Page 1


1000 kudumismotiivi

Luise Roberts Inglise keelest t천lkinud Liia Tammes


Originaali tiitel: 1000 Great Knitting Motifs Luise Roberts Esmatrükk Suurbritannias 2004. aastal Collins & Brown Limited The Chrysalis Building Bramley Road London W10 6SP Copyright © Collins & Brown Limited 2004 Texts © Luise Roberts 2004 Illustrations © Collins & Brown Limited 2004 Photos © Collins & Brown Limited 2004 ILLUSTRATSIOONID:

Kuo Kang Chen

Kõik õigused kaitstud. Ühtki selle raamatu osa ei tohi reprodutseerida mehaaniliste või elektrooniliste vahenditega ega mingil muul viisil kasutada, kaasa arvatud fotopaljundus ja info salvestamine, ilma autoriõiguse omaniku loata. ISBN 1 84340 092 8 (ingl k) ISBN 978-9985-3-1910-9 (eesti k) © Tõlge eesti keelde. Liia Tammes, 2009 Tõlke toimetas Anu Jalak Kirjastus Varrak Tallinn, 2009 www.varrak.ee


Sisukord Sissejuhatus 8 Kuidas raamatut kasutada 10 Motiivide valimine ja otsimine 12 Motiivide ja ääremustrite asetus 14

Traditsioonilised koemustrid 17 Fair Isle 18 Skandinaavia 90 Lapimaa 146 Lääne-Euroopa 152 Ida-Euroopa 160 Vahemere ümbrus 166 Aasia 182 Lõuna-Ameerika 194

6


Nüüdisaegsed pildimotiivid 249 Tähestik 250 Sodiaak 252 Maailm meie ümber 253 Loomad, linnud ja putukad 260 Taimed 268 Mänguasjad 272 Traditsioonilised pildimotiivid 219 Indiaanlastelt 220 Ameerika uusasunikelt 224 Asteekidelt ja inkadelt 228 Keltidelt 232 Kesk-Aasiast ja Araabiast 236 Aafrikast 240 Indiast ja Tiibetist 244

Tehnikad 278 Tänusõnad 288

7


Sissejuhatus


S I S S E J U H AT U S

Millest alustad sina, kui hakkad järgmist kudumistööd kavandama? Minu jaoks algab kõik lõnga ahvatlevast, magusast ja lõhnavast värvist; olgu see siis puuvillane, villane või sünteetiline lõng. Armastan mustreid ja värvidemängu. Mulle meeldib katsetada mõeldamatute kombinatsioonidega ja leida, et miski pole võimatu. Üle kõige meeldib mulle siiski omanäolisi asju kududa ja luua midagi, mida kellelgi teisel kodus või garderoobis ei ole. Ma ei suuda vastu panna katsetustele, et anda tööle see sõnulseletamatu lisaväärtus. Käesolev raamat on tulvil neid väikesi nüansse, mis muudavad kudumi eriliseks – ükskõik, kas otsid traditsionaalset motiivi, et uuendada oma lemmikmustrit, ääremotiivi lihtsale kampsunile või pildimotiivi, et rahuldada lapse kirge jäneste, rongide või lillede vastu. Katseta nii vanu kui ka tänapäevaseid motiive uute värvidega ning naudi kudumismustreid maailma eri paigust. Proovilapi kudumine ei ole enam katsumus! Kudumine on nüüd huvitav seiklus, sest valida saab nii paljude proovilappide hulgast ning on nii palju võimalusi neid kasutada.

9


K U I D A S R A A M AT U T K A S U TA D A

Kuidas raamatut kasutada

Joonisel on tihti näidatud rohkem kui üks kordus, et anda paremini aimu, kuidas motiiv välja näeb. Sellisel juhul eraldab horisontaalseid kordusi jämedam vertikaaljoon, mis on pikem kui joonis ise. Kui joonisel on rohkem kui üks ridade kordus, on see eraldatud jämedama horisontaaljoonega.

