Page 1


Rhonda J. Kisti fotod

Dame Anita Roddick, Maiya Roddick-Fuller ja Justine Roddick (vasakult paremale)


eessõna Kui minu vanemad Anita ja Gordon Roddick rajasid 30 aastat tagasi The Body Shopi, kavatsesid nad luua uutmoodi kosmeetikafirma. Nad olid kaugel soovist panna naisi püüdlema mingit ebareaalset ja kitsast ideaali. Nad laiendasid ilu mõistet nii, et selle alla mahuksid kõik kehatüübid, vanuserühmad, rassid ja rahvused. Nad said innustust ja teadmisi kogu maailma pärimuskultuuridest, keskendusid looduslikele koostisainetele ja julgustasid naisi oma keha armastama ka siis, kui neid kunagi modellideks ei peeta. Samuti uskusid mu vanemad, et ilu mõiste hõlmab tervet keha, vahedat mõistust ja head enesehinnangut. Neile rõhuasetustele toetudes arendasid nad välja The Body Shopi filosoofia ning kasvatasid ka mind ja minu õde nende ideaalide järgi. Pean seda väärtuslikuks pärandiks, mida püüan edasi anda oma tütrele Maiyale. Selline terviklik lähenemisviis ilule ja heaolule peegeldub käesolevas raamatus. See on mõjutanud kõike, alates mitmekülgsest tegevuste valikust kuni eri tüüpi tugevate ja tervete naisteni, keda pildistasime. Loodame, et meie „Kehahoolduse käsiraamatust” saab sinu jaoks allikas, kust ammutad innustust, teavet ja jõudu – ning et oma kehalise ja vaimse heaolu otsingul pöördud selle juurde üha uuesti tagasi.


heaolu

See sõna näib lubavat head elu. Mitte materiaalses mõttes, vaid tunnet, et elame hästi – et oleme rahul, et meil on tugev tervis ja ergas vaim.


heaolu

16 Enamik naisi püüab teha nii, et teised — nende lapsed, elukaaslased, sõbrad ja sugulased — end hästi tunneksid. Mõnikord peame aga tegema teadlikke pingutusi iseenda heaolu nimel, hoolitsema teiste eest hoolitseja eest. Sellest see raamat räägibki. Siit leiate sadu fantaasiarikkaid ja praktilisi ideid oma tervise, vaimse silmaringi ja välimuse parandamiseks. Need ideed pärinevad paljudest valdkondadest — nii aroomteraapiast kui joogast, nii massaažist kui ka toitumisest — ja on esitatud teemade kaupa, et sul oleks kergem leida tegevusi, mis täidavad mingit kindlat eesmärki, näiteks aitavad uuendada energiat, tugevdada keha, pakkuda õndsat lõõgastusseisundit või väikest hellitust, mille oled ära teeninud. Lähenemisviis on terviklik — suunatud ühtaegu nii kehale, vaimule kui ka hingele — ja kõikides oma ala asjatundjate pakutud tegevustes põimuvad parimad vanad, ajaproovile vastu pidanud tarkused uusimate teadussaavutustega. Arvestades meie „Kehahoolduse käsiraamatu” laiahaardelisust ning innustavat ja teavitavat iseloomu, on see sinu tõeline teejuht heaolu saavutamisel. Raamatus kirjeldatud tegevuste kaudu saad esmase ettekujutuse paljudest hooldusviisidest ja traditsioonilistest menetlustest: naha- ja juuksehooldusest, vesiraviprotseduuridest, aroomteraapiast, massaažist, joogast, meditatsioonist, hingamistehnikatest, Pilatese meetodist, taiji-harjutustest, fitnessitreeningust ja toitumisest. Harjutused on mõeldud algajatele ning kirjeldused ei pretendeeri teema ammendavale käsitlusele. Loodame, et esmane ettekujutus, mille sellest raamatust saad, aitab sul avastada uusi huvipakkuvaid valdkondi ja suunab neid edasi uurima, olgu siis kursustel, raamatute või videote abil. Sa võid „Kehahoolduse käsiraamatu” kaanest kaaneni läbi lugeda või alustada neist peatükkidest, mis sinus kõige rohkem huvi äratavad — näiteks õppida tundma uusi haiguste vältimise või lõõgastumismooduseid või alustada sellest, et uurid, miks peaksid enda eest natuke paremini hoolitsema. Järgnevalt lühike ülevaade nendest hooldusviisidest ja traditsioonilistest näpunäidetest, millest meie raamat räägib.

