__MAIN_TEXT__

Page 1

INFORMATOR RAJDOWY


Koszt: 99 zł

Miejsca: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Mazowieckie

Termin: 3-7 lipca 2016 r. Zgłoszenia: rajdodkrywców.zhp.pl


Zapraszamy Was na imprezę harcerską, jakiej jeszcze nie było: pierwszy w Polsce rajd organizowany w konwencji „sandbox”, czyli piaskownicy, znanej fanom niektórych gier komputerowych, np. „Heroes of Might and Magic”. Wyobraźcie sobie kwadrat o bokach 50 na 50 km. Na 5 dni stajecie się bohaterami, którzy poruszają się po tym terenie i uwaga: to Wy decydujecie, gdzie spędzacie noce i w jakim kierunku udajecie się każdego dnia. Na tym terenie macie do dyspozycji 33 szkoły, w których możecie nocować. Wybierając miejsce następnego noclegu, nie musicie podążać do najbliższej szkoły – jednego dnia możecie pokonać nawet do 70 km, korzystając z dostępnych środków transportu, np. z linii kolejowej przecinającej obszar rajdu. Rajd ma postać gigantycznego LARP-a, a wokół każdego miejsca noclegowego zbudowana jest mikrofabuła – mikrofabuły są od siebie niezależne, ale dostrzeżenie pewnych powiązań między nimi może Wam czasami przysporzyć korzyści. Na całym tym terenie możecie przeżywać fabularne przygody, poszukiwać cennych przedmiotów, zdobywać mapy i wymieniać się wiedzą z innymi uczestnikami. Oczywiście Ci, którzy wolą tradycyjny model rajdu mogą skorzystać z gotowej trasy, w ramach której wszystkie noclegi są z góry określone. Ta impreza to nowa inicjatywa twórców Rajdu Grunwaldzkiego i nosi nazwę Rajd Odkrywców. Warto ją zapamiętać, zwłaszcza że w takiej konwencji rajd będzie zorganizowany po raz pierwszy i ostatni zarazem. Ten wyczyn nie zostanie już powtórzony, a następne edycje rajdu będą wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli nie chcecie, żeby ominęła Was ta wyjątkowa okazja, to już dziś rezerwujcie sobie termin 3-7 lipca 2016.


Rajd Odkrywców

nie tylko dla odkrywców! Szukacie wrażeń? Macie dość sztampowych rajdów i obozów letnich? Chcecie przeżyć niezapomnianą harcerską przygodę i stać się częścią imprezy, której w Polsce jeszcze nie było i w takiej samej formie już nie będzie? A może po prostu szukacie ciekawej opcji na #harcerskielato? Jeżeli na chociaż jedno z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, koniecznie zapoznajcie się z nową inicjatywą twórców Rajdu Grunwaldzkiego! Rajd Odkrywców to wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie! I wcale nie trzeba być członkiem Ruchu PRO aby wziąć w nim udział! Rajd Odkrywców to pięciodniowa wakacyjna wyprawa, podczas której zderzycie się z innowacyjnymi formami pracy i zapoznacie z lokalnym dziedzictwem kulturowym. To gigantyczny LARP, podczas którego sami wybieracie miejsca, które chcecie odwiedzić, bazy noclegowe i sposoby podróżowania. Spokojnie, pomoże wam w tym mapa miejsc, którą znajdziecie w zakładce „Zaplanuj trasę”. Po drodze czekają na was nie tylko ciekawe miejsca, ale i wyzwania, zagadki oraz zadania. Wszystko na najwyższym i oczywiście prawdziwie harcerskim poziomie. Rajd Odkrywców to miejsce, w którym środowiska z całej Polski spotykają się, bawią, wymieniają doświadczeniami i pomysłami na nowy rok harcerskiej pracy oraz obowiązkowy punkt w kalendarzu każdej drużyny żądnej przygód.


5

Jak na prawdziwy LARP przystało, na rajdzie nie zabraknie bogatej fabuły, którą zgodnie z założeniem, że „prawda jest ciekawsza od fikcji”, organizatorzy opierają na życiorysach postaci, o których spokojnie można by nakręcić filmy. Organizatorzy sami byli na niejednym rajdzie, dlatego doskonale wiedzą co zrobić aby Rajd Odkrywców był niezapomnianym i wartościowym przeżyciem nie tylko dla harcerzy, ale również dla harcerskich wychowawców. Pracują nad tym cały rok, to projekt skazany na sukces! „Takiej imprezy jeszcze w Polsce nie było”, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości! Dlaczego „już zapewne nie będzie”? Każda edycja Rajdu Odkrywców poświęcona jest innej tematyce, w takiej formie wydarzenie faktycznie odbędzie się tylko raz.


