Page 1

КРЕДИТНА ІСТОРІЯ

ДИТЯЧІ ГРОШІ

НАДІЙНИЙ ФУНДАМЕНТ ВАШОГО МАЙБУТНЬОГО

СКЛАДОВІ ПОВНОЦІННОГО ВИХОВАННЯ

ст. 4

ст. 10

ЧЕРВЕНЬ 2013

ЗОЛОТА СКРИПКА ІНТЕРВ’Ю З ВАСИЛЕМ ПОПАДЮКОМ

ст. 12

UKRAINIAN CANADIAN MAGAZINE

Для всіх, хто рухається вперед

З Днем БАТЬКА!


Лiґа Українок Канади

Спiлка Української Молодi

Лiґа Українцiв Канади

на оселі СУМ „Веселка” Субота, 22 червня 2013 року, о 2:00 год. пополуднi

Saturday, June 22 2013, 2:oo pm Featuring

В програмі концерту

Найвідоміша в Європі та Америці українська група з Тернополя

Надя, ДоВіра, Скопа, Коса Колектив, Заповідь та багато інших виконавців Nadia, DoVira, Skopa, Kosa Kolektiv, Zapovid and many other performers дитячi атракцiони, басейн, львiвське пиво, українськi страви, кіоски, святковий феєрверк, футбольний турнір (початок 10 год. ранку)

W

LOGISTICS INC.

MEEST

Фундація Прометей

Mr. Security

HWY 427

Toronto

QEW

ëÔÓÌÒÓË: МІСТ

HWY 401 HWY 10

Hamilton

Увага! На території оселі „Веселка” під час фестивалю заборонено ставити намети.

E S

HWY 7

Trafalger Rd

îÂÒÚË‚‡Î¸ ‚¥‰·Û‰ÂÚ¸Òfl Á‡ ·Û‰¸-flÍÓª ÔÓ„Ó‰Ë. ÉÓ¯¥ Á‡ Í‚ËÚÍË Ì ÔÓ‚ÂÚ‡˛Ú¸Òfl.

N

5th Line

ä‚ËÚÍË ÏÓÊ̇ Ôˉ·‡ÚË ‚ äë ◊Åۉ̥ۘÒÚ¸”, Ú‡ ÔË ·‡Ï¥ ÓÒÂÎ¥ ◊ÇÂÒÂÎ͇”.

Erin Halton Hills Townline

Acton

4th Line

Квитки : $20 для дорослих, безкоштовно для дiтей до 12 рокiв. Tickets: $20 – adults, children under 12 – free.

HWY 25

ЗОЛОТИЙ КЛЕН

VIII ìäêÄ∫çëúäéäÄçÄÑëúäàâ åìáàóçàâ îÖëíàÇÄãú

VIIІ Annual Ukrainian Canadian Music Festival “GolDeN MAple”

Vesna Transport

Додаткова інформація: www.zolotyjklen.com або 416-763-7002

T R I D E N T Associates Printing

Інформаційні спонсори: радіо „Міст”, „Пісня України” та „Прометей”, телепрограма „Форум TV” , Медіа Група РАЗОМ


В НОМЕРI: Кредитна історія.

4

А Роман все списує...

6

LinkedIn - мережа для успішних людей.

8

Дитячі гроші.

10

Кращим краще.

11

Василь Попадюк. Успіх музиканта.

12

Казки Лірника Сашка.

14

Гай Лаліберте - циркачмільярдер.

16

Джек Пеленс - справжній українець

18

Чи вмієте ви сперечатись?

20

В обіймах Морфея.

21

Сонце у вашому келиху.

22

Пікнік неподалік.

24

Дитяча сторінка.

28

Калейдоскоп подій. Видавець: РАЗОМ, Медіа Група Керівник проекту: Вадим МАТВІЄНКО Головний редактор: Оксана ПЛАТОНОВА Відповідальний за випуск: Вікторія МАТВІЄНКО Дизайн та верстка: Володимир МЕЛЬНИК Читайте журнал РАЗОМ в Інтернеті:

razommedia.ca

З питань розміщення реклами звертайтеся:

razom@vivam.ca 647 383 8401

Редакція не несе відповідальності за зміст рекламних та авторських матеріалів. За зміст реклами, рекламних статей та об’яв відповідальність несе рекламодавець. Думка редакції та авторів може не співпадати.

31

ЛIТО Літо – це не тільки поцілунки сонячного зайчика, краплі теплої грози та сезон довгоочікуваної відпустки у передчутті солоного морського бризу, це - слушний час для самореалізації та досягнення успіху. Якщо ви все ще вагаєтесь: робити черговий крок по обраному шляху чи ні, знайте, саме зараз настала сприятлива пора розвиватись і змінюватись. У будь-якому випадку, літо – не час для байдикування, а шанс дізнаватись щось нове та впевнено прямувати до успіху.

Хтось працює, щоб відпочивати, а хтось відпочиває, щоб працювати. На перший погляд, це одне й те ж, пам’ятаєте, як нас вчили у школі – від зміни доданків сума не змінюється. Насправді різниця є. Все залежить від того, що для вас засіб, а що мета. Ваша мета – омріяний відпочинок, а щоденна праця – лише спосіб заробітку грошей і можливість «купити» цей відпочинок? Терміново змінюйте ці стереотипи! З подібними думками ви не отримаєте насолоди від роботи, приречете себе на щоденну стомлюючу рутину, яку не вдасться компенсувати навіть найкращим курортом. А ось той, хто відпочиває, щоб набратись нових сил та ідей для улюбленої роботи, здатен на справжній прорив. І не важливо, чим займається людина – чи це художник, який чекає на прихід музи, чи бізнесмен, що шукає нових можливостей для розвитку своєї справи. Який з цих двох шляхів обрати, вирішувати вам. А ми, в свою чергу, підкажемо, де і як цього літа можна з користю та задоволенням провести час з родиною та друзями. Чудові місця для уік-енду, особисто перевірені авторами, гарантують вам повноцінний відпочинок, навіть якщо часу й справді обмаль. Літо – час активності та творчого зростання. Ми поділимося з вами своїми дослідженнями на різні теми, починаючи з того, як використовувати соціальні мережі для бізнесу, як створити майже ідеальну кредитну історію, і закінчуючи простими порадами, як виростити з власних нащадків майбутніх фінансових геніїв, ще змалечку навчаючи їх розумно розпоряджатись грішми. Також ви, шановні читачі, познайомитесь з успішними людьми, які не зупинялись перед труднощами і реалізували свої мрії, а сьогодні готові розкрити секрети власного успіху. Можливо, казкар Сашко Лірник надихне написати власну казку для своєї дитини, а Василь Попадюк спонукає знову взяти до рук скрипку, що роками пролежала в футлярі... Прийшла пора чудес, і не секрет, що теплими літніми вечорами народжуються нестандартні ідеї та створюються справжні шедеври. Успіхів вам у всіх починаннях!

ПРОВЕДЕМО ЦЕ ЛIТО РАЗОМ! Команда Медіа Групи РАЗОМ


razommedia.ca

ДОСЛІДЖУЄМО РАЗОМ

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

4

КРЕДИТНА

ІСТОРІЯ

Автор Вадим МАТВІЄНКО За допомогу у підготовці статті подяка Лані РУДЕНКО

Н

авіть початківцю в інвестуванні зрозуміло, що придбати нерухомість без кругленької суми неможливо. І якщо перший внесок (відомий як downpayment) потрібно підготувати заздалегідь, то повну вартість будинку не обов’язково оплачувати з власної кишені. Цілком логічний крок - іпотека під невисокі відсотки, отримана у банку з хорошою репутацією.

Тільки у банків - свої вимоги. Насамперед, вони ретельно вивчають фінансове становище потенційних позичальників, досить часто звертаючись до правила п’яти «С» (Character, Capacity, Capital, Collateral та Conditions). А найвагомішим аргументом у прийнятті будь-якого рішення зіграє ваша кредитна історія. Саме вона, а не амбіційні плани чи геніальні бізнес-проекти. Навіть, якщо ви не підозрюєте про її існування, не сумнівайтесь, вона у вас є. Вивчаючи це багатогранне поняття, виявив, що непрофесіоналу нелегко врахувати всі численні нюанси. Тому звернувся за порадами до спеціаліста Української Кредитової Спілки Лімітед Лани Руденко, яка й допомогла розставити всі крапки над «і». Тепер маю можливість поділитися з вами, шановні читачі, тією інформацією, якою, без сумнівів, на сьогодні повинен володіти кожен.

КРЕДИТНА ІСТОРІЯ: ЩО ЦЕ?

Більшість канадців, можливо, не замислюється над тим, що всі їхні дії, так чи інакше пов’язані з кредитуванням, дуже уважно моніторяться спеціальними організаціями – кредитними бюро (credit reporting agencies або credit bureau), серед який най-

відоміші Equifax та TransUnion. Саме вони щодень формують кредитну історію, тому кожне відкриття чи закриття кредитних ліній, коливання відсотків використання лімітів карток чи навіть банкрутство будуть внесені в вашу унікальну історію кредитування. Іноді можна помітити незначну відмінність у кредитних звітах (credit report) згаданих компаній, яку легко пояснити тим, що інформація зберігається в їх архівах відповідно 7 або 10 років.

КРЕДИТНІ ПОКАЗНИКИ: ПРАГНЕМО ДО ДОСКОНАЛОСТІ

Вивчаючи власний credit report, обов’язково зверніть увагу на кредитні показники. Очевидно, у вас будуть відмітки щодо «beacon score» (від 300 до 900), яким найчастіше послуговуються канадські кредитні установи. Пам’ятайте, що дуже високим показником, який робить вас вартим довіри позичальником, вважають 725-759 (вище 760 – чудовий показник, а 900 – взагалі фантастичний); 660-724 – добрий показник, а при 560-659 банк уже ризикує, позичаючи вам гроші. Ваш показник лише 300-559? Ви, погодьтесь, точно не надто фі-


У позичальників, які завжди виплачують вчасно свої кредитні зобов’язання, рейтинг маркується R1, а ось у тих, хто прострочив з платежами один місяць – уже R2, два - R3, і аж до R9. Маркування R0 у звіті означає лише те, що ваш рейтинг надто новий і ще не був класифікований. Хоча у більшості банків рейтинг не має значного впливу на умови отримання іпотеки, для позики без застави (unsecured credit) це є базовий фактор. З низькими рейтингами доведеться платити на 1-2% більше, ніж тим щасливчикам, у кого R1. R2 – ще не вважається критичним для отримання кредиту (спізнились одноразово з виплатами, з ким не буває?), і банк ставиться досить толерантно до таких клієнтів. Проте не варто забувати, що інформація про старі борги буде висіти, як дамоклів меч, над вашою кредитною історією всі 7 або 10 років. Вам це потрібно? Навіть, якщо вам не надто щастило останнім часом і до оплати боргів просто не доходили руки, і у вас R9, не спішіть розчаровуватись. Якщо «взятись за розум», кредитна історія з часом відновиться.

ПРИЧИНИ ПОГАНОЇ КРЕДИТНОЇ ІСТОРІЇ

Як можна «докотитися» до низьких рейтингів? Насамперед, через невчасну сплату кредитних зобов’язань, коли починають приходити нав’язливі повідомлення з переконливим проханням сплатити борги. І тут порада багатого батька (Р. Кійосакі «Багатий батько, бідний батько»): «спочатку заплати собі, а інші почекають», не завжди спрацьовує. Якщо причина несплати варта того, до проблеми поставляться з розумінням. Але коли ліміт довіри буде вичерпано, ваша кредитна історія почне погіршуватись. «Злісних неплатників» ніде не люблять. Зібрались переїздити? Не полінуйтесь повідомити про це фінансові інституції. Такі дрібниці, як незакрита картка зі щорічною оплатою за користування, забутий платіж чи помилка в даних, які надійшли в кредитне бюро, цілком можуть зіпсувати ваш загальний рейтинг. Кілька хвилин на телефонний дзвінок чи перевірка стану online - не катастрофічна втрата часу. Варто пам’ятати, що не всі борги настільки критичні для кредитної історії. Наприклад, комунальні платежі (utilities), як от рахунки за телефон чи Інтернет, не впливатимуть на загальну картину. Проте, це не означає, що їх можна безкінечно ігнорувати. Та ж телефонна компанія має право повідомити про цю неприємну ситуацію у кредитне агентство. А вже, коли виникне потреба оформити кредит, доведеться червоніти через такі дурниці. Вивчаючи свою кредитну історію, рано чи пізно ви зіткнетесь з такими малозрозумілими термінами як «sort hits» та «hard hits». Що це і з чим його «їдять»? Загалом, до hard hits зараховують такі дії, як відкриття нової кредитної картки, оформлення позики на машину, кредиту на навчання або для бізнесу, житлову іпотеку. Якщо ви робите запит про свій поточний кредитний рейтинг, то це вже sort hits. Тільки подібні кроки варто добре продумувати, оскільки в деяких випадках оренда житла чи машини може розглядатись, як sort hits, так і hard hits. Та й перед тим, як укладати нові контракти з сотовим чи Highspeed TV провайдером, краще проконсультуватись, чи не вплине це на кредитну історію. Окремо зверніть увагу на операції з банківськими рахунками: перед тим, як відкрити рахунок, вивчатиметься кредитна історія. А ось його закриття відбудеться без зайвих запитань.

