Page 1


Kalejdoskop Ogrodowy zredagowali:

Mili Festynowi Goście, trzymacie w ręku specjalne wydanie „Kalejdoskopu“ – „Kalejdoskop Ogrodowy“. Powstał on z okazji otwarcia ogrodu szkolnego, które odbyło się właśnie dziś, w dzień Festynu. Ogród zrealizowany został w ramach projektu „Poznaj Zaolzie w ogrodzie szkolnym“. Za dofinansowanie projektu składamy serdeczne podziękowania Fundacji OKD, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Gminie Wędrynia i Macierzy Szkolnej w Wędryni. Rodzicom i wędryńskiemu zespołowi Gimnaści dziękujemy za wkład pracy.Dzięki projektowi lepiej można będzie napełnić motto naszej szkoły, które brzmi: Dwie rzeczy powinniśmy dać dzieciom. Pierwsza to korzenie, druga skrzydła. Zapraszam do lektury.

Aneta Chalupa

Aneta Musioł klasa 8. Klara Kotas klasa 8. Wiktor Peprnik klasa 8. Marek Pinkas klasa 8. Michał Urbuś klasa 8.

Komiks: Dorota Kiedroń klasa 8. Okładka tytułowa: Weronika Zemene klasa 8. Skład komputerowy: Aneta Chalupa klasa 9. Opiekun: mgr Grażyna Zubek


Rodzice w ogrodzie - wywiad Oto kilka pytań do budujących „ogród szkolny“ Tatusiów:

Co przyprowadziło was tutaj na tę brygadę? Do ogrodu szkolnego przyprowadził nas pan Marek Kaszper, powiedział nam o projekcie budowy ogrodu.

Ile godzin trwa taka brygada? Czasami spedzamy tutaj nawet około 5 godzin. Zależy to też od pogody i... chęci. Przychodzimy do południa lub po południu.

Nareszcie wiosna! Tegoroczna zima długo nie chciała dać za wygraną wiośnie. Niemalże do końca kwietnia ogród leżał pod śniegiem. Kiedy wreszcie wiosenne słońce poradziło sobie z resztkami śniegu, od razu w ogrodzie przebiegła narada pomiędzy panią dyrektor, ogrodnikiem oraz paniami nauczycielkami. Do ogrodu zajrzał wtedy nawet wicestarosta p. Bogusław Raszka. Podjęto decyzje i prace ogrodowe ruszyły z miejsca.

Nie przeszkadza wam, że pracujecie bez wynagrodzenia? Dostajemy wynagrodzenie. Obiad w szkole. Pracujemy tu nie dla pieniędzy, ale dla szkoły.

Co oczekujecie od tej pracy w przyszłości? Że zostanie to dla dzieci i ich potrzeb.

Czy pracujecie tu z myślą, że jakiś ślad zostanie po was? Pracujemy z myślą, że zostanie tu po nas altana.

Ilu tatusów zmienia się tutaj i jak często przychodzicie tu pracować? Zazwyczaj pracujemy tutaj 2 razy w tygodniu. Zmienia się tu przy pracy ośmiu rodziców i paru przyszłych rodziców.

Za odpowiedzi podziękował Wiktor, wywiad przepisał Marek


Brygada rodziców i nauczycieli

Zielona klasa Już wszyscy uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością oczekują jej ukończenia, ponieważ ta klasa będzie zupełnie inna aniżeli pozostałe klasy. Nazwałam ją ,, zieloną'', bo zostanie usytuowana w naszym szkolnym ogrodzie. Będziemy mogli do niej chodzić podczas lekcji, przerw a nawet i po lekcjach. Do realizacji tego projektu włączyli się nauczyciele, uczniowie oraz nasi rodzice. Ogródek nasz będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Będzie w nim altana, oczko wodne a także ładne kwiaty i drzewka. Cieszę się, że taki projekt jest realizowany właśnie w naszej szkole. Uważam, że to wspaniały pomysł.

Klara

W sobotę 27 kwietnia odbyła się brygada, w której uczestniczyli rodzice uczniów wraz z nauczycielami. Wszyscy z zapałem, od godziny 8,00 do południa, wspólnie pracowali w naszym nowym ogrodzie szkolnym. Każdy przyniósł jakieś potrzebne wyposażenie do pracy. Obcinano tuje, czyszczono kominek, na grządkach zasadzone zostały kwiaty, zioła i warzywa. Na szczęście pogoda dopisała, chociaż prognoza przewidywała deszcz. Brygadnicy przynieśli z sobą także kiełbaski i później, po pracy, opiekano je po raz pierwszy w nowym kominku, na rożnie. Podczas brygady bardzo dużo udało się zrobić i dzięki temu, dziś mamy piękny ogród.Po zjedzeniu smacznych kiełbasek wszyscy z zadowoleniem wracali do domu.

