Page 1

Rozhlasové noviny

Kateřina Emmons Český rozhlas slaví 90 let Rozhlas má nové logo Chodské slavnosti

4 3 6 7


2

Osobnost stanice

…když svítí červená

Milí přátelé a posluchači plzeňského rozhlasu, …když se rozsvítí červená na semaforu, znamená to stůj. Ale když se rozsvítí červená v rozhla sovém studiu, znamená to pro všechny – JEDEME. …když se rozsvítí červená, ve studiu všichni zpozorní a více se soustředí. Rozhlasov ým žargónem …když se rozsvítí červená, znamená to, že mikrofon je zapnut, moderátor nebo hosté začnou mluvit, slova letí do éteru a nejdou už vzít zpátky. To je moment, který je na rozhlasovém řemeslu krásný, pro někoho i adrenalinový nebo vzrušující, ale zároveň zrádný a pro někoho možná i stresující. Je to okamžik, kdy moderující jde takzvaně se svou „kůží na trh“. Bude přijat nebo odmítnut? A na druhé straně u přijímačů sedíte vy, posluchači a čekáte na svůj oblíbený pořad, rubriku, písničku nebo na nějakou zajímavou informaci, která vás obohatí, překvapí. Uspokojí vás? Potěší, nebo si řeknete: „Čekal jsem od toho více,“ a jste trochu rozladěni? Ta hranice je velmi úzká. …kdy ž se rozsvítí č er vená… Kdo ji však rozsvěcuje? ...ten, kdo není v éteru slyšet, ale je v našem rozhlase rovněž významnou a důležitou součástí vysílání. Vysílací technik - s moderátorem tvoří dobře fungující tandem. Ale jeho hlas přece jen slyšíte. To když voláte do soutěží, do kontaktních pořadů Poradíme vám nebo Co vás zajímá a dalších. Tam všude zvedá telefon nejdříve vysílací technik, který vás pak spojí přímo do vysílání.

…když se rozsvítí červená, může vám například moderátor položit soutěžní otázku a vy máte šanci něco pěkného vyhrát. Také vás třeba v Písničkách pro vás vyzve, abyste si zavolali o tu svoji nejoblíbenější.

hudební dramaturg, redaktor zpravodajství a kultury, zvukový technik, produkční, editor a další. Jeden je závislý na práci druhého, a jeden bez druhého se v kolotoči vysílání prostě neobejde. Jen zmáčnout tlačítko prostě nestačí.

…když se rozsvítí červená, z úst hudebního redaktora se dozvíte, jakou lidovku vám pustíme, na  jakou další skladbu v  denním proudu se můžete těšit nebo jaký další pořad vás v tom nekonečném množství čeká. Někdo z  vás si nenechá ujít například odpolední víkendové zábavné pořady Aby řeč nestála nebo Posezení v divadle, jiní čekají na každodenní chvilku humoru Úsměv prosím a další třeba na zajímavosti z různých obcí v magazínu U vás doma.

…když svítí červená ve studiu ČRo Plzeň, vysíláme pro vás a všem rozhlasákům udělá největší radost, když si nás alespoň občas naladíte. Je to ta nejlepší odměna pro všechny.

Je toho spoustu, jen si vybrat. …když se rozsvítí červená, moderátor vám spolu s ostatními redaktory podá ty nejaktuálnější informace o  dění v regionu. Stejně tak, když se rozsvítí červená, ptáme se vás v anketní Otázce pro dnešní den na váš názor k určitému tématu. …když svítí červená, jsme u vás doma, v práci, v autě, na zahradě… Jsme vašim přítelem, zábavným společníkem, někdy také rádcem. Jsme všude tam, kde je vám dobře, ale třeba i na místech, kde musíte být z povinnosti. Tomu, aby mohla svítit v rozhlasovém studiu červená, předchází spoustu mravenčí práce různých profesí, kterými jsou například moderátor, zprávař,

P.S. Pozor, jedeme, máme totiž červenou! Pavel Maršát


90 let s vámi

3

Český rozhlas, 90 let s vámi 1992

20 00

1923

1968

2013

33

1945

19

První československý prezident T. G. Masaryk promluvil v roce 1935 k americkým posluchačům Česk ý rozhlas letos oslaví své devadesáté narozeniny! To už je úctyhodný věk, nutno říci. 18. května roku 1923, tehdy jako společnost Radiojournal, rozhlas zahájil své pravidelné vysílání. Za ta léta si našel cestu do mnohých domácností, a věříme, že stejně tak i do mnoha srdcí.

První věrná posluchačka Začátky vysílání byly plné odhodlání, nadšení, ale také dobrodružství. Veřejností hýbal údiv nad technickým pokrokem. Obecenstvo bylo trpělivé a vděčné. Dnes už nás jen ve vzpomínkách doprovázejí humorné scénky z prvních dní vysílání. Začínalo se ve  skautském plátěném stanu ve Kbelích. Prostředí samo o sobě to vskutku nebylo nijak romantické, dodnes se vypráví historky o tom, jak operním pěvkyním ve stanu dělaly společnost myšky anebo pes, který okouzlen hudbou štěkal druhý hlas árie.

