Prohvet mai 2020

Page 1

Prohvet

mai 2020 | 20. väljaanne | katoliku.ajaleht@gmail.com

NB! Virtuaalne leht on kõikjal lugemiseks! Pai ­ pai, käes on mai! Juhhuu, ongi kätte jõudnud Prohveti 20. ja selle kooliaasta viimane väljaanne. Selles supererilises väljaandes kuulete rohkem õpetaja Maist, saate õppida erinevaid ülipopulaarseid TikToki tantse, juurdleme karantiini halbade ja heade külgede üle. Võrdleme erinevate klasside distantsõppe kogemusi

ning loomulikult ei saa unustada ka teadatuntud Prohveti kuulsat libahoroskoopi, mis asub nagu ikka, Prohveti tagakaanel. Palju päikest ja kibuvitsateed lugemise kõrvale! Head lugemist Prohveti toimetus

Autor: Tommy Kupri

Sisukord Lk 2 Püsi kodus!

Lk 9 Tiktoki tantsud

Lk 3 Statistika ­ Usk

Lk 10­13 Arvamused distantsõppest

Lk 4 Motivatsioonikõne iseendale Lk 5 Karantiini plussid ja miinused

Lk 13 Kevadluuletus Lk 14­17 Tunne oma õpetajat

Lk 6 Suurpuhastus kodus

Lk 18 Retrohõnguline esitusloend

Lk 7 Noortepärased lühendid

Lk 19 Nostalgilised lauamängud

Lk 8 Äriideed tulevikuks

Lk 20 Libahoroskoop


2 Prohveti tublid tegijad Sinu loetava lehe valmistamisse läks palju tööd ja vaeva. Palun käsitle seda hoole ja austusega. Lisaks artiklite autoritele ja fotograafidele panustasid Prohvetisse oma vaba aega ka järgnevad meie kooli õpilased. Sisutoimetajad: Eva Anette Robi, Lea Novikov ja Linda Pajula Keeletoimetajad: Lee Orula, Sonja Svarts ja Lisanna Saarnits Küljendaja: Tommy Kupri Abipeatoimetaja: Linda Pajula Peatoimetaja: Triinu Vaher Püsi kodus!!!

Allikas: Terviseamet


Statistika ­ Usk 3 Aprillikuus saite võimaluse vastata selle õppeaasta viimasele Prohveti küsitlusele, mille teemaks oli seekord usk. Vastanuid oli 106, mis on rohkem, kui ükski selleaastane küsitlus on saanud. Küsitlusest selgus, et meie kooliperest moodustavad usklikud 41%: 15% on katoliiklased, 11% luterlased, 6% baptistid ja 9% muude uskude esindajaid. Järelikult võib öelda, et Katoliku Kool on vaid 15% katoliiklik ehk umbes iga seitsmes õpilane on katoliiklane. Ülejäänud 58% kooliperest ei ole usklikud.

Kõige populaarsem põhjus meie kooli õpilaste seas, miks uskuda või mitte uskuda, on perekonna mõju. Üheks levinumaks põhjuseks oma uskumuse kujunemisel on usklike seas isiklikud kogemused ja mitteuskujate seas teadus. Üllataval kombel lausa 26% küsitlusele vastanutest ei tea, miks nad on või ei ole usklikud.

Meie kooli usuõpetuse tunnid said õpilastelt kümnepallisüsteemis keskmise hinde 6,8 punkti. Üldiselt oldi tundidega väga rahul, kuid osad õpilased avaldasid vastumeelt usuõpetuse tundide ajaloo tundidega asendamise vastu. Oli nii neid, kes Kooliväliselt kirikus käimine pole arvasid, et peaks tunnis rääkima samuti väga populaarne: 48% rohkem erinevatest uskudest ja õpilastest ei käi üldse kirikus ja 29% mitteuskumisest kui ka neid, kes vaid paar korda aasta jooksul. leidsid, et tuleks rohkem Umbes neljandik õpilastest käib keskenduda kristluse ja peamiselt kirikus aga sellest tihedamini, katoliikluse põhimõtete kusjuures 7% kooliperest käib õpetamisele. kooliväliselt kirikus iga päev. Baptism

Muu

Keskmine õpilane hindab usu tähtsust oma elus kümnepallisüsteemis nelja punktiga. Luterlus Sellest hoolimata kuulub suurem osa õpilastest ühte või teise äärmusesse. 26% õpilastest ei pea Katoliiklus usku oma elus üldse tähtsaks ja 10% peavad seda enda jaoks kõige tähtsamaks.

Ei ole usklik

Autor: Triinu Vaher


4 Motivatsioonikõne iseendale Olen istunud terve päeva arvuti taga tehes erinevaid koolitöid. Olen kükitanud tunde sinise ekraani ees hävitades ajurakke. Iga minutiga langeb tuju, ei suuda enam keskenduda.

Liikumine parandab meeleolu ja annab energiat. Näide on käepärast võtta.

