Page 1

Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy; dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich. Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski. Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia. Drzewa ptakom, ptaki drzewom. W wiewie wiatru płatkom śniegu. Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku; Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku. Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem. Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze. Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia. A gdy wszyscy usną wreszcie moc igliwia zapach niesie.

DRODZY

RODZICE !

Witamy Was bardzo gorąco. Z nadzieją, że pod choinką, oprócz góry wymarzonych prezentów, znajdziecie trochę wolnego czasu na ulubioną lekturę, oddajemy w Wasze ręce pierwszy w tym roku numer „Przedszkolnych Wieści”. Przyjmijcie je życzliwie, jak wszystkie poprzednie. My ze swojej strony oczekujemy, że dalej będziecie się z nami dzielić swoimi pozytywnymi (ale i nie tylko) komentarzami i spostrzeżeniami, dzięki czemu dla nas wszystkich ta gazetka stanie się najlepszym narzędziem współpracy.

Dyrektor i Nauczycielki

Spokojnych Świąt życzą Wszyscy Pracownicy Przedszkola

1


Ważne informacje !!!

Przez dziurkę od klucza, czyli co się wydarzyło w przedszkolu?

Przypominamy Państwu, że każda grupa ma swój dzień otwarty

Z uśmiechem na twarzy, radością w sercu i tęsknotą, która wzruszyła Panie Nauczycielki, nasze pociechy wróciły po wakacjach do przedszkola. Chętne do zabawy, nauki i rozrabiania powitały swoje nowe Panie, nowych kolegów i koleżanki i nowe sale.

czyli Nauczycielki oczekują na Was, na początku miesiąca, w określony dzień tygodnia. Spotkania odbywają się w salach, w godzinach: 16.00– 17.00 Zapraszamy na spotkania!

Nawet nasze ukochane „Biedroneczki” starały się być bardzo dzielne – na początku z różnym oczywiście skutkiem – ale dzięki zaangażowaniu swoich Pań i ogromnemu zaufaniu, jakim rodzice dzieci obdarzyli wychowawczynie, wszyscy w nowy okres swojego życia, weszli z poczuciem bezpieczeństwa, z uczuciem, że są najważniejsi i bardzo szybko wyglądali tak jak na zdjęciu poniżej.

SMERFY– pierwszy wtorek 8 I, 5 II, 4 III, 1 IV, 6 V, 3 VI, MISIE – pierwszy wtorek 8 I, 5 II, 4 III, 1IV, 6 V, 3 VI, KRASNALE – pierwszy poniedziałek 7 I, 4 II, 3 III, 7IV, 5 V, 2 VI, BIEDRONKI – pierwsza środa 2 I, 6 II, 5 III, 2 IV, 7 V, 4 VI, MUMINKI – pierwszy czwartek 3 I, 7 II, 6 III, 3 IV, 8 V, 5VI,

We wrześniu Smerfy - czyli nasze najstarsze dzieci, uczestniczyły w warsztatach plastycznych pt. „ Po drugiej stronie lustra”, które odbyły się w Centrum Sztuki Współczesnej w Pałacu Ujazdowskim. Miały okazję rozwijać swoją wyobraźnię i doświadczyć nowych przeżyć estetycznych.

ZAPRASZAMY !!!

2


Wszystkie dzieci zaprezentowały swój talent i umiejętności zdobyte w przedszkolu. Szczególne znaczenie miało to wydarzenie dla naszych nowych przedszkolaków. Działania dzieci zostały poprzedzone prezentacją slajdów przedstawiających przedmioty codziennego użytku, zaprojektowane przez artystów plastyków. Dzieci miały okazję przekonać się, że wyobraźnia pozwala na niekonwencjonalne rozwiązania. Po obejrzeniu slajdów, dzieci projektowały fantastyczny przedmiot w technice kolażu. Wyjazd do Pałacu Ujazdowskiego połączony był z relaksem w Łazienkach Królewskich i podziwianiem przyrody.

W tym roku „Koncert Jesienny” nosił tytuł „Dary jesieni” i powstał na podstawie opowiadania H. Zdzitowieckiej „Gapcio z Księżyca”. ·

Biedronki przebrane za jabłka i gruszki tańczyły, grały na instrumentach i śpiewały o jesieni w sadzie.

·

Krasnale w strojach warzyw przedstawiały dary jesieni z ogródka warzywnego.

·

Muminki jako opowiadały o ptakach.

·

Misie zaprezentowały wiatr i liście w czasie zmiennej jesiennej aury.

·

Smerfy wystąpiły jako wiewiórki, gapcie - ufoludki oraz Pani Jesień.

