Page 1

-------------------------------------------------------------------------nr 2 WRZESIE Ń 2005 ----------------------------------------------------

DRODZY RODZICE !!! Minęły wakacje! Wypoczęci, pełni nowych pomysłów, bogatsi w doświadczenia wracamy do swojej pracy. Wasze (a także w pewnym sensie i nasze) dzieci również wracają do swoich zajęć i obowiązków. Mamy nadzieję, że będzie to rok udany dla nich i dla Was, przyniesie nam wiele radości ze wspólnych, szczęśliwych chwil, pozwoli wspólnie pokonać ewentualne kłopoty lub trudności.

Przygotowaliśmy dla Państwa nowy numer „Przedszkolnych wieści”. Zamieszczone w tym numerze artykuły mają charakter informacyjny, ich zadaniem jest pomóc Państwu przybliżyć zasady funkcjonowania naszego przedszkola w tym roku szkolnym. Naszym „nowym” rodzicom pragniemy życzyć, aby czuli się u nas i z nami dobrze, a ich dzieci traktowały przedszkole jak drugi dom. Aby troszkę złagodzić pierwsze dni przypominamy w zamieszczony artykule to, o czym mówiliśmy na spotkaniu adaptacyjnym dla trzylatków i ich rodziców. Jednak również i nasi „starzy” rodzice mogą znaleźć tutaj wskazówki dla siebie. Jeszcze raz zwracamy się do Was – Rodziców o pomoc w redagowaniu naszego pisemka. Jeśli ktoś z Was chciałoby podzielić się z innymi Rodzicami i nauczycielkami jakimiś radościami, problemami, kłopotami, to serdecznie do tego zapraszamy. Zachęcamy!!


Godziny funkcjonowania przedszkola oraz ramowy rozkład dnia

Nasz personel Dyrektor przedszkola: Maria Iwaniuk – pracuje codziennie od godziny 7:00 Jest do dyspozycji Rodziców przez cały dzień, ale w na rozmowę w godzinach popołudniowych prosimy umawiać się uprzednio.

Przedszkole nr 50 czynne jest w godzinach od 7:00 do 17:00 Ramowy rozkłada dnia: 7.00 - 8.30 - rozmowy z rodzicami - kontakty indywidualne z dziećmi - udział dzieci w przygotowaniu do zajęć (grupy starsze) - wdrażanie do dbania o własne zdrowie (zabawa ruchowa) - ćwiczenia poranne, zabiegi higieniczne 8.30 - 9.00 - śniadanie 9.00 - 12.00 - wspieranie rozwoju dziecka poprzez sytuacje edukacyjne - zajęcia dydaktyczne według planu - II śniadanie - stwarzanie sytuacji podejmowania przez dzieci spontanicznej działalności w zabawach w sali lub na powietrzu - zabiegi higieniczne 12.00 - 12.30 - obiad 12.30 - 14.30 - stosowanie różnych form relaksacyjnych w zależności od grupy(leżakowanie, odpoczynek, zabawy w sali lub w ogrodzie przedszkolnym) - różne działania wspomagające rozwój dziecka 14.30 - 14.45 - podwieczorek 14.45 – 17.00 - organizowanie sytuacji sprzyjających realizacji potrzeb dziecka - praca indywidualna i w grupach - indywidualne kontakty z rodzicami

Grupa trzylatków „Biedronki” Nauczycielki: Mirosława Ceplin Dorota Kalinowska Pomoc: J Iwaniuk Hanna Frydrychowicz

Grupa czterolatków „Krasnale” Nauczycielki: Zofia Zyśk Anna Szyszko Pomoc: Ewa

Grupa pięciolatków „Misie” Nauczycielki: Anna Gąsowska Zofia Tkaczyk Pomoc:

Grupa pięciolatków „Muminki” Nauczycielki: Grażyna Kryczka Anna Kwiatkowska Pomoc: Bożena

Grupa sześciolatków „Smerfy” Nauczycielki: Katarzyna Grabowska Katarzyna Kociołek Pomoc: Lucyna

2


Opieka specjalistów

Zajęcia dodatkowe oferowane przez nasze przedszkole

Wspomagamy i ukierunkowujemy rozwój każdego dziecka, zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami. Zapewniamy dzieciom możliwość samorealizacji, uczymy kreatywnego myślenia i działania. Wyrównujemy szanse edukacyjne poprzez systematyczną współpracę z: · logopedą · psychologiem przedszkolnym · metodykiem wychowania przedszkolnego .

