých kusech zabalené do hedvábného papíru.

Povlaky na filigránových stříbrných špercích se odstraní měkkým kartáčkem na zuby, na drahokamech navíc ještě zubní pastou.

Stříbro Stříbro má tu vlastnost, že oxiduje, a to zejména tehdy, když se šperk delší dobu nenosí. G Abychom ze stříbrného šperku odstranili zoxidovanou vrstvu, vyložíme talíř alobalem, šperk na něj položíme, posypeme solí a přelijeme vroucí vodou. Po hodině šperk vyjmeme a vyleštíme do zářivého lesku. G Účinnou ochranou před oxidačním nánosem je utěrka na čištění stříbra nebo také alobalová folie, do které se stříbrný šperk zabalí.

Aby se zabránilo poškození, uchovávají se šperky nejlépe v šperkovnici vyložené sametem a rozdělené do více přihrádek.

157


AW-234-257-kor.qxp:Layout1

3.1.2011

17:52

Stránka 249

Jak správně větrat a topit Správné větrání a topení šetří energii a vytváří doma zdravé klima. Obávané plísně pak nemají šanci. Většině lidí v obytných místnostech vyhovuje teplota mezi 18 a 22 °C.

Rozumné vytápění

G V ložnici zpravidla postačí teplota příliš nepřesahující

15 °C.

G V koupelně by mělo být alespoň ráno a večer příjemně

teplo: když vylezeme z vany nebo ze sprchy, je nám při teplotě kolem 18 °C obvykle chladno. G Obytné místnosti rozhodně nenechme příliš vychladnout: vytápět studené zdivo je energeticky dosti náročné. G Podlahové topení je z ekonomického hlediska jistě rozumné, ale nečekejme, že z něj bude sálat útulné teplo. I to bychom měli zvážit, než se pro něj rozhodneme. G Energii ušetříme také tím, že zavíráme dveře mezi místnostmi, které vytápíme na různou teplotu.

Správné větrání

G Pokud máme doma protilehlá okna, rychlou výměnu

vzduchu zajistí průvan. G Odborníci doporučují větrat nárazově. A to tak, že okna otevřeme třikrát denně dokořán na 3–10 minut. Za tuto dobu se vzduch dostatečně obmění, ale byt příliš nevychladne. G Stálé větrání je vhodné jen v teplých ročních obdobích. Pokud ovšem trpíme sennou rýmou, měli bychom i v létě dát přednost rychlému, nárazovému větrání.

Jak předcházet tvorbě plísní Příliš vysoká vlhkost vzduchu je živnou půdou pro plísně. V obytných místnostech se plísně usazují nejčastěji ve dřevě, kartonu, kobercových krytinách, tapetách, omítce nebo zdivu. Příčinou plísní bývá nesprávné větrání: G Když při vaření nebo koupání vznikne pára, měli bychom ihned nárazově vyvětrat nebo zapnout v kuchyni digestoř a páry se rychle zbavit. Při tom zavřeme dveře, aby se vlhký vzduch nerozšířil do ostatních místností. G Jestliže sušíme prádlo doma, je třeba často větrat, aby vlhkost vzduchu nepřesáhla únosnou mez. G Velké skříně stavíme pokud možno 2–4 cm od obvodových zdí. Jinak se za nimi může nepozorovaně vytvořit plíseň. G Velmi důležité je pravidelné větrání u moderních oken s izolačním sklem a zejména oken plastových – těsní tak dobře, že skrz rám a okno proniká dovnitř čerstvý vzduch opravdu minimálně.

Pravidelné větrání se postará také o správnou vlhkost vzduchu – dobrou hodnotou je relativní vlhkost okolo 50 procent.

249


AW-234-257-kor.qxp:Layout1

3.1.2011

17:52

Stránka 250

Jak vytvořit úložné prostory Pokud už skříně a knihovny přetékají a počítač stojí v obývacím pokoji, je načase vytvořit nové úložné prostory. V každém bytě se najdou nevyužitá místa, různé kouty či výklenky, které k tomuto účelu můžeme šikovně využít.

zavřené. Stačí když na ně připevníme skleněné nebo dřevěné police, které můžeme ozdobit třeba dekorativními předměty.

