Page 1

ANKARA ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ 2016

FESTİVAL RAPORU

Bütün bireylerle engelli bireylerin bir arada oluşunu, göz bandı ve kulaklıkla empati kurulmasını beğendim. (Bir festival izleyicisi)


İÇİNDEKİLER Özet Genel bakış Etkinlik İzleyici Erişilebilirlik İletişim Görünürlük Gelecek öncelikleri Sponsor, partner ve destekçiler Festival ekibi

2 3 4 10 11 13 15 16 17 18


ÖZET Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 24 - 29 Mayıs 2016 tarihlerinde Puruli Kültür Sanat tarafından dördüncü kez gerçekleştirildi. Türkiye ve dünya sinemasının nitelikli ve güncel örnekleri Festival programında yer aldı ve izleyiciyle buluştu. Festival’in ilk yılından itibaren devam eden canlandırma atölyesi, bu yıl ikinci kez yapılan senaryo atölyesi ve Festival süresince gezilebilen “Erişiyorsam Varım! Fotoğraf Sergisi” Festival’in yan etkinlikleri olarak gerçekleşti. Film sonrası yapılan söyleşilerde ise izleyiciler, sorularını ve filmlerle ilgili görüşlerini yönetmen ve oyunculara yöneltme şansı buldular. Beş günlük etkinlik, Goethe-Institut Ankara ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda izleyiciyle buluştu. Açılış Töreni, Ödül Töreni, atölyeler, fotoğraf sergisi ve söyleşiler 3900’ün üzerinde izleyici tarafından takip edildi.

Festival, Türkiye ve dünyadan 12 sinema profesyonelini ağırladı. Konuklar; söyleşiler, tören ve atölyelerin parçası oldular.

Festival, engelli bireylerin toplumsal hayatta karşılaştıkları zorlukların ortadan kaldırılması gereğini gündeme taşıyarak, farkındalık oluşturma hedefine ulaştı.

2013 yılında “Bir arada film izlemek mümkün” sloganıyla yola çıkan Festival; sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile erişilebilir tören, gösterim, söyleşi, fotoğraf sergisi ve atölyelerle tüm sinemaseverlerin bir arada vakit geçirebildiği bir ortam yaratmayı başardı. AEFF’16 basın tarafından da takip edildi. Ulusal görsel ve yazılı basın organları Festival’e yer vererek, Festival’in önemini vurguladılar. Festival’in duyurusu, basının yanı sıra Festival’in sosyal medya hesapları aracılığıyla da sürdürüldü. Şehirdeki outdoor tanıtımlar, EGO otobüslerinde ve şehrin kalabalık noktalarında yer alan afişler ile bu duyurular desteklendi. 2


GENEL BAKIŞ Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Puruli Kültür Sanat tarafından yılda bir kez düzenlenecek bir etkinlik olarak tasarlandı ve 2013 yılında ilk kez gerçekleştirildi. Festival yönetmeni, genel koordinatör ve program yönetmeninin yanı sıra; asistanlar, sözleşmeli personel, gönüllü ekip ve yüklenicilerle birlikte 94 kişi Festival’de görev aldı. Gösterimler beş gün süresince Goethe-Institut Ankara ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda devam etti. Canlandırma Atölyesi ve Senaryo Atölyesi Ulucanlar Cezaevi Kampüsü’nde gerçekleştirildi. “Erişiyorsam Varım! Fotoğraf Sergisi” ise Goethe-Institut Ankara’da gezilebildi. “Duygular Canlanıyor” isimli canlandırma atölyesi, işitme engelli çocukların da katılımına uygun olarak canlandırma sanatçısı Işık Dikmen tarafından hazırlandı. Atölye katılımcıları, ürettikleri hikayeler ve yarattıkları karakterlerle kısa animasyon denemeleri yaptılar.

Herkes İçin Senaryo Atölyesi, görme ya da işitme engeline sahip bireylerin de katılımına uygun olarak sinema eleştirmeni ve senarist Ceyda Aşar tarafından hazırlandı. Katılımcılar, hikaye anlatmaya dair temel bilgiler edindiler, filmlerden örneklerle bu bilgileri pekiştirerek, yazma alıştırmaları yaptılar. İsveç ve Türkiye’den 22 engelli bireyin portrelerinden oluşan Erişiyorsam Varım! Fotoğraf Sergisi ise şehrin en merkezi konumu olan Kızılay’da bulunan işlek kültür merkezlerinden birinde Goethe-Institut Ankara’da, bir hafta boyunca gezildi. Ziyaretçiler, sergi alanında edindikleri kulaklıklar ile sergiyi sesli betimlemeli olarak da gezebildiler.

