Page 1


Sissejuhatus K

orralik katus, välisvooder ja viimistlus moodustavad hoone väliskesta, mis tagavad majale pika eluea ja aitavad kokku hoida küttekulusid. Kui need kolm on hoolikalt valitud ja nõuetekohaselt paigaldatud, jätavad need hea mulje teie omandist, kaunistavad ümbrust ja lubavad teil oma kodu üle uhkust tunda. Ükskõik, kas teil on vaja asendada vananenud katusekate või olete otsustanud uuendada luitunud voodrit, on nähtud vaevast kasu nii funktsionaalselt kui ka esteetiliselt. Asjatundlikke juhiseid järgides pole teil nurjumist karta. Alati ei pea katusekatte vahetuseks, kiudtsementplaatidest voodri paigaldamiseks või räästakasti remondiks palkama töövõtjat. Kui teis on parajalt pealehakkamist ja te peate end küllalt tubliks isetegijaks, saate nende ettevõtmistega ise hakkama. Tehes töö ise ära, säästate hulga raha, ja see on ahvatlev igaühele, kelle rahavarud on piiratud. Sel juhul on käesolev raamat just see, mida vajate, et alustada tööd ja see edukalt lõpule viia. Raamatu esimeses osas leiate köitva kogu katusekatte ja välisvoodri kaasaegseid näidiseid, mille varal hakata oma võimalusi kaalutlema. Järgmine osa, uue katuse ja välisvoodri kavandamine, aitab ideid ellu viia. See osa selgitab, kuidas hinnata oma vajadusi ja maja välimusega seonduvat. Järgneb toodete valiku kiirkursus. Katusekatmise ja välisvoodri isetegemise võimalused on praegu enneolematud. Kuigi raamatu sellele osale kulub vaid vähe aega, omandate ometi kõik vajalikud teadmised. Selgitame ka, kuidas täpselt hinnata oma kavandeid ja kuidas ohutult kõrgel töötada. See on vajalik kõikide edaspidi kirjeldatud tööde puhul.


Järgnevad osad keskenduvad katusekatmisele, voodri- ja müüritöödele ning välisviimistlusele. Põhjalikud etapiviisilised näpunäited ja ilmekad fotod selgitavad peaaegu kõigi katusekatte, vooderduse, ventilatsiooni ja viimistluse toodete paigaldamist, ning käsitletakse ka selleks vajalikke tooteid: ruberoidsindleid, katuseplekki, puidust kimme ja sindleid, katusekatte rulltooteid, samuti vooderdamiseks vajalikke tooteid: krohvimistooteid, vooderduskivisid ja tsementi. Seejärel selgitatakse, kuidas paigaldada katuse- ja räästakastide ventilatsiooni ning sajuveerenne. Lõpuks käsitletakse olulist lõppviimistlust, näiteks akende ja uste tellisraamistust, aknaluukide valmistamist ja paigaldust, samuti dekoratiivelementide lisamist katuseviilule, laetaladele ning karniisidele. Kui olete välisviimistlusega toime tulnud, õpetatakse, kuidas pikendada selle vastupidavust, nii et investeering oleks maksimaalselt tulus. Raamatu lõpuosast saate teada, kuidas kõike tehtut õigesti puhastada, värvida ja peitsida, kuidas parandada katust ja välisvoodrit, tihendada luuke ja kivipinda. Kuigi neid töid ei pruugi veel aastaid vaja minna, olete nendeks juba valmis.


Ideede galerii

H

oone muljetavaldav välimus on kombinatsioon kaunist viimistlusest, pilkupüüdvast katusest ja kooskõlalisest üldkujundusest. Hästivalitud välisdetailid avaldavad koosmõju, parandades maja välimust ning muutes seda veetlevamaks ja ühtlasi veekindlamaks. Perfektne välisvooder annab majale isikupära. Näiteks tellissein näib imposantne ja toekas, vinüülvooder seevastu tundub kaasaegsem ja tundeküllasem. Maja loomust mõjutab ka katusekate. Nii näiteks pole monotoonsed ruberoidsindlid eriti muljetavaldavad, kuid värvikast plekk-katusest võib saada peamine kaunistus. Raamatu algusosa innustavad fotod pakuvad laia valikut katuste ja välisvoodri tüüpidest, stiilidest ning materjalidest. Kindlasti tekitavad nad uusi ideid ja aitavad teha praktilisi otsuseid katusekatte ja voodri valimisel.