ЯК ПОКРАЩИТИ КРЕДИТНІ РЕЙТИНГИ?

Перш за все, варто добре продумати стратегію використання карток. Практика показує, що побудувати хорошу кредитну історію набагато легше, якщо ви володієте кількома різними

razommedia.ca

ЯК РЕЙТИНГ ВПЛИВАЄ НА ПОЗИКУ?

картками. Не слід захоплюватись «вичищанням» кредиток до останнього долара. Фахівці рекомендують утримувати свої витрати (utilization) в межах 35% від загального кредитного ліміту: так про вас не складатиметься враження як людину, що ледве зводить кінці з кінцями. Велика кількість аплікацій на кредитну карту – ще один «підводний камінь» кредитних рейтингів. Потрібно шукати іпотеку (mortgage) , а історія кредитування і так низька? Краще скористатись послугами mortgage agent, який сам зробить потрібні запити по доступних іпотеках. З іншого боку, ваш R1 не надто постраждає, якщо всі запити ви зробите особисто, але вкладіться в 2 тижні, оскільки, в такому випадку, вони можуть зарахуватися як один. Якщо останнім часом життя не було щедрим на подарунки, а, навпаки, поставило підніжку у вигляді банкрутства – не варто ставити хрест на своїй кредитній історії. Так, доведеться починати буквально все спочатку, але навіть у такій ситуації її можливо відновити. Не бійтесь брати нові кредити, тому що тільки завдяки платежам, можна сформувати оновлену кредитну історію. Будуючи цеглинка за цеглинкою кредитну історію, не зупиняйтеся на якомусь одному типі кредитів - це не надто сприяє зростанню рейтингів. Краще оберіть кілька джерел: кредитні картки, іпотека, кредит на навчання чи на машину. Головне, щоб все це було дійсно потрібним, посильним і не створювало проблем із вчасною сплатою. Продовжуйте старі картки, розширюючи їх ліміти. Вони зможуть послугувати становленню рейтингу краще, ніж нові. Кредитна історія – це своєрідний фундамент, від якого залежатиме , яку іпотеку і на яких умовах ви отримаєте. Звичайно, якщо мова йде про купівлю житла, або й декількох будинків одночасно, то не зайвим буде докласти максимум зусиль для побудови кредитного рейтингу з показником 760 і вище. Кожен відсоток, зекономлений на виплатах іпотеки, принесе більше користі, залишиться на вашому рахунку, а не на рахунку банку. Будуйте свою кредитну історію вже зараз, щоб невдовзі насолоджуватись плодами ваших зусиль!

5 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

нансово «привабливий» клієнт. Хоча, однозначно стверджувати, що при 400-500 вам не дадуть позику, не можна. За словами спеціаліста, знайдеться банк, готовий довірити вам свою позику, проте відсотки, які ви платитимете, будуть доволі високі. Не тільки фінансові інституції можуть робити запит щодо цього показника, але й ви самі, лише робити це безкоштовно можна раз на рік.


А Роман razommedia.ca

Автор Олег МАР’ЄВИЧ

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

6

Щ

о ви зразу б собі уявили, почувши таку фразу? Мабуть, якогось хлопчиська-школяра з чорнилом на пальцях, який тільки те і робить, що смикає дівчат за кіски і постійно списує у них завдання! Та сьогодні вестимо мову не про цього, без сумнівів, цікавого персонажа, а про цілком статечних дядечків та тітоньок, які вже давно покинули шкільну лаву та володіють власним бізнесом. І списують вони аж ніяк не завдання з математики, а свої витрати. Досі важко зрозуміти, про що мова? Тоді про все по порядку.

все списує…

Як казав ще Б.Франклін «У цьому світі неминучі тільки смерть і податки». Не надто оптимістично, проте влучно. Тому, незалежно від того, чи ви працюєте «на когось», чи працюють «на вас», певні взаємовідносини з податковою уже давно склались. Хоча сплачування податків і не назвеш улюбленим заняттям, з цим доводиться миритись, як з одним із обов’язків перед країною, життя в якій було свідомим вибором кожного з нас: сюди ніхто нікого не тягнув. Навіть мешкаючи в Канаді не перший рік, не всі власники бізнесу володіють потрібними знаннями, щоб правильно задекларувати свої доходи і, відповідно, сплачувати справедливі податки. Хоча канадська система оподаткування дуже виважено і справедливо побудована і аж ніяк не «наступає на горло» малому бізнесу - від перукарів до тракерських компаній, деякі бізнесмени усе-таки іноді знаходять собі проблеми на рівному місці. Замість того, щоб зібрати свою документацію в коробку з-під взуття, як це робить більшість, і віднести раз на рік до свого бухгалтера, вони шукають інші, більш вигідні, у їхньому розумінні, шляхи. Наші люди швидко засвоїли просте правило: в умілого бухгалтера декларація про доходи перетворюється на потужний інструмент зменшення податків. Ось тільки межу між легітимними методами і незаконними махінаціями дехто вперто не хоче помічати.

Схема списування витрат працює просто і цілком легально. Оскільки оподатковується різниця між загальним заробітком і витратами на бізнес, то відразу випливають два варіанти: або менше заробляти (махінації з задекларованими доходами навіть не обговорюються – це пряме ухиляння від податків, за яке по голівці не погладять ), або збільшити витрати на бізнес. Останній варіант дає чудовий простір для фантазії. А творчій думці деяких підприємців (бо саме вони, а не працівники державних та приватних структур, найчастіше вдаються до таких маніпуляцій) позаздрять навіть кращі письменники і голівудські кіносценаристи. Хтось списує як витрати на бізнес новенький 75-дюймовий телевізор, який чомусь стоїть не в офісі, а вдома у вітальні. Дехто цілком комфортно почуває себе, вносячи до списку, витрат навіть продукти для власного холодильника та спиртне для домашнього бару. Погодьтесь, що коли будівельник-контрактор декларує $4000 на спиртні напої,як витрати на бізнес, то це виглядає, щонайменш, підозріло. Але водночас рідко хто замислюється, чи є такі витрати обґрунтованими та допустимими у кожній окремій ситуації (тобто, чи підпадають вони під категорію «reasonable expenditure» і чи взагалі мають стосунок до вашого бізнесу).


Якщо ви спишете як бізнес-витрати частину оренди свого домашнього офісу, а за сумісництвом і житла, то в такому випадку ваші дії правомірні. Очевидно ж, ніхто не ходитиме з рулеткою і не вимірюватиме, чи дійсно ви використовуєте для бізнесу вказані

Здавалося б, чудовий легальний спосіб платити менше і залишати собі більше. Біда в тім, що грань між тим, що можна списати на витрати, а що ні – надзвичайно тонка і вимагає тверезого мислення і деякої поінформованості щодо правил списання цих витрат, які, до слова, не є таємницею за сімома замками. Так, податкові правила не надто прості для великих компаній з довгостроковими транзаціями, великими інвестиціям та складними структурами, але для малого бізнесу все не так заплутано. Потрібно тільки захотіти у всьому розібратись, скористатись допомогою спеціаліста. Навіть якщо не брати до уваги той факт, що натхненне списування неіснуючих витрат не надто високоморальний вчинок, слід хоча б пам’ятати, що за подібні «підтасування» комусь доведеться нести

відповідальність. І зовсім не вашому бухгалтерові, як, можливо, ви собі гадаєте. Звісно, спеціаліст, якому дорога його репутація і ліцензія, навіть за винагороду не захоче цим займатись. Така непрофесійність коштуватиме йому надто дорого. Замисліться, що відповідальність несе не той, хто складав декларацію, а той хто підписав документи, тобто, сам власник бізнесу, а не бухгалтер-виконавець. То, дійсно, чи варто ризикувати й отримати пляму на репутації (і, відповідно, втратити потенційних клієнтів і дохід!) та ще й заплатити чималий штраф, звертаючись до невиправданого списування витрат? Звичайно, вносити інформацію про бізнес-витрати у декларацію можна, і навіть потрібно. Це ваше право, яке не потрібно ігнорувати. Головне, завжди подавати правдиву інформацію, а витрати повинні бути обґрунтованими, мати безпосередній стосунок до вашого бізнесу та бути ретельно задокументованими. Порадьтесь зі своїм бухгалтером, професіонал завжди застереже вас від необдуманого кроку.

razommedia.ca

90% площі. Але у такому випадку під «офіс» потрапляють і спальня, і дитячі кімнати, і ванна з кухнею. Досить суперечливий бізнес, не вважаєте? Тому не дивуйтесь, коли одного чудового дня податкова проявить інтерес до такої ситуації.

7 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

Розглянемо, наприклад, витрати на пальне. З одного боку, якщо ви у ріелторському бізнесі і часто користуєтесь машиною, оглядаючи нерухомість, то цілком логічно, що вартість бензину внесеться в перелік витрат для списання, оскільки такі поїздки необхідні і ,тому ,виправдані: кожна з таких поїздок сприяє розвитку вашого бізнесу. Проте, якщо ви працюєте стоматологом, то малоймовірно, що вам доводиться виїжджати до клієнтів «на дім» для надання послуг, тому внесення рахунків за бензин аж ніяк не належить до обґрунтованих витрат(як виняток – поїздки до бухгалтерів та постачальників, навіть не плановані). Навіть, якщо ви маєте можливість списати значну суму, виплачену за пальне, маючи всі чеки, не захоплюйтесь, додаючи туди і свої особисті витрати бензину: поїздки на пікнік у вихідні чи подорожі узбережжям під час відпустки.


razommedia.ca РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

8

МЕРЕЖА ДЛЯ УСПIШНИХ ЛЮДЕЙ Автор Мар’яна СТЕФАК

Я

кщо саме зараз ви перебуваєте в пошуках якоїсь соціальної мережі просто для розваги, то навряд чи

вас зацікавить LinkedIn. Причина досить проста – тут немає розважального відео, постів з кошенятами, романтичних цитат, музики та онлайн ігор. Тому, якщо вам немає й 18 років, ви, мабуть, не зрозумієте, що взагалі робити в LinkedIn, якщо там «нічого» немає. В такому разі вам буде набагато комфортніше в Facebook чи ВКонтакті, розваги там, а в LinkedIn «роблять гроші».


Як і в інших мережах, перше, що вам доведеться зробити відразу після реєстрації – це заповнити свій профіль. Якщо у Фейсбуці цей крок можна було проігнорувати та користуватись сервісом фактично інкогніто, то в LinkedIn така «гра в хованки» просто безглузда. Чим повніше заповнений профіль (неважливо, особистий чи компанії), тим більша ймовірність успішного пошуку вакансії, нових співробітників, цільової аудиторії чи навіть фінансування та ділових партнерів. Профіль, заповнений з розумом – ваша візитка. Переглядаючи його, потенційні колеги вирішать, чи варто мати з вами справу. Ось що каже PHPрозробник Дмитро: «Теперішню роботу я знайшов не без допомоги LinkedIn. Сайт був використаний як зручний конструктор резюме і місце, де їх зберігати. Я людина досить лінива, і мені складати резюме кожного разу не хочеться (хоча я рідко міняю роботу), то дуже радий, що є такий сервіс… І з людьми, з якими я працював раніше, підтримую зв’язки, але це вже як кому зручніше». Варто не тільки ретельно та виважено заповнити дані (а сюди входять такі пункти, як індустрія, поточне та декілька попередніх місць праці, освіта, профільні навички та інші), але й добре обдумати, яке обрати фото. Погодьтесь, що фото в бікіні на повний зріст не зможе охарактеризувати фахівця як висококваліфікованого працівника в сфері нанотехнологій, навіть, якщо насправді це так. Серед додаткових пунктів – ваші публікації, звання та нагороди, проекти, а також інтереси та волонтерська діяльність. Одним словом, якщо заповнити профіль на 100%, то можна створити

«Iгнорувати LinkedIn і шукати потрібні ділові контакти через знайомих - це все одно, що для пошуку інформації користуватись не Google, а питати у родичів» Розширюючи мережу контактів у LinkedIn, ви не тільки максималізуєте свою присутність і «видимість» у мережі для інших користувачів, але й маєте можливість отримувати рекомендації від попередніх роботодавців чи клієнтів. Киянка Яна стверджує: «Моя теперішня робота вимагала 5+ рекомендацій. У мене їх назбиралось, та не хотілось турбувати попередніх роботодавців, з якими я не працюю уже кілька років. Але на новому місці всіх влаштували рекомендації в LinkedIn, так що все відбулось легко і без зайвого шуму». Для компанії чи бренду рекомендації – можливість розширити клієнтську базу за принципом «бібісі» («баба бабі сказала»): тобто, покупець залишив схвальний відгук, а його знайомі побачили цю похвалу і зацікавились вашими послугами. «LinkedIn дуже дієвий для сервісних професій. Наприклад, я працюю в юриспруденції, де не можна виставити «товар на полицю» (як взуття, автомобіль чи мобільний телефон), тут треба показати себе. І рекомендації дуже допомагають, тому що люди бачать позитивні відгуки і думають: а чому б мені не звернутись до нього?» Переконати потенційних замовників у вашій компетентності можна, публікуючи матеріали в блогах і розміщуючи

