Page 1

Bezpłatny biuletyn informacyjny gminy Rewal ISSN 1731-7495

Nr 8 (128)

W numerze:

Przez „zakazaną ziemię”

strona

2

Punkty IT pomogą w potrzebie

strona

4

Siatkarska uczta

strona

5

Nieznane oblicza gminy Rewal

strona

6i7

Festiwal Szachowy Konik Morski 20-31 sierpnia

Początek roku szkolnego 3 września


02

kronika

www.rewal.pl

Drodzy czytelnicy! Kronika gminy Rewal Sierpień 2 sierpnia – w Trzęsaczu odbyła się wystawa fotografii Agnieszki i Roberta Dajczaków „Cztery pory roku – cztery oblicza gminy Rewal”.

3 sierpnia – w Pustkowie odbyły się II Mistrzostwa Gminy w Tenisie Plażowym; druga odsłona zabawy Złote Piaski z Radiem Szczecin, tym razem w Trzęsaczu; odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy.

W

ielu uważa, że po 15 sierpnia to już jest schyłek lata i życie w nadmorskich kurortach zamiera. Choć to nie do końca prawda, nie

da się ukryć, że czas pewnych podsumowań nadchodzi. Tegoroczne lato na pewno było trudne. W lipcu niemal tradycyjnie pogoda nie rozpieszczała, intensywne deszcze mieszały się z okresami wielkich upałów. Niestety, po raz kolejny potwierdziło się, że w naszej strefie klimatycznej ten miesiąc obfituje w dni deszczowe i konieczne jest przygotowanie oferty dla turystów także na niepogodę.

Sezon letni pokazał też nowe trendy informacyjne. CIPR przygotował bezpłatną usługę SMS InfoRewal, inne instytucje próbowały docierać do odbiorców za pomocą mobilnych megafonów. Wydaje się, że tradycyjne plakaty, których jest przesyt na słupach informacyjnych, przestają spełniać swoją rolę. Być może także względy informacyjne powodują, że frekwencja na imprezach odbywających się w soboty jest zwykle słabsza niż w piątki czy niedziele, jak miało to miejsce podczas Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej. Sobota to główny dzień

wymiany wczasowiczów więc ci dobrze poinformowani o lokalnych wydarzeniach już wyjeżdżają, a nowi jeszcze nie zdążą się wszystkiego dowiedzieć. A jak jeszcze trafi się pogodny dzień, to wszyscy w pierwszej kolejności zainteresowani są jedynie najkrótszą drogą nad morze. A skoro już o morzu, to zaskakuje tendencja do odwracania się od niego. Problem przewija się w kilku artykułach dzisiejszego numeru, co świadczy o tym, że może nie wszystko jest stracone.

RED. NACZELNY PRZEMYSŁAW ŁONYSZYN

4 sierpnia – w Trzęsaczu odbyły się II Mistrzostwa Gminy w Minigolfie.

6 sierpnia – w Rewalu odbyła się promocja przewodnika po gminie Rewal z udziałem autora Przemysława Łonyszyna; w Niechorzu odbyła się wystawa fotografii Agnieszki i Roberta Dajczaków „Cztery pory roku – cztery oblicza gminy Rewal”.

7 sierpnia – w Pustkowie odbyła się wystawa fotograficzna „Gmina Rewal – Kiedyś i dziś”, do której swoich zdjęć użyczył Tomasz Stolz.

m e r e w o R a z r o m wzdłuż

9 sierpnia – w Pobierowie odbyła się wystawa fotograficzna „Gmina Rewal – Kiedyś i dziś”, do której swoich zdjęć użyczył Tomasz Stolz.

10 sierpnia – w Niechorzu rozpoczęły się zmagania mężczyzn o mistrzostwo Polski w siatkówce plażowej; trzecia odsłona zabawy Złote Piaski z Radiem Szczecin, tym razem w Pustkowie.

11 sierpnia – kobiety rozpoczęły zmagania o mistrzostwo Polski w siatkówce plażowej, finały podobnie jak u mężczyzn odbyły się 12 sierpnia; także w Niechorzu odbyły się zawody sportowe pod nazwą Skate’n’roll dla miłośników deskorolek i BMX-ów.

13 sierpnia – w Niechorzu rozpoczął się trzydniowy międzynarodowy turniej o Puchar Bałtyku w siatkówce plażowej; także w Niechorzu odbyła się wystawa fotograficzna „Gmina Rewal – Kiedyś i dziś”, do której swoich zdjęć użyczył Tomasz Stolz; w neogotyckim kościele w Trzęsaczu rozpoczęła się VIII edycja festiwalu muzycznego „Sacrum – Non Profanum”.

14 sierpnia – otwarto ścieżkę rowerową łączącą Pogorzelicę i Mrzeżyno.

15 sierpnia

– na głównym placu w Rewalu obchodzono urodziny Jana Brzechwy; na ulicach Pobierowa gościliśmy dziennikarza Radia RMF, który rozmawiał z turystami o trwającym sezonie w gminie Rewal.

16 sierpnia – w Trzęsaczu odbyła się wystawa fotograficzna „Gmina Rewal – Kiedyś i dziś”, do której swoich zdjęć użyczył Tomasz Stolz.

17 sierpnia – w Pustkowie rozegrano XXII Turniej o Puchar Wójta Gminy Rewal w siatkówce plażowej, wygrali Andrzej Jaroni i Peter Kanyion; w Pobierowie odbyła się X edycja Mistrzostw Polski w Przeciąganiu Liny Nocą, tu zwycięzcy nie zmieniają się od dekady; w Pogorzelicy odbyła się wystawa fotograficzna „Gmina Rewal – Kiedyś i dziś”, do której swoich zdjęć użyczył Tomasz Stolz.

19 sierpnia

– do północy była otwarta dla zwiedzających latarnia morska w Niechorzu z okazji Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich; reporterzy TVN24 zawitali do Pobierowa.

20 sierpnia – rozpoczął się XVII Międzynarodowy Festiwal Szachowy Konik Morski Rewala, który potrwa do końca miesiąca; w Rewalu odbyła się wystawa fotograficzna „Gmina Rewal – Kiedyś i dziś”, do której swoich zdjęć użyczył Tomasz Stolz; w Pobierowie zagościł festiwal kultury hinduskiej „Viva India”.

14 sierpnia oficjalnie otwarto ścieżkę rowerową pomiędzy Pogorzelicą a Mrzeżynem. Zbudowało ją kilka samorządów, a jej koszt wyniósł prawie 2,5 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Budowa ścieżki rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na trasie Pogorzelica – Mrzeżyno” w partnerstwie pomiędzy gminą Rewal, gminą Trzebiatów i Powiatem Gryfickim jako liderem projektu.

… Przez „zakazaną ziemię”

Od wielu lat droga między nadmorskimi miejscowościami Pogorzelicą i Mrzeżynem była zakazana dla osób cywilnych. Tereny leśne znajdujące się na tym odcinku należały do polskiej armii, która ulokowała tam jednostkę obrony przeciwlotniczej. Z tego powodu podróż między tymi dwoma miejscowościami nadmorskimi wiodła przez Trzebiatów i była dwa razy dłuższa. – Z Robertem Skraburskim, wójtem gminy Rewal, i Sławkiem Ruszkowskim, ówczesnym burmistrzem Trzebiatowa, mieliśmy taki pomysł, aby otworzyć ten odcinek dla ludzi, dla turystów – powiedział starosta gryficki Kazimierz Sać podczas przemówienia na inaugurację ścieżki. Oprócz wspomnianych osób w punkcie widokowym pojawiło się wiele innych ważnych postaci, w tym radni obu gmin oraz

przedstawiciele Lasów Państwowych i wojska. Gminę Rewal reprezentowała silna grupa, która na rowerach z wypożyczalni Rewal Bike System pokonała dystans między Niechorzem a punktem widokowym na trasie ścieżki. 10 kilometrowy odcinek przejechała przewodnicząca Rady Gminy Joanna Drzewińska-Dąbrowska, radni: Piotr Lęcznar, Marcin Smoczyk, Adam Grzesiek, Ryszard Gutowski i Artur Łukomski. Grupę prowadził oczywiście Robert Skraburski.

