Page 1

001_007_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

11:50 AM

Stránka 3

Naše zahrádka Všechno, co potřebujete vědět pro úspěšné zahradničení


010_013_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

11:54 AM

Stránka 11

Poznejte svou zahradu Obruby Dlaždice položené kolem okraje trávníku šetří čas při sekání aúpravě okrajů anavíc představují pěšinku vhodnou pro každé počasí.

Keřové lemy Zahrada je osázená nenáročnými keři. Mezery mezi nimi zaplňují půdopokryvné rostliny a cibuloviny.

Přírodní rybníček Oblázky ohraničený avhodně osázený rybníček láká divoké živočichy.

Zatravněná plocha Aby byl trávník odolnější, je vytvořen ze směsi odolných travin.

Jednoduchý volný prostor Ponechává dětem spoustu místa khrám. Stromy nicméně poskytují soukromí a stín.

Snadné zalévání Květináče jsou sestaveny do skupiny, což usnadňuje jejich zalévání.

Vydlážděná plocha Velkou terasu může využívat celá rodina. Vyvýšená plocha na opačné straně zahrady vytváří druhé vyhlídkové místo.

záhony atd. Takovýto způsob pěstování je však již nemoderní anepraktický, avětšina moderních zahrad proto hýří směsicí všech druhů rostlin včetně letniček acibulovin.

Skalka Obvykle, ale ne vždy to bývá plocha hodně propustné štěrkovité půdy, na níž jsou umístěny ivelké kameny tak, aby napodobovaly kamenitou horskou oblast. Často se využívá jako obruba části zahrady nebo slouží jako dělící partie mezi jejími různými částmi. Rostliny, které se na skalce pěstují, se běžně označují jako alpínky. Řadí se sem „pravé“ alpínky, které pocházejí zhorských oblastí, ale také zakrslé trvalky, vřesovištní rostliny akeře.

RODINNÁ ZAHRADA Má velkou plochu volného trávníku a mnoho detailů, které šetří čas.

Skalka vyžaduje pravidelnou péči, aby rychleji rostoucí druhy nezatlačily ty pomalejší. Také je nezbytné pravidelné pletí, protože jakmile se zde plevel usídlí, je občas nemožné se ho zbavit, takže se musí začít znovu od samého začátku.

Stromy Stromy jsou dřeviny skmenem. Na zahradě se využívají buď jako ochrana před větrem, nebo častěji kvytvoření vertikálního rozměru vzahradě. Ozdobné stromy je nutné vybírat pečlivě, protože ity, které jsou označovány jako „zakrslé“ nebo „pomalu rostoucí“, nakonec mohou být pro malou zahradu příliš velké. Pokud se zasadí příliš blízko staveb či inženýrských sítí, mohou způsobit škody.

11


010_013_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

11:54 AM

Stránka 12

12 Ozdobná mříž (treláž) zahalená vonnými popínavkami zvyšuje pocit soukromí.

Okenní truhlíky s pelargoniemi živých barev rámují výhled zokna obývacího pokoje.

TATO ZAHRADA ORIENTOVANÁ NA JIHje místem svysokou teplotou, a proto se skvěle hodí kpěstování rostlin středozemského typu. Písčitohlinitá půda je dostatečně propustná. Majitelé na zahradě rádi tráví čas. Chtějí mít u terasy vonné rostliny a spoustu barev po celé léto.

Kombinace dlaždic, cihel, štěrku a oblázků vytváří hezký povrch použitelný za každého počasí.

Stále více zahradníků kvůli nedostatku prostoru tvaruje irostliny, které obvykle považujeme za malé keře (například čilimník, brslen Fortuneův nebo ibišek syrský), většinou do stromkového tvaru skmínkem. Tyto stromkové tvary pak ve velmi stísněných prostorách plní roli ozdobného stromu.

miniaturními odrůdami zeleniny, ovocnářům, kteří šlechtí zakrslé formy oblíbených druhů ovocných dřevin, ale idíky novým intenzivním postupům pěstování. Napomohou izvýšené záhony, květináče, truhlíky amříže. Atraktivní jedlé rostliny lze vsadit ido smíšených záhonů, okenních truhlíků nebo závěsných nádob.