W październiku Krasnale, Muminki i Misie wybrały się autokarem na warsztaty ceramiczne do Łosia. Poznały sposób produkcji naczyń i ozdób ceramicznych. Własnoręcznie malowały figurki z gliny, a także lepiły gliniane miseczki i ślimaczki. Miały także czas na wesołą zabawę w plenerze, oraz na pyszny poczęstunekprzedszkolny prowiant, plus domowe ciasto i herbatę przygotowane przez właścicielkę pracowni. Dzieciom bardzo podobało się u bardzo miłych gospodarzy. Chociaż wycieczka skończyła się w porze podwieczorku, dzieci chciały, aby trwała jeszcze dłużej. Na pamiątkę mamy zdjęcia oraz gliniane figurki. dzikie kaczki odlatujących

Program bardzo podobał się wszystkim gościom i mali aktorzy dostali wielkie brawa, słodycze a dzieci z najstarszej grupy dodatkowo zaproszenie do powtórzenia swojego występu przed większą widownią. Smerfy powtórzyły swój program podczas odwiedzin w Szkole Muzycznej

Wczesną jesienią wszystkie grupy wystąpiły podczas corocznego „Koncertu Jesiennego”, który jest organizowany w naszym przedszkolu od 11 lat dla Seniorów – emerytowanych nauczycieli.

3


przy ul. Wiktorskiej, gdzie wystąpiły dla członków Klubu Seniora ZNP. Po występie udały się na wycieczkę do Muzeum Geologicznego na wystawę „Skały i skamieliny”.

W finale, który odbył się 4 grudnia nasza reprezentacja zajęła V miejsce i zdobyła Puchar oraz pięknego misia, z którego wszyscy są dumni. Konkurencje w jakich zabłysły nasze Smerfy sprawdzały podstawowe cechy motoryczne: szybkość, gibkość, skoczność, wytrzymałość i siłę. Naszym małym sportowcom gratulujemy!

W listopadzie Muminki i Misie wybrały się do Domu Kultury Imielin na bardzo wesołe przedstawienie pt. „ Pchła Szachrajka”. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom a także dorosłym. Występy aktorów, barwne stroje i wiele humorystycznych scen sprawiły, że wszyscy wspaniale się bawili.

Katarzyna Grabowska

20 listopada reprezentacja naszego przedszkola – dziewięciu starszaków uczestniczyło w Mistrzostwach Przedszkolaków o Puchar Wielkiego Ursynowskiego Misia.

Kącik logopedyczny. Znaczenie zabawy w terapii logopedycznej z uwzględnieniem Metody Wstępnej Stymulacji Logopedycznej. DRODZY RODZICE! Pierwsza w tym roku gazetka i pierwsze moje z Państwem spotkanie. Chcę dzisiaj opowiedzieć o roli zabawy w rozwoju nie tylko psychofizycznym dziecka ale przede wszystkim stymulacji mowy, czego w żaden sposób przecenić się nie da.

Mistrzostwa organizowane przez Stowarzyszenie Tenisowe „Tie Break” oraz Urząd Dzielnicy Ursynów odbyły się w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 92 na ulicy Koncertowej. Nasze przedszkolaki zdobyły II miejsce i zakwalifikowały się do II etapu .

4


Powszechnie znany jest pogląd, że zabawa jest najbardziej podstawową formą aktywności wieku dziecięcego, mającą szczególne znaczenie w poznawaniu świata. Szczególne znaczenie odgrywa w okresie od urodzenia do końca wieku przedszkolnego, co ma bezpośrednie przełożenie na planowanie i organizację szeroko rozumianego procesu nauczania i wychowania, oraz wszelkich działań rehabilitacyjnych.

działania zaburzenia.

korygujące

wszelkie

Prowadzenie zabaw w terapii logopedycznej stymuluje i motywuje wiele dzieci do mówienia, działa profilaktycznie i terapeutycznie. Logopedzi znając tę prawdę wykorzystują w swojej pracy, szczególnie w terapii dzieci najmłodszych tj. od około 3 do 5 roku życia pewne aspekty zabaw (między innymi zabawy ortofoniczne) mając na uwadze, iż to w dużej mierze sprzyja również stymulowaniu rozwoju językowego dzieci.

T Trudno byłoby o normalny rozwój dzieci, gdyby z ich życia została wyeliminowana wszelka forma zabawy i zarazem odprężenia. Zabawa to nie tylko odpoczynek i rekreacja, to także jeden ze sposobów uczenia się i to najbardziej efektywnego. Stwarza okazję do nabywania określonych umiejętności, rozwija sprawność myślenia, wzbogaca słownictwo, poszerza granice fantazji. Jest ona dla najmłodszych dzieci najłatwiejszym, najbardziej przystępnym sposobem zapoznawania się z niezrozumiałym, wielkim i tajemniczym światem, przeżywania występujących zjawisk i sytuacji, sprowadzonych do kategorii prostych, łatwych i przyjemnych.

