Page 1

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MESLEKİ EĞİTİM FAKÜLTESİ EL SANATLARI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ ÇİÇEK ÖRGÜ DOKUMA EĞİTİMİ ANA SANAT DALI MİKRO ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ CİVCİV TOKA YAPIMI DANIŞMAN ÖĞR. GÖR. PERİHAN TUNÇ HAZIRLAYANLAR 071105022 HATİCE ERASLAN 071105021 TUĞBA KAPLAN 081105002 ŞEYMA DAĞ

KONYA - 2010


TOKA’NIN TANIMI Kadınların saçlarını tutturmaya yarayan, bazen de süs olarak kullanılan araçlardır. İnsanların süslenmek amacıyla taktıkları çeşitli malzemelerden yapılmış kullanım eşyalarıdır. Gerek süslenme gerekse inançları yansıtmak ve bir mesaj iletmek amacıyla yapılan tokaların kullanılan teknikler ve ince ustalık günümüze kadar gelmiştir.


Bugün hala çok çeşitlilik göstermektedir.Tokalar kişinin yaşına ve zevkine göre farklılık gösterir.


TOKA’NIN TARİHÇESİ Toka 1700lerin başında İtalyan Tony Tocca tarafından bulunmuştur. Tony karısının keçe gibi uzun kıvırcık saçlarından rahatsız olmakta ve bu konuda bir şeyler yapmak istemektedir. Bundan yola çıkan Tocca tokayı icat etmiş ve adını tocca koymuştur. Tocca 1860’lara kadar çok moda olmuş ve Tocca'nın ailesine milyonlar kazandırmıştır. 1860’ların basında ailesi tarafından beceriksiz olarak nitelenen Kissic Tocca (kissic İtalyancada kıskanç anlamına gelmektedir.


Ailesi sanki çocuklarının karakterini önceden tahmin etmiş gibi ona bu ismi koymuşlardır.) büyük büyük babasının tasarımını değiştirerek adına kiskic tocca koymuştur. Türkler ise bu icadı kıskançlı toka olarak çevirmiş ve mantığının daha çok kıskaca benzediğini düşünerek zamanla ismi değişmiş ve kıskaçlı toka olmuştur.


Meksikalı inci toplayıcısı olan Sanyito Komaçin Tomazu kazumato incilerini çıkarmak için her denize dalışında önüne gelen saçları yüzünden zorluk çekiyordu. Kesmek istiyordu ama kocası ünlü bir inci pazarlayıcısıydı ve karısının besleme gibi ortalarda dolaşmasını istemiyordu. Ayrıca aşık olduğu o pamuk gibi upuzun saçlarıydı. Kazumato bu sonununu çözebilmek için nice yollar denedi. İlk zamanlarda saçına şekerli bir eriyik sürüp birbirine yapıştırıyordu ama bu karışım suda fazla dayanmıyor, eriyor vesaçları dağılıyordu. Kocasını kırmak istemeyen Kazumato saçlarıyla ilgili bu sorunu çözmek için çok uğraşıyordu. Bir gün inci toplamak için daldığı sırada saçına bir istiridye tutundu.


Kazumato'nun saçındaki şekerli karışım erimiş olmasına rağmen saçları istiridye sayesinde dağılmadan durabiliyordu. Kazumato aradığı çözümü bulmuştu. Kıyıya çıkınca saçındaki isriridyeyi dikkatle inceledi ve istirdye kabuklarından kendine saç tutturucu objeler yapmaya başladı. Kocası(ki adı Tomarakaras'dır) karısının icadını yengecin kıskaçlarına benzetti ve kıskaçlı toka bugünkü adını böyle aldı. Tomarakaras Kazumato karısının bu icatını pazarlamaya başladı ve inci toplayıcılığı sektöründe büyük gelişmeler yaşandı. Artık saçları önüne gelmeyen kadınlar bir dalışta daha fazla inci çıkarabilmeye başladılar. Derler ki bu icat sayesinde Meksika çevresindeki istiridye populasyonu zarar görmüş ve zamanla yok olmuştur. Şimdi düşünün hayatımızda kıskaçlı toka olmasa belkide Meksika çevresi bir istiridye cenneti olacaktı