nahahooldus, juuksehooldus ja spaakuurid Ilumaailm on ajast aega olnud naiste pärusmaa ning ikka on ema tütrele, sõbranna sõbrannale ja iluravija kliendile edasi andnud mitmesuguseid rohkem või vähem imelisi näpunäiteid. 20. sajandi algusest kuni tänapäevani on paljudesse ilutoodetesse pandud üha rohkem keemilisi aineid ja püütud kujundada üha ligitõmbavamaid pakendeid, selle asemel et püüda nendega esile tõsta meie eripära. Praegu on siiski müügil ka


mitmeid lihtsaid loodustooteid, mis aitavad sul kenam välja näha ja end paremini tunda. Mis on ilu suurim saladus? Sa saad mitmeid hooldusprotseduure vaid mõne minutiga ise kodus teha, kui järgid soovitusi, mida järgmistel lehekülgedel pakume.

aroomteraapia Kehalist, emotsionaalset ja vaimset tervist edendavate eeterlike õlide (lõhnataimedest destilleeritud õlide) kasutamine sai alguse juba vähemalt 6000 aastat tagasi. Tänapäeval kasutatakse eeterlikke õlisid mitmel moel – massaažiõlides ja kehaemulsioonides ning lisatuna vannivette ja pihustatuna õhku. Eeterlike õlidega, mida saab osta tervise- ja ilutoodete poodidest, aga ka Internetist, ravitakse mitmesuguseid haigusi ja seisundeid, sh stressi, masendust, peavalu, ärevust, menstruatsioonivaevusi ja nahaprobleeme. Ehkki mõni inimene ütleb, et kõik, mis hästi lõhnab, teeb meie enesetunde paremaks, on aroomteraapia soodsat mõju tervisele kinnitanud ka uusimad teadusuuringud.

massaaž Tänapäeva tempokas elus ja individualistlikus maailmas unustatakse sageli üks oluline tarkus: inimolendid vajavad puudutusi ja puudutustega saab tõhusalt ravida. Paljudes kultuurides on praktiseeritud mitmesuguseid massaaži vorme, et leevendada kehalisi, vaimseid ja hingehädasid. Siin pole aga tegemist üksnes rahvapärimusega – uurimused näitavad meile üha uuesti, et puudutused aitavad vähendada stressihormoonide teket, leevendada masendust, tugevdada immuunsüsteemi ja kahandada valu. Tõhusat massaaži ei pea alati pakkuma vaid kutseline massöör. Lihtsaid massaaže – selliseid, mis on valitud sellesse raamatusse – saavad kodus üksteisele teha armastajad, sõbrad ja pereliikmed ning neid saab teha ka iseendale.