Technická kvalita prvních přenosů také nebyla nijak příznivá, díky čemuž kreativita účinkujících nebrala konce. Mikrofony a přenosová technika byly daleko od toho, kde jsou dnes. Při hudbě nebylo slyšet zpěv a  naopak… Avšak když zpěvák ležel pod piánem, zvuk se krásně propojil. A tak nezbývalo než praktikovat nejrůznější více či méně krkolomné zlepšováky tohoto typu. Ovšem jak již bylo řečeno, ten vděk a nadšení posluchačů, ten pocit být zase o  krok vpřed, to vše určitě stálo za to. Rozhlas pořádal různé veřejné poslechy, aby svou činnost propagoval a lákal další posluchače a žadatele o koncesi. Rozšiřování řad koncesionářů bylo zpočátku velice pomalé, nejen pro finanční náročnost, ale také pro tu administrativní, která se mohla vléci i několik měsíců. Po  zlevnění poplatku za  koncesi začaly řady posluchačů r ychle narůstat a  s  nimi také požadavky na  technické vybavení a  zázemí rozhlasu a  jeho pracovníků. Rozhlas se tak mnohokrát stěhoval, až se v roce 1933 zabydlel v budově ministerstva pošt a telegrafů na Vinohradské ulici (bývalé Fochově třídě). Budova Vinohradské 12 je od roku 2000 doplněna novou budovou takzvaného Studiového domu v Římské 13 a  také budovou s  adresou Římská 15. To vše je v současnosti pražský komplex Českého rozhlasu. Dnes můžeme tvrdit, že rozhlas stál u  všech důležitých milníků v české a československé historii. Byl zde vždycky s vámi, celých těch 90 let. A to vše samozřejmě jen díky tomu, že jste tu byli vy – naši spoluobčané a posluchači.

Před budovou pražského rozhlasu 1968 Když se na rozhlas podíváme dnešníma očima, nabízí čtyři celoplošné stanice, čtyři speciální, celý okruh regionálních stanic a zahraniční vysílání. Posluchač s  ním vyrůstá v  doprovodu dětských písniček a pohádek, v mládí objevuje kulturní život i všechny nuance moderního světa. V období největšího životního elánu je s Českým rozhlasem stále v  obraze současného dění a v době, kdy už preferuje odpočinkový poslech, najde mnoho pořadů, které potěší a  pohladí na duši. Jsme rádi, že celou tu dobu můžeme být s vámi. A  ještě větší radost máme z  toho, že vy jste s námi. Tak si navzájem přejme ještě mnoho dalších společných let. V  rámci oslav výročí Český rozhlas připravil nejrůznější doprovodné akce. Doufáme, že se s vámi budeme moci potkat ať už při slavnostním večeru ve Vinohradském divadle, při Dni otevřených dveří anebo během výstavy v ulicích Prahy. Pro podrobnější informace sledujte webové stránk y 9 0.rozhlas .cz . anebo pribehrozhlasu.cz

Propagační autobus 1935


4

Rozhovor

Kateřina Emmons:

Pověsí flintu na hřebík? Trojnásobná olympijská vítězka ve sportovní střelbě se narodila 17. listopadu 1983 v Plzni. Kateřina je dcera dvojnásobného mistra světa ve  střelbě z  malorážky Petra Kůrky a  jako malá závodně plavala. Od roku 1997 se ale pustila naplno do střelby a v roce 2004 získala bronzovou medaili na Letních olympijských hrách v Athénách ve střelbě ze vzduchovky. O čtyři roky později vybojovala v Pekingu zlatou medaili ve střelbě ze vzduchové pušky a stříbrnou medaili ve střelbě ze sportovní malorážky. V  roce 2007 se provdala za  amerického střelce Matthewa Emmonse a  společně se nyní rozhodli přestěhovat do Plzně. Její tvář znají posluchači i z projektu Daruj krev s Českým rozhlasem Plzeň, jehož patronkou je Kateřina už druhý rok. K rozhlasovému mikrofonu si ji pozval moderátor Stanislav Jurík. Kateřino, jste teď už natrvalo v Plzni nebo jen do příští olympiády? Rádi bychom, kdyby to bylo natrvalo. Bude ale záležet na tom, jestli se nám podaří najít pro Matta nějaké zaměstnání, až se rozhodne skončit. On tvrdí, že to bude po  Riu, ale já mu moc nevěřím, protože takového sportovce to bude bavit i potom.

Jak probíhá takové stěhování z Ameriky? Začíná to rozhovorem, co všechno sbalit, jestli to má cenu balit všechno i s nábytkem a se vším, co nám patří, nebo jestli se všeho zbavíme a pojedeme, jak se říká na čisto. Měli jsme hodně věcí, které jsme si chtěli vzít s sebou. Když jsme to dali dohromady, tak to vyšlo zhruba na půlku velkého kontejneru, ale bylo nám řečeno, že není vhodné se o něj dělit, takže když už ho budeme mít, tak ho máme naplnit celý. Takže jsme ho naplnili. Je velký zhruba jako garáž na jedno auto. Přivezli jsme si nábytek, knížky, všechno, co jsme vlastnili, včetně kuchyňského náčiní. Máte nyní nějaké sportovní povinnosti? Trochu těch povinností mám. Byla jsem třeba n a   p ř e d áv á n í o c e n ě n í h e n d i ke p o v a n ý m sportovcům, což bylo naprosto úžasné a doufám, že se někdy zase potkáme. Ale takových akcí je teď více, protože jsem tady a může se využít toho, že jsem k dispozici. Většina těch povinností je hodně milých, jako právě tato. Navštívíte občas střelnici nebo se Vám po ní ani nezasteskne? Občas se mi po  ní zasteskne určitě. Zrovna probíhalo mistrovství Evropy a musím přiznat, že mě trošku svrběly ruce. Občas se tam ukážu, ale máme okolo toho stěhování spoustu zařizování, takže teď není moc času, abych tam byla.

