Page 1

P

d a v e 천n

p s k e

d i d n e m eri

Inglise keelest t천lkinud Piret Frey


4


5


6


7


T

eadusmuuseumide külastused, telerist teadussaadete vaatamine ja innustavad õpetajad mängisid minu teadlaseks saamisel tähtsat rolli. Kuid kõige põnevam oli raamatutest lugeda, kuidas tehakse eksperimente ning seejärel neid ise teha. Ma mäletan siiani erutust ajast, kui olin 10-aastane ning kasvatasin köögis ilma kõrvalise abita ja vaid nappide juhiste järgi hiiglaslikke värvilisi kristalle. Mõni aasta hiljem elasin läbi erakordse võidurõõmupuhangu, kui omatehtud raadio­vastuvõtjat kruttides leidsin üles BBC jaama. Programmi sisu oli tüütu ning signaal üsna katkendlik ja häiriva vilistava heliga. Tegelikult ei saanud ma oma rohmakatest, ebamugavatest kõrvaklappidest kostvast jutust peaaegu midagi aru. Aga ma teadsin, mida ma tulevikus teha tahan. Ma ei ole seda kunagi varem tunnistanud – mul on piinlik –, aga kui üks vanapoolne tädi mingil peol küsis, kelleks ma saada tahan, vastasin: „Kuulsaks teadlaseks.”

Teadus selgitab, kuidas maailm toimib ja kuidas eksisteerib elu. Teaduslikud avastused on muutnud meie elu tervislikumaks ja pikemaks kui eales varem. Teadus võimaldab meil aru saada, kust me pärit oleme, kuidas me emaüsas kasvame, kuidas meie keha funktsioneerib ja kuidas me saame hoiduda haigustest. Loodusteadustest ammutatud teadmised mõjutavad meie igapäevaelu kõiki külgi ning arusaamu meid ümbritsevatest taimedest ja loomadest. Ja teadus saab alguse eksperimentidest. Eksperimendid ja kogemine, mis juhtub siis, kui uurime meid ümbritsevate asjade loomust, ongi selle raamatu aines. Ma loodan, et naudid siin kirjeldatud katsete tegemist. Suuremat osa neist tegin ise, kui hakkasin loodusteaduste vastu huvi tundma. Mõned katsetest olid efektsed või põnevad, teised panid mind järele mõtlema. Vahetevahel põhjustasid aga katsed


tõelise kaose, mis mu emale sugugi ei meeldinud. Mõned eksperimendid ei õnnestunud esimesel korral ning nõudsid harjutamist ja kannatlikkust. Raamatus kirjeldatud katsed käsitlevad meid ümbritsevat maailma või seda, kuidas me oleme oma elu paremaks muutnud, rakendades elektrienergiat ning valmistades raadioid, kaameraid ja kõikvõimalikke masinaid.

jendamatult ohtlikud või võivad teistele inimestele kahju teha. Seega, nautides katsetamist, on nutikas kaitsta käsi kummi­ kinnastega. Kõik, kes töötavad laborites, kaitsevad oma silmi, ning vedelikega töötades on mõistlik kanda kaitseprille. Ning kui raamatus antud juhtnöörides on palutud olla eriti ettevaatlik, siis ära jäta seda tähelepanuta.

Enamiku raamatus kirjeldatud katsete tegemiseks läheb vaja lihtsaid ja odavaid materjale. Mõnel juhul võib vaja minna midagi apteegist või ehituspoest. Väga väheste asjade leidmiseks peab kasutama veebiotsingut.

Ma olen kindel, et sulle meeldib raamatus kirjeldatud eksperimente teha. Ja kes teab, need võivad paeluda sind samavõrd nagu mindki, nii et lõpetad sooviga saada teadlaseks.

Kuid pea meeles: kõik teaduslikud eksperimendid võivad mõnikord üllatada või olla ootamatute tagajärgedega. Kõik head teadlased väldivad hoolikalt selliste asjade tegemist, mis on põh-


12


13


98


99

ponevadeksperimendid  

http://www.serk.ee/files/arhiiv/ponevadeksperimendid.pdf