PROJE'M DERGİSİ 92.SAYI

Page 1

TURİZM MİMARİSİ & DEKORASYON / SAYI:92 / MART - 2019

JOTUN BOYA

Antalya'da Öztürk Boya'da

Hotel Design Show Teması ile Açıldı


Ulusal Süreli Yayın Ayda bir yayınlanmaktadır. İmtiyaz Sahibi Talya Ajans Ltd. Şti. Adına Müzeyyen Tıraşçı muzeyyen@talyaajans.com Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Müzeyyen Tıraşçı info@talyaajans.com Fotoğraf Editörü Doğa Yusuf Dökdök Katkıda Bulunanlar Sinem Oktay Y. Burak Akay Özlem Şatır Taşcıoğlu Mehmet Işıklı Erhan Yılmaz Hakan Yeşil Eser Uyanık Ferhat Kaya Çiğdem Çankaya İstanbul Temsilciliği Balmumcu Mh. Barbaros Bulv. İBA Blokları 30/2 34349 Beşiktaş / İstanbul T&F. +90 212 356 07 01 • info@projem.com.tr Antalya Merkez Fener Mah. Bülent Ecevit Bulv. 1948 Sok. No:8 Çetinkaya Sit. B Blok D:2 Muratpaşa /Antalya T. +90 242 324 76 86 - 87 • F. +90 242 324 76 96 info@talyaajans.com

Projem dergisinde yer alan yazı ve fotoğrafların tüm hakları Talya Ajans Ltd. Şti. aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Yazarların yazılarından projem dergisi sorumlu değildir. Projem dergi basın meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. Reklam sayfalarında kullanılan görsel ve metinler, reklam verenin sorumluluğundadır.

2 / PROJEM


içindekiler 08

Hotel Design Show Ülkeler 2019

AUTOMATA

42 Kalp Krizini Heykele Dönüştüren Tasarım: Dentomega

44

Yuvarlak formları ve işlevsellik bu kategoride ilk kez ödül getirdi..

PROJEM / 3


Dijital çağa ayak direyenler de, bir gün çağın gereklerine uyacak… Gazete ve Dergi yayıncıları olarak çeşitli platformlarda bir araya geldiğimizde dijital çağın kağıt üzerine baskıyı bir gün bitireceğini konuşur dururduk. Ama günün sonunda yayınımız Projem Dergisi için daha vakti varmış gibi düşünürdüm. Okur hedef kitlemiz elindeki mobil telefonlardan gözünü ayıramazken, dergimizi masalarında görmek istediğini düşünürdüm hep. Hani daha vakit var ya… Aslında yokmuş.. Hotel Design Show çalışmaları esnasında özellikle turizm yatırımcısı ve turizm profesyonellerinin dergimizin dijital halinin kendilerine gönderilmesi istekleri yoğunlaşınca; hep daha zamanı var diyerek ertelediğimiz projem dijital dergiye bir gereklilik olarak 2019 yılı itibariyle başlamaya karar verdik. 2005 yılından bu yana basılı dergi olarak 2 ayda bir okuruyla masa üstünde buluşan Projem Dergisi, 15. Yılına başlarken artık mobil cihazlar üzerinden daha geniş kitlelere anında ulaşacak. Projem Dergisinin Anfaş ve İçmimarlar Odası ile birlikte 4 yıldır organizasyonunu üstlendiği Hotel Design Show 2019 özel sayısı ile başlayacak olan dijital dergimizin arkasındaki genç, dinamik ve çok heyecanlı bir ekip var. İşte bu ekip ile birlikte hazırlanan dijital dergimiz, turizm yatırımcısı, mimarlar ve malzeme firmalarından oluşan profesyonel hedef kitleye mobil cihazlar üzerinden her ay mail ve sms olarak ulaşabilecek. Uzun zamandır takip ettiğim ve bana iyi ki dijitale geçtik dedirten internet ve mobil kullanım alışkanlıkları üzerine yapılmış son istatistikleri sizinle paylaşmak istiyorum. Kimbilir belki sizin içinde dijital çağa ayak uydurma zamanı gelmiştir… Dünyada ve Türkiye de 2018 yılı İnternet Kullanım İstatistikleri Türkiye de nüfusun %67 si internet kullanıcısı. Dünyada ise %53 ü Toplam nüfusun %63 ü sosyal medya kullanıcısı. Dünyada ise %42 Türkiye de internet kullanıcılarının %90 ı mobil dünyada ise %68 Türkiye Mobil internet bağlantı konusunda Dünyada 14. Sırada Dünyada en yaygın kullanılan sosyal medya platformu Facebook ve Youtube olurken Türkiye'de en çok kullanılan sosyal mecra Facebook, Youtube ve Instagram sıralamasıyla devam ediyor. Dünya genelinde internette geçirilen en uzun süre sıralamasında 9saat 38 dakika ile Taylandlılar birinci; Onu 9 saat 29 dakika ile Filipinliler, 9saat 19 dakika ile Brezilyalılar izliyor. Türkiye ise 7saat 9 dakika ile 14. sırada. Türkiye de Sosyal Medyada geçirilen süre ise ortalama 2 saat 28 dakika. Ülke olarak Facebook kullanımında dünya genelinde 9. sıradayız. Instagram kullanımında ise dünyada ki sıramız 5. Bu ilk dijital yayınımızı da keyifle okumanız dileğiyle...

Müzeyyen Taşçı muzeyyen@talyaajans.com

4 / PROJEMKÖŞE

İçmimarlık ne ile başlar?