wellbeing heaolu

20 For most women, wellbeing is an ideal we strive to impart to others—our children, our jooga, meditatsioon ja hingamine partners, our friends and relatives. But sometimes women need to make a concerted Sanskriti ehk iidses India braahmanite keeles tähendab joogaThat’s liitu ehk keha,this vaimu effort to attend to our own wellbeing, to nurture the nurturer. where bookja hinge Ehkki pages, jooga pärineb 5000 aasta tagusest Indiast,practical on selle harrastamine comesühtsust. in. On these you’ll find hundreds of imaginative, ideas for praegu vägayour populaarne kogu maailmas, joogakursustele pääsemiseks seisavad enhancing health, outlook, and appearance. These ideas were drawn from ajärjekorras kui kafrom filmistaarid. Jooga koosneb asana’teks nimetatud asendite varietynii of koolilapsed fields, everything aromatherapy to yoga, from massage to nutrition, and seeriatest, hingamisharjutustest (pranayama) meditatsioonitehnikatest, mis kõikenerare organized thematically to help you attain ja specific benefits, such as renewed parandavad tervist, jõudurelaxation, ja painduvust gy, a stronger body,suurendavad a state of blissful or ning aitavad leida sisemist rahu. Paljude jooga tüüpide hulgast otsustasime keskenduda hatha-joogale, kusbody, püüeldakse a little well-earned pampering. The approach is holistic—the needs of the mind, energiat andvateaddressed, ja lõõgastavate kehaenergiate Raamatust and spirit—are and the activities, allühendamise contributed poole. by experts in their leiad fields,ka hingamistehnikaid, millest on kasu jooga asendites püsides, aga kasutada combine the best of time-honored, traditional disciplines with themida latestvõib scientific fin- ka eraldi, meditatsiooniharjutusi loov visualiseerimine), mis hõlmavad dings. samuti With itsüldisi breadth of exercises and its(näiteks inspirational, informative approach, The süstemaatilist ja regulaarset keskendumist oma meelele, et saavutada mõtete selgust Body Shop Body Care Manual is your essential guide to wellbeing. ja hingerahu. The activities that we describe here will give you a taste of many treatments and traditions: skin care, hair care, spa treatments, aromatherapy, massage, yoga, meditation,

pilates breathing techniques, pilates, tai chi, general fitness, and nutrition.

The harjutuste exercises are designed but the descriptions aren’t meant be treaSee süsteem, milleforlõibeginners, saksa tantsija ja poksija Josef Pilates 1920. to aastatel, tises on üha the populaarsemaks, subject. Our hopesest is that will help you identify some new muutub seethese aitabtastes parandada rühti, suurendada painduvust fields that interest you and– lead you to seljainvestigate them further, Erinevalt whether it’s through ja arendada suuri lihaseid eriti kõhu-, ja istmikulihaseid. raskustega classes, books, or videos. free to read the Bodykehale Care Manual from beginning to treeningust venitab PilateseFeel meetod lihaseid, andes pika ja saleda väljanägemiend, or justrõhutatakse start by looking for süsteemis the chapters thatjamost your interest—whether se. Lisaks Pilatese vaimu kehaspark ühenduse tähtsust ning lülitait’s learning new ways to unwind, new See wayspaljulubav to preventkeskendumise, illness, or newpainduvuse reasons to treat takse harjutustesse hingamistehnikad. ja jõu yourself with a on littleolnud moreeriti care. kombinatsioon ligitõmbav tantsijate ja näitlejate jaoks – aga ka sportlastele, äriinimestele, eeslinnade mammidele ja üliõpilastele kogu maailmas. Here are brief synopses of the treatments and traditions we cover:

taiji skin care, hair care, and spa See iidne võitluskunst pärineb Hiinast ning seda nimetatakse ka hiina varjupoksiks. The world of beauty has long been the domain of women and has long been filled with Nüüd on see kasutusel nii võitlus- kui ka ravitehnikana, samuti kui teatav liikuva mediall sorts of wonderful (and sometimes not-so-wonderful) tips that are passed from tatsiooni vorm. Hiina keeles tähendab tai suurt ja qi energiat ning taiji harrastamise mother to daughter, friend to friend, and beautician to client. Throughout käigus õpitaksegi kogema, tugevdama ja soodustama eluenergia voolamist kehas. Taiji the 20th century, some beauty products have become increasingly laden with chekoosneb aeglaste, nõtkete ja seejuures väga jõuliste liigutuste seeriatest, mis haaravad micals and increasingly oriented toward covering, rather than enhancing, our features. kogu keha ja nõuavad tugevat vaimset keskendumist. Taiji liigutuste seeriat nimetaBut these days, a wealth of simple, natural products also are available takse vormiks ning kui harrastad seesuguseid vorme regulaarselt, aitab see sul säilitada


kehalist tervist, vaimset ärksust ja kontakti oma hingega. Osa vorme on rasked, aga sellesse raamatusse lülitatud harjutused on piisavalt lihtsad selleks, et igaüks võiks neid kodus proovida.

