Page 1

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA PRO FUTURO

POST

SCRIPTUM

WARSZAWA - ŁOMIANKI

2011, STYCZEŃ - LUTY

Matka jako towarzysz podróży dziecka mną, choć czasami krzyczy.” (Miłosz, lat 5)

„Jak nie ma mamy, to smucę się.” (Adela, lat 4) Jakie cechy matki (miłości matki) są nieodzowne dziecku, aby mogło ono rozwijać się? ”Miłość matki powoduje, że sam możesz kochać.” (Barbara, lat 51) „Matka, która kocha, pozwala nam samodzielnie żyć.” (Łukasz, lat 23) „Mama mnie kocha to znaczy, że muszę jej słuchać.” (Wiktor, lat 6) „Mama mnie kocha. Nie wiem co to znaczy. Ale mama jest fajna, daje mi zabawki i bawi się ze

Matka jako towarzysz Miłość macierzyńska to siła, która z małego dziecka, istoty biologicznie zależnej od „matki – rodzicielki” czyni Człowieka - Osobę:

posiadającego swoje potrzeby, ale i wartości, myśli i emocje, ale i przekonania,

powód, dla którego istnieje jak i cel, dla którego żyje, albowiem wierzy, że jego życie ma sens.

Miłość matczyna to aktywne towarzyszenie przy narodzinach Osoby, która jako biologiczna istota już się narodziła. Matka po raz drugi nie urodzi dziecka, ale może sprawić, aby świadomie podjęło ono podróż ku swojemu miejscu na świecie.

Ważne tematy:

 Rola matki w rozwoju dziecka  Potrzeby dziecka a jego zachcianki  Kilka wskazówek dla rodziców  Zapiski na skrawku chusteczki

Można powiedzieć, że postawę wobec świata, pewną skłonność, aby widzieć swoje życie jako paradoks sprzeczności (cd na stronie 3)

WIELKIE ROZMÓWKI Z DZIECKIEM 1. Zadbaj o czas i miejsce. Powinniście mieć tyle czasu, ile trzeba. Nikt nie powinien Wam przeszkadzać. 2. Opisz to, co widzisz. Dokładnie i zwięźle opisz zachowania i fakty. 3. Nazwij to, co czujesz. Powiedz o swoich odczuciach i potrzebach używając komunikatu JA. 4. Określ czego oczekujesz? Powiedz to

pozytywnie Czego chcesz, a nie czego nie chcesz. 5. Jeśli trzeba, nazwij problem. Na czym mi tak naprawdę zależy? Czyj to problem? Czyja to potrzeba? 6. Wspólnie zastanówcie się nad znalezieniem korzystnego rozwiązania . Wypiszcie pomysły, które macie, a następnie wybierzcie ten, który ocenicie jako najbardziej

satysfakcjonujący. 7. Zaplanujcie konkretne działania. 8. Schemat działań zawieście w widocznym, ale niekrępującym miejscu.

W tym numerze:

Matka jako towarzysz podróży dziecka

Taki schemat można wykorzystywać w sytuacjach konfliktu, trudności czy ustaleń dotyczących zadań dziecka.

Wielkie rozmówki z dzieckiem

Zasada podstawowa przygotuj się do tej rozmowy. Zaplanuj ją!

Zapiski na skrawku chusteczki

Prośba dziecka


POST SCRIPTUM

Str. 2

PROŚBA DZIECKA - JANUSZ KORCZAK 1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

Dziecko i Dorosły. Relacja.

2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa. 3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe. 4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.

„Wychowaj siebie samego, zanim zaczniesz wychowywać swoje dziecko”. JANUSZ KORCZAK

5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy. 6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga! 9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę. 10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy. 11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi. 12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło. 18. Nie zapominaj , że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy. 19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało 20. Nie bój się miłości. Nigdy.

13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

Janusz Korczak (1878- 1939)

14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.

Tekst powstał na początku XX. wieku, a nadal pozostaje aktualny.

7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś

16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

Spotkanie dziecka ze światem.