Keraamilistest kividest (savikividest) katus ja krohvviimistlus täiendavad selles Vahemere stiilis majas teineteist. Rööpjooned katusel vastanduvad seinte tasastele pindadele.

Valtsitud liidetega plekk-katus on kaalult kerge ja vastupidav. See talub hästi rahet, paksu lumikatet ning tugevaid tuuli. Hoolimata väärkuuldustest ei tõmba ta ligi pikselööke ega muuda pööningut suve ajal kuumemaks.

6 ■ KÄSIRAAMAT OMA MAJA KORRASTAJALE


Heledaks värvitud seinad ja luugid koos valgete aknaääristega ning helehalli katusega teevad selle avara maja kutsuvaks ja elavaks. Valides värvilahendust ja koostades viimistlus- või katusekavandit, arvestage kindlasti oma maja suurust ja stiili.

Seedriimitatsioonist detailid annavad värvitud viimistlusele parema väljanägemise. Nad jätavad käsitsi töödeldud seedripuu mulje, kuid ei nõua sellist hooldust nagu naturaalpuit.

Mõned pilkupüüdvad detailid toovad teie maja kvartalis esile. Rõhutage aknaid ja välisvoodrit luukidega, sakiliste kujunditega ja muude ehitusdetailidega. Need lisavad välisvoodrile vormi, tekstuuri ja värvikust.

Sissejuhatus ■ 7


Vuukideta paigaldatud tellisvooder lisab majale telliste väärikat ilu, ilma et peaksite palkama müürsepa. Pildil näidatud maja puhul on kasutatud punnsoonlukustust. Plaadid on välisseintele kinnitatud kruvidega.

Laik kivivoodrit võib oma värvikuse ja kivide kujuga tõsta teie maja esile kujunduse masstoodangust. Teie ise olete vahest ainus, kes teab, et tegu pole ehtsa kiviga.

8 ■ KÄSIRAAMAT OMA MAJA KORRASTAJALE


Betoonvoodriga maja võib näida ilmetuna, kuid tegelikult harmoneerub betoon hästi väljaulatuvate taladega, laiade akendega ja kogu maja avatud stiiliga.

Palkvooder lisab nüüdisehitisele rustikaalset sarmi. Kattematerjal on saadaval enamikus ehitustoodete keskustes ja paigaldamine on isetegijale jõukohane.

Kivikatus talub hästi nii suvekuuma kui ka orkaane. Selle äraproovitus ja atraktiivne välimus teevad ta üheks eelisvalikuks lõunas ja rannikul asuvate majade jaoks.

Sissejuhatus ■ 9


Vajaduste hindamine

K

atuse või välisvoodri vahetamiseks võib olla palju põhjusi: katus võib läbi joosta, selle kestvusaeg on lõpukorral või selle väljanägemine on ajast ja arust. Katete vananedes võivad ka põhjused muutuda. Või siis otsustate ühel päeval, et maja välimus vajab uuendamist ja te soovite seda asendada millegi huvitavamaga. Enne kui asute asendamiskava kallale, veenduge, et uus katusekate või vooder rahuldab kõiki teie soove. Kui teile meeldib maja sindlite välimus ja stiil, aga nad on lihtsalt vanad, siis on lihtne neid uutega asendada. Teisest küljest, kui olete tüdinud oma välisvoodri hooldamisest, on teil tarvis toodet, mis näeb kena välja, kuid ei nõua alalist tähelepanu. Mõelge ka oma tulevastele vajadustele. Kui vahetate välisvoodri praegu, aga juba mõne aasta pärast peate välja vahetama katuse, siis kavandage