Võtan end käsile ning hakkan õppima, viimases hädas saan koolitööd tehtud, kuid lohakalt. Tuju on vilets. Raiskasin päeva videoid vaadates. Kuidas leevendada kehva enesetunnet? Sukeldun Youtube, mängin arvutimänge. See on nii kerge ja ahvatlev. Ei mõtle enam millelegi.

Lõpuks õnnestus end trenni tegema sundida. Sel päeval jooksin ma üheksa kilomeetrit. Iga kilomeeter, mis ma läbisin, langetas pinget ja tõstis tuju. Need olid mu elu parimad üheksa kilomeetrit! Trenni lõppedes olid mured unustatud. Mind valdas rahulolu, et tulin mugavustsoonist välja.

Kus on lahendus? Mida teha? Tean küll, et peab sportima. See ei tundu kõige mugavam, aga teisiti pole võimalik enesetunnet parandada. Kõige parem on minna õue, hingata värsket õhku. Pole vahet, kas joosta, sõita rattaga või leida muu tegevus.

Kõõlun arvutitoolis ja kirjutan artiklit. Raiskan jälle väärtuslikku aega? Kas nii käibki? Ei. Artikel kirjutatud, haaran spordijalatsid, ning lähen trenni. Mine ka sina trenni!

Koolis oli välja kuulutatud Goldbergi masina ehitamise päev. Ehitasin terve päeva. Tegin palju Vaatan vahelduseks Youtube katseid, üks ebaõnnestumine järgnes videoid. Heidan pilgu kellale. Kuhu teisele. Lõpuks sain mehhanismi aeg kadus? Tekib stress. Kas ma tööle. Ei ütle, et ma sellega väga jõuan valmis? rahul olin. Tujutus kestis ning Stressi leevendamiseks vaatan väsimus võttis võimust. Sel päeval uuesti Youtube videoid. Aeg lendab. ei tahtnud üldse õue treenima Silmad valutavad ja keha on kange. minna.

Autor: Paul Piirimäe


Karantiini plussid ja miinused 5 Paljud peavad karantiini halvaks, paljud hoopiski heaks. Loetleme teile erinevad plussid ja miinused.

Karantiini plussid:

Kui oled introvert, siis on õnneaeg! Õppima pead ainult tunnitöö. Kui ei soovi, siis ei pea erinevates Karantiini miinused: kohtades perega kaasas käima (tegelikult ei ole soovitatav kellelgi Sa ei saa minna välja minna). kaubanduskeskusesse ostlema või Sa saad lõpuks ometi ammulubatud sõpradega hängima. suurpuhastuse enda kodus teha! Sa ei saa koolis käia, klassikaaslasi Kõik maailma raamatud saab ära lugeda. näha.Kodus on rohkem kohustusi. Saab mängida telefonis või arvutis, Sa ei pruugi piisavalt ennast sest kool pole kindlale kellaajale kehaliselt liigutada vaid istud määratud. nutiseadmetes. Sul on tänaval ettekääne maski Sul on palju mõtteid ja unistusi kanda. teoks teha, kuid ei tohi väljas käia. Sa saad enda peal kõik DIY Kannatame kõik selle viiruse ära ja projektid ära katsetada ­ olgu selleks siis aknevastane kreem või siis lõbutseme. Tervis ennekõike! laimimahlast kehakreem, hoopiski uus suvekleit? Autor: Tarja Mäekivi

SIIN VÕIKS OLLA SINU KUULUTUS/REKLAAM Võta Prohvetiga ühendust: katoliku.ajaleht@gmail.com


6 Suurpuhastus kodus Pai, pai, käes on mai! On aeg suurpuhastuseks! Täna õpetan teid koristama!

Kontor: Pühi laua pealt ära kogu tolm: arvutiekraanilt, printerilt ja isegi pliiatsitelt. Aknalaud tee korda, pane Alusta vannitoast: sinna näiteks ilus lilleke või mõni Küüri ära pott, kindlasti kasuta armas pilt, et rasketel tööhetkedel kummikindaid, sest mine sa tea, mis midagi ilusat vaadata oleks. Võid ka pisikuid seal leidub. Puhasta ära arvuti suurpuhastusse viia, äkki on dušinurk või vann ja kindlasti ära sealgi viiruseid peal. Pese ära unusta peeglit pühkida. Nüüd on aeg põrand ja naudi oma uut imepuhast kraanikausiks ning pärast seda kodukontorit. organiseerime kõik vannitoakapid ära. Võta asjad välja, puhasta kapp, Magamistoad! jaota asjad korvidesse ning ongi Pühi tolm ära, kust vähegi saad, kapp ilus. Nüüd pese veel ära vaheta voodipesu, klopi padjad ja põrand ning ongi kõige tekid (loomulikult õues). Tee laud aeganõudvam tuba koristatud. korda, organiseeri kõik oma sahtlid viimseni ära ning loomulikult on Teisena liigume kööki. aeg tuba suvele meeleoluselt ära Peseme ära kraanikausi, peseme ära dekoreerida. Sul ripuvad veel ju nõud ja loomulikult sorteerime Halloweenist saati kõrvitsad laes. külmkapi ära. Tühjenda prügikast, Pese ära põrandad ning võid isegi vii prügi välja (kindlasti sorteeri õhuvärskendit kasutada, see tekitab prügi). Tõmba lapiga igalt poolt mõnusalt lõhnava atmosfääri otse tolm ära, pese põrandad korralikult sinu voodi kohale. ning köök peakski läikima. Ja viimaseks garderoob ja On aeg elutoaks! koridor! Alustame tolmu võtmisega: uksed, Korrasta riidekapid, pese peegel aknad puhtaks nühi, voodi alt ka ning organiseeri sahtlid. Pühi tolmu pühi! Pese ära diivani otseloomulikult tolmu ja tõmba padjakatted, võimalusel isegi tomuimejaga. Ongi korras koridor! diivanikate. Nüüd nihuta diivanit ja pühi sealt alt kogu tolm ära. Käi Juhhuu! Kodu on korrras ja see on põrand üle tolmuimejaga ning sulle väga tänulik! Ära teda uuesti kindlasti ära unusta pesu. sassi aja! Autor: Tommy Kupri


