Page 1

1

WIELKano c 2009


Ks. Radosław Warenda SCJ

WIELKano c 2009

4

Tomasz Adamek przyszedł na świat 1 grudnia 1976 r. w Gilowicach , w zawodowym boksie stoczył 38 walk. Wygrał 37 (w tym 25 przed czasem), przegrywając tylko raz. Mistrz świata zawodowców federacji IBF i IBO w kategorii junior ciężkiej, były mistrz świata zawodowców federacji bokserskiej World Boxing Council (WBC) w kategorii półciężkiej, medalista mistrzostw Europy amatorów, międzynarodowy mistrz Polski. Zdobywca 2. miejsca w 2005 i 4. w 2006 roku w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski. W lutym 2009 magazyn „The Ring” uznał Adamka najlepszym pięściarzem w wadze junior ciężkiej. Ostatnimi laty dał wiele dowodów mężnej postawy w ringu, ale i poza nim. Jest bowiem skromnym człowiekiem ogromnej wiary, której przy wielu okazjach mówi o tym, jak dużo zawdzięcza Panu Bogu. Jego charakterystyczne wypowiedzi to np.: Inni potrzebują psychologa, a mnie wystarczy Bóg. Jemu powierzam swoje kłopoty i nigdy się nie zawiodłem. Bez Niego byłbym nikim. Z Tomaszem Adamkiem rozmawia ks. Radosław Warenda SCJ.

wiara i sukces Tomasz Adamek Każdy ma marzenia, już jako dziecko planuje, często na wyrost swoją przyszłość. Jak Pan został pięściarzem? Każdy ma w życiu swoje przeznaczenie, jakąś misję do spełnienia i robi to, co robi. Jeden jest pięściarzem, drugi np. księdzem. Każdy ma dary od Boga i wykorzystuje je. Dziękuję Mu za to, że mogę wykorzystać w swoim życiu dary od Niego. Jak ja zostałem pięściarzem? Sam nie wiem. Lubiłem marzyć, interesowały mnie sporty walki, a do boksu trafiłem przez szkołę. Szkoła w Żywcu to miejsce, które zapoczątkowało moją drogę. Nigdy nie myślałem, że będę wielkim zawodowcem, nie lubiłem rzucać się w oczy. Jakim sukcesem chciałby się Pan pochwalić już w tym wieku? Na pewno tytuł mistrza świata w Federacji WBC (20052007), IBO (2007-2008) i w Federacji IBF (2008). Co Pan czuje przed wyjściem na ring? T o   s ą ogromne emocje. Chcę się dobrze zaprezentować przed moimi kibicami, no i pokazać kawał dobrego boksu. Mówią, w jednym z wywiadów, że jest Pan człowiekiem „twardej pięści, ale

miękkiego serca”. Co to znaczy? Nie wiem, proszę pytać tych, którzy to mówią. Autorytety, czy warto dzisiaj ich szukać? Czy ma Pan autorytety? Myślę, że nie. Jestem Tomaszem Adamkiem i sobą pozostanę. Nie naśladuję nikogo. „Wierzący pięściarz”. To dość egzotyczne połączenie, szczególnie, że wielu ludziom boks kojarzy się z agresją, bójką, ulicznym chamstwem. Jak to można połączyć? Dziś, także w Polsce, jest moda na to, aby Boga wstydzić się, przestać publicznie przyznawać się do własnej wiary. Ja wstydzić się swojej wiary nie zacznę. Zresztą stare polskie przysłowie mówi: „Bez Boga ni do proga” Czy udzielając wywiadów, próbuje Pan ewangelizować tych, do których Pan mówi? Ludzie pytają w wywiadach, czy to prawda, że ja się


Będę walczył w drugi weekend czerwca, w Polsce, na żywo, ale nie wiem, kto będzie moim przeciwnikiem. Druga walka będzie pod koniec lipca. Dziękuję bardzo za rozmowę. Życzę powodzenia na walkach, a na święta Zmartwychwstania pragnienia świętości i rodzinnych chwil. Dziękuję bardzo.

Dziękuję za udostępnienie zdjęć Policealnej Szkole Detektywów i Pracowników Ochrony O`CHIKARA - głównemu sponsorowi Tomasza Adamka.

5

WIELKano c 2009

modlę. A ja mówię, że chcę iść Przecież to jest plan Boży wobec do nieba, więc muszę się mo- każdego człowieka. Plan Boga dlić. Z resztą modlitwa nie tylko jest taki, że dzisiaj mam walczyć do zbawienia jest potrzebna, ale i to robię. I wiem, że idę z Bogiem tak po prostu do życia, w którym przez całe życie. przecież bez Boga można się poCzy ma Pan jakąś receptę na dogubić. brze spędzone święta wielkaPrzed każdą walką modli się Pan nocne? Jest to czas smutny, czas z całą ekipą. O co się Pan wtedy modli? O to, żeby zadać taki cios, zadumy i refleksji, dokonuje się coś najważniejszeżeby rywal nie wstał z ringu? Modlę się nie tylko ze go dla ludzkości. Jest to swoją ekipą, ale także z Amery- największe dla chrzekanami. Mówimy wtedy „Zdro- ścijan święto, nawet waś Maryjo”, modlimy się do przykazanie kościelMatki Bożej, by nas okryła płasz- ne o tym mówi: czem swej opieki. Nie modlimy „…przynajmniej raz w roku, się o ring. w  czasie wielCzy miał Pan w swoim życiu takie kanocnym, Kowydarzenie, żeby powiedzieć: munię świętą „Tak, w tym doświadczeniu Pan przyjąć”. Bóg maczał palce!”? Już dzień mo- Kiedy zobaczymy Pana na ich narodzin żywo? Kiedy będzie najbliższa taki był. walka i z kim?


WIELKano c 2009

16

Pasterz  

Wiadomości Parafii Dobrego Pasterza a Lublinie

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you