Kuchyňská zahrada

Skleník apařeniště

Jde oplochu umístěnou poněkud stranou asloužící kpěstování zeleniny, ovoce abylinek. Dnes již není tak populární jako dříve. Částečně je to iproto, že pěstovat užitkové plodiny vyžaduje čas, ale hlavně proto, že vmnoha zahradách není na podobnou zahrádku místo. Přesto je stále možné získat vlastní výpěstky, ato především díky pěstitelům, kteří přicházejí snovými

Skleník umožňuje zahradníkovi pěstovat nejrůznější druhy rostlin ze semen ařízků, uchovat přes zimu choulostivější rostliny, které jsou přes léto na zahradě, nebo pěstovat exotické rostliny, které potřebují ochranu po celý rok. Lze vněm pěstovat irané druhy ovoce azeleniny. Vytápěný skleník možnosti ještě rozšiřuje, ale jeho provoz může být drahý. Skleník vždy postavte na

Kvetoucí keře, jako jsou zpododěr, hebe a kručinka, jsou vlétě vplném květu.


018_025_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

12:11 PM

Stránka 18

18 Ruční zahradní nářadí NA VĚTŠINU ÚKONŮ NA ZAHRADĚ STAČÍ NĚKOLIK ZÁKLADNÍCH KUSŮ NÁŘADÍ. NĚKTERÉ NÁČINÍ URČENÉ NA KONKRÉTNÍ PRÁCE VŠAK VAŠI VÝBAVU DOPLNÍ TAK, ŽE ZVLÁDNETE TÉMĚŘ VŠE. MOŽNÁ BUDETE CHTÍT VYZKOUŠET INĚKTERÉ SPECIÁLNÍ NÁŘADÍ NEBO VYBAVENÍ ATŘEBA NAKONEC ZJISTÍTE, ŽE SE BEZ NĚHO NEOBEJDETE.

Nákup nářadí

Péče onářadí

Sodolným, kvalitně vyrobeným nářadím je radost pracovat azahradní práce sním budou snazší. Kupujte proto vždy to nejlepší, co si můžete dovolit. Přesvědčte se, zda je určitý nástroj určený přesně kdané činnosti, ajste-li na pochybách, poraďte se. Před nákupem si nářadí vyzkoušejte, zda se pohodlně drží, zhodnoťte jeho velikost ahmotnost. Snástrojem, který je moc těžký, se rychle unavíte anavíc si můžete způsobit poranění zápěstí nebo zad. Porovnejte klady azápory různých materiálů, ze kterých se nářadí vyrábí. Dřevěné násady například lépe tlumí nárazy než kovové. Nerezová ocel nebo teflonem potažené čepele se snadněji udržují čisté, zejména když se pracuje smokrým jílem.

Nářadí, které se pravidelně čistí apřehledně uklízí, je vždy připravené kpoužití. Vyhraďte si místo na každý nástroj tak, aby byl snadno přístupný anemohlo dojít kjeho poškození. Kusy velkého nářadí sostrými hranami či hroty, jako jsou rýče amotyky, zavěšujte na háky na zeď či dveře, menší nástroje mějte pohromadě vzásuvce nebo krabici. Po použití každý nástroj očistěte. Oškrabejte či okartáčujte znich hlínu azbytky rostlin, zejména zrukojetí, kde by ztvrdlá hlína mohla při dalším používání velmi vadit. Kovové čepele otřete naolejovaným hadrem, zabráníte tak korozi. Nástroje určené křezání udržujte ostré. Nářadí určené kprořezávání aprostřihávání potřebuje pravidelně brou-

Nezbytná základní výbava Vybavení na obrázku je podrobně popsáno na následujících stranách: rýč (viz str. 19) rycí vidle (viz str. 19) hrábě (viz str. 19) lopatka (viz str. 20) zahradnické nůžky na dřeviny (viz str. 21) sekačka na trávu (viz str. 26) kropicí konve (viz str. 22) kapesní nůž (viz str. 22) pracovní rukavice UŽITEČNÉ DOPLŇKY