2011, STYCZEŃ - LUTY

Str. 3

Matka jako towarzysz podróży dziecka - cd ze strony 1 dziwnie nie powiązanych ze sobą przypadków albo jako sensowne i podporządkowane wyższej sile celowe zdarzenia, wykształcamy właśnie dzięki zachowaniom i postawie matki. Jeżeli matka obawia się wszystkiego, my będziemy pielęgnować w sobie lęk. Jeżeli matka kontroluje nas, będziemy walczyć o swoją niezależność itp. Takie nieświadomie nabyte przekonanie warunkuje z kolei naszą skuteczność, powodzenie i szczęście. Można załamać się pod ciężarem odpowiedzialności. Przecież nie da się aż tak wszystkiego skontrolować, wszystkich słabości własnych! W takich momentach przywołuję postać pewnej swojej pacjentki, pani Heleny. Ileż ona wycierpiała jako dziecko, ile popełniła błędów, łącznie z alkoholizmem i zaniedbaniem siebie i innych. Ale jak kochała swoje dzieci! Jak pracowała nad sobą, gdy uświadomiła sobie, co traci. Wiedziała intuicyjnie jak zreperować nadwątloną dziecięcą wiarę w ludzi. Matka jako niepowtarzalny człowiek Matka, która ma tyle wad i słabości, ma bowiem pewną moc. Kocha swoje dziecko i nawet popełniając błędy może dziecku dać to, co najważniejsze - wiarę w swoje siły, nadzieję na życie szczęśliwe i ufność wobec ludzi. Wielu sprawności uczymy się w toku życia – radzimy sobie z problemami, poszerzamy wiedzę, jednak wierzyć w

swoje siły nie uczymy się, przyswajamy ją bezdyskusyjnie i bezwarunkowo. Owszem najbardziej cenny jest dar miłości matczynej w pierwszych chwilach życia dziecka, ale dziecko czeka na miłość zawsze. I zawsze możesz ją dać – nigdy nie jest za późno. Słowem, miłość matki może stać się naszym ludzkim zasobem – darem na całe życie. Relacja, którą w bardzo wczesnym dzieciństwie budujemy ze swoją matką „piętnuje” nas na całe życie. Oczywiście, każdy z nas może różne rzeczy zrobić z tym, co uzyskuje dzięki miłości matki. Największy bowiem dar można roztrwonić, jak i niewyobrażalny ciężar przekuć w sens. Pamiętam dzieciaki z poszarpaną historią, które były otwarte i skierowane ku innym, gotowe do niesienia pomocy, do uczenia się, nie stroniły od upadków i nie bały się błędów. Takim był Krzysztof. Choć miał w pamięci ucieczki wraz z siostrą przed siekierą pijanego ojca wiedział, że jest to złe zachowanie i wcale nie ział nienawiścią. To on pierwszy wyciągnął dłoń ku ojcu kiedy ten potrzebował pomocy, ale i on pierwszy sprzeciwił się, gdy ojciec krzywdził innych. Bo Krzysztof miał kochającą i uważną matkę. Ona wiedziała czego nie może dać dziecku, a co jest w stanie stworzyć. Dziś Krzysztof to dyrektor kreatywny w agencji reklamowej. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci.

Nie ma jednolitego oblicza miłości matczynej albowiem: 1/ nie ma idealnej matki, co więcej 2/ dziecko nie potrzebuje idealnej matki, 3/ dziecko uczy się kochać taką matkę, jaką ma. Cała sztuka miłości macierzyńskiej polega na spotkaniu się dwóch nie idealności – nie idealnej zwykłej matki i nie idealnego dziecka. Te dwie całkiem codzienne i unurzane w realności osoby zaczynają rozpoznawać siebie wzajemnie, uczą się siebie z całą swoją codziennością, powszechnością i tak w zwykłym życiu budują w sobie miłość. Ta miłość jest jedyna w swoim rodzaju. Nie ma lepszych i gorszych matek. Macierzyńskiej miłości uczymy się każdego dnia i przy każdym dziecku. Bo na tym polega jej istota - na nauce się siebie wzajemnie. Matka w podróży do swojej miłości Miłość macierzyńska nie jest stanem, jest pewnym procesem budującym się przez lata. Relacja matka – dziecko przechodzi od etapu zależności (dziecko potrzebuje matki jako osoby, aby przeżyć, a matka potrzebuje dziecka, aby stać się matką) przez etap zaspakajania wzajemnych potrzeb po etap niezależnych równie wartościowych istnień dwóch Osób. Psychologia rozwojowa mówi o tym, że podstawowym i zasadniczym elementem (cd na stronie 4)

WARTO PRZECZYTAĆ: „Dary codzienności. Poradnik uważnego rodzicielstwa” Jon Kobat-Zinn, Myla Kobat-Zinn