vooder nii, et see sobiks tulevikus ka uue katusega. Kui paigaldate uued räästakastid ja äärislauad, siis on õige aeg vahetada ka sajuveerennid. Tihti on hõlpsam vahetada korraga kõik välja, mitte aga teha seda sammhaaval. Mõnikord pole vaja oma taotluste teostamiseks katust ja voodrit vahetada. Pannes akendele luugid või värvides liistud erksat värvi, võite anda majale rõõmsama välimuse. Mõned põhivõtted võivad pikendada katuse ja voodri eluiga. Kui märkate lekkeplekke laes või seintel, ärge kohe arvake, et vaja on asendada kogu katus või kogu välisvooder. Vahel piisab tihendamisest või katteplekkide paigaldamisest. Järgnevas on esitatud rida üldisi välisilme probleeme. Kui mõni neist tundub tuttav, mõelge, kuidas seda omas majas lahendada.

Katusekate ja välisvooder peavad rahuldama kahte peamist nõuet: muuta maja pilkupüüdvaks ja pakkuda kaitset ilmastiku mõju eest.

16 ■ KÄSIRAAMAT OMA MAJA KORRASTAJALE


■ Katuse ja voodri puuduste tuvastamine

Laelaigud ilmuvad maja sisepindadel, kuid tavaliselt põhjustavad neid katuse lekked.

Kui sindlid hakkavad kõmmelduma või riknevad laialdaselt, tuleb nad asendada.

Katteplekid võivad puruneda välisjõudude toimel. Põhjuseks võib olla tugev tuul või ka hermeetiku või kinnitite purunemine. Tavaliselt saab plekke parandada või asendada ilma sindleid asendamata.

Vigastatud katteplekk võib põhjustada katuse läbijooksu. Purunenud plekid tuleb kõrvaldada ja asendada.

(jätkub) Uue katusekatte ja välisviimistluse kavandamine ■ 17


Püstlaudadest välisvooder

N

iisugune vooder annab majale rustikaalse väljanägemise ning suurendab maja näivat kõrgust. Seintele lüüakse laiad püstlauad, laudade vahekohtadesse lüüakse kitsad lauad, nn liistud. Laudade ja liistude mõõtmed pole normitud, kuid populaarne kombinatsioon on 1 × 10" (~ 19 × 235 mm) lauad ja 1 × 3" (~19 × 64 mm) liistud. Seda varianti vaatame siin lähemalt. Puiduks on okslik seeder, mida tihti kasutatakse seda tüüpi vooderduses. Mis puitu ka ei kasutataks, igal juhul peavad liistud üle katma laudu vähemalt ½" (~ 13 mm) võrra. Et väljanägemine saaks ühtlane, mõõtke seina pikkus ja laudade laius. Nende järgi määrake laudade sobiv vahekaugus, nii et seina lõppu saaks paigaldada täislaua. Viimase laua lõhestamine rikuks sümmeetriat. Enne voodri pealelöömist tuleb seintele paigaldada horisontaalsed piirded ehk voodriribad. See annab naelutamiseks kindla aluse. Naelad peavad ulatuma 1½" (~ 37 mm) tervikpuitu. Naelutamine otse alusvoodrile, kui see on kasvõi vineerist, ei taga naelte küllaldast pidamist. Et liistud lisavad seintele paksust, tuleb laiendada akende ja uste piitasid ja aknalaudu.

Püstlaudvoodri väljanägemise saab ka laudadest ja liistudest moodustatud paneelidega (lk 145). Nendes paneelides on liistud paigutatud laudade jäljenduse taha („pöörd-liist-stiil”). Et katta kogu seina, väljastatakse paneele tavaliselt mõõtudes 4 × 8 või 4 × 9 jalga (~ 1,3 × 2,4 või 1,3 × 2,7 cm). Paneele soetades jälgige, et need oleksid määratud välistöödeks.