посилання на сторінці LinkedIn. Допомагаючи людям знайти відповіді на їхні запитання, ви не тільки демонструєте себе знаючим фахівцем, але й маєте шанс отримати схвальний відгук, а, можливо, і ще одного клієнта. Обираючи саме цю соцмережу, ви маєте змогу спілкуватись із людьми, що цікавляться вашим бізнесом і вашими послугами. Чому це зручно? Тому що, по-перше, кожен, хто реєструється в цій мережі, має «робочий настрой», тобто, намір дійсно співпрацювати. По-друге, статуси в LinkedIn обновлюються не так часто, як в інших мережах, тому є більше шансів, що вашу компанію запам’ятають. Згадайте, скільки разів ви шукали спеціаліста, який би виконав для вас роботу, яку ви неспроможні виконати самі, веб-дизайнера чи фотографа. Через мережу ви не тільки знайдете потрібну людину у своєму регіоні, але й зможете оціни якість її послуг ще до безпосереднього спілкування. Але ж, скажете ви, такого спеціаліста може порадити і хтось із знайомих! Для чого заходити в Інтернет, якщо можна просто попитати? На цю репліку резонно відповів на одному з форумів менеджер Ілля: «Ігнорувати LinkedIn і шукати потрібні ділові контакти через знайомих - це все одно, що для пошуку інформації користуватись не Google, а питати у родичів». LinkedIn дозволяє тримати друзів близько, а ворогів - ще ближче. Вступаючи в групи, які відповідають вашій галузевій спрямованості, ви завжди будете в курсі останніх новинок ринку. Та й будь-яка активність потенційних конкурентів (акції, розпродажі та ін.) не пройдуть непоміченими. Тільки не переходьте в «підпілля» – зовсім не обновлюючи інформацію про життя вашої компанії, ви втрачаєте можливих клієнтів. Незалежно від того, чим ви займаєтесь, чи шукаєте роботу, чи, навпаки, пропонуєте, бажаєте знайти партнера по бізнесу чи просто хочете не відставати від конкурентів, LinkedIn завжди вам допоможе. Багато ваших знайомих уже там, приєднуйтесь до них і разом працюйте над процвітанням свого добробуту.

razommedia.ca

цілісну картину не тільки як про фахівця, але й як про особистість. Якщо ви вважаєте, що профіль недостатньо повно розкриває вашу перспективність як спеціаліста, у мене чудові новини: LinkedIn дозволяє завантажити власне резюме, де ви зможете додати все, що побажаєте. Роботодавці схвально відгукуються про мережу: «Був час, коли активно шукав людей в штат. Користувався LinkedIn, тому що в цій мережі шукачам роботи важче «прикрасити» своє резюме. Хороший контакт має багато пруфлінків (доказ посилання), та й, крім того, є спільні знайомі, які підтвердять або спростують інформацію, викладену у профілі».

9 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

Варто зауважити, що мережа LinkedIn створювалась виключно для розширення ділових зв’язків, тому не дивно, що кістяк мережі складають компанії (як великого, так і малого бізнесу) та потенційні клієнти. Тут же і head-hunters, менеджери різних ланок, спеціалісти-представники різних професій і не тільки. Сучасна, зручна в користуванні мережа дозволяє знаходити ділових партерів і навіть укладати попередні домовленості. Створена Рідом Хофманом у грудні 2002 року, вона отримала прізвисько «сплячого гіганта соціальних мереж», проте, незважаючи на її «тихість» і «флегматичність», сьогодні вже близько 200 мільйонів користувачів із задоволенням послуговуються сервісами LinkedIn. Характерно,що середньо статичному користувачеві нема потреби бути в LinkedIn більше 20 хвилин, щоб вирішити свої поточні справи, чого й прагнули автори соцмережі: «У нас немає мети затримувати вас якомога довше на сайті. Ми хочемо, щоб людина зайшла, зробила те, що їй потрібно, за кілька хвилин і продовжила свій робочий день». Засмучує тільки той факт, що серед 19 мов, які є в інтерфейсі, не знайшлось місця для української. Можливо, це випливає з низької активності україномовних користувачів.


ВИХОВУЄМО РАЗОМ

АБО ГРОШI ПО-ДИТЯЧОМУ

razommedia.ca

ДИТЯЧІ ГРОШІ РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

10

Автор Олена ОЛЕКСЕНКО

Д

итина пізнає навколишнє середовище за допомогою відчуттів та спостереження. Але залишається одна важлива складова суспільного життя, з якою дитину мають знайомити саме батьки, - гроші.

За результатами досліджень психологів щодо виховання батьками фінансової грамотності дітей у багатьох країнах світу склалися традиційні методики цього непростого завдання. Недаремно німців вважають дисциплінованою нацією, адже виділяючи дітям кишенькові гроші, батьки не забувають стягнути з них податки. Таким чином, діти змалечку привчаються бути відповідальними громадянами своєї країни. А от французи вважають правильним штрафувати власних дітей за погану поведінку чи оцінки, вираховуючи певну суму з кишенькових. У Швеції дітям до 16 років кишенькові гроші виділяються з державного бюджету, але до повноліття ці кошти отримують батьки, саме вони і вирішують, як краще їх використати. Цінною особливістю у вихованні шведськими батьками дітей є те, що вони привчають їх до благодійності. В Америці цілком прийнятним є платити дітям за домашню роботу та оцінки. Зрозуміло, що традиції традиціями, але батьки вправі самі обирати, як саме знайомити власних дітей з грішми і намагаються привчати їх змалечку планувати власні кошти та економити. Та будьте готові до того, що, як би діти не намагалися раціонально використовувати власні доходи, у них це не вийде. Пси-

хологи твердять, що у ранньому віці в дитини фактично відсутня сила волі, їй дуже важко контролювати власні бажання, тому витрачатиметься все і відразу. У канадському суспільстві діти починають працювати з підліткового віку у вільний від навчання час. Робота ця цілком посильна: розносити газети, вигулювати собак, працювати в кафе чи доглядати за малими дітьми і тому подібне. Таким чином, діти на власному досвіді вчаться відповідальності та дисциплінованості, крім того, власноруч зароблені гроші мають більшу вагу і більше ціняться, тому і витрачатися будуть з обережністю. Ваші побоювання, шановні батьки, типу моя донечка ще маленька для роботи в кафе, а сину ще потрібно мультики дивитися, а не газони косити, зрозумілі, але цілком безпідставні. Згадайте, що донька добре справляється на кухні, а син допомагає у домашніх справах. Зрозумійте, що вони будуть виконувати ту ж роботу, але за певну плату. Багато батьків пропонують дітям продавати свій вже маленький одяг, іграшки чи книги через Інтернет або на “гаражному розпродажі” (garage sale). З одного боку, малеча зрозуміє, що речами слід користуватися обережно, адже потім їх можна продати та купити собі щось дійсно необхідне, з іншого


кошти в баночку. В Україні традиційно склалася культура відносин батьків і дітей, у якій матеріальній стороні автоматично відводиться другорядна роль. Часто батьки поєднують українські традиції та канадський досвід, і на перший план виходять родинні цінності, а саме: повага до старших, градація сімейних обов’язків. Атмосфера в домі створюється не дизайном інтер’єру чи підбором кольорів, а відносинами в родині. Якщо дитина асоціюватиме дім тільки з матеріальною вигодою, ви ризикуєте виховати егоїста, у якого й снігу взимку буде важко випросити. Не забувайте, що діти вчаться не з ваших слів, а з вчинків. Робіть завжди так, як навчаєте, тільки тоді досягнете результату. Ніколи не наголошуйте на матеріальному статусі родини, це може викликати підвищений інтерес дітей до грошей, як наслідок, розвивається жадібність, пріоритет матеріального над іншими цінностями. Психологи рекомендують батькам не відмовлятися від стимулювання дітей грішми, але робити це зрідка для визначених подій. Ні в якому разі не платіть дитині за оцінку. Більший виховний вплив, ніж кольорові папірці, будуть мати невеликі подарунки або розваги. Навчання має асоціюватися не з грошима, а приємними емоціями. У дитини повинен сформуватися інтерес до навчання, а не підміна його інтересом до грошей. Така ж ситуація і з домашніми обов’язками. Дитина має усвідомлювати себе повноцінним членом родини, який виконує певні функції: гарно навчається, прибирає іграшки, гуляє з собакою, і робить це абсолютно безкоштовно, так само, як мама готує їжу, а тато миє автомобіль. Поясніть дитині, коли люди живуть разом, то мають дбати один про одного. Ненав’язливо коригуйте витрати дитини, порадою ви швидше зможете навчити своє чадо основам раціонального розподілу фінансів. У кожної родини власний матеріальний достаток, від якого і залежить, яка сума кишенькових грошей виділяється дітям. З кожним роком кишенькові необхідно трішки збільшувати, адже дитина росте, змінюються інтереси та потреби. Певні доходи належать виключно дитині. Пам’ятайте, подарунок родичів у вигляді грошей, стипендія ніяк не повинні впливати на суму кишенькових. Ці гроші дитина має повне право витратити на щось дійсно бажане. Не засуджуйте ці витрати, адже тільки через практичний досвід людина може навчатися раціональному користуванню грошима, вмінню співставляти фінансові можливості з бажаннями. Ви можете обговорити покупку, але продумайте запитання, не кричіть і не повчайте. Допоможіть дитині ніби самостійно дійти висновку про доцільність такої витрати. Через гру діти швидше навчаються, тому зверніть увагу на фінансові ігри. Не відкладайте розмову з дитиною про гроші на потім, адже вона є актуальною щодня, від цього залежить фінансова грамотність вашого нащадка, що вплине на подальше життя. Ніколи не намагайтеся замінити свою любов до дитини холодними грошовими знаками, адже саме вона є найбільш цінною та вкрай важливою для маленької людини, яка тільки починає знайомитися зі світом.

Автор Вікторія МАТВІЄНКО

У

країнська Кредитова Спілка Лімітед започаткувала славну традицію – нагороджувати молодих студентів – членів спілки стипендіями за хороше навчання та активну участь у житті української громади.10-го травня відбулась перша урочиста церемонія вручення нагород 1st Annual UCU Scholarship Award Gala, яку і відвідали представники редакції журналу “Разом“. Захід відбувся у приміщенні музею Campbell House в центрі Торонто, і провела його Оленка Гарасимович, яка сама свого часу отримала таку нагороду. Стипендіатами цьогоріч стали Інга Бекбудова, Меланія Дроздовська, Олена Ловелл, Юліанна Обал, Наталя Сандул, Петро Лисик, Мар’яна - Марта Теслюк, Христина Салій, Галина Чумак, Іванна Франко, а також Симон Долега і Роксолана Чвалюк, які не змогли особисто прийняти нагороду. Було вручено 10 стипендій по $1000 та дві іменні - по $2,500. Першу з найпочесніших нагород - стипендію пам’яті Василя Ситника, який був першим Головою Ради директорів УКС з 1944 по 1979 рік, отримала Іванна Франко. Друга іменна грошова нагорода пам’яті Михайла Ребрика, який трудився на цій посаді з 1981 по 1997 рік, була вручена Меланії Дроздовській. Переможців тепло привітав Славко Борис – наймолодший член Ради директорів УКС та активний діяч УНО. Нагороди вручили Андрій Соханівський, який також виступав з вітальною промовою, та Володимир Кісь - члени стипендійного комітету. У розмові з нами пан Соханівський, що з недавнього часу є Головою Ради директорів УКС, зазначив, що, проводячи конкурс на отримання стипендій, вони сподіваються заохотити молодь вступати до спілки та не залишатись осторонь життя української громади. Грошова підтримка молодих студентів - це свого роду інвестиція в майбутнє Кредитної Спілки та української спільноти вцілому. Церемонія проходила в теплій та невимушеній атмосфері під музичний супровід колективу Six Points Jazz Orchestra. Кожен із нагороджених мав можливість сказати слова вдячності організаторам. Також майбутні спеціалісти обіцяли виправдати їх довіру. Сподіваємось, що традиція нагородження кращих з кращих принесе свої плоди: все більше молоді здобуватиме гарну освіту і прийматиме участь у житті української громади. ТАК ТРИМАТИ!

фото Jerzy Kukulski

razommedia.ca

Якщо ви хочете, щоб ваша дитина стала самостійною, розумною, думаючою людиною, не відбирайте у неї можливість бути такою ще з дитинства.