Iga peatükk on järjestatud ridade arvu järgi mustris nii, et ühe- või kaherealised mustrid on eespool ja suuremad, rohkemate ridadega mustrid lõpetavad peatüki. Lehekülje ülemises servas olevad tingmärgid viitavad ridade kordustele sellel lehel. Sama ridade arvuga mustrid on järjestatud horisontaalsete silmusekorduste järgi. Iga muster on esitatud joonisena. Joonised on standardsed ja näitavad, kuidas muster paremalt poolelt välja näeb. Nii saab mustrit kasutada ringvarraste või pikkade varrastega kududes. Paremal pool joonist on rea või ringi number. Joonist loetakse alt üles ning alustatakse alt paremast nurgast töö parema poole reaga. Kui mustrit kootakse pikkade varrastega, on järgmise rea (pahemalt poolelt) esimene silmus ühe ruudu võrra kõrgemal eelmise rea viimasest. Parema poole read kootakse paremalt vasakule ja pahema poole read vasakult paremale. Kui kood ring- või sukavarrastega, algab järgmine rida jälle paremalt, kuid ühe ruudu võrra kõrgemalt. See on nii sellepärast, et ringselt kududes on töö parem pool alati kuduja poole.

TRADITSIOONILISED KOEMUSTRID • IDA-EUROOPA

162

10

Kordus 55 s × 7 rida

3

Kordus 12 s × 9 rida

2

Kordus 6 s × 11 rida

2

Kordus 6 s × 12 rida

2

Kordus 6 s × 12 rida

4

Kordus 6 s × 12 rida

5


K U I D A S R A A M AT U T K A S U TA D A

Sammsammuline juhend

1 Alustuseks koo koetiheduse määramiseks valitud lõngast 10 × 10 cm proovilapp, soovitatavalt sama mustriga, mis kavandatavas kudumis, ning hinda vajamineva motiivi suurust. See võib olla mitu korda korratav väheste ridadega muster, ühe korra kootav ääremuster või mõlema kombinatsioon.

2 Arvesta horisontaalset kordust. Võib-olla on vaja valida muster, mis kordub täpselt kudumi laiuses. Jäta kummalegi küljele servasilmus (vt lk 16). See on alati sobiv rea lõpp, kuid paljudel Fair Isle’i kudumitel ei sobi muster külgedel või varruka all kokku. Kui horisontaalsete korduste arv on seitse või

Tingmärgid

Äärtesse sobivad motiivid

3 Vaata üle kõik peatükid ning võrdle mustreid ja nende põhiomadusi. Vali motiivi stiil, leia sobiv ridade korduste arv ning kaalu sobivaid silmuste kordusi. Pea meeles, et motiivi ilmet saab muuta erinevate värvide või tekstuuriga.

4 Kui soovid kasutada mitme mustri kombinatsioone, on kõige parem võimalikud motiivid kopeerida ning katsetada erinevaid paigutusi. Vahelduda ei saa mitte ainult motiivide järjekord või omavaheline kaugus – ka liikumine vasakule või paremale võib mustri üldpilti muuta.

5 Nüüd lõbusam osa. Koo mitu proovilappi, Kasutatud värvide arv, sh taustavärv

Vähem kui 15 rida laiad motiivid Vähem kui 25 rida laiad motiivid

vähem, siis sulandub paaritu arv mustrikordusi paremini üldisesse mustriskeemi. Paarisarv kordusi tõmbab pilgu keskele ning jagab mustri ja kudumi võrdselt pooleks.

Sobiv suurus ja motiiv lapse rõivale

kuni saad värvidest, tekstuurist ja motiividest kombinatsiooni, mis rikastab kavandatavat kudumit.

6 Lõpuks kirjuta üles kõik motiivi kohta käivad märkused või meeldetuletused, mis võivad kududes meelest ära minna ning kinnita need sobiva proovilapi külge.