Zapewniamy dobrze zorganizowane, ciekawe zajęcia prowadzone aktywizującymi metodami nauczania. Oprócz obowiązującej pracy wychowawczo dydaktycznej i opiekuńczej prowadzonej w oparciu o Podstawę Programową i uzupełnianej przez inne programy oferujemy możliwość wyboru i uczęszczania na zajęcia: ü rytmiki ü gimnastyki korekcyjnej ü języka angielskiego ü tańców ü judo

Opieka logopedy przedszkolnego Wszystkie dzieci objęte są opieką logopedyczną. Logopeda przedszkolny przeprowadza badania dzieci i stawia szczegółową diagnozę rozwoju mowy. Nauczyciele- codziennie podczas zajęć edukacyjnych prowadzą z dziećmi ćwiczenia artykulacyjne, uczą poprawnej wymowy głosek.

Ponadto dzieci mają możliwość korzystania z koncertów muzycznych oraz przedstawień teatralnych prowadzonych przez specjalistów. Koncerty odbywają się w każdy trzeci piątek miesiąca. Przedstawienia teatralne dla dzieci odbywają się raz w miesiącu według grafiku umieszczonego na tablicy ogłoszeń dla Rodziców

Opieka psychologa przedszkolnego Wszystkie dzieci objęte są opieką pedagoga przedszkolnego. Psycholog obserwuje dzieci, prowadzi konsultacje z nauczycielami, pomaga w rozwiązywaniu trudnych problemów wychowawczych, emocjonalnych i społecznych.

Warto też dodać, że dzieci uczestniczą w wielu konkursach, przeglądach artystycznych na terenie przedszkola, dzielnicy, miasta a także o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Opieka metodyczna Nasze przedszkole dba o wysoki poziom edukacji. Dlatego w naszym przedszkolu nad pracą dydaktyczną nauczycieli czuwa Doradca Metodyczny dla nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Współpracujemy również z Psychologiczno- Pedagogiczną.

Poradnią

3


„Conieco” dla rodziców

Oto nasze rady dla rodziców 3-letnich dzieci: 1. Nie upiększaj rzeczywistości i nie mów: „w przedszkolu będzie świetnie” 2. Nie zniechęcaj dziecka słowami: „nie wiem jak sobie poradzisz” 3. Wytłumacz dziecku, że ze swoimi kłopotami ma się zwracać do pani 4. Dużo rozmawiaj z dzieckiem na temat, jak będzie wyglądał dzisiejszy, jutrzejszy dzień 5. Rano wstawajcie z lekkim zapasem czasowy, żeby się nie spieszyć i nie wprowadzać nerwowej atmosfery 6. Nie zapomnijcie zabrać przygotowanej przytulanki 7. W szatni pomóż dziecku rozebrać się, wejdź z dzieckiem o sali, a jeśli jest to możliwe, to z skorzystaj z możliwości bycia z dzieckiem w sali (pod warunkiem, że ono tego potrzebuje!) 8. Nie wymykaj się z sali, gdy zacznie się bawić! Kiedy zorientuje się, że Cię nie ma może się przerazić! 9. Gdy musisz wyjść powiedz o ty dziecku, pożegnaj się spokojnie. 10. Nie używaj przy pożegnaniu słowa „niedługo” – to dla dziecka może brzmieć jak „nigdy”, lepiej mów konkretnie – „przyjdę po obiedzie” 11. Nie spóźniaj się z odbieraniem! Jeśli obiecałeś, że przyjdziesz po obiedzie – dotrzymaj słowa! Pamiętaj, że każda minuta przedłużającego się czekania na rodzica, to dla dziecka straszne przeżycie!

