__MAIN_TEXT__

Page 1

PINIAVOS VIEŠŲJŲ ERDVIŲ VIZIJA Aiškinamasis raštas


Panevėžio rajono savivaldybės administracija siekia atnaujinti Piniavos gyvenvietės viešąsias erdves. Tikslas rengiant viešųjų erdvių viziją yra pasiūlyti sprendinius stiprinančius Piniavos identitetą, gerinančius gyvenamosios aplinkos kokybę, sukuriančius naujus traukos objektus ir naujas erdves, skatinančias gyventojus susitikti, ilsėtis ir bendrauti. Šiame aiškinamajame rašte yra pristatoma Piniavos viešųjų erdvių vizija, pagal kurios dalį sprendinių vėliau bus rengiamas techninis projektas. Projektą Panevėžio rajono savivaldybės užsakymu rengia MB „Pupa – strateginė urbanistika“.

Piniava

Panevėžys


o

vu

Piniava A10

Skynimai

Piniavos gyvenvietės ortofoto

4

Tičkūnai


PINIAVA - PANEVĖŽIO RAJONO GYVENVIETĖ

Skulptūros prie kelio, matomos atvykstant ir važiuojant pro Piniavą

Pėsčiųjų tiltas per upę

Lėvens upės krantinės

Sporto aikštynų zona prie upės, gyventojų bendruomenės sklype

Piniavos gatvės: Lėvens gatvė

Pilies gatvė

5


6

Pagrindiniai įvažiavimai į Piniavą ir gyvenvietės gatvių tinklas

Erdvinė struktūra ir urbanizuotos teritorijos

Gamtinė aplinka: Piniavą supa miškas ir Lėvens upė

Traukos objektai, pagrindinės viešosios erdvės ir viską jungiančios gatvės


PINIAVOS ERDVINĖ STRUKTŪRA

Piniava - tai Panevėžio rajono gyvenvietė, esanti tik 10 minučių automobiliu nuo Panevėžio centro. Gyvenvietė tai 66 hektarų maža-aukščių gyvenamųjų namų urbanizuota teritorija, apsupta miško, besiribojanti su Lėvens upe ir keliu. 2011 metų gyventojų surašymo duomenimis Piniavoje yra 1100 gyventojų, iš jų 150 vaikų, 760 gyventojų nuo 15 iki 64 metų amžiaus ir 190 senjorų. Visi jie gyvena 350-yje būstų, kurių daugiausiai yra privatūs gyvenamieji namai (230). Taip pat čia yra 100 butų daugiabučiuose ir 20 butų dvibučiuose namuose. Piniavą su Panevėžiu jungiantis A10 kelias yra tarptautinės E67 magistralės dalis. Jos atkarpa Via Baltica yra svarbiausias Baltijos šalių transporto ir tarptautinių reisų koridorius. Tad Piniava yra lengvai pasiekiam ne tik rajono, bet ir šalies, ir regiono masteliu. Pro Piniavą 1989 metais ėjo Baltijos kelias. Jam pažymėti prie kelio yra įrengtas paminklinis akmuo. Keturi pagrindiniai įvažiavimai veda iš A10 kelio į Piniavą. Pati gyvenvietės gatvių struktūra yra aiški, suformuota iš stačiai besikertančių gatvių tinklo . Beveik visos gatvės yra asfaltuotos, tačiau labai trūksta pėsčiųjų ir dviračių takų. Šaligatviai yra įrengti vos keliose atkarpose. Du tiltai, pėsčiųjų ir kabantis beždžionių, jungia Piniavą su kitu Lėvens upės krantu. Piniava yra įsikūrusi išskirtinėje gamtinėje aplinkoje - prie upės ir miško. Piniavos miškas riboja gyvenvietę iš vakarų pusės, o upė Lėvuo yra didelis Piniavos privalumas, svarbi rekreacinė erdvė, ženkliai gerinanti miestelio gyvenimo kokybę. Lėvuo taip pat traukia ilsėtis Panevėžio miesto bei rajono gyventojus, bei yra svarbi šiaurės Lietuvos rekreacinė upė. Panevėžio rajono bendrajame plane Piniava įvardijama kaip pagrindinė poilsio vieta. Lėvens upėje numatoma vandens turizmo trasa su poilsio aikštelė Piniavoje. Taip pat gyvenvietėje numatomas paslaugų ir turizmo centras. Piniavoje yra nemažai traukos objektų, visuomeninių ir komercinių įstaigų. Tai mokykla, vaikų darželis ir biblioteka viename, bendruomenės namai ir paštas, Klemento Sakalausko muziejus, globos namai „Vilties namai“, kavinės „Pas Katiną“, „Berželis“ bei alaus darykla „Piniavos alus“, turinti kulinarinio paveldo ženklą. Pagrindinės Piniavos viešosios erdvės tai poilsio, sporto, žaidimų ir rekreacinė zona prie upės bei atvira, reprezentatyvi erdvė prie kelio ir Kelmynės gatvės. Piniavoje, kaip ir kituose nedideliuose miesteliuose, gatvė yra svarbi viešoji erdvė, kurioje net tik vaikščiojama bet ir susitinka kaimynai, žaidžia vaikai. Kitos viešosios erdvės tai daugiabučių namų kiemai, mokyklos prieigos, tuščias sklypas prie buvusio vandens bokšto, Lėvens krantinės ir beždžionių tiltas.

