Page 141

Działania rzecznicze – Rozdział 6

Wykorzystuj różne narzędzia ułatwiające dostosowanie wizytówki: mów językiem jak najbardziej przyjaznym i zbliżonym do języka słuchaczy, podawaj przykłady bliskie doświadczeniu słuchaczy. Buduj pomosty logiczne pomiędzy wcześniejszymi wystąpieniami: jeżeli ktoś już mówił przed tobą, odnoś się do głównego tematu spotkania, problemu, który jest przedmiotem spotkania – pokazuj analogie i zastosowanie w bibliotece. Struktura WW

Przedstaw się – to jest czas na twoją wizytówkę.

Witam Państwa serdecznie, nazywam się Alicja Biedrońska i od 7 lat szefuję Miejskiej Bibliotece Publicznej w Probierowie. Na co dzień zarządzam instytucją, w której z zaangażowaniem pracuje 10 osób.

Powiedz o misji biblioteki i korzyściach z jej działania.

Biblioteka istnieje po to, żeby każdy mieszkaniec Probierowa miał bezpłatny dostęp do wiedzy, kultury i informacji. Biblioteka od dawna nie jest jedynie wypożyczalnią książek, a z naszych usług korzysta bezpłatnie co 10. mieszkaniec miasta.

Powiedz o działaniach i rezultatach działania biblioteki.

W bibliotece działamy dla Państwa, mieszkańców Probierowa. Biblioteka świadczy usługi w 5 obszarach: kulturze, animacji, wiedzy, informacji i edukacji. Co to oznacza? Po pierwsze, organizujemy wydarzenia kulturalne – średnio co 2 miesiące. Po drugie, mieszkańcy spotykają się u nas popołudniami, w każdą sobotę spotykają się w bibliotece seniorzy. Po trzecie, czytelnicy korzystają z ponad 200 multimediów. Po czwarte, każdego dnia szukamy informacji i odpowiedzi na ważne pytania, na przykład gdzie jest najbliższa poradnia onkologiczna. Po piąte, prowadzimy zajęcia edukacyjne dla ponad 30 najmłodszych czytelników. To w sumie 5 rodzajów działań. Dlatego mówimy, że w bibliotece spotykamy się na KAWIE – to skrót od naszych 5 obszarów działania: Kultury, Animacji, Wiedzy, Informacji i Edukacji.

Nawiąż do wydarzenia, podczas którego występujesz.

Dzisiaj spotykamy się na Dniach Probierowa, a ja zapraszam wszystkich – nie tylko naszych obecnych czytelników – do naszego stoiska.

Zakończ apelem i wyrazistą konkluzją.

Biblioteka jest otwarta dla wszystkich i potrzebuje zaangażowania każdego mieszkańca Probierowa. Spotkajmy się w bibliotece na KAWIE. Zapraszam serdecznie.

Zakończenie

Rozwinięcie

Wstęp

W (wiarygodność) – W (wizerunek)

ruktura

Źródło: opracowanie własne.

1. 141

Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo.  

Pojęcie rzecznictwa jest w Polsce dość młode i rzadko używane, często rozumie się je jako „mówienie w czyimś imieniu”, w znaczeniu bycia rze...

Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo.  

Pojęcie rzecznictwa jest w Polsce dość młode i rzadko używane, często rozumie się je jako „mówienie w czyimś imieniu”, w znaczeniu bycia rze...

Advertisement