Page 1

LOODUSSÕBRALIK MAJAPIDAJAMINE


CHRISTINA STRUTT

Loodussõbralik majapidamine K Ä S I R A A M A T

Säästlikum ja tervislikum eluviis: asjade korduskasutus, looduslikud vahendid ja maheaiandus Inglise keelest tõlkinud Mari Vihuri


Originaali tiitel: Guide to Natural Housekeeping Live a Calmer, Healthier Life Recycle and Reuse, Clean Naturally, Garden Organically Esmatrükk 2008. aastal Ryland Peters & Small 20–21 Jockey's Fields, London WC1R 4BW Text © Christina Strutt 2008 Design and photography © CICO Books 2008 Kõik õigused kaitstud. Ühtki selle raamatu osa ei tohi reprodutseerida mehaaniliste või elektrooniliste vahenditega ega mingil muul viisil kasutada, kaasa arvatud fotopaljundus ja info salvestamine, ilma autoriõiguse omaniku loata. ISBN 978 1 906094 47 8 (ingl k) ISBN 978-9985-3-1797-6 (eesti k) © Tõlge eesti keelde. Mari Vihuri, 2009 Tõlke toimetanud Karin Paul Kirjastus Varrak Tallinn, 2009 www.varrak.ee Enne vaevuste ravima asumist küsi alati arstilt või kvalifitseeritud taimetargalt nõu. Ehkki käesoleva raamatu teabe ohutuse, õigsuse ja ajakohasuse tagamiseks on tehtud kõik, ei võta väljaandja endale mingit vastutust raamatus antud nõuannete järgimise tagajärgede eest. Samuti ei võta väljaandja endale vastutust raamatus mainitud tarnijate nimede ja aadresside õigsuse eest.

AUTORIST JA RAAMATUST Raamatu autor Christina Strutt juhib tekstiiliettevõtet Cabbages & Roses, mis on spetsialiseerunud ajaloolistele maastiilis käsitsi trükitud kangastele, mis sobivad rõivaste, aksessuaaride ja sisekujunduse tegemiseks. Ettevõttel on kaks kauplust Londonis ning nende tooted on saadaval ka aadressil: www.cabbagesandroses.com. Raamat on valminud koostöös kirjastusega Ryland Peters & Small.


SISUKORD Sissejuhatus

6

1. peatükk: Majapidamine

16

2. peatükk: Eluenergia

58

3. peatükk: Köögiviljaaed

70

4. peatükk: Hästi varustatud sahver

116

5. peatükk: Ürdid abiks

145

6. peatükk: Vaimukad kingitused

168

Lõpetuseks

184

Kasulikud kontaktid

186

Register

187

Autori tänuavaldused

192


SISSEJUHATUS Käesoleva raamatu tarvis uurimistööd tehes ja seda kirjutades olen tundnud meeleheidet, ülevust, segadust, meelekindlust, paanikat, rõõmu oma eelisolukorra üle, tuimust ja lootusetust. Palun juba ette andestust, kui mu toon kaldub tehniliselt käskivale, ilmselget tõdevalt sulaselgelt kurjaks. Olen muutunud „ökosõdalaseks”. Kuid muretsemine on omal kohal, kui kõne all on meie keskkonna päästmine. Kui oled raamatu läbi lehitsenud, ilusaid pilte imetlenud, siit-sealt mõne lõigu lugenud, võib sulle tunduda veidi kummastav, et maasikakeedise retsept on kõrvuti kliima soojenemise teemalise epistliga. Kuid mina usun, et kliima soojenemine, täisväärtuslik elu, keskkonnateadlikkus, austus looduse vastu ja otse meie nina all kasvavate loodusandide kasutamine on üks ja seesama tervik. Ma ei soovita teadusele selga keerata teaduslikult tõestamata taimsete ravimite kasuks ning ma ei eelda kelleltki täielikku autarkiat (oma vahenditest toimetulekut). Siiski usun, et peaksime pöörama rohkem tähelepanu sellele, kuidas on kasvanud meie toit ja kust see pärineb, mida pannakse meie ravimitesse ning milline mõju on keemilistel puhastusvahenditel meie tervisele ja keskkonnale. 7


VÄIKESED MUUDATUSED, SUUR TULU 1987. aastal hakkas maailm elama üle oma võimete. Oleme 2007. aasta „ökoloogilise eelarve” ära kulutanud kaks kuud enneaegu. Meie ökoloogilise krediidi limiit on ületatud ja intress kasvab mühinal. Just nagu võlakoorma alt välja ronides aitab piskustki, aitaksid iga inimese tehtud väikesed muudatused seda hirmsat, maailma muutvat võlga tasa teha.

„Miljardi inimese koostöö tulemus ei ole ainuüksi tohutu poliitiline mandaat muutuse tegemiseks, vaid annab meile ka aega kliima soojenemise vastaste pikaajaliste säästvate lahenduste väljatöötamiseks.” Julian Knight, Global Cool’i peadirektor, www.globalcool.org

„Peame uuesti üles leidma oma ühenduslülid looduskeskkonnaga, kui me ei taha maailma jalge alla trampida.” Craig Simmons, Best Foot Forward’i kaasasutaja

Käesolev raamat aitab vähese vaevaga eluviisi muuta. Sama tähtis kui oskus valmistada vaarikamorssi, kasutades ära vaid kord aastas valmiva marjasaagi, on oskus köök pärast marjaplekkidest puhtaks saada mittemürgiste puhastusvahenditega. See ei ole ohverduste ja vastuvoolu ujumise käsiraamat, vastupidi – see käsiraamat õpetab meid oma loomuomaseid andeid suure rõõmuga ära kasutama. Kui juhtub ka nii, et aastate pärast tehakse kindlaks, et me ei oleks kliima soojenemise ärahoidmiseks suutnud midagi ära teha, ei või raamatu soovitused ometi halvasti mõjuda. Kui aga näeme tulevikus, et andsime üheskoos tohutu panuse kliimamuutuste ja sellega kaasneda võivate katastroofide leevendamiseks, võime end õnnitleda hästi tehtud töö eest. Meie töö tulemuseks on hea tervise juures elanikega maailm, kus keskkonnapoliitikat iseloomustab õiglus ning põllumajanduse ja tööstuse peamine eesmärk on turvalisus. Ise puhastusvahendite valmistamine ning kemikaalivaba puu- ja köögivilja kasvatamine on ohutum ja keskkonnateadlikum teguviis. Käesolev käsiraamat julgustab loodetavasti rohkem inimesi pöörama tähelepanu kahjule, mida me keskkonnale põhjustame sellega, et kasutame oma elustiili alalhoidmiseks nii laialdaselt süsinikkütuseid, kemikaale ja väetisi. Kodu on võimalik korras ja aeda viljakana hoida orgaaniliselt, osta kohalikku ja hooajakaupa, taaskasutada nii palju kui võimalik. Selline eluviis võib kohati olla aeganõudvam, kuid, olles proovinud kõiki raamatu retsepte, võin öelda, et see on tõhusam ja lõppude lõpuks palju lihtsam ja väiksemat pingutust nõudev. Kui juurde arvata veel rahaline kokkuhoid, keskkonna säästmine ja transpordivajaduse vähenemine, võib see olla vaid hea asi.

