Page 1


W XIX wieku ubiegłego stulecia portugalscy żeglarze przybyli na zielone Hawaje wraz z małym instrumentem (cavaco), który w dłoniach radosnych hawajczyków przeszedł małą metamorfozę, stając się ostatecznie 'skaczącą pchełką', czyli UKULELE.

1. Poznajemy UKULELE. Trzy podstawowe rodzaje ukulele, o których będzie mowa w tej mini książeczce to: soprano, koncert oraz tenor. Wszystkie piosenki jak i akordy do nich użyte będą w stroju: G, C, E, A. Oprócz wyżej wymienionych różnic poszczególne modele ukulele mogą dodatkowo wyróżniać się kształtem pudła rezonansowego, brzmieniem, barwą dźwięku, głośnością, wszystko to w zależności od użytych materiałów do budowy uku, jak i fantazji producenta oraz zaawansowania lutnika. Copyright © Przyjazne Ukulele 2011, www.przyjazne-ukulele.pl 2


Poniższy obrazek przedstawia podstawowe elementy budowy ukulele, dzięki czemu łątwiej będzie nam 'namierzyć' stroik, próg czy też np. strunę C.

Rys. 1 Copyright © Przyjazne Ukulele 2011, www.przyjazne-ukulele.pl 3


2. Stroimy UKULELE.

Właściwie najprostszym oraz najmniej stresującym jest strojenie ukulele przy użyciu stroików elektronicznych, które same wskażą nam czy dana struna już stroi czy jeszcze nie. Gdy nie mamy takowego stroika, nie wszystko stracone, wciąż możemy nastroić nasze uku!! Zasada strojenia jest dość prosta i bazuje ona na tym, że na ukulele ten sam dźwięk można wydobyć w kilku miejscach. Najważniesze to nastroić prawidłowo pierwszą strunę A (patrz rysunek). Możemy to zrobić np. przy użyciu kamertonu (który 'uderzony' emituje dźwięk A), pianina lub odpowiedniej aplikacji skonstruowanej w tym właśnie celu (np. http://www.get-tuned.com/online_ukulele_tuner.php).

Zacznijmy od kamertonu! Uderz kamertonem o jakiś twardy przedmiot i kręcąc stroikiem struny A staraj się uzyskać dźwięk możliwie najbardziej zbliżony do tego, który emituje kamerton.

Podobnie się ma sytuacja w przypadku pianina. Zagraj na pianinie dźwięk A (zobacz rysunek 2) i tak jak tobyło w przypadku kamertonu, regulując napięcie struny A stroikiem, próbuj zestroić strunę do momentu gdy jej dźwięk będzie pokrywał się z tym wydobywającym się z pianina.

Copyright © Przyjazne Ukulele 2011, www.przyjazne-ukulele.pl 4


3. Podstawowe akordy. Jedną z pierwszych i podstawowych czynności jest nauka akordów. Wszystko sprowadza się do prawidłowego ułóżenia opuszków palców na podstrunnicy.

Dla przykładu aby zagrać chwyt zwany Cdur, musimy umieścić jeden z palców lewej ręki (np. wskazujący) na pierwszej strunie (struna A), trzecim progu (licząc od siodełka). W zapisie graficznym, akord Cdur będzie wyglądał jak na rysunku po prawej stronie.

Kolejnym bardzo popularnym i wartym nauczenia akordem jest Gdur. Łapiemy go w następujący sposób: palec środkowy wędruje na drugi próg pierwszej struny (A), palec wskazujący również na drugi próg lecz trzeciej struny (C), natomiast palec serdeczny umiejscawiamy na trzecim progu drugiej struny (E). Rysnuek obok przedstawia akord G w zapisie graficznym.

Chwyt Fdur: środkowym palcem łapiemy czwartą strunę (G) na drugim progu, a w tym samym czasie palec wskazujący spoczywa na strunie drugiej na pierwszym progu, tak jak to jest na rysunku po prawej stronie.

Copyright © Przyjazne Ukulele 2011, www.przyjazne-ukulele.pl 6

Przyjazne i przyjemne początki z ukuele  
Przyjazne i przyjemne początki z ukuele  

Naucz się grać na ukulele, po więcej zapraszamy na: https://www.facebook.com/PrzyjazneUkulelePl

Advertisement