7


Akimirkos iš susitikimo ir kūrybinių dirbtuvių su piniaviečiais bendruomenės namuose 2016 metai gegužės mėnesį

8


KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS SU BENDRUOMENE

Piniaviečiai yra ir bus pagrindiniai viešųjų erdvių naudotojai. Todėl gyventojų nuomonės išklausymas ir įtraukimas į projektavimo procesą yra itin svarbus. Siekiant išgryninti Piniavos viešųjų erdvių vystymo prioritetus bei parengti viešųjų erdvių atnaujinimo variantus, 2016 metų gegužės 28 dieną buvo surengtos kūrybinės dirbtuvės. Kūrybinių dirbtuvių metu bendruomenės atstovai kartu su architektais grupėse kūrė eskizus bei diskutavo, kurias Piniavos viešąsias erdves atnaujinti reikia pirmiausiai, kurios erdvės yra mėgstamiausios gyventojų, ko trūksta atskiroms gyventojų grupėms (vaikams, senjorams, jaunimui), kurios erdvės geriausiai reprezentuoja Piniavą ir kaip viešosios erdvės gali stiprinti Piniavos unikalumą. Diskusijų metu paaiškėjo, kad Piniavoje gyventojų mėgstamos ir naudojamos yra dvi pagrindinės erdvės - tai sporto, poilsio ir renginių zona prie upės bei renginių zona ir žymiųjų šiaudinių skulptūrų vieta tuščiame sklype prie kelio. Šioje vietoje prie kelio gyventojai norėtų, jog atsirastų ženklas, simbolis ar akcentas simbolizuojantis ir pristatantis Piniavą. Čia kasmet yra puošiame kalėdinė eglutė, todėl reikia numatyti vietą ir jai. Taip pat, piniaviečiai mano, jog čia trūksta žaidimų erdvės vaikams bei poilsio zonos vyresniems. Gyventojų ypač mėgstamoje ir aktyviai naudojamoje zonoje prie upės jau yra įrengtos kelios sporto ir žaidimų aikštelės, bet jų norėtųsi daugiau ir įvairių, taip pat čia trūksta lauko treniruoklių, žaidimų mažiausiems vaikams, reikia sutvarkyti prieigas prie vandens, trūksta paplūdimio, scenos renginiams, apšvietimo. Piniavoje visos gatvės yra asfaltuotos, tačiau čia trūksta pėsčiųjų takų. Gyventojai akcentavo, kad ypač svarbu yra įrengi saugius ir apšviestus takus vaikams einantiems į mokyklą-darželį. Taip pat ir suaugusiems norėtųsi pėsčiųjų ir dviračių takų - maršrutų, kuriais būtų galima pasivaikščioti vakarais. Abi kūrybinių dirbtuvių darbo grupės piešė vienokius ar kitokius Piniavos pėsčiųjų takus, žiedus. Šios bei daugybė kitų idėjų buvo išsakytos susitikimo metu ir tapo atspirties tašku rengiant Piniavos viešųjų erdvių viziją.