İçmimarlık neyle başlar, nereye götürür, içmimarlığın adı nedir, ne zaman doğar niye doğar, kime soru sorar, kime cevap verir, kimden ne alır, kime ne verir? İçmimarlık neye ulaşma çabasıdır, gerçekten bir çizgiden mi doğar, bir düşünceden mi? Gerçekten söylene geldiği gibi hayalden mi gelmiştir. İçmimarlık zengin avuntusu mudur? Yoksa bütüne bir sesleniş midir? Uzun yılların sorularının cevaplanabilir ölçüleri içinde kaybolmuşuz. İçmimarlık kendi içinde var olma savaşı verirken yüzlercemiz binlercemiz içmimarlığın genel anlamını kendi içinde tartışır durumdadır. Sen içmimar mısın ? -Bende küçüklüğümden beri içmimar olmak istemiştim! Çok seviyorum! Küçüklüğümden beri içimde kaldı İçmimarlık! çok güzel bir meslek! Bende içmimar sayılırım, evimin her yerini kendim tasarladım, içmimara gerek var mı? ben kendim çözerim! Benim zevkim çok iyidir, internetten beğendiklerimi bir ustaya yaptırırım tamamdır! Bizim arkadaş geçenlerde kursa katıldı altı ayda içmimar oldu! Sizin işiniz çok zevkli, keşke bende içmimar olsaydım! şimdi bu kolonu kıramıyor muyuz ? hadi yaa şimdi olmadı ki!!! Bu soruların ve kendilerine verilen cevapların arkası kesilir mi? bence kesilmez, ihtiyaç olunmadığı halde bu kadar çok içmimar kelimesinin geçtiği ve imrenildiği kaç tane meslek vardır acaba? diyelim ki doktorluk, ama farka bakın şimdi, kimse eline neşteri alıp ta ameliyat yapmaya kalkmıyor. Çünkü yanlış bir hamlenin hayati sonuçlar doğuracağını biliyor. İçmimarlık için hiç böyle bir durum söz konusu değil çünkü çöpe atılacak para çok benim güzel insanımda, olmadı bir daha yaparız üst üste yaparız düşüncesi olmasa da bundan doğan sonuçlara kabullenişi ile yüzleşiyoruz. Benim insanıma, içmimarı koltuk yerini değiştiren, renk seçen, olarak görmeye devam ettiği sürece, içmimarınız çok olsun derler. Size çok net ve kısa bir bilgi vereyim, İçmimar yalnızca zengin hizmeti değildir a dostlar, içmimarlık minimum hareketle yaşam alanını fonksiyonel ve yaşanılası bir alana dönüşmesini isteyen herkesin hizmetidir. Belediyelerimiz, kurumlarımız, içmimarlığı ve içmimara olan ihtiyacı gereksiz görürse, daha yaşanılası alanların oluşumu basitken zorlaştırmayı tercih ederse, daha yolumuz uzun demektir. Anlatacağımız şeyler var demektir. Oteller çözdü bu işi profesyonel ellere verdiğinde geri dönüşün ne kadar elle tutulur olduğunu görmesi artık onları İçmimarın gerekliliğine sevk etmiş durumda, tabi otellere gelerek memnun ayrılanların tasarımlar içinde kısa vakit geçirmelerine rağmen o hizmete uzak olduğunu düşünmeleri de ayrı bir ironi. Demek ki neymiş sabırla anlatmak gerekmiş.

Birlikte güzel mekanlara ...

6 / PROJEMHABER

Nazar Şigaher FRAME ile ödül aldı 1878 yılında Osmanlı’nın saray ve meydan saatlerini yapma amacı ile zamanın saatçi başı, Alman Johann Meyer tarafından kurulan Türkiye’nin en köklü saat markası Meyer firmasının yeni tasarım markası Meyer Objects’in Nazar Şigaher tarafından tasarlanan ve German Design Awards 2019 ödülüne layık görülen ilk tasarımı Frame, markanın saat üretim geleneğini yenilikçi tasarımlarla geleceğe taşıma vizyonunun bir parçası.

Frame’de akrep ve yelkovan, gövdesiyle aynı formdan oluşan çerçevelerden meydana gelmekte. Saat, akrep ve yelkovanın hareketi ile sürekli form değiştirmekte ve gün içerisinde sadece 2 kez aynı şekli almaktadır. Bu hareket ile sağlanan form varyasyonları, saate, zaman dilimiyle özdeş bir farklılık sağlayarak dinamik bir heykel algısı yaratmaktadır.

8 / PROJEM


HABER

PROJEM / 9


HABER

Hotel Design Show "ÜLKELER" Teması ile Açıldı Hotel Design Show dünya ülkeleri tasarım konsepti ile turizm profesyonellerini yine büyüledi

Alpek Mimarlık Ada Proje

Mert Erkılavuz / Mimar Hüseyin Kaynakçı / Mimar

10 / PROJEM

Ece Özbek Design Workshop

Ece Özbek Endüstri Ürünleri Tasarımcısı

Gökçen Atmaca Atölye Mimarlık

G. Gökçen Atmaca / Mimar


HABER

Anfaş Hotel Ekipmanları fuar alanı içerisinde bu yıl 4.sü gerçekleşen Hotel Design Show dünya ülkeleri tasarımları ile Otel yatırımcısı, Turizm işletmecisi, Mimarlar ve İçmimarlar oluşan sektör profesyonellerinin ilgi odağı oldu. Rusya, İsveç, Meksika, Brezilya, Dubai, Fas gibi ülkelerinin tasarım tarzlarının günümüz mimari bakış açısıyla en ince detaylarına kadar uygulandığı otel odaları Antalya nın ünlü mimarlık ofisleri tarafından tasarlandı Anfaş, İçmimarlar Odası ve Projem Dergisi tarafından organize edilen Hotel Design Show un birinci amacı yatırımcılara tasarımın önemini anlatmak, ikinci amacı herhangi bir malzemenin tasarımın bir parçası olarak yerinde kullanıldığında olduğundan daha fazla değerlendiğini gösterebilmek, bir diğer amacı ise turizmci, yatırımcı, tasarımcı ve malzemecilerden oluşan sektör profesyonellerinin uyumlu birlikteliği ile oluşan sinerjiyi gösterebilmektir.