Noortepärased lühendid 7 Tänapäeva ühiskonnas on kõigil alati kiire. On sul kiire bussile või jooksed 21.47 oma kella kümnesele kinoseansile (mitte praegu, sest praegu oleme me kõik ilusti kodus!!!) Sellest tulenevalt kasutame sõnumeid kirjutades või hoopiski päriselus lühendeid. Lol, ühesõnaga siin on teile õppimiseks mõned lühendid. Nii eesti kui inglise keelseid.

OMG ­ Oh my god, eesti keeles: ‘’Jumal küll!’’ KLE ­ Kuule. KDS ­ Kodus, nt. kus oled? ­Kodus. SS ­ Siis. OFC ­ Of course, eesti keeles: ‘’Muidugi!’’

LOL ­ Laugh out loud, eesti keeles: V ­ kirjakeeles ‘’või’’, kõnekeeles ‘’Naera kõvasti välja.’’ ‘’vä?’’, nt: ‘’kus oled, kodus v?’’ LMAO ­ Laughing my ass off, eesti RLY? ­ Really?, eesti keeles: keeles: ‘’Naeran oma tagumiku ‘’Päriselt?’’, ‘’Tõesti?’’ otsast.’’ OMK ­ Oh my kittens, eesti keeles: LOML ­ Love of my life, eesti ‘’Oh, mu kassipojad’’ sama, mis keeles: ‘’Minu elu armastus.’’ ‘’Oh my god’’, aga jumala asemel on kassipojad. NKN ­ Niikuinii. MDEA ­ Ma ei tea. NVN ­ Nii või naa. IDK ­ I don’t know, eesti keeles: K ­ Kurjalt öeldes ‘’Okei’’ ‘’Ma ei tea.’’ K. ­ Ekstra kurjalt öeldes ‘’Okei’’ FR? ­ For real?, eesti keeles: ‘’Päriselt või?’’

Autor: Tommy Kupri


8 Äriideed tulevikuks Ükspäev istusin toolile ja mõtlesin, mida mina tulevikus teha tahan? Siis võtsin kõigi lemmiku Google välja ja lasin näppudel käia. Sellest artiklist leiate, kelleks võiksite saada, või mis äri alustada saaks.

Poemüüja Oled särasilmne ja tähelepanelik? See ala on just sulle! Sea kaupa riiulitele, suhtle klientidega, piiksuta nende banaanid või kleidid läbi ja ole parim teenindaja üldse!

Pagariäri Pagariärisid pole kunagi liiga palju! Mõtle kõigile sefiiridele ja ekleeridele, mida küpsetada saaksid. Ostad kesklinna ilusa putka ja mõtled välja ka nime! Ei ole seal midagi keerulist!

Suhtenõustaja Sulle meeldib inimesi aidata? Kaks kaaslast on oma elus hammasratta vahele jäänud ning just sinul on võimalus nad ära päästa! Sellega teenib isegi täitsa kopsaka rahasumma!

Koertejalutaja Oled mega sportlik? See ala on just sulle. Jookse, jaluta, keksi või lausa lenda koertega päevast päeva! Mõtle, selle eest saab ju lausa raha! Maiused tasku ja koputa kõik uksed läbi.

Õpetaja Käisid ülikoolis ära, õppisid õpetajaks. Juhhuu, võin sulle lubada, et see on vahel stressirohke, kuid mega lahe töö ning võib sulle meeldida! Töökuulutus nüüd kärmelt üles ja ongi valmis!

Laulja Käid lastekooris ja oled ilmeline laulja? Võta kätte mikrofon, laula enda lemmikuid laule ja loodetavasti teeni sellega isegi raha.

See on hetkel kõik, loodan, et leidsid nüüd endale sobiva ameti ning mine sa tea, äkki üks nendest juba oli sinu soov!