Zabawy mogą być realizowane w formie indywidualnej i grupowej, a możliwości kombinacji i inwencji są nieograniczone. Właściwie zorganizowana zabawa stwarza okazję do przyswojenia nowych słów, określeń, pojęć, doskonali mowę, zmuszając do porozumiewania się z terapeutą. Prowadzona w ten sposób terapia jest również łatwiejsza dla współpracujących z logopedą rodziców.

Od dziecka pod koniec wieku przedszkolnego oczekuje się tzw. dojrzałości szkolnej, której częścią składową jest umiejętność poprawnego wymawiania wszystkich dźwięków i dużej swobody w posługiwaniu się mową. Często jednak u dzieci w tym okresie występują zaburzenia mowy, wady wymowy czy inne problemy rozwojowe, których wykrycie sygnalizuje późniejsze problemy dydaktyczne. Toteż powinno się możliwie wcześnie rozpocząć

Na tym etapie pracy logopedycznej nie są wymagane codzienne żmudne ćwiczenie z dzieckiem przed lustrem. Ten okres w rozwoju dziecka, które uczy się głównie przez zabawę już nigdy w sposób naturalny nie powtórzy się, chyba, że będzie specjalnie wywołany. Zabawy te nie są oczywiście pozostawione zupełnej

5


spontaniczności. Zabawa powinna być tak zorganizowana, aby uczyć i rozwijać dziecko.

zaburzone funkcje lub je rozwijają. Pozwalajmy dzieciom malować dłońmi na dużych arkuszach papieru, zgniatać i drzeć kartki papieru, włączajmy do zabawy klocki, puzzle. Wszelkiego rodzaju zabawy ruchowe, takie jak pełzanie, bieganie, podskoki naprawdę pomagają, choć wydaje się to nieprawdopodobne w rozwoju mowy. Wytłumaczenie tej prawidłowości jest bardzo proste: ośrodki odpowiedzialne za mowę znajdują się w mózgu bardzo blisko ośrodków odpowiedzialnych za sprawność ruchową całego ciała i sprawność ręki dominującej.

Ćwiczenia logopedyczne są bardzo męczące, stąd wykorzystanie zabawy łagodzi poczucie zmęczenia i pozwala na rozluźnienie i rozładowanie napięcia. Dla przykładu w zabawach ortofonicznych z dziećmi wykorzystać można następujące ćwiczenia: - oddechowe: np. zabawa w wąchanie kwiatów, dmuchanie wiatraczków, piórek, gra na instrumentach typu: flet, harmonijkaćwiczenia te mobilizują aparat oddechowy;

W zasadzie wszystkie działania terapeutyczne z dziećmi do około 5 roku życia muszą odbywać się w formie zabawy. Efekty terapii logopedycznej prowadzonej przez specjalnie zaplanowaną zabawę są naprawdę godne upowszechnienia i polecenia, do czego chciałam Państwa przekonać lekturą tego artykułu zachęcając jednocześnie do różnorodnych form zabawy z własnymi pociechami.

ćwiczenia fonacyjne: przedłużanie wymowy głoski „m”mruczenie, np. naśladowanie mruczenia misia, usypianie lalek „aaa..”, buczenie syren „uuu…”itp. -ćwiczenia logarytmiczne: np. chodzenie w rytm wierszyka, stukanie w bębenek i inne; ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mownych: szczęki dolnej- dziecko naśladuje żucie krowy i inne; ćwiczenia warg: posyłanie całusów, naśladowanie pyszczka rybki itp., języka: zabawa „Języczekwędrowniczek”- język „wędrując” dotyka wargi górnej, dolnej, podniebienia itp.;

Logopeda : Wanda Matusiak

- zabawy dźwiękonaśladowcze i inne. Zabawy te mogą sprawiać wrażenie banalnych, jednak są one najlepszym sposobem dla zapewnienia harmonijnego i pełnego rozwoju dziecka uwzględniającym prawidłowości rozwoju psychofizycznego . Istotnym jest prowadzenie nie tylko zabaw stymulujących rozwój mowy, ale również pewnych zabaw ruchowych i manualnych, które usprawniają

6


Ważne !!! Przypominamy Państwu, że Pani Logopeda Wanda Matusiak pracuje w naszym przedszkolu przez trzy dni w tygodniu. PONIEDZIAŁEK 10.30 – 13.30 WTOREK 8.30 – 14.30 PIĄTEK 10.30 – 16.00 a w każdy pierwszy piątek miesiąca pracuje w godz. 12.30 – 17.30.

