Page 1



KOKU BU KAPAĞIN ARKASINDA




SAYI 1 2012

Polat (ya da Fırat) Polat ya da Fırat, genellikle ayakta işerken çişi zorlayayım derken kaçan küçük çaplı osuruklardır. Çok sık karşımıza çıkan bu durumda çıkan “Polat” ya da “Firat “ sesinden sonra yapılacak en iyi şey hiç bir şey olmamşs gibi yapmaktır. Kesinlikle yanınızda işeyen kişi ile ne kadar samimi olursanız olun, bir Polat’tan sonra bu konuda şaka falan yapmaya kalkmayın. Bu her iki tarafı da rahatsız eder.

Yusufffff Yusuf, Polat ın tersine, sessiz , sinsi bir osuruktur. Fakat osuruk konusundaki ilk kuralı unutmamak lazımdır: “Sesin şiddeti ile kokunun şiddeti ters orantılıdır”. Bu bakımdan, bir Yusufffff durumu ile karşilaştığınızda kısa süre sonra herkes durumu anlayacaktır. Bazen bir Yusuf bir Polat ya da Fırattan çok daha utanç verici olabilir. Tüm osuruklarda olduğu gibi kesinlikle fark etmemiş gibi yapın. En büyük hata “Off çok kötü kokmuş, kim yaptı bunu yaa” gibi suçu başkasına atmaya çalışmaktır. Bu hem ortamdakileri rahatsız eder, hem de şüpheyi sizin üstünüze çeker. Şunu bilin ki, Yusuf durumlarında yüzde doksan oranla suçlu kişi ilk konuşan ya da şikayet edendir. Bu tuzağa düşmeyin. Karşınızdaki bir kişiye belli belirsiz anlamlı bir bakiş, ustaca yapıldığında şüpheyi onun üstüne çekebilir. Ama en güvenli yol hiç bir şey yokmuş gibi yapmaktır.

53


54

Sığınak Sığınak, genelde çok az kişinin gittiği tuvaletlerdir. Binadaki boş bir kat, genelde bayanların çalıstığı bir büro, sığınak bulabileceğiniz yerlerdir. Bir sığınakta her zaman huzur ve güven içinde sıçabilirsiniz. Gaziler genelde sığınaktan uzak dururlar çünkü onlar için tuvalet sosyal bir kaynaşma yeridir.

SAYI 1 2012


Gazi Gazi diye, sanki bu sıçış olayına yıllarını vermiş, bu yolda büyük fedakarlıklar yapmış gibi mağrur şekilde sıçan kişilere denir. Bu gibi kişiler, tuvaletten büyük zevk alır ve en az yarım saat kalırlar. Çoğu gazi tuvalete gazete ve dergi ile girer, ve karşılaştığı herkesle sohbet ederek, defalarca ellerini yıkayarak ve saç düzelterek tuvaletteki süreyi uzatmaya çalışır. Bu gibileri iyice tanıyıp onlarla aynı anda tuvalette olmaktan ne pahasına olursa olsun kaçınmak gerekir. Yoksa olası bir katotopark durumunda ne olacağı belli olmaz. Gazilere karşı sizin gibi düşünen meslektaşlarınızla birleşin. Gazileri tanıyıp, gazisiz tuvaletleri bulmak için işbirliği yapın.

SAYI 1 2012

Katotopark Katotopark olayı, başınıza gelebilecek en kötü osuruk durumlarından biridir. Çünkü bu durum yukarıda bahsedilen kurala istisna olarak hem gürültülü, hem de Yusuf kadar olmasa da oldukça kokuludur. Akşamdan kalma ya da ishalin yan etkisi olan Katotopark’ın tek iyi yanı, çok ekstrem durumlar dışında genelde sıçarken olmasıdır. Yani o korkunç “KATOTOPARK” sesi duyulduğunda kabinde kimin olduğunu dışarıdakiler ilk anda bilmeyecektir. Bir Katotopark olayında, ilk yapılması gereken şey sakin olmaktır. Kesinlikle katotopark gerçeklestiği anda tuvalette bulunan herkes gidene kadar kabinden çıkmayın. Çok hastaymış gibi inlercesine sesler çıkararak katotoparkı haklı göstermeye çalışmak çok yaygın bir hatadır. Bunu yapmayın. Çevredekiler inlemenizden sesinizi tanıyabilir. Herkes gidene kadar bekleyin, akşama kadar sürse bile. Bu beklemede size en büyük zorluğu bir “Gazi “ çıkaracaktır.