Bu amaçlar doğrultusunda 4 yıldır devam eden Hotel Design Show Her yıl farklı bir tasarım teması ile yol almaktadır. İlki 2016 yılında yapılan organizasyonun ilk yıl ki teması çiçek olmuştu. Çiçek ile başlayan tasarım teması, sonraki yıl Deniz, bir sonraki yıl ise Retro olmuştu. En son Ülkeler tasarım teması ile tamamlanan Hotel Design Show da Mimarlar; Rusya, Meksika, İsveç, Fas, Brezilya ve Dubai ülkelerinin renk ve detaylarını günümüz mimari anlayışı ile yorumlayarak birebir uyguladılar. Her biri 40’ar metrekareden oluşan otel odaların dışında kalan ortak alanda ise oturma gruplarının konumlandığı büyük bir lobi ve kafe alanı oluşturuldu. Bu şekilde fuar alanında tam bir butik otel kurulumu yapılmış oldu. Katılımcılarımızdan Alpek Mimarlık ve Ada Proje Brezilya odası, Ece Özbek Design Fas Odası, Gökçen Atmaca Mimarlık İsveç Odası, Mimoza Mimarlık Meksika Odası, NNT Mimarlık Rusya Odası, Nowart Mimarlık Dubai Odası yaparak hem tasarım detayları ile hemde uygulama kalitesi ile fuarın tüm ziyaretçilerini büyülediler.

Mimoza Mimarlık

Buket Şanlılar Özcan / İç Mimar Cüneyt Özcan / Mimar

NNT Mimarlık

Nowart Mimarlık

Fatma E. Çomruk / Mimar

PROJEM / 11


KÖŞE

Ferhat Kaya Ağaç İşleri End. Y.Mühendisi fekafix@gmail.com

GÜVERTEDEN MOBİLYAYA Yük gemilerinin çelik ve aliminyum güvertelerinin soğuk rüzgarları, ahşap, polyester, çelik, alüminyum gövdeli yatların sıcaklığı arasındaki en büyük fark, milyon eurolara mal olan tik yada ireko güverteleridir... Peki nedir bu güvertelerin sırrı! Rus limanlarının donuk denizlerinde kıçtan kara bekleyip, dünya turuna çıkıldığında antalyanın sıcak denizlerinde kavrulurken, herhangibir şekilde zarar görmemesi, işlevine devam etmesi yüksek dalgaların hırçınlığı karşısındaki dik duruşu en önemli unsurudur. Öncelikle güvertelerin gövde yüzeylerinin epoksi macun ile kaplandığını ve bu macun ile tasviye ve tesviye edildiğini bilmek güçlü bir zemin olduğunu anlamaya yetecektir, yüzeyin güçlü olması: ayakları yere sağlam basan bir güverte anlamına gelir, yüzeye gelecek olan 10-14 mm tiklerin düzgün zemine basılması anlamına gelir Özenle hazırlanmış macunlu yüzeyler, 6 bar hava ile temizlenip, tüm tozlardan arındırılmış olmalı ki, üzerine sürülen primer ile tikler arasında tutunma güçlenmeli... 2000 li yıllara kadar tikler tırnaklı (lambalı) yapılır, tırnaklardan tutturma çivileri çakılır, montaj tamamlanırdı ancak şuanda tırnaklar tamamen iptal edilip 10-14 mm tik’in tamamı kullanılmaya başlandı, güverte değişim ömrü yaklaşık 4 yıl daha uzadı, güverte denince ilk akla gelen ahşap tik olmasına rağmen bazı ikinci sınıf teknelerde ireko da kullanılır. Tabi tüm bunların yanında önemli yer teşkil eden armuz dolgu macunu, namı diğer skaflex; gerek güvertenin ahşabını gövdeye yapıştırmada, gerekse armuz dolguda harikalar yaratmaktadır, kalitesi ile güverteye değer katan ürün, sıcak soğuk ve ultraviyoleye meydan okuyan işini sonuna kadar en kaliteli şekilde yapmaktadır... tiklerin tüm esnekliğine, çalışmasına ayak uyduran, deniz suyu ile yıkandığında deforme olmayan bir vazgeçilmezdir. Tüm bunların yanında el yordamı ve kalıplarla bu işi en iyi şekilde yapan, eli ile kaba ve ince zımparasını yapıp, tikleri deformasyondan kurtarmak için tüm köşeleri yuvarlayan ustaların da hakkını teslim etmek gerekir. Vinçlerin etraflarına kalıp almak, omurgaya kılçık açmak hiçde yatsınacak işçilikler değillerdir... hele ki skaflex çekerken hava yaptırmadan dolgun bir şekilde titizlikle sağa sola bulaştırmadan çekmek gerçekten ustalık isteyen kalemlerdir... Sanılanın aksine filmlerde gördüğünüz bahriyelilerin; deniz suyu ile güverte yıkama olayı aslında ceza değil, fransızların yaptığı ilk teklerin güvertelerinde kullanılan tiklerin deniz suyu ile beslenmesinden gelmektedir, armuz dolgu macunuda bu kurguya göre uyarlanmış, iki muhteşem, ihtişamlı ikilidir. En büyük korkuları ise tatlı su ile yıkanmaktır

12 / PROJEMALPEK & ADA Mimarlık - Proje Latin Amerika kültürünün en bilinen ülkelerinden olan

Brezilya... Latin Amerika kültürünün en bilinen ülkelerinden olan Brezilya’nın çekici, eğlenceli ve renkli dünyası oda tasarımımızın ana kurgusu oldu. Bu coğrafyanın tropik ormanları, plajları, eğlence anlayışı, sıcakkanlı insanları, kültürel mirasları, giyim-kuşam, yeme-içme ve müzik kültürü odamızın mimari detaylarına ilham verdi. Fonksiyonların bir arada düşünüldüğü, iklimle uyumlu ve kullanıcı konforu öncelikli bir planlamaya gidildi.

