PSTRYK MYK nr 3 (4)/2017

Page 1
i


5


Monika Płatek, profesor prawa i sędzia. Jej życie zawodowe wspaniale pokazuje, jak dzięki wykształceniu można pomagać innym – tym, którzy są z różnych powodów słabsi.

6


ยง

7


8


9


10


11


12


13


Kiedy ktoś nas zapyta o to, kto jest największą Polką, każdy bez wahania odpowie: Maria Skłodowska-Curie. Cóż takiego zrobiła, by zasłużyć na miano największej, najwybitniejszej kobiety w historii, nie tylko Polski, ale i całego świata? Jaka była jej droga do sławy? Posłuchajcie.

i

14


15


16


17


18


Artyści polegają na swojej kreatywności, kiedy tworzą. Dzięki muzeom możemy odkrywać sztukę i pobudzać wyobraźnię, a może nawet zostać w przyszłości znanym artystą? Poniżej kilka gier, w które możesz grać w każdym muzeum na świecie. Nie potrzeba do tego niczego innego poza tym numerem PstrykA Myka. Namów rodzinę lub przyjaciół na wspólną wizytę i poczuj się jak artysta szukający inspiracji.

19


*

20ôĖ ôĖ


ôĖ

ôĖ ôĖ

ôĖ

ôĖ

ôĖ.

25


Aloha! Nazywam się Alinka i jestem zwykłą 13-latką podróżującą po świecie. W tym numerze zapraszam was na Hawaje.

26


27


Polska zawsze miała sąsiadów. Dziś mamy ich siedmiu. Jednak w końcu XvIiI wieku Polska, na skutek zaboru ziemi, właśnie przez trzech sąsiadów: Rosję, Prusy i Austrię, zniknęła z mapy politycznej Europy (pisałem wam o tym w pierwszym kąciku historycznym).

28


29


30


31


32


33


i

Jesteśmy odpowiedzialni za stan naszej planety. Morze jest tak samo ważne jak ziemia i powietrze w naszym mieście czy wsi. To, czy zwierzęta w morzu mają szczęśliwe życie, także zależy od nas. Jeżeli dno morza lub woda są zanieczyszczone, zwierzęta mają gorsze i smutniejsze życie.

34


e e e e

35


36


37


i

38


39


i

40


41