Page 1

1

Heinrich Beltz

Puude ja põõsaste vormilõikus Soovitusi ja nõuandeid

Saksa keelest tõlkinud Monika Reedik


2

Sisukord Eessõna 3 Saatesõna 4

Vormilõikuse ABC 6 Tipmine ja külgmine kasv 8 Uued võrsed 8 Lehe suurus 10 Kasvukoht 10 Istutamine 12 Lõikamise viisid

16 Lõikamise põhimõtted 18 Istutusjärgne esmane lõikus 19 Vormilõikus 21 Säilituslõikus 22 Noorenduslõikus 23 Lõikamiseks vajalikud tööja abivahendid 25

Erinevad vormid

32 Puude ja põõsaste vormirohkus 34 Lihtsad geomeetrilised vormid 40 Geomeetrilised vormid tüvel 62 Mitmekorruselised vormid 64 Vormi lõigatud puud 68 Vabad vormid 76 Skulptuurid, figuurid 86 Hekivormid 92 Taimeliigid ja -sordid 104

Hooldamine 109 Vormpuude ja -põõsaste väetamine 110 Taimepotid 111 Muld 112 Talvekate 112 Taimekaitse 114 Vormpuude ja -põõsaste eest hoolitsemise kalender 120 Kasutatud kirjandus 121 Fotod ja joonised 122

Sisukord


3

Eessõna

Puude ja põõsaste vormilõikusel (inglise k topiary art) on pikk traditsioon. Juba 2000 aastat tagasi vormiti Roomas pukspuudest ja küpressidest geomeetrilisi kujundeid ja skulptuure, neist kujundati isegi terveid lahingustseene. Järgnevatel rahututel aastasadadel vajus vormilõikuse kunst Euroopas peaaegu unustusse, taasavastati aga renessansiajal koos antiigi ideedega ja leidis laialdast kasutamist rajatavates lossi- ja mõisaaedades. Barokiajal jõudis vormilõikuse kunst lossiaedades kõrgpunkti, kuid 18. sajandi romantismi ideede ja inglise maastikuaedade levik tõrjus selle kõrvale. Saksamaal muutus vormilõikus väga populaarseks alates 1980ndate lõpust. Lisaks geomeetrilistele vormidele ja skulptuuridele on aedades ja parkides

üha enam näha aasiapäraseid tutt- ja bonsaivorme. Tänapäeva enamasti väikesevõitu koduaedades on pikaealistel, kuid alati ühesuguses mõõdus püsivatel puudel ja põõsastel ilmne eelis võrreldes vabalt sirguvate istikutega, mis võivad paari aastaga liiga suureks kasvada ja laiutama hakata ning mis tuleb mõne aja pärast maha lõigata. Kuid ka vormi lõigatud puud ja põõsad vajavad kannatlikkust ning taimede eripära ja vajadustega arvestamist. See raamat jagab asjatundlikke, kuid samas kergesti mõistetavaid nõuandeid, kuidas vormpuid ja -põõsaid õigesti kasvatada ja hooldada. Bad Zwischenahnis 2007. aasta kevadel Heinrich Beltz

Valgepöögist kujundatud pergola Güstrow’ lossi renessansiaias pakub meeldivat varju.