Cítíte se tady v Plzni s manželem jako populární osobnosti? Zastavují Vás lidé na ulici? Nezastavují, ale poznávají. Není tolik těch lidí, kteří by opravdu zastavili a poprosili o autogram. Je vidět, že se lidé více stydí. Jak probíhá aklimatizace manžela? Jak dlouho se smiřoval s tím, že bude žít v České republice? On se s tím vůbec smiřovat nemusel. Vždycky se mu tady líbilo, hlavně proto, že Plzeň je taková, jak říkáme, velká vesnice. Je tady všechno blízko a je to hrozně fajn město. Já jsem tady spokojená, my oba jsme tady spokojení. Hlavně se mu líbí, že tady má různé možnosti, může na střelnici jezdit na kole nebo městskou dopravou a to je fajn. Umí Matt česky, nebo se bavíte českoanglicky? Umí česky docela dobře. Doma se bavíme anglicky, ale prosí mě, abych na něj mluvila více česky. Rozumí všemu, rádiu, televizi, přečte si noviny. Občas se mě ptá na nějaká slova nebo spojení, ale význam věty vždycky pochopí. Tak jste zřejmě velice dobrá učitelka, co se týče češtiny? Já jsem ho učila jenom zpočátku. Vysvětlila jsem mu základy gramatiky, ale pak si ho vzala na starost paní profesorka ze ZČU, která učí cizince


češtinu. Chodil k ní půl roku na hodiny a od té doby mluví opravdu bezvadně. Jak si představujete svého manžela tady v Plzni za nějaký ten rok? To právě musíme zjistit. Máme spoustu nápadů, které tady chceme zrealizovat. Chtěli bychom tady udělat něco pro Plzeňáky, abychom se dali trochu dohromady i  ze sportovního hlediska. Uvidíme, bude to překvapení. Doufám, že během příštího roku se nám podaří něco představit. Těch variant je určitě víc, co například učitel angličtiny, trenér střelby? Určitě se tato cesta nabízí. Matt je dobrý učitel, umí výborně mluvit a jednat s lidmi. Má ekono mi cké vzdělání (MBA), k terého dosáhl na  universitě na Aljašce. Mohl by se uplatnit jak z obchodního, tak ze sportovního hlediska. Byl by výborný trenér, a kdyby učil, tak by učil také dobře. Když bychom měli jmenovat nějaké sportovce, máte někoho, o kom máte opravdu pozi tivní názor, že to je sportovec na svém místě? Pětibojař David Svoboda. Je to úžasná osobnost a neuvěřitelně motivovaný člověk. Kdybych někdy pochybovala o motivaci, tak mi stačí si s ním popovídat a vrátí se to zpátky. Jaké sportovní mety máte do  budoucna? Například za tři roky? Vůbec nevím, nechám se překvapit. Po  tak velkém úspěchu, jaký přišel v Pekingu, i když už je to čtyři a půl roku, přece jen to ještě trochu přetrvává. Vždycky říkám, zatím to v sobě mám, zatím se těším. Když bych se jednou netěšila a nešlo to od srdíčka a měla bych to dělat jen pro peníze, tak skončím. To už pak není ono. Pokud se Vám například po návratu přestane dařit, jste připravená pověsit flintu na hřebík? Ano, jsem. Musím jako máma být zodpovědná. Nejdřív děti, potom sport.

5

Foto: Pavel Lebeda pro Sport Invest

Kateřina Emmons

Dokaž,

že máš srdce na správném místě!

Kateřina Emmons sportovní střelkyně

Daruj krev v Plzni 12. června 2013 11. září 2013 11. prosince 2013

darujkrev.rozhlas.cz

Chcete pravidelně dostávat do e-mailu náš NEWSLETTER, tedy nejnovější informace o našem programu, zajímavých tipech nebo o životě naší stanice?

Zaregistrujte se na webu:

plzen.rozhlas.cz


6

Rebranding

Český rozhlas přichází s novým logem a mění svou dosavadní korporátní identitu Po 17 letech mění Český rozhlas svoji korporátní identitu. Historicky poprvé dochází k celkové obměně a sjednocení grafické podoby všech značek Českého rozhlasu. Vytvoří se tak jednotný vizuální styl pro celý Český rozhlas. Nová loga získají všechny celoplošné, speciální i regionální stanice, dále umělecká tělesa, soutěže a další projekty, které Český rozhlas veřejnosti nabízí.

