Page 1



FENER BU KAPAĞIN ARKASINDA




24

SAYI 3 2012


SAYI 3 2012

Aklın yolu bir Fener’in yolu bir B

en bugün televizyonlarda yeniden gösterildiğinde hepimizin tebessüm ettiği, boxer gibi şortların giyildiği, saçlarının arkasını uzatmış adamların top oynadığı dönemlerde futbol izlemeye başladım. Şifreli kanalların olmadığı zamanlardı. İstanbul’dan çok uzaktaydım. Fenerbahçe’yi tribünlerden izleyemiyordum ama maçları TRT’den canlı izleyebiliyorduk 5 kuruş ödemeden. Fenerbahçe, Gençlerbirliği, Ankaragücü bir de ligdeyse Kayserispor deplasmanlarına gelince şanslıysam maçı tribünden izleyebiliyordum. Daha lise bitmemişti. Maçlar için para bulmak da hiç kolay olmuyordu. İşte o zamanlardan bir beleş maç izleme yöntemi anlatacağım size. Ben Ankaralı taraftarlardan öğrenmiştim yöntemi. Sonra ilk kez üniversiteyi kazanıp İstanbul’a geldiğimde denemiştim.

25


26

BİLETİXTEN ÖNCE (B.Ö) Hep o zamanlar diyorum ya, 10-15 yıl önce işler bambaşka yürüyordu. Biletix daha icat edilmemişti. O yüzden işin en zor kısmı bilet bulmaktı. Stadın önünde bir kuyruk olurdu bir başından bir başına sesini duyuramazdın. Tüm gece beklerdik bilet almak için. Sonra maç başlamadan saatler önce girerdik stada. Bir süre sonra da kapılar kapanırdı. Bilet alamayıp da kapıda kalınca da gitmezdik bir yere, stadın etrafında döner dururduk. Bazen ikinci yarının ortalarında açılırdı kapılar. Son 10-15 dakikayı tribünde izleyebilirdim. Bazen de açılmazdı kapılar, beklediğimle kalırdım. Yaşıtlarım hatırlar o zaman kapılarda turnike falan yoktu. Polis beklerdi. İçeri girenleri şöyle çok da incelemeden üstün körü arardı. Bu eski beleş maç izleme yöntemi için en başta biri ehliyet biri nüfus cüzdanı gibi iki resmi kimlik kartı sahibi olmaya ihtiyaç vardı. İki de şahane yalan, iyi oynayabileceğiniz dümen bulmak lazımdı. SAYI 3 2012


SAYI 3 2012

İKİ KİMLİK İKİ YALAN Tezgahın en önemli adımı girmeye teşebbüs edeceğiniz kapıyı seçmekti. İlk önce çok kalabalık olmayan bir kapı bulmak gerekirdi. Kapıyı bulduktan sonra ise iş tiyatroya gelirdi. Kapıda bekleyen polise yaklaşıp nüfus cüzdanını uzatarak başlardı hep ilk sahne. Sonra polise en acıklı ve inandırıcı ses tonuyla “ Abi bizim mahalleden Cevdet Abi burada maç izliyor ama annesini hastaneye kaldırdılar Al şu nüfus cüzdanını ben 5 dakikada bulup haber vereyim çıkarken de senden kimliğimi alırım” denirdi. Tabi sadece anafikri anlamanız için iki satıra sığdırdığım bu tirat polisin ikna olma süresine göre farklı uzunluklarda süslenerek oynanırdı. Bu acıklı hikaye ağlamaklı gözler, titreyen alt dudak gibi öğelerle desteklenirse başarı ihtimali artardı. Oyunun olmazsa olmazlarından biriside elinin yüzünün düzgün, üstünün başının temiz olmasıydı. Masum bir görüntü bu numarada çok önemliydi. Kimliği verip kapağı içeriye atarsan oyunun ikinci perdesi başlardı.

27


28

İkinci perde de ilk perdenin aynısı ama bu kez içerden dışarı çıkabilmek için ikinci kimliği ve hazırladığımız ikinci yalanı kullanmak gerekirdi. Koşarak en yakın kapıya gidilir ve ilk kapıdaki tezgaha benzeyen numara başlardı. Polise bu kez ehliyeti verip ‘Abi Allah aşkına annemler kapıda kalmış. Şu anahtarı karşıdaki büfeye bırakıp geleyim. Girerken ehliyeti senden alırım’ yalanına inandırmak bedavadan bir maç izlemek için yeterli olurdu. Sonra koşarak ilk girdiğiniz kapıya gidip polise ‘Abi Allah razı olsun buldum Cevdet Ağabeyi. Öbür kapıdan çıktım ben. Alayım şu nüfus cüzdanını da hastaneye yetişeyim’ dersin. Kimliği aldıktan sonra sıra son perdedir. Dönüp çıktığın kapıdaki polisten ehliyeti alıp teşekkür eder içeri girersin. Uğraştırır biraz ama değer. Bazen uyanık bir polis çıkar daha derdini anlatmadan ‘Siktir’ çekerdi ama ben nerdeyse her denediğimde girmeyi başardım maçlara. SAYI 3 2012


SAYI 3 2012

BİLETİXTEN SONRA (B.S) Şimdi Biletixten biletini alıp maçtan 10 dakika önce içeri girip seyretmek çok rahat. Tribünler koltuklar konforlu, stadyumda ısıtma bile var. Bana sorarsınız bugün maç izlemek paran varsa çok kolay ama paran yoksa tribünden maç izleyebilmenin bir yolu yok. Teknoloji kapıları sıkı sıkıya tutmuş. Televizyondan canlı izlemek için bile para ödemen lazım. Bir sürü maç izledim Kadıköy’de o yıllardan beri. Unutulmaz maçlara tanık oldum ama hiç birinden beleş izlediğim o maçlar kadar zevk almadım. Yeni bir beleş tribüne girme yolu var mı Allah aşkına biliyorsanız bana da anlatın.

29

Taraftar  

Taraftar Yazısı