Následující nářadí avybavení se vám téměř určitě bude hodit: motyka (viz str. 20) zahradní (plotové) nůžky (viz str. 22) ruční vidlice (viz str. 21) ruční kypřič (viz str. 21) vědro (viz str. 22) hadice (viz str. 23)


018_025_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

12:11 PM

Stránka 19

Ruční zahradní nářadí sit, aby bylo ostré, rostliny při řezání nepoškodilo anevyžadovalo příliš velkou sílu. Srýči amotykami se bude lépe pracovat, když všechny zohýbané části čepelí vyklepete kladivem. Občas také můžete hrany ačepele naostřit pilníkem. Očistěte, nabruste anaolejujte nebo namažte tukem všechny kovové části. Na konci vegetačního období veškeré nářadí zkontrolujte, než ho uložíte. Pečlivě je vyčistěte. Zkontrolujte aopravte poškozená držadla adřevěné části natřete fermeží.

 Vidle Rycí vidle se používají kběžné práci, například krozdrobení hrud po rytí, rozrušení aprovzdušnění povrchu půdy. Lze je také využít pro přemísťování slámy, rostlin nebo hnoje. Vidle mají většinou čtyři kovové hroty vykované zjednoho kusu kovu apřipevněné na stejnou násadu, jakou má rýč. Hlava běžných vidlí je široká 20 cm, hroty jsou dlouhé 30cm. Vidle na úpravu lemů mají bodce kratší. TIP Zahradníci, pro které je rytí aúprava Čepele udržíte ostré pravidelným broušením brouskem, srýči amotykami pak bude práce snazší.

Kultivační nářadí Kpřípravě půdy, sázení apletí je určeno několik všestranně použitelných nástrojů. Nářadí znerezavějící oceli je dražší, ale je sním snazší práce asnadněji se čistí.

Rýče, vidle ahrábě Rýč Používá se především na rytí, dělají se sním jámy nasázení rostlin, přenáší amíchá se půda. Rýč se hodí ina stržení plevele zpo vrchu půdy, úpravu okrajů záhonu apřehazování kompostu. Čepel – znerezavějící oceli, kovaná nebo zpotažené oceli – je upevněna na dřevěné nebo kovové násadě splas tovým nebo dřevěným držadlem ve tvaru písmeneT nebo D. Ukvalit ních rýčů jsou čepel atrub kový krk vykovány zjednoho kusu kovu, aby bylo nářadí pevnější. Čepel má kvůli pohodlí nášlapnou plošku. Běžné rýče mají čepel orozměrech 28×20cm anásadu 70–100cm dlouhou. Rýč na úpravy lemů má čepel užší, aby se sním dalo pracovat ina menší ploše nebo tam, kde je slehčím nástrojem snadnější práce.

půdy těžká, dávají přednost rýči nebo vidlím se zahnutým držadlem. Užitečné řešení představuje iodpružená čepel rýče.

 Hrábě Kurovnání zeminy apřípravě povrchu zejména před výsadbou se používají zahradní hrábě. Dlouhá dřevěná nebo kovová násada potažená plastem se připevňuje kocelové hlavě skovanými hroty. Když se hráběmi pohybuje po půdě sem atam, hroty při urovnávání po vrchu současně kypří půdu arozmělňují hroudy.

Vidle (vlevo) ahrábě (vpravo) na lemy jsou užší alehčí než běžné nářadí. Hodí se kpráci vomezeném prostoru nebo tam, kde rostou rostliny blízko sebe.

