Page 19

w zdrowym ciele… nie środki. Warto zaznaczyć, że ból nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem choroby, dlatego gdy na izbę przyjęć zgłasza się cierpiący, obolały pacjent, nie można mu podać środków przeciwbólowych przed wykryciem przyczyny powodującej powstanie bólu. Bardzo istotna jest również rozmowa z cierpiącą osobą. Takie postępowanie pozwala oderwać myśli od nieprzyjemnych doznań, często stanowi także wyjaśnienie przyczyny dużego nasilenia bólu przy stosunkowo niewielkim problemie klinicznym.

towi walczyć z chorobą, gdy ma wiarę w zwycięstwo i nie odczuwa bólu.

Ból w chorobach przewlekłych Wiele chorób przewlekłych i nowotworowych przebiega z charakterystycznym dla siebie bólem. Łagodząc taki ból, nie tylko przynosimy choremu ulgę w cierpieniu, ale także pomagamy zwalczać lub kontrolować chorobę zasadniczą. Łatwiej jest bowiem pacjen-

Drabina analgetyczna Cóż to takiego? Jest to pojęcie stosowane w celu ustalenia kolejności stosowania leków przeciwbólowych, w zależności od stanu klinicznego pacjenta oraz rodzaju i natężenia odczuwanego bólu. W dużym skrócie leczenie przeciwbólowe rozpoczyna się od leków podstawowych – takich jak paracetamol i nieopioidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprom – stopniowo w razie ich nieskuteczności wprowadza się słabe opioidy (można je łączyć z lekami podstawowymi), wreszcie konieczne może się okazać zastosowanie najsilniejszych leków uśmierzających ból – silnych opioidów, czasem w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi.

Po co więc ten ból? Ból jest zwykle pierwszym nieignorowanym przez nas sygnałem choroby. Panuje bowiem błędne przekonanie, że jeśli nie odczuwa się bólu, jest się zdrowym. Pojawiający się ból niesie ze sobą informację o pewnej nieprawidłowości, która rozpoczyna się w ciele człowieka, zmusza do rozpoczęcia diagnostyki i leczenia – nie jest to więc taki zły objaw.

Fot.: shutterstock.com, sxc.hu

Tabletki z hipermarketu Często pacjenci radzą sobie z bólem na własną rękę. Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie tabletek przeciwbólowych bez porozumienia z lekarzem nie jest właściwym postępowaniem, gdyż może prowadzić do poważnych powikłań, np. tak popularne leki z grupy NLPZ – dostępne bez recepty w niemal każdym sklepie – długo stosowane mogą prowadzić do powstania owrzodzeń żołądka i krwawień z przewodu pokarmowego.

1(145)2013

19

Wstań  

Dwumiesięcznik dla chorych

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you