AEFF’16 programında 27 film izleyiciyle buluştu. Programdaki filmler, Goethe-Institut Ankara ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda toplam 45 seansta gösterildi. Festival, bu büyüklükteki bir organizasyonun engelli bireylere ulaşabilmesini sağlayacak altyapıyı kurmak için gerekli kaynağı yaratmakta zorlandı. Festival; ana sponsor, bölüm sponsorluğu ve ulaşım sponsorluğu destekleri olmadan gerçekleşti. Festival için gerekli kaynak, STK’lar, yabancı misyon temsilcilikleri ve kültür merkezleri tarafından sağlandı.

Festival’in çocuklar için ayırdığı 10:00 seanslarında, çeşitli okullardan 800’e yakın çocuk 10 seansta kendileri için seçilmiş 4 filmi sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazılı kopyalardan takip etti.

3


ETKİNLİK AÇI LI Ş TÖ R ENİ Festival’in Açılış Töreni 24 Mayıs Salı günü 20:00’de Opera Sahnesi’nde başladı. Tören’in sunuculuğunu Levent Kol, işaret dili çevirisini Oya Tanyeri, sesli betimlemesini Çiğdem Banu Yeşilırmak üstlendi. Törende yabancı konuklar için simultane İngilizce tercüme de yapıldı. Festival, Festival Yönetmeni Emrah Kalan’ın yaptığı konuşmayla açıldı. Tören’de, Emrah Kalan’ın yanı sıra, Festival Danışmanı ve Sesli Betimleme Derneği Başkanı Kenan Önalan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu siyasi İşler Müsteşarı Vincent-Guillaume Poupeau ve Festival’in Ana Destekçisi Açık Toplum Vakfı adına Ayşegül Şahinkaya söz aldı. A.B.D. Büyükelçiliği’nden Kültür Ateşesi Katherine van de Vate, Ukrayna Büyükelçiliği’nden Büyükelçi Asistanı Yevgeniya Gaber, Belarus Büyükelçiliği’nden Baş Katip Vladimir Solovyev, Kabile(Plemya) filminin

ödüllü oyuncusu Yana Novikova da töreni izleyenler arasındaydı. Yana Novikova, Açılış Töreni'nde sahneye çıkarak işaret dili çevirmenleri aracılığıyla duygu ve düşüncelerini ifade etti; Kabile filmindeki oyunculuk deneyimini konuklarla paylaştı. Törene engellilik alanında faaliyet gösteren çok sayıda STK temsilcisi de katıldı. Protokol ve salonun bir kısmının göz bandı takarak sesli betimleme ile takip ettiği töreni yirmiye yakın basın mensubu takip etti. Tören, Festival’in açılış filmi Almanya yapımı Hediye / The Present filminin sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı eklenmiş kopyasından yapılan gösterimi ile sona erdi.

4


GÖ S TE R İM P RO GR A M I AEFF’16 programında 27 film sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile izleyiciye sunuldu. Görme ya da işitme engeli bulunmayan sinemaseverler de filmleri orijinal dil ve sesleriyle takip edebildiler. Türkiye ve dünya sinemasının güncel ve öne çıkan örnekleriyle birlikte sinemanın klasikleri arasında sayılan yapıtların bir arada sunulduğu program izleyicilerden ve sinema eleştirmenlerinden övgü aldı. Sinemaseverler doldurdukları anketlerde ve Festival görevlileriyle yaptıkları sohbetlerde bu beğenilerini sıklıkla belirttiler.

Engelsiz Yarışma başlığı altında 2015 yapımı 5 yerli film izleyiciyle buluştu. Dünya sinemasından öne çıkan yapımların yer aldığı Dünyadan bölümünde 3, engellilik temalı filmlerin yer aldığı Engel Tanımayan Filmler bölümünde 5, Türkiye sinemasının yakın dönemde ses getiren yapımlarının yer aldığı Türkiye Sineması bölümünde 2, sinema klasiklerinin yer aldığı Sinema Tarihinden bölümünde 1, kısa filmlerden oluşan Uzun Lafın Kısası bölümünde 7, Çocuklar İçin bölümünde ise 4 film gösterildi.