Składniki na około 60 pierniczków: -

W każdy pierwszy piątek jest do Państwa dyspozycji od 16.30 do 17.30 ponieważ jest to Jej dzień otwarty. Kolejne terminy dni otwartych to:

-

75g margaryny 250g miodu 125g cukru 1 opakowanie przyprawy do pierników 500g mąki 2 łyżeczki proszku do pieczenia 1 jajko

W rondelku stopimy margarynę, miód i cukier. Przestudzoną masę wlewamy do miski. Mąkę z proszkiem do pieczenia oraz przyprawę do pierników dodajemy wraz z jajkiem do masy miodowej. Zagniecione ciasto pozostawiamy pod przykryciem na 1-2 godziny.

4 I, 1 II, 7 III, 4 IV, 9 V, 6VI.

Z rozwałkowanego na grubość 0,5 cm ciasta wycinamy pierniczki. Pieczemy je w rozgrzanym do 200oC w piekarniku przez 15-20min. Pierniczki odstawiamy na 2-3 tygodnie w suche i chłodne miejsce.

Przepis na smaczne święta

Aby miały orzechowy aromat zamiast 500 g mąki dodać możemy 400 g mąki i 100 g mielonych orzechów włoskich.

Zapach pierniczków orzechowych nawet w środku lata, w najbardziej odległym od domu miejscu, przypominać będzie Boże Narodzenie. A jeśli w okresie radosnych przygotowań do świąt, znajdziemy trochę czasu na wspólną z naszymi pociechami zabawę w pieczenie, to zapewniam, że zapach piernika przypomni Nam, jak wspaniale się wtedy bawiliśmy. Zachęcam, aby na przykładzie tego prostego przepisu zachować w domu na długie zimowe wieczory (a może i dłużej) wspomnienie cudownej atmosfery ciepła, miłości, dobroci, życzliwości i poczucia wspólnoty.

Jeśli uda nam się przygotować pierniczki wcześniej, będą one nie tylko pyszne ale także kruche. Jeśli przygotujemy je w ostatniej chwili, będą równie smaczne...bo nasze. Joanna Pryfer A NA NOWY 2008 ROK DUŻO POMYŚLNOŚCI I PODKOWA NA SZCZĘŚCIE !!!

7


To, że polecamy Państwu ten tekst do przeczytania, nie znaczy, że zgadzamy się ze wszystkim, co jego autor miał na myśli... Joanna Pryfer

„ Conieco” dla rodziców

Każde pokolenie ma prawo wychowywać swoją pociechę w duchu swoich własnych przekonań, poglądów i wyobrażeń. Jeśli w tym wychowaniu nie brakuje naszej bezgranicznej miłości, uwagi i troski, a dziecię rośnie w poczuciu bezpieczeństwa i rozwija się otwarte na świat, samodzielne, pełne życiowych wartości, to wszystkie drobne błędy wychowawcze rozmyją się, kiedy pozwolimy dzieciom wyfrunąć z gniazda.

W dzisiejszych czasach można odnieść wrażenie, że czym bardziej zmieniają się metody wychowawcze, tym większy zapał ludzi do kolejnych nowości. Na przestrzeni dwóch pokoleń doszło w tym zakresie do gigantycznych przełomów i zmian.

W naszej pracy bardzo często słyszymy i mamy do czynienia z międzypokoleniową różnicą poglądów. W oparciu o wiedzę, doświadczenie, mądrość życiową, w poczuciu odpowiedzialności, łączymy i godzimy oczekiwania i systemy wartości wszystkich osób, które dzielą się z nami swoimi przemyśleniami – wysłuchując z uwagą wszystkich. Trzy pokolenia Rodziców plus dwa Babć i Dziadków to naprawdę spory przedział epok wychowawczych. Tekst, który za chwilę przeczytacie jest porównywaniem: „jak to bywało”, a jak jest teraz.

Współcześni rodzice próbują zachować fantastyczne relacje ze swoimi dziećmi. Pokolenie moich rodziców nie podejmowało takich prób, wychodząc z założenia, że dziecku przede wszystkim potrzebny jest przywódca. Rozumieli również, że chociaż stosunki pomiędzy rodzicem i dzieckiem w żadnym przypadku nie powinny być "złe", to rodzic, który chce pełnić rolę skutecznego przywódcy, nie może koncentrować całej swojej energii na zachowaniu "fantastycznych" relacji ze swoim dzieckiem. Niektóre sprawy musiały po prostu na swoją kolej poczekać.

Państwo ciągłym drzewiej

Czy ktokolwiek, kiedykolwiek znajdzie złoty środek na wychowanie dzieci? Czy któreś pokolenie uniknęło błędów? Niektórzy z Państwa w poniższej lekturze może zobaczą obrazy ze swojego własnego dzieciństwa. Nic nie sugerujemy. Warto przeczytać, swoje własne wnioski wyciągnąć.

