Page 1

Karta kierowcy a przepisy ruchu drogowego Karta kierowcy wprowadzona została w naszej ojczyźnie na podstawie przepisów Unii Europejskiej które są powiązane z przewozem drogowym. Karta ta jest dokumentem desygnowanym do protokołowania danych o okresie pracy kierowcy a także trasy jaką ma do pokonania. Przewodnim celem powstania karty kierowcy była lustracja respektowania przez kierowców czasu pracy jak również obligatoryjnych przerw. Jest to niesłychanie ważne jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Za sprawą lustracji karty kierowcy, policja i inne organy mogą bezproblemowo kontrolować to, czy są przestrzegane przerwy narzucone prawnie.

Główna funkcja karty Karta kierowcy to z jednej strony zmartwienie kierowców zawodowych jako że zapewnia wyłuskanie łamanych przez nich regulaminów. Niemniej jednak równolegle zapobiega ona wywoływaniu zbytniej presji przez zwierzchników na kierowców, zabezpieczając tym sposobem ich interesy.

Inne rodzaje kart Karta kierowcy, analogicznie do karty przedsiębiorstwa, karty kontrolnej lub karty warsztatowej użytkowana jest w ten sposób, że układa się ją w szczelinie tachometru. Dane odnoszące się do pracy kierowcy są przechowywane na karcie kierowcy. Zadaniem karty przedsiębiorstwa jest blokowanie dojścia do informacji. Karta warsztatowa a także karta kontrolna jak same nazwy uwypuklają posłużą nam w trakcie usług i weryfikacji. Tak jak karty powyżej przytoczone, karta kierowcy jest wydawana za sprawą Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) a za wydanie jej trzeba zapłacić 184,50 zł. Możemy o nią aplikować wysyłając stosowne poświadczenie lub przez internet.

Ilustracja 1: Karta kierowcy


Przeciętny termin wyczekiwania na wydanie karty to dwa tygodnie, mimo iż PWPW ma na to aż 26 dni roboczych. O kartę kierowcy trzeba wnioskować osobiście, a jest to istotne bo przydziela się ją nie anonimowo i na dodatek jest uzupełniona zdjęciem. Dany kierowca może otrzymać zwrot kosztów za kartę od zakładu pracy. Nierealne jest jednak to, aby pracodawca bezpośrednio uiścił opłatę za kierowcę.

Dane na karcie kierowcy Na karcie kierowcy zawarte są ważne dla zakładu pracy dane dlatego to w interesie firmy jest ich archiwizowanie. Odczytywanie danych z karty kierowcy warto, a wręcz trzeba przetwarzać systematycznie, ponieważ jej pamięć jest okrojona.

Karta kierowcy  

Opis karty chipowej używanej do rejestracji czasu pracy kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony oraz powyżej 9 osób. Dzięki temu znacznie został...