5


S ÖYLE Ş İ LE R Ankara Engelsiz Filmler Festivali 2016 programında Engelsiz Yarışma kapsamında gösterilen filmlerden Kar Korsanları’nın yönetmeni Faruk Hacıhafızoğlu ile oyuncusu Arda İlkin Parlak filmin her iki gösteriminin ardından izleyicilerle söyleşti. Yarışma kapsamındaki bir diğer film, Mustang’in yapımcısı Mine Vargı filmlerin gösterimleri sonrası izleyicilerin sorularını yanıtladı. Engel Tanımayan Filmler bölümünde yer alan Kabile (Plemya) filminin oyuncusu Yana Novikova ile Yüzde 12.29 filminin yönetmeni Oktay Altunnar ve oyuncusu Handan Sivri filmlerinin gösterimleri sonrası izleyicilerle bir araya geldi.

6


ATÖLY E LE R Canlandırma sanatçısı Işık Dikmen tarafından gerçekleştirilen atölyeye 7 öğrenci katıldı. Duygular Canlanıyor Atölyesi’nde çocuklar çeşitli malzemeler kullanarak stop-motion tekniğiyle kendi canlandırma film denemelerini yaptılar. Sinema eleştirmeni ve senarist Ceyda Aşar’ın eğitmenliğini yaptığı Herkes İçin Senaryo Atölyesi’nde tüm meraklılara, klasik anlatı yapısı hakkında teorik bilgiler aktarıldı. Filmlerden sahneler yorumlanarak çeşitli yazma alıştırmaları yapıldı.

7


FOTOĞR A F S ERG İS İ

OTİ Z M DOST U G Ö S T ERİ M

22 bireyin portrelerinden oluşan fotoğraf sergisi, İsveç ve Türkiye’de engelli bireylerin toplumsal hayat içinde karşılaştıkları zorluklar ve bu zorlukları ortadan kaldırmak için yapılması gereken düzenlemelere odaklandı. Şehrin en merkezi konumunda bulunan, işlek kültür merkezlerinden birinde, Goethe-Institut Ankara’da açılan sergi, 23 - 30 Mayıs tarihleri arasında gezildi. İsteyen ziyaretçilerin de fotoğrafları çekildi ve ziyaretçiler, sergi hakkında hissettiklerini, serginin düşündürdüklerini bu fotoğrafların altına not ederek, sergi alanında bulunan duvarda paylaştılar.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nin ilk kez 2015 yılında gerçekleştirdiği Otizm Dostu Gösterim’de bu yıl Küçük Prens (Le Petit Prince) adlı canlandırma film gösterildi. Bu özel gösterim loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gerçekleştirildi. Seans öncesi herhangi bir tanıtım filmi ya da reklam gösterilmedi; seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabildiler ve salonda diledikleri gibi hareket edebildiler. Böylece öğrenme güçlüğü ya da duyusal problemler yaşayan çocuklar ve yakınları birlikte film izleyebildiler.

Erişiyorsam Varım! Fotoğraf Sergisi; Swedish Institute, İsveç Konsolosluğu, Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi ve Engelli Kadın Derneği’nin iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Gösterime Ankara Lions Klübü Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, Çankaya Belediyesi Özel Öğrenciler Grubu ve Özel Uğur Öğretim Okulu'ndan 160 öğrenci katıldı.

8


Ö D ÜL TÖR E Nİ Festival’in 29 Mayıs Pazar gecesi Opera Sahnesi’nde gerçekleşen Ödül Töreni’nde Engelsiz Yarışma’da ödüle değer bulunan yapımlar açıklandı ve ödüller sahiplerini buldu. Levent Kol’un sunduğu, Hayrettin Baydın’ın işaret dili çevirisini üstlendiği ve Çiğdem Banu Yeşilırmak’ın sesli betimlemesini gerçekleştirdiği Tören’de 5 gün süresince Festival’de yaşananlar izlenildi ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve Seyirci Özel Ödülü sahipleri açıklandı. Oyuncu Tansu Biçer, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan ve yazar Gündüz Vassaf'tan oluşan Engelsiz Yarışma jürisi; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahiplerini belirledi. Festival seyircileri ise yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılan pusulalar ile oylayarak Seyirci Özel Ödülü'nü belirlediler.