14 / PROJEM

ALPEK Mimarlık- Sanat Proje Tasarım Takımı

ADA Proje Proje Tasarım Takımı

Mert ERKILAVUZ Mimar

Hüseyin KAYNAKÇI Mimar

Harun ALEMDAR İçmimar

Barış Emre KEÇECİOĞLU Mimar


PROJEM / 15


PROJE KÜNYESİ ve SPONSORLAR, Sabit Mobilya: ADA PROJE , Aydınlatma ve elektrik işleri: LAMPART AYDINLATMA / SİNERJİ MÜHENDİSLİK, Alçı, alçıpan ve boya işleri: CANER BOYA, Artwork: LARA CENGİZ Vitrifiye ve aksesuarlar: OPAL YAPI MARKET, Jakuzi: DELTA KÜVET, Hareketli Mobilya: TOKSÖZ MOBİLYA , Zemin Uygulama: ADNAN KAYA , Cam Bölmeler: GÜVEN CAM , Renkli Tekstil: MAXIMUM CONTRACTS, Yatak ve Beyaz Tekstil: MAXSTYLE, İkili Koltuk: GİZ MOBİLYA, Kasa: KALE KİLİT , Bitkilendirme: PALMART, Tabelalar: REKLAM ATAY, Duvar Kağıdı: SİDEM DUVAR KAĞIDI, Seramik Tabak: EBRU ŞATIR

16 / PROJEM


PROJEM / 17


Eceozbekdesignworkshop FAS..

Geleneğinin ve güzelliğinin, karşı konulmaz ve el değmemiş doğasıyla halen güçlü bağlarla sürdüğü Mağrip bu tasarımın çıkış noktasıdır. Bu güzellik, gündelik yaşamın her yönüyle, tasarımıyla, konut mimarisiyle bahçeleriyle, sanatıyla, tekstiliyle ve elbette mutfağıyla kent yaşamında ve pazarlarda hemen göze çarpar.

Proje Tasarım Takımı Ece Özbek Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Thomas Schmit İçmimar

18 / PROJEM

Bu butik otel odasında tüm bu basit fakat çarpıcı güzellikleri bir araya getirdik. Ve kendi tasarım anlayışımızla mağrib’in nefes alıp verdiği, modern ve yalın bir mekan yaratmayı amaçladık. Tasarım yaklaşımımız işlevselci ama aynı zamanda şiirseldir.Tüm malzemeler bulunduğumuz bölgeden sağlanmıştır.


PROJEM / 19


PROJE KÜNYESİ ve SPONSORLAR, ANTMER MERMER DEKORASYON ana sponsorluğunda; tüm imalatlar POLYPOL DECO çatısı altında yapılmıştır. Zemin seramik: QUA GRANİTE, Dekoratif Boya: MASK DESİGN - ERMAN EROĞLU, Tekstil: ECRİN PERDE TASARIM, Mermer: ANTMER, Mobilya: POLYPOLDECO , Ekipman: KLEO

20 / PROJEM


PROJEM / 21


GÖKÇENATMACA Atölye Mimarlık Hotel Design Show 2019 kapsamında hazırlanan projemizde konsept olarak

İsveç mimarisi... Hotel Design Show 2019 kapsamında hazırlanan projemizde konsept olarak İsveç mimarisi ve dekorasyon anlayışı belirlenmiştir. İsveç, bilindiği gibi bir İskandinav ülkesi olup kuzey ışıklarının gözlemlenebildiği coğrafyanın da bir parçasıdır. Geleneksel İskandinav kültürü ile günümüz yalın İsveç mimarisi harmanlanarak proje için mimari bir dil oluşturulmuştur. Kuzey ışıklarının muazzam manzarası, projenin önemli bir parçası olarak tasarlanmıştır. Projede kullanılan minimalist çizgi, kullanılan sıcak renklerle daha vurgulu hale getirilmiştir.

22 / PROJEM

Proje Tasarım Takımı G. Gökçen ATMACA Mimar Yiğit ATMACA İnşaat Mühendisi Özge KAAN İç Mimar


PROJEM / 23


PROJE KÜNYESİ ve SPONSORLAR, Mobilya işleri: GL GROUP , Koltuk-Puf İmalatı ve Döşeme: YKC TASARIM, Parke: BARAS PARKE, Kumaş-Perde-Kırlent: ECRİN PERDE TASARIM, Halı-Post: ÇAM HALI Aydınlatma ve Aksesuar: COZZE COLLECTION, Elektrik Alt Yapı ve Üst Montaj Uyg. : ONARAN ELEKTRİK, Dekoratif Duvar Kapl. ve Boya Uyg. : MASK DİZAYN-ERMAN EROĞLU Duvar Kağıdı: DU&KA DUVAR KAĞIDI, Seramik-Vitrifiye-Batarya: İNKA CONCEPT – OPAL YAPI, Çelik Kasa ve Kilit Sistemleri: KALE KİLİT , Yatak Firması: YKC TASARIM Alüminyum Doğrama: BETA, Minibar-Kettle-Valizlik: KLEO, Küvet-Duşakabin: DELTA KÜVET , Tabela: ZÜMRÜT TASARIM

24 / PROJEM


PROJEM / 25


MİMOZA Mimarlık Renkleri, malzemeleri ve kültürel izleriyle akla gelen

Meksika…. Meksika’da yaşam renktir. Resimlerinde yaşadığı toprakların canlı renklerini kullanan ressam Frida Kahlo, Meksika’nın kültürel tarihinde bize yol gösterdi…Sıcak bir iklimin eseri olan devasa tropik bitkiler girişte karşılama olarak kurgulandı.Meksika kültürünün temelini İnka, Aztek ve Maya medeniyetleri oluşturmuştur. Meksika kimliğini lüks çerçevede yorumladığımız otel odamızda, İnka’lardan gelen kırmızı, yeşil, sarı renkli dokumalarla hayat buldu. El sanatlarında oldukça başarılı olan Mayalardan ilham aldığımız tasarımımız, ahşap işçiliği ve seramik sanatıyla zenginleştirildi. Kumaşlar ve dekoratif objeler, Aztekler’den miras etnik desenlerle buluştu…