Tang ve Song hanedanlarında saç tokası çok yaygındı. Dünyaca ünlü Dunhuang duvar resimlerinde görülen kadınların hepsinin, çiçek desenli saç tokaları kullandığı dikkat çeker. Song hanedanı dönemi şairlerinden Lu You, Çin'in güneybatı kesmindeki kadınların saçlarında en fazla 6 toka ve tokaların arkasında fildişinden yapılma, avuç büyüklüğünde tarak bulunduğunu yazmıştır. Ming ve Qing hanedanları döneminde saç tokalarının değişik şekilleri vardı, ancak en büyük değişiklik saç tokalarının baş uçlarında kendini gösteriyordu. Desenlerde çiçek, kuş, balık, böcek, kuş, hayvan yer alıyordu.


Yukarıda sözünü ettiğim aşk hikayelerinden bazıları bugün artık yaşamımızdan uzaklaştı, ama bu hikayelerde sözü geçen eşyalardan bazılarını, aşıklar hala birbirlerine hediye olarak veriyor.


Çin'deki azınlık etnik gruplarına mensup kadınlar arasında da saç tokası kullanma geleneği vardır. Bir delikanlı aşık olduğu kıza saç tokası hediye eder, kız da saç tokasını aşkın simgesi olarak delikanlıya verirdi. Çok sayıda trajedi bir saç tokasıyla başlamıştır. Bugünkü tokalar eski şekillerini koruyor. Altın ve gümüş tokalar yine kadınların gözdesi...


TOKA SEÇİMİNİ ETKİLEYEN NOKTALAR: - Kullanacak kişinin yaşı - Kullanacak kişinin cinsiyeti - Beraber kullanılacak giysinin rengi, deseni ve modeli - Kullanılacağı yer ve zaman - Günün modası - Ekonomik faktörler


CİVCİV TOKA YAPIMI MALZEMELER

Turuncu,Sarı,Mavi polar Elyaf Siyah boncuk Silikon Makas Mavi ip İğne Saç lastiği


KALIP HAZIRLAMA

Civciv ve ayak kal覺b覺n覺 癟iziniz.


Şapka kalıbını çiziniz.


Çizilen civciv kalıbını kesiniz.


KALIBI GERECE UYGULAMA

-

Civciv kal覺b覺n覺 polara 癟iziniz.


- Çizilen polar ‘ı kesiniz.


Ayak kal覺b覺n覺 癟iziniz ve kesiniz.


Kesilen ayağa yapıştırıcı sürünüz.


Ayakları üst üste koyarak yapıştırınız


Şapka kalıbını mavi polara çiziniz


Çizdiğiniz şapkayı kesiniz.


0,5cm’den yapışkanı uçlarına sürünüz.


Sürdüğünüz yapışkanlı kısmı katlayınız.


Şapkanın kenarlarını mavi ip ile verev dikiniz.


Şapkanın üst kısmını teyel yaparak büzdürünüz.


- Mavi ipliği iğneye geçiriniz.


PARÇALARI BİRLEŞTİRME

İki kalıbı birbirine tutturarak dikiniz.


PARÇALARI BİRLEŞTİRME

Ayağı civcivin gövdesine monte ediniz.


Monte edilen ayaklarla birlikte dikmeye devam ediniz


İkinci ayağıda yerleştirerek dikmeye devam ediniz.


2cm boşluk bırakılan yerden elyafı doldurunuz .


Doldurulan elyafın ağız kısmını dikiniz.


SÜSLEME

Tamamlanan şapkaya turuncu polar ile fiyonk yapınız.


Tamamlanan şapkayı civcivin kafasına yerleştiriniz.


Silikon sürülen yerlere boncuğu yerleştiriniz .


NETLEŞTİRME

Silikon sürülen burnu yerleştiriniz.


Saç lastiğine silikonu sürünüz.


Silikonlu saç lastiğini civcivin arkasına tutturunuz.


ÜRÜNÜN SON HALİ


TOKA ÖRNEKLERİ


TEŞEKKÜRLER

Civciv toka yapımı  

Civciv saç tokası

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you