Engelsiz Yarışma ödülleri, Festival Yönetmeni Emrah Kalan, sinema yazarı Esin Küçüktepepınar ve sinema yazarı ve jüri üyesi Cüneyt Cebeneoyan tarafından takdim edildi. Engelsiz Yarışma'da En İyi Film Ödülü’nün sahibi Sarmaşık oldu. En İyi Yönetmen Ödülü’ne Tolga Karaçelik (Sarmaşık), En İyi Senaryo Ödülü’ne ise Faruk Hacıhafızoğlu (Kar Korsanları) değer bulundu. İzleyicilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü ise Deniz Gamze Ergüven'in yönettiği Mustang filminin oldu. Gecenin bitiminde Salyangoz Adımı adlı kısa film, sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile konukların beğenisine sunuldu. 9


İZLEYİCİ Festival; beş gün süresince gerçekleşen gösterimler, törenler, senaryo ve canlandırma atölyeleriyle 3900 kişinin doğrudan katıldığı bir etkinlik oldu. Toplam salon kapasitesinin, izleyici sayısına oranı ise % 20 olarak belirlendi.

100 90 80

%3.5

70

Festival hakkında görüş ve önerilerin sorulduğu ankete 84 izleyici katıldı. Ankete katılan izleyicilerin %12’si görme, işitme ve bedensel engellerden birine sahip olduğunu belirtti. Bir engeli bulunan izleyicilerin %90’ı, Festival’deki düzenlemelerin yeterli olduğu yönünde cevap verdi.

60

Ankete katılan Festival izleyicilerinin; % 15,5’i 18 yaşının altında, % 33,3’i 19-25 yaş aralığında, %23,8’si 26-40 yaş aralığında, %23,8’i 41-60 yaş aralığında ve % 3,5’i 60 yaşın üzerinde olduğunu belirtti.

10

Ankete katılanların %19’u önceki yıllarda Festival’e katıldıklarını belirttiler.

+60 YAŞ

50

%15.5 -18 YAŞ

%23.8

90%

41-60 YAŞ

40 30 %33.3

20

19-25 YAŞ

10%

0 EVET

%23.8 26-40 YAŞ

HAYIR

GE R E KS İN İMİN İZE YÖ N E L İ K U YGU L AMAL AR YE TE R Lİ M İ Y D İ ?

H A N G I YA Ş G RUBUN DA S I N I Z ?

İ Z LE Y İ C İ Y O R UM L A R I Herkesin her şeye rağmen bir arada olması güzel, teşekkürler.(Hüseyin Onur İpek) Film seçkisi kaliteli ve zengin. Ayrıca sergi ve yorum köşesi fikri güzel. Seçki kitapçığının ücretsiz sunulması da ayrı iyi. Emeğiniz için teşekkürler. (İsminin açıklanmasını istemeyen bir izleyici) Sinemalarda izlemekten zevk aldığımız filmleri sinema ortamında tekrar ve çocuğumla izleyebilme imkanının sağlanmasını, ortamını, ulaşabilme kolaylığını, ücretsiz gösterim imkanını beğendim. (Gülşen Yüce Bayraktaroğlu)

Çeviriler gayet güzel olmuş. Bu fırsatı verdiğiniz için mutlu oldum. Engellilerimiz için daha çeşitli filmler olmasını istiyorum. (Nihal Alçıkaya) İşaret dili çevirmenini, sesli betimlemeyi, çalışanların güler yüzlülüğünü sevdim. (Eda Arslan) Böyle nitelikli filmleri izleme fırsatı buldum. Duyarlı insanların varlığı mutlu etti. (Yasemin Akkuş)

10


ERİŞİLEBİLİRLİK ME K ANL AR Herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu ilkesiyle yola çıkan AEFF’nin temel hedefleri; engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların sağlanmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak ve bir engele sahip olsun ya da olmasın, toplumsal hayat içerisinde herkesin bir arada olabileceğini, kültürel olanaklardan eşit biçimde faydalanabileceğini göstermektir.