19


048_053_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

12:35 PM

Stránka 48

48 Navrhněte si zahradu POKUD SE ZAMYSLÍTE, CO CHCETE MÍT NA ZAHRADĚ, DŘÍVE, NEŽ NA TOM ZAČNETE USILOVNĚ PRACOVAT, UŠETŘÍTE SI ČAS, PENÍZE I NÁMAHU. PROSPÍVAJÍCÍ ZAHRADA POTŘEBUJE KE SVÉMU VÝVOJI ČAS, A TAK SE NENECHTE SVÉST KESPĚŠNÉ PRÁCI. NARYCHLO ZBUDOVANÁ ZAHRADA MŮŽE KE ZDOKONALENÍ VYŽADOVAT STEJNÉ MNOŽSTVÍ PRÁCE, JAKO BYSTE ZAČALI ZNOVA OD ZAČÁTKU. Pokud máte úplně nový pozemek, vlastně úhor, můžete začít „na zelené louce“. Většinou však převezmete dílo poněkom jiném abude vás to možná svádět, abyste všechno zlikvidovali azačali znovu. Pokud ale nějakou dobu vydržíte, budete možná překvapeni, co se na zahradě během sezony objeví. Na konci roku pak budete mít možná úplně jiné představy o tom, jak pokračovat. Během čekání však pozemek dobře ošetřujte audržujte bez plevele. Ito vám pomůže se se zahradou spřátelit apoznat vprůběhu roku její dobrá išpatná místa.

Děti idospělí si rádi zaskotačí v„divočině“ se stromy, vysokou trávou aplanými květinami. Zavěšením hnízdních budek přilákáte ptáky.

Pozorujte azkoumejte Podívejte se, co na vaší zahradě (a také usousedů) roste aprospívá. Obdobně si poznamenejte, čemu se nejspíš nedaří. Například pokud jsou rododendrony akamélie bujné azdravé,

Zcihel postavte gril isúložným prostorem. Vzimě na něj můžete postavit rostliny v květináčích.

Máte-li větší děti, můžete do zahrady umístit i mělčí rybníček, který přiláká žáby a další divoké živočichy.

Zahradní lavice slouží i jako úložný prostor na nářadí či hračky.

Dvorek vydlážděte levnými dlaždicemi a chodník ohraničte obrubníkem zcihel, abyste udrželi trávník ve vymezeném prostoru.

Oblouk či pergola mohou sloužit i kzavěšení houpačky. Houpačku lze snadno sejmout, pokud budete potřebovat volný průchod.

Hodně zatěžovanou plochu trávníku zpevněte odolnou plastovou sítí, abyste zabránili vytvoření blátivých cestiček.


048_053_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

12:35 PM

Stránka 49

Navrhněte si zahradu pochopíte, že je místní půda kyselá abudete moci pěstovat azalky, vřesy, vřesovce adalší rostliny, které tyto podmínky vyžadují. Pokud naopak nějakou skupinu rostlin na okolních pozemcích neuvidíte vůbec, nebo jen vzácně avnedobrém stavu, můžete si být jisti, že se jim nebude dařit ani uvás.

쮿 Věnujte nějaký čas prohlídce dobré pěstírny, školky či zahradního centra, aniž byste něco koupili. Ve většině naleznete štítky snávody na pěstování na bednách nebo přímo na kontejnerech srostlinami. Věnujte pozornost především požadavkům na půdu, velikosti jednotlivých rostlin, prostředí, době kvetení avšem dalším znakům, kterých si všimnete. 쮿 Zjistěte si, zda vdané oblasti existuje nějaké místní rádio sprogramem pro zahrádkáře. To může být podaná „pomocná ruka“ vpodobě rad od zahrádkářů, kteří vědí, co se zde dá pěstovat.

Děti si mohou hrát ve vlastní „džungli“ uvnitř hustých keřů. Udělejte cestičku znášlapných kamenů, aby se snadněji pohybovaly.

Věnujte dětem vlastní kousek zahrady, kde budou moci pěstovat rychle rostoucí rostliny, například slunečnice, tykve nebo ředkvičky.

Udělejte dětem pískoviště sbambusovou roletou, abyste ho ochránili před počasím akočkami. Pokud je zvýšené, lze ho skrýt mezi vyvýšené bylinkové záhony.

RODINNÁ ZAHRADA Rodina má na zahradu spoustu nesourodých požadavků. Děti potřebují prostor na hry akchovu živých mazlíčků, zatímco dospělí chtějí mít příjemné prostředí kodpočinku apřijímání návštěv. Návrh atvorba rodinné zahrady by měly tyto rozdílné požadavky skloubit. Navíc musí být dost „pružná“ aschopná se rozvíjet, jak se rodina rozrůstá amění. Podívejte se na zahradu jako celek ahledejte prvky, které mají buď dvojí využití, nebo je lze snadno přizpůsobit, aby časem plnily jinou funkci.