1963–1973

1973–1989

Jak se vybíralo nové logo? Cílem bylo vytvořit jednotnou sadu logotypů a dát tak všem rozhlasovým značkám novou tvář. Proces výběrového řízení započal již v  dubnu roku 2012, a  to formou předběžného oznámení o  veřejné zakázce. Ta byla rozdělena do  dvou fází. V  té první byla v  září 2012 vypsána užší soutěž. Celkem devíti uchazečům, kteří se kvalifikovali, byla odeslána výzva k  podání návrhů.

1991

Exkurze do historie loga Českého rozhlasu Počátky logotypů, které v  průběhu své historie Rozhlas používal, sahají až do roku 1963. Za období 32 let vystřídal Rozhlas celkem čtyři různé podoby loga v  menších či větších grafických obměnách. Dosavadní logo Českého rozhlasu, jako již páté v řadě, bylo využíváno od roku 1996, přičemž v  roce 1997 získalo ocenění „Logo roku“. Počátkem nového milénia došlo postupně k několika drobným grafickým úpravám logotypů regionálních stanic či Radiožurnálu. Světlo světa ale spatřila též zcela nová loga pro nově vzniklé stanice jako ČRo Region v  roce 2002 či čtyři speciální stanice v  období zahájení pozemního digitálního vysílání v  roce 2005 - Rádio Česko, Radio Wave, D-dur a  Leonardo. Všechny logotypy, ač měly různé autory, v  sobě nesly prvky korporátního designu – barevnost a  příslušnost k mateřské značce prostřednictvím nápisu Český rozhlas. I přesto působil výsledný dojem poměrně nesourodě, bez tolik důležité provázanosti.

1992–1995

lze provést v zásadě jen postupnými kroky. Portfolio značek Českého rozhlasu čítá celkem 20 stanic a  dalších více než deset značek různých produktů. Těmi jsou např. dopravní vysílání Zelená vlna, umělecká tělesa, festivaly a  soutěže. Změna je proto plánována přibližně v  horizontu jednoho roku.

1996–2013

Těch zástupci výběrové komise obdrželi celkem deset od sedmi účastníků výběrového řízení. Návrhy hodnotila odborná porota. Do  druhé fáze řízení, tzv. jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU), následně v listopadu 2012 postoupily tři porotou nejlépe hodnocené návrhy. Z nich vzešlo na základě vyhodnocení interní komise Českého rozhlasu vítězné logo od  Studia Marvil, mj. díky velmi působivému zpracování nového loga ve  tvaru písmene „R“. Smlouva s  vítězem soutěže byla podepsána v únoru letošního roku. Proces obměny všech značek Od března 2013 byl v Českém rozhlase zahájen proces tzv. rebrandingu – výměny dosavadní vizuální podoby všech značek. Tento krok odstartovala 27. února 2013 tisková konference za přítomnosti vedení Rozhlasu a zástupců médií. Změna loga je vždy výrazným milníkem v životě fungování každé velké společnosti, a v rovině realizace se tak jedná o proces dlouhodobý, který

Čeho všeho se změna týká? Jde o celou škálu nejrůznějších materiálů, které se týkají každodenního fungování celé společnosti. V první řadě se jedná o všechny základní firemní tiskoviny, jako jsou hlavičkové papíry, obálky, vizitky, nejrůznější propagační materiály a  celá řada interních i externích dokumentů. Důležitým prvkem jsou i webové stránky či firem ní prezentace na  sociálních sítích. Opomenout nelze ani firemní oděvy, zaměstnanecké identifikační karty či věci technického rázu, jako jsou mikrofony nebo přenosová technika. Vůbec nejnáročnější částí rebrandingu je pak obměna vnitřní i  vnější identifikace budov a v neposlední řadě polep vozového parku.

Petr Poláček


Událost v regionu

7

Chodské slavnosti

s Českým rozhlasem Plzeň

Už po padesáté deváté přivítají Domažlice návštěvníky tradičních Chodských slavností, které jsou jedním z  nejstarších folkloristických festivalů v  ČR , pořádají se totiž nepřetržitě již od  roku 1955. Festival se každoročně koná současně s domažlickou Vavřineckou poutí vždy první víkend po  10. srpnu na domažlickém náměstí. Chodských slavností se účastní hudební soubory z celé České republiky i ze zahraničí a prostor dostávají i místní národopisné hudební a taneční soubory. Součástí programu bude staročeský jarmark v  historickém centru města a  vstup na  všechny pořady v  rámci hlavního programu je zdarma. Letos připadá termín konání Chodských slavností na 9. – 11. srpna a Český rozhlas Plzeň se bude již tradičně podílet na sobotním programu festivalu. Dopolednímu dění na  hlavním pódiu na domažlickém náměstí bude opět dominovat pořad S Plzeňáky za folklorem, kde mezi 11. a 12. hodinou přivítají rozhlasoví moderátoři Michaela Vondráčková a  Vladimír Šťovíček řadu kapel a zajímavých hostů. Loni mezi nimi nechyběl například Chodský soubor Mrákov nebo Konrádyho dudácká muzika a zahraniční hosty zastupoval slovenský Orchestr lidových nástrojů Ondráš. Na letošním ročníku by na pódiu měly dostat velký prostor i šikovné děti ze Základní umělecké školy Jindřicha Jindřicha z Domažlic. Na tradičním místě, v městských alejích, nebude v sobotu 10. srpna chybět ani propagační stan Českého rozhlasu Plzeň. Po celý den se u něho budou střídat krojované folklorní soubory, se

kterými si mohou návštěvníci i zazpívat na mikrofon lidové písničky, ať už z Domažlicka nebo třeba z Moravy. A kdo by nechtěl nebo nemohl zpívat, může se zúčastnit nejrůznějších her, hádanek

a kvízů či znalostních soutěží pro celou rodinu. Už teď se na  vaši návštěvu těší organizátoři a celý produkční tým Českého rozhlasu Plzeň.


