Page 25

Duchowy Patronat Misyjny pokutny, a celem jest zadośćuczynienie. Czasami ludzie poddają się takim pokutom, aby wyprosić sobie łaski. Osobiście słyszałem o pewnym mieszkańcu Pampangi, stolarzu, Ronaldzie del Campo, który przyobiecał dać się ukrzyżować, jeżeli jego żona uniknie komplikacji i szczęśliwie urodzi mu syna. Natomiast 26-letni Ruben Enaje wyliczał, że dał się ukrzyżować 21 razy z rzędu. Chciał w ten sposób podziękować Bogu za ocalenie życia po tym, jak cudem wydostał się z walącego się budynku podczas trzęsienia ziemi. Jedna z turystek, które przyszły oglądać te praktyki z ciekawości, podkreślała, że choć to nie jest jej wiara, to oglądanie takiej drogi krzyżowej było dla niej wielkim przeżyciem religijnym.

zalecają takich praktyk i przestrzegają ludzi przed pokutą czynioną na pokaz. Siedem ostatnich słów Innym powszechnym zwyczajem Wielkiego Tygodnia, nie tak radykalnym jak ukrzyżowania, jest rozważanie ostatnich słów Jezusa (tzw. siete palabras). Każde z nich jest osobno rozważane lub odgrywane przez teatr uliczny, w którym występuje młodzież. W tym samym duchu pokuty niektórzy odwiedzają siedem różnych kościołów lub kaplic (visita iglesia). Często taka pielgrzymka zajmuje kilka dni ze względu na duże odległości. Więcej informacji o działalności ks. Andrzeja na Filipinach możesz znaleźć na jego blogu pod adresem: http://kagaytrip.blogspot.com.

Duch

Patronat M y w

jny isy

!!

o

Pomiędzy pokutą a pokazem Te realistyczne przedstawienia drogi krzyżowej odbywają się w San Fernando, na północ od Manili, w prowincji Pampanga. W Wielki Piątek zjeżdżają się tu ludzie ze wszystkich stron kraju i z zagranicy. W ostatnim roku przybyło ich aż kilkanaście tysięcy! Dla jednych jest to pasyjne przeżycie lub pokutna praktyka, a dla innych jedynie show, przedstawienie i okazja, aby się pokazać. Do Pampangi przyjeżdżają dziennikarze wielu stacji telewizyjnych i radiowych. Powoli więc zanika religijny i pokutny charakter tego tradycyjnego, lokalnego, filipińskiego zwyczaju, który bierze w swoje ręce komercja szukająca sensacji i skandalu. Nic więc dziwnego, że katoliccy biskupi nie

25

Papieskie Intencje Misyjne na luty Aby ludność obszarów objętych wojnami i konfliktami mogła zacząć budować pokojową przyszłość.

NOWI CZŁONKOWIE DUCHOWEGO PATRONATU MISYJNEGO: Grzegorz Łach (Chrzanów) i Anna Garczarzyk (Dąbrowa Górnicza). Msza Święta w intencji członków Duchowego Patronatu Misyjnego zostanie odprawiona

17 lutego oraz 17 marca 2013 roku.

Zapraszamy do włączenia się w dzieło Duchowego Patronatu Misyjnego! 1(145)2013

Wstań  

Dwumiesięcznik dla chorych

Wstań  

Dwumiesięcznik dla chorych

Advertisement