Szczęśliwy dzień Przedszkolaka

Zamykając drzwi przedszkola, w którym zostawiamy naszego malucha, martwimy się, jak sobie poradzi. Czy jest w stanie zaakceptować, polubić przedszkole i dobrze się bawić? Czy nie płacze przez cały dzień? Jest to sprawą oczywistą, że w pierwszych dniach trudno jest wszystkim – dzieciom, rodzicom, a także nauczycielkom! Dzieciom jest trudno, ponieważ po raz pierwszy zostają na poważni bez rodziców. W ich życiu zmienia się bardzo wiele: miejsce, w którym spędzają większość dnia, jedzenie, zwyczaje, ilość uwagi ze strony dorosłych. Rodzicom jest również ciężko, ponieważ oddają swój skarb w „obce” ręce, tęsknią za nim i martwią się jak sobie poradzi bez nich. Wreszcie pierwsze dni września ni są łatwe dla nauczycieli – mają oni ponad 20 osobową grupę nowych dzieci, muszą je poznać, zabawić, pomagać, wspierać itp. Muszą też uspakajać zdenerwowanych, a czasem zrozpaczonych zachowaniem dziecka rodziców. Dlatego też chcielibyśmy uświadomić fakt, że rodzice mogą odegrać tutaj bardzo ważną rolę, pomóc aby ten trudny dla wszystkich okres przebiegł jak najłagodniej.

Warto tutaj dodać, że niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z faktu, że płacz i żal, jaki wyraża dziecko przy rozstaniu, często urywa się wraz z wyjściem mamy lub taty poza przedszkolne mury. Płaczące w szatni dziecko, po wejściu do sali spokojnie wyciąga z półki zabawki. O łzach już zapomniało. Rodzice zapewne jeszcze nie. W pierwszych dniach przedszkolnych postarajcie się więc skoncentrować na tym, aby dziecku było łatwiej. Wy - dorośli

4


powinniście umieć lepiej sobie radzić z takim stresem, jakim jest powierzenie nam swojego kochanego maluszka. Będzie to łatwiejsze, jeśli postaracie się uwzględnić poniższe wskazówki: · Kształtujcie w dziecku poczucie, że jest bardzo przez Was kochane. · Codziennie powinna towarzyszyć Wam radość z powodu tego, że idziecie razem do przedszkola. · Pamiętajcie, że dzieci są bardzo uważnymi obserwatorami! Natychmiast odkryją wasze zdenerwowanie , smutek, wahanie. A ponieważ Wam ufają będą przekonane, że dzieje się coś „złego” lub niepokojącego. · Dziecko niech zabierze z domu przytulankę, maskotkę lub zabawkę. Pomoże ona rozstać się z mamą i będzie stanowić kawałek domu. · Pomóżcie dziecku w szatni, przypomnijcie jak wygląda znaczek, gdzie i jak powiesić ubrania · Nie popędzajcie, pospieszajcie dziecka rano!! · Nie wolno zabrać dziecka z powrotem do domu, gdy płacze przy rozstaniu, bo gdy raz ulegniecie, potem będzie coraz trudniej · Jeśli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, trzylatek powinien przez pierwsze dni przychodzić do przedszkola z tatą · Odbierajcie dziecko z przedszkola o ustalonej wspólnie porze. Pamiętajcie: lepiej być chwilkę za wcześnie, niż pozwolić dziecku zamartwiać się dlaczego Was jeszcze nie ma! · Od pierwszych chwil chwalcie dziecko za najmniejsze sukcesy! · Zaufajcie nauczycielkom i całemu personelowi przedszkola!!! · Zaufajcie dziecku – poradzi sobie lepiej, niż myślicie!!!

PRZYPOMINAMY: CO POWINIEN ZABRAĆ RODZIC, KTÓREGO DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA:

· Dobry humor · Przytulankę, która pomoże rozstać się z · · · · · ·

5

mamą lub tatą Chusteczki higieniczne Kapcie podpisane imieniem i nazwiskiem Pidżamkę podpisaną imieniem i nazwiskiem Poszewkę na koc Strój gimnastyczny w worku z materiału popisanym imieniem i nazwiskiem Zapasowe ubranko w worku popisanym imieniem i nazwiskiem i pozostawione w szafce dziecka w szatni


WAŻNE OGŁOSZENIE!!!

Wszystkich Rodziców zapraszamy na zebranie, które odbędzie się we wtorek 06-09-2005

Po spotkaniu ogólnym, na holu przedszkolnym, odbędą się spotkania Rodziców z nauczycielkami w salach.

6


KOLOROWANKA

7


8

Przedszkolne Wieści  
Przedszkolne Wieści  

gazetka przedszkolna

Advertisement