49


085_092_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

2:27 PM

Stránka 85

Pěstování ovoce 85 OVOCNÉ STROMY A KEŘE MOHOU POSKYTOVAT STEJNÉ POTĚŠENÍ JAKO KTERÉKOLI OKRASNÉ ROSTLINY. ZDOBNÉ TVARY STROMŮ SE VYJÍMAJÍ PROTI OSLUNĚNÉ ZDI – A JEŠTĚ DÁVAJÍ PLODY. A JAHODY, MALINY A RYBÍZ POSKYTUJÍ JEDINEČNÉ LETNÍ POCHUTNÁNÍ.

Ovoce vyžaduje na jaře méně práce než zelenina. Jakmile se rostliny ujmou, vyžadují málo pozornosti apřinášejí po mnoho let bohatý užitek. Čas potřebný kpéči můžete ještě omezit výběrem nenáročných odrůd ovoce, které budete pěstovat na správném místě (viz obrázek dole). Propěstování většiny ovoce je nejlepší chráněné místo, kam svítí slunce nejméně půl dne, asdostatečně propustnou půdou, která však vlétě udrží vláhu. Abyste ušetřili čas, umístěte ovocné stromy akeře tak, aby se daly snadno zalévat iprořezávat. Některé zozdobnějších ovocných stromů lze začlenit ido okrasné části zahrady.

KDE OVOCE PĚSTOVAT Vyberte si vhodné ovoce podle vlastních podmínek. Obrázek dole vám možná pomůže při rozhodování, kam které ovocné rostliny na zahradu umístit.

Solitérní jabloň vytváří na trávníku ústřední, zrak přitahující bod. Vyberte si čtvrtkmen skmenem vysokým asi 1,2 m, zákrsek skmenem asi poloviční výšky předchozího, nebo stromky typu „Ballerina“, které bez zastřihávání přirozeně tvoří sloupovitou korunu avrhají jen malý stín. Po zasazení aopatření úvazkem uopěr ného kůlu položte kolem kmene mulčovací tkaninu. Tentočerný plastový povrch zamaskujte štěpky nebo drcenou borkou. Pokud máte vlněnou plst, můžete ji použít místo tkaniny. Vrstva mulče zabrání plevelům odebírat mladým ovocným stromům vláhu iživiny,

Pěstební klec Je to nejlepší místo pro pěstování měkkého ovoce, protože poskytuje ochranu před ptáky ipřed větrem. Vmalé kleci můžete pěstovat ovoce, které bude mít zochrany největší prospěch – červený rybíz, jahody, maliny adokonce izakrslé třešně.

Zeď obrácená kjihu Velké osluněné zdi jsou nejlepší kpěstování vyvazovaných forem hrušní, broskvoní a slivoní.

Na plotech či zástěnách dělících zahradu Po mřížích veďte hybridní bobuloviny, například malinoostružiny.

V nádobách Na slunném dvorku zkuste květináče sjahodníky, borůvkami a zakrslou broskvoní.

Výběr místa ksázení

Solitérní stromy Jabloň na pomalu rostoucí podnoži vytvoří v trávníku hezký bod.

Západně či severně orientovaná stěna Je vhodná kpěstování červeného abílého rybízu, višní typu Morela aostružin.

Ministěna Nízké vodorovné kordony jabloní, které lze snadno překročit, jsou naroubované na zakrsle rostoucích podnožích avedené vodorovně pojediném drátu 45cm nad zemí.