Autor: Tommy Kupri


TikToki tantsud, mida karantiinis õppida 9 TikTok on hetkel üks maailma kõige populaarsematest äppidest. Seal saab teha lühikesi tantsu­ ja naljavideosid. Tegelikult piire pole ja teha saad kõike! Selles artiklis tutvustame teile mõned tantsud, mida saate karantiini ajal õppida!

CANNIBAL ­ KESHA See laul on üsna pikk, kuid liigutused on täitsa õpitavad. Järgmise tasemega pole see muidugi võrreldav!

SAY SO ­ DOJA CAT See on TikToki üks kuulsamaid tantse ja kui sul on TikTok, oled sa seda kunagi kindlasti näinud! Õppimine on kiire ning tants ise lihtne!

K CAMP ­ Lottery (tuntud ka kui ‘’Renegade’’) See laul vajab juba TikTokile omapäraseid oskusi! Õppimine võib võtta isegi mitu tundi, kuid tulemus on seda väärt.

RELATIONSHIP ­ Young Thug ft. Future See laul on samuti suunatud pigem algajale. Õppimine on kiire ning laul on hea! Ka seda laulu oled arvatavasti TikTokis surfates enne kuulnud.

CANDY ­ DOJA CAT See laul jääb eelmisega umbes samale tasandile. Liigutused on üsna järsud, kuid kui selle selgeks saad, oled küll tõeline TikToki veteran!

NB! Nüüd lähevad tantsud raskeks!

SUPALONELY ­ BENEE ft. Gus Dapperton DON’T START NOW ­ DUA Raske tants, see on pikk, liigutused LIPA kiired, aga see on seda väärt. Kui Selle tantsu peaksid ära õppima, kui karantiin läbi saab, on sellega oma kaks ülemist juba väga selged on, sõprade ees kindlasti tore eputada sest see on juba uus tase. või hoopis neile see selgeks Siin on üks tants edasijõudnutele. õpetada! Ei ole raske, aga võrreldes eelmistega siiski raskem! Kui oled need tantsud selgeks õppinud, siis saad ennast juba väga hea tantsijana kategoriseerida! Otsi netist uusi tantse ja oled nagu Charli Damelio! Autor: Tommy Kupri


10 Arvamused distantsõppest Triinu Vaher, 9.a

ühiskatseid korraldavad koolid võtavad õpilasi vastu ainult eesti Minu jaoks oli koduõpe esimesel keele ja matemaatika testi põhjal, nädalal väga keeruline, kuid nüüd kuid endiselt pole gümnaasiumid tunnen, et olukord on muutnud kodulehtedel olevat normaliseerunud ja kodus õppimine vastuvõtuinfot. Suurt kurbust tundub peaaegu sama loomulik kui põhjustab ka teadmine, et koolisolek. Mäletan selgelt suurt traditsioonilised lõpuklasside ehmatust, mille sain distantsõppe üritused jäävad ära ning on väga esimesel päeval. Iga õpetaja antud tõenäoline, et koolikeskkonnas ei materjali hulk ületas tunduvalt 45 pruugi oma praeguseid minuti piiri, mistõttu õppisin kõige klassikaaslasi enam kunagi näha. esimesel päeval kuni kella 21ni Praeguseks on selgunud ka see, et välja. Õnneks mõistsid ka õpetajad lõpueksamid jäävad ära ning kool enda tehtud vigu ja kogu ülejäänud lõppeb varem, nii et kogu asja aja on õppimishulk olnud enam­ juures on ka midagi positiivset. vähem mõistlik kõigis ainetes. See­ eest on ka kindlasti praegu osadel Kuigi karantiinis olek on raske, on õpilastel antud õppimisega raske ka sellel oma häid külgi. Paljud hakkama saada ja seda mitte ainult klassikaaslased on toonud välja, et õppimisraskuste all kannatajatel, neile sobib iseseisev õpe just vaid ka neil, kelle kodune olukord paremini, sest nii saab ise oma aega on keeruline. paremini planeerida ja jääb rohkem aega endale transpordi ja Kuna käin 9. klassis, siis iseseisva vahetundide arvelt. Mulle väga õppimisega kaasnevale stressile meeldis Rube Goldbergi masina lisandub ka tulevaste ehitamine 1. aprillil, oli tore, et sai gümnaasiumide sisseastumiskatsete teha vahelduseks ka midagi pinge. Mulle isiklikult tundub kõige arendavat, mis otseselt ei ole hirmuäratavamana suur teadmatus, õppimine. Õpetajatest tooksin mis endiselt ümbritseb postitiivselt välja matemaatika selleaastaseid katseid, eksameid ja õpetaja Katrin Koka. Tunnid on alati muid koolilõpetamisega seotud läbi mõeldud, varakult stuudiumisse teemasid. Juba karantiini sisse kantud ja lisaks ülesannetele alguspäevil kuulutati välja, et on ka palju erinevaid õppematerjale. Autorid: Triinu Vaher, Liisa Kornel, Paul Piirimäe, Tarja Mäekivi


Arvamused distantsõppest 11 Koduõppel on nii häid kui ka halbu külgi, aga usun, et meie koolis on see päris hästi korraldatud, mistõttu annan sellele viis palli kümnest. Tore on mõelda, et peaaegu igal inimesel, kellega sa oma edaspidise elu jooksul räägid, on sulle rääkida jutt sellest, mida tegi ta koroona karantiini ajal.