Dzisiejsze mamy nieustannie poświęcają uwagę swoim dzieciom, ich podstawowym celem jest uszczęśliwienie ich, podczas gdy wczorajsze mamy znajdowały się w centrum uwagi

8


swoich pociech ponieważ ich podstawowym celem było nauczenie dzieci samodzielności i odpowiedzialności.

Trzeba dostrzec i docenić fakt, że i jedni i drudzy mają przeświadczenie, iż wychowanie dziecka jest najtrudniejszym i najważniejszym zadaniem ich życia.

Większość współczesnych mam usiłuje zrobić dla swoich dzieci możliwie jak najwięcej. Szkoda, że nie daje i do myślenia fakt, ze wczorajsze mamy świadomie robiły dla swych dzieci możliwie jak najmniej, a w dodatku nalegały, aby ich dzieci robiły wiele zarówno dla siebie jak i dla rodziny (udzielając się w wykonywaniu domowych prac). Dzisiejsze mamy za bardzo wyręczają dzieci w działaniu do czasu, aż te się usamodzielnią, co następuje coraz później.

Jest bardzo dobrym zjawiskiem, że dzisiejsi rodzice podchodzą z powagą zarówno do wychowania dzieci jak i do samych dzieci. Poważne traktowanie wychowania jest rzeczą niezbędną. Jednak podchodzenie ze zbytnią powagą do swojego dziecka jest świetnym sposobem zadręczania się, który pozbawia proces wychowania dziecka całego poczucie humoru, przekształcając go w nieustanną katorgę.

Trudno nie dostrzec tendencji, że dzisiejsze mamy żyją w przekonaniu, że najlepsza mama to taka, która najlepiej zaspokaja potrzeby dziecka i zrobi wszystko najlepiej za nie… Przyjrzyjmy się teraz tatusiom! Nowym ideałem współczesnego ojca jest tak zwany "najlepszy kumpel swojego dziecka". Tymczasem wczorajsi ojcowie poza tym że byli alfą i omegą domowego ogniska, byli również mentorami swoich dzieci. A jednocześnie uczyli je magicznych sztuczek, jazdy na rowerze, posługiwania się młotkiem, tresury psa i tym podobnych zajęć. Świetnie się bawili ze swoimi dziećmi i dzięki temu stawali się ich najlepszymi przyjaciółmi!

Dlaczego dzisiejsi rodzice - mimo takiego wsparcia i możliwości - mają równie dużo problemów z zachowaniem swoich dzieci w domu i szkole jak ich poprzednicy? Odpowiedź nie jest taka prosta, ale problemy z dziećmi były, są i będą! Jest to sprawa rodziny, środowiska i indywidualności dziecka. I tego nie usunie i nie rozwiąże żaden gotowy system wychowawczy.

Czuli, że bycie rodzicem jest najważniejszą rolą ich życia, a przyjacielem dziecka stają się w trakcie codziennych zmagań związanych z jego wychowaniem. Wczorajsi rodzice mogli liczyć przede wszystkim (a czasami jedynie!) na doświadczenie wyniesione z domu rodzinnego i zdrowy rozsądek. Tymczasem głos rozsądku współczesnych rodziców niejednokrotnie zagłuszany jest przez lawinę psychologicznych nowości, koncepcji i metod, dlatego tak wielu rodziców czuje, że nawet wychowanie jednego dziecka powoduje, iż niemal każdego wieczoru są emocjonalnie i fizycznie wyczerpani.

Na podstawie tekstu Johna Rosemonda tłumaczył Marcin Wyrwał Przygotowały: Katarzyna Grabowska Joanna Pryfer

9


CIĄG

DALSZY...

WAŻNE !!! Pani Psycholog

Jako kontynuację poprzedniego tekstu chcę Państwu przytoczyć dobrą radę mądrych mam która, - jeśli zobaczycie w niej obraz swojego własnego postępowania - utwierdzi Was w przekonaniu, że dobrze radzicie sobie w roli rodziców.

mgr Agnieszka Kleszewska pracuje w naszym przedszkolu w PONIEDZIAŁEK w godz. 8.00 - 14.00 natomiast w każdy

RODZICU !!!

pierwszy poniedziałek pracuje w godz. 11.00 – 17.00

Uzbrój się w cierpliwość. Nie oczekuj, że wystarczy raz

W tym dniu oczekuje również na wszystkich zainteresowanych rodziców w/w godzinach. Pani Psycholog pracuje również w poradni a jeśli ktoś jest szczególnie zainteresowany, to terminy i godziny wywieszone są w szatni, na gazetce dla Rodziców, na przeciwko szafek dzieci

powiedzieć, a Twoje najukochańsze dziecię się posłucha. To nie leży w jego naturze! Co zatem robić? – Jasno określaj zasady. Dziecko musi wyraźnie usłyszeć, czego nie wolno, co musi i co powinno zrobić.