085_092_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

2:27 PM

Stránka 86

86 atak nebude třeba trávit tolik času zvyšováním kvality (úrodnosti) půdy (viz str. 33). 쮿 Jižní plot či zeď jsou ideálním místem pro umístění vyvazovaných ovocných stromů akeřů, jako jsou slivoně, hrušně či malinoostružiny. Ikdyž tvarování vyžaduje trochu víc práce azkušeností, kvýhodám patří pohledné zakrytí plotu nebo zídky se dvěma zajímavými obdobími. Uvyvazovaných stromů bude sklizeň ovoce navíc snazší. Jabloňové či hrušňové kordony mohou být na zahradě užitkovou alternativou obvyklých zástěn či plůtků. Budete však potřebovat volný přístup nejméně zjedné strany těchto stěn, ato kvůli prostříhávání avyvazování nových výhonů avětviček kvodícímu drátu.

Ovoce nenáročné na pěstování

Jak udržet ovocné stromy malé Ovocné stromy jsou kdostání naroubované na velké škále různých podnoží. Podnože určují mohutnost aživotaschop nost stromu ito, jak vysoko vyroste, ale někdy ivelikost plodů. Pokud není na etiketě podnož uvedená, stromek nekupujte. OvocePodnožVýška stromu JabloňM271,2–1,8 m M92,5–3 m M263–4,5 m HrušeňKdouloň MC3–3,5 m TřešeňColt3–5,4 m SlivoňPixy1,8–2,5 m St Julien A3–5,4 m

Ovocné stromy akeře 쮿 Jablka, maliny, červený rybíz ajahody se pěstují snadno ajsou dobře využitelné vkuchyni. Jabloně jsou zovocných stromů na pěstování nejsnazší, protože jsou otužilé avhodné do většiny půd. Dokonce istaré azanedbané stromy urodí nějaké plody. Velikost dospělé-

ho stromu závisí na použití určitých podnoží (viz tabulka). Většinou však potřebujete dvě až tři různé odrůdy, aby se navzájem opylovaly. Abyste však nemuseli pěstovat více než jeden strom, zjistěte si, zda vsousedních zahradách rostou nějaké jabloně včetně okrasných odrůd.

Ve velké zahradě můžete klidně pěstovat řadu jabloní. Na jaře jejich koruny obsypané květy navíc vypadají přenádherně.


105_109_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

2:56 PM

Stránka 105

Jak prořezávat 105 PROŘEZÁVÁNÍM LZE OMEZOVAT IUPRAVOVAT RŮST ROSTLIN. DÁ SE JÍM PODPOŘIT JEJICH ŽIVOTASCHOPNOST, ZMĚNIT VELIKOST ATVAR ROSTLINY ČI PODPOŘIT KVETENÍ AOLISTĚNÍ. KAŽDOROČNÍ PROŘEZÁVÁNÍ VŠAK NEVYŽADUJÍ VŠECHNY KEŘE, PROTOŽE MNOHÝM STAČÍ JEN OBČASNÝ ZÁSAH.

Prořezáváním klepším výsledkům Abyste udrželi rostlinyvdobrém zdravotním stavu ajejich růst měli pod kontrolou, prořezávejte je jen lehce, ale často. Pokud je totiž pár let zanedbáte, doslova před vámi vyroste přetěžký úkol. Ne všechny keře je nutné prořezávat každý rok, ale měli byste je prohlížet, akdyž jsou neupravené, trochu je ostříhat. Při prořezávání dbejte na ostré nástroje. Řez dělejte tak čistý, jak je jen možné, abyste rostlinu nepoškodili. Zkuste stříhat kpupenům či dvojici pupenů směřujícím ven zkoruny. Ukeřů svelkým počtem tenkých stonků, jako mají Lonicera nitida, Spiraea japonica nebo Potentilla fruticosa, není snadné ani praktické prořezávat je tak pečlivě jako ostatní. Proto si šetřete čas aostříhejte je zahradnickými nůžkami. Po pár týdnech růstu svůj „oholený“ vzhled ztratí.