9


10


PINIAVOS VIEŠŲJŲ ERDVIŲ VIZIJA

Pagrindinėse Piniavos viešosiose erdvėse yra įrengiamos naujos daugiafunkcės struktūros, traukiančios piniaviečius ilsėtis, žaisti, susitikti. Tuo pačiu jos žymi ir kuria erdvę. Prie Lėvens upės yra projektuojamas krantinės parkas. Tai rekreacinė ir aktyvaus poilsio zona, kurios ašis - bendruomenės tiltas-terasa. Atvirame sklype prie kelio yra formuojama Piniavos aikštė. Tai reprezentatyvi erdvė, kurios centre banguojanti pynios struktūra, tarnaujanti kaip miesto ženklas, scena, pavėsinė. Apjungti šias pagrindines erdves bei kitus Piniavos traukos objektus yra įrengiami pėsčiųjų takai-žiedai. Takai yra įrengiami pagrindinėse gatvėse bei upės krantinėje. Nauja takų danga ir apšvietimas skatina piniaviečius saugiai vaikščioti ar važinėti dviračiais.

Pagrindinės Piniavos viešosios erdvės ir jų aktyvatoriai

Piniavos žiedai pasivaikščiojimui ir dviračiams

Traukos objektus jungia pėsčiųjų takai

11


12


PINIAVOS AIKŠTĖ

13


1. Vaikų žaidimai 2. Pavėsinė 3. Tribūna 4. Laipiojimo kalvos 5. Scena 6. Miesto ženklas 7. Skulptūros 8. Vieta kalėdinei eglutei 9. Info stendas - rodyklės Medis Betonas Aikštės danga Žaidimų danga Veja Esami medžiai Nauji medžiai Dviračių stovai Suoleliai Šviestuvai prožektoriai Šviestuvai Skulptūros

14


PINIAVOS AIKŠTĖ

Piniavos aikštė - tai naujai kuriama erdvė dabar tuščiame sklype prie kelio. Aikštę formuoja daugiafunkcė interaktyvi, banguojančių formų struktūra - pynė. Tai naujas akcentas ir Piniavo ženklas, iš gatvės pusės matomas ir atpažįstamas, o iš aikštės pusės naudojamas bendruomenės. Pynė atskiria triukšmingą intensyvaus eismo gatvę nuo aikštės erdvės. Iš gatvės ant pynios užrašomas Piniavos pavadinimas, o iš aikštės pusė pynė tarnauja kaip scena, pavėsinė, laipiojimo ir sėdėjimo vieta. Pynios struktūroje įmontuojamos jos apšvietimas. Dalis aikštės išgrindžiama trinkelėmis, kita dalis paliekama kaip žalia pieva, tinkanti renginiams. Išgrįstos aikštės dalyje numatoma vieta kalėdinei eglutei. Nauja medžių ir želdinių erdvė formuojama vakarinėje aikštės dalyje, prie gretimų sklypų. Tarp želdinių numatomos vietos skulptūroms ir meniniams akcentams, čia galima perkelti šiaudines piniaviečių skulptūras, dėti plenerų metu ar gyventojų sukurtus meno kūrinius. Pro naujus želdinius ir skulptūras vingiuoja rekreacinis takas. Pietinėje aikštės dalyje piniaviečiai kasmet sodina gėles. Tęsiant šią gražią tradiciją, čia numatoma erdvė gėlynams. Šiaurinėje aikštės dalyje numatoma vaikų žaidimų aikštelių zona. Prie želdinių ir tako įrengiami suoleliai ir apšvietimas. Taip pat suoleliai įrengiami aikštėje, čia numatomas akcentinis šviestuvas - prožektorius. Aikštėje, kaip ir kitose Piniavos viešose erdvėse siūlomi medžio masyvo suolai. Jie patogūs sėdėti, yra patvarūs ir tuo pačiu interaktyvūs. Kelmynės gatvėje projektuojama automobilių parkavimo aikštelė bei dviračių stovai. Piniavos aikštę su kitomis miestelio dalimis jungia pagrindinis takas - Piniavos žiedas.

