Page 8

C

– hcesz założyć firmę i zastanawiasz się JAK to zrobić? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: procedura założenia jednoosobowej działalności gospodarczej została znacznie uproszczona i na pewno sobie z nią poradzisz samodzielnie.

ALE – czy na pewno chcesz założyć prowadzić firmę w tej formie? Każda z form ma swoje wady i zalety, masz wybór: ·

indywidualna działalność gospodarcza;

·

spółki handlowe osobowe: jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna;

·

·

spółka cywilna;

spółki handlowe kapitałowe: z o.o., akcyjna.

Gdy już konkretnie wiesz, co chcesz robić, a przedmiot Twojej działalności nie narzuca bezpośrednio formy jej prowadzenia, powinieneś rozważyć jeszcze przynajmniej siedem kwestii. 1.

Chcesz prowadzić firmę sam czy jako wspólnik z kilkoma osobami?

czeniowych, doradców podatkowych, inwestycyjnych, maklerów, księgowych, lekarzy, notariuszy, pielęgniarek, położnych, radców prawnych, rzeczoznawców majątkowych, tłumaczy przysięgłych).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością tworzona jest przez jedną lub więcej osób, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. 2.

Na jakim terenie będziesz świadczyć usługi i w jakim zakresie?

Indywidualna działalność gospodarcza jest rejestrowana w twoim adresie zameldowania, w jej nazwie jest podane nazwisko właściciela.

Przy spółkach wybierasz miejsce działalności i masz dobrowolność w nazwie spółki. Np. możesz mieć spółkę założoną w Gdańsku i korzystać z dotacji dla województwa pomorskiego, mimo, że mieszkasz w Warszawie. Te adresy – spółki i zameldowania nie są związane. 3.

Dla kogo tworzysz firmę?

4.

Jakie ryzyko możesz zaakceptować?

Jeśli sam – najlepszym rozwiązaniem będzie indywidualna działalność gospodarcza.

Jeśli biznes Ci się rozwinie, ale stwierdzisz, że nie chcesz się nim już dłużej zajmować, to weź pod uwagę, że indywidualnej działalności gospodarczej i spółki cywilnej nie możesz sprzedać, oddać lub przekazać np. dzieciom.

Dla przykładu: spółka cywilna to umowa dwóch przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie, a roczny przychód z działalności nie może przekroczyć 400 tys. euro.

Przy indywidualnej działalności . Odpowiadasz całym swoim majątkiem prywatnym. I jeśli do tego masz wspólność majątkową z małżonkiem, to on również odpowiadać swoim majątkiem prywatnym. Przy sp. Zoo. odpowiada się tylko do kapitału założycielskiego. Nie odpowiadasz majątkiem prywatnym za zobowiązania.

Jeśli ze wspólnikiem – wybierasz spośród spółek różnego rodzaju.

Spółka partnerska tworzona przez przedstawicieli wolnych zawodów (np. adwokatów, aptekarzy, architektów, inżynierów budownictwa, biegłych rewidentów, brokerów ubezpie-

5. Jakie comiesięczne koszty możesz ponieść. Koszt prowadzenia:

Przy indywidualnej działalności comiesięcznie opłacasz składki ZUS za siebie: przez pierwsze

Profile for Przedsiębiorca to styl życia

Ptsz nr1  

Ptsz nr1  

Advertisement