Zmlazení starého keře Staré, přerostlé keře lze zmladit postupným prořezáváním po několik sezon. První rok časně zjara vyřežte čtvrtinu až třetinu starého dřeva aostatní větve zkraťte tak, jak jen to jde. To podpoří růst nových silných výhonů. Když

Nářadí kprořezávání Kběžnému prořezávání keřů amalých stromů postačí tři kousky nářadí. 쮿 Zahradnické nůžky (jednobřité či dvoubřité) se používají kprostříhávání většiny keřů astálezelených rostlin iživých plotů. 쮿 Obouruční dvoubřité nůžky jsou nezbytné ke stří há ní silných výhonů avětví na keřích amalých stromech. 쮿 Prořezávací pilka je nezbytná kvyřezání velkých větví. Veškeré prořezávací nářadí udržujte čisté aostré, aby dobře avýkonně pracovalo. Abyste se vyvarovali šíření chorob, je dobré zahradnické nůžky po použití očistit adezinfikovat.

!

nové výhony vyrostou do konečné délky, což je zhruba uprostřed léta, zkraťte je otřetinu, aby rostlina zhoustla. Vdruhém roce vyřežte zbývající staré dřevo aponechte jen nové výhony zpředchozí úpravy.

Rady pro prořezávání 쮿 Řezy dělejte co nejčistší. 쮿 Než začnete upravovat tvar, odstraňte nejdříve veškeré mrtvé, nemocné či poškozené dřevo. 쮿 Jakmile pomine nebezpečí mrazů, odstraňte veškeré výhony poškozené mrazem. 쮿 Na panašovaných keřích odstraňte všechny zcela zelené („zvrhlé“) výhony, abyste předešli tomu, že na rostlině převládnou. 쮿 Pokud má rostlina slabé, drátovité stonky, nebojte se ji seříznout až kprvnímu silnému pupenu. 쮿 Neprořezávejte za vlhkých chladných dnů, protože mokré listí práci znepříjemňuje. 쮿 Volte pěkné, suché dny. 쮿 Neprořezávejte, pokud pochybujete, zda keř úpravu opravdu potřebuje.


105_109_GT_CZ.qxp:Layout 1

11/11/09

2:57 PM

Stránka 106

106 Prořezávání keřů Prořezávejte tak, abyste odstranili veškeré suché, poškozené či nemocné dřevo, což lze dělat průběžně během celého roku. Pokud koupíte dobře tvarovaný keř, nebudete ho muset prvních tři až pět roků prořezávat.

쮿 Které keře? Deutzia, Escallonia, Exochorda, Forsythia × intermedia, třeba odrůda ‘Lynwood’, Kerria japonica, Kolkwitzia amabilis, Philadelphus, Prunus triloba, Ribes sanguineum, Spiraea ‘Arguta’, Weigela.

Keře kvetoucí vpozdním létě Rostliny, které vytvářejí květy vposlední části vegetační sezony, kvetou od poloviny léta do podzimu. Prořezávejte je časně zjara, těsně před tím, než začnou rašit. Odstříhejte větvičky, které kvetly minulou sezonu, avšechny slabé výhonky (vložený obrázek). Čím více jich ostříháte, tím více vyroste nových výhonů. Květy se přitom vyvinou právě na těchto nových výhonech. 쮿 Které keře? Buddleja davidii, Caryopteris × clandonensis, Ceanothus × delileanus ‘Gloire de Versailles’, Ceratostigma villmottianum, hebe (velkolisté typy), Hydrangea paniculata, slézovec, Potentilla fruticosa, Spiraea japonica.

Keře kvetoucí před polovinou léta Rostliny, které vytvářejí květy na loňském dřevě, kvetou převážně na jaře apočátkem léta. Stříhejte je co nejdříve po odkvětu. Odstraňte čtvrtinu až třetinu starých kvetoucích výhonů až po nejvyšší mladé výhony nebo pupeny (vložený obrázek). Rostlina pak vlétě vytvoří nové výhony, které příští jaro pokvetou.

Mladé listy abarevné větve Některé keře se pěstují kvůli zajímavé barvě mladých listů či barevným větvím. Stříhejte je časně zjara, abyste podpořili bohatý nárůst nových olistěných výhonů pro léto azářivě barevných větví na zimu. Odstraňte všechny výhony zpředchozího roku až uzemě nebo kzákladním kosterním větvím.

Naše zahrádka :: Listování v knize  

rdeshop, knihy, listování

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you