Page 1



CİM-BOM BU KAPAĞIN ARKASINDA




44

Şampiyonun K

adıköy’de oturan bir Galatasaraylı olarak gergin bir gün beni bekliyordu. Ne olur ne olmaz diye formanın üzerine bir tişört giyip, atkıyı bel çantama sakladım ve evden çıktım. Sahadaki skordan değil sokaktaki skordan çekiniyordum doğal olarak. Fenerbahçe Cumhuriyeti’nde yaşayan bir kaçak mülteci olarak büroda gizlice seyrettim maçı. Maç bittiğinde Galatasaraylı oyuncularla birlikte çevik kuvvetin de orta yuvarlağa koşması ile önce kafam karıştı. Biz berabere kaldık diye çevik kuvvet şampiyon olmuş olabilir miydi acaba? Tüh keşke play-off kurallarını okusaydım dedim o an. Ligi lider bitirmek yetmemişti zaten acaba maçı berabere bitirmek de yetmemiş olabilir miydi? Netekim havai fişek yerine biber gazlı kutlama da şüphelerimde haklı olduğumu gösterdi. Taraftar da çiçek yerine koltuk atarak o kutlamaya hemen adapte oldu zaten. Play-Off un diğer bir ilginç kuralı da “beraberlik kupası”nın karanlıkta verilmesi geleneği. Fenerli arkadaşların biz kupayı karanlıkta almayalım diye benzin istasyonunu yakma çabaları da sonuçsuz kaldı.

SAYI 2 2012

Taraftar Gözüyle


Derginiz Progeyik bir ilki daha gerçekleştirdi ve Teknik Direktör Fatih Terim’in heykelini herkesten önce dikti! Bütün Cim-Bomlulara armağanımızdır...

SAYI 2 2012

çevik olanı

Uzun bir zamandır dalga konusu olan Cim-Bom’un Feneri Saracoğlu’nda yenememesi, bu fotoğrafla sanki yıkıldı. Sanki diyoruz çünkü Cim-Bom Fener’i yenemeden şampiyon oldu! Top yuvarlak ama kazananlar dört köşe!

45


46 OLAYLAR YANLIŞ ANLAMADAN KAYNAKLANMIŞ Aslında olaylar bir yanlış anlama sonucu çıktı. Fenerbahçeliler kupaya dokunmak için sahaya girdiler. Polis yanlış anlayınca istenmeyen görüntüler ortaya çıktı. Netekim gözaltına alınan taraftarların ifadeleriyle de bu durum netleşti: -Sahaya neden girdin? -”Federasyon yetkililerine Galatasaray’a burada kupa vermemelerini söyleyip çıkacaktım” - Sahaya neden girdin? - Düğünümün davetiyelerini getirmiştim. Sahada onları dağıtacaktım. Polis bıraksa o düğüne Elmander ve Melo da gidecekti. Bir saadetin önüne geçildi. Zaten Fenerbahçe Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “geride kalan taraftarlarımız ise takımlarını son birkez alkışlamak istemişlerdir” demedi mi? Bir kısmı son bir kez ellerini sıkmak bir kısmı da son bir öpücük almak için sahaya inmiş fakat bu sevgi gösterisi yanlış anlaşılmıştır. Bu açıklama karşısında Emniyet “Biz de sahaya inenlere kolonya yoktu biber gazı ikram ettik” dese yeriydi. Gerçi onlar da “cop kullansak daha mı iyiydi” gibi bir bu kadar mantıklı açıklamaya imza atmışlardır.

SAYI 2 2012


SAYI 2 2012

12 MAYIS CİMBOM DAYAK FEST! OLAYLARDA FENERİUM’UN ROLÜ Fenerbahçe forması ve atkısı satan Fenerium’un sarı-lacivert gaz maskesi satışını akıl etmemesi nedeniyle bence olaylarda en büyük pay Fenerium’undur.

Gece haberleri izleyip ne olmuş Türkiye’de maç sonrası bir göreyim dedim. Malum kafam karıştı biz mi şampiyonduk çevik kuvvet mi? Ardından izlediğim haberlerle zihnim tamamen aydınlandı. Bursa’da şampiyonluk kutlamalarına katılan Galatasaraylılar, Fenerbahçeliler ve Bursa’nın taraftar grubu Teksas tarafından dövüldü haberi geçti önce. Ardından Konya’da aynı manzara. Sakaryaspor taraftarı Tatangalar da bu değişik kutlama biçiminden geri kalmadı. Küme düşen Samsunspor’un taraftarları da “Yas evinde düğün olur mu” şeklinde Einstein’ın izafiyet teorisine rakip “Üzerinize Afiyet” kuramlarıyla ve “dayak cennetten çıkmadır” yaklaşımıyla 12 Mayıs bayramına katıldılar. Başkentte küme düşen ve “Ankaragücü’me gidiyor böyle yaşamak” diyen bir grup da Galatasaray’ın şampiyonluğunu protesto etti. Ama en ilginci Malatya’daki dayak görüntüleriydi. Sarı-kırmızılı bir takımın taraftarları yine aynı renkli formalara Cim Bom Dayak Fest’e katıldılar. Tüm bu taraftarları en son Çevik Kuvvet döverek gerçek şampiyonun kim olduğunu gösterdi. “Demir ağlarla örmek isterken ana yurdumuzu”, Demirören’e vermiştik futbolumuzu. O da sporcunun “çevik” olanını yanlış anlamıştı.

47

Çevik Şampiyon  

ceviksampiyon

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you