Piniavos pynė kuria aikštės erdvę

Aikštės funkcinės zonos

Aikštės takai

15


16


PINIAVOS ŽENKLAS - PYNĖ

Pavėsinė

Terasa - tribūna

Kalneliai laipiojimui ir žaidimams

Scena renginiams

Baltijos kelio simbolika Info stendas

Pynė iš aikštės pusės

Aikštės trinkelių danga

Miesto ženklas

Apšvietimas

PI NI AV A Pynė iš gatvės pusės

17


LĖVENS KRANTINĖS PARKAS

18


19


1. Laiptai - terasos 2. Laiptai 3. Vaikų žaidimai 4. Piknikų zona su griliumi 5. Persirengimo kabina 6. Smėlio dėžė - vaikų žaidimai 7. Parkūrų aikštelė 8. Pliažo tinklinio aikštelė 9. Šachmatų zona (dideli šachmatai ir stalai su šachmatų lentomis) 10. Lauko treniruoklių zona su stalo teniso stalais 11. Universali sporto žaidimų aikštelė (krepšinis, tenisas) 12. Bėgimo takas 13. Supynės 14. Stendai meno kūriniams eksponuoti Medis Betonas Smėlis Žvirgždas, biri danga Žaidimų danga Lieta guminė sporto danga Veja Pėsčiųjų takas, trinkelės Esami medžiai Nauji medžiai Dviračių stovai Suoleliai Šviestuvai prožektoriai

20


LĖVENS KRANTINĖS PARKAS

Tiltas-bendruomenės terasa - tai nauja struktūra Lėvens krantinėje. Esamas tiltas yra atnaujinamas ir pratęsiamas iki pat Dubiagirio gatvės, kaip takaspandusas. Antžeminė tilto-tako dalis yra praplečiama ir čia formuojami įvairaus pločio laiptai, terasos. Tuo pačiu tiltas yra ir suolas, gultas, tribūnos žiūrėti varžybas, scena ir erdvės žaidimams viename. Tiltas-terasa apjungia visas krantinės parko zonas. Prie upės yra įrengiamas pliažas, prie kurio terasomis nusileidžia laiptai iki vandens ir gali tarnauti kaip baidarių prieplauka. Prie pliažo pievos yra įrengiama piknikų vieta su stalais, suolais ir griliumi. Už jų yra zona vaikams, su žaidimais, smėliu, karstyklėmis. Šalia yra pliažo tinklinio aikštelė bei universali sporto žaidimų aikštelė skirta krepšiniui, tenisui bei lauko treniruoklių zona. Arčiau gatvės pieva yra išlyginama ir tarnauja kaip futbolo aikštelė bei kaip pieva šventėms ir renginiams. Prie pievos tiltasterasa tampa scena. Parkas apšviečiamas akcentiniais prožektiniais šviestuvais. Nauji rekreaciniai pėsčiųjų takai jungia sporto zoną su miškeliu, kuris yra išvalomas ir su radio bangomis valdomų modelių aikštelė. Pagrindinis takas veda palei Lėvens krantinę ir mišką iki kito tilto. Ties tiltu takas vingiuoja, kaip pandusas ir pakyla iki tilto lygio. Palei taką yra įrengiamos supynės, suoleliai. Tai ypač patraukli vieta pasivaikščioti ar bėgioti.