Kızılay’da bulunan Goethe-Institut Ankara ve Ulus’ta yer alan Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu merkezi konumları ile şehrin farklı noktalarında yaşayan izleyicilerin Festival’e katılmasını kolaylaştırdı. Her iki salon da ortopedik engelli bireylerin erişimine uygun mekanlardı. Salonlarda 10’ar adet tekerlekli sandalye yeri mevcuttu. Her iki mekan engelli tuvaleti altyapısına sahipti. Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda engelli araçları için ayrılmış park yeri de mevcuttu. Her iki salonda kurulan telsiz kulaklık sistemiyle, görme engeli olan bireylerin filmleri takip edebilmeleri sağlandı. Ulucanlar Cezaevi Müzesi kampüsü Canlandırma Atölyesi’nin ve Senaryo Atölyesi’nin tüm ihtiyaçlarına cevap verdi.

11


S E S Lİ B ET İM LEM E Görme engelli bireylerin filmlerdeki karakter, olay ve hareketleri anlayabilmelerini sağlamak için bu öğeler yazılı olarak betimlendi ve mümkün olduğunca sadeleştirildi. Filmdeki bir diyalog veya önemli bir sesin üzerine gelmeyecek şekilde senkronlanarak seslendirildi. Açılış Töreni ve Ödül Töreni de sesli betimlenerek görme engelli konukların salonda yaşananları anlayabilmeleri sağlandı. Festival kapsamında gerçekleşen Erişiyorsam Varım! Fotoğraf Sergisi de Festival standından dağıtılan kulaklıklar aracılığıyla sesli betimleme ile takip edilebildi.

D iğer eriş ilebilirlik hizme tl er i Tüm Festival stantları ve mekanlarda işaret dili bilen bir görevli bulundu.

İ Ş AR ET D İ L İ

Stant görevlileri engelli bireylerle iletişim kurma becerisine sahip kişiler arasından seçildi.

Filmlerdeki diyaloglar işaret dili çevirmeni tarafından Türkçe işaret dili ile görselleştirildi ve senkronlanarak filmlerin sağ alt köşesine yerleştirildi.

Açılış Töreni İngilizce’ye çevrildi ve yabancı konukların töreni takip etmeleri sağlandı.

Film ekipleriyle yapılan söyleşiler, canlandırma atölyesi, senaryo atölyesi ve törenler işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirildi.

Tüm gösterimlere, atölyelere, festival katalog ve izlencesine ücretsiz olarak erişildi.

AYR I NTI LI A LT YA ZI

Festival'in genel basın bülteni, işaret dili ve sesli betimlemenin eşlik ettiği bir video-bülten haline getirilerek sosyal medya ve websitesinden paylaşıldı.

Filmlerde yer alan diyaloglar ve önemli ses öğeleri metinleştirildi. Bu seslerin duyulduğu anlara göre senkronlanarak filmlere yerleştirildi.

Festival izlencesi, göremeyenler için word formatında hazırlanarak sosyal medya ve websitesinden paylaşıldı.

12


İLETİŞİM Festival, çeşitli mecralarda yer aldı ve geniş bir kitleye ulaştı.

Festival’in, iki aylık kampanya süresince FB hesabından yapılan paylaşımlar 220.000 kişiye ulaştı.

1000 adet basılan Festival afişi şehirdeki işlek noktalara ve üniversitelere asıldı. Festival’in gösterim programı, 5000 adet basılarak, Festival’in iki hafta öncesinde kültür merkezleri, kitabevleri, ilgili sivil toplum kuruluşları, kafeler ve benzeri mekanlara dağıtıldı. Programda yer alan filmler ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilginin yer aldığı, 1000 adet basılan Festival kataloğuna izleyiciler tüm Festival boyunca ücretsiz olarak erişti.

Festival, şehrin merkezi noktalarında ve üniversite kampüslerinde billboard, CLP, megalight vb. mecralarda da yer aldı.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nin sosyal medya kampanyası, deneyimli ve profesyonel bir ekip tarafından yürütüldü. Facebook ve Twitter platformlarında gerçekleşen kampanya sonrasında, Festival’in Facebook sayfası 8600 beğeniyi aştı. Twitter’daki takipçi sayısı ise 2000’i aştı.

Festival’e ait 20 adet CLP tanıtım 17 - 31 Mayıs tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi kampüslerinde yer aldı.