Riistad ja tooted A Mõõdulint Ketassaag Haamer Kriidinöör Nöörilood Sõrgkang Plekikäärid Vesilood Tikksaag Nurgamõõtur Tihenduspüstol 4-jalane (1,2 m) vesilood

Värvipintsel Seedripuit (mõõtudes 1 × 10" ja 1 × 3" ehk 19 × 235 ja 19 × 64 mm) Naelutusliistud 1 × 3" ja 2 × 4" (19 × 64 ja 38 × 89 mm) Roostevabad 64 mm ja 76 mm kastinaelad Tilganinad Galvaanitud 51 mm kastinaelad Liim Hermeetik

Püstlaudadest välisvooder teisel korrusel loob seinal püstjooni, kontrastiks alumise korruse rõhtvoodrile. Nii omandab maja kontrastse väljanägemise, mida rõhutab veel mitmevärvilisus.

140 ■ KÄSIRAAMAT OMA MAJA KORRASTAJALE


■ Püstlaudadest välisvoodri paigaldamine 1

Katke seinad seinakattekangaga ( lk 116–117). Alustades seina alumisest servast, kinnitage paika rõhtsad naelutusliistud, vahedega 16" kuni 24" (~ 41 ja 61 cm) tolli. Liistud lööge sõrestiku kandepostide külge 64 mm naeltega. Paigaldage naelutusliistud kõikidele seintele kõikide uste ja akende ümber.

3

Lõigake valmis akent ümbritsevad piidalaiendid. Naelutage need paika naeltega, mis ulatuvad vähemalt 1" (~ 2,5 cm) piida sisse. Lõigake ja paigaldage piidad akende külgedele, samuti valmistage aknalauad. Kandke liimi kõikidele lõikepindadele.

2

Eemaldage sõrgkangiga hoolikalt välisviimistlus uste ja akende ümbert. Lõigake piidalaiendid piitadega ühelaiuseks. Nõuanne: piidalaiendid peavad olema küllalt paksud, et nad oleks tasa välise laudvoodriga, kui see on paigas.

4

Lõigake plekikääridega sobiva pikkusega tilganina akna kohale. Paigaldage see nii, et alaserv ulatuks üle piidalaiendi. Naelutage tilganina ülanurkadest 51 mm galvaanitud naeltega. Korrake etappe 2 kuni 4 iga ukse ja akna juures. (jätkub) Välisvoodri paigaldamine ■ 141


5

6

Paigaldage ajutine reeper siia

Alustades nurgast, napsake rõhtne kriidijoon seina allservale. Sellest joonest algab vooderdus. Veenduge, et joon on allpool naelutusliiste. Paigaldage sirge 2 × 4" (38 × 89 mm) laud kriidijoonele ajutiseks reeperiks. Nõuanne: seina katmist alustades ärge lõigake kohe kõiki laudu mõõtu. Vahemik lauast kuni laeni võib muutuda, siis muutub ka laudade pikkus.

7

Puust vaheliist

Mõõtke vahemaa lauast kuni räästakastini, lahutage sellest 1⁄8" (~ 3 mm). Lõigake sama pikkusega voodrilaud. Pange laua alumine ots vastu reeperlauda ja rihtige laua külgserva seinaääre järgi. 6" (~ 15 cm) ja kitsamatel laudadel lööge üks 64 mm nael iga naelutusliistu keskele. Sellest mõõdust laiematele laudadele lööge sisse kaks naela teineteisest 3" (~ 7,5 cm) kaugusele.

8

Nael vaheliistus hõlbustab liistu eemaldamist

Lõigake järgmine laud mõõtu ja seadke vastu reeperlauda paika. Hoidke laudade vahepilu ühesugune, kuid nii, et liist kataks kumbagi lauda vähemalt ½" (~ 13 mm) ulatuses. Lööge laud kinni iga naelutusliistu külge. Ülejäänud lauad paigaldatakse samamoodi. Iga paari laua tagant kontrollige vesiloodiga, kas laud on loodis. Tehke vähehaaval korrektiive, kuni saate laua püstsuunda. Laudade ühesuguse vahe hoidmiseks tehke puust vaheliistud.