Eessõna


4

Saatesõna

„Puude ja põõsaste vormilõikus” on hea õpperaamat neile, kes soovivad õppida vormpuude kasvatamist, kujundamist ja hooldamist. Et aga lähtutud on Saksamaa kliimast ja kogemustest, siis tuleb raamatus soovitatud taimi valides olla ettevaatlik ja katsetada pigem põhjamaisema taimmaterjaliga. Üldse ei tasu Eestis avamaal katsetada selliste talveõrnade taimedega nagu vahemere ja arisoona küpressid, Leylandi värdküpress, plaatan, kivijugapuu, habemätas, loorberipuu, santoliin, teravalehine iileks, Delavay liguster ja roomav viigipuu. Neid võib kasvatada ja vormi lõigata konteineris ning talveks köetavasse (kasvu-) hoonesse või talveaeda tõsta. Kuigi teinekord on meilgi talv mitu aastat järjest pehme, peaks paljude raamatus soovitatud taimede kasvatamisel arvestama, et keskmiselt 5–10 aasta tagant tuleb Eestis ikka ette mõni külm või lumeta talv, mis õrnu taimi kahjustab. Merest mõne kilomeetri kaugusel asuvates kasvukohtades ja läänesaartel (talvekindluse tsoon 6) võib julgemini katsetada väikeselehise pukspuu sortide ning hariliku pukspuuga ja selle sortidega ’Suffruticosa’ ja ’Arborescens’. Veel sobivad katsetusteks harilik, karoliina, kaukaasia ja südajas valgepöök; harilik, täkiline ja jaapani pöök ning nende sordid, täkilise ja Meserva iileksi sordid, nutka ebaküpress ja tömbiokkaline ebaküpress; verev tuliastel, ovaallehine liguster, aedsalvei; igihaljastest ronitaimedest harilik luuderohi. Ei soovitaks kalifornia ebaküpressi sorte, ent riskijulge aednik võib muidugi proovida. Mandri-Eestis, merest kaugemal (talvekindluse tsoon 5) on kindlam katsetada hariliku, musta ja mägimänniga;

Saatesõna

mägi-ebaküpressiga; hariliku kadaka ja selle sortidega, jugapuu liikide ja sortidega; hariliku elupuu ja selle sortidega; üheemakase viirpuuga ning selle sordiga ’Variegata’, hariliku ligustri sordiga ’Atrovirens’, lõhnatu tarinõgese, tähklavendliga. Muidugi sobivad need kõik ka talvekindluse tsooni 6. Neist taimedest, keda raamatus pole nimetatud, võiks katsetada järgmistega: harilik kuusk ja ehk ka mõned muud kuuseliigid ja -sordid; harilik lehis, jaapani, vene ja siberi lehised ning nende sordid. Perspektiivsed võiksid olla hariliku ebatsuuga teisendid ja sordid, sest nagu jugapuudki, ajavad nad laasunud tüvest uusi võrseid – mida ei taha teha kuused, männid, kadakad, elupuud, ebaküpressid. Eestis on pikaaegsed kogemused läikiva tuhkpuu hekkide lõikamisega, kuigi need hekid on viimasel ajal üpris haiged. Vanast ajast on Peterburi keiserlikes aedades ning Eestimaa mõisaaedades pöetavate barokk-aiapuudena kasvatatud harilikku pärna, harilikku tamme ning harilikku jalakat. Katsetada võiks veel mitmete väikeselehiste puude ja põõsastega nagu magesõstar, vaevakask, punapaju, ruaani ja Meyeri sirelid, tume aroonia, harilik porss, jaapani enelad, väikeselehised igihaljad talvekindlad rodod. Vormpuude ja -põõsaste eest hoolitsemise kalendrit uurides tuleb arvestada, et meie vegetatsiooniperiood on paar kuud lühem kui Saksamaal. Ning on hea üht-teist teada lõunapoolsetest taimehaigustest ja -kahjuritest, mida meil esialgu veel kõiki ei ole, ent mis seoses kliima soojenemisega ohustavad ka põhjamaid. Aednik Mati Laane


5

Keraja või ovaalse vormiga puud ja põõsad sobivad hästi muru ja püsitaimedega.

Saatesõna


34

Puude ja põõsaste vormirohkus

Vorm

Välimus

Sobiv taimeliik (näited)

Meetod/ abivahend

Keerukusaste

(1 = vaba vorm 2 = bambuskepid, paelad 3 = teisaldatavad šabloonid 4 = mitteteisaldatavad šabloonid 5 = täidetud šabloonid)

(1 = lihtne, 2 = keskmine, 3 = keeruline)

Kuup, risttahukas, kast

Pukspuu, jugapuu

2 või 3

1–2

Püramiid

Pukspuu, jugapuu

2 või 3

2

Kera

Pukspuu, jugapuu, liguster

1

1–2

Koonus

Pukspuu, jugapuu

1 või 2

1

Sammas, rull, silinder

Pukspuu, jugapuu

2

1–2

Tilk

Pukspuu, jugapuu

1

1–2

Mesitaru

Pukspuu, jugapuu

1

1

Erinevad vormid


35

Vorm

Välimus

Sobiv taimeliik (näited)