Z plaży na rower

Jak się okazało, ścieżka triumfalnie otwierana przez władze powiatowe odbiega od standardu ścieżek przyjętego w gminie Rewal. Peleton radnych miał do pokonania drogę, która wcześniej służyła do poruszania się ciężkiego sprzętu budowlanego oraz wojskowego, gdzie komfort jazdy nie jest priorytetem. Dlatego jako podłoże służą betonowe płyty oraz kiepskiej jakości bruk. Jedyne, co odróżnia ten odcinek od stanu pierwotnego, to biała, ciągłą linia wymalowana wzdłuż drogi. Trasa przypominała bardziej fragment wyścigu kolarskiego Paris-Roubaix niż ścieżkę, którą można polecić rodzinie z dziećmi. Szkoda, bo wiedzie przez las sosnowy, WYDA WCA : Centrum Informacji Promocji Rekreacji Gminy Rewal ul. Szkolna 1, 72‐344 Rewal tel. 91 38 62 629 REDA KTOR NA CZELNY: Przemysław Łonyszyn e‐mail: strefaslonca@rewal.pl

gdzie szum morza miesza się ze śpiewem ptaków, a wkoło rosną rzadkie gatunki roślin, jak choćby będący pod ochroną rokitnik. Na szczęście zupełnym przeciwieństwem do nieprzyjaznych dla

1 816 tysięcy złotych wyniosło dofinansowanie do budowy prawie 14 kilometrów ścieżki rowerowej. Stanowi to 75 procent całości kosztów. rowerzysty bruków okazał się punkt odpoczynku – zadbany, uporządkowany i funkcjonalny. Na dodatek z pięknym widokiem na morze i plażę, która w tym miejscu jest bardzo szeroka i czysta. Impreza na ścieżce była też okazją do promocji Rewal Bike Systemu, czyli sieci wypożyczalni rowerów, która pozwala na oddanie pojazdu w innym punkcie, niż został wypożyczony, a także gwarantującej szybką naprawę w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki mechanicznej. Dla-

tego członkowie rewalskiej delegacji ubrani byli w koszulki z logo Systemu.

Skorzystali z dofinansowania

Całkowity koszt otwartej we wtorek inwestycji to 2 421 629 złotych. Obejmował doprowadzenie drogi wojskowej do stanu spełniającego wymogi bezpieczeństwa dla rowerzystów oraz wybudowanie czterech punktów odpoczynku z infrastrukturą potrzebną turystom (wiaty, stojaki, ławki, kosze na śmieci). Jako dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego uzyskano na realizację tej inwestycji 1 816 221,75 złotych, co stanowi 75 procent całości kosztów. Prace nad przygotowaniem ścieżki ruszyły 11 marca 2011 roku, zaś zakończono je 23 lipca tego roku. Wydaje się, że otwarcie atrakcyjnych turystycznie, niemal dziewiczych terenów to bardzo dobry pomysł i wypada pogratulować pomysłodawcom konsekwencji w realizacji pomysłu. Czy jednak ścieżka rowerowa Pogorzelica – Mrzeżyno się przyjmie, to już leży w gestii turystów i posiadania przez nich rowerów z amortyzatorami.

RGB

REDA KCJA I SKŁA D: BESO‐MEDIA , Beata Sołowij, www.beso‐media.pl, tel. 607 780 652

ZDJĘCIE NA OKŁA DCE: Robert Dajczak

WSPÓŁPRA CA : Joanna Błachuta, Maciej Łoz‐ dowski, A gata Smoczyk, Robert Dajczak.

REKLA MA : Beata Żoła e‐mail: bzola@rewal.pl tel: 91 38 62 927


zaproszenia

www.rewal.pl

03

Do końca sierpnia obserwować można zmagania uczestników Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Konik Morski Rewala. To impreza z 17-letnią tradycją.

Festiwal szachów w Rewalu T

urniej rozpoczął się już w poniedziałek, 20 sierpnia, i potrwa do końca miesiąca. Rozgrywki można śledzić w Gminnym Ośrodku Kultury w Rewalu przy ulicy Słowackiego lub na internetowej stornie turnieju. Co roku w ostatniej dekadzie sierpnia do Rewala zjeżdżają miłośnicy królewskiej gry z kilkunastu państw świata, by uczestniczyć w prawdziwym święcie szachowym. Są wśród nich zarówno profesjonaliści, walczący o nagrody pieniężne i punkty rankingowe Elo, jak i amatorzy, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności w konfrontacji z najlepszymi. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że Elo to metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów, którzy zdobywają punkty w oficjalnie zgłoszonych turniejach szachowych. Nazwa Elo pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca, ale i szachisty pochodzenia węgierskiego, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na podstawach naukowych. W ciągu 10 dni festiwalu szachowego w Rewalu rozgrywane będą turnieje w trzech kategoriach „open”. Dodatkowo odbędą się turnieje szachów szybkich i błyskawicznych, turniej Fischera oraz

Fot. Archiwum CIPR

Planowane turnieje – Konik Morski Rewala 2012:

W każdej edycji Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Konik Morski Rewala bierze udział co roku ponad 300 graczy z Polski i zagranicy. turnieje młodych talentów dla dzieci i młodzieży. W trakcie imprezy, dzięki specjalnym elektronicznym szachownicom, za pośrednictwem łącza internetowego można będzie śledzić „na żywo” najsilniej obsadzone partie. Międzynarodowy Festiwal Szachowy Konik Morski Rewala pod względem rozmachu organizacyjnego i ilości uczestników jest to obecnie jednym z największych turniejów szachowych w Polsce. W każdej edycji imprezy bierze

udział co roku ponad 300 graczy z Polski i zagranicy. Festiwal szachowy w Rewalu to nie tylko rozgrywki turniejowe. Organizatorzy, zważając na fakt, że uczestnicy przyjeżdżają często z rodziną, lub osobami towarzyszącymi przygotowują szereg imprez towarzyszących, m.in. spotkania integracyjne przy ognisku, wycieczki po okolicach Gminy Rewal, symultana z arcymistrzem, czy mecz piłki nożnej szachiści – mieszkańcy Rewala.

Jest w orkiestrach dętych taka siła…

W piątek 24 sierpnia wyru- o d w i e d z i ć pielgrzymce szy z Pustkowa IV uczestniinne ważne Motocyklowy Rajd Rajd czyć ma ponad 70 dla katolików Pielgrzymkowy „Sursum motocyklistów nie miejsca w tylko z Polski, Polsce. Corda”. Wydarzenie rozale też Węgier S w ó j pocznie o godz. 7 msza św. i krajów nadbałtyccelebrowana pod Bałtyckim udział w pielkich oraz liczne grzymce zaKrzyżem Nadziei przez grono osób z obpowiedzieli księdza arcybiskupa sługi rajdu. w tym roku Andrzeja Dzięgę. Głównym iniprzedstawicjatorem i organizatorem pielciele władz samorządowych z grzymki jest tradycyjnie ks. prof. Krakowa i Zakopanego, którzy Wiesław Dyk, który pasję motoprzynajmniej część trasy zamiecyklową od lat łączy z oddaniem rzają pokonać na motocyklach. Bogu. To właśnie on zapropoChętnych do obejrzenia nienował taką formę pielgrzymozwykle efektownego momentu wania, która spinałaby klamrą wyjazdu zmotoryzowanej dwa bliźniacze krzyże po dwóch grupy pielgrzymów zapraprzeciwległych krańcach Polski, szamy w piątkowy poranek do czyli w Pustkowie i na GiePustkowa. RGB woncie, a przy tym pozwalałaby

W

Fot. Przemysław Łonyszyn

ystęp podzielono na dwie części. W pierwszej orkiestra w towarzystwie mażoretek prezentowała układy choreograficzne na ulicy Sołdka, a całą paradę mogła oglądać nie tylko młodzież z obozu, ale także i mieszkańcy, których zwabiły dźwięki muzyki, w tym tak popularne kompozycje, jak „Eye of the Tiger” zespołu Survivor, „Różowa Pantera” Henry’ego Manciniego, czy słynny temat z filmów o Jamesie Bondzie skomponowany przez Monty’ego Normana. W drugiej części, która odbyła się na terenie ośrodka wypoczynkowego Komandor w Pogorzelicy, orkiestra z Płot zaprezentowała się specjalnie dla wypoczywającej tam młodzieży. Usłyszeć można było utwory współczesne ale także marsze i kompozycje bardziej patriotyczne, ze względu na zbliżające się Święto Wojska Polskiego.