КРАЩИМ КРАЩЕ

11 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

– діти збагнуть: щоб заробити власні гроші, необхідно прикласти певні зусилля. Існує ще один цікавий для малят спосіб заробити грошей. У Англії, США, Німеччині, Італії, Канаді та і в інших країнах є поширеним казковий персонаж Зубна Фея (Tooth fairy). Дітлахи щиро вірять: якщо покласти молочний зуб, що випав, під подушку, то Фея обов’язково поміняє його на гроші. Чим більше зубиків випаде, тим більше грошенят Фея покладе під подушку. Можливо, ваша дитина захоче купити собі цукерок чи олівці, а можливо, запланує щось більш грандіозне і почне завбачливо складати чесно зароблені


ЗНАЙОМТЕСЯ

«Золота скрипка України»

razommedia.ca

Василь ПОПАДЮК

Iнтерв’ю підготувала Атанайя ТА «Коли я приїхав у Канаду, мені здалося, що насправді у Карпати потрапив – стільки всього українського тут було»

12 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

Не у кожного музиканта – навіть видатного – за плечима такі серйозні навчальні заклади, як Київська спеціальна музична школа ім. Лисенка та консерваторія. Щоправда, солідним і академічним після цього Василь Попадюк не став. Це можуть підтвердити всі, кому щастило потрапити на концерти його гурту Papa–Duke. До речі, цей гурт не лише мультикультурний (це зумовлено складом його учасників: українець, кубинець, еквадорець та двоє угорських циганів), а й, так би мовити, мультиінструментальний. Кожен учасник Papa–Duke вважає нормальним володіння кількома інструментами. Іноді на концертах музиканти «хуліганять»: перед виконанням останнього твору вкидають у шапку папірці з назвами своїх інструментів і тягнуть жереб, кому на чому випаде грати. Papa–Duke – колектив настільки професійний і драйвовий, що Василем Попадюком цілком заслужено пишаються як Україна, так і Канада.

У

житті Василь Попадюк настільки товариський, що аж не віриться, що це і є майже легендарний скрипаль-віртуоз. Власне, те, що Василь став музикантом, не дивно – адже маючи тата-сопілкаря та маму-хореографа, він навряд чи міг обрати якийсь немузичний фах…

- Українські ЗМІ, пишучи: «Останній концерт Василя на Батьківщині», за замовчуванням мають на увазі Україну. Ти з ними згоден? Що таке Батьківщина конкретно для тебе? - Україна! Адже ми, живучи тут, усе одно не забуваємо, звідки ми. У Канаді величезна українська діаспора – от я і не відчуваю, що десь поза Батьківщиною… - Доречі, як ти опинився саме в Канаді? - До Канади вперше я приїхав дуже давно, ще зі своїм татом на гастролі у 1988 р., і відразу закохався в цю країну… Потім були гастролі у 1993, а вже з третього разу я вирішив залишитися. - А чим тебе Канада так привабила? - Я ріс у такій, знаєш, дуже українській родині. Тато мій, можна сказати, був націоналістом. Я в дитинстві їздив до бабусі в Карпати, і мене дуже дивувала величезна різниця між Києвом і тим, де баба живе. Ніби інший світ! І коли я приїхав у Канаду, мені здалося, що насправді у Карпати потрапив: стільки всього українського тут було… Але не просто традиційного, а в поєднанні з Новим Світом, з Америкою. І так сталося, що одного разу я вирішив більше не повертатися… - Музикант – це перекотиполе. Як в українській народній пісні: «А в музики та в маляра нема вдома господаря»… Проте ти, батько трьох дітей, знаходиш час на сім’ю. Як тобі це вдається? - Коли я в Канаді, то між концертами або на студії, або вдома щось пишу, або з дітьми. У мене ж вільний графік, тому час знайти можна. Коли я не на гастролях, то з сім’єю. Але якщо щось по господарству не можу зробити (цвях прибити абощо), то запрошую фахівця. - Ти – «золота скрипка України»… - Та годі! - …музикант, котрий здобув міжнародне визнання. Як гадаєш, в яких одиницях вимірюється успіх музиканта? Себто, за якими критеріями можна відрізнити успішного музиканта від неуспішного? - Музикант, який може прожити тільки з музики, – успішний. Розміри його прибутку не мають значення, адже у всіх різні забаганки. Головне, щоб людині вистачало. А сам успіх музиканта залежить від випадковості. Буває, що людина дуже талановита, а не щастить їй – і все… - Кар’єра музиканта була тобі на роду написана. За легендою, твоїй матері наворожили, що дитина, яку вона носить під серцем, буде скрипалем. Як гадаєш, музикантом треба народитися?


Що тато - головний в сім”ї, погодиться з цим кожен. Для нас - найкращий, добрий він, він все на світі зможе. Хоч батьківську любов свою не завжди він покаже, ми знаємо: своє “люблю” на ділі нам докаже. Здоров’я, успіхів у всьому йому ми зичим щиро. Щоб завжди поспішав додому, туди, де серцю мило.

razommedia.ca

х и г о р о д х и ш а н Вітаємо татусів!

13

Наталя Русин РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

- Приклад китайців показує, що не обов’язково: вони багато беруть працею. Лінощі можуть все перекреслити. Звичайно, певні здібності потрібні, але головне – бажання і наполеглива праця. На самому початку ще треба, щоб хтось примушував… Моя середня донька любить грати на фортепіано, а от займатися не любить, і це проблема. Іноді здається, для чого мучити дитину з цим фортепіано? Але потім думаю: треба, треба… Мене в дитинстві батьки теж примушували. Музика мені подобалася, але, як і всім дітям, не дуже хотілося займатися. Коли я вже пішов до спеціалізованої школи, то там вибору не було – мимоволі мусив підтягуватися. Середовище таке було… - Вважаєш, що вчитися музики треба в дитинстві? - Не те що треба – просто легше. Мозок ще чистий… - Коли ти ще навчався у школі для обдарованих дітей, були у тебе якісь музичні – чи й немузичні – кумири? На когось хотілося рівнятися? - Я в дитинстві любив джаз-рок , такі групи як «Chicago», «Earth, Wind & Fire», «Земля, Вітер і Вогонь». З класики мені подобався Ойстрах і Коган. - Чи є якась різниця між українською та канадською публікою? - Канадська публіка більш розкута, безпосередня: їм подобається – вони свистять, плещуть у долоні, кричать, і при цьому можуть сидіти як у краватках, так і в бейсболках. Українська публіка теж приємна, але люди завжди дивляться трошки з недовірою, ніби за генетичною звичкою намагаються зрозуміти, хто ж із присутніх виявиться агентом КГБ. На концертах особливої різниці нема! - Твоя любов до швидкої їзди за кермом, несумісна з ПДР Канади, давно відома. Але виходиш із ситуації ти завжди якось по-різному… - Так, позавчора зловили мене з телефоном…Коли подаєш до суду, то поки дійде до тебе черга, минає цілий рік, а коли вже приходить цей папірець, пишеш, що тобі потрібен перекладач (особливо коли мене в Квебеку якось затримали!) – тоді це ще більше затягується. А там, дасть Бог, поліцейський не прийде на суд, та й усе… - Подейкують, що у канадських ресторанах з тебе ніколи не беруть грошей. Це справді так? - Та ні! Просто у мене є багато друзів серед власників ресторанів. Іноді вони хочуть мене пригостити… - Часто в кінці запитують про творчі плани. Поставимо запитання конкретніше: як просувається твій Гуцульський проект? Наскільки вже відомо, це має бути шоу міжнародного рівня, до роботи над яким залучено не лише твій колектив Papa–Duke, а й Національний симфонічний оркестр України під керівництвом Володимира Сіренка та «закордонні» режисер та балетмейстер… - Записано вже 13 речей із запланованих 20. Збираємося їхати на Україну дописувати оркестр Сіренка. Боюся детально про проект розповідати, плани великі, ми їх потроху здійснюємо, але це нелегко, бо велика справа… Зараз шукаємо режисера, який би міг поставити таке шоу, були перемовини з одним німцем, але він, так би мовити, заавангардний, а ми хочемо, щоб це шоу було зрозуміле для всіх, а не для вузького кола фахових критиків. Ми ж думаємо побувати з ним по всьому світі! - Від імені колективу Медіа Групи «Разом» бажаю тобі творчої наснаги, щоб завершити цей проект! Нехай тобі з ним усе вдасться! - Дякую! І вам успіху!

ПОДАРУЙ ТАТОВI ПIСНЮ на радіо

razommedia.ca


razommedia.ca

ЛІРНИК Сашко Всі народні казки хтось колись написав! Чому не я?

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

14

Iнтерв’ю провела Атанайя ТА

Жив собі та був собі успішний інженер Олександр Власюк. Розповідав казки своїм дітям, щоб не забули рідної мови у далекому Мурманську. І якось непомітно перетворився (це лише в казках все просто: взяв і перетворився, насправді цей шлях був непростим і тривалим) на Лірника Сашка, який записав уже чотири диски власних казок: «Казки Лірника Сашка», «Дорослим і дітям», «Химерні оповіді» та «Казки для старшеньких». Крім цього, він проявився і як музикант, і як актор, і як сценарист, і як телеведучий… Але Лірник Сашко популярний сьогодні, передусім, як казкар. Його казки мають просто магічний вплив на слухачів, і поки що нікому із казкарів не вдавалося зробити щось подібне!

– Ви ніколи не почуваєтесь якимось казковим персонажем, коли читаєте, що про Вас пише преса? – Абсолютно ні! Коли до мене звертаються як до метра, чи до «зірки» – мене це лякає. Завжди підкреслюю, що я звичайна людина, яка любить свою культуру, свою мову і дітей. Багато хто може робити те, що й я: писати казки, сценарії, аби лише було бажання. Не кожен зможе творити саме так, як я? Так це вже залежить від таланту. – Розкажіть про свою Школу казкарів. – Для постійно діючої школи треба мати приміщення, а потім відразу з’явиться податкова, ліцензії, всілякі папери… Мені не хочеться життя витрачати на це все, та й чи варто? Як кажуть, хто має вуха, той почує. От як я вчився машину ремонтувати. Майстер мені сказав: “Приходь, будеш мені допомагати, так і навчишся.” Це, мабуть,- най-


– Як Вам здається, Ваші казки вважають народними? Багато начебто знайомого… – Так! Адже всі казки хтось колись написав! Чому не я? Наприклад, ми знаємо, що Маруся Чурай склала свої пісні, але все одно вони народні. Або Толик Сухий написав колискову «Спи, маленький козачок», а тепер усі думають, що вона народна… Якщо не знаєш, авторське чи народне – значить, народне – А яким вітром Вас занесло до Канади? – Я там був двічі. Зі мною списалися ентузіасти з Торонто: почули мої диски і загорілися показати канадським дітям, що таке жива казка. Я трошечки мав копієчку – відклав на це діло. Набрав дисків і поїхав у відпустку… Під час цієї поїздки я багато де побував, не лише в Торонто. Школи, суботні школи, церковні школи, дитячі садочки… Я дуже багато виступав перед дітками-канадійцями, і не тільки українського походження. Мені дуже приємно було, що на наймасовіший виступ у одній із шкіл прийшло близько 600 дітей. Може, вони не все розуміли, але сама атмосфера… Я потім листи від них отримував – діти мене пам’ятають, обрали якимсь почесним паном отаманом, на День народження прислали привітання… Виступав і для українських земляцтв, товариств в Оттаві, Монреалі, Торонто, Сант Катрінс, дуже цікаво було долучити до цього жанру людей, які навіть не знали, що він є на світі! – Не думали найняти директора, який би займався організацією Ваших виступів? – У Німеччині чи Франції є люди, які розказують казки і непогано на тому заробляють. В Україні ж зовсім інша ситуація… Кілька разів у мене була можливість організувати концерт власним коштом. І лише один чи два таких концерти були економічно вигідні. Тому я виступаю безкоштовно, за ідею. Як же я можу найняти директора, якщо сам із цього нічого не отримую, крім морального задоволення? Часто запрошують вести корпоративи, весілля, дні народження, на цьому я заробляю, але це почесний труд людини, яка несе щось хороше. Ті, хто запросили мене провести дитячий День народження один раз, обов’язково зроблять це знову, адже діти цілий рік згадують не те, які дорогі подарунки отримали, а те, як із дядьком Сашком казки вигадували. – Як гадаєте, розповідати казки повинен вміти кожен? – Так! Основа народу, основа цивілізації – це мова. Тому дуже важливо, щоб кожен тато і мама розказували своїй дитині казки чи якісь оповіді. Велика помилка- вважати, що достатньо взяти книжку Андерсена і прочитати дитині. Насправді, Андерсен своє придумав, Всеволод Нестайко – своє, а батьки для своїх діточок мають знаходити власні слова. Тоді дитина буде частиною їхнього всесвіту. Це може бути навіть проста оповідь про те, як тато з мамою познайомились. Спілкування з батьками, дідусями-бабусями набагато цінніше, ніж якесь фентезі про гоблінів. Так було в усі часи. І рід кріпився отими історіями, спогадами, легендами… –Ваші сценарії до мультфільмів отримують різні відзнаки. А як складається доля самих мультфільмів? – Кілька мультфільмів за моїми сценаріями уже є. «Щедрик» мені

- Від імені колективу Медіа Групи “Разом “ бажаю Вам успіху. Дякую за розмову.

razommedia.ca

– А на скільки занять приблизно розрахована ваша програма? – Для підготовки абсолютно професійного казкаря , щоб міг сам писати казки і виконувати їх, у мене був курс на все літо - три місяці. Але це вже виходить професіонал, може, навіть кращий за мене… Так і повинно бути: учень має перевершувати вчителя! А якщо, наприклад, батьки просто хочуть навчитися розповідати казки своїм дітям, необхідно занять 5-10.