Elu kahekümne esimesel sajandil Meie elu on viimasel sajandil mõõtmatult muutunud ning on tänapäeval palju lihtsam, jõukam ja mugavam meie jaoks, kel on õnne olnud sündida maailma arenenud piirkonda. Oleme muutunud paksemaks, laisemaks, väsinumaks, närvilisemaks ja 8 sissejuhatus


Sooda

Ahju puhastamine

Sooda on teine loodusime. Soodat valmistatakse üldiselt troonamaagist, mida kaevandatakse looduslikest maardlatest kõikjal maailmas, kuid mida peamiselt leitakse USA Wyomingi osariigist. Soodat võib valmistada ka tööstuslikult süsihappest ja naatriumhüdroksiidist. Troona aga on looduslik aine, mida on lihtne kaevandada ning mis annab enamiku soodast. Troona avastati 1840. aastate keskel. Siis, nagu ka nüüd, kasutati seda laialdaselt majapidamises küürimiseks, puhastamiseks ja lõhna eemaldamiseks. Troonat nimetatakse ka looduslikuks soodaks ja söögisoodaks. Kõige paremini tuntakse soodat kokanduses, kus see aitab kremortartariga segatult tainal kerkida.

Pärast ahju puhastamist valmista soodast ja veest hele pasta. Pintselda sellega ahju sisemus üle ning järgmine kord läheb puhastamine palju lihtsamalt.

Hallitus dušikardinatel Dušikardinatel kasvava hallituse eemaldamiseks määri neile soodast ja veest valmistatud pastat. Lase kardinatel öö otsa seista ning pese pasta sooja veega maha.

Hõbe Hõbeda puhastamiseks leota seda keevas vees, millesse on lisatud soodat, kremortartari, soola ja tükk fooliumi.

Juukseharjad ja kammid Valmista soodast ja soojast veest lahus. Leota selles harju ja kamme mustuse ja rasva eemaldamiseks tund aega, seejärel loputa sooja veega.

Kapsa keetmine Kapsas püsib keetmise ajal erkroheline, kui lisad vette näputäie soodat. See aitab lehtedel säilitada neis sisalduvat magneesiumi.

Klaaskarahvinid Klaaskarahvini sisemuse puhastamiseks valmista lahus soodast, purustatud kuivadest munakoortest ja soojast veest. Loksuta seda karahvinis ja lase öö otsa seista. Loputa jääkide eemaldamiseks korralikult destilleeritud äädikhappega, seejärel põhjalikult sooja veega.

VASAKUL:

Kasuta soodat igasuguste keemiliste puhastusvahendite asemel.

PAREMAL:

Lõikelilled peavad kauem vastu, kui vees on lahustatud näputäis soodat.

28 majapidamine


Parim enne Ma ei suuda ette kujutada, millist kasumit saavad supermarketid ja toidutootjad tänu „parim enne” kuupäevale. Mina järgin pimesi pakendile märgitud kuupäevi, sest kuulun põlvkonda, kes on alati usaldanud tootjate andmeid. Kuigi ma ei saa väita, et „parim enne” on halb asi, on see siiski mugav ja veidi kaval viis ärgitada inimesi toitu ära viskama ja juurde ostma. Juba mõnda aega (tegelikult suurema osa oma täiskasvanueast) olen kaldunud ettevaatlikkusele, selle asemel et tugineda oma meeltele, instinktile ja alalhoidlikkusele. Kuid oma lõhna- ja nägemismeelt kasutades ning usaldusväärsetelt müüjatelt ostes hoiad sellega kokku terve varanduse, kui ei viska toitu ära paljalt pakendi soovituse põhjal.

Toidu värskuse määramine Munad: Muna värskust on tihti raske määrata. Lihtne moodus on panna muna veeklaasi. Kui see vajub klaasi põhja, on see kasutamiseks piisavalt värske. Kui aga hulbib veepinnal, ära seda kasuta. Puu- ja köögivili: Kui puu- ja köögivili ei ole liiga sisse pakitud, on selle värskust lihtne kindlaks teha. Nad peavad olema kõvad ja erksavärvilised. Kui nad ei ole täiusliku kujuga või on plekilised, hinda ise, kas need kõlbavad süüa või mitte. Kurb küll, aga meie valitsus on absurdsete seadustega kindlaks määranud viljade sobiva kuju – kõver porgand või sirge banaan ei erine teistest oma maitselt ja värskuselt. Kohalikud tarnijad: Liha – keedetud või toorest – tuleks alati osta hea mainega müüjalt. Tutvu kohaliku lihuniku, delikatessi- ja juustupoega. Hinda nende hügieeninorme enda omadega võrreldes. Anna neile tagasisidet, kui nad müüvad sulle pettumust valmistanud või mürgiseid või imemaitsvaid tooteid. Tutvus poepidajaga on kasulik kõigile – sisseostude tegemine muutub nauditavaks, aga aitab ka taastada sotsiaalse läbikäimise (mis on supermarketi anonüümses ja üheülbastunud õhustikus kaduma läinud).

36 majapidamine

ALL:

Enne munade kasutamist kontrolli nende värskust, vaadates, kas need vajuvad veeklaasi põhja.


Taaskasutamine köögis Ürita vältida liigselt pakitud toidu ostmist. See on palju lihtsam, kui ostad kohalikku kaupa taluturgudelt või spetsiaalsetest toidupoodidest. Kui siiski leiad end supermarketist, vali pakendamata köögivilja, mitte seda, mis on asetatud polüstüreenalusele ja tihedalt kilesse mässitud. Väldi kilekottide kasutamist ja kanna riidest poekotti käekotis alati kaasas või hoia neid varuks autos. Enne kilekottide leiutamist saime kõik hakkama korvide, märsside, rataskottide ja pappkastidega. Vanasti hoidsime korralikult volditult taaskasutamiseks alles paberkotte, kingipaberit ja jõupaberit. Supermarketites oli vabalt saada pappkaste, kuid neid pole ma juba tükk aega näinud. Kõik need asjad on heaks alternatiiviks kilemägedele, millele oleme lootma hakanud.

PAREMAL: Korvid ja riidest kotid on paremad ja palju ilusamad kui kilekotid.

majapidamine 37


Energiakulu vähendamine kodus Esimene asi on energiakulu vähendamine kodus. Iga inimene võib astuda mitu sammu, mis ei mõjuta liiga dramaatiliselt meie mugavust ega võta võimalust rahuldust pakkuva elustiili jätkamiseks.