MACIEJ ŁOZDOWSKI

Motocyklowa Pielgrzymka

We wtorek 14 sierpnia Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP Płoty koncertowała w Pogorzelicy. Specjalnie dla uczestników obozu młodzieżowych drużyn strażackich z naszego województwa i wczasowiczów.

W

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w turnieju zapraszamy na stronę festiwalu – www.rewal.caissa.pl – gdzie można również śledzić na bieżąco wyniki rozgrywek, obejrzeć zdjęcia oraz uzyskać aktualne informacje o festiwalu. Tych, którzy nie odważą się osobiście wystartować w turnieju zapraszamy do GOK-u przy ul. Słowackiego w Rewalu do obejrzenia szachistów w akcji.

■ Turniej A – Rewal Open Międzynarodowy Turniej Otwarty o puchar Wójta Gminy Rewal dla zawodników z rankingiem Elo powyżej 2000 (organizator może dopuścić do turnieju do 10% uczestników z Elo poniżej 2000 lub bez) zgłoszony do FIDE ■ Turniej B – Gold Chess Open Międzynarodowy Turniej dla zawodników z rankingiem do 2100 zgłoszony do FIDE ■ Turniej C – Caissa Open Międzynarodowy Turniej amatorów dla zawodników z rankingiem do 1800 zgłoszony do FIDE ■ Turniej D Międzynarodowy Turniej młodych talentów I – dzieci do lat 14 ■ Turniej E Międzynarodowy Turniej młodych talentów II – dzieci do lat 10 ■ Turniej F Międzynarodowy Turniej szachów szybkich P-15 ■ Turniej G Międzynarodowy Turniej błyskawiczny P-5 ■ Turniej H Międzynarodowy Turniej szachów Fischera P-10

Orkiestra powstała 9 lat temu z inicjatywy Franciszka Gródeckiego, działacza samorządowego, dziennikarza, ale przede wszystkim wiceprezesa zarządu wojewódzkiego OSP Województwa Zachodniopomorskiego. Przez te kilka lat zespół zdążył zdobyć już kilka poważnych laurów. Należy do krajowej czołówki w swojej kategorii. – Grupa kilkudziesięciu osób, to sporo. Każdy wyjazd kosztuje. Dziękuję firmie Gaz-System za to, że od pewnego czasu wspiera nasze działania – powiedział Franciszek Gródecki podczas krótkiej prezentacji „swojego

dziecka” podczas koncertu w Pogorzelicy. Sukcesy orkiestry to zasługa przede wszystkim jednak kapelmistrza Kamila Grochowskiego i choreografki Agnieszki Kraszewskiej, którzy na co dzień pracują z młodymi artystami. Młodymi, bo w orkiestrze z Płot grają osoby w wieku od 11 do 23 lat. Koncert był jedną z licznych atrakcji zaplanowanych dla dzieci uczestniczących w dwutygodniowym obozie młodzieżowych drużyn pożarniczych zorganizowanym przez zachodniopomorski zarząd oddziału ZOSP.

RGB

Trasa podzielona jest na kilka etapów: 24. 08. 2012 25. 08. 2012 26. 08. 2012 27. 08. 2012 28. 08. 2012

PUSTKOWO – Wałcz – Licheń – Częstochowa (615 km) Częstochowa – Łagiewniki – ZAKOPANE (252 km) góra GIEWONT (Msza Św. na polanie w górach) Zakopane – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Góra Św. Anny – Wrocław (372 km) Wrocław – Świebodzin – SIEKIERKI (Msza św. w Sanktuarium M. B. Pokoju)


04

nie tylko w Pobierowie

www.rewal.pl

Główną atrakcją sierpniowego, długiego weekendu w gminie Rewal były Mistrzostwa Polski w Przeciąganiu Liny Nocą. Zawody już po raz dziesiąty odbywały się w Pobierowie. Wprawdzie były pewne powody do niepokoju, czy zmiana zwyczajowego terminu nie wpłynie niekorzystnie na atrakcyjność, jednak okazały się one płonne i pobierowska impreza zakończyła się tradycyjnym sukcesem.

rzeciąganie liny to dyscyplina mało w Polsce popularna. Mimo to coroczne zawody w Pobierowie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Choć w tym roku mistrzostwa przeniesiono z ostatniego piątku lipca na trzeci piątek sierpnia, to i tak tłumy ustawiły się wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, najdłuższej ulicy w gminie Rewal, aby obserwować sportowe zmagania. Nim jednak do nich doszło, publiczność emocjonowała się innymi wydarzeniami przygotowanymi przez organizatorów. Najpierw Sławomir Toczek, znany strongman, stanął oko w oko z wozem strażackim z remizy miejscowej OSP. Miał przestawić go z miejsca jedynie siłą własnych mięśni. Zgodnie z oczekiwaniami, choć przy dużym wysiłku, zdołał tego dokonać. Później aplauz widzów wywołał pokaz technik boksu tajskiego w wykonaniu Marcina Parchety i jego podopiecznych. W tym czasie do wspólnej zabawy zapraszali dziennikarze radia ESKA i prowadzący pobierowską imprezę Irek Bieleninik. Wśród konkursów były też takie, które wymyślono specjalnie z myślą o piątkowej zabawie. Stąd publiczność zebrana w Pobierowie mogła sprawdzić swoje siły w próbie przeciągania samochodu należącego do ekipy reporterskiej radia ESKA.

Fot. Robert Dajczak

Mistrzowie wciąż nie do pobicia P

Najważniejszym elementem wieczoru były oczywiście zawody w przeciąganiu liny. W rozgrywkach biorą udział czteroosobowe ekipy składające się z dwóch mężczyzn i dwóch kobiet, a zapisy prowadzone są w dniu mistrzostw. W tym roku na stracie stanęło sześć „czwórek”, które rywalizowały ze sobą systemem „każdy z każdym”. Po półtorej go-

dziny walk okazało się, że triumfatorami została ekipa pod nazwą „H2O”, co nie było żadnym zaskoczeniem, gdyż wygrali oni wszystkie wcześniejsze edycje! W roku 2012 w pokonanym polu zostawili zespoły „Słoneczny Patrol” i „Paradise”. Emocji było co niemiara, jednak samo hasło „bij mistrza” nie wystarczyło do sprawienia niespodzianki.

Końcowym elementem przygotowanym przez organizatorów był koncert szantowego zespołu „Mark Twain”. Choć wydaje się to zaskakujące, ale obecnie dość rzadko można posłuchać tego typu muzyki akurat nad morzem, jednak Pobierowo od dawana czyniło wyłom w tej regule. Kilka lat temu odbywał się w tej miejscowości festiwal tego gatunku

muzyki i występ zespołu „Mark Twain” nie był dla nikogo niespodzianką. Stanowił doskonałe zakończenie udanego wieczoru na ulicy Grunwaldzkiej. Warto dodać, że całość pobierowskich wydarzeń można było oglądać na żywo dzięki kamerze, z której sygnał dostępny był na stronie www.rewal.pl.