ZAPRASZAMY !!!

– Dawaj dobry przykład. Jeśli nie pozwalasz używać brzydkich wyrazów, to nikt w domu nie powinien tego robić.

ĆWICZYMY Z DZIECKIEM PAMIĘĆ...

– Bądź konsekwentny. Wprowadzaj regułę, nie po to, by ją zmienić lub o niej zapomnieć, ale by jej przestrzegać. – Pamiętaj, że można dyskutować ("Nie chcesz się dziś położyć zaraz po dobranocce, ale wyjaśnij mi – dlaczego?"). Takie podejście uczy dziecko sztuki negocjacji. – Nie przesadzaj z nakazami, zwłaszcza jeśli należysz do osób bardziej restrykcyjnych. Stosuj je tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

„Tańczy bałwan - grubasek w swym śniegowym kaftanie, gra zimowa muzyczka, dzwonią dzwonki u sanek.

– Traktuj malucha jak myślącą istotę – nie tresuj klapsami, ale jasno mów o swoich oczekiwaniach.

Zając, borsuk i wrona usłyszeli to granie. Zaprosili sarenkę, niech zatańczy z bałwanem”.

Joanna Pryfer

10


REBUSY DLA DZIECIACZKÓW

KILKA SŁÓW O CYKLU „POCZYTAJ MI...” Dwa miesiące temu zainicjowałyśmy w naszym przedszkolu cykl spotkań z dziećmi i z rodzicami pt. „Poczytaj mi ...”. Celem tych spotkań, odbywających się w każdy II i IV czwartek miesiąca po południu, jest głównie czytanie dzieciom przez osobę dorosłą, wybranych pozycji literackich. Chcemy w ten sposób zachęcić dzieci i rodziców do wspólnego spędzania czasu i pokazać, że głośne czytanie dzieciom przysparza wiele radości zarówno czytającemu, jak i słuchaczom. Poza tym rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozbudza zainteresowanie książką, dostarcza wiele wiadomości. Głośne czytanie dzieciom, to również bardzo cenna wartość, jaką jest czas poświęcony tylko i wyłącznie dziecku.

Chcielibyśmy, aby zachęceni naszym przykładem, włączyli się Państwo czynnie do naszej akcji i sami zgłaszali się do głośnego czytania dzieciom. Dwie osoby z grupy Smerfy i Biedronki odważyły się poczytać dzieciom - bardzo im za to dziękujemy – a ich dzieci czuły się bardzo ważne. Możecie Państwo również postarać się tak zorganizować swój czas, aby razem z własnym dzieckiem posłuchać głośnego czytania innych. A jeżeli nie jest to możliwe odbierajcie swoje dzieci przed lub po spotkaniu, tak aby nie przeszkadzać innym w obcowaniu z utworem literackim. Spotkania z cyklu „Poczytaj mi...” obywają się zawsze w II i IV czwartek miesiąca od godz. 16.00 do godz. 16.30. O terminie i tematyce następnego spotkania zawsze zawiadamiamy ogłoszeniem. Prosimy więc o takie uwzględnienie naszego cyklu w swoich planach, aby

11


„CIASTO DZIECIŃSTWA”

umożliwić swoim dzieciom, jak również i sobie, uczestniczenie w nim. Mirosława Ceplin

Na wymienianie się przepisami, każda pora jest dobra, ale przed świętami robimy to częściej niż w ciągu całego roku. Postanowiłam przekazać Państwu ten poniższy właśnie teraz, z myślą i nadzieją, że, w okresie świątecznym znajdziecie więcej czasu, aby się w niego wczytać, dokładnie przeanalizować, może nawet sprawdzić się. Możecie dodać od siebie składników, których Waszym zdaniem brakuje, bo przecież wszyscy mamy swoje własne sposoby na to, aby nasze „ ciasto” ... wyrosło i było szczęśliwe. Jeśli Wam się spodoba i będziecie po niego sięgać proponuję przechować na pamiątkę i w odpowiednim czasie podać dalej.

OGŁOSZENIE!!! Uprzejmie informujemy, że BAL KARNAWAŁOWY DLA DZIECI

w tym roku szkolnym odbędzie się

1 lutego 2008r. ·

· · · ·

·

·

12

Składniki: garść życiowej mądrości, łagodności, czułości i miłości ile tylko możesz w sobie pomieścić, tyle ile masz pod ręką troski i uwagi, wielką chęć do zabawy, tysiące fantazji, jakie można sobie wyobrazić, uśmiechu i czułości: bez miary, ile gwiazd na niebie cierpliwości i zaufania, a miarą Babciną szczypta zdrowej ciekawości i dorodnej spontaniczności bez liku, kropelki esencji niewinności: wedle upodobania.

