Page 1

ELEMENTY SKナ、DOWE KOMPUTERA


CPU, HDD, RAM 

CPU (ang. Central Processing Unit) –urządzenie, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. HDD (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej.


MB, TB, 

MB (Megabajt) - jednostka używana w informatyce, 1MB = 1024kB.

TB (Terabajt) - jednostka używana w informatyce między innymi do określania rozmiaru największych pamięci masowych, zasobów plików i baz danych. 1TB = 1024GB 


WLAN 

WLAN – sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów).


PCI, USB 

PCI – magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.

USB - rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów.


PROCESORY JEDNORDZENIOWE 

Procesory jednordzeniowe - nie posiadają dopisku (są to głównie starsze procesory).

Na przykład: -Pentium


PROCESORY DWURDZENIOWE Prosesory dwurdzeniowe rozpoznajemy po: - po dopisku "dual core" lub "Core 2 duo"(w intelach), - po dopisku 2X (w adm.), 

Na przykład: - Intel pentium dual core


LISTA PROCESORÓW AMD      

* * * * * *

FX (Zambezi, Bulldozer) Opteron (Sandtiger, Bulldozer) Opteron (Valencia, Bulldozer) Opteron (Interlagos, Bulldozer) Fusion (Trinity, Piledriver) FX (Vishera, Piledriver)


PŁYTA GŁÓWNA Płyta główna - jest jednym z najważniejszych elementów komputera. To na niej znajduje się gniazdo procesora, układy sterujące, sloty i porty. Bezpośrednio na płycie instalowane są również karty rozszerzeń oraz niektóre urządzenia peryferyjne. Służy do umieszczania na niej układów elektronicznych, niezbędnych do działania komputera. 


Kliknij ikonę, aby dodać obraz

PŁYTA GŁÓWNA

JEDEN Z NAJWAŻNIEJSZYCH ELEMENTÓW KOMPUTERA


CHIPSET Chipset - grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle są sprzedawane jako jeden produkt. W komputerach, termin chipset jest powszechnie używany w odniesieniu do specjalistycznego układu scalonego lub zestawu układów płyty głównej. 


SOCKET I GNIAZDO PROCESORA 

Socket - jest to gniazdo w którym osadzony jest procesor.

Gniazdo procesora - jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej. Pełni rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej.


Typ gniazda dla procesora musi być zgodny z określonym procesorem.

Dla danego typu gniazda charakterystyczny jest: kształt, napięcie rdzenia, prędkość magistrali systemowej oraz inne cechy.


W pierwszych płytach głównych procesory były wlutowane, ale z powodu coraz większej oferty procesorów i ich nieustannie zmieniającej się budowy pojawiły się gniazda, które umożliwiły dopasowanie budowy płyty oraz jej możliwości do potrzeb danego użytkownika.

Obecnie najczęściej spotykanym gniazdem montowanym na płytach głównych jest gniazdo typu ZIF. Gniazda te umożliwiają łatwą instalację procesora bez użycia siły, mają bowiem małą dźwigienkę, służącą do zaciskania lub poluzowania znajdującego się w gnieździe procesora. 


BIOS 

BIOS - jest to zbiór instrukcji, które mówią procesorowi w naszym komputerze co ma robić.

BIOS jest nieodłączną częścią komputera. Nie jest on ładowany z dysku ale jest przechowywany w specjalnych kościach pamięci tylko do odczytu(ROM).


Kliknij ikonę, aby dodać obraz

BIOS

menu


BIOS - FUNKCJE 

Bios przechowuje w sobie tylko trywialną część danych wymaganych przez swój kod.

Poza przechowywaniem swoich własnych informacji BIOS używa niewielkiej przestrzeni, w której zapisuje informacje konfiguracyjne naszego komputera, takie jak np. zainstalowane typy dysków.

zbiera informacje o wyposażeniu i zapisuje wyniki w przeznaczonych do tego miejscach w pamięci operacyjnej naszego komputera.

Sprawdza liczbę i typy zainstalowanych portów, typ karty graficznej (kolorowa czy monochromatyczna) i inne opcje.


CACHE 

Cache (pamięć podręczna)- mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości.


URZĄDZENIA PERYFERYJNE Urządzenia peryferyjne - to urządzenia zewnętrzne które możemy podłączyć do komputera zwiększając jego funkcjonalność czy przesyłając dane. Nie wchodzą w skład podstawowej jednostki centralnej, lecz są przez nią sterowane i uaktualniane. 

Do podstawowych urządzeń peryferyjnych zalicza się np.: klawiatura, skaner, mysz, kamera, mikrofon jak i wewnętrzne część komputera procesor (CPU) i pamięć operacyjna.


KARTA SIECIOWA 

Karta sieciowa- zamieniane są w niej pakiety danych na sygnały i przesyłane one są do sieci komputerowej.

Karta graficzna - renderowanie grafiki np. Asus radeon, Geforce, AMD radeon.

Karta dźwiękowa - jest to karta odpowiedzialna za działanie i funkcjonowanie dźwięku, np. Asus xonar, creative x-fi gamer.

Elementy składowe komputera  
Elementy składowe komputera  

Elementy składowe komputera

Advertisement