8

Naše pořady

Dopolední koktejl

| pondělí–pátek 8.00–12.00 Moderovaný čtyřhodinový blok otevírá hned po 8. hodině rubrika Úsměv prosím, v níž představujeme naše známé komiky. Do rubriky “Poradíme vám” přicházejí v pondělí veterináři, aby poradili jak pečovat o své zvířecí miláčky, v úterý lékaři, kteří radí, jak předcházet nemocem, středy patří České obchodní inspekci, Sdružení obrany spotřebitelů a  Státní zemědělské a potravinářské inspekci, ve čtvrtek si povídáme o tom, jak zvládnout rodinu a v pátek nám radí dietní sestra Jaroslava Kreuzbergová, jak dodržovat zdravý životní styl.

Nechybí ani Rozhlasové tržiště, recepty od našich posluchačů či mistrů kuchařského umění v ru brice Vaříte s Českým rozhlasem Plzeň, Životopisy a také oblíbené Hvězdy, hity, legendy. Poslední hodina pak patří především hostům, kteří zvou na kulturně - společenské události, ale také vyprávějí o svých osudech, cestách, zážitcích a koníčcích. A krátce před polednem mají už řadu let své místo Literární doteky.

Hvězdy, hity, legendy | pondělí–neděle 10.45; repríza 16.45 Hvězdy, hity, legendy vysíláme už od července roku 2007 a hned od uvedení prvního dílu se tento pořad zařadil mezi nejoblíbenější ve vysílání ČRo Plzeň. Smyslem tohoto pořadu je nabídnout posluchačům Českého rozhlasu Plzeň pravidelný výlet do světa populární hudby, připomenout jim jejich oblíbené melodie, skupiny, zpěváky, zpěvačky, skladatele a textaře, ale také poodhalit zákulisí jejich života a hudební tvorby. Autoři pořadu také nezapomínají chronologick y zaznamenávat v ý voj hudební scény

Hobby magazín

| sobota, neděle 8.00–9.00 Hobby magazín je určen pro všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily i posluchače s nejrůznějšími koníčky. V  sobotu patří více mužům a  jejich autor Jiří Šobr společně se svými spolupracovníky radí zahrádkářům, chovatelům, kutilům, motoristům, prostě těm, kteří ve svém volnu zvelebují byt dům, zahradu, chatu, chalupu. Do vysílání zve i profesionály, kteří umí amatérům poradit. Autor se snaží také objevovat ty, kdož mají ušlechtilého koníčka a dokáží předávat rady ostatním. Nedělní hobby magazín je zaměřen více na ženy.

Panorama

a představovat zlomová alba hudební historie. Pořad tak nabízí příjemné setkání se známými skladbami rozličných hudebních směrů, připomíná dění na  světové i  domácí hudební scéně a nezapomíná představovat i jednotlivé hudební žánry české i světové popmusic. Nevyhýbá se přitom ani mapování regionální hudební tvorby. Čtvrthodinku s Hvězdami, hity a legendami pro vás na vlnách Českého rozhlasu Plzeň pravidelně každý den připravují Jaroslav Kopejtko a Petr Vacek.

Nechybí rady, jak používat bylinky do kuchyně, ale i pro zdraví od známých lidových léčitelů. Autorka Soňa Vaicenbacherová radí posluchačkám nejen v oblasti vaření, ale představuje i nejrůznější ruční práce a jiné techniky, které pomohou zútulnit byt a ozdobit domácnost. Součástí vysílání je i pravidelné okénko pro houbaře a také odpovědi odborníků na dotazy posluchačů. V pořadu je také nezbytný servis pro posluchače, týkající se pozvánek na nejrůznější kulturní či společenské akce, sezónní výstavy či přednášky.

| sobota, neděle 9.00–18.00 Víkendový program Českého rozhlasu Plzeň přináší rozmanité informace o aktuálním dění, škálu zábavných pořadů, znalostní soutěže, zajímavé hosty a hudbu k příjemnému poslechu. Pořad Panorama je oblíbeným víkendov ým společníkem posluchačů Českého rozhlasu Plzeň. Jak v sobotu, tak i v neděli přináší vždy aktuální informace o dění v západních Čechách, které zajišťují v Plzeňském i Karlovarském kraji nejen dva naši zpravodajové, ale i externí spolupracovníci. Důležitými rubrikami jsou samozřejmě zprávy z regionu, co se událo zajímavého u nás i ve světě,

vývoj počasí, aktuální informace ze sportu, nechybí ani Divadelní i Filmový zápisník a Hudební návraty. Nejvýznamnější součástí Panoramy jsou ale naši pravidelní hosté, které zveme do studia vždy po 11. hodině a dále oblíbené rozhlasové nahrávky zábavných pořadů Vladimíra Bernáška „Aby řeč nestála“ a „Posezení v divadle Alfa“ Petra Jančaříka. Panorama dává také šanci posluchačům vyhrát zajímavé ceny, poslat písničku na přání a dozvědět se zajímavosti o místech u nás v pořadu „Česko země neznámá“.