RGB

Czy jest mapa Jugosławii? Fot. Przemysław Łonyszyn

W gminie Rewal od kilku już lat działają aż cztery takie punkty: w Pobierowie, Trzęsaczu, Rewalu i Niechorzu. Nadzór nad nimi sprawuje CIPR, czyli Centrum Informacji Promocji i Rekreacji Gminy Rewal. Pracownicy IT udzielają wszelkich informacji na temat istniejących na terenie gminy atrakcji, jak również kierują do odpowiednich instytucji, gdy osoby wypoczywające na terenie gminy zwracają się z konkretnymi problemami. Dotyczy to zarówno turystów polskich, jak i zagranicznych – każda z osób pracujących w punktach posługuje się w stopniu komunikatywnym przynajmniej dwoma językami obcymi. Na pierwszy rzut oka to spokojna, rutynowa praca – a to przewodnik po gminie się sprzeda, a to rewalskie dukaty, a to jakąś mapkę, czy plan, a w Rewalu jeszcze dla odmiany można rowerek komuś wypożyczyć. Tymczasem problemy, z jakimi przychodzą turyści, potrafią nieraz zdecydowanie wykroczyć

Fot. Przemysław Łonyszyn

Jednym z najważniejszych elementów miejscowości turystycznych są punkty Informacji Turystycznej popularnie zwane punktami IT.

poza zwykłą rutynę i zaskoczyć nawet najlepiej przygotowanych. Oto kilka przykładów: – Czy jest mapa Jugosławii? – W jakim sklepie można kupić miotłę Nimbus 2000? – Poproszę kartę do Plusa. – To jest ten rozkład jazdy autobusów (patrząc na kalendarz imprez)? – Chcemy przyjechać po 17 sierpnia. Proszę nam zamówić taką pogodę, jaka jest u nas. – Byłem w Pobierowie w 47’ i pamiętam taki jeden budynek. Nie wie pan, czy on jeszcze stoi? – Dlaczego nie ma stąd pociągu do Katowic? Punkty IT są chętnie odwiedzane przez kolonistów, którzy zachodzą tam podczas „prac te-

renowych” i zadają osobliwe pytania: – Ile jest sklepów w Pobierowie, w których można kupić krówki? – Ile metrów ma wieża kościoła w Pobierowie? – Spod jakiego znaku zodiaku jest magazynier na naszej kolonii? – Ile jest latarń na ulicy Świdnickiej? Inną kategorią przygód, jakie czekają w pracy na naszych informatorów, są niepowtarzalne rozmowy. Przykład I: – Ma pani plan Gdańska? – Niestety. Mamy tylko plany okolicznych miast, a Gdańsk jest troszeczkę dalej. – A ile to gdzieś tak będzie?

– Około 300 kilometrów. – To rowerem tam na wycieczkę już nie pojadę! Przykład II: – A latarnia morska to w Pobierowie jest? – Nie, najbliższa jest w Niechorzu. – Aha, a w Trzęsaczu? – Nie. – A w Rewalu? – Też nie. I jeszcze dwie historie opowiedziane nam przez pracowników punktów IT. „Przyszła do nas pewna pani w wieku na oko nieco ponad 50 lat. Zaczęła opowiadać, jak to pamięta, jak kościół w Trzęsaczu stał jeszcze cały. Myślałem, że chodzi o ten w parku, ale kobieta

z przekonaniem twierdziła, że to był ten na klifie. Wysłuchałem do końca. Nie chciałem jej mówić, że przecież pierwsza ściana tego kościoła runęła przed 111 laty! Potem żałowałem, że nie spytałem tej pani o wiek.” „Pod koniec czerwca, kilka minut przed zamknięciem punktu, przyszła do mnie z pewną prośbą trójka ewidentnie pijanych mężczyzn w wieku studenckim. Chcieli pojechać do Zielonej Góry. Znalazłem im połączenie, wytłumaczyłem jak i gdzie mają się przesiąść. Pozornie wszystko w porządku. Okazało się jednak, że panowie nie mieli pieniędzy i chcieli jechać za darmo. Mocno rozczarowani moim tłumaczeniem wyszli na zewnątrz i przez noc koczowali pod wiatą na przystanku, a chłodny był wówczas wieczór...” Takich historii, pytań i zaskakujących reakcji jest oczywiście wiele. Niektóre nawet trudno opisać, a przecież w każdej z tych sytuacji pracownik musi wyjść z twarzą i stanąć na wysokości zadania. ● Swoimi przeżyciami dzielili się pracownicy punktów IT: Pobierowo – Zbigniew Moskal i Krzysztof Błachuta Trzęsacz – Aleksandra Petryków i Marta Jakiel Rewal – Malwina Zając i Sebastian Tylka Niechorze – Patrycja Jasińska i Aleksandra Kruk


sport

www.rewal.pl

Siłą i wdziękiem

Daleko od plaży

Niestety „plażówka” nie jest zbyt popularna wśród kobiet. W roku ubiegłym mistrzostw wśród pań nie rozegrano, a w tym uczestniczyło tylko 9 par. Niestety, gdyż w kobiecym wydaniu jest to sport szalenie efektowny, a sylwetki szczupłych, wysportowanych dziewcząt przykuwają oko nie tylko mężczyzn. A o tym, że sport urodzie nie szkodzi, przekonuje choćby piękna Kinga Kołosińska (na zdjęciu z nr 1), która w parze z Moniką Brzostek obroniła w Niechorzu tytuł mistrzyń Polski. Obroniła, to mało powiedziane. Dziewczyny zdemolowały konkurentki nie oddając w całym turnieju ani jednego seta. W finale ich przeciwniczki: Agata Lewicka i Jagoda Gruszczyńska, zdobyły ledwie 24 punkty w dwóch setach, gdzie jeden set rozgrywany jest do 21 punktów! W półfinale mistrzynie pozwoliły parze Wardak/Wiatr zdobyć 17, zaś w ćwierćfinale parze Strąg/Sroka 21 punktów. I niech to stanowi najlepsze podsumowanie poziomu turnieju wśród pań.

Męskie granie U panów rywalizacja była zdecydowanie bardziej zacięta. W walce o mistrzostwo Polski uczestniczyły 24 pary, w tym broniący tytułu Piotr Janiak i Sebastian Sobczak. Tak naprawdę spośród najlepszych zabrakło tylko pary Mariusz Prudel, Grzegorz Fijałek, którzy kilka dni wcześniej ukończyli rywalizację olimpijską na ćwierćfinale, gdzie po pasjonującym starciu ulegli późniejszym wicemistrzom olimpijskim z Brazylii. Rywalizacja mężczyzn w Niechorzu rozpoczęła się w piątek

i już pierwszego dnia fachowcy zwrócili uwagę na trzy wybijające się pary: Witczak/Matusiak, Lech/Wojtasik i Makowski/ Popek. Jak się później okazało, tylko ci ostatni nie znaleźli się w niedzielnych półfinałach. Trafili tam za to młodzi i zdolni Maciejowie Kosiak i Rudol oraz obrońcy trofeum. Po złoto w roku 2012 sięgnęli ostatecznie Jarosław Lech i Damian Wojtasik, którzy w niedzielę wykazali się przede wszystkim wysoką odpornością psychiczną – dwukrotnie o ich sukcesie decydował tie-break. W półfinale po pierwszym łatwo wygranym secie

Wyniki:

Fot. Robert Dajczak

N

Za nami najważniejsze rozstrzygnięcia tego roku w siatkówce plażowej. W Niechorzu, w drugi weekend sierpnia, wyłoniono najlepszą parę kobiecą i męską w tej dyscyplinie sportu. Zawody rozegrano na boiskach pod latarnią morską.

iechorze już od kilku lat regularnie gości najlepszych polskich siatkarzy i siatkarki plażowe rywalizujących o miano mistrzów kraju. Początkowo była to plaża, a od ubiegłego roku kompleks boisk przy latarni morskiej, gdzie powstały pierwsze na północy Polski tego typu siatkarskie obiekty. Jest to zgodne z obecnie panującą tendencją do unikania gry na plaży w siatkówkę plażową, co widać było choćby na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, gdzie grano niedaleko siedziby premiera Wielkiej Brytanii, czy też w Szczecinie podczas zawodów eliminacyjnych, które rozgrywano na torze kolarskim.

w drugim niespodziewanie przegrali 19:21 z Kosiakiem i Rudolem i dopiero w ostatnim secie przechylili szalę na swoją korzyść 15:13.

Zacięty finał

W finale, stając twarzą w twarz z wciąż jeszcze urzędującymi mistrzami Janiakiem i Sobczakiem, znów wygrali wysoko pierwszego seta, aby w drugim równie wysoko przegrać. Tiebreak stojący na poziomie godnym finału początkowo był wyrównanym widowiskiem, jednak w końcówce zdecydowanie efektywniejsi byli Lech i Wojtasik, którzy wygrali 15:9.