Elustiili muutused: ◗ Tõuse koidikul, et päevavalgusest maksimaalselt osa saada. ◗ Reisi rongi, mitte lennukiga, vajaduse korral muuda oma ajakava, et endale rohkem aega jätta. ◗ Pese aknad puhtaks ja harjuta loodusliku, mitte elektrivalgusega toimetulemist. ◗ Kanna külmal ajal rohkem riideid, selle asemel et kütet kuumemaks keerata. ◗ Kui elad kuuma kliimaga paigas, piira konditsioneeri kasutamist sellega, et istutad strateegilistesse kohtadesse maja tugeva päikese eest varjavaid puid.

◗ Kuumas kliimas tekita tuuletõmbust üksteise vastas asuvate akende ja uste avamisega. Võiksid kaaluda uute aknaavade raiumist seina (see võib nõuda ehitusluba). ◗ Kui elad külmas kliimas, neelavad korralikult soojustatud puitpõrandad kuumust ja hoiavad seda kauem. Jälgi, et põrandalauad oleksid laotud vahedeta, mis põhjustavad tuuletõmbust. ◗ Lase kvalifitseeritud soojustamisnõustajal oma maja üle vaadata. Ta annab sulle nõu energiasäästu kõigi külgede kohta, rääkimata raha säästmisest. ◗ Vooderda kardinad, et need oleksid eriliselt tuulekindlad. Õmble vanad tekid kardinariide ja voodri vahele. ◗ Aseta tualetipaagi sisse telliskivi või täidetud liitrine veepudel. See hoiab iga veetõmbamisega kokku vähemalt liitri vett. ◗ Keera kraan hammaste harjamise ajaks kinni. Keera see lahti ainult siis, kui parajasti vaja on. Koduelektroonika ◗ Osta ainult energiasäästlikuna sertifitseeritud koduelektroonikat. ◗ Ei ole mõtet nõusid enne nõudepesumasinasse panekut loputada – kraabi toidujäägid hoopis prügikasti. ◗ Lase nõudepesu- või pesumasinal võimaluse korral töötada vaid täiskoormusel. ◗ Hoia koduelektroonika töökorras, siis kasutab see vähem elektrit. Hoia külmkapi soojusvaheti tolmust puhas ning pese nõudepesu- ja VASAKUL:

62 eluenergia

Saapad – parim „roheline transpordivahend”.


◗ ◗ ◗

◗ ◗

pesumasinat seest destilleeritud äädikhappe ja sooda lahusega. Sulata külmkappi regulaarselt. Väldi külmikus tühje kohti. Täida tühjad kohad jääkottidega. Tühjenda külmik, kui sõidad nädalaks või kauemaks ära. Lülita see välja ning jäta uks lahti. Sel pole mõtet tühjana töötada. Lülita välja tarbetud lambid ning kasuta kohtvalgustust laevalgustuse asemel. Kasuta energiasäästlikke pirne. Tavaliste pirnide vahetamine päevavalguspirnide vastu säästab kuni 75% valgustusele kuluvast energiast. Paigalda valguslülititele taimer, nii et kui sa ära sõidad, ei pea sa sissemurdjate peletamiseks tulesid põlema jätma. Tõmba laadija pistikust välja kohe, kui see on oma töö lõpetanud. 95% laadija kulutatud energiast läheb raisku. Lülita koduelektroonika välja, kui see pole kasutuses. Televiisor, CD- ja DVD-mängija ei pea olema ootefunktsioonis. Ka nõudepesu- ja pesumasina pistik tuleks pistikupesast välja tõmmata, kui need kasutuses pole.

Kokkuhoid köögis ◗ Keeda vaid nii palju vett, kui sul vaja on. ◗ Keeva vett nõudva toidu valmistamisel keeda vett kiirkannus, mitte pliidil. See säästab energiat poole võrra. ◗ Haki köögiviljad peenemaks, siis valmivad need kiiremini ja elektrit kulub vähem. ◗ Kui sul on sahvris kiltkivist külmriiul, kasuta seda selliste toiduainete jaoks, mis ei vaja külmutamist. Ära kunagi pane külmkappi kuuma toitu, vaid lase sel enne külmikusse panemist sahvris jahtuda.

PAREMAL: Alternatiivne „roheline” sõiduvahend, mis ei mõjuta keskkonda, aga mõjub hästi sinu tervisele.


Populaarsed ravimtaimed Järgnev loetelu sisaldab aedades või looduses levinud taimede nimesid. Rõhutan veel kord, et kui sa ei kasuta ürte toidu ja jookide maitsestamiseks, küsi nõu taimetargalt. Ära looda ühegi tervisehäda puhul ainult kodusele ravile. Olen lisanud nõuandeid ka koduloomade ravimiseks, kuid küsi enne selle üritamist loomaarstilt nõu.

Harilik aaloe (Aloe vera)

Vürtsbasiilik (Ocimum basilicum)

Taim kasvab metsikult Euroopa, Ameerika ja Aafrika kuivades piirkondades. Ta ei talu külma, kuid teda võib põhjapoolsemates maades kasvatada toataimena. Isiklikult pean taime äärmiselt inetuks, kuid ta ravib väga tõhusalt päikesepõletust ja väiksemaid põletushaavu. Lõigutud lehtedest välja pigistatud mahla võib määrida igasugustele haavadele. See moodustab kaitsva kile, mis kiirendab naha uuenemist. Sissevõetuna peetakse aaloemahla tõhusaks sisikonna puhastajaks – selleks on parem osta usaldusväärse tootja valmistooteid. Aaloed lisatakse ka kätekreemidesse ja šampoonidesse.

Selle armastatud ürdi nimi pärineb kreekakeelsest nimest basilikon photon, ehk siis „kuninglik ürt”. Sellest hoolimata on basiiliku ajalugu pigem kirev kui kuninglik – mõnes kreeka õigeusu kirikus altarit kaunistav taim on teisal tembeldatud kuratlikuks. Üle 2000 aasta vana kultuurtaim pärineb Indiast ning jõudis Vahemere maadesse koos vürtsikaupmeestega. Tema raviomadused on piiratud, kuid tema eeterlikud õlid leevendavad väidetavalt vaimset kurnatust, tema lehtedega maitsestatud äädikat võib lisada põletikuvastase ainena vanniveele. Taime peamine kasutusala on siiski salatid ja muud road. Lehed lisavad eksootilist maitset, kuid aitavad samas kaasa seedimisele. Basiilikulehtede mahla võib putukate peletamiseks nahale määrida.