15 adet ADML (Megalight) 17 - 31 Mayıs tarihleri arasında Atatürk Bulvarı, Tunalı Hilmi Caddesi, Talatpaşa Bulvarı, Kurtuluş Meydanı, İstanbul Yolu Çiftlik Kavşağı gibi noktalarda yer aldı. Festival afişi, 100 adet EGO otobüsü içerisindeki panoda 17-24 Mayıs tarihleri arasında yer aldı. Festival görseli, Esenboğa Havalimanı iç hatlar geliş ve dış hatlar geliş terminallerinde yer alan dev panolarda 15 - 29 Mayıs tarihleri arasında 15 gün yer aldı.

25 adet Festival billboardu ise 17 -24 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir Yolu, Turan Güneş Bulvarı, Necatibey Caddesi, Çankırı Caddesi, Yenimahalle Metro İstasyonu, Başkent Bulvarı gibi şehrin işlek noktalarında yer aldı.

13


İ LET İ Ş İ M Ç A L IŞ M A L A RI Festival programının dağıtımı Festival afişlerinin şehirdeki işlek mekanlara asılması (50 x 70 cm) Festival kataloğunun dağıtımı (96 sayfa, renkli) Engelli dernek ve federasyonlarına mail yoluyla bilgilendirme Festival web sitesi Festival Facebook, Twitter, Vimeo, Flickr hesapları Kültür sanat muhabirleri ve sinema yazarlarına doğrudan mail ile bilgilendirme Outdoor tanıtım mecraları TV, radyo programlarına doğrudan katılım Gazete ve dergi röportajları TV, radyo, gazete, dergi, ve web sitelerinde teaser, spot, ilan ve banner yayımlanması Yurtdışındaki partner festivallerle katalog ilanı ve banner değiş tokuşu

14


GÖRÜNÜRLÜK Festival, hazırlanan tanıtım filmi, TV&Radyo programları, ilanlar, radyo spotu ve banner ile yazılı ve görsel medyada duyuruldu.* TV Tanıtım Filmi NTV, 1 PT / 1 OPT (23 - 29 Mayıs) Radyo Spotu JoyTürk, günde 4 spot (19 - 29 Mayıs) Radio Mydonose, günde 4 spot (19 - 29 Mayıs) Radyo Bilkent, günde 4 spot (19 - 29 Mayıs) Radyo Vizyon, günde 4 spot (19 - 29 Mayıs) Gazete İlanları Agos, 13,5 x16 cm, Siyah&Beyaz (6,13, 20, 27 Mayıs) Akşam, 14,2 x 20 cm, Renkli (24, 25, 26 Mayıs) Birgün, 14,2 x 20 cm, Renkli (21, 22, 23, 24 Mayıs) Evrensel, 13 x 18,5 cm, Siyah&Beyaz (21, 22, 24, 25 Mayıs) Solfasol, 5 x 6,5 cm, Renkli (Mayıs)

D e rg i İ l an la rı Altyazı, Tam sayfa, Renkli (Mayıs) Ankara Life, Tam sayfa, Renkli (Mayıs) Arkadaş Kültür Sanat, Tam sayfa, Renkli (Mayıs) Gaia Dergi, Tam sayfa, Renkli (Mayıs) Kültür Sanat Haritası, Tam sayfa, Renkli (Mayıs) MAG, Tam sayfa, Renkli, Renkli (Mayıs)

Web Banner startv.com.tr (10 - 29 Mayıs) agos.com.tr (19 - 29 Mayıs) solfasol.com.tr (19 - 29 Mayıs) ankaralife.com.tr (19 - 29 Mayıs) gaiadergi.com (19 - 29 Mayıs) kultursanatharitasi.com (19 - 29 Mayıs) magdergi.com (19 - 29 Mayıs) ab-ilan.com (19 - 29 Mayıs) bianet.org (19 - 29 Mayıs) eksisinema.com (19 - 29 Mayıs) filmhafizasi.com (19 - 29 Mayıs) medyascope.tv (25 - 29 Mayıs) populersinema.com (19 - 29 Mayıs) sadibey.com (19 - 29 Mayıs) karnaval.com (19 - 29 Mayıs) radyovizyon.com.tr (19 - 29 Mayıs)

TV Kanal B, Günce (19 Nisan) Kanal B, Günce (27 Nisan) Haber Türk, Gün Başlıyor (26 Mayıs) Kanal B, Günce (21 Mayıs) Kanal B, Biz Bize (23 Mayıs) Kanal B, Günce (23 Mayıs) Kanal B, Kültür Sanat (24 Mayıs) TRT Haber, İşitme Engelliler için Haber Bülteni (30 Mayıs) TRT Haber, Haberler (31 Mayıs)

* Festival’in basındaki görünürlüğü ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi, Ankara Engelsiz Filmler Festivali 2016 Medya Raporu’nda bulabilirsiniz.