05

● Kobiety Półfinały Monika Brzostek/Kinga Kołosińska – Martyna Wardak/Joanna Wiatr 2:0 (21:10,21:7) Agata Lewicka/Jagoda Gruszczyńska – Dorota Strąg/Barbara Sroka 2:0 (22:20,21:16) Mecz o 3. miejsce Martyna Wardak/Joanna Wiatr – Dorota Strąg/Barbara Sroka 2:0 (21:7, 21:15) Finał Monika Brzostek/Kinga Kołosińska – Agata Lewicka/Jagoda Gruszczyńska 2:0 (21:11,21:13) ● Mężczyźni Półfinały Piotr Janiak/Sebastian Sobczak – Dominik Witczak/Rafał Matusiak 2:0 (21:15,21:16) Jarosław Lech/Damian Wojtasik – Maciej Rudol/Maciej Kosiak 2:1 (21:12,19:21,15:13) Mecz o 3. miejsce Maciej Rudol/Maciej Kosiak – Dominik Witczak/Rafał Matusiak 2:0 (21:19,21:13) Finał Jarosław Lech/Damian Wojtasik – Piotr Janiak/Sebastian Sobczak 2:1 (21:13,12:21,15:9)

Trzecie miejsce przypadło w udziale parze Kosiak/Rudol. W walce o brąz pokonali w dwóch setach parę Dominik Witczak i Rafał Matusiak, z którymi po tie-breaku przegrali w sobotnim ćwierćfinale i do półfinałów musieli kwalifikować się przez repesaże. Licznie zgromadzona zwłaszcza w niedzielę publiczność mogła obserwować w Niechorzu atrakcyjne zawody stojące w niektórych przypadkach na wysokim poziomie. Faworyci nie zawiedli zaś pretendenci pokazali, że wciąż przed nimi sporo pracy.

RGB

Już po raz trzynasty rozegrano Międzynarodowy Młodzieżowy Turniej o Puchar Bałtyku w Siatkówce Plażowej. Zawody od kilku lat rozgrywane są na terenie naszej gminy.

Siatkarzom T

urniej organizowany jest przez Wydział Siatkówki Plażowej Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej. W tym roku odbywał się na boiskach pod latarnią morską w Niechorzu tuż po zakończeniu mistrzostw Polski w tej samej dyscyplinie. Mecze rozgrywano na czterech boiskach od 13 do 15 sierpnia w czterech kategoriach. Dopisała pogoda, choć miało to zły wpływ na frekwencję wśród widzów, którzy wybierali jednak plażowanie nad morzem. Szkoda, gdyż poziom turnieju był wysoki, a kilka spotkań, jak choćby zakończony tie-breakiem finał wśród kadetów, dostarczyło wiele emocji. W zawodach udział

wzięło w sumie aż 81 par z Polski i Estonii. Ton wydarzeniom nadawały głównie „dwójki” będące członkami naszej kadry narodowej. Wśród kadetek kadrowiczki uplasowały się na pierwszym (Natalia Gruszczyńska i Maria Włoch) i trzecim miejscu (Angelika Niewińska i Gabriela Puławska), przedzieliła je tylko para Maria Sapór i Agata Traczyk z Sokoła Drezdenko. W kategorii juniorek polskie kadrowiczki zajęły cztery miejsca w pierwszej szóstce, jednak najlepsza była para Orkana Września – Klaudia Krawczyk i Magdalena Nawrocka. Ten sam klub reprezentowały trzecie w końcowej klasyfikacji Aneta Bałażyk

Fot. Robert Dajczak

rowery

i Magda Góral. Drugie miejsce przypadło Angelice Niewińskiej i Aleksandrze Kwiatkowskiej. Warto przy tym zwrócić uwagę, że Angelika zajęła miejsce na podium także w kategorii kadetek! Najlepszymi kadetami turnieju zostali Stanisław Szymankiewicz i Jakub Popiwczak z klubu Kangury Axxiome Wrocław zostawiając w pobitym polu trzy kolejne pary kadrowiczów. Na

drugim miejscu uplasowali się Bartosz Bernat i Sebastian Golka, zaś podium dopełnili Dominik Kmiecik z Jakubem Macurą. Wyjątkiem od dominacji kadrowiczów były zmagania juniorów. Tutaj warunki dyktowały pary SMS-u Łódź, które zgarnęły wszystkie miejsca na podium. Wygrał Bartłomiej Malec z Alexem Andryszewskim przed Adamami Andrysem i Ma-

niosem. Trzecie miejsce przypadło w udziale Patrykowi Lampartowi i Robertowi Kuźdubowi. Choć może to zabrzmi paradoksalnie, ale najlepsi w zmaganiach w siatkówkę plażową, oprócz medali i dyplomów, otrzymywali w nagrodę m.in. rowery... górskie. Oby tylko nie zmienili z tego powodu dyscypliny sportu.

RGB


06

w obiektywie

www.rewal.pl

al” w e R a in m g a ik z „D

Wys

– niezn gmin

Zwierzęta towarzyszyły mi odkąd pamiętam. Mieszkając przy lecznicy weterynaryjnej i mając tatę weterynarza to było nie do uniknięcia. Zaraz po moich urodzinach zamieszkał z nami bociek, który zachowywał się jak pies stróżujący. Przechadzał się na swoich długich nogach dookoła wózka i nikogo do niego nie dopuszczał. W którymś momencie mojego życia zorientowałam się, że moje życie opiera się na wyuczonym schemacie praca-dom i nadszedł czas, aby powiedzieć „stop”. Myślę, że większość osób, która ma w sobie odrobinę wrażliwości stojąc o wschodzie słońca w trawie po pas, mokrej od rannej rosy, zobaczy inny świat, o którym nie ma czasu pomyśleć. Podczas takich wypraw w miejsca bez wydeptanych ścieżek, budzą się uśpione do tej pory zmysły. Wyostrza się wzrok i słuch. Ptasie matki karmią swoje pisklaki, uwijając się jak w ukropie. Ojcowie dzielnie bronią swojego terytorium, uganiając się za owadami. Każdy dzień, tydzień i miesiąc

czy rok, choć działają według ustalonego rytmu przyrody jest niepowtarzalny. Czasami zrobienie dobrego zdjęcia zajmuje kilka dni, czasami nawet kilka miesięcy. Do zdjęć zimowych zaczynam szykować się już późnym latem. Mam swoje miejsce, w którym postawiona jest niewielka konstrukcja pokryta w całości od zewnątrz roślinnością. Stoi już trzy lata, więc zdążyła idealnie wtopić się w tło łąki, na której stoi, i ptaki nie wiedzą, że są bacznie obserwowane. Druga połowa sukcesu to cierpliwość, wytrwałość i trochę szczęścia. Do takiego miejsca trzeba udać się dużo przed wschodem słońca żeby nie ściągać na siebie wzroku wścibskich srok i niezwykle inteligentnych kruków. Fotografia świetnie uczy cierpliwości i pokory. W fotografowanie może bawić się każdy, ale najlepiej zacząć od czytania, słuchania i obserwowania. A najważniejsze to nie zrażać się niepowodzeniami.

Karolina Myroniuk:

yś i d d ie K – l a w e R a „Gmin Fotografuję gminę Rewal, bo kocham to miejsce. Znam ją doskonale, bo tutaj się urodziłem, wychowałem i pracuję. Mieszkałem w Niechorzu, Rewalu a teraz w Pobierowie. Mogę śmiało o sobie powiedzieć, że jestem członkiem tej społeczności. Dzięki fotografii poznałem to miejsce jeszcze lepiej. Udało mi się dotrzeć do zakątków zupełnie nieznanych mnie jako mieszkańcowi. Nagle okazało się, że to miejsce skrywa wiele urokliwych miejsc i przeżywałem za każdym razem możliwość poznawania wybrzeża rewalskiego na nowo.