Üheksavägine (Verbascum thapsus) Taim on laialt levinud Euroopas ja PõhjaAmeerikas. Sellega ravitakse kuseteede ja neerupõletikku ning leevendatakse maokatarri. Korja suvel taime õisikuid ja kuivata neid. Neist võib valmistada külma kompressi, mis alandab haavade ja putukahammustuste põletikulisust, või siis keeta rahustavat teed.

Harilik käbihein (Prunella vulgaris) See taim kasvab metsikult parasvöötme aladel kogu maailmas ning läheb ka aias hästi kasvama. Käbiheinaga võib ravida kurguvalu ja suupõletikku, kuid tema kasutamise ajalugu on mitmekesine. Taimega on ravitud igasuguseid haigusi mandlipõletikust difteeriani, samuti talutööriistadega hoolimatust ümberkäimisest tekkinud haavu.

148 ürdid abiks

ALL:

Basiiliku erkrohelised lehed.


Seller (Apium graveolens) Ehkki sellerit tuntakse peamiselt salatitaimena, rahustavad sellerivarred magu ning viivad neerudest mürkaineid välja. Toores seller mõjub hästi artriidihaigetele.

Teekummel (Matricaria chamomilla) Ilus madalakasvuline teekummel meenutab karikakart. Korja ja kuivata õisi juunist augustini. Üldiselt kasutatakse kummelit tänu tema rahustavatele omadustele, kuid ta leevendab ka hommikust iiveldust, hemorroide, rinnapõletikku, ekseemi ja heinapalavikku. Kuuldavasti suudab teekummel kaasa aidata ka haigete taimede taastumisele, kui teda nende lähedusse istutada.

ÜRDITEED Värsketest või kuivatatud ürtidest võib valmistada maheda maitsega värskendava alternatiivi tavalisele teele, kas siis ravi eesmärgil või lihtsalt nautimiseks. Sega maitse tugevdamiseks tee hulka apelsini- või sidrunikoort ning magusta soovi korral meega. Pane igasse kuuma veega täidetud tassi teelusikatäis mett ning jäta viieks minutiks tõmbama. Maitsva tee saab järgmistest ürtidest: apteegitill, basiilik, hibisk, iisop, kummel, köömned, lavendel (kasuta nii lehti kui õisi), leedriõied (kasuta ainult õisi), liivatee, meliss, piparmünt, põld-lambalääts, roosi õielehed, rosmariin, salvei, sidrunhein, vaarikalehed.

Kaneel (Cinnamomum zeylanicum) Kaneeli, mis on pigem vürts kui ürt, valmistatakse Sri Lankal ja Lõuna-Indias kasvava tseiloni kaneelipuu (Cinnamomum verum) koorest. Kaneeli tugev maitse pärineb eeterlikust õlist, mis moodustab 1% selle koostisest. Peamiselt maitseainena kasutatava kaneeliga võib peletada ka putukaid, leevendada külmetusnähte ning lahendada seedehädasid, kuid kasuta seda mõõdukalt.

Nelk (Syzgium aromaticum) Ka nelk on pigem vürts kui ürt. Nelgil on hämmastav raviv ja valu vaigistav toime, ning arstiteadlased pole leidnud ühtegi teist ainet, mis sama tõhusalt hambavalu leevendaks. Samuti kasutatakse nelki kohaliku antiseptikumina. Vähem tuntakse nelgi iiveldust leevendavat toimet – väidetavalt piisab kahest vees lahustatud eeterliku õli tilgast, et oksendamine lõpeks. Apelsini torgatud nelgid on traditsiooniline koitõrjevahend.

Aedkoriander (Coriandrum sativum) Lõuna-Euroopast ja Lähis-Idast pärit taime tõid Põhja-Euroopasse roomlased, kes kasutasid seda

koos köömnete ja äädikaga säilitusainena. Koriandrit on kerges hea drenaažiga mullas lihtne seemnest kasvatada, ta armastab päikeselist kohta ning on köögis mitmeti tarvilik. Koriandrilehed aitavad kaasa seedimisele, vähendavad kõhugaase ja ergutavad söögiisu. Kuivatatud seemnetest soe mähis leevendab liigesevalu. ürdid abiks 149


küünalde valmistamine Pole vaja ära visata osaliselt põlenud küünlaid ega jätta neid tolmu koguma usus, et need on mingil viisil dekoratiivsed. Küünlajääke dekoratiivsesse nõusse, isegi algupärasesse kokku valades on võimalik valmistada uusi, mis on piisavalt ilusad, et kõlvata kingituseks.

vajad: Mitut osaliselt põlenud küünalt Vana panni või nõud Dekoratiivset anumat Tugevat siledat nööri Pikka pliiatsit Kääre

Kuumuta küünlajääke vanal pannil või potis 1–2 minutit mikrolaineahjus või pliidil veevannis. Väldi hoolikalt põletada saamist kuuma poti või vahaga. Küünlaid võib kuumutada eraldi või koos, sõltuvalt nende värvist ja arvust.

1

Kui kogu vaha on sulanud, eemalda kõik vand tahid ja vala vaha valitud nõusse.

2

Lõika jupp tugevat siledat nööri ja seo üks ots ümber pliiatsi, mis peaks olema pikem kui anuma läbimõõt. Tee nööri teise otsa raskuseks mitu sõlme.

3

Lükka nööri sõlmitud ots pliiatsiga sulanud vahasse ja aseta pliiats seejärel nõu peale. Tõsta jahedasse tahenema.

4

176 vaimukad kingitused

Kui vaha on kõvenenud, lõika nöör läbi, nii et alles jääb tahiks piisav jupp.

5


Antiikesemete eest hoolitsemine Antiikesemete hoidmisel sama ilusana – või ilusamana – kui ostes, tuleb järgida teatud keelde ja käske.

Vanaaegne tekstiil

Vanaaegsed rõivad

Vana tekstiil on imeline. See, et midagi nii lihtsat nagu lihtne telgedel kootud ja käsitsi madratsi külge traageldatud lina võib siiani suurte summade eest käest kätte liikuda, on väärt mõtlemisaine.

Ära hoia vanaaegseid rõivaid riidepuudel, vaid laota need lamedale pinnale. Võimaluse korral rulli nad voltimise asemel kokku, sest kangas kulub murdekohtadest. Kui kokku tuleb voltida suur ese, näiteks lapitekk, laota voldi joonele happevaba siidpaberit, et kangasse ei tekiks sügavat volti. Voldi ese 1–2 korda aastas ümber, et vältida püsivoltide tekkimist.

Puuvillane ja linane Õnneks on puuvillane ja linane koredad ja vastupidavad kangad ning taluvad pesemist hästi. Enamikku puuvillaseid ja linaseid esemeid võib pesta käsitsi või masina õrnal režiimil. Ära ilmaski pese õrnu esemeid kuuma veega. Samuti ei tohi vanaaegseid kangaid kunagi klooriga valgendada. Sama hästi saab tööga hakkama sidrunimahl, kuid loputa eset pärast pleki eemaldamist kindlasti sooja veega. Loe 1. peatükis loetletud plekieemaldusnõuandeid.

