Page 1

LOGO

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE smarfon贸w


 Celem prezentacji-będzie pokazanie zastosowań i możliwosci

nowoczesnych smartfonów, pokazanie w jakich systemach operacyjnych pracują, a także porównanie pierwszych dopiero pokazujących się na rynku smartfonów z nowoczesnymi.


 Plan prezentacji: -historia smartfonów -sprzedaż smarfonów -systemy operacyjne *Android, *Bada OS, *Symbian, *iOS, *BlackBerry OS, *Windows Phone 7 -porównanie starych, a nowoczesnych smarfonów


 Historia smartfonów: Pierwszy historycznie smartfon powstał już w 1992 roku – było to prototypowe urządzenie o nazwie Simon, które IBM pokazał na targach COMDEX i wprowadził na rynek w 1993 roku. Oprócz funkcji telefonu komórkowego oferowało ono kalendarz, książkę adresową, kalkulator, notatnik, pocztę elektroniczną i gry. Użytkownik korzystał ze specjalnego pióra świetlnego. Przez pewien czas używane było określenie Palmofon (PDA Phone, Palm Phone) na określenie palmtopa z wbudowanym modułem telefonicznym. Obecnie smartfony stanowią znaczącą część rynku telefonii komórkowej. W roku 2008 w Polsce smartfony stanowiły jedynie 3% rynku telefonów, a w roku 2009 5%[2]. Według ostatnich badań już prawie 14% Polaków posiada taki właśnie rodzaj telefonu komórkowego, a ich udział w rynku telefonów komórkowych w Polsce w 2012 roku osiągnie 49%.


s  Srzedaż smarfonów: W roku 2010 sprzedano na świecie ponad 500 mln egzemplarzy, a w roku 2011 przewidywana sprzedaż wzrosła o 175%. Na koniec 2011 roku w Polsce było w użyciu około 3-3,5 mln smartfonów. Według raportu IDC 1Q 2013 Samsung sprzedaje najwięcej - 70,7 miliona sztuk, Apple znajduje się na drugim miejscu - 37,4 miliony sprzedanych smartfonów, LG - 10,3 miliona, Huawei - 9,9 miliona, ZTE - 9,1 miliona.


 Systemy operacyjne: *Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Android został oparty na jądrze Linuksa oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handsut Alliance. Android zrzesza przy sobie dużą społeczność deweloperów piszących aplikacje, które poszerzają funkcjonalność urządzeń. W lutym 2012 było dla tego systemu dostępnych ponad 450 tys. aplikacji w Google Play (wcześniej Android Market).


Windows Phone – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Mobile opracowany przez firmę Microsoft. Podczas Mobile World Congress 2010 w Barcelonie, Microsoft ujawnił szczegóły Windows Phone, między innymi: integrację z Xbox Live, Zune i wyszukiwarką Bing. Pierwotnie projekt nazywał się "Windows Phone 7 Series", jednak 2 kwietnia 2010 Microsoft ogłosił, że słowo "Series" zostanie usunięte z oficjalnej nazwy, tym samym system przyjął nazwę "Windows Phone 7".


iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.


BlackBerry – smartfon wprowadzony w roku 1999, obsługujący wiadomości e-mail, rozmowy głosowe, wiadomości tekstowe (SMS), faksowanie przez internet, przeglądanie stron WWW oraz inne usługi informacyjne. BlackBerry jest produktem kanadyjskiej firmy Research In Motion. Urządzenia BlackBerry przesyłają dane bezprzewodowo poprzez sieci operatorów telefonii komórkowych lub Wi-Fi. BlackBerry przyczyniło się do postępu na rynku urządzeń mobilnych, jako pierwsze koncentrując się na wiadomościach e-mail. Zastosowano tu po raz pierwszy metodę push e-mail pozwalającą na stałe połączenie terminala z serwerem BlackBerry i odbieranie poczty w czasie rzeczywistym. Tym co wyróżnia BlackBerry, jest system operacyjny BlackBerry OS niestosowany przez innych producentów i nieco spartański, jeśli chodzi o rozrywkę, ale przede wszystkim BIS (BlackBerry Internet Service) lub - dla klientów biznesowych - BES (BlackBerry Enterprise Server) - płatne usługi pozwalające korzystać z e-maila oraz (u niektórych operatorów za większą opłatą) dające nielimitowany dostęp do internetu.


Symbian - nazwa systemu operacyjnego open source, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC. Na bazie systemu Symbian powstało kilka platform interfejsu użytkownika np.: najpopularniejszy Series 60, oraz nierozwijane już Series 80, Series 90 oraz UIQ. Ten system operacyjny jest stosowany w wielu rodzajach urządzeń przenośnych, m.in. w telefonach komórkowych (pierwszy raz na telefonie Ericsson R380) i palmtopach. Aplikacje na platformę Symbian można pisać w wielu, dzięki udostępnianemu na stronie producenta SDK.


bada OS – system operacyjny dla telefonów komórkowych. Został stworzony przez firmę Samsung, a zaprezentowany w listopadzie 2009. Nazwa 'bada'


 Ewolucja smartfonów: 

Pierwszym punktem na olbrzymim drzewie genealogicznym smartfonów jest The IBM Simon Personal Communicator. Urządzenie trafiło na rynek w 1993 i sprzedało się w ciągu 6 miesięcy w liczbie ponad 50 tysięcy sztuk. Panel dotykowy ułatwiał korzystanie z poczty e-mail, kalendarza oraz kalkulatora. Cena była zaporowa, gdyż w abonamencie sprzęt kosztował 899$, a bez umowy nawet 1099$.


Kolejnym krokiem milowym była bez wątpienia Nokia 9210 Communicator, która trafiła na rynek w 2000 roku i była pierwszym smartfonem z kolorowym ekranem. Warto zwrócić uwagę, że kolorowe wyświetlacze dotarły do branży mobilnej 20 lat po tym, jak zagościły na dobre w stacjonarnych komputerach.


W 2010 roku smartfony podbiły połowę rynku sprzedawanych telefonów komórkowych. Interesujący jest tez fakt, że aż 97% ankietowanych użytkowników inteligentnych komórek odpowiedziało, że chce na nich grać w Angry Birds. Czyżby ta gra stała się już swoistą ikoną popkultury?


MÓZG Mózgiem naszego smartfona jest procesor. To on odpowiada za wykonywanie i przetwarzanie poleceń, które mu zadaliśmy. Mózg smartfona działa w języku binarnym, czyli inaczej zero-jedynkowym. Odpowiedni ciąg zer i jedynek jest przetwarzany przez procesor, a ten następnie wykonuje przypisane do tego kodu działanie. W rzeczywistości jest to o wiele bardziej skomplikowany proces, ale nie ma potrzeby aż tak wchodzić w szczegóły. Drugą ważną kwestią jest taktowanie zegara procesora. Brzmi bardzo skomplikowanie... Chodzi tu jednak o nic innego jak o ilość informacji, które procesor może "chapsnąć" w danej jednostce czasu. Taktowanie procesora określa się w megahercach (MHz). Herc to jednostka częstotliwości, mega to przedrostek mówiący o skali (skraca nam po prostu zera).


LOGO

Thank You !

Smartfony historia