15


GELECEK ÖNCELİKLERİ 2016 yılında dördüncü kez gerçekleşen Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde bu güne dek edindiğimiz tecrübe ve izleyicilerimizden, danışmanlarımızdan, Festival’de misafir ettiğimiz sinemacılardan ve partnerlerimizden aldığımız geri dönüşler Festival’in ileriki yıllardaki rotasını çizerken temel kaynağımız oluyor. Deneyimlerimiz, aldığımız eleştiri ve önerilerle önümüzdeki yıllar için önceliklerimiz: Bu yıl, hem Festival’i destekleyen kurumlar ve Festival’de ağırladığımız sinemacılar, hem de Festival’in sosyal medya hesaplarına mesajlar gönderen izleyiciler sıklıkla Festival’in daha çok şehirde gerçekleşmesi, “gezici” bir etkinlik olarak yapılması gerektiğini vurguladılar. Aslında daha seyrek de olsa ilk yıldan itibaren aldığımız bu çağrıyı değerlendirmiş ve başka şehirlere seyahat etmeden önce Festival’in Ankara’da sürekliliğini sağlamayı öncelik olarak belirlemiştik. Erişilebilirlik uygulamaları hazırlanmış filmleri “Engelsiz Filmler Kütüphanesi” adı altında derleyerek diğer şehirlerdeki etkinliklerle / festivallerle paylaşıyorduk. Bu yıl, Festival’in gördüğü ilgi ve gelen taleplerin artması karşısında Festival’i 2017 yılında, Ankara haricinde, en azından bir şehirde daha gerçekleştirmeyi bir hedef olarak belirledik.

Festival’e ait tüm materyaller erişilebilir hale getirilmeli. Katalog, izlence ve afişin braille uygulamaları için gerekli kaynak yaratılmalı. Canlandırma Atölyesi ve Senaryo Atölyesi gibi katılımın sınırlı olduğu etkinliklerin yanı sıra, bu yıl gerçekleştirilen fotoğraf sergisi gibi herkese açık yan etkinlikler tekrarlanmalı. Dünyada benzer festival ve etkinlikleri takip etmeye devam edilmeli, Ankara Engelsiz Filmler Festivali’ne adapte edilebilecek uygulamalar araştırılmalı. Festival’de gösterilen filmler, yıl içinde farklı etkinliklerde gösterilerek daha fazla engelli bireye ulaşmalı. Bunun için hali hazırda işler olan Engelsiz Filmler Kütüphanesi projesini geliştirmeye devam edilmeli. Orta vadede engelli bireylerin yıl boyu güncel sinemaya erişim sağlayabilecekleri tamamen engelsiz bir gösterim merkezi oluşturulmalı.

Festival’de daha fazla sinemacı ağırlanarak, izleyicilerin daha çok sinema profesyoneli ile teması sağlanmalı.

16 13


SPONSOR, PARTNER VE DESTEKÇİLER A i l e ve S o sya l Polit ika la r B a kanlığı

Medya S pons orları

Himayesinde

NTV, Star TV, Agos, Akşam, Birgün, Evrensel, Solfasol, Ankara Life, Arkadaş Kültür Sanat, Gaia Dergi, Kültür Sanat Haritası, MAG, ab-ilan.com, bianet.org, eksisinema.com, filmhafizasi.org, medyascope.tv, populersinema.com, sadibey.com, Joy Türk, karnaval.com, Radyo Bilkent, Radyo Vizyon

K ü l t ü r ve Turizm Ba ka nlığ ı Katkılarıyla

A ç ı k To pl um Va kfı Festival Ana Destekçisi

Tan ı t ı m S po nso rla rı Outbox, Portline, Ströer Kentvizyon, Üniversite Medya