Marek


STACJA METEROLOGICZNA I ŚCIEŻKA WRAŻEŃ W ogrodzie znajduje się dużo fajnych rzeczy, między innymi znaleźć tu można stację meteorologiczną i Ścieżkę Wrażeń. Ogród przy naszej szkole powstał przy wsparciu fundacji OKD i dzięki wielu brygadniczym godzinom naszych rodziców. Dziś mogą nam go pozazdrościć inne szkoły. Stacja meteorologiczna: Nasza szkoła włączyła się do projektu, który zajmuje się pogodą. W stacji będziemy dokonywać pomiarów temperatury, a także wilgotności powietrza i ilość opadów. Pomiary będą zapisywane w południe. Wyniki wysyłane będą do NASA w celu dalszych badań meterologicznych.

Ścieżka Wrażeń: W ogrodzie prowadzi ścieżka, która jest zbudowana z różnych materiałów przyrodniczych, takich jak piasek, kamyki, szyszki, mech …. Dzieci chodzące na bosaka po ścieżce będą wykorzystywały swe zmysły i będą mówiły o swoich uczuciach.Materiały potrzebne do zbudowania ścieżki nazbierali sami uczniowie.

Wiktor

Nie mogę się doczekać chwili… Nasza szkoła była zbudowana jeszcze za czasów austrowęgierskich. Szkoły były często otoczone ogródkami i sadami. Na starych fotografiach widać, jak uczniowie wychodzą na podwórko szkolne w ciągu lekcji i na przerwach. Szkoła też ma taki ogródek, lecz coraz mniej się z niego korzysta. Niedawno zrodził się pomysł, żeby ogród ożywić. Pomysł przekształcił się w projekt. Architekt chciał, żeby uczniowie wzięli udział w realizacji ciekawego projektu. Już w ubiegłym roku szkolnym na lekcjach wychowania estetycznego uczniowie starszych klas rysowali swoje projekty ogródka. Tak samo rodzice starają się pomagać, żeby zaoszczędzić jak najwięcej finansów. Ogródek będzie wykorzystywany głównie na zajęciach z biologii, ale nie tylko. Byłoby super, gdyby można się bawić w nowym ogrodzie i podczas przerw. Szkoda, że Zieloną klasę zaczęto budować dopiero teraz, kiedy jestem już w 8. klasie… Nie mogę się już doczekać chwili, kiedy będziemy mogli spędzać duże przerwy w naszym nowym ogródku.

Weronika


Czy wiesz?

Klub Ogrodników W ogrodzie szkolnym przebiega budowa Zielonej klasy, to znaczy realizowany jest projekt pod nazwą „Poznaj Zaolzie w Ogrodzie Szkolnym. Mógłby tam się znaleźć także kącik dla dzieci młodszych, czyli huśtawki, ślizgawki i różne zabawki. Dzieci starsze by tam mogły mieć lekcje biologii, zajęć praktycznych, zajęcia w ogrodzie lub naukę języków. Mógłby powstać Klub Ogrodników, który by się troszczył o rybki w oczku wodnym, o rośliny lub o grządki. W altanie mogłyby się odbywać wywiadówki, kiedy będzie piękna pogoda, spotkania z rodzicami lub z całą klasą, np.opiekanie kiełbasek. Chciałabym się spotykać z koleżankami w ogrodzie szkolnym. Będzie fajnie, kiedy będziemy spędzać przerwy w ogrodzie. Tymczasem jeszcze wiele trzeba zrobić, by projekt był gotów, ale już cieszę się, kiedy będzie nasz ogród dobudowany. Chętnie zostałabym członkiem Klubu Ogrodników.

Z okazji otwarcia ogrodu szkolnego przygotowałem mały test. Odpowiedzi znaleźć można na tablicach edukacyjnych w altanie.

Aneta 1. Do którego wieku należała Wędrynia pod dynastię Borków? a) XV w. b) XVI w. c) XVII w. d) XVIII w.

2. Ilu było w roku 1909 w Wędryni obywateli? a) więcej niż 500 b) więcej niż 1000 c) więcej niż 2000 d) więcej niż 2500

3. Kim był Antoni Janik? a) górnikiem b) nauczycielem c) politykiem d) kowalem

Pani ogrodnik wytycza miejsca, gdzie będą grządki.


4. Ile lat ma nasza szkoła ? a) 108 b) 112 c) 95 d) 105

5. Który strój jest najbardziej rozpowszechniony na naszym terenie? a) góralski b) cieszyński c) jabłonkowski d) olziański

6. Kiedy odbywały się wykopki? a) 25 kwietnia b) 25 lipca c) 25 czerwca d) 25 sierpnia

7. Z czym pracuje garbarz? z drewnem b) z metalami c) ze skórą d) z tkaniną

8. Jak się nazywa "hypericum perforatum" po polsku? a) dziurawiec zwyczajny b) lubczyk ogrodowy c) dereń d) nagietek lekarski