O stanici

9

Jak naladit naši stanici Český rozhlas Plzeň vysílá v pásmu VKV (FM) na 11 frekvencích a zdálo by se být už vzhledem k jejich počtu a rozmístění vysílačů jednoduchou záležitostí naladit jeho signál. Protože tyto vysílače pokrývají území obou západočeských krajů (viz přehled vysílačů níže), ve většině případů to opravdu jednoduché je, nejbližší vysílač = nejlepší signál. Avšak o kvalitě příjmu rozhlasového signálu rozhoduje také profil terénu (v  západních Čechách bohužel převážně kopcovitý) a poloha místa s přijímačem. Sílu a kvalitu signálu mnohdy ještě ovlivňují atmosférické podmínky. Proto je někdy lepší vyzkoušet pa rad oxn ě vzd ál e n ě j š í v ys í l a č s  j in o u frekvencí. Dnešní době vládne internet, který jako nevyčerpatelný zdroj informací přináší i další možnost poslechu Českého rozhlasu. Kromě klasického naladění rádia na VKV (FM) síti si může majitel počítače nebo notebooku s běžným připojením k internetu svou práci na počítači zpříjemnit poslechem ČRo Plzeň, bez ohledu na geografickou

polohu (prakticky celý svět). Stačí zadat do internetového prohlížeče adresu plzen.rozhlas.cz a objeví se úvodní webová stránka ČRo Plzeň, kde v  pravé č ásti snadno objev í te nápis v červeném obdélníku „živé vysílání“ a hned pod ním červené kolečko s obrázkem reproduktoru. Po kliknutí na tento obrázek se vám v novém okně otevře přehrávač a vysílání ČRo Plzeň začne hrát automaticky. Můžete si zde vybrat i další stanice Českého rozhlasu, event. nastavit audioformát, kvalitu datového toku, hlasitost a máte ze svého počítače rozhlasový přijímač, který nebudou rušit žádné atmosférické vlivy a příjmové podmínky, jako u běžného rádia. Tuto možnost ocení hlavně majitelé mobilních telefonů, notebooků a tabletů, které se stávají nepostradatelnou součástí zavazadel na cestách, a proto poslech své oblíbené stanice ČRo Plzeň např. na dovolené v Chorvatsku už není utopií. Velká většina hotelů, kaváren a restaurací nabízí bezplatné, bezdrátové WiFi připojení k internetu.

Naše vysílače

Kontakty

ČESKÝ ROZHLAS V ZÁPADNÍCH ČECHÁCH NA VKV (FM)

Český rozhlas Plzeň náměstí Míru 10 301 00 Plzeň

ZÁPADNÍ ČECHY – 106,7 | TACHOV – 106,3 | DOMAŽLICE – 105,3 | KLATOVY – 102,4 ŽELEZNÁ RUDA – 95,8 | PLZEŇ – 91,0 | JÁCHYMOV – 103,4 CHEB – 100,8 SOKOLOV – 98,2 | AŠ – 96,7 | KARLOVY VARY – 91,0 MŮŽETE SI NÁS POSLECHNOUT TAKÉ NA INTERNETU – plzen.rozhlas.cz

Rohlasové noviny Českého rozhlasu Plzeň IV. ročník – 1. číslo | vychází v roce 2013 | připravil: Pavel Bouda fotografie na obálce: Jan Rasch a Tomáš Novák | fotografie: Pavel Bouda, Rostislav Duršpek, Josef Kubát, Vladimír Leška, Marie Prokůpková

ústředna: 377 488 111 vysílání: 377 488 222 Blahopřejeme písničkou: 377 488 171 zpravodajství: 377 488 127 fax: 377 488 120 Český rozhlas Plzeň redakce Karlovy Vary Zítkova 3 360 01 Karlovy Vary ústředna: 353 222 232

Již osm let ve stejné výši Děkujeme za řádné úhrady. Pro bližší informace, přihlášku a změny můžete využít naše webové stránky.


10

Rozhovor

Pět otázek pro Květu Bodollovou Moderátorku Květu Bodollovou byli po sluchači zvyklí slýchat téměř denně ve vysílání Českého rozhlasu Plzeň. Moderovala víkendové Panoramy, všednodenní Dopolední koktejly, provázela s hosty pondělní Hobby poradny, pravidelně chystala s Mirkou Kuntzmannovou pořady o vaření, ale také sezna movala osamělé posluchače v  oblíbené rozhlasové Seznamce. Osobně ji mnozí potkávali také na  veřejných nahrávkách Petra Jančaříka, které zpracovávala do vysílání, pořádala i  setkání s  posluchači v našem studiu, kam zvala své kolegy i inspirativní hosty. Setkat jste se s  ní mohli například i na Koláčování v Přešticích nebo na besedách s posluchači na nejrůznějších místech Plzeňského i Karlovarského kraje. Pak se na nějaký čas odmlčela...