26 / PROJEM

Proje Tasarım Takımı Buket ŞANLILAR ÖZCAN İçmimar Cüneyt ÖZCAN Mimar Aynur NUGAY İçmimar Gizem SAYLAM Mimar Merve ÇAMLILAR İçmimar


PROJE KÜNYESİ ve SPONSORLAR, Oda mobilyaları ve fuar alanı kurulum : ROOT AHŞAP , Pirinç kaplama ve boyalı metal ürünler : UĞUR PASLANMAZ Dekoratif boya ve genel boya : MASK DİZAYN-ERMAN EROĞLU , Poliüretan çıtalar ve uygulaması : TYT TASARIM , Aydınlatma : 18 WATT AYDINLATMA , Vitrifiyeler ve seramik : DECUS LIVING STORE , Banyo aksesuarları : OMEGA DIŞ TİCARET –SONIA BANYO AKSESUARLARI , Döşemelik kumaşlar, yatak üzeri throw, perde : AS JALUZİ , Parke ve süpürgelik : BARAS YAPI ,Yeşil bitkiler ve kaktüsler : ASLI ERGEN PEYZAJ , Elektrik işçilik ve kablo : KEMER HAKAN ELEKTRİK / HAKAN KARACA , Alüminyum doğrama : YAY ALUMİNYUM YAPI SİSTEMLERİ, Banyo camları : DOĞUŞ CAM

PROJEM / 27


PROJE KÜNYESİ ve SPONSORLAR, Anahtar ve priz grubu : NUR ELEKTRİK , Puf kumaş döşeme : TALYA GRAND /SANDALYE / KOLTUK / İSKELET DÖŞEME , Minibar ve kettle grubu : KLEO , Çelik kasa : KALE KİLİT Makrome duvar dekoru : ATÖLYEMATÖLYE , Kilim ve etnik desenli kırlentler : BUNEBOHEM , Otel yatağı : İDAŞ YATAK , Tekstil grubu : DK TEKSTİL , Televizyon : ARÇELİK Duvar dekoratif meksika bordür : ELA DİZAYN DUVAR KAĞITLARI , Tel kafes berjer : SETTE BAHÇE MOBİLYALARI , Tabela : MELİTA REKLAM Şapka ve panço : ÖZBEK ANİMASYON, Boğa kafatası : TIMARHANE TASARIM ATÖLYESİ , Tablo : BASKI İS ART SANAT GALERİSİ/BASKI ÜZERİ YAĞLI BOYA ÇALIŞMA H.MERVE ÇAMLILAR Seramik dekoratif kaktüsler : NEHİR SERAMİK , Buklet serisi : ENNPATİ BUKLET , Tacos : ESCOBAR MEXICANO RESTAURANT

28 / PROJEM


PROJEM / 29


NNT Mimarlık Hotel Design Show 2019 ülkeler temasında ülkemiz

Rusya; Odamızın tasarımında Rusya’nın saraylarının formları modern çizgilerle yorumlanmış ve kullanılan materyallerle ihtişamı vurgulanmıştır. Rusya’nın saray bahçelerinde yetişen en nadir çiçeği Lily Saranca ile mekanda romantik bir ambiyans sağlanmıştır. Proje Tasarım Takımı Ali ÇOMRUK Mimar İlknur Ç. ACAR Mimar Fatma E.ÇOMRUK Mimar

30 / PROJEM


PROJEM / 31


PROJE KÜNYESİ ve SPONSORLAR, Mobilya İşleri: TOPRAK MOBİLYA, Seramik - Banyo Vitrifiye-Aksesuar: QUA SERAMİK, Parke Zemin Kaplama: ALDEK, Duvar Kağıdı: DU&KA ELA DESİGN, Tabela Reklam İşleri: 242 PLUS, Dijital Baskı-Barisol Tavan: KARALAR DİZAYN, Tekstil İşleri: YAŞAR TEKSTİL, Aydınlatma ve Aksesuarlar: COZZE COLLECTION, Elektrik İşleri: ATLAS ELEKTRİK Kilit Sistemleri: KALE KİLİT, Ayna Cam İşleri: KAYHAN CAM / YILMAZLAR CAM, Yatak: İDAŞ

32 / PROJEM


PROJEM / 33


NOWART Architecture Eşsiz mimari eserleri içerisinde barındıran rüya şehir

Dubai....

Proje Tasarım Takımı Mustafa KÜÇÜKOĞLU Mimar Tuğba TEMELAT KÜÇÜKOĞLU İçmimar

34 / PROJEM

Dubai her ne kadar lüks yaşantısı ve turizm merkezi olarak bilinse de 1800 lü yıllarda deniz incisi ile ünlü bir ülke idi. Odamızı, Dubai nin geçmişini şu anki mimari anlatıma taşıyan geometrik unsurlarla donatarak yorumladık. Eski İnci Ticaretinin başkenti şimdi ise yılda 80 milyon insanın ziyaret ettiği eşsiz mimari eserleri içerisinde barındıran rüya şehir Dubai.... Yatağı eski tarihteki inci olarak göz önünde bulundurursak uzun kıyı sahillerindeki palmiye yapraklarının desenlerini yatak başında görebilirsiniz . Bu geometrik anlatım şuan ki palmiye adalarının birbiriyle olan uyumunu da anlatır. Ve adalarının içerisinde büyülü bir atmosfere dalarsınız Palmiye adalarından gece gözüken şehir ışıklarını yine oda içerisindeki ışık teması ile yorumladık. Tavandaki ayna ise oda içerisinde halkın yaşantı tarzını sembolize ediyor. Hangi açıdan bakarsanız bakın parıltılı bir yaşantıdır Dubai. Tavandaki eğrisel doğrultuda ilerleyen ve yine aynı ahenk ile tv bölümüne devam eden modern geometri, Dubaideki modern mimari yaklaşımı anlatmayı hedeflemiştir. Mobilyaların siyah koyu tonlarda kullanılması gündüz den daha fazla gece yaşantısının olduğunu anlatmıştır. Biz odamızda Futüristik çizgilerle modern bir tema oluştururken renklerle de ışıltılı bir şehrin dokusunu yansıttık sizlere..