PORADNIA PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA PRO FUTURO PRO FUTURO

ul. Kaliskiego 29a, 01 - 476 Warszawa telefon: 22 861 31 30 faks: 22 666-95-78 mail: poradnia@profuturo.edu.pl

"Cierpliwość jest towarzyszem mądrości." św. Augustyn

Jesteśmy firmą prywatną, spółka Pro Futuro istnieje na rynku edukacyjnym od 2005 roku, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna została założona w roku 2009r. Współpracujemy z wieloma doświadczonymi specjalistami: psychologami, pedagogami, logopedami i in. Zapraszamy do współpracy tych specjalistów, którzy myślą podobnie jak my o rozwoju dziecka. Wierzymy, że nasze podejście i wiara w potencjał dziecka ma wpływ na osiągnięcia dzieci i młodzieży, ich rozwój i adaptację. Jedno z przysłów indyjskich mówi „Dzieci to goście, którzy pytają o drogę”. Pomagamy szukać odpowiedzi na to pytanie, stale uczymy się też jak pozostawać gotowym na jego usłyszenie.

MATKA JAKO TOWARZYSZ PODRÓŻY DZIECKA - CD ZE STRONY 3. warunkującym poprawny rozwój dziecka jest fizyczna i psychiczna dostępność matki dla dziecka. Matka winna w sposób adekwatny i dostosowany do zmieniających się potrzeb dziecka być w relacji z dzieckiem. W pierwszych chwilach dziecko potrzebuje matki niemal przez cały czas. Matka powinna być w kontakcie dotykowym (dziecko musi czuć matkę – jej zapach,

Zapiski na skrawku chusteczki...

Kim jesteś jako matka? Kim jest dziecko? Kim jest ono dla Ciebie? Co zyskujesz dzięki dziecku? Co ono zyskuje? W jaki sposób najczęściej poświęcasz mu czas i uwagę?

oddech, ciepło), wzrokowym (dziecko szuka twarzy matki) i emocjonalno – duchowym. Później matka nie musi być fizycznie obok, „wystarczy” nam świadomość, że matka jest i w nas wierzy. Dla matki oznacza to uważność na swoje dziecko – odpowiadanie na sygnały dziecka, komunikowanie się, „mówienie do” i słuchanie odpowiedzi, a nawet słyszenie tego, co wyrażane i niewy-

rażalne, wykazywanie autentycznego zainteresowania światem dziecka. To psychofizyczne dedykowanie się dziecku z czasem owocuje wewnętrznym przekonaniem dziecka, że „jestem ważny”. Wiarą w siebie niezależną od ocen innych. Istotą mądrości miłości matczynej jest bowiem nie ilość, a jakość relacji z dzieckiem. A na jakość ma wpływ fakt traktowania dziecka jako odrębnej istoty. Dziecko jest kimś innym niż ja, ma inne potrzeby, zwyczaje, pragnienia, cele? A może jest takim, jakim ja chcę, aby było? Stara się mi nie przeszkadzać, bo i tak nie przebije się przez mój egoizm? Czy ja jako matka kocham w dziecku jego niepowtarzalność czy siebie? Kim jesteś jako matka? Kim jest dziecko? Kim jest ono dla Ciebie? Co zyskujesz dzięki dziecku? Co ono zyskuje? W jaki sposób najczęściej poświęcasz mu czas i uwagę? Wnioski:

1. Miłość matczyna każe wierzyć w możliwości swojego dziecka. Nie dlatego, że jest "moje", ale dlatego, że jest jedyne w swoim rodzaju. 2. Miłość matczyna nie jest ślepa, kocha pomimo wszystkiego, co trudne i codzienne. A może właśnie dlatego? 3. Miłość matczyna jest sztuką świadomie dokonywanych wyborów, choć nigdy się nie poddaje i nie poświęca. 4. Miłość matczyna jest gestem otwartych ramion, dotykiem warg na czole śpiącego dziecka, spojrzeniem pełnym ciekawości i cierpliwym podążaniem za potrzebą. Miłość matczyna dokonuje się pomiędzy codziennymi zdarzeniami, działa wówczas, gdy matki nie ma przy dziecku. 5. Miłość matczyna choć trudna, nie męczy – ona daje satysfakcję. Co Ty chciałabyś dopisać do tej listy? Co Twoim zdaniem jest siłą matczynej miłości? Napisz. Porozmawiajmy. izabela.bartonsmoczynska@profuturo.edu.pl

Post Scriptum 1/2011  

Post Scriptum 1/2011