замовив Олег Скрипка: вийшло дуже вдало, такий добрий кліп… Це основа для майбутнього повнометражного мультфільму. За моїм сценарієм зроблено мультсеріал «Моя країна – Україна». Чому його не показують, не знаю, це власність держави… Така практика гауляйтерів. Український народ на свої землі не має права на свою культуру. А сценарій мультфільму «Про чотири роги і козацький рід» пройшов усі комісії-перекомісії, його визнано найкращим, але, щоб зробити мультфільм, потрібні великі кошти, тому думаю, що такого мультфільму – принаймні за цієї влади – в Україні не буде. Звичайно, якщо я сам не зроблю! А я все, що заробляю протягом останніх 4 років, вкладаю у зйомки художнього фільму про Чорного козака. Якраз цієї неділі завершили роботу над ним. Ми зняли фільм уже давно, але коли після монтажу дивишся на великому екрані, то помітно, що ще багато недоробок. А ми добиваємося того, щоб це була цілісна картина: повнометражна, дві години, причому без будь-яких комп’ютерних ефектів. У нас є своя школа, ми не ставили мети переплюнути голівудські екшени. Це не є українське поетичне кіно (я взагалі такого поняття не визнаю). На «Пропалу грамоту» схоже: і печальне, і комедійне, і героїчне… У фільмі не задіяні професійні актори. Єдиний виняток – Маринка Юрчак, просто типаж підійшов, ми навіть не знали, що вона акторка. Решта – звичайні люди, мої друзі. Багато відомих музикантів узяли участь: «Пікардійська терція», «Кому вниз», «Козак систем». Зараз пісню написали… Ще раз монтаж передивимося і, гадаю, вже будемо озвучувати. До кінця літа маємо закінчити. І якщо цей фільм буде вдалий, то сподіваюсь, що на наступний фільм знайду вже якісь кошти. Перед виборами до нас зверталися представники, скажімо так, провладних партій і пропонували гроші, щоб ми сказали, що зробили фільм під їхнім патронатом. Нам це було, по-перше, образливо, а по-друге, огидно. Коли насправді дуже потрібна була допомога, ніхто не допомагав! Ми дуже ввічливо послали всіх подалі і продовжили свою справу. Зате тепер ні від кого не залежимо, і наш творчий колектив покаже, на що здатні люди, які горять ідеєю.

15 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

кращий варіант. Приходьте на фестивалі чи інші виступи, слухайте, на всі запитання відповім. Якби, звичайно, була можливість, я б залюбки майстеркласи проводив. Досвід такий є, учні були (я вже й методику свою розробив). Мені самому цікаво з учнями! До речі, дуже здивований, що дорослих серед моїх учнів більше, ніж дітей. Причому, є такі талановиті! Буквально з першого заняття відчувається, буде пуття чи не буде.


ДОСВІД УСПІШНИХ

ГАЙ ЛАЛІБЕРТЕ

ЯК ЗА ДОПОМОГОЮ МРIЇ ЗАРОБИТИ СТАТОК? Автор Ліна ПАЩЕНКО razommedia.ca

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

16

Чи можна реалізувати всі свої мрії, поєднати непоєднуване і при цьому досягнути успіху? Кому під силу власними руками, без сторонньої допомоги зробити все це? Мабуть, справжньому мрійнику, митцеві та дійсно наполегливій людині, яка йде по життю, ризикуючи. Саме таким і є Гай Лаліберте – засновник всесвітньо відомого Cirque du Soleil, що в перекладі звучить як Цирк Сонця. Гай Лаліберте за 30 років зумів із невеличкої команди вуличних артистів зробити найвеличнішу циркову компанію та увійти до рейтингу найбагатших людей Канади із статком у 2,6 мільярди доларів. А все починалось із великої мрії та надзвичайно сильної віри в її здійснення.

Гай Лаліберте народився у 1959 році у Квебеці та з дитинства вирізнявся серед інших дітей, мрії ніколи не покидали його, а серце постійно вабили вогні шоу-бізнесу. Майбутній мільярдер рано став самостійним і почав працювати як вуличний артист: грав на акордеоні, ковтав вогонь та виступав на ходулях. Він багато подорожував, та в один момент зрозумів, що насправді є спосіб улюбленою справою заробляти гроші. Таким чином, ризикнувши, компанія молодих циркових артистів на чолі з Гаєм Лаліберте у 1984 році заснувала новий сміливий проект - Cirque du Soleil. Це феєричні циркові шоу, елементами яких є не тільки фантастичні по своїй складності акробатичні номери, але і сценарій, музичний супровід, костюми, грим. Майже за тридцять років група молодих ентузіастів розрослася в міцну команду, яка ставить грандіозні циркові шоу, що переплітаються з театральними виставами. Про шалену популярність та успіх його засновника свідчить той факт, що за роки існування Cirque du Soleil вистави подивилися десятки, а то й сотні мільйонів глядачів з усього світу. Вражаюче, правда? Сам Гай Лаліберте говорить, що секрет його успіху криється в одному золотому правилі: у намаганні за допомогою мистецтва торкнутися емоційних поетичних струн душі людини, яка прийшла на виставу сонячного цирку. Популярність шоу - у бажанні майстрів здивувати глядачів не тільки високоякісною постановкою, але й спробувати надати йому мистецьких рис, збагачуючи кожну нову виставу чимось новим, особливим. У 2010 році Cirque du Soleil на чолі з Гаєм Лаліберте було удостоєно зірки на Алеї Слави в Голівуді. Але цирк – це не єдина слабкість Гая

Лаліберте: він пристрасний гравець у покер та перший космічний турист. Щодо покера, то найбільшим виграшем майстра сонячного цирку стали 696,2 тисяч доларів у 2007 році, але він рідко бере участь у турнірах, адже бізнес вимагає постійної присутності власника. У 2010 році Гай Лаліберте стає першим космічним туристом і здійснює політ у космос у складі екіпажа космічного корабля «Союз ТМА – 16». Не подумайте, що це була чергова забаганка багатія, зовсім ні. У 2007 рокці Гай Лаліберте заснував фонд “One drop” («Одна капля»), метою якого є полегшення доступу жителів Землі до питної води. У своїй роботі бізнесмен та благодійник керується одним переконанням: все, що ми даємо життю, повертається нам; вчинок кожної людини може принести користь і вплинути на розвиток подій. Саме це і спонукало Гая Лаліберте вирушити в космос, щоб хоч у такий спосіб привернути увагу людей до глобальної проблеми нестачі води.

У циркового артиста, успішного бізнесмена, відомого гравця в покер та космічного туриста - благодійника є чотири правила, яких він суворо дотримується:

1. Вірте в свої проекти, тільки так можна досягти успіху. 2. Пам’ятайте: люди, які працюють над спільною справою, - це велика родина. 3. Кожна ідея – це великий алмаз, якому необхідно надати форму діаманта. 4. Постійно працюйте над собою, удосконаленню немає меж. Здавалось, такі прості чотири істини, але які можливості вони відкривають, чи не так? Не дивлячись на всі досягнення, нагороди та визнання, єдиною мрією Гая Лаліберте залишається одне – дивитися, як росте його сім’я здоровою та щасливою.


РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

17

razommedia.ca


НАШОГО ЦВІТУ ...

Джек ПЕЛЕНС razommedia.ca

ГОЛIВУДIВСЬКИЙ АКТОР УКРАЇНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

18

Автор Ліна ПАЩЕНКО

Ш

ахтар, боксер, військовий льотчик, актор, поет, художник. Як кажуть, талановита людина талановита в усьому. Саме таким і був Джек Пеленс – надзвичайно сильною і вольовою натурою, обдарованим митцем та доброзичливим чоловіком. Володимир Палагнюк, а це справжнє ім’я Джека Пеленса, народився у родині українських емігрантів із Тернопільщини. Яскравим спогадом дитинства для відомого актора залишилися моменти, коли батько, який тяжко працював на вугільних шахтах, кожного тижня, отримуючи свіжу українську газету, садовив навколо себе дітей і перечитував її від першого слова до останнього. Зрозуміло, що Володимир був американцем, але з палкою українською душею. Життєва дорога Джека Пеленса позначена цілим рядом випадковостей, які у подальшому принесли йому світове визнання. Як і батько, працював на небезпечних шахтах. Займався футболом, що допомогло йому увійти в професійний спорт. У кінці 30-х років яскравою зіркою на боксерській арені запалав Джек Браццо (псевдонім Джека Пеленса на рингу), який побив тогочасний рекорд 15 безперервних перемог, 12 із котрих були здобуті нокаутом до кінця 4-го раунду. Під час одного бою він отримав удар у горло, що стало причиною хриплого голосу,який надавав особливого шарму образам актора Пеленса. Другу світову війну Володимир Палагнюк зустрічає закінченням боксерської кар’єри та вступом до Військово-повітряних сил США. Під час одного з польотів літак несподівано загорівся, пілоту Палагнюку вдалося врятуватися, але обличчя його дуже постраждало від опіків. Після тривалого лікування та кількох пластичних операцій він вирішує все ж повернутися до служби. Шрами від отриманих опіків у подальшому відігравали не останню роль в акторській кар’єрі Володимира Палагнюка, додаючи його героям мужності та суворості. Після демобілізації Джек Пеленс, скориставшись пільгами ветеранів війни, вступив на акторський факультет Стенфордського університету. Перша акторська робота – гра у бродвейській постановці Вільяма Теннессі «Трамвай «Бажання» поруч із Марлоном Брандо. Саме ставши актором, Володимир Палагнюк вирішує змінити ім’я на Волтер Джек Пеленс. Першою роботою у кіно Джека Пеленса була роль негідника у кінострічці «Паніка на вулиці». Після неї - ще багато ролей як головних, так і другого плану, багато престижних нагород та номінацій. Найбільш відомими фільмами за участі Джека Пеленса стали «Раптовий переляк» (1952), «Шейн» (1953), «Монголи» (1961), «Оклахома, яка вона є» (1972), «Бетмен» (1989), «Танго і Кеш» (1990), «Міські піжони» (1992), за роль у якому Джека Пеленса було нагороджено «Оскаром». Переважна більшість ролей, які зіграв Пеленс, це негативні персонажі: суворі ковбої, розбійники та жорстокі негідники. Насправді ж, Володимир Палагнюк був дзеркальним відображенням своїх героїв: глибокий, делікатний, іноді навіть сентиментальний, адже хіба могла негідна душею людина писати поезію, видану у збірці «Сад любові», малювати пейзажі, завжди залишатися відкритим для спілкування із прихильниками? Джек Пеленс часто жалкував, що йому довелося зіграти багато образів, що суперечать його внутрішньому світу. За словами друзів, одна з найпоширеніших голівудських хвороб – зіркова, так і не змогла здолати титулованого актора.

Джек Пеленс завжди підкреслював своє походження, а останні 10 років до його прізвища додавали уточнення «голівудівський актор українського походження», хоча це і суперечило неписаним правилам відомих пагорбів. Багато слів про Джека Пеленса можна замінити одним його вчинком. У 2004 році під час фестивалю «Російські ночі» у Лос-Анжелесі актор відмовився від звання народного артиста Росії, сказавши, що це, напевно, якась помилка, адже жодного відношення до Росії він не має, його походження – українське. Потім, вибачившись, сказав, що відчуває себе на церемонії не в своїй тарілці, тому краще з близьким оточенням покине її, хоча російський кінематограф є досить цікавим. Останні дні Володимир Палагнюк провів у доньки, а в його кімнаті лунали звуки бандури як підтвердження того, що зв’язок людини з рідною землею відбувається на космічному рівні, а тому ніякі життєві перипетії не можуть перервати ці вічні струни єднання людської душі та Батьківщини.


ЯК СТАТИ ВІДОМИМ ІЛЮЗІОНІСТОМ? Всесвітньо відомому ілюзіоністу та гіпнотизеру Девіду Копперфілду вдалося виконати найзагадковіший фокус – зробити таємницю із власного життя. Достеменно відомо, що дідусь та бабуся ілюзіоніста по материнській лінії були вихідцями із Одеси. Фокуси та містика із самого дитинства причарували Девіда. Коли хлопчику було 4 роки, дідусь вперше показав фокус із картами, і малий з точністю його повторив! Вже у 7 років Девід Копперфілд демонстрував самостійно вигадані фокуси, у 12 років став наймолодшим ілюзіоністом та вступив до Американської спілки магів. Над містичними трюками Девіда Копперфілда працює ціла команда професіоналів, тому розкрити їх суть вкрай тяжко. Переліт через Великий Каньйон, прохід крізь Велику Китайську стіну, втеча із Алькатраса, падіння з Ніагарського водоспаду і досі залишаються великою загадкою для ілюзіоністів та магів світу. Крім частих гастролей та виступів, Девід Копперфілд займається благодійністю. Він навіть вигадав спеціальну методику тренування рук для інвалідів. В одному із інтерв’ю Девід Копперфілд сказав: « Я ілюзіоніст і мрійник і не приховую від глядачів, що обмаюю їх, але роблю це вишукано. Адже саме це вам і подобається».