PROJEM / 35


PROJE KÜNYESİ ve SPONSORLAR, Oda Mobilyaları: HAYALMUTFAK MOBİLYA, Hareketli Mobilya: SERDAR’S KOLTUK TASARIM, Vitrifiye-Armatür: DAPHNE YAPI, Seramik: QUA GRANİTE, Banyo Aksesuarları: DAPHNE YAPI, Duvar kağıdı: ELA DİZAYN, Oda Tekstili ve Perde: ECRİN PERDE, Halı: TEKAY HALI, Oda aksesuarları: COZZE COLLECTİON, Aydınlatma: COZZE AYDINLATMA Anahtar-priz ses sistemi ve otomasyon: AYPRO, Kartlı kilit sistemi: KALE KİLİT, Yönlendirme Tabela: REKMAR TPA, Mini Bar: KLEO, Yatak: İDAŞ, Servis Ekipmanları: PUSULA

36 / PROJEM


PROJEM / 37
İÇMİMARLAR ODASI Antalya Şubesi Hotel Design Show 2019 “Ülkeler” teması ile yola çıkan organizasyonumuzda; Lobi Tasarımı ve uygulama İçmimarlar Odası odaların dışında kalan oda koridorları, Lobi ve Kafe alanının projelendirip uygulamasını yapmıştır. Buna göre projemizde genel olarak pastel renkler ile yumuşak hatlı mobilyaları kombinleyerek, odalar içerisinde uygulanan ülkeler konseptinin geri planında kalmayan şık ve rahat bir lobi alanı oluşturduk. Bu alanın oluşmasında bize yardımcı olan sponsorlarımıza teşekkür ederiz.

Proje Tasarım Takımı İlker Biner İçmimar/Antalya Şube Başkanı Güner Onaran İçmimar/Yön.Kur.Üyesi Ayça Verkaya İçmimar/Yön.Kur.Üyesi Seda Seven İçmimar/Yön.Kur.Üyesi Müzeyyen Taşçı Projem Dergisi Yayın Koord.

PROJE KÜNYESİ ve SPONSORLAR, Halı: OSMANLI KARO HALI, Parke: BARAS PARKE, Hareketli Mobilya: MUDO, Sabit Mobilya: DETAY İÇMİMARLIK, Duvar Kağıdı: DU&KA DUVAR KAĞIDI, Duvar Kağıdı Uygulama: ELA DESIGN, Bitkiler: ASLI ERGEN PEYZAJ, Mimari Yönlendirme: 242 PLUS, Dijital Baskılar: OLUŞUM DİJİTAL, Kafe Kurulum: METROPOLİTAN – SEGA FREDO, Perde : ECRİN PERDE

40 / PROJEM


PROJEM / 41


42 / PROJEMKÖŞE

Özlem Şatır Taşcıoğlu Mimar / İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımcısı (YL) / İTÜ ostascioglu@studioall.com.tr

Merhaba, Son günlerde ‘sadelik’ konusu hem yerel hem de global anlamda bir hayli popülerlik kazanmışken ben de mimarlık literatürüne damga vurmuş mimarlardan bu anlamda en bilineni ile devam edeyim o zaman: Tadao Ando Ando, 1941 yılında Japonya’nın Osaka kentinde doğmuştur. İkiz bir erkek kardeşi vardır. Ailesi ailevi imkansızlıklardan ötürü 2 yaşından itibaren Tadao’nun büyükannesinin yanında yaşaması kararını vermiştir.

TADAO ANDO

Ando, hiçbir zaman başarılı bir öğrenci olmamış, okumaktan keyif almamıştır. “14 yaşındayken evimizi yeniden yaptık. Çatıya açılan bir küçük pencere sayesinde, gün ışığı oda içerisinde çok ilginç bir his yaratıyordu. O günden itibaren de mimarlık üzerine daha fazla şey öğrenmek istediğimi anladım. Bir doğramacı ustasının yanında çıraklık yaparak da bu işe girdim.” diyerek mimarlık macerasına nasıl başladığını aktarır alaylı mimar ve ekler: “Hiç bir zaman iyi bir öğrenci olmadım. Sınıfın dışında kendi başıma öğrenmeyi tercih ederdim. 18 yaşımda Kyoto ve Nara’daki birçok etkileyici geleneksel mimari eser olan tapınak, mabet ve çay evlerini gezmeye başladım. Mimarlığı gerçek mimari eserleri gezerek ve onlar hakkındaki kitapları okuyarak öğrendim.” Doğduğu toprak olan Japonya’da kökeni zen felsefesine dayanan gelenekler hakimdir ve bu geleneklerde ‘sadelik’ ve ‘minimalizm’ esastır. Ando’nun eserlerinde de bu 2 kavramı tüm çıplaklığı ve gücü ile görebiliriz.