Rohkem kui 25 rida laiad motiivid

11


M O T I I V I D E VA L I M I N E J A O T S I M I N E

Motiivide valimine ja otsimine Motiivi valikut mõjutavad ilmsed piirangud nagu suurus ja ridade arv, samuti esteetilised omadused. On palju võimalusi, kuidas motiivi otsida ja selles potentsiaali näha. Värv Kasutatavate värvide valik võib olla üsna heidutav. Hea nipp on panna värvid korvi või lauale enam-vähem sellises proportsioonis, nagu need kudumis või mustris esinevad ning siis hinnata, kas kõige silmapaistvamad värvid harmoneeruvad ja kas kombinatsioonid sobivad kokku. Motiivi tasakaal võib muutuda, kui vahetada heledad toonid tumedate või soojad külmade vastu. Teine tõhus viis värvitasakaalu mõjutada on kasutada täiendvärvusi. Need on värvused, mis asetsevad värviringil teineteise vastas – näiteks punane ja roheline, sinine ja oranž, violett ja kollane ning nii edasi mööda värviringi. Kui kahte täiendvärvust kasutatakse ühepalju, võib tulemus olla väga häiriv, samas, kui neid on erineval määral või ei ole need täpselt täiendvärvused, on tulemuseks tänapäevane lähenemine heledale,

Motiivi (ülal) tasakaalu saab muuta, vahetades heledamad ja tumedamad (teine) või soojad ja külmad toonid (kolmas). Neutraalsetes toonides või ühte värvi motiive võib esile tõsta, rõhutades valitud piirkonda kontrastvärviga.

12


M O T I I V I D E VA L I M I N E J A O T S I M I N E

tumedale ja kontrastile. Täiendvärvustega tasub eksperimenteerida. Tekstuur Selle raamatu joonised keskenduvad värvile, kuid paljud motiivid sobivad sama hästi ka tekstuuride vastandamiseks. Seda saab teha parem- ja pahempidi silmuseid kombineerides; pinnast kõrgemate silmuste nagu nuppude või aasadega ning helmeste kasutamisega. Teine lihtne võimalus on kasutada kontrastset lõnga – loogiline valik on mohäär sileda lõnga taustal. Motiivi ühe värvi ning parem- ja pahempidiste silmustega kududes on vaja lihtsalt Helmeste, nuppude või tekstuurse lõnga kasutamine võib olla väga efektiivne. Joonisel (vasakul) on märgitud helmeste kohad ning pildil (keskel) on näha nupud. Huvitav valik on ka aasadega silmused ja mohäärlõng (paremal).

Parempidi ja pahempidi silmuste variatsioonid võivad luua huvitavaid tulemusi. otsustada, milline värv on parempidine ja milline pahempidine silmus. Mõtle, mis oleks parem suurte, nelja või rohkema silmusega pindade puhul ning kumb silmus annab motiivile struktuuri. Kümne või enama silmusega motiiviosa puhul sobib hästi pärlkude. Kavandi teevad alati veidi lõbusamaks nupud ja helmed. Otsi motiive, mis on nähtavalt värvilise ringi moodi või lisa ise

13


Motiivide ja ääremustrite asetus Motiivide asetuse kohta otsi inspiratsiooni poodides leiduvatelt rõivastelt ja sisustuskangastelt, sõbra riietelt ja tema kodust ning kunstikogudest. Leia trendidest ja moest innustust omaenda ideedele.

Joonisel (ülal) on nupu koht märgitud ristiga. Proovilapp on kootud parempidikoes ning 2. ja 16. reas on sellesse lisatud pahempidikoes oranž triip.

motiivide tippudesse või keskele aktsenti. Kui helmeid kinnitatakse ületõstetud silmuse meetodil ning suuremale pinnale, siis on mõistlik need kududa igasse teise silmusesse igal teisel real. Selline paigutus sobib ka nuppudele. Proovilapi kudumine aitab lahendada mis tahes probleeme. Ära unusta ka tviid- ja šenill-lõngade võlusid ega mohääride ja bukleede reljeefsust andvaid omadusi.

