Page 101

100-117_tunisko:Layout 1

8.12.2009

16:51

Page 2

TUNISKO

tel: 02 / 444 627 54 – 55

Tunisko je turistickým cieľom, ktorého všestrannosť právom nadchne aj tých scestovaných. Rozmanité krajinné typy prechádzajúce od stredomorskej severnej časti s bujnou vegetáciou až po púštny saharský juh. Do neba sa týčiace múry obklopujúce starobylé mestá a chrániace život remeselníkov a obchodníkov odohrávajúci sa v ich úzkych, kľukatých uličkách podľa prastarých tradícií. Trblietavé hotelové paláce lemujúce kilometre piesočnatých pláží, na ktoré takmer po celý rok svieti prenikavé slnko. Tunisko je krajinou protikladov, ktoré však dokopy vytvárajú harmonickú jednotu krajiny, v ktorej návštevníkov všade vítajú priateľsky a s otvorenou náručou. Poloha a obyvateľstvo Vďaka zemepisnej polohe sú Tunisania priam predurčení na úlohu prostredníka medzi európskym a africkým svetom. Iba 120 kilometrov oddeľuje mys Cap Bon od juhoeurópskej Sicílie. Tunisko leží na pobreží Stredozemného mora medzi Alžírskom a Líbyou, má dlhé členité pobrežie s výrazným Gabeským zálivom a niekoľkými ostrovmi, z ktorých najväčším je Djerba. Tunisko je rozdelené na 24 guvernorátov, z približne 10 miliónov obyvateľov pätina žije v hlavnom meste Tunis. Tunisania vynikajú umením pohybovať sa suverénne na úzkom rozhraní tradícií a moderného životného štýlu. Užívajú si prednosti moderného, ekonomicky prosperujúceho štátu a pritom nezabúdajú ani na dodržiavanie tradičných zvyklostí.

Mena Tuniský dinár (TND) = 100 millimov. Kurz v decembri 2009: 1 EUR = cca 1,91 TND Časový posun VTunisku v porovnaní so Slovenskom nie je časový posun. Osobná bezpečnosť a zdravie Pre vstup do Tuniska nie je povinné žiadne očkovanie. Vzhľadom na odlišné mikrobiologické zloženie vody odporúčame konzumovať iba kupovanú vodu a v záujme predchádzania žalúdočných problémov nekombinovať neznáme jedlá. Tunisko je bezpečnou krajinou, prakticky nikdy sa nestretnete s násilnými trestnými činmi voči turistom. Občas môžete naraziť na „vreckárov“ prípadne zle vydaný výdavok pri platení, buďte preto ostražití. Cen-

Nákupy Z Tuniska si môžete priviezť kaftan, najrôznejšie kožené výrobky, parfémy z hlavného mesta, ozdobné vtáčie klietky typické pre Sidi Bou Said, keramické a drevené bubny, ťavy z rôznych materiálov, kožené taburetky, koreniny, keramiku, čerstvé figy, datle a olivy, rôzne lampy, datľový likér Tibarine a figovú pálenku Boukha, kvalitné vína, typické sladkosti a množstvo najrôznejších suvenírov za výhodné ceny. Nezabúdajte na pravidlo zjednávať, zjednávať a zjednávať. Oblečenie a zvyklosti V letných mesiacoch Vám postačia kúpacie potreby a ľahké bavlnené oblečenie. Pri návšteve sakrálnych miest musia byť kolená a ramená zakryté, v niektorých mešitách sa pri vstupe dajú požičať šatky a kaftany na zahalenie. Pevná obuv je ideálna pri prechádzkach po hrubých dlažbách uličiek starých miest a pri ceste do saharskej oblasti. Nezabudnite na pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom. Fotografovať cudzích ľudí by ste mali iba s ich súhlasom, ktorý býva väčšinou podmienený žiadosťou o bakšiš. Modliaci sa moslimovia a ženy by mali ostať tabu. Oficiálne je zakázané fotografovať vojensky významné objekty ako napr. letiská, mosty, ministerstvá, vojakov, policajtov a prezidentský palác. Zastupiteľské úrady Zastupiteľstvo SR v Tunisku nie je, ako ani zastupiteľstvo Tuniska v SR. Najbližší zastupiteľský úrad je vo Viedni: Ambassade de Tunisie Opernring 5 1010 Wien, Austria Tel.: 00431 5815 281 2 Fax: 00431 5815 592 Podmienky udelenia víz pre občanov SR: Pre vstup do Tuniska v prípade organizovaných zájazdov potrebujete cestovný pas platný minimálne 3 mesiace po predpokladanom návrate a ubytovací poukaz od cestovnej kancelárie.

101

Tunisko

Klimatické podmienky V Tunisku je stredomorská subtropická klíma s horúcimi letami a miernymi zimami, počas ktorých spadne väčšina zrážok. Najvhodnejšie obdobie na návštevu Tuniska pre tých, ktorí cestujú za kúpaním v mori, je od mája do konca októbra, naopak tí, ktorí dávajú prednosť cestovaniu a poznávaniu, by sa mali do Tuniska vypraviť na jar, kedy krajina ukazuje svoju prívetivú tvár polia, lúky a inokedy jednotvárne stepy sa pokryjú pestrým kvetinovým kobercom. Extrémnejšie počasie je v púštnej oblasti.

nosti a pasy si odkladajte do hotelových trezorov a nenechávajte peniaze, fotoaparáty a kamery voľne na pláži.

MEDINA KATALOG 2010  

Katalog MEdina tours s.r.o. LETO 2010

MEDINA KATALOG 2010  

Katalog MEdina tours s.r.o. LETO 2010

Advertisement