Krantinės parko funkcinės zonos

Krantinės parko takai

21


TILTAS - BENDRUOMENĖS TERASA

Tiltas

Apsemiama terasų dalis Baidarių prieplauka

Betoninės terasos

Medinės terasos

Piknikų stalai

Medis Betonas

Lėvuo

22

Pliažo smėlis

Pliažo žolė


Smėlis, vaikų žaidimų aikštelė

Šachmatai

Parkūro aikštelė

Lauko Stalo treniruokliai tenisas

Scena

Universali sporto žaidimų aikštelė (krepšinis, tenisas)

Pieva futbolui ir renginiams

Vaikų žaidimai

Lieta guminė danga Medis

Piknikų stalai

Smėlis

Grilis

Persirengimo kabina

Pliažo tinklinio aikštelė

Bėgimo takas

23


Poilsio stotelė: suolelis, apšvietimas, želdiniai Bendruomenės gatvelė su apšvietimu ir stendais (130m) Naujas takas šalia važiuojamosios gatvės dalies (2360m) Takas sutapdintas su keliu (560m) Atnaujinami esami šaligatviai ir takai (640m) Takas prie mokyklos yra platinamas (170m) Nauji takai krantinės skvere, birios dangos (700m)

24


PINIAVOS PĖSČIŲJŲ TAKAI - ŽIEDAI

Saugių pėsčiųjų takų poreikis Piniavoje buvo išsakytas susitikimo su bendruomene metu. Siūlomas naujas pėsčiųjų takų – Piniavos žiedų tinklas apjungtų svarbiausius traukos objektus: atsirastų sąlygos saugiai vaikščioti gatvėmis, tai skatintų piniaviečius judėti, o Piniavos svečiai galėtų susipažinti su gyvenvietės įdomybėmis. Didžioji dalis pėsčiųjų takų yra nutiesiama šalia važiuojamosios kelio dangos, nes gatvės yra pakankamai plačios. Itin siaurose, skersinėse gatvėse pėsčiųjų takas gali būti sutapdintas su važiuojamąja dalimi. Tą žymėtų specialūs kelio ženklai. Nauji takai gatvėse ir aikštėje yra betono trinkelių dangos, krantinės parke birios dangos. Prie takų siūlome įrengti poilsio stoteles, kuriose būtų galima prisėsti pailsėti bevaikščiojant ar važinėjant dviračiu. Stotelės taip pat būtų ir mažosios Piniavos viešosios erdvės. Stotelę sudarytų interaktyvus ir patvarus medžio masyvo suolelis, apšvietimas, želdiniai ir dviračių stovai. Takai turėtų būti 1,2 metrų pločio, tame pačiame kaip gatvės lygyje. Prie mokyklos taką siūlome daryti platesnį. Skersgatvis tarp Lėvens ir Sodžiaus gatvių veda link tilto. Tai piniaviečių mėgiama gatvelė, todėl ją siūlome visą išgrįsti trinkelėmis, apšviesti, apželdinti naujais medžiais, įrengti stendus moksleivių, Piniavos ar kitų menininkų kūriniams eksponuoti.

Medžio masyvo suolas yra patvarus, natūralių medžiagų bet šiuolaikiškų formų. Tai ir suolas, ir stalas, ir gultas ir žaidimų laiptai.Tokie suolai naudojami visose Piniavos viešosiose erdvėse.

25


Takas prie mokyklos yra praplatinamas bei įrengiama poilsio stotelė su medžio masyvo suoleliais, želdiniais, apšvietimu.

Takas su poilsio stotelė platesnėje Sodžiaus gatvės atkarpoje, prie įvažiavimo į Piniavą. Medžio masyvo suolelis, želdiniai, dviračių stovai ir apšvietimas įrengiami tarp esamų medžių.

Naujas takas įrengiamas Lėvens gatvėje prie upės šlaito.

26

Plačiose gatvėse, tokiose kaip Pilies ar Saulėtekio, yra užtektinai vietos naujam pėsčiųjų takui.


Itin siaurose gatvėse, tokiose kaip Žaliosios ar Žibučių, pėsčiųjų takas sutapdinamas su važiuojamąja dalimi.

Lėvens gatvėje plotis tarp sklypų yra apie 12 metrų, čia telpa ir yra įrengiamas saugus takas.

Bendruomenės gatvelė, vedanti nuo bendruomenės namų iki krantinės ir tilto, yra išgrindžiama trinkelėmis ir apšviečiama. Čia įrengiami stendai meno kūriniams eksponuoti.

