Page 5

ajalugu

ajalugu 

KLUBIH

329.374.TAVA H I N D

IND

Noor Stalin

Niall Ferguson

Simon Sebag Montefiore

20. sajand oli kahtlemata inimkonna ajaloo üks kõige verisem ja vägivaldsem periood. Sajandile tooni andnud kahes maailmasõjas tapeti märksa suurem osa maailma elanikest kui mis tahes varasemas geopoliitilistelt mastaapidelt võrreldavas võitluses. Lisaks sellele hukkus massiliselt inimesi enam kui kümnes mitmesuguses konfliktis. Mis muutis 20. sajandi ja eriti selle esimese poole nii veriseks? Otsides vastust sellele küsimusele tuleb Niall Fergusoni sõnul silmas pidada eelkõige kolme peamist märksõna: etniline konflikt, majanduslik muutlikkus ja impeeriumide allakäik. Etnilised rahutused puhkevad ennekõike suurte majanduslike muutuste perioodil ning kui see peaks leidma aset impeeriumidele pöördelistel aegadel, ongi ulatuslikud vägivaldsed konfliktid kerged tekkima.

Briti ajaloolane Simon Sebag Montefiore (sünd. 1965), kellelt on Varrakus varem ilmunud „Potjomkin” ja „Stalin. Punase tsaari õukond”, käsitleb oma viimases raamatus, mis ilmus 2007. aasta sügisel, Jossif Stalini elukäiku enne tema võimutippu jõudmist. Tuginedes pikaaegsele uurimistööle ja osaliselt avaldamata arhiivimaterjalidele ning mälestustele, näitab Montefiore, kuidas Stalinist sai Stalin – kuidas ühest gruusia kingsepa pojast sai „punane tsaar”, kelle otsustest sõltusid miljonite elud. „Noor Stalin” avab mitmeid senitundmata tõsiasju Stalini elukäigust, tema kuritegelikust noorusest, armuafääridest, preestrikoolitusest, revolutsioonilisest tegevusest jpm.

Lääs kohtub Idaga Habsburgide riigi piiril: ertshertsog Franz Ferdinand kohtub 28. juunil 1914, vaid mõni tund enne ta mõrvamist, Sarajevos Bosnia aukandjatega.

Tõlkinud Marek Laane 536 lk, kõva köide, Kirjastus Varrak

KOOD 16030

Eesti Leegion sõnas ja pildis

www.serk.ee

679.-

KOOD 422616

uus!

259.289.IND

KOOD 16047

Parun Ungern.

239.-

KOOD 626658

uus!

Albert Speer

Boriss Sokolov

Olles Adolf Hitleri arhitekt, Berliini peaarhitekt ja 1943. aastast ka relvastus­ minister, omas Speer nii juurdepääsu diktaatorile kui ka ülevaadet toimuva kohta. Speer räägib ka oma 20 vangistusaastast ja püüab väga isiklikul moel selgitada, kuidas oli võimalik, et Schilleri ja Goethe kodumaal suutsid natsionaalsotsialistid saksa haritud kodanluskonda tungida.

Kes oli Eestist pärit kindralleitnant parun Roman von Ungern-Sternberg? Kas kangelane, kes vabastas Mongoolia Hiina okupantide võimu alt, võitles vapralt bolševike vastu ja ei kartnud heisata monarhia taastamise lippu? Kuid teda on nimetatud ka „must parun”, „verine parun”, „hull parun”... Ilmselt oli Ungern-Stern­ berg ainus valgekaartlik kindral, kelle julmus põhjustas alluvate mässu tema vastu.

Lugu algab esmaspäeva, 21. augustiga. Siis sai Hitler teada, et Stalin on valmis sõlmima temaga lepingu, mis avas Saksa­ maale tee Poolasse. Raamat rajaneb omaaegsetel allikatel – diplomaatide ettekannetel, riigitegelaste ja eraisikute päevikutel, kirjadel ja memuaaridel ning ajalehtedel. Toonaseid sündmusi on kajastatud nii, nagu need paistsid kaasaegsetele. Tõlkinud Toomas Huik 208 lk, kõva köide, Kirjastus Tänapäev

Mälestused

Must ratsanik

Manfred Vasold

KLUBIHIND

Esmakordselt arreteerituna võimutses Stalin vanglas, tappes vaenlasi ja trotsides võime. Kutaisi vanglas organiseeris pikajuukseline marksist selle foto, enne kui ta seltsimehed saadeti Siberisse asumisele, paigutades ennast üles keskele (number 4).

Tõlkinud Aldo Randmaa 488 lk, kõva köide, Kirjastus Varrak

Viimased üksteist päeva enne Teise maailmasõja puhkemist

Mahukas arhiivifotode album, mis annab ülevaate Eesti Leegioni tegevusest, alates selle loomisest 1942. aastal kuni sõja lõpuni ning leegionäride saatusest peale sõda kuni tänapäevani. Tekstiosa jaguneb 12 peatükiks, mis käsitlevad leegioni, andes ülevaate olulisematest sündmustest ja isikutest. Kaasasoleval CD-l on 24 lugu Lind­ priide, VLÜ, Untsakate jt. esituses. Kirjastus Grenader 480 lk, kõva köide, suur format

KLUBIH

TAVA H I N D

August 1939.

Mart Laar

KLUBIHIND

uus!

KLUBIHIND

229.-

Tõlkinud Margus Leemets 296 lk, kõva köide, Kirjastus Argo

KOOD 438273

uus!

KLUBIHIND

259.-

Tõlkinud Ülle Pahla 640 lk, kõva köide, Kirjastus Varrak

KOOD 14456

www.serk.ee

07.2008

uus!

Maailmasõda

07.2008http://www.serk.ee/files/2008_07_B  

RAAMATUKLUBI TOATAIM ON SÕBRAKS JA SILMAILUKS 07.2008 Palju häid raamatuid!

http://www.serk.ee/files/2008_07_B  

RAAMATUKLUBI TOATAIM ON SÕBRAKS JA SILMAILUKS 07.2008 Palju häid raamatuid!

Advertisement