9. Gdzie najczęściej wykorzystuje się lebiodkę pospolitą ? a)

w herbacie b) w maściach c) w lekarstwach d) w kuchni

10. Dereń to: a) kwiatek b) zielony liść c) bogaty zbiornik białka d) bogaty zbiornik witaminy C

11. Czemu zapobiega dobra szałwia? a) bólowi brzucha b) wysokiemu ciśnieniu c) bólowi kości d) poceniu

Ciekawy Dzień Projektowy Polska Szkoła Podstawowa w Wędryni realizuje projekt „Poznaj Zaolzie w Ogrodzie Szkolnym“. Projekt ten, ma nam – uczniom - umilić i urozmaicić lekcje i przerwy, które będziemy w ogrodzie spędzać. Żeby do prac nad projektem włączyli się i uczniowie, nauczyciele wymyślili konkurs, który polegał na zaprojektowaniu Ogrodu. Po wybraniu kilku najlepszych projektów, które pomogły w ustaleniu ostatecznej wersji wyglądu Ogrodu rozpoczęła się budowa. Niektórzy rodzice uczniów i byli uczniowie przychodzili pomóc w budowie, co było z ich strony bardzo miłe. I tak w ogrodzie stanęła altana, która służyć będzie jako Zielona klasa. Zwiedzający nowy ogród szkolny poznawać będą mogli Zaolzie zapoznając się umieszczonymi na altanie tablicami informacyjnymi. I właśnie nad projektowaniem tych tablic pracowaliśmy podczas Dnia Projektowego. Uczniowie zgłaszali się do poszczególnych grup, a mianowicie: geograficznej, przyrodniczej kulturalnej i historycznej, w których później pod bacznym okiem nauczycieli pracowali. Grupa geograficzna miała za zadanie zmapować góry i rzeki leżące na terenie Zaolzia. Natomiast grupa przyrodnicza zadbała o to, by pojawiły się na tablicy najbardziej nam znane zioła, które zbierały przeciw różnym dolegliwościom nasze praprababcie a także rośliny, owoce i jarzyny, które będziemy mieć w ogrodzie. Z kolei „grupa kulturalna“ miała bardzo ciekawe zadanie. Na ich tabliczce znalazł się obrazek „ izby“ i nazwy wszystkich rzeczy znajdujących się na tym obrazku zostały przetłumaczone na gwarę. Są tam obrazki postaci ubranych w stroje ludowe , które też zostały opisane w gwarze. Znalazły się tam i kiyrpce i bruclik, i notkóńcze. I żeby było ciekawiej, pojawiły się tam również fotografie niektórych uczniów ubranych w stroje górolskie i cieszyńskie. Grupa pracująca na tablicą historyczną, upamiętniła na niej te najbardziej dla nas – Zaolziaków - ważne bitwy i osiągnięcia. Bardzo się już cieszę, kiedy projekt będzie gotów. Chociaż

to będzie dopiero wiosną, już cieszyliśmy się ogrodową altaną w grudniu, ubierając w niej choinkę.

Dorota


12. Która gmina nie sąsiaduje z Wędrynią? a) Tyra b) Karpętna c) Nawsie d) Leszna Dolna

13. Jak wysoko leży Jagodna? a) 420 m n.p.m. b) 433 m n.p.m. c) 405 m n.p.m. d) 451 m n.p.m.

14. Ilu liczyła Wędrynia mieszkańców 1.1.2012 ? a) ok.4000 b) ok. 4200 c) ok. 4300 d) ok. 4500

15. Ile hektarów zajmuje obszar Wędryni? Od września na stronach szkoły prowadzony jest blog, poświęcony projektowi „Poznaj Zaolzie w ogrodzie szkolnym“. Na następnych stronach „Kalejdoskopu Ogrodowego“ znajdą się przedruki postów z wyżej wspomnianego bloga autorstwa członków szkolnego Klubu Korespondentów.

a) 1925 b) 2015 c) 2095 d) 2115

Michał


Ciekawe lekcje w ogrodzie szkolnym Uważam, że lekcje w Zielonej klasie będą ciekawe. Mam nadzieję, że nauczyciele będą dużo korzystać z ogródka. Fajną lekcją by była na przykład lekcja literatury albo wychowania plastycznego. Na wychowaniu plastycznym można by się inspirować przyrodą i rysować to, co nas otacza. Na jekcjach literatury zaś fajnie byłoby czytać wspólnie książki, a potem o nich dyskutować. W Zielonej klasie uczyć się będziemy z przyjemnością.

Klara W Zielonej klasie mogłyby się odbywać lekcje gotowania. Każda klasa mogłaby tam chodzić. Każdego tygodnia przyrządzalibyśmy inny pokarm. Placki na blasze, kiełbaski na grillu, mięso… Można by tam także usmażyć smaczną jajecznicę. Będą to fajne lekcje, na których będziemy nie tylko gotować, ale i smakować.

Wiktor


Zielona klasa. Hurrra!!! Mamy ogródek. Dużo kwiatków, mało chmurek I pełne grządki jagódek. Tu stoi Zielona klasa, Naszych rodziców, uczniów i nauczycieli praca. Będziemy uczyć się na świeżym powietrzu Wśród drzewek, krzaczków i kwiatków. Nauka nasza będzie na pewno ciekawsza, Bo Zielona klasa ze wszystkich najlepsza. Klara

Aneta Weronika


Kalejdoskop ogrodowy 2013