Úložné prostory v ložnici Více skříní a polic

G Je-li místnost dostatečně velká, můžeme ji s trochou ši-

Pod palandou se najde dostatek místa pro skříně a knihovny.

250

kovnosti přepažit příčkou ze sádrokartonových desek: vznikne tak komora nebo šatna. Konstrukce by však měla být rozebíratelná, abychom ji při případném stěhování mohli snadno demontovat. G Šatní skříň vytvoříme také z výklenků, stačí zde připevnit šatní tyč. Odstup mezi tyčí a zadní stěnou by ovšem měl umožnit pověšení ramínek. Jestliže nezbývá místo na dveře, nahradíme je roletou. G Pod zkosením střechy nebo stoupajícím schodištěm se dají také vytvořit úložné prostory na míru. Praktická je výsuvná skříň na kolečkách. G Úložné prostory můžeme vytvořit také z oken s ne zrovna atraktivním výhledem nebo ze dveří, které zůstávají po většinu času

G K nejoblíbenějším úložným prostorám patří místo pod

postelí. Přebytečné věci nebo třeba polštáře pro hosty zde můžeme skladovat v zásuvce na lůžkoviny, v kontejnerech či v pevných krabicích. Pro větší pohodlí si pořídíme kontejnery na kolečkách s úchytkou nebo smyčkou na přední straně. G Když nad postel pověsíme nástěnnou polici, získáme další odkládací plochu. Chceme-li ji využít pro úschovu nezbytných, ale nevzhledných předmětů, schováme je do hezkých krabic. G Pokud máme prostornou ložnici, můžeme také postel umístit na podestu, vznikne tak veliký úložný prostor.

Jak využít předsíně a chodby Předsíně a chodby zabírají často hodně místa, avšak jako úložné prostory je příliš nevyužíváme. G S policemi na míru, které přizpůsobíme podle potřeby, využijeme každý kout. Toto řešení nemusí být vůbec drahé: v hobbymarketech jsou k dostání levné a velmi mnohostranné policové sestavy, které vyhoví téměř všem nárokům. G Máme-li dostatečně vysoký strop, můžeme nad vstupními dveřmi postavit patro a uložit tam kufry, cestovní brašny a jiné neskladné předměty. G Před zvědavými pohledy toto skladiště skryje závěs nebo


AW-290-319-kor.qxp:Layout1

5.1.2011

12:44

Stránka 302

Z ahradníkův rok

Během roku se práce na zahradě vždy pravidelně opakují. Jen se jim v závislosti na geografické poloze a výkyvech počasí věnujeme o něco dříve nebo později. Na jaře raději vždy počítejme s možnými mrazy.

302

Konec jara:

• V ozdobné zahradě sázíme dřeviny, prosvětlujeme

Jaro:

• V okrasné zahradě sázíme růže, dřeviny a trvalky •

nebo je stříháme, stávající trvalky dělíme a přesazujeme a sejeme jednoleté letní květiny. V ovocném sadu stříháme bobulové keře a špalírovou révu, sázíme choulostivé druhy jako meruňky nebo broskve a ošetřujeme praskliny způsobené mrazem. V zeleninové zahradě sejeme hrách, řeřichu zahradní, pampelišku, vikev, špenát a cibulky a ve sklepě necháváme naklíčit hlízy.

odkvetlé keře, které kvetly brzy na jaře, vyvazujeme popínavé růže a v květnu po zmrzlících dáváme ven rostliny v květináčích. Sázíme dvouleté letní květiny, jarní květiny, jiřinky a mečíky. V ovocné zahradě mulčujeme jahody nebo je podkládáme slámou. Odebíráme část ovoce z příliš obsypaných stromů. Keře s velkou úrodou bobulového ovoce podepřeme a hojně zavodňujeme ovocné stromy, aby bylo ovoce kvalitní. V zeleninové zahradě můžeme nyní vysít pór, plodovou zeleninu a různé druhy zelí na zimu, dále pak fazole, mangold a černý kořen. Bramborové rostliny zahrnujeme hlínou a rajčata podepřeme. Sklízíme kedlubny, vodnice, ředkvičky, ředkve, reveň, různé druhy salátu a špenát, ale i první bobulové ovoce.