Siid ja tikitud kangad Enne keerulise tikandiga esemete ja peene siidi puhastamist võid vajada asjatundja nõu. Ürita vältida keemilist puhastust – kui seda pole just selgelt soovitatud –, sest kasutatavad kemikaalid võivad tuua rohkem kahju kui kasu. Aurutamine on hea ja õrn alternatiiv, ehkki enne alustamist oleks siiski hea asjatundjaga nõu pidada.

Tekstiili säilitamine Ära kunagi hoia tekstiili kuival kuumal pööningul ega niiskes keldris. Ideaalne oleks, kui temperatuur püsiks muutumatuna ja niiskus 55% ümber.

Tekstiili pleekimise vältimine Hoia hinnaline tekstiil, sealhulgas raamitud tikandid, vanad padjad, vanaaegsed lapitekid ja ALL: Vana Prantsuse linane muutub üha haruldasemaks ja seega üha kallimaks.


Lõpetuseks Kui oled raamatu kaanest kaaneni läbi lugenud, on see loodetavasti sinu igapäevast elu muutnud. Kui keskkonnaküsimused muutuvad meie elu nii tähtsaks osaks, hakkame loomulikuna võtma seda, et tulesid ei jäeta kunagi tarbetult põlema, et me ei viska taaskasutuseks kõlbavaid asju kunagi ära, et me ei jäta vett kunagi tarbetult jooksma. Kui keeldume vastu võtmast kilekotte ja üleliigseid pakendeid, on meil eneselegi märkamatult maailmale suur mõju. Kui harjume tellima mitteriknevaid kaupu iga kolme kuu tagant suurtes kogustes Internetist, võime poes käia vanamoodsal ja tervislikul viisil – jalgsi ja ostukorviga. Kui ostame hooajakaupa nii, et tootja ja müügipunkti vahel on võimalikult vähe lülisid, mõistame paremini, kuidas meie toitu toodetakse. Kui me peatume, viime läbi oma eluviisi inventuuri ning teeme kogu ülejäänud elu iga päev 12 all-loetletud asja, muudame elu tükk maad paremuse poole. Kui suudame kliima soojenemist niikaua tagasi hoida, kuni oskame välja töötada kava sellele tagasikäigu andmiseks, siis võime üheskoos tunda hoopis vähem häbi oma ilusat planeeti järgmisele põlvkonnale üle andes.

◗ ◗ ◗ ◗ ◗ ◗ ◗ ◗ ◗ ◗ ◗ ◗

Lülita välja mittevajalikud tuled. Lülita välja kõik ooterežiimi tulukesega aparaadid. Veeda iga päev 1 minuti võrra vähem aega duši all. Kasuta pesuvett aia kastmiseks ja auto pesemiseks. Keeda ainult nii palju vett, kui sul vaja on. Kasvata kolme ürti. Kasvata kümmet lille. Kord nädalas kõnni autoga sõitmise asemel jalgsi. Veeda aastas vähemalt üks puhkus kodus. Kasvata sillutise paigaldamise asemel muru. Lase kogu oma vanapaber ringlusse. Kasuta ainult vanapaberist valmistatud tualettpaberit.


◗ Katsu kasutada kuu aega raamatus loetletud puhastustooteid. ◗ Tee sel aastal vaid selliseid kingitusi, millest on keegi kuskil juba varem rõõmu tundnud. ◗ Hangi veefilter ning osta pudelivett ainult äärmises hädaolukorras. ◗ Aseta tualetipaaki liitrine veega täidetud pudel või telliskivi. ◗ Osta järgmisena nii keskkonnasõbralik auto, kui suudad välja kannatada. ◗ Küsi kauplustelt, miks neil põrandaküte sees on. ◗ Küsi kauplustelt, miks neil öö otsa tuled põlevad. ◗ Küsi kauplustelt, kas on vaja automaatselt avanevaid uksi, mis avanevad siis, kui inimesed kõnnivad mööda, mitte sisse. ◗ Vali nädalas kümme orgaaniliselt valmistatud või kasvatatud toodet. ◗ Loe siltidelt mitte toote kalorisisalduse kohta, vaid keskkonnateavet. ◗ Loe silte ja osta võimaluse korral kodumaal valmistatud kaupa. ◗ Osta kohalikku kaupa. ◗ Osta hooajakaupa. ◗ Valmista toit algusest lõpuni ise, kasutades oma aia saadusi. ◗ Hoiusta saak. ◗ Lülita arvuti ja printer välja, kui oled nende kasutamise lõpetanud. ◗ Prindi välja vaid absoluutselt vajalikud asjad. ◗ Keera kütet vähemaks ja kanna paksemaid riideid. ◗ Osta tavaline vanamoodne lehvik, nii et tunniks-kaheks päevas võid konditsioneeri välja lülitada. ◗ Sõida rongi, mitte lennukiga. ◗ Sõida ratta, mitte autoga. ◗ Kord nädalas kõnni oma sihtpunkti. ◗ Õpeta oma lapsi planeeti austama. ◗ Õpi planeeti austama.


kasulikud kontaktid http://www.mahekaup.ee e-ajakiri Mahedad Sõnumid. Ökotoodete hulgimüük.

http://www.looduspere.ee Lasteriided ja -tarbed: mähkmed, kandelinad; täiskavanute rõivad, kosmeetika, kodutarbed.

http://www.sahver.ee Mahetoit, puhastusvahendid, kosmeetika. Mahetoidu koju tellimine. Netipood.

http://www.nop.ee/ Orgaanilise toidu kohvik ja pood.

http://www.tervitus.ee Eesti väiketootjate ja -talude toidukauba netipood.

http://kortsleht.ee Rohelist mõtteviisi kajastav väljaanne.

http://www.greengate.ee Roheliste uudiste portaal.

http://www.bioneer.ee Ökoeluviisi häälekandja.

http://www.restoranaed.ee Mahetoidurestoran

http://www.nopri.ee info@nopri.ee Võrumaa talu mahepiimatooted.