Öksürük Bazen bulunduğunuz kabine girmeye çalışan olabilir. Sahte bir öksürük ile onları kovun. Sahte öksürük bundan çok daha farklı işlere de yarayabilir (bkz. Bomba)

55


Bomba

56

SAYI 1 2012

Büyük, top şeklinde bir dışkıya denir. Bunun en büyük dezavantajı suya düşünce çok ses çıkarmasıdır.Eğer tuvaletten çıktığınızda size anlamlı anlamlı bakan yüzler görmek istemiyorsanız, bombanın düşüş anını bir öksürük ile kamufle edin. Burada çok ince bir nokta vardır. Bombayı ya da polat’ı kamufle edebilse de, hiç bir öksürük bir katotopark’ı kamufle edemez. Etse bile bunun sahte bir öksürük olduğu hemen anlaşılır. Öksürüğü katotopark durumlarında ne olursa olsun kullanmayın. (bkz. sifon)


SAYI 1 2012

Kütük Kütük, bombanın tersine tek parçalık ince uzun bir dışkıya denir. Kütük’ün avantajı, suya düşme sesi çıkarmamaktır. Dezavantajı ise uzun süre havada asılı kalıp ortamı fena halde kokutmasıdır. Kütük’ün geldiğini anladığınızda kıçınızı mümkün olduğu kadar aşağıya bastırarak suya yakınlaşmaya ve ucuş süresini minimize etmeye çalışın.Gene de koku çok fazlaysa, herkes gidene kadar yerinizden çıkmayın.

Yoldaş Yan yana iki kabinde sıçmak durumda kalan iki kişiye denir. Bir yoldaş durumundan ne pahasına olursa olsun kaçının. Gene de bir yoldaş varsa yanınızda, tuvaletten çıkış anını çok dikkatli ayarlamanız gerekir. Eğer yoldaşınız bir gaziyse sizinle sohbet ederek kendini belli edecektir. Bu, bütün tuvalet kültüründe karşılasabileceğiniz en utanç verici bir durumdur. Türkçe bilmiyormuş ya da sağırmış gibi yapın.Ya da sesinizi değiştirerek çok kısa cevaplar verin ve ne olursa olsun hemen kaçın oradan. Yanınızdakinin gazi olduğunu anlamanın bir yolu da gazete ya da dergi hışırtısı gelip gelmediğine dikkat etmektir. Geliyorsa gazi sizle sohbet etmeye başlayamadan hemen kaçın.Eğer yoldaşınız bir gazi değilse sizin kadar rahatsızdır durumdan. Bu durumda başınıza gelebilecek en kötü şey aynı anda çıkıp karşılasmaktır. Çıkacağınız anı yoldaşa belli edin, gürültülü bir şekilde toparlanın ve sifonu çekin. Göreceksiniz yoldaşınız siz gitmeden çıkmayacaktır.

Sifon Önemsiz bir hijyen ayrıntısı gibi görünen sifon sizi bazen en zor durumlardan kurtarabilir. Örneğin bir katotopark’ı kamufle etmenin tek yolu sifonu tam zamanında çekmektir. Ama bu göründüğünden çok daha zordur. Çünkü katotopark genellikle apansız gelir. Ayrıca bir yoldaş durumunda sifonu yerli yersiz çekmek, yoldaşlar arasındaki sessiz güveni sarsabilir. Bu uyarılara uymanızı tavsiye ederim.

57

Çeşitlemeler  

Çeşitlemeler

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you