Tomasz Stolz


w obiektywie

www.rewal.pl

stawy

07

nane oblicza y

Tego lata przez miejscowości gminy Rewal przewinęły się wystawy fotograficzne prezentujące jej uroki. Autorami zdjęć byli: Karolina Myroniuk (wystawa pt.: „Dzika gmina Rewal”), Agnieszka i Robert Dajczakowie (wystawa pt.: „Cztery pory roku – cztery oblicza gminy Rewal”) oraz Tomasz Stolz (wystawa pt.: „Gmina Rewal – Kiedyś i dziś”). Wystawy, zorganizowane przez Referat Turystyki i Promocji Gminy cieszyły się niemałym zainteresowaniem, głównie ze względu na ich niecodzienność – prezentowały gminę Rewal ze strony niemal zupełnie nieznanej turystom. Kilka wybranych fotografii prezentujemy na naszych łamach.

u– k o r y r o p y „Czter

l” a w e R y n i a gm z c i l b o y r e czt „Cztery pory roku” to był nasz pomysł na wystawę. Wprawdzie różne tematy przewijały się podczas rozmów z pracownikami RTiPG, to jednak nam od początku najbardziej podobała się właśnie taka idea, aby pokazać gminę Rewal z jej nieznanej dla większości turystów strony. Ta wystawa w założeniach miała stanowić zaproszenie do odwiedzania nas także poza sezonem letnim. Dlaczego? Bo warto, co doskonale widać na naszych fotografiach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że największe korzyści z pobytu nad morzem mamy poza sezonem letnim. Teraz stężenie jodu w powietrzu jest znikome, a przecież wiele osób cierpi na choroby związane z funkcjonowaniem tarczycy i dla niech kontakt z jodem w łatwej do wchłonięcia postaci jest bardzo ważny. Podobnie jest z dziećmi, które potrzebują tego pierwiastka do prawidłowego rozwoju umysłowego i fizycznego. Nie zapominajmy też o tym, że nadmorskie powietrze jest bardzo korzystne dla alergików, tzw aerozol morski łagodzi podrażnienia układu oddechowego wywołane podrażnieniami przez alergeny. A to tylko drobne przykłady tego, co można zyskać przyjeżdżając tutaj poza dwoma miesiącami wakacyjnymi. Często Agnieszce i mi zdarza się pracować razem, choć zwykle robimy co innego. Gdy Agnieszka fotografuje, ja chodzę z kamerą. Gdy ja fotografuję, to ona szuka ciekawych plenerów. Dobrze się uzupełniamy, ale także często zdarza nam się widzieć to samo miejsce w całkowicie odmienny sposób. I chyba wtedy wychodzą nam najlepsze zdjęcia.

Agnieszka i Robert Dajczakowie:

dziś” Z tego powodu chciałem się podzielić moim punktem widzenia tej gminy. Chciałem pokazać, jak na przestrzeni lat zmieniło się wiele, a jednak tak niewiele. Wciąż jest przecież morze i plaża, rybacy i złowione przez nich ryby, klify i stojące na ich skraju ruiny kościółka. Dla mnie największą inspiracją było, jest i będzie morze. Mieszkając tutaj czasami zapominamy, jak wielki skarb posiadamy. Cofając się kilkaset metrów w głąb lądu, tracimy je z oczu, przestajemy je słyszeć i wtedy wybrzeże rewalskie przestaje się różnić o jakiegokolwiek miejsca w Polsce. Gdy jednak otwieramy się na morze, to wówczas odkrywamy swoje korzenie i swoją tożsamość.

z:

Zebrał: Przemysław Łonyszyn


poczytajmy, porozmawiajmy

www.rewal.pl

Nieco ponad rok temu pojawił się w gminie Rewal nowy przyjaciel. Jak głosi strona internetowa przyjacielpustkowa.pl, chce on promować rozwój tej miejscowości.

K

im jest tajemniczy sympatyk?! To stowarzyszenie założone przez mieszkańców nie tylko gminy Rewal, które coraz aktywniej włącza się w życie codzienne naszych miejscowości. Stowarzyszenie Przyjaciół Pustkowa działające od czerwca przywołuje na myśl podobną inicjatywę, jaką mieli mieszkańcy sąsiedniego Pobierowa, powołując kilkanaście lat temu ruch „Pobierowo jest OK”. Pomysł był świetny, efektów początkowo było sporo, obecnie jednak o kolejnych dokonaniach trudno mówić.

Pustkowo Oaza Spokoju

– Nie chcemy podzielić losu ruchu „Pobierowo jest OK” i będziemy działać na rzecz naszej miejscowości znacznie dłużej, ale pewne znużenie jest naturalnym objawem tego typu inicjatyw i nigdy nie wiadomo, czy nie obejmie ono także nas. Czas pokaże – tłumaczy Marek Matecki, jeden z członków zarządu stowarzyszenia. Pierwotnym celem inicjatywy była pomoc w propagowaniu idei budowy kościoła w Pustkowie, re k l a m a

Fot. Przemysław Łonyszyn

Zaczęli od kościoła

gdzie mogłoby się modlić 100 osób. Byłby on dopełnieniem istniejącego wyświęconego sanktuarium. Z drugiej strony taras przy

świątyni miałby stanowić platformę widokową na morze – dodatkową atrakcję turystyczną miejscowości.

– Jest zgoda władz kościelnych i świeckich, aby połączyć w tym miejscu obie funkcje – dodaje sołtys Władysław Hagaj. – To ważne, bo nigdy nie chcieliśmy nadmiernie sakralizować naszej Oazy Spokoju. Ta nazwa pada nie przypadkowo. Były radny gminy Rewal Marek Matecki prezentuje projekt wizualizacji znaku rozpoznawczego miejscowości, gdzie pod repliką krzyża znajduje się napis „Pustkowo. Oaza Spokoju”. – Całą ideę promowania Pustkowa chcemy opierać na tym haśle – wyjaśnia Marek Matecki. – To jest krok w kierunku budowania naszej tożsamości. To miejsce musi mieć swojego ducha. Dzięki rożnym pomysłom, jak choćby sprzedaż cegiełek, udało się zebrać na budowę świątyni już prawie 50 tysięcy złotych. Członkowie stowarzyszenia mówią dumnie o swoich dokonaniach, bo to nie tylko zbieranie funduszy na kościół. Udało im się zagospodarować teren przy Bałtyckim Krzyżu Nadziei, gdzie swoją przystań znalazł statek EXPO, który w całej krasie, z pod-

niesionymi żaglami stanowi kolejną atrakcję Pustkowa. Udało im się także odkurzyć historię miejscowości i przygotować w maju imprezę dla uczczenia 65 lat osadnictwa w Pustkowie.

Myślą o przyszłości

– Teraz chcemy zająć się naszym parkiem. Chcemy, aby to wszystko żyło – opowiada Marek Matecki. – Znajdą tu swoje miejsce szachiści, będzie plac zabaw, makieta układu słonecznego, a gdy uda się przerzedzić zarośla na wydmie, rozbudujemy pomysł Wiesia Wiatrowskiego i zrobimy zachody słońca przy muzyce w parku z widokiem na morze. A skoro o Wisławie Wiatrowskim mowa, to jego osoba także wpisana jest w wizerunek Pustkowa. To znany propagator siatkówki, którego mieszkańcy do tej miejscowości przyciągnęli przed kilkoma laty. Członkowie stowarzyszenia liczą, że wspólnie z panem Wiatrowskim zdołają zbudować wizerunek Pustkowa spokojnego, ale też aktywnego. Bo też oprócz weekendowych turniejów siatkarskich, czy mistrzostw gminy w tenisie plażowym, odbywa się w Pustkowie także amatorski turniej tenisa ziemnego z kilkunastoletnią tradycją.