186 kasulikud kontaktid

http://www.tervisekontor.ee Kontorisse sobivad öko- ja tervisetooted: ergonoomilised toolid, tervisejalatsid, toit. Tellimine: tervisekontor@loodusjoud.ee

http://www.parimpood.ee Öko-, tervise ja õiglase kaubanduse põhimõttel toodetud kaubad.

http://www.naturaal.ee Ökokauplus Pärnus.

http://www.uuskasutus.ee/ Taaskasutuskauplused, kirbuturud.


register A aaloe, harilik 148 aastaring aias, 94–99 aed-harakputkega nahapuhastaja, 166 ahjud, puhastamine, 28 aiamaad, 78–81 ajalehepaberist potid, 86 aknad, pesemine, 27 allergiad, 43 aluspesu, pesemine, 53 antibiootikumid, 145 antiikesemed hooldamine, 177–182 kingi-ideed, 169–175 apteegitill 152 apteegitilli-meemask, 166 ravimina, 152 apteegitilli seemned ravimina, 152 sügavpuhastuseks, 162 astelpihlakamoos, 137 astma, 43 aurutriikraud, 22 auruvann, 160 B bakterid, lõikelaudadel, 34 banaanid, kiilanemise vastu, 160 basiilik, 148 sääsetõrjevahendina, 160 biokütused, 67 booraks, 20, 32 botulism, 153 bouquet garni’ ürdid, 158 D deodorandiplekid, 24 dokumendid, säilitamine, 182 dušikardinad, hallitus, 30 dušiotsikud, katlakivi, 26 džinn, laukapuu-, 141

E elekter, alternatiivsed allikad, 66–67 elustiili muutused, 13, 62, 184–185 emailämbrid, 20 energeetika, 59–69 kütuse hind, 61 süsinikujalajälg, 64–67 tulevikuvarud, 68–69 vajaduse vähendamine, 62–63 F flanell, 28 foolium, taaskasutus, 38 fosfor, 106 G Goncourt, Edmond de, 170–172 graafilised lehed, hooldamine, 182 H haavad, neitsikummeliga desinfitseerimisvahend, 160 hallitus dušikardinatel, 30 taimedel, 113 happelise pinnase taimed, kastmine, 106 happevaba paber, 182 harakputk, nahapuhastaja, 166 harjad harjastest, 20 juukseharjad, 30 küürimisharjad, 20 vanad hambaharjad, 20 heledad juuksed, sära lisamine, 165 herned, säilitamine, 122 hiired, 42, 113 hoidised, 132–142 hooajatoit, 119 hõbe, hooldamine, 30, 178 hägune klaas, 181

hüdroenergia, 67

I iisop, 154 ilm, 60, 100 ilutooted, 162–167 J jalavann mõrusoolaga, 167 joogid laukapuudžinn, 141 murakamahl, 141 mustsõstramahl, 140 vaarika-ürdimahl, 140 jugapuu, 146 juuksed heledad juuksed, 165 ilutooted, 165 juuste väljalangemine, 160 kõõm, 160, 165 tingud, 160 tumedad juuksed, 165 juukseharjad, 30 juurvili, säilitamine, 125 K kaaluprobleemid, 81 kaeravannikotikesed, 162, 163 kahjurid aias, 96, 108–112 majas, 25, 42–45 kala, valmistamine, 25 kammid, 30 kanada koldjuur, 147 kanakaka, 76–77 kaneel, 149 kangad vt tekstiilid kangaste värvimine, 25 kannike, lõhnav 158 kapid, 46–50 kapsakärbes, 94 kapsas, valmistamine, 28 karahvinid, 30 kardinad, duši-, 30 kartulid koorimine, 26 säilitamine, 125 karulauk, 157

karusmarjad vt tikrid kassid, 43 kassitapp, 97 kasulikud putukad, 110, 112 katlakivi, 26, 27 keedised, vt moosid keedisepotid, 134 keemiline puhastus, 49, 50, 54 kehakoorija, 162 keraamika, 38, 173, 182 kihulased, 96, 112, 113 kilekotid, 37 kingad, 52 kingitused, 132, 169–175 kirbud, 43 klaasesemed hooldamine, 181 hägune klaas, 181 puhastamine, 30, 38 klaasiringlus, 38 klambrid, paberil, 182 klorofüll, 106 kodutehnika, energiasäästlik, 62–63 koerad, 43 kohalik omavalitsus komposteerimissüsteem, 76 taaskasutussüsteem, 38 kohalikud tooted, 36, 37, 118–119 koid, 44, 49–50, 56, 11 koipallid, 44 koirohu-vannitoonikum, 162 kompost, 72–77 koorimine mõrusoolaga 167 kopsurohi, 146 koriander, 149 kortsleht, 154 kosmeetikumid, 162–167 kotid, poekotid, 37 kraanid, katlakivi, 26 kreemid naistepunakreem, 160 salveikreem päikesepõletuse korral, 160

register 187


varsakabja-kätekreem, 166 kroom, 28 kuivatamine keraamika, 182 klaas, 181 pesu, 43–44 vanad tekstiilid, 178 kuivšampoon, 165 kummel, 149, 165 kupatamine, köögivili, 122 kurgirohu-näohooldus, 166 kurguvalu, 160 kurk silmakompress, 166 salv, 161 kuslapuu, väänduv, 158 kutsikad, loigud, 43 kuumad joogid, 160 kõrvenõges, 156 kõõm, 160, 165 käbihein, 146, 148 käed maksaplekid, 167 puuviljaplekid, 25 varsakabja-kätekreem, 166 käepidemed, puidust, 178 kärbsepaber, 45 kärsiklased, 111 köögiaed, 71–115 köögihunt, 27 köögiriistad moosikeetmistarvikud, 134 rooste eemaldamine neilt, 30 köögirätikud, 33 köögiviljaaed, 71–115 aastaring aias, 94–99 aiamaad, 78–81 kahjurid, 108–113 kastmine, 102 kompost, 72–77 paljundamine, 82–93 ravimtaimed, 146–158 segaviljelus, 114–115 vanad raamatud, 173 väetised, 105–107

188 register

köögiviljad aastaring aias, 94–99 aialapid, 78–81 kasvatamine, 71 komposteerimine, 74 koristamine, 122 külvikord, 111 mõrusool, 106 ostmine, 36 pesemine, 26 seemned, 87 segaviljelus, 114–115 säilitamine, 122–125 köök energia kokkuhoid, 63 hügieen, 33–36 kompostrid, 73–74 puhastamine, 30 taaskasutamine, 37–38 küdooniamoos, 139 külmikud, 26, 30, 32, 62, 120 külvikord, 111 kütmine, 64 kütuse hind, 61 küülikud, 113 küünlad, valmistamine, 176 küürimisharjad, 20 küüslauk ravimina, 153 säilitamine, 122

L lagritsa-magusjuur, 155 lambavillakompost, 77 laudised, 100 laukapuudžinn, 141 lavendel, 90 lavendlikotikesed, 50, 54, 56 ravimina, 154–155 leedrimarjad, 151 leedriõied, 151 lehetäid, 96, 112, 113 lemmikloomad, 43, 147 lepatriinud, 96, 112 liblikad, 112 liha hügieen, 33

ostmine, 36 lihakapid, 120 lihasvalu, piparmündiõli, 160 liht-naistepuna, 153–154 salv, 160 liivatee, 158 lilled lõikelilled, 24, 28 seemnest kasvatamine, 90 lillepeenrad, 100 linakapp, 56 linane, vana tekstiil, 177 linnaseäädika juuksetoonikum, 165 linnud, aiakahjurid, 110, 113 loomad lemmikloomad, 43 sõnnik, 76–77 taimsed ravimid, 147 loorberilehed, vannitee, 162 luuad, 20 lõhn, eemaldamine, 24 lõhnasegu, roosinupu-, 179 lõhnav kannike, 158 lõhnav madar, 154 lõhnav neitsikummel, 152, 160 lõikelauad, 27, 34 lämmastik, 106 läppunud hais, 27

