Page 1

1

Podsumowanie

10 edycji konferencji z cyklu Social Media Day Poland 11 kwietnia 2013, Łódź


Idea


S

ocial Media Day Poland to cykl konferencji o social media i rewolucji komunikacyjnej, jaka się dzięki nim dokonała oraz polski akcent w światowych obchodach Dnia Mediów Społecznościowych. Gośćmi konferencji byli dotąd m.in.: redaktorzy naczelni największych i najbardziej opiniotwórczych polskich mediów, najpopularniejsi blogerzy, przedstawiciele czołowych organizacji branży interaktywnej i NGO-sów. Social Media Day Poland jest otwartą konferencją, organizowaną od czerwca 2010 roku. Większość spotkań, dzięki uprzejmości gospodarza - Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UniwersytetuWrocławskiego - odbyła się we Wrocławiu. W 2012 roku konferencja po raz pierwszy została zorganizowana w Warszawie, a w 2013 roku po rekordowej - pod względem frekwencji i publikacji - 9 edycji wrocławskiej przyszedł czas na Łódź. Cykl konferencji Social Media Day Poland już na stałe wpisał się w mapę wydarzeń branży interaktywnej w Polsce, jest też jedną z najpopularniejszych konferencji poświęconych mediom społecznościowym. Na Social Media Day Poland do tej pory wystąpili m.in.: politycy - Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, poseł Michał Jaros, blogerzy - Kominek, Maciej Budzich, Blogo, Jacek Gadzinowski, Artur Kurasiński, przedstawiciele największych firm telekomunikacyjnych - Tomasz Sulewski (Orange), Marcin Gruszka (Play), dziennikarze - Andrzej Skworz (Press), Jerzy Sawka (Gazeta Wyborcza Wrocław), Piotr Miączyński (Gazeta Wyborcza), Piotr Stasiak (Forbes.pl i Newsweek.pl) oraz badacze nowych mediów.

3


Dlaczego Łódź?


5

„Coraz więcej firm i instytucji publicznych integruje się z social media, aby jeszcze skuteczniej komunikować się ze swoimi klientami. Sprawia to, że dystans pomiędzy instytucją a użytkownikami zmniejsza się. Warto zwrócić uwagę na ich rolę w komunikacji samorządów z mieszkańcami i nauczyć się efektywnie z nich korzystać. Województwo Łódzkie od blisko dwóch lat jest aktywne na Facebook’u, mamy swój kanał w serwisie YouTube i zamierzamy tworzyć kolejne kanały komunikacji. Dlatego też zaprosiliśmy organizatorów Social Media Day Poland do Łodzi, aby porozmawiać o tym, jak Internet, a w szczególności media społecznościowe, budują wizerunek miasta i regionu”

Maciej Łaski

p.o. Dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.


X Edycja Social Media Day Poland

37

publikacji

260 200 interakcji

10 edycji

SMDAY DO TEJ PORY

3

uczestnik贸w

250 widz贸w online

miasta

4250 widz贸w online

6200 uczestnik贸w


Łódzka edycja konferencji odbiła się szerokim echem w mediach lokalnych i branżowych. Spotkaniu poświęconych zostało blisko 40 publikacji, w tym m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Dziennika Łódzkiego, Expressu Ilustrowanego, TVP Łódź, TOK FM, ESKA Łódź czy wiadomosci.onet.pl, interaktywnie.com.

Zobacz relację z konferencji w TVP Łódź »

SOCIAL MEDIA DAY W PRASIE I INTERNECIE

Posłuchaj naszego komentarza w TokFM »

7


8

Jak social media budujÄ… wizerunek miasta i regionu?