üldine fitness Tugev keha loob põhja, mida vajad kindlustundeks, kui liigud läbi maailma. Inimesed, kelle keha on heas vormis, kalduvad tundma end võimekamate ja energilisematena. Samuti on neil väiksem oht haigestuda, rasvuda ning saada kehalisi traumasid. Valisime mõned üldised fitnessiharjutused, mis aitavad sul keha tugevdada ja treeningutesse vaheldust tuua.

toit ja toitumine Enamikus maades saavad naised rohkem kui kunagi varem lubada endale mitmekülgset tervislikku toitu ja hankida tervisliku toitumise alast teavet. Kahjuks pääsevad nad samal ajal ligi ka mitmesugusele ebatervislikule toidule, tervist kahjustavatele dieedikavadele ja meedias loodud kuvandile, milleks on ebatervislikult kõhn modell. Seetõttu võib meil kergesti ununeda süüa just neid toite, mis meie keha ja vaimu kõige paremini toidavad. Teadusuuringud on kinnitanud, et toidust, mida sööme, sõltuvad suuresti nii meie enesetunne, kehakaal kui ka erinevatesse haigustesse haigestumine. Sellest raamatust leiad hoolikalt valitud toiduretsepte (mille järgi valmiv toit on ka väga maitsev), sest oleme kindlalt veendunud, et tervis (ja õnnetunne) ei tulene mitte ainult sellest, mida me oma kehaga teeme, vaid ka sellest, mida sööme.


paar manitsust ettevaatlikkusele Mõned selles raamatus esitatud tegevused võivad olla ohtlikud, kui sooritada neid valesti. Enne kui hakkad tegema kehalisi harjutusi, võta endale kindlasti aega selgitava teksti läbilugemiseks – ära piirdu ainult piltide vaatamisega! – ning ära kunagi pinguta nii tugevasti, et su keha viga saab. Kui teed massaaži, pead meeles pidama, et kunagi ei tohi masseerida selgroo, veenilaiendite ja lahtiste haavade piirkondi, samuti kohti, mis on väga valusad, kus on nahalööve, põletik või muljumisest tekkinud sinised plekid. Kui oled lapseootel, siis väldi harjutusi, mis mõjuvad kõhule, samuti neid, mille puhul on vaja tugevat käte või jalgade tööd. Rasedad naised ei peaks eksperimenteerima ka aroomteraapiaga. Ka kõik teised, kes kasutavad eeterlikke õlisid, peaksid toote sildil olevad juhised ja hoiatused hoolikalt läbi lugema veel enne pudeli avamist. Näiteks ei panda eeterlikke õlisid peaaegu mitte kunagi nahale lahustamata kujul ning kõrge vererõhuga inimesed peaksid vältima stimuleerivate õlide kasutamist. Ja lõpuks, kuigi sellesse raamatusse lülitatud toiduretseptid on mõeldud tervislikuks toitumiseks, peaksid alati arvesse võtma oma mis tahes dieedipiiranguid, näiteks ettekirjutusi, mis puudutavad keedusoola tarvitamist või vere kõrget kolesteroolitaset. Seetõttu ei pruugi mõni toit sulle soovitav olla. IKOONIDE SELETUS

faktid ja arvud

ajalugu ja kultuur

ilu ja kehahooldus

teadus ja meditsiin

tervis ja heaolu


/kehahooldus  

http://www.serk.ee/files/arhiiv/kehahooldus.pdf

/kehahooldus  

http://www.serk.ee/files/arhiiv/kehahooldus.pdf