27


BENDRIEJI RODIKLIAI IR KIEKIAI

Mato vnt.

Kiekis

Piniavos aikštė Danga Pėščiųjų takai ir aikštės danga (betono trinkelės) Vaikų žaidimų aikštelės danga

1 m2 1 m2

2.960 50

Apželdinimas Veja Vejos bortų įrengimas Gėlynas Medžiai

1 m2 1m 1 m2 1 vnt.

6.500 1.010 340 25

Mažoji architektūra Medžio masyvo suoliukas (5 m x 0.5m) Šiukšliadėžės Dviračių stovai Pynė (gelžbetonio konstrukcija) Pynės elementai (apšvietimas, turėklai, karstyklės) Apšvietimo stulpas - prožektorius Apšvietimo stulpai ir šviestuvai Vaikų žaidimų aikštelės

1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 m3 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt.

19 10 10 100 10 1 22 4

Inžineriniai tinklai

1 vnt.

1

Mato vnt.

Kiekis

Piniavos pėsčiųjų takai - žiedai Takų danga Pėščiųjų takai (betono plytelių, trinkelių danga) Asfalto ardymo darbai Takų bortai

1 m2 1 m2 1m

6.630 1.485 7.460

Apželdinimas Gėlynai poilsio stotelėse Nauji medžiai prie bendruomenės tako

1 m2 1 vnt.

14 11

1 vnt. 1 vnt.

8 7

1 vnt.

22

1 vnt. 1 vnt.

10 10

1 vnt.

1

Poilsio stotelių ir bendruomenės tako mažoji architektūra Medžio masyvo suoliukas (5 m x 0.5m) Šiukšliadėžės Apšvietimo stulpai ir šviestuvai stotelėse ir prie bendruomenės tako Dviračių stovai stotelėse Stendai meno kūriniams prie bendruomenės tako Inžineriniai tinklai

28


Mato vnt.

Kiekis

Krantinės parkas Dangos Pėščiųjų takai (biri danga) Automobilių aikštelė (biri danga) Lieta guminė sporto aikštelės danga Minkšta guminė vaikų žaidimų dangą Tinklinio ir vaikų žaidimų aikštelės smėlis Pliažo smėlis

1 m2 1 m2 1 m2 1 m2 1 m2 1 m2

850 400 1.000 120 450 200

Apželdinimas Veja (pliažas ir renginių aikštelė) Medžiai

1 m2 1 vnt.

2.150 30

Mažoji architektūra Apšvietimo stulpai - prožektoriai Dviračių stovai Šiukšliadėžės Medžio masyvo suoliukas (5 m x 0.5m) Lauko tualetas Piknikų stalai Grilis Persirengimo kabina Vaikų žaidimų aikštelės - karstyklės Parkūrų aikštelė Lauko treniruokliai Stalo teniso stalai Dideli šachmatai Šachmatų stalai Tilto rekonstrukcija Medinė terasa (takas, laiptai, scena, gultai, terasos) Betono terasos Supynės prie krantinės tako

1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1 vnt. 1m 1 m2 1m3 1 vnt.

8 15 12 18 1 5 1 1 7 1 7 2 1 2 50 690 36 15

Inžineriniai tinklai

1 vnt.

1

29


KONTAKTAI

Panevėžio rajono savivaldybės administracija Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys (8 45) 58 29 46 www.panrs.lt savivaldybe@panrs.lt

MB “Pupa - strateginė urbanistika” Goštauto 8-106, Vilnius +370 688 18329 www.pu-pa.eu info@pu-pa.eu Projekto komanda: Tadas Jonauskis, Justina Muliuolytė, Edita Gumauskaitė 2016 Vilnius


Profile for PUPA - Public Urbanism Personal Architecture

Piniavos viešųjų erdvių vizija  

Buklete pristatoma Piniavos miestelio Panevėžio rajone viešųjų erdvių vizija.

Piniavos viešųjų erdvių vizija  

Buklete pristatoma Piniavos miestelio Panevėžio rajone viešųjų erdvių vizija.

Advertisement