14

Motiivid Kõige olulisem on meeles pidada, et kaunilt kootud motiiv tõmbab igaühe tähelepanu. Kasuta seda teadmist eelisena – paiguta motiiv selliselt, et selle paremad omadused oleksid esile tõstetud; nii saad tähelepanu kõrvale juhtida mitte nii õnnestunud piirkondadelt. Üksik motiiv näeb kampsunil parem välja, kui see on paigutatud üles rinnale ning aitab raamida nägu. Kudumi allservas olev motiiv rõhutab puusi. Kui kavandiks on lamedale pinnale asetatav padi või pleed, sobib üksik motiiv hästi selle keskele või kaks kolmandikku servast kõrgemale. Äärised ja bordüürid Äärised kipuvad olema pikad kitsad motiivid kudumi servas või rõhutamist vajaval kohal, näiteks üle rinna või eseme keskel. Need tõmbavad muidu ühetaolisel taustal tähelepanu ning jätavad mulje laiemast kudumist. Ääriseid võib kasutada kudumi ühtlustamiseks, korrates värve või osasid põhimotiivist. Lisaks annavad need valmis kudumile viimase lihvi.


MOTIIVIDE JA ÄÄREMUSTRITE ASETUS

Pinda katvad mustrid Kõiki selle raamatu mustreid võib korrata nii, et nad katavad kogu pinna. Neid võib kasutada joontega piiritletud kordusena või nihutada. Mustri võib nihutada vertikaalse korduse kohalt, kui pool kordust liigutatakse vasakule või paremale uue mustritriibu kohale. Vertikaalse korduse puhul kehtivad samad reeglid. Vaata tapeete ja kangaid ning pane tähele, kuidas üksikuid motiive korratakse malemustris või selle variatsioonina nii, et ühel pool on topeltlai vahe. Vahelduvaid mustreid saab peegeldada nii, et need on vastastikku. Siiski tuleb enne veenduda, et motiiv on asümmeetriline. Horisontaalseks peegeldamiseks selliselt, et koekiri oleks näiteks pööratud vasakule, mitte paremale, on lihtsam muster uuesti üles joonistada. Samas on võimalik alustada motiivi kudumist alt vasakult, mitte alt paremalt. See võib tunduda kummaline, kuid kui muster paigas, on seda kerge järgida. Kui mustris esineb asümmeetria, siis võib seda ka ülevalt alla peegeldada. Teine võimalus, mida saab korduva motiivi puhul kasutada, on keerata seda üheksakümmend kraadi. Samas tuleb meeles pidada, et parempidise silmuse kõrgus on umbes seitsekümmend protsenti tema laiusest, seega tasub motiiv uuesti joonistada ning lisada mõned read või korrata iga kolmandat rida, et motiivi proportsioonid jääksid õigeks. Olenemata lõplikust valikust peitub koemustrite kavandamise saladus proovilappide kudumises, pidevas katsetamises ja oskuses kõigest sellest rõõmu tunda.

Parem kordus on üheksa silmuse võrra nihutatud ja peegeldatud nii, et vasak on nüüd parem.

Traditsioonilised Fair Isle’i kampsunid Tihti ei sobi neil muster kudumi külgedel kokku. See võib tuleneda ringselt kudumise keerukusest või sellest, et täiuslik sobivus vähendaks tunduvalt mustrite valikut. Väiksemad lahknevused mustris jäävad käte taha peitu.

15


MOTIIVIDE JA ÄÄREMUSTRITE ASETUS

Mustrikorduste asukoha ja alguse arvutamine

1 Vali motiiv, leia selle mustrikordus ning olemasolu korral keskne detail.

2 Arvuta või määra töö silmuste arv. Jälgi, et tulemus hõlmaks kõiki pärast silmuste loomist tehtud kasvatusi ja kahandusi ning näitaks motiivi kudumise real olevaid silmuseid. 3 Jaga kudumi silmuste arv mustrikorduse silmuste arvuga. Kui jääk on üks või kaks silmust tervest mustrikordusest, siis: • ühe üleliigse silmuse korral kontrolli, kas ei ole vardalt maha kukkunud silmuseid. Kui mustrit on vaja jätkata üle õmbluse, kaalu õmbluse jaoks ühe silmuse lisamist. Paremal serval koo korduse esimest ja vasakul serval viimast silmust kaks korda. Need lisasilmused jäävad õmbluse sisse. • kahe üleliigse silmuse korral ja pikkade varrastega kududes kasuta neid servasilmustena (vt ülal). Kui kood ringselt ning kudumil on piisavalt laiust, kaalu nende kahe silmuse kahandamist. • ühe või kahe puuduva silmuse korral lisa need silmused ning vajaduse korral ka kaks servasilmust. Kui see teeb kudumi märkimisväärselt laiemaks, kahanda juurde loodud silmused siis, kui nende olemasolu muutub kudumi jaoks kriitiliseks, näiteks enne kampsuni või jaki käeaukude kahandust.