Fe st ival S p o nso rla rı Altındağ Belediyesi, 26-45 Yapım, Interpress, Ka Atölye, MNG Kargo, Moiré Productions, Notte Otel, Sesli Betimleme Derneği

D e ğ e rl i İ şb irlikle ri İle Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, ABD Büyükelçiliği, British Council, Institut Français, Goethe-Institut Ankara, İsveç Başkonsolosluğu, Swedish Institute

Mekan S pons orları Fige Restoran, Kalender Zebra, Soul Pub, Varuna Gezgin

Film Şirketleri Bir Film, Calinos Films, Fabula Films, Filmakademie Baden-Württemberg, Icarus Factory, İmaj Entertainment, Karaçelik Film, Kars Film, Kurmaca Film, Liman Film, Mantaray Film, Medyavizyon, MovieTürk, Odafilm, Prolog Film

Partner Fes tival Bosifest, Festival Inclus

17


FESTİVAL EKİBİ Fe st ival Yöne t m e ni

G ös terim Koordinas yonu

Emrah Kalan

Burak Taylan Yılmaz, Gürkan Büyükturan

G e n e l Ko o rd ina tör

D ökümantas yon

Kıvanç Yalçıner

Video Kayıt: 26-45 Yapım Fotoğraf Kayıt: Ka Fotoğraf Geliştirme Atölyesi

P ro g ram ve B a sın Koord ina tör ü Ezgi Yalınalp

Fes tival G önüllüleri

A si stan Umut Mert Gürses

Bedirhan İlik, Burak Gökşen, Ceyda Tanılkan, Deniz Kılıç, Dilan Beyseferoğulları, Elçin Ekemen, Hilal Pehlivanoğlu, İrem Çolak, Zeynep Illım Yılmaz

D an ı şm an l a r

S os yal Medya Yönetimi

Claire Özel, Eray Görgülü, Ersan Ocak, Kenan Önalan, Olgun Yılmaz

Medya Gaga

Can l an dı r ma A tölye si

Sunucu: Levent Kol İşaret Dili Çevirmeni: Hayrettin Baydın, Oya Tanyeri Sesli Betimleme: Çiğdem Banu Yeşilırmak

Işık Dikmen

S e n ar yo A tölye si

Törenler

S es l i B eti ml eme, İ ş aret D i l i , Ayr ı n tı l ı Al tyaz ı Sesli Betimleme Derneği Aynur Kolivar Çelebi, Ayşe Gündağ, Ayşegül Kalkan, Ayşegül Uçar, Barış Bölükbaşı, Bedisa Eloğlu, Beliz Coşar, Berrak Fırat, Bülent Temur, Çağıl Doğan, Çağrı Doğan, Çiğdem, Banu Yeşilırmak, Deniz Özgür Türk, Derya Kuvezi, Dolunay Ünal, Ece Naz Batmaz, Emine Berre Gümüş, Emine Kolivar, Emre Çırak, Ertan Laçinkaya, Fatih Kolivar, Fatih Korgan, Ferda Tezcan, Ferda Tezcan, Fulya Akbaba, Gökberk Yılmaz, Gülay Yılmaz, Gülşen Bölükbaşı, Hasan Dikyuva, Hasan Hüseyin Korkmaz, Hatice Başpınar, Havva Faydalı, İlker Uykal, Koray Üstündağ, Melek Aşık, Miliza Koçak, Murat Çağlar Özçelik, Müjde Kolçak, Nazlı Düşmez, Nezahat Şalkamcı, Nuray Ünal, Onur Erbil, Oya Tanyeri, Reyhan Üzülmez, Samet Demirtaş, Selman Gündağ, Songül Tuncali, Tugay Çiftçi, Ünsal Çoşar, Volkan Kurt, Vugar Abdurahimov, Zerrin Yılmaz, Zeynep Bulut

Ceyda Aşar

S an at Yö n et m e ni - G ra fi k Ta sarım Alper Yıldırım, Ege Alper

Fe st ival Ta nıt ım Film i Yönetmen: Alper Yıldırım, Ege Alper Seslendiren: Yekta Kopan Müzik: Enis Çakar (Vadi Sound Library)

18


www.engelsizfestival.com facebook.com/engelsizfestival twitter.com/engelsizff www.puruli.co

AEFF 2016 - Festival raporu  
AEFF 2016 - Festival raporu  
Advertisement