M maalid, 173 maasikad, 119 maasikamask, 166 maasikamoos, 136 madar, lõhnav, 154 madratsid, plekid, 30 magneesium, 106 maheaiandus, kahjuritõrje, 108 mahlad muraka-, 141 mustsõstra-, 140 vaarika-ürdi-, 140 mais, säilitamine, 125

maisijahuga kuivšampoon, 165 majapidamiskapp, 120–121 majoraan, 156 maksaplekid, 167 maskid kurgirohunäohooldus, 166 apteegitilli-meemask, 166 maasikamask, 166 mehed, kingi-ideed, 174 mesi, 112 apteegitilli-meemask, 166 mesilased, 112 mesilasepisted, 160 mesilasvaha-poleer, 20, 32, 181 messing, 24, 28 mets, 69 metsandus, 68, 69 mikrolaineahjud, 26 moosid, 132–142 astelpihlakamoos, 137 küdooniamoos, 139 maasikamoos, 136 murakamoos, 139 mustasõstramoos, 137 paradiisiõunamoos, 138 punasesõstramoos, 138 tikrimoos, 137 viinamarjamoos, 138 moosikeetmistarvikud, 134 moosisõelad, 134 mungalill, suur, 156 munad keetmine, 22 värskus, 36 murakad, 128 murakamahl, 141 murakamoos, 139 muru, 100 mustad sõstrad, 128 mustasõstramahl, 140 mustasõstramoos, 137


mutid, 113 mõrusool aiandus, 105–106 ilutooted, 167 mädarõigas, 154 mööbel mesilasvaha-poleer, 32, 181 rõngakujulised plekid, 26

N nahahooldus, 166 kaeravannikotikesed, 162, 163 kehakoorija, 162 koorimine, 167 kurgivesi, 161 maksaplekid, 167 salveikreem päikeses põlenud nahale, 160 nahk, 26 neitsikummel, lõhnav, 152, 160 nelk, 149 nikastused, ravi mõrusoolaga, 167 nikerdatud puit, puhastamine, 26 nuuter, 110 nõgesed peanaha toonikum, 165 putukatõrje, 156 ravimina, 156 nõudepesulapid, 28, 33 nõudepesumasinad, 38, 54, 62, 63, 178 nälkjad, 108–110 näopuhastusvahend, mõrusoolaga, 167 närilised, kahjurid, 42 nööbid, 49, 172 O oad, säilitamine, 122 ohutus köögihügieen, 33–36 taimsed ravimid, 147 oliiviõli, mööbli poleerimine, 32

osja-juuksetoonikum, 165

P paber, hooldamine, 182 paikamine, 48 pakendid, 37, 38 paljundamine, 82–93 paradiisiõunamoos, 138 parasiidid, koduloomadel, 43 „parim enne” kuupäev, 36 pastinaak, säilitamine, 125 peanaha hooldus, 165 peatäid, 160 peet, säilitamine, 125 pehmed aedviljad, säilitamine, 128 pektiin, 135 pesemine antiiksed tekstiilid, 177, 178 hõbe, 178 keraamika, 182 klaas, 181 pesu, 30, 32, 53–54 pesumasinad, 53, 54, 62, 63 pesunöörid, 20, 54 pesupesemine, 30, 32, 53–54 petersell, 157 peterselliseemnejuuksetoonikum, 165 pihustid, 20 pildiraamid, 173 pinnas kompost, 72–77 külvikord, 111 väetised, 105–107 pinnud, eemaldamine, 167 pintslid, 26 piparmünt, 157 õli lihasvalu vastu, 160 pisted, mesilase-, 160 pistikud, paljundamine, 92–93 pits, pesemine, 178 plast, taaskasutamine, 38

pleekimine, tekstiilid, 177–178 plekieemaldus deodorandiplekid, 24 madratsitelt, 30 puuviljaplekid, 25 riietelt, 53 roosteplekid, 27 tassidest ja teepotist, 30, 182 vaibalt, 24, 32 veiniplekid, 26 plekkpurgid, taaskasutamine, 38 poleer, mesilasvaha-, 20, 32, 181 portselan, 38, 173, 182 potid, keedise-, 134 prussakad, 42 prügikastid, 28 prügilad, 69 puhastamine, 17–32 booraks, 32 mesilasvaha-poleer, 32, 181 söögisooda, 28–30 äädikhape, 22–27 puhastuslapid, ühekordsed, 18 puit hooldamine, 181 käepidemed, 178 küte, 68, 69 lõikelauad, 27, 34 rõngakujulised plekid, 26 punasesõstramoos, 138 pune, 156 purgid, 20, 132, 134 steriliseerimine, 134 putukad kahjurid, 25, 42–45 kasulikud, 96, 112 puud, 69, 111 puugid, 43 puuviljad hoidised, 132–142 hooajaline toit, 119 kaitsmine kahjurite eest, 110–111

kasvatamine, 71 komposteerimine, 74 moosikeetmine, 135 mõrusool, 106 ostmine, 36 plekid kätel, 25 segaviljelus, 114–115 säilitamine, 126–128 puuvill pesemine, 53 vanaaegne tekstiil, 177 puuvillriie, 20 põletushaavad, 160 põletusmärgid, riidelt eemaldamine, 24 põrandariided, hooldamine, 178 põõsad, mis meelitavad ligi kasulikke putukaid, 112 pähklid, säilitamine, 126 päike tekstiili pleegitamine, 178 tekstiili pleekimine, 177–178 päikeseenergia, 67 päikesepõletus kurgivesi, 161 salveisalv, 160

R raamatud tolmu pühkimine, 182 vana kangaga katmine, 180 vanad raamatud, 173 raamid, pildi-, 173 rabarber, 110 rasvapaber, 35 rasvumine, 81 rauaplekid, tekstiilidel, 27 raudrohi, 158 raudürt, 158 ravimid, 145 ravimtaimed, 145–160 reliš, õuna-, 142 riidepuud, 47 roosid, 90 roosinupu-lõhnasegu, 179 roosi õielehesuhkur, 129

register 189


rooste kööginõudel, 30 plekid, 27 rosmariin, 157 tumedate juuste hooldamine, 165 vannitee, 162 rotid, 42 rõivad kapid, 46–50 keemiline puhastus, 49, 50, 54 koid, 44, 49–50 kuivatamine, 54 köögihügieen, 33–36 paikamine, 48–49 parajaks tegemine, 22 pesupesemine, 33–36 plekkide eemaldamine, 53 riidepuud, 47 sorteerimine, 49 taaskasutamine, 49 titeriided, 22 triikimine, 53 tuulutamine, 50 vanaaegsete rõivaste säilitamine, 177 rõngajäljed mööblil, 26 räbalad, 20 rätikud, 33