Koshino Evi, Ashiya/JAPONYA/1981

Işık kilisesi, İbaraki/JAPONYA/1989

‘Güneşin kaynağı/doğan güneş’ anlamlarına gelen Japonya’nın; Ando’nun mimarisinde ışıkla kurduğu birebir ve güçlü etkiye katkısı var mıdır bilinmez ama, eserlerinde yaptığı ışık oyunlarıyla mistik algılar oluşturmayı da başararak minimalist anlayışı gizeme çevirmiştir ünlü mimar. Japonya’daki spiritüel yaşam da elbette buna katkı koymuş, Ando’nun stilinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. Bu anlamda sadeliğin güzelliğini temsil edebilmek için “hiçliği” ve “boşluğu” da önemser ve projelerinde yer verir. Malzeme, geometri, ışık, çevre ve insan ölçeği ile kurduğu ilişki ve mekan deneyimi projelerinin anahtar kelimeleridir. “Aslında betonu kendi başına kullanmayı tercih etmem. Mekanı beton yardımıyla ifade etmeyi isterim. Betondan yapılmış bir mekan hiçbir zaman tam anlamıyla boş olarak nitelenemez. İçerisi gün ışığıyla, karanlık ve derinlik hisleriyle doldurulabilir. Hayali ya da fiziksel pekçok eleman bu mekanlar içerisine yerleştirilebilir.” diyerek yapılarında baskın bir şekilde kullandığı brüt betonla doğa ile bir savaş halinde olmayı değil, aksine bu iki zıt kutbu uyumlu bir birliktelikle ruhani bir deneyime dönüştürebilmeyi hedeflediğini savunur. Mekan ve malzeme kalitesinin yanı sıra Ando, binaların doğayla iletişim kurmakla ilgili bir sorumluluğu olduğuna inanır, binaların; bulunduğu yapılı çevreyi, ya da doğasını daha iyi deneyimlemek için bir araç olduğunu düşünür, geometri ve malzeme bilgisini de bunun için kusursuz bir şekilde kullanmayı başarır. Proje görselleri onu ve sade ama bir o kadar da etkileyici tarzını anlatmaya yetecektir.

Takino Mezarlığı Buda Tepesi/ Hokkaido/JAPONYA/2015

44 / PROJEM

Azuma Evi, Osaka/JAPONYA/1976


KÖŞE

PROJEM / 45


HABER

İç Mimar Efe Kağan Hızar’dan Kalp Krizini Heykele Dönüştüren Tasarım: AUTOMATA Studio Vertebra’nın kurucu ortağı İç Mimar Efe Kağan Hızar, olayları, fikirleri, kavramları, kent mekânlarını ve binaları kavramsal grafik partisyonlar ve müzikal besteler aracılığıyla, grafik zaman çizelgesi ve müzik formunda yeniden yapılandıran Automata kolektifi için “kalp krizi” eylemini heykele dönüştüren bir tasarıma imza attı.

İç Mimar Efe Kağan Hızar

Kuruluşundan bu yana mimari, iç mimari ve restorasyon alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte çok disiplinli çalışmalar yürüten Studio Vertebra’nın kurucu ortaklarından biri olan İç Mimar Efe Kağan Hızar, Automata kolektifinin enstalasyon çalışmasına heykel tasarımıyla katkıda bulundu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde iç mimarlık eğitimi alan Hızar’ın heykel tasarımı, “Okullar Okulu” temasıyla geçtiğimiz yıl düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Pera Müzesi’nde sergilenerek bienal izleyicisinden de büyük ilgi gördü. Ali Murat Cengiz tarafından kurulan, temel tasarım kavramlarının rastlantısallığına dikkat çekerek, tasarımcılar ile müzisyenler arasında disiplinler arası bir diyaloğa olanak tanımayı ve yapılandırılmış bir dil oluşturmayı amaçlayan Automata, Türkçe’nin grafik partisyonlarını kullanarak bizim de içinde yaşadığımız, kuşatıcı ses manzarasını ortaya çıkarıyor.

46 / PROJEM


Efe Kağan Hızar, enstalasyonda Automata’nın yöntemleriyle işlenen bir kalp krizini heykele dönüştürmüş. Heykelde, kalp damarları, kalbin hareketini ve kan giriş çıkışlarını gözlemleyerek ve yön ile şekil bağlamında soyutlayarak geometrik hiyerarşi oluşturan Hızar, köşeli geometrik elemanlar kullanarak kalp krizinin sert ve ani gel-git hareketlerini yansıtmış.

HABER

Eserde kalp krizinin meydana gelişi, kalbi besleyen koroner damarların tıkanması sonucu oluşan “iskemi” ile anlatılmış. Tasarımda sağ koronerde oluşan iskemi (sarı leke) sonucu gerçekleşen krizde, kalp ve çevresindeki bileşenlerin titreşim ve gerilme hareketlerinin keskin hatlarla iskemili bölgede yoğun, sıkıntısız bölgede daha rahat olduğu ve tasarımın odak noktası olan kalpte iskemi taraftan kan gitme oranına bağlı siyahlaşma başladığı görülüyor. Efe Kağan Hızar’ın heykelde kullandığı kırmızı ve mavi renkler sağ ve sol koronerlerden giriş ve çıkış yapan kanı, yer yer açılan renkler ise yoğunluğun azaldığını temsil ediyor. İskemi öncesinde kalan net kırmızı bölüm taze kanı, sonrasında kalan lekeli kırmızı bölüm ise sorunlu ilerleyişi anlatıyor. Aynı şekilde kalp çevresinde oluşan küçük dairesel hareketlerle de kılcal damarlar temsil ediliyor.

Studio Vertebra Hakkında: Studio Vertebra 2009 yılında dört ortağın birlikte kurduğu bir mimari tasarım ofisidir. Mimari, iç mimari ve eski eser proje hizmetleri alanlarında “çok disiplinli” çalışmalar yapmaktadır. Projelerinde; kentsel, mimari ve iç mimari faktörler bir arada gözetilerek “bütünsel” bir yaklaşım benimsemektedir. Tasarım süreci bireysel kanaatlerden uzaktır, ekipteki tüm tasarımcılar sürecin gelişmesine katkı sağlar. İşveren talepleri, tasarımda önemli bir faktör olarak değerlendirilir ve işveren de ekibin bir parçası olarak görülür. Söz konusu “çok girdili” yaklaşım, “tümel” proje anlayışının uzantısıdır. Çalışma ölçekleri, yüksek metrajlı kentsel düzenlemelerden başlayıp farklı tip ve ölçeklere sahip tüm mimari yapılardır. İç mimari projeler, mimari tipolojilerle eş sesli olmakla beraber, mekanın niteliklerine göre butik ve noktasal ölçeklerde de formüle edilmektedir. Studio Vertebra, kentsel planla doğru ilişki kurabilen iyi çözümlenmiş iç hacimler oluşturur. İnsan mekan oranını baz alarak sürdürülebilirliği de sağlayan ve küresel mimari değerleri barındıran projeler yapmayı esas kabul eder. Bütün çalışmalarını “tümel” yaklaşım merkezinde oluşturur.