Siis, kui karantiini jäime, mõtlesin, et nüüd tuleb kaks nädalat puhkust. Pidin rängalt pettuma. Meile hakati andma suurtes kogustes koolitööd, mis ületasid tihtilugu 45 minuti mahtu. Pooltest tunnitöödest pidi esitama samal päeval ja esimene karantiininädal oli kõige stressirohkem. Edaspidi hakkasid õpetajad töid andma õnneks aina Liisa Kornel, 8.b optimaalsemates kogustes. Kuid siiski, kui mõtlema hakata, on ka Hetkel, kui seda artiklit kirjutan, on õpilasi, kelle iseseisva õppimise koduõppe algusest möödunud neli oskus on väike ja neid, kes arvutiga nädalat. Eri koolidel on õpperežiim väga vilunud pole. Neil on ju veel üpris erinev, kuid räägin meie raskem. Üks kurb asi selle juures on koolist. Mulle meeldib koduõppe ka see, et ei saa enam oma klassiga juures see, et me ei pea iga päev kohtuda. Julgen arvata, et kodus kooliminekuks aega kulutama motivatsioonipuudus, mis suurel ning saame iseenda vahetundide osal meist esineb, on tingitud just pikkuse üle otsustada. Tore on ka isoleeritusest. Kõige selle pärast see, et koolipäev on paindlik, see ütlen, et karantiiniõpe on raske. tähendab, et saame ise valida, millal kindlat teemat käsitleme, kui just Kõige huvitavam, kuid ka minu tunnitöö esitamiseks kindlat jaoks raske kodutöö oli kunstis, kus kellaaega pole määratud. pidime üht internetiprogrammi Paindlikumad on ka hobide ja kasutades meemi looma. Mind loovtööga tegelemine. Eriti meeldib üllatas see, et füüsikas anti tööks mulle see, et ei pea sööma koolitoitu ühe seadeldise meisterdamine. ning et saame hindelisi töid materjalidega teha. Vähemalt Annan praegusele õppekorraldusele siiamaani on kõik õpetajad hindeks viis palli kümnest. Seda lubanud. võiks parandada, andes vähem tööd Autorid: Triinu Vaher, Liisa Kornel, Paul Piirimäe, Tarja Mäekivi


12 Arvamused distantsõppest (kuigi sinnapoole on juba liigutud) andes pigem kirjalikke töid kui meisterdamist ja kiites õpilasi. Soovin välja tuua keemia õpetaja Katrin Lõhmuse, kes alati kiidab, kui töö hästi läheb. Te, lugejad, võite küll mõelda, et mis see kiitmine ikka tähendab, kuid see tõesti teeb rõõmsamaks.

huvidega ükskõik mis ajal. Halvemad küljed koduõppel on, et pidevast arvuti taga istumisest tekib tihti väsimus ja halb tuju. Samuti ei näe sa oma sõpru.

Tunnitööd on tavaliselt veebilehel Opiq. On ka palju ülesandeid, kus peab vaatama mingit videot ja pärast kirjutama, mis sa teada said. Üllatavalt palju ülesandeid oli ka Paul Piirimäe, 6.a õues. Näiteks looduses pidi pildistama kevade märke ja Minul ja minu klassil läheb kirjutama lugu või luuletus kevade koduõppel hästi, ülesanded on kohta. Kunstis pidime minema õue lihtsad ja nende pikkus on enamasti ja pildistama pilte, tegema mandalat, alla 45 minuti. Peaaegu alati lõpeb ning maalima mudamaali. koolipäev enne tundide lõppu ära. Kõige enam meeldis mulle see, et Minu arust on meil isegi natuke ajaloos anti meile Opiqus õppida liiga vähe tööd. erinevate teemade kohta, sest tunnis muidu me ajalugu väga palju ei õpi. Mulle meeldib koduõppe juures see, See oli ka kõige huvitavam et võib enda aega ise planeerida ja ülesanne, sest lõpuks ometi sain ma tundide järjekorda muuta. Kodus päriselt ajalugu õppida. õppides saab ka tunda ennast vabalt, ei pea olema viisakas, võib olla Annaksin koduõppe hindeks 7 palli koduriietega jne. 10­st. Seda muudaks paremaks see, On rohkem aega tegeleda oma kui õpetajad annaksid rohkem töid, huvidega, näiteks on ka parem mis suunaksid õpilasi arvuti tagant sportida, kuna sa ei pea päeval nii eemale. palju liikuma ja energiat kulutama, seetõttu on sul värskem sportida. Koduõppe raskust hindan 5 palli 10­ Sportides vabaned sa ka päeval st. Ma arvan et viiendal ja kuuendal arvuti taga istumisest tulenevast klassil on koduõppes lihtsam kui stressist ja väsimusest. On ka hea, et vanematel klassidel, sest olen sa võid sportida või tegeleda oma Autorid: Triinu Vaher, Liisa Kornel, Paul Piirimäe, Tarja Mäekivi


Arvamused distantsõppest 13 kuulnud, et neil on päris raske. Olge tugevad ja peame vastu.

hindeks kümnest pallist kuus. Meie õpetajad annavad palju kirjutada või mõtlemistööd.