11

kwietnia 2013 odbyła się jubileuszowa - dziesiąta edycja konferencji z cyklu Social Media Day Poland. O tym, jak media społecznościowe budują wizerunek miasta i regionu, organizatorzy i prelegenci rozmawiali na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Głównym założeniem konferencji było przede wszystkim przedstawienie realnego wpływu Social Media na relację samorządów z mieszkańcami. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego dyskutowali prelegenci - eksperci - z całej Polski, m.in. z Łodzi, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy. Dialog miast okazał się skuteczny, wywołując szeroki oddźwięk w mediach. Prezentacje podczas konferencji wygłosili: Marcin Bugajski (Województwo Łódzkie), Szymon Sikorski (Stowarzyszenie OpenGov.pl), Borys Fromberg (współtwórca marki Poznań - Miasto know-how), Andrzej Garapich (Polskie Badania Internetu), Piotr Stasiak (Forbes.pl i Newsweek.pl), Jan Zając (Sotrender), Mikołaj Winkiel (Brand24), Ewa Salamon (Urząd Miejski Gdańsk). Uczestnicy konferencji mogli także bliżej poznać fan page Łódź hipsterem miast. Redaktorzy strony chcą pozostać anonimowi, więc prezentację przygotowali w formie krótkiego filmiku. Konferencji przysłuchiwało się blisko 200 osób, w tym przedstawiciele miast i regionów, biur promocji miast, a także eksperci branży PR i marketingowej, studenci i osoby zainteresowane rewolucją komunikacyjną. Osoby, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu, mogły śledzić transmisję online na stronie wydarzenia: www.socialmediaday.pl

9


10

Prelegenci na SMDay


11

Dziennikarze obywatelscy są przede wszystkim szybcy. Zanim TVN wyśle swój helikopter przez pół Polski, trochę to potrwa. Dziennikarze obywatelscy spełniają kryteria „niusowości”.

Piotr Stasiak

Forbes.pl i Newsweek.pl

Szymon Sikorski

Jako miasta wykorzystujmy ludzi do budowania treści. Nie za nas, a z nami. Starajmy się angażować w proces kreowania komunikacji. Integrujmy się z celami strategicznymi.

Stowarzyszenie OpenGov.pl

We współpracy z blogerami musimy być na bieżąco, musimy wiedzieć kim oni są. Słuchamy blogerów, czytamy to, co piszą na nasz temat. Oczywiście monitorujemy Internet. Zwracamy także uwagę na media tradycyjne.

Ewa Salamon

Urząd Miasta Gdańsk


12

Borys Fromberg Współtwórca marki Poznań - Miasto Know-How

To, co się najlepiej sprzedaje, to zdjęcia. Na profilu FB Wrocławia jest mnóstwo zdjęć. To one nabijają liczniki. Wasz profil ma taki być? Chcecie tylko nabić licznik?

Social Media to ogromna szansa dla pozyskania dobrej informacji bez pośredników. To szansa na promowanie wydarzeń w naszym województwie. Jestem przekonany, że rewolucja Social Media będzie polepszać nasz kontakt z mieszkańcami i nie tylko.

dr Jan Zając Sotrender

Marcin Bugajski

Członek Zarządu Województwa Łódzkiego

Zasięg w kanałach społecznościowych to dopiero początek. Ważnym elementem jest zaangażowanie. To, że ktoś ma 10 tysięcy fanów wcale nie oznacza, że cała ta grupa ludzi zobaczy publikowane treści.


13

Liczba użytkowników lokalnych witryn rośnie szybciej niż liczba internautów. Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu

Mikołaj Winkiel Brand24

Dzięki monitoringowi dowiadujemy się, że istniejemy w miejscach, o których nie mieliśmy pojęcia. Nasze miasta w Internecie żyją, warto zadbać o swój wizerunek w każdym, nawet najmniejszym, miejscu wymiany opinii. Internauci to docenią.

Niech brak połączenia z Internetem nie psuje nam zabawy. Chciałbym, byśmy czytali ze zrozumieniem. Wizerunek miejsca zawsze prowadzi do tego, że ta osoba musi tam przyjechać.

Łukasz Wilczyński Planet PR


Łódź hipsterem miast


15

Skąd wziął się sukces strony? Sami do końca nie wiemy. Powodów może być kilka. Z pewnością przyczyniła się do tego chwytliwa nazwa strony, regularne jej prowadzenie, zamieszczanie ciekawych informacji, może też miłość twórców do miasta, przekładająca się na jakość prowadzenia strony. - Redakcja fan page’a Łódź hipsterem miast.


16

Użytkownicy fAcebooka w Polsce

Dyskutując o Social Media ciężko przejść obojętnie obok ogólnych statystyk łącznej liczby zarejestrowanych użytkowników w Polsce.