PROJEM / 47
HABER

Gökçen Atmaca Atölye Mimarlık

Ece Özbek Design Workshop

50 / PROJEM

Mimoza Mimarlık

Alpek Mimarlık & Ada Proje


HABER

Hotel Design Show dünya ülkeleri tasarım konsepti ile turizm profesyonellerini yine büyüledi.. Katılımcılarımız; Alpek Mimarlık, Ada Proje, Ece Özbek Design Work Shop, Gökçen Atmaca Atölye Mimarlık, Mimoza Mimarlık, NNT Mimarlık, Nowart Mimarlık özgün tasarım detayları ve uygulamadaki başarılarından dolayı Hotel Design Show organizasyonu tarafından Gold Plaket ile ödüllendirildiler. Organizasyonun sponsorları Kale Kilit ve Qua Granit marka yetkililerine verdikleri destekten ötürü ve Hotel Design Show genel mekan ürün sponsorları da ürün desteği verdikleri için teşekkür plaketi ile ödüllendirildi. Nowart Mimarlık

QUA Granit

Kale Kilit

ANFAŞ Fuarcılık

Mudo Concept

Projem Dergisi

NNT Mimarlık

SegaFredo Kahve

PROJEM / 51


HABER

Osmanlı Karo Halı

BARAS

Aslı Ergen Peyzaj

Duka Duvar Kağıdı - Ela Design

52 / PROJEM

Detay İçmimarlık


HABER

Ecrin Perde

242 Plus

PROJEM / 53


HABER

Yuvarlak formları ve işlevsellik bu kategoride ilk kez ödül getirdi.. İngiltere’nin prestijli yarışmalarından European Property Awards ın 25. si düzenlendi. European Property Awards ödül töreninde En iyi Kamu Hizmet Yapısı alanında İzmir Bayraklıda bulunan Dentomega Ağız ve Diş sağlığı polikliniği ödüle layık görüldü. Bu alanda ilk kez ödül alan Diş Polikliniğinin proje ve uygulaması Steril mimari konusunda uzmanlaşmış olan Picco Mimarlığa ait.

İzmir Bayraklıdaki Poliklinik projesi oval formlarda tasarlanmıştır. Bekleme alanı ve diğer alanlarda organik formlar kullanılmıştır. Oturma alanlarının eğimli yapıları ile dar alanda geniş bir alan algısı yaratılmıştır.

54 / PROJEM


HABER

Yüksek galeri boşluğu boyunca dikey bitki bahçesi kullanılmıştır. Bu sayede mekana derinlik kazandırılarak doğa ile de uyumlu hale getirilmiştir. Yuvarlak hatları ile dikkat çeken mobilyalara güç kaynakları, priz ve usb bağlantıları yerleştirilmiştir. Bu sayede bekleme alanındaki ziyaretçilerin mobil cihazlarının teknik anlamda ihtiyaçları karşılanmıştır. Engelli hastalarımızın da rahatlıkla tedavi görebilmesi için tüm standartlar sağlanmıştır. Koridor genişliklerinin istenilen uzunlukta olması için oval klinik camları kullanılmıştır. Bu şekilde yerden kazanılarak istenilen uzunluk elde edilmiştir.

Çocuk ziyaretçiler için de eğlenceli bir oyun alanı düzenlenerek her yaştan hastaya hitap etmesi sağlanmış oldu. Müşterilerin özel isteği olarak bir fotoğraf stüdyosu konumlandırılmıştır. Tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek, renkleri, kullanılan materyalleri, doğal formları ile güven veren bir mekan yaratılmıştır.

Proje Adı: Özel Dentomega A Tipi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği İçmimari proje ve uygulama: Picco Mimarlık Yapım Yılı: 2017 Box Adeti: 4 Adet Proje Alanı : 255 m2 Konum: İzmir – Bayraklı

PROJEM / 55


FİRMA REHBERİ Mimarlık Nnt Mimarlık / www.nntmimarlik.com Nowart Mimarlık / www.nowartmimarlik.com Gökçen Atmaca / www.gokcenatmaca.com

İç Mimarlık Humay Yapı İçmimarlik / www.humayyapi.com

Mimoza Mimarlık / www.mimozamimarlik.com Alpek Mimarlık Sanat / www.alpek.com.tr

Endüstriyel Tasarım Ece Özbek / www.instagram.com/ecezeynepozbek

Proje Mobilyası Ferka Mobilya / www.ferkainteriors.com Ahmet Kasapoğlu / www.ahmetkasapoglu.com.tr

Hareketli Mobilya Massart Masa ve Sandalye / www.massart.houzz.com

Kumaş ve Tekstil Drepy Fabric / www.drepyfabric.com

Kartlı Kilit Kale Kilit / www.kalekilit.com

Otomasyon Sistemleri Aypro / www.aypro.com

Mudo / www.mudo.com.tr


Halı ÜTOPYA HALI / www.utopyahali.com

Duvar Kağıdı Papel Konsept / www.pepelconsept.com

Dekoratif Boya Mask Dizayn / www.maskdizayn.com

Dekoratif Tuğla & 3d Duvar Kaplaması Ekol Stone / www.ekolstone.com

Perde Ecrin Perde Tasarım / www.ecrinperde.com

Polietilen Aksesuarlar Polypan / www.polypan.com.tr

Seramik QUA Seramik / www.qua.com.tr

Boya Öztürk Boya (jotun) / www.ozturkboya.com.tr

Parke Baras / www.baras.com.tr

Aydınlatma ve Aksesuar Cozze Collection / www.cozzecollection.com.tr