ВЕЛИКИЙ ГРЕЦЬКИ І УКРАЇНА – ЩО СПІЛЬНОГО? Безперечно, спортивною гордістю Канади є хокей, а чи знаєте ви, що відомий хокеїст Вейн Грецькі має українське коріння? Дід по батькові Вейна Терентій Грецький емігрував до Канади із Білорусії, а от бабця Марія була родом із села Підгайці, що на Тернопільщині. Вейна Грецькі називають найвидатнішим хокеїстом ХХ століття. Спортивну кар’єру він розпочав ще в 16 років, коли підписав контракт із клубом Всесвітньої хокейної асоціації «Індіанаполіс Рейсерс». Потім були інші хокейні команди, але гра Вейна Грецьки залишалась незмінно блискучою. За 21 рік гри на льоду, а це 1487 матчів, спортсмен побив усі можливі рекорди Національної хокейної ліги: 894 шайби та 2856 балів, а також неодноразово був нагороджений престижними призами, наприклад, «Найціннішому гравцеві» та «Кращому бомбардиру». У Кубку Стенлі провів 208 матчів, закинув 122 шайби. За свою неперевершену гру Вейн Грецьки отримав прізвисько Великий. У 1994 році за видатний внесок у розвиток світового хокею Вейна Грецьки було нагороджено призом «Лестер Патрик Трофі». Спортсмена визнано найкращим хокеїстом Національної хокейної ліги всіх часів та увіковічено в «Хокейному залі слави».

razommedia.ca

19 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

УКРАЇНСЬКИЙ П’ЯТИЙ ЕЛЕМЕНТ Всесвітньо відома актриса та модель Мілла Йовович народилася у 1975 році у родині сербського лікаря Боги Йововича та радянської актриси Галини Логінової в Києві. Вона стала моделлю в 9 років, а першу головну роль у кіно зіграла в 15. Чарівне дитя природи у «Блакитній лагуні» та таємнича інопланетянка Лілу із «П’ятого елемента», повія із «Його гри» та неординарна Жанна Д’арк із однойменного фільму, спасителька світу Еліс із «Оселі зла» - Мілла Йовович справді є універсальною акторкою, здається, що вона з легкістю зіграє будь-яку роль. Крім того, Мілла чудова дружина та мама, при цьому встигає грати у кіно, зніматися як модель, займатися музикою та дизайном одягу, подорожувати екстремальними маршрутами. Мілла Йовович вважає справжньою творчістю музику. Втомившись від постійних фотосесій, у перерві між ролями, три роки вона прожила в Англії, де виступала із власною фолькгрупою «Plastic Has Memory» і записала альбом Divine Comedy. У майбутньому планує завершити акторську кар’єру, адже вважає, що має досить сил та натхнення займатися тим, що буде дійсно до душі. Своєю успішною кар’єрою Мілла Йовович завдячує матері Галині Логіновій, яка, за словами акторки, спрямовувала її енергію в необхідне русло. Сьогодні Мілла Йовович переповнена творчими планами та із задоволенням відвідує Україну, постійно повторюючи, що невичерпною силою волі завдячує саме своєму походженню.


ВІК УЧИСЬ

razommedia.ca

Чивмієте РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

20

ви сперечатись?

Автор Наталя РУСИН Народна мудрість стверджує - в суперечці народжується істина. А сперечатися, заперечувати, спростовувати нам доводиться нерідко. У тому, як людина дискутує, відстоює свої переконання, проявляється її вихованість. інтелігентність, вміння поважати інших і, як не дивно, самоповага. Якщо сперечальника хвилює не істина, а тільки перемога над супротивником, то він пуста людина і спір її пустий. Як же ввічливо і розумно вести дискусію? Щонайперше, слід уважно вислуховувати того, з ким сперечаєтесь, перепитувати, уточнювати щось у його твердженнях, щоб потім він не зміг сказати , що його “не так зрозуміли”. Уважним ставленням до думки противника зразу завойовуються симпатії тих, хто спостерігає за суперечкою. Слухаючи і перепитуючи, ви виграєте час для того, щоб обдумати свої власні заперечення, уточнити свою позицію в суперечці. Недозволеним прийомом у спорі є не заперечення, а звинувачення. Не слід прагнути проникнути в мотиви переконань супротивника, як , наприклад, “ви так говорите тому, що сам такий”, чи “ви відстоюєте

цю позицію тому, що вона вам вигідна”. Не потрібно відхилятися від теми дискусії. І обов’язково доводьте суперечку до кінця: або спростуйте тези противника, або визнайте його правоту. Якщо з самого початку ви ведете спір спокійно, ввічливо, без зверхності, то цим забезпечуєте собі гідний відступ. Адже, погодьтесь, немає нічого красивішого в дискусії як спокійно, в разі необхідності, визнати правоту супротивника. Цим ви завоюєте повагу оточуючих. Ніколи не слід поступатися опоненту тільки тому, що ви хочете йому сподобатися, чи через боягузтво, чи з кар’єрнихі міркувань і т.п. Але відступити з гідністю у питанні, котре не примушує вас відмовитися від своїх загальних етичних, моральних переконань або гідно прийняти свою перемогу, не зловтішаючись над переможеним у суперечці, не ображаючи його самолюбства, - це так красиво! Слідкувати за дискусією, яка ведеться вмілими і розумними сперечальниками - одне з найбільших інтелектуальних задоволень.

ПРАВИЛА ГІДНОГО СПЕРЕЧАЛЬНИКА 1. Завжди уважно вислуховуйте того, з ким сперечаєтесь. 2. Уважно ставтесь до думки противника і завоюєте симпатії присутніх. 3. Слухайте і перепитуйте. Вигравайте час для того, щоб обдумати свої власні заперечення. 4. Заперечуйте, а не звинувачуйте. 5. Не намагайтесь проникнути в мотиви переконань супротивника. 6. Не потрібно відхилятися від теми дискусі. 7. Обовя’зково доводьте суперечку до кінця. 8. Забезпечте собі гідний відступ, ведучи спір спокійно та ввічливо. 9. Ніколи не поступайтеся опоненту тільки тому, що ви хочете йому сподобатись. 10. Сперечайтесь так, щоб вас не перестали поважати.


Морфея В обіймах

Мабуть,найкраще бадьорить та надає людині енергії на весь наступний день міцний сон. «Досхочу насміятися та добре виспатися – ось два найкращі засоби від будь-якої недуги», - стверджує ірландське прислів’я.

ЯК ПОЗБУТИСЯ БЕЗСОННЯ Сьогодні, коли життя людини набуло шаленого темпу і ми витрачаємо чимало енергії, міцний сон є необхідною умовою для повноцінного відпочинку, а відтак – і гарного самопочуття. Адже відомо, що без їжі людина може прожити близько двох місяців, без сну – не більше десяти днів. Отож сон – це те, без чого не може обійтись і найбільш витривала людина. Та багато хто з нас знає, що таке безсоння: довго не можеш заснути, часто прокидаєшся, а вранці - втомлений, “розбитий”, не здатен ні на чому зосередитись. Зрозуміло, що поганий сон - це проблема, лише відпочинок, що освіжає, заспокоює, зцілює - обов’язкова складова бадьорості та

здоров’я, високої професійної активності. Якщо виникає відчуття постійної втоми, сонливості, то це перша ознака перевтоми нервової системи. Навіть незначні порушення сну у практично здорових людей різко знижують функціональні можливості організму. Є декілька «правил», які допоможуть позбутися безсоння. Вечеряти слід хоча б за дві години до сну, а їжа повинна бути легкою та нежирною. Важливо, аби матрац та подушка, на яких ви спите, були достатньо зручними. Слідкуйте, щоб вам не заважали сторонні звуки чи світло. Обов’язково провітріть спальну кімнату, а температура повітря в ній не повинна бути надто високою. Перед сном не бажано переглядати фільми жахів чи бойовики, краще послухати гарну спокійну музику або прогулятись парком. Ароматична ванна із запахом лаванди, м’яти чи ялівцю теж сприятиме міцному сну. ЩО ТАКЕ АПНОЕ СНУ Та як бути у випадках, якщо людина вчасно лягає спати і засинає швидко, однак зранку та впродовж дня не відчуває припливу енергії, а зовсім навпаки – почувається млявою та втомленою, готовою весь день «носити диван на плечах», скаржиться на напади мігрені та нездатність на чомусь зосередитися, може навіть заснути за кермом? Іноді ці фактори є проявом апное сну (Sleep apnea) – або, інакше кажучи, зупинки дихання уві сні. Найцікавіше, що в більшості випадків люди, які потерпають від апное, навіть не здогадуються про причину свого нездужання, і лише ті, хто перебуває поруч, можуть розповісти їм про «цікаві» факти, пов’язані із процесом їхнього сну. Провісником захворювання може бути… звичайнісіньке хропіння. Так-так, не дивуйтесь – здавалося б, ця звична для багатьох ознака засинання ( яка до сказу дратує тих, хто перебуває біля хропуна) може стати першим сигналом для того, аби звернути увагу на якість сну. Що ж таке апное сну, як його виявити та як із ним боротися? Захворювання це характеризується тим, що звужуються чи повністю змикаються верхні дихальні шляхи, тому від-

бувається зупинка дихання від декількох секунд і до хвилини. Дуже важливо відрізнити апное від звичайного хропіння. Якщо хропіння - лише звук, який виникає унаслідок вібрації дихальних шляхів та язика, ситуацію легко можна виправити, змінивши позу, в якій спить людина, чи підібравши зручну подушку. При апное після гучного хропіння наступає тиша, потім людина голосно схрапує - і дихання відновлюється. Через гіпоксію – брак кисню в організмі - людина прокидається втомленою та невиспаною, скаржиться на депресію та «розбитість», підвищений артеріальний тиск та розлади уваги, навіть не здогадуючись про істинну причину свого нездужання. У ЗДОРОВОМУ ТІЛІ – ЗДОРОВИЙ ДУХ! Підтвердити чи спростувати підозру на наявність апное сну та стадію захворювання допомагає ряд медичних обстежень, серед яких одним із найбільш скрупульозних і точних є полісомнографія (polysomnogram). Зазвичай її проводять у спеціальних лабораторіях сну. Варто сказати, апное сну можна успішно лікувати, застосовуючи в більшості випадків кисневі маски. Іноді, при легких формах захворювання, допомагають спеціальні пластирі на ніс, які покращують процес дихання і сприяють міцному сну. Варто пам’ятати, що апное сну – це проблема, яка не береться нізвідки – зайві кілограми, період менопаузи, захворювання носа та глотки (носові поліпи, збільшені мигдалини та інше), зловживання алкоголем, особливо у вечірній час, а також куріння збільшують ризик захворіти синдромом апное сну. Отож, зверніть увагу на стиль свого життя: нехай у вас буде лише здорова їжа, спорт та позитивне мислення. Піклуючись про власне здоров’я, ви досягнете успіху, адже недарма англійський філософ та соціолог Герберт Спенсер свого часу сказав: «Тільки у сильному, здоровому тілі дух зберігає рівновагу, і характер розвивається у всій своїй могутності...»Вчені ніяк не можуть прийти до єдиної думки, скільки годин на добу потрібно для сну. Одні вважають, що норма - це 8 годин, інші - 5. Щоб порушився сон, потрібні місяці, але і для відновлення його деколи необхідно стільки ж часу. Якщо ці порушення виникли в результаті хвороби, тоді лише лікар зможе визначити, який метод обрати для відновлення сну. В сучасному суспільстві життя людини пов’язане з постійними нервами, з фізичними перегрузками,тому дуже важливо вміти регулювати свій відпочинок, щоб зберегти здоров’я та працездатність.

21 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

ГЕНІАЛЬНІ ВІДКРИТТЯ УВІ СНІ Людство здавна намагалося розгадати природу сну, надаючи йому сакрального значення, вважаючи сновидіння тією незримою ниткою, що поєднує навколишню реальність із потойбіччям. Древні греки вірили, що наші сновидіння проходять крізь «ворота сну»: одні з яких відчинені для віщих сновидінь, інші – для оманливих. З розвитком прогресу погляди на походження та значення сну змінювалися, але й досі вчені вивчають механізми його, висуваючи нові – іноді абсолютно фантастичні - гіпотези. Уві сні людина проводить близько третини свого життя. У цей час відпочинку «звільняється» наша підсвідомість, часто приходять правильні рішення, нові ідеї, над якими працювали тривалий час. Цікаво, що уві сні Дмитро Менделєєв побачив таблицю хімічних елементів, Нільс Бор – структуру атома, а Данте – ідею «Божественної комедії». Уві сні організм відпочиває та оновлює свої сили: нормалізуються всі його внутрішні процеси, зміцнюється імунітет та опрацьовується інформація, яку ми отримали впродовж дня. Сон вважають однією з важливих складових молодості та здоров’я.

razommedia.ca

Автор Валерія ГЛУШКО


Вино

razommedia.ca

ЦІКАВО ЗНАТИ

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

22

СОНЦЕ У ВАШОМУ КЕЛИХУ Вино – наче історія кохання. Це складний букет: від прохолодної цікавості до гарячої пристрасті, від терпких ревнощів до м’якої ніжності, від гіркоти сліз до солодких фантазій. Невідомий автор

Автор Зоряна ГРАБАР

А

ромат цього напою п’янить та збуджує уяву, колір виграє всіма барвами сонця, а вишуканий смак вражає найбільш вибагливих гурманів. Істинне вино – це витончена музика, кожна нота якої наповнена змістом...

ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО СЬОГОДЕННЯ

Вино є незмінним атрибутом нашого життя – людство упродовж тисячоліть споживає цей напій, щоразу відкриваючи його по-новому, удосконалює класичні та знаходить нові смакові відтінки. Археологічні дослідження засвідчують, що вино виробляли перські селяни ще в п’ятому тисячолітті до нашої ери! Відтак досвід виноробства перейняли жителі Єгипту, а пізніше мистецтво приготування божественного напою перекочувало до греків та римлян. Щороку, в період зимового сонцестояння, мешканці Еллади влаштовували гучні оргії, вшановуючи свого улюбленця - покровителя виноградарства та виноробства Діоніса, римляни поклонялися Вакху чи Бахусу. Вважають, що саме завдяки обом цивілізаціям вино потрапило в Європу. У середні

віки приготуванням вина займались ченці , і монастирі ставали справжніми центрами виноробства; з часом досвід середньовічних монахів перейняли представники буржуазії. Щедро напоєні сонцем виноградні лози почали розширювати свою географію, вино ставало незмінною складовою трапези. Сьогодні у світі, мабуть, немає людини, яка б не куштувала цей вишуканий та розкішний напій. Варто сказати, що вино – не лише благородний напій, який пройшов випробування часом, вченими доведено, що помірне споживання його, зокрема, червоного, позитивно впливає на здоров’я людини: зміцнює імунну систему, «чистить» судини, захищаючи від атеросклерозу, покращує обмін речовин, запобігає розвитку серцевосудинних та онкологічних захворювань, є справжнім еліксиром молодості та вроди,


Цікавими є такі історичні факти: у стародавній Греції господар повинен був першим скуштувати напій, аби гості впевнились у тому, що вино не отруєне, звідти й пішла фраза «За ваше здоров’я!». Аби покращити смак напою древні римляни кидали в чашу з вином шматок підсмаженого хліба – «тост», отож звідси і традиція промовляти тост. Культура споживання вина відтоді суттєво змінилася, однак справжні поціновувачі знають, як правильно споживати напій, аби в повній мірі оцінити його.

razommedia.ca

ДУША ВИНА

Для кращого сприйняття кольору вина келихи повинні бути із тонкого безколірного прозорого скла, а щоб сповна насолдитись його ароматом - різної форми. Червоне вино подають у високих завужених доверху келихах, біле, ігристе, шампанське - у високих конусовидних, рожеве чи фруктове - у широких. Ніжка фужеру повинна бути не надто короткою, щоби напій не нагрівався від дотику рук. Червоними винами заповнюють одну третю келиха – в такому разі вино не розхлюпається під час «розкручування» (перед споживанням сомельє радять «розбудити» напій, аби повністю розкрити його букет), напій повинен «подихати»: збагатитися киснем, аби повністю розкрилася його «душа»…Білим вином заповнюють дві третіх посуду. Безперечно, на смак та аромат вина впливає і його температура – вважають, що чим світлішим є напій, тим холоднішим він повинен бути. Пляшку з вином слід відкривати спокійно і безшумно, попередньо протерши її. Правильно підібрати напій, подати його необхідної температури і з певними стравами - це мистецтво, яким нелегко оволодіти..

23

ВИНО ТА СТРАВИ: ГАРМОНІЯ СМАКУ Важливо також гармонійно поєднувати вино зі стравами, аби не зіпсувати смак напою і отримати максимальну насолоду від їжі. До білого вина ідеально пасуватимуть гарячі рибні та легкі м’ясні страви, птиця, різні «легкі» - види сиру, зелені салати; солодке біле вино чудово гармоніюватиме з фруктовими десертами. Червоне вино найкраще подавати з м’ясними стравами: птицею (якщо її смак насичений та гострий) чи дичиною, тушкованим або приготовленим на грилі м’ясом, спагетті, загалом, з жирними та гострими стравами. Рожеві вина вдало доповнять смак м’яса холодного копчення, свинини чи фруктів, а ігристі та фруктові - добре смакуватимуть із десертами чи легкими закусками: негострим сиром, ягодами, фруктами, шоколадом, печивом, цукерками та ікрою. Тим, хто хоче сповна насолодитися вином, варто пам’ятати: десертні вина в жодному разі не варто поєднувати із солоною рибою та шинкою, копченими стравами чи ковбасними виробами, сухе вино - з солодкими випічками, а сухе червоне столове вино неслід подавати з рибними стравами. Горіхи, страви, які містять оцет, їжа з ароматом ванілі чи кориці, а також продукти з м’ятним запахом можуть зіпсувати смак та букет благородного напою. Справжню насолоду від вина отримує людина, коли вип’є його в міру. Та міру цю неможливо вказати як єдиний еталон. Просто пити слід стільки, щоб відчути прилив бадьорості, гостріше і ясніше сприймати оточуюче. Сьогодні вино – наче коштовна річ, яка може прикрасити колекцію будь-якого поціновувача «великих вин». Про це свідчить і той факт, що на лондонському аукціоні Крісті в 1985 році Шато Лафіте (Chateau Lafite), 1787, було продано за 160 000$! Однак, яке б вино ви не споживали, якою б не була його вартість і в якій країні ви б не перебували, найважливіше одне – насолоджуються сповна смаком «напою богів» лише в товаристві найдорожчих людей, із якими хочеться розділити радість зустрічі. Згадуються рядки відомого поета Омара Хайяма: «Вино – це крила закоханих, сповнених пристрасті, це троянда і блиск на щоках у коханої...»

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

запобігає розвитку інфекційних захворювань. Смак та якість вина залежить від сорту винограду, від місцевості, в якій він зростав, від кількості сонячних променів та вологи, яку отримав, а також від любові, з якою був зібраний урожай - все це важливо для створення справжнього шедевру виноробства. Із величезного розмаїття видів винограду лише один - Vitis vinifera - ідеально підходить для приготування вина. Він має чимало сортів, із яких виробляють найкращі вина світу. Каберне Совіньйон, Мерло, Піно Нуар, Шираз, Гане, Гренаш – відомі сорти винограду, з яких готують червоні вина. Шардоне, Совіньйон Блан, Рислінг, Шенен Блан, Семільйон та Мускат – лідери серед сортів для приготування білого вина. Вибір чималий – лише вам обирати, яка частинка світу прикрасить винну колекцію у вашому домі.


ВІДПОЧИВАЄМО РАЗОМ

ПIКНIК

razommedia.ca

НЕПОДАЛІК

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

24

Автор Оленка КОЛОМИЙСЬКА

Н

арешті настало літечко, на яке ми всі так довго чекали! Тепер головне не витрачати даремно теплі дні та встигнути повною мірою насолодитися “гормоном щастя “, дарованим сонцем. І тут постає цілком логічне запитання: куди податись та чим зайнятись? Якщо планувати відпустку, то це одна справа, а от коли мова йде про день - два? А давайте влаштуємо пікнік!

Для цього потрібно зовсім небагато – панамки, крем від сонця, м’ячі, бадмінтон чи вудочка і, звичайно, все, що можна прихопити з холодильника. Не лінуйтесь, мовляв, збори займуть півдня. Це не так. Чим частіше ви будете виїжджати за межі дому, тим швидше навчитесь легко збирати все необхідне. Подумайте тільки,скільки радості принесе вашим дітям та і вам самим (правду не приховаєш) така спонтанна вилазка на природу. Часто ми не помічаємо чудових місцин для відпочинку, які просто у нас під носом. Перерахувати їх важко, тому що Торонто - дуже зелене місто, відоме розкішними парками, яких нараховується більше 1600. Звичайно, вони різні за розміром (в Торонто невеличкий шматок землі з кількома деревами уже має горду назву «парк») та розташуванням. Не сумнівайтесь - ви обов’язково знайдете привабливий куточок для себе: це може бути місце для веселих ігор, чи затишний затінок, щоб розслабитись. Сьогодні ми розповімо вам про місця, де самі нерідко буваємо, і ті, які рекомендували друзі


Port

За 3 кілометри на схід є наступне хороше місце для відпочинку у колі друзів та сім’ї - Lakefront

Promenade Park. Тут

найкраще вдаються обідні пікніки. Сама назва парку Lakefront Promenade Park ніби натякає, що місця для прогулянки вистачить усім. Красу краєвидів, які радують око, важко передати словами. Мабуть простіше намалювати картину, ніж описати все розмаїття яхт, що заходять у марину. До речі, місцева фауна не надто ляклива, якщо ваше дитя не бачило дикої качки, вам точно сюди: і красиво, і пізнавально. Улюблене місце відпочинку нашої сім”ї - Humber Bay Park. Тут

Humber Bay Park

Про High Park (Хай Парк) відомо кожному жителю GTA і, без сумніву, більшість жителів Торонто там часто буває. Проте не всі здогадуються, що це найстаріший і найбільший парк міста. Його було відкрито для відвідувачів ще в 1876 році. Третина площі парку, а це близько 160 гектарів, досі залишена в «дикому» вигляді. Крім свіжого повітря і зелені дерев, парк може похвалитись історичним музеєм Colborne Lodge, звіринцем, ставом Grenadier Pond, садом на схилі, чисельними тенісними кортами та дитячими майданчиками. Влітку на суд публіки представляють п’єси В.Шекспіра в рамках щорічного показу «Dream in High Park». Паромом можна дістатись до Островів Торонто (Toronto Islands), на яких розкинувся великий парк – ідеальне місце для відпочинку та роз- Toronto Islands ваг. Острови (три основних і кілька менших за розмірами) розділені природними лагунами, які утворились після сильного шторму в 1858 році. Особливим є те, що на території парку зовсім немає автомобілів. Якщо ходити пішки для вас нецікаво чи втомливо – просто візьміть

hthouse

nt Lig Gibraltar Poi

razommedia.ca

Розпочати варто з Port Credit - місця, де сподобається і дорослим, і дітям. Відпочинок – який душа забажає: прогулянки берегом річки, риболовля, катання на велосипедах, а для малюків – дитячий майданчик. Ваші Credit діти уже переросли пісочниці? Для них є баскетбольний майданчик, а поруч – майданчик для стрибків на скейтбордах. Насолоджуємося пікніком (місце знайти – кількахвилинна справа), милуючись старим маяком, пришвартованими біля берега човнами. На узбережжі завжди багато рибалок, тому ви з вудкою також органічно впишетесь у пейзаж. Одним словом, є де провести не одну годину з родиною. Візьміть на замітку, що 14-16 червня тут проходитиме Mississauga Waterfront Festival.

ви легко знайдете заняття до душі. Можете кататись на роликах та на велосипеді, або пройдетеся чудовими стежинами. Посередині парку є ставок, де може пощастити зловити коропа. Щоправда, іноді місце рибалки доводиться ділити з радіомоделями яхт, які тут часто запускають. Багато родин, і ми в тому числі, виїжджають сюди на цілий день. Якщо вас стомив насичений робочий тиждень і відчуваєте, що вже нічого не хочеться, просто посидьте і подивіться на High Park довколишню красу.

25 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

Берегова смуга озера Онтаріо від Oakville на заході і до східної окраїни Scarborough – суцільний парк впереміш з пляжами. З багатьох точок парку відкриваються чудові краєвиди центру міста. Для тих, хто шукає душевного спокою, відрадою буде можливість помилуватись хвилями на воді.


razommedia.ca РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

26

на прокат велосипед. Тут створено відмінні умови для занять водними видами спорту. Гарантую, що і дітям, і дорослим сподобаються парки атракціонів Centreville Amusement Park та Franklin Children’s Garden. До речі, 22-23 червня можете завітати на Toronto International Dragon Boat Race Festival. Також обов’язково відвідайте найстаріший вцілілий маяк Великих озер, розташований на одному з островів, - Gibraltar Point Lighthouse. Його зараховують до найстаріших кам’яних споруд у Торонто (будівельні роботи завершились у 1808 році). Ви ще не були в Beaches? Як недалекоглядно з вашого боку! Це одне з небагатьох місць у Торонто, де офіційно дозволено купатися. Що може бути Beaches кращим, ніж подарувати собі кілька хвилин чи годин (головне - не перестаратись) прохолоди в жаркий літній день? Любителі плавання відразу відчують різницю між плаванням у басейні і відкритій водоймі. Тут, як ніде інде, можна відчути себе здатним поборотись зі стихією. Хоча, мабуть, «боротьба» - це занадто, оскільки пляжі абсолютно безпечні як для дорослих, так і для дітей. Не вмієте плавати? У вашому розпорядженні велосипедна доріжка та алея для прогулянок, з якої відкривається грандіозний пейзаж з видом на Торонто. Після водних процедур непогано десь пообідати. На вибір – традиційний пікнік на природі або столик в одному з ресторанів. Все залежить від того, чого ви сьогодні бажаєте більше! До речі, 8-9 червня тут буде проходити Annual Muhtadi International Drumming Festival. Покидаємо околиці і просуваємось вглиб Торонто. Немає сумнівів, затишне місце для пікніка в родинному колі – James Gardens, що розташувався на узбережжі James Gardens річки Humber River. Гуляти цим парком можна безкінечно, а так як він непомітно для людини, нової у цій місцевості, переходить в інші парки, можна витратити й цілий день, блукаючи довгими тінистими алеями, які ніби зійшли зі сторінок «Аліси у Країні Чудес». Як пересуватись по парку – справа особистого вибору: хтось гуляє пішки (особливо закохані пари), хтось катається на велосипедах, бажаючи і краєвидами насолодитись, і фізичну форму підтримати. На галявинах достатньо столів для пікніку.