Meetod/ abivahend

Keerukusaste

(1 = vaba vorm 2 = bambuskepid, paelad 3 = teisaldatavad šabloonid 4 = mitteteisaldatavad šabloonid 5 = täidetud šabloonid)

(1 = lihtne, 2 = keskmine, 3 = keeruline)

Muna

Pukspuu, jugapuu

1

1

Kaar

Valgepöök, harilik pöök, jugapuu, viljapuud, ronitaimed

4

1

Spiraal, korgits, värten

Pukspuu, jugapuu, Leylandi värdküpress, elupuu

1 või 2

2

Kera tüvel

Pukspuu, jugapuu, loorberipuu

1

1

Korrus- ja astmikvorm

Pukspuu, jugapuu

1 või 4

2

Mitmekeraline vorm ehk „puudel”

Pukspuu, jugapuu, elupuu, ebaküpress, Leylandi värdküpress, liguster

1

1–2

Spaleerpuu, võrepuu

Pärn, plaatan, tuliastel, õunaja pirnipuu

4

2

Vormirohkus


48

Sammas, rull, silinder

Silindri vormimiseks torgatakse mitu bambuskeppi ümber taime masse ja ühendatakse nad ülevalt (ning vajadusel ka alt) traadiga nii, et moodustub ring.

• Kuidas toimida?

• Eripära/soovitus

Ringikujulisele alusele kujundatakse vertikaalselt maasse torgatud keppide abil või vaba käega kitsad sambad või pisut laiemad silindrid. Samba või silindri tippu võib vormida näiteks kera või loomaskulptuuri.

Kuna taim kasvatab kõige rohkem võrseid ülemisest osast, võib kergesti juhtuda, et sammas või silinder kasvab ülevalt laiemaks. Seepärast on säilituslõikust tehes oluline jälgida, et küljed jääksid vertikaalsed. Muidu võib silinder muutuda „peekriks” ja hakata alt läbi paistma.

Lihtsad geomeetrilised vormid


49

Looduses on silindrilise võraga mõnede taimede alamliigid ja sordid, nagu näiteks vahemere küpress (Cupressus sempervirens var. sempervirens) ja iiri kadakas (Juniperus communis ‘Hibernica’)

• Kasutamine Ajaloolised aiad, moodsad vabakujundusega aiad, maakoduaiad, vahemerelised aiad, kalmud, maastikuaiad, sissepääsud.

• Sobivad taimeliigid Pukspuu, jugapuu ja paljud teised kärpimist taluvad liigid.

Toskaanas kasvatatakse müügiks arisoona küpresse, mille silindrilisele vormile poogitakse tippu kuldsete okastega Leylandi värdküpress ja kujundatakse sellest kera. Selliselt poogitud ja vormitud taimed tuleb talveks koos potiga siseruumidesse tõsta.

2–3

at aast

Sammas, rull, silinder


50

Tilk

Sarnaselt koonusega kasutatakse ka tilga kuju vormimiseks ülevalt kokku seotud bambuskeppe. Lõpuks lõigatakse taim maapinna lähedalt poolkeraks.

• Kuidas toimida?

• Eripära/soovitus

Tilk vormitakse tavaliselt ühetüvelisest taimest, siis jääb poolkerakujuline alumine osa selgelt nähtavaks. Ülevalt lõpeb tilk koonusja tipuga. Tilga küljed võib vormida sirgeks, aga ka nõgusaks või kumeraks.

Nii nagu kera, lõigatakse ka tilk vaba käega. Igaks juhuks võib muidugi üle mõõta, kas tilga kuju sai korrapärane, st kas juhtoksast on lõigatud igalt poolt ühekauguselt.

Lihtsad geomeetrilised vormid


Tilgakujulise võraga puudest allee on eriline pilgupüüdja.

• Kasutamine

• Sobivad taimeliigid

Ajaloolised aiad, moodsad vabakujundusega aiad, maakoduaiad, vahemerelised aiad, kalmud, maastikuaiad, sissepääsud.

Pukspuu, jugapuu ja paljud teised kärpimist taluvad liigid.

3–4

at aast

Tilk

Puudevorm  
Puudevorm  

http://www.serk.ee/files/arhiiv/puudevorm.pdf

Advertisement