S sahvrid, 63, 120–121 saialill, 156 salatid, loputamine, 26 salvei, 158 salv päikese põletatud nahale, 160 seemikud, võrguga katmine, 110 seemisnahk, 20 seemned, 82–90, 113 seemnekompost, 84 seenekompost, 77 segaviljelus, 96, 114–115 seinad, puhastamine, 26 seller, 149 sibul ravimina, 156

190 register

säilitamine, 122–125 sidrun, 20 moosikeetmine, 135 plekieemaldus, 53 sidruniga immutatud tolmulapid, 21 sidrunmeliss, 155 siid, vanaaegne tekstiil, 177 siilid, 110 silmakompress, 166 sinilatv, 154 sipelgad, 25, 42 sirelased, 96, 112 sisseostud kohalik toodang, 36, 37, 118–119 ravimtaimed, 147 sooda, 20 sool, kehakoorija, 162 steriliseerimine, moosipurgid, 134 suhkur moosikeetmine, 135 roosiõielehesuhkur, 129 suitsuhais, 24 sulgedest tolmuharjad, 20 supermarketid, 36, 37, 117–119 sõelad, keedise-, 134 sõnajalalambavillakompost, 77 sõnnik, 76–77 sõstrad mustasõstramahl, 140 mustasõstramoos, 137 punasesõstramoos, 138 säilitamine hoidised, 132 hõbe, 178 köögivili, 122–125 paber, 182 rõivad, 49–50 sahvrid, 120–121 vanaaegne tekstiil, 177 sääsed, 44, 102, 160 söögisooda, 20, 28–30 söögivalmistamine energia säästmine, 63 lõhnad, 24 sügavkülmikud, 38, 63, 128

süsiniku jalajälg, 64–67

Š šampoon, kuiv-, 165 T taaskasutamine antiikesemed, 169–182 riided, 49 köögis, 37–38 taimed, vt aiandus taimepotid, ajalehest, 86 talk, kuivšampoon, 165 taluturud, 118, 119 tarretumispunkt, moosi, 135 tassid, plekkide eemaldamine, 30, 182 tedretähnid, 167 teed vanniteed, 162 ürditeed, 149 teepotid, plekid, 30 teismelised, kingiideed, 175 tekid, 22 tekstiilid pleekimine, 177–178 raamatute katmine, 180 roosteplekid, 27 värvimine, 25 vanaaegsed tekstiilid, 177 tekstiilihooldusvahend, 53, 54 teod, 108–110 tervishoid, 145, 146–160 tiigid, 102 tikitud antiikesemed, 177 tikrid, 128 tikrimoos, 137 till, 151 tinasulam, 24 tingud, 160 titeriided, 22 toidukile, 35 toidukoid, 44 toidumürgitus, 33, 34 toit, 117–142 aialapid, 78–81

hooajaline toit, 119 katted, 35 konservid, 132–142 ostmine, 36, 118–119 pakendid, 37, 38 „parim enne” kuupäev, 36 sahvrid, 120–121 säilitamine, 122–128 värskus, 36 tolmuharjad, sulgedest, 20 tolmukühvlid, 20 tolmulapid, 20, 21 tolmulestad, 43–44 tolmu pühkimine hõbe, 178 puitesemed, 181 raamatud, 182 reljeefne keraamika, 182 tomatid ahjus kuivatatud tomatid, 142 õunareliš, 142 triikimine, 53 triikraud katlakivi, 27 plekid raual, 25 troona, 28 trükiste raamimine, 182 tsentrifuug, 54 tualetid, plekieemaldus, 25 tumedad juuksed, 165 turud, 118, 119 turvas, 84 tuule-energia, 66 tuumakütus, 69 tõnnike, 165 tõusuvee-energia, 67 täi, pea-, 160

U umbrohi, 74, 97, 102, 110 V vaarikad, 128 vaarikalehed, 157 vaarika-ürdimahl, 140 vaha küünalde valmistamine, 176


mesilasvaha-poleer, 20, 32, 181 vahatilkade eemaldamine, 178 vahakettad, moosipurgile, 134 vaibad hooldamine, 178 plekkide eemaldamine, 24, 32 puhastamine, 28 valamu, köögihunt, 27 valgendaja, 54, 177 valgustus, 62, 63 vannitooted mõrusool, 167 vannikotikesed kaerahelvestega, 162, 163 vannisoolad, 164 vanniteed, 167 värskendav hommikune vannitoonikum, 162

vannituba, puhastamine, 30 vannivesi, taaskasutus, 102 varemerohi ravimina, 158 väetisena, 107 varsakabja-kätekreem, 166 vask, 24 vedrukaanega moosipurgid, 132 veepaagid, 102 veiniplekid, 26 verevalumid, ravi mõrusoolaga, 167 vesi, 60, 100–102 vesinikperoksiid, 34 vihm, 60, 100, 102 viinamarjamoos, 138 villakompost, 77 voodilinad, 56 võilill, 150 võrk, viljade kaitseks, 110 väetised, 105–107 värskendav hommikune vannitoonikum, 162

värvipindade puhastamine, 26 väsinud silmad, 166 väävel, 106 vürtsid, 149

Õ õielehesuhkur, 129 õli, süsiniku jalajälg, 69 õli, ürdi-, 142 õlu, nälkjalõksud, 108 õrnad esemed, pesemine, 32, 178 õunad kuivatatud õunarõngad, 123 paradiisiõunamoos, 138 õunareliš, 142 Ä ämbrid, email-, 20 äraveetorud, 25 äädikas linnaseäädika-

juuksetoonikum, 165 ürdiäädikad, 142 äädikhape, destilleeritud kasutamine majapidamises, 20, 22–27 ravimina, 160

Ü ühekordsed puhastusrätikud, 18 üheksavägine, 148 üleujutused, 60 ürdid, 145–167 bouquet garni ürdid, 158 kasvatamine, 147 ravimtaimed, 146–160 segaviljelus, 115 teed, 149 vaarika-ürdimahl, 140 õlid ja äädikad, 142

register 191

http://www.serk.ee/files/arhiiv/loodussobralik  

LOODUSSÕBRALIK MAJAPIDAJAMINE K Ä S I R A A M A T Säästlikum ja tervislikum eluviis: asjade korduskasutus, looduslikud vahendid ja maheaiand...