142 ■ KÄSIRAAMAT OMA MAJA KORRASTAJALE

Seadke laud akna kõrvale, laua ots vastu reeperlauda. Tehke lauale märk 1⁄8" (~ 3 mm) ülal- ja allpool akna välisraamistust.


9

Pange praaklaud akna alla, jättes viimase paigaldatud laua vahele vajaliku pilu. Tehke praaklauale märk 1⁄8" (~ 3 mm) kaugemale akna külgraamistuse välisservast. Selle märgi järgi joonestage väljalõige sammul 8 märgistatud lauale. Aknaava lõigake välja tikksaega.

11

Kui seina katmiseks läheb vaja mitut lauda, lõigake jätkatavad otsad 45° alla ja pange kokku. Kontrollige, et jätkukoht langeks naelutusliistu kohale. Nihutage liitekohti vähemalt ühe naelutusliistu võrra.

10

Asetage väljalõikega laud paika, jättes akna välisraamistuse vahele 1⁄8" (~ 3 mm) pilu. Akna kõrval lööge igasse naelutusliistu ainult üks nael. Etapid 8 kuni 10 korduvad kõikide akende ja uste juures.

12

Alustades uue seina katmist, asetage esimese laua serv üle viimase kõrvalseina paigaldatud laua serva. Naelutage laud paika.

(jätkub) Välisvoodri paigaldamine ■ 143


13

Maja viiludel mõõtke katuse kalle nurgamõõturiga. Kandke leitud nurk üle laudadele, lõigake need mõõtu ja lööge seina. Iga laua pikkus tuleb eraldi mõõta, sest laudade pikkus muutub piki viilu.

14

Täitke pilud laudade vahel (samuti laudade ja lae vahel) elastse värvitava hermeetikuga.

15

Mõõtke ja lõigake katteliistud mõõtu. Asetage liistud laudadevaheliste pilude keskele. Kui liistud on paika löödud, kõrvaldage reeperlaud. Värvige seinavooder üle (vt lk 211 ja edasi, Välisvoodri värvimine ja peitsimine).

144 ■ KÄSIRAAMAT OMA MAJA KORRASTAJALE

Variant. Soovides jätta laudade vahele sügava vao, paigaldage kõigepealt liistud, siis lauad nende peale.


■ Püstlaudadest paneelide paigaldamine 1

Katke seinad seinakattekangaga (lk 116–117). Napsake seina allosale vooderduse algust tähistav joon. Paigaldage joonele sirge reeperlaud (etapp 5, lk 142).

2

3

Alustades nurgast, võtke mõõt reeperlauast kuni räästakastini, lahutage 1 ⁄8" (~ 3 mm) ja lõigake laud mõõtu. Asetage laud reeperlauale nurgaga tasa ja lööge kinni roostevabade naeltega, mis tungivad vähemalt 1½" (~ 3,7 cm) püstpostidesse.

4

Asetage laud akna kõrvale ja tehke märk 1⁄8" (~ 3 mm) kaugusele akna välisraamistusest. Pange praaklaud akna alla ja tehke märk 1⁄8" (~ 3 mm) kaugusele külgraamistusest. Kandke mõõt lauale üle ning lõigake tikksaega välja aknaava. Sama tuleb teha kõikide uste, akende ja väljaulatiste juures.

Kui lauad on tehtud ülekattuvate servadega, tuleb need paigaldada tootja juhiste kohaselt. Ülekatteservade puudumisel jätke laudade vahele 1⁄8" (~ 3 mm) pilu.

5

Järgige etappide 13 ja 14 õpetusi lk 144, selleks et lõigata laudu viiludele vastavaks. Kandke hermeetikut laudade ja räästakastide vahele. Et saada paremat väljanägemist, paigaldage 1 × 3" või 1 × 4" (19 × 64 või 19 × 89 mm) lauad uste, akende ja nurkade ümber ning lagede alla. Värvige vooder üle (vt lk 211 ja edasi, Välisvoodri värvimine ja peitsimine).

Välisvoodri paigaldamine ■ 145


/katused  

http://www.serk.ee/files/arhiiv/katused.pdf

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you