Tarja Mäekivi 5.b On möödunud 4 nädalat, mis olid Kodutöid antakse vähe, kuid nad on tegelikult toredad. Lihtsad ained üsna rasked. Kodus võib teha kõike olid eesti keel ja kirjandus. vabalt, mitte nagu koolis, kus Kokkuvõttes on koduõpe lihtsam antakse palju kodutöid. Kodus on kui koolis õppimine. minu arvates õppida palju lihtsam. Kokkuvõttes hindaksin koduõpet 9 palliga 10­st. Tegelikult väga raske ei ole. Ma annaksin meie kooli distantsõppele Autorid: Triinu Vaher, Liisa Kornel, Paul Piirimäe, Tarja Mäekivi

Kevadluuletus Sinililled sinakat tooni võtavad Linnulaulu kõrvad kuulevad Päike helendab ja maa on soe Vesi tundub juba suvesoe Maa seest märtsikellukesed välja tungivad Talvekülmad vaikselt vaibuvad Muru rohelisemaks muutub Värske õhk mu ninasõõrmeid puutub Teeäär ülaseid on täis Tundub, et keegi korjamas neid juba käis Ilmad soojemaks lähevad Suvesoojad algavad

Autor: Fantastiline Falafelar


14 Tunne oma õpetajat ­ Mai Perillus Käes on maikuu, loomulikult on meil intervjueeritavaks õpetajaks välja valitud õpetaja Mai! Õpetaja Mai on eesti keele ning kirjanduse õpetaja seitsmendatele klassidele. Ta vastas tosinale küsimusele enda kohta, et õpilased tema kohta rohkem teada saaksid!

keeletoimetajana, kes arvuti taga istudes ainult kirja­või trükivigu taga ajaks. Tahtsin hoopis midagi suuremat ja ühiskonnale kasulikumat teha. Väljapääsuna otsustasin teisel ülikooliaastal hakata juurde õppima kõrvalerialana kirjandusteadust, et saaksin magistrantuuris õpetajaks õppima Miks Te olete just õpetaja? hakata. Ega ma kindlalt ei teadnudki Ülikooli algusajal mul veel ei tol hetkel, kas minus on üldse olnudki plaani õpetajaks hakata. õpetajamaterjali. Alles Hakkasin tõsisemalt alles keskkooli õpetajamagistrantuuris lõpuklassis mõtlema, mida võiks koolipraktikat tehes ja tagasisidesid ülikooli edasi õppima minna. saades mõistsin, et huh, vist jõudsin nüüd õigesse kohta pärale. Teadsin toona vaid seda, et nui neljaks, aga ülikooli edasi õppima pean ma saama. Lõpuklassis ütles meile eesti keele ja kirjanduse õpetaja, et minge kindlasti edasi õppima seda, mida te kõige paremini oskate. Minule meeldis jubedalt eesti keel ja kirjandus – ma tundsin end nendes ainetes kõige enesekindlamalt.

Kus Te sündinud olete, kus Te kasvasite, kus koolis käisite? Olen sündinud Paides ning kasvanud Kesk­Eestis asuvas väikeses külas põldude ja metsade keskel. Kool asus minu kodust 7 km bussisõidu kaugusel. Algkoolist keskkoolini õppisin Türi Gümnaasiumis. Muideks, meie kooli leht kandis nime Radiaator.

Juhtus nii, et sain sisse nii Maaülikooli maastikuarhitekti erialale kui ka soome­ugri keeleteadusesse. Valisin viimase ning esimese bakalaureuseaasta lõpuks sain aru, et ma ei suudaks töötada mõne anonüümse

Mida Teile vabal ajal teha meeldib? Vabal ajal meeldib mulle kõige rohkem koos oma perega looduses aega veeta. Veel meeldib mulle kas jooksmas käia, pilatese trennis käia või hoopis midagi oma lastele õmmelda.

Autor: Tommy Kupri


Tunne oma õpetajat ­ Mai Perillus 15 Kas lapsed on võrreldes Teie ajaga koolipingis muutunud, kuidas? Kui ma võrdlen selle ajaga, kui mina põhikoolis­keskkoolis käisin, siisl tundub, et praeguse aja õpilased tahavad teistsugust motiveerimist ja nad on väga häälekad sellest õpetajat ka teavitama. Tänapäeva õpetaja peab olema osavam müügimees, et õpilasi ainest huvituma panna. Ainult töövihiku ja õpikuga õpetamisest ei piisa enam, kuigi ka seda on vaja teha. Teisalt tundub mulle, et nüüd teavad õpilased palju rohkem igasuguseid lisafakte ja küllap see on tingitud kergemast info kättesaadavusest. Igasugune teadmine on hiireklõpsu kaugusel, tuleb ainult ise uudishimulik olla.