Květo, už jsme Tě dlouho neslyšeli v živém vysílání, nestýská se Ti po práci za mikrofonem? Zatím si ji dávám po menších porcích. Jak asi posluchači vědí, se Zdeňkem Rabochem chystáme stále nové díly víkendových Hudebních návratů. Nejprve jsme je natáčeli v nemocničním pokoji a teď u nás doma. Mým velkým návratem bylo ovšem silvestrovské vysílání s Romanem Stupkou. Napsal mně do nemocnice báseň – “Starý rok už boty zouvá, už je třeba začít práci,

žádná nemoc neomlouvá, my dva jsme tu pro legraci”. A bylo to. Po půlroce v nemocnici jsem najednou byla uprostřed oslav končícího roku. Ono živé vysílání má svá kouzla i úskalí, můžete vtipně zaimprovizovat, ale také se odbourat a už to nejde vzít zpět. Půlrok je dlouhá doba. Co se Ti z tohoto času vybavuje? Jeden den v práci, druhý v nemocnici se septickým šokem. Několik dnů v umělém spánku, operace, potom cvičení a znovu se učit chodit. Naštěstí máte kolem sebe lidi, s  nimiž věříte v  návrat do  života. Vynikající lékaře, obětavé sestřičky, svoji báječnou rodinu a milé kolegy. Když vás lékař vezme za  ruku a  řekne, že to zvládnete, když jsou s vámi ti nejbližší a když vám kolegové přinesou tu nejkrásnější kytici, jakou si dovedete představit, zdá se vám všechno snesitelnější. Posluchači na Tebe také nezapomněli... Mám krabici s poklady. V ní jsou různé dárečky plné energie... Najdete v ní pozoruhodné kameny, anděly, podkovy, slony, baterie... Někteří posluchači ovšem přišli i do nemocnice. Jedna milá paní mně přinesla smaženici z hub, a to v hrnci zabaleném do ručníku, abych si ji mohla vychutnat ještě teplou. Vím, že mně také posílali písničky, což mě vždycky povzbudilo a děkuji za ně.

Určitě jsi sledovala také vysílání ČRo Plzeň, jaké Tě provázely pocity? Když ležíte na nemocničním lůžku se sluchátky na uších, tak posloucháte mluvené slovo ne jako kulisu, ale daleko více vnímáte obsah, myšlenky, ale také č eš tinu, bar v u hlasu, vstř ícnost k posluchači. Je-li to dobře “zabalené”, je to jako pohlazení. Ono laskavé mluvené slovo je malý zázrak. Když jsem byla v umělém spánku, pořád jsem slyšela hlasy mně blízkých lidí. Bylo to jako ve snu, ze kterého se nemůžete probrat, ale ta slova uzdravují. A tak si říkám, člověk by si měl dobře rozmýšlet, co říká a jak to sděluje. A to platí nejen v rozhlasové práci. A co bys chtěla vzkázat čtenářům těchto novin a posluchačům Českého rozhlasu Plzeň? Abychom pro ně byli nepostradatelní, aby nás rádi poslouchali. A všem přeju hlavně zdraví! To mně věřte. Pavel Bouda

Chcete vědět víc i o ostatních našich redaktorech a moderátorech? Hledejte na plzen.rozhlas.cz v sekci „Kdo je kdo“


Pro volné chvíle

Kuchařská abeceda Mirky Kuntzmannové Všechny správné hospodyňky už vědí, že každý všední den krátce po deváté hodině ranní začíná jejich oblíbený pořad Vaříte s Českým rozhlasem Plzeň. Díky telefonátům posluchaček (zřídka i posluchačů) zaznívají ve vysílání výborné recepty, nově objevené i  zděděné po  babičkách, pravidelně první pondělí přichází vždy šéfkuchař Ivo Růžička s  čerstvě uvařeným voňavým jídlem přímo do  studia, každou středu pak dodávají inspiraci profesionální kuchaři a čtvrtky patří už dlouho skvělým receptům osvědčené kuchařské specialistky Mirky Kuntzmannové. Již celých sedm let, každý čtvrtek, ráno po deváté hodině se spolu setkáváme na vlnách Českého rozhlasu Plzeň. Začalo to dětskou kuchařkou

11 Kluci, holky, kastrůlky, jejíž jsem autorkou. Tato kniha se zalíbila paní Květě Bodollové, oslovila mě, zda bych o své knize a receptech neřekla pár slov do éteru… No a vidíte, jak to dopadlo, jak dlouhou dobu se u receptů a dobrého jídla setkáváme. Byly jsme na sebe velice zvyklé, jedna o druhé jsme věděly, co v relaci řekneme a jak navzájem zareagujeme, tak dobře jsme se za pár měsíců vysílání poznaly. Nyní, kdy je Květa Bodollová delší dobu nemocná, jsem měla obavy, zda si i s ostatními moderátory „sednu“ a jak bude čtvrteční relace o vaření vypadat. Moje obavy však byly zbytečné. Nejvíce v ysílám se Standou Juríkem, úžasným profesionálem a laskavým člověkem. I ostatní moderátoři jsou bezvadní. Přece jen jsem ale cítila potřebu, aby se moje relace trochu změnila. Od začátku tohoto roku jsem po úvaze zařadila do vysílání o vaření takovou malou kuchařskou abecedu. V ní se můžete dozvědět, co znamenají některá slova, která