16

Kui pärast mustrikorduste tegemist jääb üle rohkem kui kaks silmust, siis: • pane motiiv rea keskele ning koo mustrikorduste ja ridade algusesse ning lõppu vertikaalne värviline või teise tekstuuriga triip. See on kui õmbluse detail või ääris. Et kududa ilmekas ääris, mis ei näeks vea moodi välja, võiksid kaaluda motiivikorduste vähendamist. • kaalu motiivi kohandamist. Liida kokku motiivikordused. Kontrolli, kas üle või puudu olevate silmuste arv jagub motiivikorduste arvuga. Kui ei, siis lisa arvutusse ühe täiskorduse silmused. Seejärel lisa või võta üks silmus igast või igast teisest motiivist vähemaks. Üldiselt on kõige parem lisada silmus motiivi keskele või korduse lõppu.

4 Vaata veel kord motiivi ning otsusta, millisest silmusest kordus algab. See võib olla esimene silmus paremast mustrikorduse joonest paremal või ükskõik kus kahe joone vahel. Kui mustrikordus on suur ja konkreetse keskosaga, kaalu selle asetamist töö keskele. 5 Märgi enne kuduma asumist üles oma arvutused ja töö loogiline käik. On lausa üllatav, kui kiiresti selle kõik võib unustada.


TRADITSIOONILISED KOEMUSTRID • SKANDINAAVIA

122

Kordus 32 s × 15 rida

2

Kordus 32 s × 15 rida

3

Kordus 32 s × 15 rida

3


SKANDINAAVIA • TRADITSIOONILISED KOEMUSTRID

Kordus 32 s × 15 rida

3

123


TRADITSIOONILISED KOEMUSTRID • LÄÄNE-EUROOPA

Kordus 28 s × 18 rida

2 Kordus 32 s × 18 rida

Kordus 56 s × 18 rida

158

9

3


LÄÄNE-EUROOPA • TRADITSIOONILISED KOEMUSTRID

Kordus 42 s × 36 rida

3

159


MAAILM MEIE ÜMBER • NÜÜDISAEGSED PILDIMOTIIVID

Maailm meie ümber

Kordus 10 s × 2 15 rida

Kordus 10 s × 3 15 rida

Kordus 10 s × 3 15 rida

Kordus 10 s × 5 15 rida

Kordus 10 s × 3 15 rida

Kordus 10 s × 4 15 rida

Kordus 10 s × 4 15 rida

Kordus 10 s × 5 15 rida

Kordus 10 s × 2 15 rida

Kordus 10 s × 5 15 rida

Kordus 10 s × 2 15 rida

Kordus 10 s × 4 15 rida

Kordus 10 s × 5 15 rida

Kordus 10 s × 4 15 rida

Kordus 10 s × 4 15 rida

253


NÜÜDISAEGSED PILDIMOTIIVID • LOOMAD, LINNUD JA PUTUKAD

Loomad, linnud ja putukad

Kordus 8 s + 12 s × 9 rida

260

8

Kordus 12 s × 10 rida

11

Kordus 13 s × 10 rida

Kordus 22 s × 10 rida

5

Kordus 13 s × 10 rida

Kordus 22 s × 11 rida

4

Kordus 4 s + 8 s + 9 s × 11 rida

3

5

Kordus 13 s × 10 rida 3

6


http://www.serk.ee/files/arhiiv/1000kudumismotiivi  

http://www.serk.ee/files/arhiiv/1000kudumismotiivi.pdf

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you