Przygotowanie: do wyżej wymienionych składników doda j psotne spojrzenia i jedną łezkę,


· ·

·

mieszankę pozostaw w ciepłych rękach tak długo, jak będzie to konieczne, udekoruj tęczą kolorowych marzeń, słodkim komentarzami i całym stosem pysznych buziaków. nie żałuj nauki i wartości

Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. Zgadnij, kto to taki. Ja wiem, lecz nie powiem! (bałwan)

Czas pieczenia: Zależeć będzie od dojrzewania. Kapie z dachu woda, lecą zimne krople, ale gdy mróz chwyci, zamieni je w… (sople) Jaką porę roku mamy, gdy za morzem są bociany? (zima)

Wskazówka: Nie próbuj go za często, pozwól dojrzewać powoli i ciesz się nim przez dłuuuuuuugi czas. Joanna Pryfer

ZAGADKI

Co to za kochany święty, co przynosi nam prezenty. Kiedy gwiazdka już zaświeci, on obdarza wszystkie dzieci. (Mikołaj)

Zielona, z lasu wzięta, wesoło nam z nią w święta. (choinka) Włoskie czy laskowe – smaczne są i zdrowe. (orzechy) Już słychać kolędy. Drzewka pachną wokół….Pora na kolację, najważniejszą w roku. (wigilia)

Wędruje tędy i owędy, roznosi życzenia, kolędy. o choinkach dla dzieci pamięta, o prezentach, o głodnych zwierzętach. (grudzień) Kiedy w świat wyrusza, szczypie w nos i w uszy. Gdy przyjdzie nad wodę, to skuwa ją lodem. (mróz) Co to za gwiazdeczki odpowiedzcie śmiało, które stroją ziemię w sukieneczkę białą? (śnieg)

O tym drzewku wiele mówić wam nie będę. Pod jego gałązkami zaśpiewacie kolędę. (choinka

13


„Smerfowe przedszkole”, „Chatka Puchatka”, „Przedszkole im. Misia Puchatka”, „Robotowe przedszkole”, „Samochodowe przedszkole”, „Pociągowe przedszkole”, „Króliczkowe przedszkole”, „Niezapominajka”, „Przedszkole Pippi i Przyjaciół”, „”Kubusia Puchatka”, „Julka i Julki”, „Ursynowskie Skrzaty”, „Przedszkole Pana Kuleczki”, „Wesołe Imielinki”, „Dziecięcy las”, Kraina wyobraźni”, „Bajkowy zakątek”, „Bajeczny zakątek”, „Misia Bela”, „Misia, Kasia, Konfacela”, „Konfacela”, „Rozśpiewane przedszkole”, „Roztańczone przedszkole”, „Przedszkole im. Janusza Korczaka”, „Przedszkole im. Heleny Bechlerowej”

„A na imię Mu było...” Pragniemy poinformować o zakończeniu pierwszego etapu podjętej przez nas procedury nadania imienia naszej placówce. Nasze dzieci zapytałyby w tym miejscu: a po co, dlaczego? My uważamy że warto. Staniemy się dzięki temu lepiej rozpoznawalni na zewnątrz – łatwiej bowiem skojarzyć placówkę o konkretnej nazwie niż z samym tylko suchym numerem. Nie mamy wątpliwości, że również naszym dzieciom milej będzie, jeśli miejsce do którego przychodzą niemal codziennie, będzie miało znajomo brzmiącą i przyjazną dla nich nazwę.

Naszą akcję rozpoczęliśmy już przed wakacjami i wtedy też Państwo przekazaliście Nauczycielkom swoje propozycje nazwy dla naszego przedszkola. Jest to dobry moment aby wspomnieć, że już wtedy chłopczyk z obecnej grupy „Misie” Michał Romanowski i jego rodzice z ogromnym zaangażowaniem, ( za co serdecznie dziękujemy ) wymyślali ciekawych patronów dla naszej placówki. Oto ich propozycje w kolejności alfabetycznej:

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na naszą prośbę i złożyli propozycję nazwy. A oto efekty, czyli lista wszystkich wymyślonych przez Państwa oraz Wasze dzieci nazw:

"Abecadło", "Bajka", "Bajkoland", "Baśniowy dom", "Biedronka", "Bolek i Lolek", "Brzydkie kaczątko", "Ciuchcia", "Czarodziejski ogród", "Delfinek", "Dolina Muminków", "Entliczek-pętliczek", "Fantazja", "Guliwer", "Gwiazdka", "Hefalump", "im. Jana Brzechwy", "im. Janusza Korczaka", "im. Kornela Makuszyńskiego", "Jacek i Agatka", "Kamyczek", "Kangurek", "Kleksik", "Koziołek Matołek", "Kraina zabawek", "Kraina liliputów", "Krecik", "Krokodylek", "Król Maciuś I", "Leśny skrzat", "Łamigłówka", "Mądra głowa", "Miś Coralgol", "Miś Uszatek", "Muchomorek", "Nibylandia", "Okruszek",