Mis on Teie kõige lemmikum kogemus õpetades? Mu lemmikkogemused seostuvad alati kooliaasta lõpetamisega, sest siis on see aeg, mil kõik on saanud õppimiskarussellilt maha hüpata, vaatavad aastale tagasi ning saavad aru, et nii nad ise kui ka õpetajad on suure töö ära teinud. Sellistel hetkedel tulevad õpilased oma õpetajatele rohkem tänu avaldama. Eriti eredalt on mulle meelde jäänud eelmisest koolist üks lõpuklass, kes valis kõikide gümnaasiumiõpetajate seast just minu oma kõige viimast koolitundi andma. Vot siis ma olin küll kõige rohkem kõrvust tõstetud, sest see on ju õpetajale signaal, et tema on neile õpilastele kolme aasta jooksul kõige rohkem positiivset mõju avaldanud millegagi.

Teie suhtumine õpetajatesse lapsepõlves? No mina olin muidugi musterõpilane! Ma suhtusin kõikidesse õpetajatesse vähemalt sallivusega. Kellegi elu ma meelega raskemaks küll ei muutnud. Mõned õpetajad ikka olid sellised, kes on mingi oma “kiiksuga” meelde jäänud, aga ilma nendeta oleksid koolitunnid palju igavamad ka olnud vist. Üldiselt saan öelda, et minu kooli õpetajad olid väga head õpetajad!

Kelleks Te väiksena saada tahtsite? Meie kooliajal olid populaarsed igasuguste küsimustega sõbrapäevikud, mis käisid sõpruskonna vahel ringi. Mäletan, et seal oli samasugune küsimus ja vastasin, et suurena soovin saada modelliks. Sain hoopis õpetajaks ja ma arvan, et sobivam ongi.

Autor: Tommy Kupri


16 Tunne oma õpetajat ­ Mai Perillus Kas Teil on kodus lemmikloomi, kui ei siis kas sooviksite ja millist? Lemmikloomi minu praeguses kodus ei ole, aga väga tahaksin ühel hetkel võtta koera. Olen rohkem koerainimene, aga kassiinimestega saan ka läbi! Miks tulite just meie kooli õpetama? Tegelikult on mul siia kooli õpetama tulemise kohta lausa kaks lugu rääkida. Esimene lugu sai alguse 29. mai 2013. aasta hilisõhtul, kui Katoliku kooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja töökuulutust näitas mulle mu kursaõde. Olime mõlemad sel samal päeval ära kaitsenud oma magistritöö, hinded olid teada ning Katoliku kooli töökuulutuse tähtaeg lõppes sama päeva keskööl. Kuna nägin Katoliku töökuulutust just samal päeval, kui olin sisuliselt ülikooli lõpetanud, suhtusin sellesse kui märki ning otsustasingi kandideerida. Käisime kursaõega ühel päeval, kuid eri kellaaegadel tööintervjuul ning päeva lõpus sain heakskiitva telefonikõne just mina. Olin selle üle väga õnnelik! Samal sügisel hakkasin veel õpetama ühes teises väga heas Tartu gümnaasiumis, kuhu mulle pakuti 2015. aastal õppealajuhataja ametikohta. Otsustasin end proovile panna, Autor: Tommy Kupri

võtsin selle pakkumise vastu ja pidin siit koolist lahkuma. Seejärel olin ma pea 3,5 aastat kahe lapsega kodune ning samal ajal järjest enam kasvas südames soov siia kooli tagasi tulla. Teise võimaluse TKHK­ sse tagasi õpetama tulla saingi 2019. aasta sügisel. Ja ma olin taas õnnelik! Kuidas olla hea õpetaja? Ma arvan, et hea õpetaja on see, kes ei lase õpilasel mugavaks muutuda. Usun, et õpilasel peab olema koolitunnis raske ja naljakas vaheldumisi, siis ehk püsib õpivaim ärksana ka. Ja hea õpetaja on kindlasti õiglane ning peab oma sõna! Kuidas olla hea õpilane? Tee seda, mida õpetaja palub, ja natukene rohkemgi, sest siis saab õpetaja ka sinult midagi õppida. Veel arvan, et hea õpilane peaks olema uudishimulik. Miks olete just eesti keele ja kirjanduse õpetaja? Olen nende ainete õpetaja sest, et eesti keel on nii ilus keel ja kui ma seda õpetan, ei saa ma selle ilusa keele reegleid kunagi ära unustada. Tasakaaluks keele õpetamisele saankirjanduse tundides õpilastega huvitavaid arutelusid pidada.