nápovědu najdete na facebook.com/croplzen

vám nebyla úplně jasná. Někdy se jedná o druh vaření, jindy o způsob přípravy jídla či koření. V některých relacích se také dozvíte, co je typické pro určitý druh kuchyní. Například taková chala, ta je zástupcem židovské kuchyně. Kdo nevěděl, co je harisa, nyní už ví, že je to směs ohnivého koření. O cikorce jste již slyšeli, či jste si ji dokonce vařili? Jak se ale vyrábí a co pro náš organismus dobrého přináší, to jste se také mohli dozvědět z vysílání ČRo Plzeň. Podle dosavadních reakcí posluchačů je Kuchařská abeceda vítána. A to mě moc těší. Působení v ČRo Plzeň je pro mne čest, pocta a velká radost. Jsem moc ráda, že mohu říct, že jsem sice malinkatým, ale přeci jen dílečkem programu tohoto rozhlasu. Na slyšenou každý čtvrtek po deváté ráno se s vámi všemi těší Mirka Kuntzmannová


Náš program

12

Přehled vysílání Pondělí–pátek 00.00 Studio noc – společné vysílání reg. stanic ČRo 5.00–8.00 Dobré ráno 8.00–12.00 Dopolední koktejl

8.15 Fejeton (Po) Náš příběh (repr.) (Út) Fouskův svět (St) Poznámka L. Stejskala (Čt) Komentář (Pá)

8.30 Poradíme vám – veterinární poradna (Po) Lékařská poradna (Út) Spotřebitelský servis (St) Rodina a škola (Čt) Zdravá výživa (Pá)

9.20 Vaříte s Českým rozhlasem Plzeň 9.35 Seniorservis 9.45 Úsměv, prosím

Sobota 00.00 6.00–8.00 8.05 9.00–18.00 9.40 10.35 10.45 11.10 12.05 13.05 14.05 15.35 16.05 16.45 17.10 17.35 18.05 18.35 19.05 19.30

Studio noc – společné vysílání reg. stanic ČRo Dobré ráno Hobby magazín Panorama Divadelní zápisník Úsměv, prosím Hvězdy, hity, legendy Náš host Písničky pro vás Aby řeč nestála Blahopřejeme písničkou Náš příběh (repr.) Hudební návraty (repr.) Hvězdy, hity, legendy Letem hudebním světem – hitparáda Písničky pro dobrou pohodu Horizont Víkendové Muziky, muziky Vysílání pro německou menšinu Studio noc – společné vysílání reg. stanic ČRo

Zprávy každou hodinu; Události dne v 17.00

10.10 Jazykový koutek (Po, Út) Západočeský vandrovník (repr.) (Čt)

Neděle 10.45 11.10 11.50 12.05 13.05 14.00–18.00 14.10 14.35 14.50 15.25 15.40

Hvězdy, hity, legendy Náš host Literární doteky Písničky pro vás Blahopřejeme písničkou Odpolední jízda Rozhlasové tržiště Jízda v Odpolední jízdě Hledáte práci? Vaříte s Českým rozhlasem Plzeň (repr.) Odpolední host

16.20 Náš příběh (Po) Západočeský vandrovník (Út) Jazykový koutek (St, Čt) Týden v regionu (Pá)

16.45 Hvězdy, hity, legendy 17.45 Sportovní magazín

18.05 Co vás zajímá – Hobby poradna (Po) Lékařské téma (Út) Country jízda speciál | Hobby poradna (St) Aktuální téma (Čt) Víkendové tipy (Pá)

00.00 5.05 6.05 7.05 8.05 9.00–18.00 9.40 10.15 10.35 10.45 11.10 12.05 13.05 14.05 15.20 16.05 16.45 17.10 17.45 18.05 18.35 19.05 19.30

Studio noc – společné vysílání reg. stanic ČRo Aby řeč nestála (repr.) Písničky pro dobrou pohodu Křesťanské vysílání Hobby magazín Panorama Filmový zápisník Fouskův svět Úsměv, prosím Hvězdy, hity, legendy Náš host Písničky pro vás Posezení v divadle – pořad P. Jančaříka Blahopřejeme písničkou Česko – země neznámá Hudební návraty Hvězdy, hity, legendy Hudební novinky týdne Západočeská lokálka – hitparáda Sportovní magazín Kaleidoskop S Plzeňáky za folklorem Víkendové čtení Studio noc – společné vysílání reg. stanic ČRo

Zprávy každou hodinu; Události dne v 17.00

19.05 Špalíček 19.30 Studio noc – společné vysílání reg. stanic ČRo Zprávy každou hodinu; Události dne v 17.00; 15.00–17.45 rozpojené vysílání zvlášť pro Plzeňský a Karlovarský kraj

změny v programu vyhrazené další informace najdete na webu plzen.rozhlas.cz

Rozhlasové noviny  

Rozhlasové noviny ČRo Plzeň 2013

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you