17

Łączna liczba zarejestrowanych użytkowników Facebooka w Polsce

10 453 160 +73 780 (+0,7%)

Procent polskich użytkowników Internetu, którzy są zarejestrowani na Facebooku

54,06% Procent wszystkich Polaków, którzy są zarejestrowani na Facebooku

27,12% Źródło: Sotrender


Jak polskie miasta wyglądają w mediach społecznościowych?


19

Serwisy społecznościowe to obecnie świetne miejsce promocji marek, organizacji i idei. Dostrzegają to także polskie miasta i regiony, które coraz silniej angażują się w działania promocyjne za pośrednictwem Facebooka i innych platform. Miejsce mają duży potencjał, aby zainteresować i zaangażować użytkowników serwisów społecznościowych dzięki emocjom, które budzą, długiej historii oraz wielu wydarzeniom, dziejącym się na co dzień. Poza mieszkańcami, zdarza się także, że identyfikują się z nimi osoby pochodzące z danej miejscowości czy turyści. Jak pokazuje nasza analiza, największe miasta działają w coraz większej liczbie kanałów social media. Nie zapominamy też o NK.pl, gdzie swoje grupy mają głównie mniejsze miejscowości. Wciąż jednak kanałem najważniejszym i gromadzącym najwięcej odbiorców pozostaje Facebook, zdecydowanie najpopularniejszy serwis społeczności owy w Polsce. Większość polskich miast posiada swoje fanpage prowadzone najczęściej przez urzędy odpowiedzialne za promocję. Poza tym działa wiele profili nieoficjalnych. Miasta i regiony są także widoczne na profilach rozmaitych stowarzyszeń zabiegających o korzystne dla nich zmiany oraz służących jako platformy konsultacyjne.

Największe polskie miasta w social media

dr Jan Zając Sotrender


Liczba fan贸w i zaanga偶owanie na profilach miast


21


22


Sieć współzaangażowania - top 10 profili

Źródło: Sotrender

23


wiadomości lokalne w internecie


25

Media społecznościowe to idealne narzędzia do integracji i promocji lokalnej społeczności. Wbrew aktualnie panującej modzie, nie wszystko nadaje się do promowania w social media. Specyfika lokalnych społeczności, emocjonalny stosunek większości uczestników oraz stosunkowo niewielkie zainteresowanie mediów wielkonakładowych, to tylko niektóre czynniki powodujące, że marketing lokalnych społeczności znakomicie nadaje się, by promować go poprzez blogi, fora i serwisy społecznościowe. Stosunkowo łatwo jest zaangażować internautów wokół szlachetniej idei realizowanej w pobliżu miejsca ich zamieszkania albo urodzenia. Takie zaangażowanie ma o wiele bardziej autentyczny charakter, niż „lubienie” marek przypraw do mięs lub płynów do mycia naczyń. W marketingu emocjonalny stosunek do marki jest znacznie cenniejszy niż miliony wydane na atl-owe reklamy. Oczywiście należy umiejętnie z nich korzystać – to nie medium do bombardowania odbiorców prymitywnymi komunikatami reklamowymi. To medium wymagające wyczucia, subtelnego dialogu i, przede wszystkim, poszanowania odbiorców. Konferencja Social Media Day Poland dostarcza takiej wiedzy na najwyższym poziomie, korzystając z najlepszych profesjonalistów jakich mamy w Polsce.

Gdzie internauci szukają informacji na temat swojej miejscowości?

Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu


26


27


28

Jak i gdzie Internauci szukają w sieci informacji o swoim mieście ?


29


Fantastyczna konferencja. D

Komentarze uczestników

Napraw

Usłyszałam sporo cennych i ins dzięki i czekam na prezentacje.

Nauczyłem się paru ciekawych rzeczy, dzięki. Stanisław Śmiały


31

Dzięki! Agata Kowalska

Fajnie było! Ewelına Choroba

wdę udana konferencja. Pozdrawiam. Marcin Tutaj

spirujących informacji, . Ania Parzyjagła

Podczas wszystkich edycji towarzyszy nam Tomasz Sysło. Tomku, dziękujemy! :)


32

PARTNERZY

Patroni


33

NOWY NUMER MAGAZYNU TURNON

POBIERZ


34

niedługo kolejna edycja!


35


organizatorZY

36

www.socialmediaday.pl WWW.FACEBOOK.COM/SMDAYPOLAND

Social Media Day Poland - podsumowanie 10 edycji  

Social Media Day Poland - podsumowanie 10 edycji

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you