PRZEMYSŁAW ŁONYSZYN

Kaczka Dziwaczka czytała dzieciom a rewalskim deptaku w środę, 15 sierpnia, aktorka szczecińskiego teatru lalek „Pleciuga” Pauliny Lenart czytała dzieciom bajki Brzechwy. Tak uczciliśmy 114 dzień urodzin Jana Brzechwy, znanego adwokata, ale przede wszystkim twórcy wierszy i bajek dla dzieci. Warto dodać, że naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman, a tworzył pod pseudonimem. W środowe popołudnie młodsi i starsi miłośnicy twórczości poety mogli wysłuchać wielu utworów w interpretacji aktorki szczecińskiego teatru lalek „Pleciuga” Pauliny Lenart. Sponsorem tej imprezy była restauracja „Robinson Crusoe”. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, gdy dzieci w telewizji oglądają bajki o kosmicznych stworkach i wszelkiej maści potworach, zaś w kinach kreskówki dla dzieci pokazywane są w technologii 3D, czytanie bajek sprzed ponad półwiecza spotka się z niezrozumieniem. Rzeczywistość okazała się być jednak zupełnie inna.

N

Szybko wokół siedzącej pod ogonem jednego z rewalskich wielorybów artystki pojawił się wianuszek dzieci, które z wypiekami na twarzach słuchały kolejnych utworów. Okazało się, że większość z nich doskonale zna wiersze Jana Brzechwy i recytowała je z typowo dziecięcą nieśmiałością wraz z aktorką przebraną za Kaczkę Dziwaczkę. Zresztą właśnie „Kaczka Dziwaczka” obok „Na wyspach Bergamutach” i „Kwoki” cieszyły się największą popularnością wśród licznej grupy odbiorców, wśród których oprócz dzieci widać było także wielu dorosłych. „Wieczór z Brzechwą” to także konkursy i zabawy dla dzieci, które przyprawiały na dziecięcych buziach uśmiechy i pomagały jeszcze lepiej poznać twórczość poety. Z rozrzewnieniem w oczach oglądali to wszystko rodzice dzieci zebranych na placu, którym należy się uznanie za to, że wychowują swoje pociechy nie na zagranicznej przeciętności, ale na wybitnych dziełach polskiego pisarza.

RGB

Fot. Robert Dajczak

08


rozmaitości

www.rewal.pl

Latarnia

09

W obiektywie

nocą

Palenie szkodzi zdrowiu, palacze... otoczeniu! Okazuje się, że palący wczasowicz na kosz na śmieci potrafi wykorzystać wszystko, nawet słupki zagradzające drogę na deptak samochodom.

Fot. Robert Dajczak

W niedzielę, 19 sierpnia, wstęp na latarnię morską w Niechorzu był bezpłatny przez cały dzień i wieczór, aż do północy. Wszystko z okazji X Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich. Największą atrakcją była oczywiście możliwość zwiedzania budowli wieczorem, kiedy latarnia zwykle jest niedostępna dla zwiedzających.

W sobotę, 11 sierpnia, na skateparku znajdującym się na terenie kompleksu sportowego w Niechorzu odbył się Skate’n’roll. Amatorzy „ostrej jazdy” na dwóch i czterech kółkach nie zawiedli. Tego słonecznego dnia w Niechorzu młodzież interesująca się dyscyplinami z pograniczna sportów ekstremalnych, czyli jazdy na deskorolce i BMX-ie, miała okazję zmierzyć się w bezpośredniej rywalizacji. Choć tego dnia w Niechorzu odbywały się także Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej, to jednak znacznie wię-

cej osób zgromadziło się wokół skateparku przy ulicy Leśnej. Zawodnikom kibicowała przede wszystkim młodzież, choć gorąco oklaskiwali akrobacje uczestników także dorośli widzowie. Akustyczne tło dla sportowych zmagań zagwarantował DJ Kordi Koala, który do Niechorza przyjechał aż z Lublina, Obecny był również Pan Uśmiech. Zawody cieszyły się dużą popularnością, bo na starcie pojawili się miłośnicy BMX-ów i deskorolek ze Szczecina, Polic, Szczecinka, Stargardu Szczecińskiego i innych miejscowości Zachodniopomorskiego. Nie zabrakło oczywiście silnej, lokalnej reprezentacji.

W rywalizacji osób jeżdżących na BMX-ach najlepszym okazał się Konrad Czeronko, który wyprzedził Andrzeja Szczygielskiego i Grzegorza Jankowieckiego. Konrad wygrał także dodatkowo nagradzany konkurs na najlepszy trick na BMX-ie, w którym wykonał efektowne salto z rotacją o 180 stopni. Wśród deskorolkarzy najlepszy był Piotr Ebert, przed Krzysztofem Narewskim i Krystianem Beltlichem. Tutaj także rozegrano konkurs dodatkowy na najlepszy trick. W tej kategorii główną nagrodę odebrał Krystian Beltlich, który wykonał kickflip nad funboxem. Organizatorami tej udanej im-

Fot. Robert Dajczak

Jeździli i skakali

prezy był portal niechorzeonline.pl, CIPR Rewal oraz stowarzyszenie Inspiracje Młodych. Całość była możliwa dzięki wsparciu szczecińskich sklepów branżowych, które wsparły tę inicjatywę.

Duża frekwencja i atrakcyjna rywalizacja na niwie sportowej to znaki, że pierwsza edycja tych zawodów nie będzie zapewne ostatnią.

RGB

re k l a m a

O G Ł O S Z E N I E

WÓJTA GMINY REWAL o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rewal obręb geodezyjny Trzęsacz – część północna Na podstawie art. 17 pkt 9 i 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późniejszymi zmianami) oraz uchwały Uchwałą Nr LXI/412/10 Rady Gminy Rewal z dnia 30 czerwca 2010 r.

zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Trzęsacz – część północna, gmina Rewal, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, w dniach od 28 sierpnia 2012 r. do 19 września 2012 r. w siedzibie Urzędu Gminy Rewal, ul. Mickiewicza 19, 72-344 Rewal, pokój 101, w godz. 8:00 – 15:00. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w dniu 6 września 2012 r. o godz. 11 w Centrum Edukacyjnym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w Trzęsaczu przy ul. Pałacowej 3 (świetlica). Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi.

Uwagi należy składać na piśmie do Wójta Gminy Rewal z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 października 2012 r. Jednocześnie zawiadamiam, że zgodnie z art. 46 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późniejszymi zmianami), określony wyżej projekt planu miejscowego podlega strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, z zapewnieniem możliwości udziału społeczeństwa. Uwagi i wnioski w ramach procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko należy wnosić na zasadach określonych przepisami przywołanej na wstępie ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które wskazano w niniejszym ogłoszeniu. Wójt Gminy Rewal Robert Skraburski


10

nie tylko dla kierowców

www.rewal.pl

PŁATNE MIEJSCA POSTOJOWE Od początku czerwca, aż do połowy września na terenie gminy Rewal będą pobierane opłaty za parkowanie na niestrzeżonych parkingach w ramach wyznaczonej strefy. Strefa obejmuje także specjalne miejsca dla pojazdów powyżej 3,5 tony w tym autobusów i pojazdów z przyczepami. Są to: ◗ Pobierowo – parking przy ul. Zgody ◗ Rewal – parking przy ul. Brzozowej ◗ Pustkowo – parking przy ul. Spacerowej. Zachęcamy do nabywania abonamentów w Biurze Obsługi Fotoradarów i Parkingów w Urzędzie Gminy Rewla w pok. 5A, w poniedziałki od 8 do 17, a od wtorku do piątku w godz. 7.45 – 15.30. Cennik opłat dostępny jest na poszczególnych parkomatach.