AW-290-319-kor.qxp:Layout1

5.1.2011

12:45

Stránka 303

Léto:

Konec léta:

• V ozdobné zahradě odstraníme zvadlé květiny,

• V okrasné zahradě stříháme stálezelené keře, vy-

odumřelé části trvalek a vlky na růžích. Stříháme opadavé keře a odkvetlé rostliny, které kvetly počátkem léta zastřihneme těsně nad zemí. Kromě toho vysazujeme cibuloviny, které pokvetou na podzim, a dělíme oddenky kosatců.

vazujeme pozdě kvetoucí trvalky a sázíme dvouleté letní květiny. Je také čas zasadit jarní cibuloviny a odstranit jednoleté odkvetlé rostliny.

• V ovocné zahradě rozmnožujeme rostliny jahod

pomocí výhonů a sázíme nové jahody. Pokud jsou větve stromů obtěžkané velkou úrodou, podepřeme je a po sklizni je prosvětlíme a upravíme. Od konce srpna ovocné stromy již nezaléváme. Bobulové keře po sklizni prostříháme. V zeleninové zahradě sejeme polníček, poslední hlávkový salát, čekanky, ředkve, špenát, špičaté zelí, kapustu a zimní řeřichu. Sázíme také květák, štěrbák, kapustu kadeřavou, kedlubny a pór. U rajčat necháme vyrůst asi 5 hroznů s plody a pak odstraníme postranní výhony a přerušíme jejich růst. Kromě salátu a mnoha druhů zeleniny sklízíme rané brambory a rajčata, ale také pozdní bobulové ovoce, letní jablka a peckoviny.

Podzim/zima

• V okrasné zahradě sázíme růže

• V ovocném sadě nastal čas pro sázení bobulo-

vých keřů a lísek; nové plodící výhony u ostružin je třeba vyvázat. Ovocné stromy bychom již neměli stříhat. V zeleninové zahradě osazujeme prázdná místa zelenými rostlinami, které poslouží jako hnojivo. Můžeme také ještě vysít polníček, špenát nebo zimní cibuli. Zelené části a hlízy rajčatových keřů ochráníme proti hnilobě stříškou z fólie. První nápor sklizně je časově dosti náročný: dozrávají jablka, hrušky, ostružiny, černý bez, ale i lískové a vlašské ořechy, kromě toho také plodová zelenina, pór, pozdní brambory a pozdní mrkev.

a zakrýváme čajové růže. Po prvním mrazu vykopeme jiřinky, mečíky, begonie hlíznaté a pryskyřníky a uložíme je na chladném místě ve sklepě. Okrasné dřeviny prostříháme. Záhony s trvalkami a obruby z porostů zahrneme kompostem, mulčovací kůrou či listím. Než uhodí první mrazy, dobře zalijeme stálezelené dřeviny. V ovocném sadě můžeme při teplotách nad bodem mrazu sázet stromy. Když nemrzne, stříháme a prosvětlujeme stromy a keře. V zeleninové zahradě ochráníme záhony před prvními nočními mrazy. Dosud nesklizenou zeleninu zakryjeme fólií, aby dříve dozrála. Sklízet můžeme štěrbáky, polníček, kadeřavou kapustu, kapustičky a pór, a pokud nemrzne, potom pastináky a křen.

303

Tradiční řešení pro moderní život :: Listování v knize  

rdeshop, knihy, listování

Tradiční řešení pro moderní život :: Listování v knize  

rdeshop, knihy, listování

Advertisement