А перекусивши, можна пограти в футбол, волейбол, бадмінтон. Залишилось трохи хліба чи овочів? Тоді підіть з малюками до водойми і разом погодуйте качок та черепах. Діти будуть дуже задоволені, а ви, можливо, навіть переконаєте їх, що овочі ( на диво) дуже смачні: черепашка он їсть. Якось там навіть попав на очі олень, щоправда на протилежному березі ріки. Якщо завітаєте в парк ранньої весниі, то побачите, як на нерест іде форель, підстрибуючи над плесом на порогах. Якнайкраще підходить для літнього пікніка на весь день і Centennial Park, що розкинувся на кордоні Торонто і Міссісаги. Українці, що проживають в GTA, добре знають це місце, адже тут відбуваються щорічні святкування Дня Незалежності України. А ще саме у цій райській долині проводять Фестиваль барбек’ю Toronto Ribfest, який у цьому році відбудеться з 28 червня до 1 липня. На День Канади жителі міста збираються в Centennial Park, щоб побачити грандіозне шоу фейєрверків. У цьому ж парку знаходиться Green House. Ця споруда ідеально підходить для весільної чи сімейної Centennial Park фотозйомки. Тут круглий рік можна милуватись квітами та екзотичними рослинами, а діти будуть раді знайомству з папугою Ангелом і його сусідами, побачать рибок та черепашок. В парку є ставок, де завжди можна трохи порибалити. Професіоналам, звичайно, тут нічого робити – улов невеликий. А ось спільна риболовля з дітьми надовго залишить теплі спогади. Хтозна, можливо саме ваші перші уроки перетворять нащадка в найвірнішого компаньйона для серйозної риболовлі. А піднявшись на гору, побачитимо, як злітають літаки – до аеропорту буквально рукою подати. Якщо ідеальний відпочинок для вас – це прогулянки досі незнайомою місцевістю, то варто відвідати містечко Kleinburg .У центрі міста, який нагадує Європу, можна посидіти на вулиці в кафе, смакуючи запашною кавою. Атмосфера кав’ярень настільки затишна, що на мить забуваєш, що не вдома. Також можна завітати до цікавих неповторних бутіків. Не забудьте прогулятись алеями парку навколо McMichael Canadian Art Collection та побувати в ній. Деякі картини, представлені тут, дуже реалістичні: їх важко відрізнити від фото. Лише поспілкувавшись з автором полотна, пере- Kleinburg конуєшся, що


Guelph Lake Conservation Area. Тут до-

сить хороше місце для риболовлі. А в гарну погоду Guelph Lake Con можна й скуservation Area патись! Якщо вода надто холодна, то візьміть напрокат каное або каяк. Відчуєте себе корінним жителем цих країв, повільно орудуючи веслом на тихій гладі води. Лісовий маршрут підходить для прогулянки з сім’єю та четвероногим другом. Guelph Lake – прекрасне місце для кемпінгу та відпочинку. Для активних людей є велодоріжки, якими можна довго кататись, не повертаючись на ті ж самі місця. Трішки ближче до Торонто знаходиться Heart Lake Conservation Area. Всі вихідні ви зможете насолоджуватись тут не тільки природною красою місцевості – озера та лісу навколо нього, але й безліччю розваг. На території відпочинкової зони діє

активними і повними подій, а також,щоб ви зуміли досхочу порелаксувати і повернути внутрішню рівновагу під спів пташок.

У вашої сім’ї є своє улюблене місце для відпочинку? Поділіться зі всіма в форумі на razommedia.ca

razommedia.ca

новий New Pool & Splash Pad та оренда човнів. Бажаєте половити рибу? Пройтись лісом? Жодних проблем! Heart Lake Conservation Area підходить як Heart Lake Conservation Area для великих родин, так і для молодих пар. Бажаємо, щоб ваші літні вихідні були яскравими,

27 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

воно створене пензлем. Одним словом, Kleinburg – прекрасний варіант, якщо хочете десь цікаво провести час . Та й фото з відпочинку в цьому місті завжди дуже гарні. Проїхавши 20 км у північно-західному напрямку від міста Guelph, потрапляємо в мальовниче селище Elora. Цінителі архітектури будуть приємно вражені побаченим. Найвідомішою цікавинкою Elora вважається Elora Gorge, де вапнякові скелі височіють над берегами Grand River, утворюючи природну зону відпочинку, до речі, дуже популярну серед місцевих жителів і туристів. Сюди організовують походи, розкладають намети. Цікава розвага – сплавляння на байдарках. Неподалік Elora Quarry Conservation Area, де колись був кар’єр, а тепер попуElora лярне місце для купання. Відвідайте Elora Mill – єдиний п’ятиповерховий млин, що зберігся. В даний час будівля використовується як ресторан та готель. Сидячи за столиком у ресторані, можна помилуватись видом на водопад Tooth of Time Waterfall. Влітку тут проходить Elora Festival, протягом якого можна переглянути цілу низку вистав на різних майданчиках, розкиданих по всьому містечку. Вам неодмінно сподобаються невеликі бутіки та магазинчики, а сповнені шарму історичні будівлі зачарують своєю неповторністю. У будь-якому випадку поїхати сюди варто! Якщо бажаєте провести на природі кілька днів, то варто поїхати на


Дитяча

C

ik

razommedia.ca

О Т РН a

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

28

ОЛІВЕЦЬ-МАЛЮВЕЦЬ Взяла Яся олівець, олівець-малювець. Сіла Яся біля столу, розгорнула папірець.Треба тут намалювати отаку здорову хату! Вікна. Дах. Димар на нім. З димаря — великий дим! Ось травичка. Ось доріжка. Ось дитинка. Ручки. Ніжки. Ротик. Носик. Голова. І волосся — як трава! Ось на небі сяє сонце, довгі промені ясні... А в сторонці, під віконцем, квітнуть квіти запашні. У дитинки є спідничка, а на ніжках черевички. Ще їй кошика зроби — піде ляля по гриби. Ліс такий густий, кошлатий, і дерев у нім багато — все ялинки та дубки. Як щітки, стирчать гілки. А під кожним під дубочком два грибочки, три грибочки, ось чотири, ось і п’ять... Вже нема де малювать! Враз на сонце, як примара, налетіла чорна хмара, чорна-чорна, наче дим... Ось і блискавка! І грім! І полився з хмари дощик на грибочки, на дубочки, на ялинку, на хатинку, на малесеньку дитинку, на волоссячко, на кошик, ллється дощик, дощик, дощик, ллється швидко, швидко, швидко! І нічого вже не видко! - Що ж ти, Ясю, наробила? Зачорнила весь папір! І протерла, і продерла, і пробила аж до дір!.. Яся каже: — Ай-яй-я! Яся каже: — Це не я! Це такий вже олівець, олівець-малювець! Н. Забіла


razommedia.ca

В небі високо між хмар На мотузці він літав. За мотузку потягну Та на землю поверну..

ЗАГАДКИ

(Повітряний змій)

29 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

Дощ пройшов, через ставок Перекинувся місток. Кольорів у ньому сім, Він подобається всім! (Веселка) Сонечко в траві зійшло, Усміхнулось, розцвіло, Згодом стало біле-біле I за вітром полетіло. (Кульбаба)

А

МИРИЛК

свій, к и ч н и із іш м Дай скор за мій. о г о й и Зачеп нець и із м н и Мізин-міз с, молодець! на Помирив


ПІДРОСТАЙ ШВИДЕНЬКО

РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

30

Вечірня Казка від Сашка ЛIРНИКА

на радіо

щовечора о 8 годині

Г. Сафонова

БУЛКА З МАСЛОМ Стоїть і гірко плаче Надя: - Віддайте булку з маслом, дядю! - Та я ж не брав, дівчатко миле... - А ви на неї, дядю, сіли!. Грицько Бойко

ЗНАЙДИ 5 ВIДМIННОСТЕЙ

razommedia.ca

Приніс учора татко Сіреньке цуценятко. Воно із нами грається I зовсім не кусається. - На молочка, маленьке, Та підростай швиденько.

razommedia.ca


КАЛЕЙДОСКОП ПОДIЙ

ЧЕРВЕНЬ

ПОДІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДИ

Фестиваль вина в Ніагарі Червень 15-23

Toronto Reference Library

Концерт-вечірка з Грицем Драпаком Червень 14, 8:00 вечора Український культурний центр 482 Horner Ave, Toronto

http://goo.gl/Zf0Us

Toronto International Dragon Boat Race Festival Перегони на човнах- драконах на торонтівських островах Червень22-23

Business Communication Circle Покращення навиків бізнес - спілкування Червень 12, 19, 26 Bridlewood Library

Концерт-забава з Грицем Драпаком під музику гурту “Збруч“ Червень 15, 7:00 вечора Приміщення при церкві Пресвятої Богородиці, 3625 Cawthra Rd, Mississauga

http://www.dragonboats.com/

http://goo.gl/ebvi7

Toronto Jazz Festival Фестиваль джазу в Торонто Червень 20-29

Small Business Success: Launching Your Business Online Успіх малого бізнеса: Виведення вашого бізнеса в Інтернет Червень 17 Toronto Reference Library

VIII щорічний Українсько - Канадський музичний фестиваль “Золотий клен“ Червень 22, 2:00 пополудні Оселя СУМ “Веселка“ www.zolotyjklen.com

В ТОРОНТО ТА ЗА ЙОГО МЕЖАМИ The National Ballet of Canada Національний балет Канади Балет “Кармен“ Червень 5-16 http://goo.gl/i56bL

Toronto Tango Festival Фестиваль Танго в Торонто Червень 6-9 http://goo.gl/R4FOf

The Muhtsadi International Drumming Festival Фестиваль барабанів Червень 8-9 http://goo.gl/VTclj

Mississauga Waterfront Festival Фестиваль в порту Червень 14-16 http://www.themwf.com/

Niagara Wine Festival

Luminato Toronto’s Festival of Arts and Creativity Фестиваль мистецтва та творчості Червень 14-23 http://luminatofestival.com/

Toronto Ribfest Фестиваль BBQ Червень 28- Липень 1 http://www.torontoribfest.com/

Scotiabank CHIN International Picnic at Exhibition Place Найбільший інтернаціональний пікнік Червень 29- Липень 1 http://goo.gl/K5G1E

БІБЛІОТЕКА ТОРОНТО ПРОПОНУЄ У ЧЕРВНІ: Adult English Classes: ESL CLB1 Уроки англійської як другої мови Червень 3, 5, 7, 10, 12, 14, 17, 19, 21, 24, 26 Goldhawk Park Library http://goo.gl/dEX4e

Global Experience Ontario Програма для інтернаціональних спеціалістів Червень 4 Cedarbrae Library http://goo.gl/JSXOq

Small Business Network Використання різних ресурсів та зв’язків у розвитку бізнеса Червень 11

http://goo.gl/6SA13

Resumes That Get Results Резюме, яке приносить результат Червень 19 Albert Campbell Library http://goo.gl/YrxxI

Identity Theft Запобігання небезпеки з Інтернета Червень 27 S. Walter Stewart Library http://goo.gl/aJG

БЕЗКОШТОВНІ СЕМІНАРИ ВІД TORONTO ENTERPRISE: The art of cold calling Поради підприємцяв як правильно використовувати телефон для розвитку свого бізнесу Червень 11 Toronto City Hall http://goo.gl/Uy5KV

Managing your cash flow Управління оборотними коштами Червень 25 Toronto City Hall http://goo.gl/v1VEL

Financing options for your business Можливості фінансування вашого бізнесу Червень 27 North York Civic Centre http://goo.gl/ZAyYQ

razommedia.ca

http://torontojazz.com/

31 РАЗОМ ЧЕРВЕНЬ 2013

Дитячий ляльковий театр Хампті - Дампті представляє виставу “Три поросятка “ Червень 16, 5:00 вечора Пластова Домівка ім. Гуцуляків 516 The Kingsway, Toronto www.puppettheatre.ca

http://goo.gl/yNwwf


razommedia.ca

Razom/Разом, June 2013  

Ukrainian - canadian nagazine. More information at www.razommedia.ca

Razom/Разом, June 2013  

Ukrainian - canadian nagazine. More information at www.razommedia.ca

Advertisement