Na wakacje wybieram

sarmację! Podczas tegorocznego Rajdu Odkrywców przenosimy się do czasów sarmacji – czasy dumnych husarzy, warchołów, Kozaków i panien na schwał. Który harcerz nie chciałby znaleźć się w tak zacnym gronie? Czas sarmacji, który przypada głównie na wiek XVII, to niesłychanie ciekawy okres w dziejach Polski. To czas barwnych zwyczajów, szlachciców z fantazją i tragicznych wojen. W baroku nie znano dzisiejszej pogoni za niedoścignionym „ideałem” – panowie bracia byli dumni z tego kim są, i jak wyglądają, a na portretach chętnie prezentowali nie tylko bogate kontusze, ale i obcięte uszy i garbate nosy. Żaden szanujący się szlachcic nie skorzystałby z photoshopa aby poprawić swój wizerunek.


W baroku nawet pogrzeby wyglądały ciekawiej, niż niejedno współczesne wesele – podróżujący po Rzeczpospolitej Obojga Narodów komentowali, że „w pogrzebach Polaków tyle jest okazałości i pompy, iż prędzej wziąłbyś je za tryumfy, niż za pochowanie zmarłych”. Sami pomyślcie, jak niesamowity musi być więc rajd w sarmackich klimatach! Na Rajdzie Odkrywców 2016 patrole wcielą się w kompanie szlacheckie. Kwiat polskiej szlachty przez pięć dni będzie przemierzać ziemie Rzeczpospolitej Obojga Narodów i z honorem i ułańską fantazją radzić sobie z przeciwnościami losu. Sarmatyzm wpłynął pośrednio na spójność i solidarność narodu polskiego po unii lubelskiej – atmosfera solidarności i integracji na pewno nie opuści nas również podczas barokowego rajdu. Kto nie kiep ten po prostu wie, że przednia rozrywka przed nim!


Zdobądź umiejętności Każda szlachecka kompania, w którą wcielą się uczestnicy Rajdu Odkrywców 2016 rozpocznie grę posiadając takie same zasoby. Różnić się będą umiejętności poszczególnych patroli.

Patrole same zdecydują o tym, które umiejętności przydadzą się im najbardziej podczas całej wyprawy. Kompanie jeszcze przed rozpoczęciem rajdu otrzymają po 20 punktów, które będą mogły rozdzielić na sześć szlacheckich biegłości: koneksję, gospodarność, oleum, krzepę, szablę i krasomówstwo. Wasze wybory będą miały wpływ na dalszy przebieg rozgrywki, dlatego warto zastanowić się dobrze nad tym, które z nich i w jakim stopniu rozwinąć. Jak rozwinąć swoje biegłości? Wykonując zadania, które czekają na was na poszczególnych punktach rajdu oraz podczas codziennych zajęć wieczornych. W czym pomogą zdobyte biegłości? Dzięki określonej liczbie biegłości będziecie mogli lepiej wykonywać zadania, podróżować po obszarze gry i wykonywać działania, które są niedostępne w inny sposób. Liczba posiadanych biegłości wlicza się do punktacji i przybliża was tym samym do zwycięstwa w ogólnorajdowym rankingu. W harcerstwie rozwijamy swoje własne postacie każdego dnia, dlatego i w grze nie powinniśmy mieć z tym problemów. Weź udział w walce o zwycięstwo!


Komenda Rajdu

HM. JUSTYNA SIKORSKA

HM. WOJCIECH CABAJ

PHM. ALEKSANDRA KATA

komendantka Ro16

zastępca komendanta ds. pozyskiwania środków

zastępczyni komendanta ds. programu

PHM. BARTŁOMIEJ JAKÓBCZAK

HM. MONIKA KUBACKA

PWD. PATRYCJA HAWRYLUK

zastępca komendanta ds. organizacyjno-logistycznych oraz skarbnik Rajdu

członkini komendy ds. promocji

członkini komendy ds. organizacyjno-logistycznych

PWD. PIOTR PAWLUCZYK członek komendy ds. programu

PHM. MARTYNA KOWACKA PHM. WAWRZYNIEC WOJSZKOKOŁODYŃSKI rzecznik prasowy członek komendy ds. programu

PWD. AGNIESZKA WALKOWSKA członkini komendy ds. organizacyjno-logistycznych


Kontakt: www.rajdodkrywcow.zhp.pl facebook.com/rajdodkrywcow e-mail: rajdodkrywcow@zhp.pl Komenda Rajdu Odkrywców 2016 Główna Kwatera ZHP ul. Marii Konopnickiej 6 00-491 Warszawa

Profile for Rajd Odkrywców

Informator Rajdu Odkrywców 2016  

Informator Rajdu Odkrywców 2016  

Advertisement