„Malusin”, „Ursynowiaczek”, „Milusin”, „Bajdulandia”, „Śmiecholandia”, „W stumilowym lesie”, „Chatka śmiesznotka”, „Tęczolandia”, „Akademia przedszkolaka”, „Przedszkolandia”, „Misie patysie”, „Przytulandia”, „Akademia czarodziejów”, „Zakątek przedszkolaka”, „Cudowne lata”, „Tęczowa kraina”, „Na końcu tęczy” „Ene, due, rabe”, „Mysia norka”, „Dziecięcy raj”, „Kozi rożek” „Przedszkole imienia Misia Uszatka”, „Puchatkowe przedszkole”, „O uśmiech dziecka”, „Uśmiech dziecka”, „Przedszkole im. Czerwonego Kapturka”,

14


"Omnibus", "Pinokio", "Przyjazny zakątek", "Reksio", "Słoneczna dolinka", "Smok mlekopij", "Stokrotka", "Stumilowy Las", "Tomcio Paluch", "Wesoły skrzat", "Wróbelek Elemelek", "Wyspa skarbów", "Zaczarowany ogród", "Zielona oaza", "Złota rybka", "Żabka".

Pragniemy Państwa poinformować, iż oprócz dzieci, które w w/w dni przychodzą ze swoimi rodzicami na spotkanie, pani Doktor przychodzi do każdej sali, rozmawia z nauczycielkami na temat ich wątpliwości i bada każde wskazane przez wychowawczynię dziecko. Rodzice otrzymują za pośrednictwem nauczycielki spisaną przez lekarza informację o stanie zdrowia dziecka plus receptę.

Przy tej okazji apelujemy do Was Rodzice, jeśli macie wątpliwości co do stanu zdrowia Waszego Dziecka, to udajcie się sami na wizytę do naszej pani Doktor, z pominięciem przyprowadzania dziecka do grupy, przynajmniej do chwili, nim pani Doktor nie rozwieje Waszych wątpliwości.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, które z powyższych propozycji już funkcjonują jako nazwa placówki w Warszawie. Z pozostałych, na najbliższym posiedzeniu Rady Pedagogicznej oraz spotkaniu Rady Rodziców, wybierzemy pięć propozycji a ostateczny wybór pozostawimy Państwu. Informacje o wybranych nazwach oraz sposobie wyboru tej ostatecznej, podamy w najbliższym czasie, na tablicy ogłoszeń w szatni. Dorota

Kalinowska

WAŻNE !!!

Naprawdę wystarczy tylko jeden zakatarzony maluch w przedszkolu, a już reszta kompanów mu wtóruje.

Przypominamy Państwu, że w naszym przedszkolu pracuje pani

Dlatego jeśli już Naszą pociechę dopadnie choroba nie posyłajmy dziecka do przedszkola natychmiast po tym, jak spadnie mu temperatura lub ustąpią najbardziej uciążliwe objawy. Dajmy mu czas na pełny powrót do zdrowia, by nie złapało kolejnej infekcji. Jak długo Państwa dziecko powinno zostać w domu? Trudno powiedzieć. Jeśli było przeziębione, wystarczy kilka dni. Jeśli dopadła je poważniejsza choroba, np. grypa lub zapalenie oskrzeli rekonwalescencja powinna być dłuższa. Zdecyduje o tym pediatra, ale i tak ostatnie słowo należy do Was drodzy Rodzice. Życzymy Wam i Waszym rodzinom dużo, dużo zdrowia.

Doktor Hanna Jasica która czeka na swoich małych pacjentów wraz z ich rodzicami dwa dni w tygodniu: PONIEDZIAŁEK 13.30 – 16.00 CZWARTEK 8.30 – 11.00

Joanna Pryfer

15


W czarodziejski czas gwiazdkowy W płatkach śniegu bielutkiego Z tchem zapartym, z rumieńcami Wyglądamy na Świętego...

Małe serca mocno biją I rodzicom łezka leci Gdy Mikołaj w drzwi zapuka: „Czy są tutaj grzeczne dzieci?”

Wszyscy bardzo są wzruszeni Pod wrażeniem Świąt uroku I ochoty brak na psoty ! To się zdarza raz do roku. 16

Przedszkolne Wieści  
Przedszkolne Wieści  

gazetka przedszkolna

Advertisement