1. Opłata podstawowa: ◗ za pierwsze 20 minut – 1 zł ◗ za pierwsze 40 minut – 2 zł ◗ za pierwszą godzinę – 3 zł ◗ za każdą następną godzinę – 2 zł ◗ za cały dzień – 15 zł 2. W przypadku pojazdów powyżej 3,5 ton i pojazdów z przyczepami: ◗ za pierwszą godzinę – 10 zł ◗ za każdą następną godzinę – 5 zł ◗ za cały dzień (od godz. 9 do 20) ◗ 40 zł

Cennik abonamentów: ◗ abonament 7-dniowy – 50 zł ◗ abonament 14-dniowy – 75 zł ◗ abonament miesięczny – 130 zł ◗ abonament do końca roku – 250 zł (300 zł MULTIKARTA).


niezbędnik turysty

www.rewal.pl

11 ✁

Fot. T. Stolz

Niezbędnik turysty

TURYSTYKA Centrum Informacji Promocji Rekreacji ◗ Rewal ul. Szkolna 1 tel. 91 38 62 629 tel./fax 91 38 62 994 e-mail: cipr@rewal.pl

Punkty Informacji Turystycznej ◗ Niechorze al. Bursztynowa 28 tel. 91 38 63 250 e-mail: itniechorze@rewal.pl czynne od godz. 10 do godz. 20 ◗ Rewal ul. Szkolna 1 tel. 91 38 62 629

e-mail: itrewal@rewal.pl czynne od godz. 9 do godz. 19 ◗ Pobierowo ul. Jana z Kolna 4 tel. 91 38 64 741 e-mail: itpobierowo@rewal.pl czynne od godz. 9 do godz. 19 ◗ Trzęsacz ul. Klifowa 3b tel. 91 38 62 926; e-mail: ittrzesacz@rewal.pl czynne od godz. 9 do godz. 19

INSTYTUCJE Urząd Gminy Rewal ul. Mickiewicza 19 72-344 Rewal Tel. 91 38 49 011 Fax 91 38 49 029 ug@rewal.pl

Godziny pracy urzędu poniedziałek: 8:00 – 17:00 wtorek – piątek: 7:45 – 15:30 Wójt Gminy przyjmuje interesantów w sprawie skarg i wniosków w każdy poniedziałek od godz. 13:00 do godz. 18:00

URZĘDY POCZTOWE ◗ Niechorze ul. Pocztowa 4 tel. 91 38 63 437 godz. otwarcia w sezonie letnim pon.-pt.: 8:00-18:00 ◗ Rewal ul. Sikorskiego 3 tel. 91 38 62 550 godz. otwarcia w sezonie letnim

pon.-pt.: 8:00-18:00, sobota: 8:00-13:00 ◗ Pogorzelica ul. Wojska Polskiego 22 tel. 91 38 63 140 godz. otwarcia w sezonie letnim pon.-pt.: 11:00-18:00 ◗ Pobierowo ul. Grunwaldzka 59 tel. 91 38 64 101 godz. otwarcia w sezonie letnim pon.-pt.: 8:00-18:00 ◗ Pustkowo ul. Słoneczna 16 tel. 91 38 64 463 godz. otwarcia w sezonie letnim pon.-pt.: 11:00-17:00

KULTURA ◗ Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Niechorze al. Bursztynowa 28 tel. 91 38 63 250 www.muzeum.rd.i365.pl otwarte w godz. 10–20. ◗ Latarnia morska w Niechorzu ul. Polna 30 tel. 91 38 63 474 otwarta w godz. 10–20. ◗ Multimedialne Muzeum Na 15 Południku im. Władysława Jagiełły Trzęsacz ul. Klifowa 3b, tel. 91 38 62 926 www.muzeumtrzesacz.pl otwarte w godz. 9-20. ◗ Park Miniatur Latarni Morskich Niechorze ul. Ludna 16, otwarte w godz. 10-19. ◗ Amfiteatr w Rewalu ul. Parkowa 4 bilety i repertuar w kasie na miejscu.

SPORT I REKREACJA

Fot. T. Stolz

Obiekty Sportowe Kompleksy sportowo-rekreacyjne i wypożyczalnie rowerów są otwarte w godz. 8-21. ◗ Niechorze Kompleks sportowo-rekreacyjny ul. Leśna 3 tel./fax 91 38 63 684 e-mail: pmucha@rewal.pl Wypożyczalnia rowerów Rewal Bike System ◗ Hala sportowa ul. Śląska tel. 91 38 63 684 ◗ Rewal Kompleks sportowo-rekreacyjny ul. Szkolna 1 tel./fax 91 38 62 994 e-mail: tlachawczak@rewal.pl Wypożyczalnia rowerów Rewal Bike System tel. 91 38 62 993.


12

niezbędnik turysty

www.rewal.pl

✁ ◗ Pobierowo Kompleks sportowo-rekreacyjny ul. Moniuszki 4, tel./fax 91 38 77 178 e-mail: jnowak@rewal.pl Wypożyczalnia rowerów Rewal Bike System. ◗ Hala sportowa ul. Kościuszki 4 tel. 91 38 77 178 ◗ Trzęsacz Boisko „Orlik” ul. Pałacowa 3. ◗ Pustkowo Kort tenisowy i boisko wielofunkcyjne – skrzyżowanie ul. Spacerowej i ul. Magdaleny. ◗ Śliwin Boisko przy al. Lipowej.

PLACE ZABAW DLA DZIECI BEZPIECZEŃSTWO Komisariat policji ◗ Rewal ul. Mickiewicza 21 tel. Sekretariat 91 38 52 855 dyżurka 91 38 52 861 fax 91 38 52 853, 91 38 52 863

Ochotnicza straż pożarna ◗ Niechorze Centrum Ratownictwa ul. Kolejowa 20 tel. 91 38 63 144 ◗ Pobierowo Centrum Ratownictwa ul. Zgody 6 tel. 91 38 64 198

Straż graniczna ◗ Strażnica w Rewalu ul. Dworcowa 2 tel. 91 38 77 620

Straż Gminna ◗ Rewal ul. Mickiewicza 21 tel. 91 38 62 974 fax 91 38 49 030

FINANSE Banki ◗ Bank Spółdzielczy w Gryficach, Oddział Rewal (godz. 7.30–14.30) ul. Mickiewicza 19a tel. 91 38 62 907 91 38 62 908

Bankomaty

Fot. T. Stolz

◗ Niechorze SGB, al. Bursztynowa 64 (pensjonat Puchacz) ◗ Pogorzelica ul. Wojska Polskiego (sklep spożywczy Ewa)

◗ Rewal SGB, ul. Mickiewicza 19a (obok Urzędu Gminy) 24euronet, plac przy głównym zejściu na plażę ◗ Pobierowo SGB, ul. Zgody 2 (obok apteki Medicament) Global Cash, ul. Zgody 11 (przy sklepie Pod Winogronem)

Kantory ◗ Rewal ul. Saperska, „Robinson Crusoe” ul. Mickiewicza 19a (Bank Spółdzielczy) ◗ Niechorze al. Bursztynowa (przed mostem od strony Niechorza) ◗ Pobierowo ul. Mickiewicza 7 ul. Mickiewicza 11 oraz wszystkie urzędy pocztowe

ZDROWIE Ośrodki zdrowia ◗ Pobierowo ul. Grunwaldzka 68 tel. 91 38 64 173

◗ Rewal ul. Warszawska 31 tel. 91 38 62 588 ◗ Niechorze ul. Mazowiecka 2 tel. 91 38 63 358

Szpitale ◗ Gryfice Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Niechorska 27 tel. 91 38 42 061 ◗ Kamień Pomorski Szpital św. Jerzego ul. Szpitalna 10, tel. 91 32 62 690

Apteki ◗ Niechorze ul. Mazowiecka 2 tel. 91 38 63 354 al. Bursztynowa 60, tel. 91 38 63 700 ◗ Rewal ul. Mickiewicza 25 tel. 91 38 62 702 ◗ Pobierowo ul. Grunwaldzka 75, tel. 91 38 64 277 ul. Zgody 2, tel. 91 38 68 110.

W gminie Rewal znajduje się jeden bank, działający przez cały rok. Usytuowany jest on przy Urzędzie Gminy Rewal.

Fot. W. Dewor

◗ Pobierowo ul. Moniuszki 4 na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego ul. Grunwaldzka przy ośrodku zdrowia ◗ Pustkowo skrzyżowanie ul. Spacerowej i ul. Magdaleny ◗ Trzęsacz ul. Kamieńska ul. Pałacowa 3 (teren boiska „Orlik”) ◗ Rewal ul. Rybacka ul. Słoneczna ◗ Śliwin al. Lipowa ◗ Niechorze ul. Pocztowa skrzyżowanie ul. Środkowej i ul. Pomorskiej ◗ Pogorzelica ul. Plażowa

Strefa Slonca nr 8 2012  

Bezpłatny biuletyn informacyjny Gminy Rewal