Tunne oma õpetajat ­ Mai Perillus 17 Kus Te reisinud olete, lemmikkoht? Ma ei olegi välismaal väga reisinud, seega hetkel asuvad mu lemmikkohad Eestis. Ja olemegi jälle targemad! Nüüd teate te õp. Maist nii mõndagi ja ehk julgete isegi koridori peal rõõmsalt ''tere'' öelda! Aitäh õpetaja Maile Prohvetisse panustamise eest ja sisukate vastuste kirjutamise eest! Autor: Tommy Kupri. Pilt: Mai Perillus

OTSID UUT HOBI? LIITU PROHVETIGA Võta liitumiseks ühendust: katoliku.ajaleht@gmail.com


18 Retrohõnguline esitusloend Peagi saabub emadepäev. Kas Mõned eriti ägedad viisid sellest poleks mitte tore siis koos oma kalli esitusloendist: emaga tema noorusaegu meenutada? “Bicycle Race” ­ Queen Selle jaoks olen valmistanud tõeliselt “The Best” ­ Tina Turner toreda esitusloendi, mis on täis vana “Blackbird” ­ The Beatles kulda. Kulla seest leiab nii kohalikke “Pille­Riin” ­ Vennaskond artiste kui ka välismaist kraami! “You Got It” ­ Roy Orbison “Like a Prayer” ­ Madonna Spotify kasutajad saavad avada oma “Vaid sinu naer” ­ Ivo Linna nutiseadmes Spotify äpi ja klõpsata “November Rain” ­ Guns n’ Roses otsingu nupule. Seda tehes peaks “Vangile ei meeldi trellid” ­ ilmuma otsinguriba paremasse otsa Justament väike kaamera ikoon. Sellele vajutades palub äpp kasutajal kas pildistada või leida oma seadme galeriist pildi esitusloendi koodist.

Autor: Riinu Külvik


Nostalgilised lauamängud 19 Karantiinis on vahepeal hullult igav. Kui Sul on õhtuti perega palju vaba aega, siis loetlen Teile ette nostalgilisi lauamänge, mida õhtul teleka ees mängida. Kivi kotti! MONOPOLY See on paljude lapsepõlve lemmikmäng. Mängu eesmärk on endale võimalikult palju kinnisvara saada, hotelle osta ning teised mängijad pankrotti ajada. Seda on tehtud erinevates versioonides, kuid minu lemmik on siiski nostalgiline täiesti tavaline Monopoly! Tegelikult on pangakaardi oma ka tore, aga teisi ma ei salli. PS! Mäng võib võtta VÄGA kaua aega! Tavaline roheline Monopoly maksab keskmiselt 30 eurot.

vaata ette, et keegi sulle järgi ei jõuaks. Muidu võib sinu nuppu tagasi kojuminek oodata! Mäng kestab olenevalt kuni 45min ja tavaliselt mängitakse seda neljakesi. Mäng on odav ning maksab 5 euro ringis.

Tsirkus Mängu eesmärk on loomulikult esimesena finišisse jõuda. Mängijatel on võimalik liikuda ette näidatud rada pidi kas edasi või tagasi. Tihti illustreeritakse seda mängu loomadega ja redelitega. Hullult võib sul vedada, kui saad mängulaua algusest redeliga ülesse, kuid vaata ette! Võid ka redeliga sama kiirelt alla tulla. Mäng on odav ning maksab 5 euro ringis.

Reis ümber maailma Seda mängu teavad kindla peale ka sinu vanavanemad! See mäng on juba väga vana ning eesmärgiks on enda nupud mööda mängulauda kõige esimesena koju saada. Kuid Autor: Tommy Kupri, Piltide allikad: argos.co.uk, et.wikipedia.org, eheeesti.ee


20 Libahoroskoop Jäär ­ Loodetavasti said sünnipäevaks seda, mida tahtsid. Ikka pole rahul?

Kaalud ­ Võiksite tervislikule toitumisele rohkem rõhku panna. Hoiduge kommidest eemale, varem või hiljem tuleb sul kõik need Sõnn ­ Naudi kevadet ja laula koos paberid nii või naa ära visata. lindudega. Praegu on sinu aeg särada! Skorpion ­ On aeg mõista, et teie probleemile on ainult üks lahendus Kaksikud ­ Esimest korda elus võib ja te teate, mis see on, kuid kas olete sinu suve algus tulla igav. ka valmis sellega tegelema? Soovitame lihtsalt ära harjuda ja oma teise minaga tutvuda. Ambur ­ Osta talle see armas kingitus! Vähk ­ Praegu on väljas liiga külm, ära veel palun ujuma mine. Tean Kaljukits ­ Stress on mõttetu. Saad küll, et tahad. kõik kontrolli alla, kui vaid ennast usaldad. Lõvi ­ Ära jälle nutma hakka. Veevalaja ­ Väldi kollast värvi uksi! Neitsi ­ Tõmba oma taskust mõni naljakas meem ja saada oma Kalad ­ Otsi üles oma vanad asjad sõpradele, nad hindavad seda ja sukeldu nostalgiasse. Tunne kõrgelt. emotsioone. Nuta ja naera!

Autor: Riinu Külvik


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.