Page 1

Aktywna strefa

Szukaj w Polsce (zmień)

Logowanie Aktywni.pl

6

Rejestracja

Szukaj Zaloguj się przez Facebooka

Szukaj w portalu graczy, znajomych i artykułów

Bieganie

Zdrowa forma

>

Fitness

Uroda

Kulturystyka

Rower

Nordic walking

Rolki

Piłka nożna

Turystyka

> Mistrzowie olimpijscy tylko z uśmiechem na medal

Mistrzowie olimpijscy tylko z uśmiechem na medal Autor: AKTYWNI.PL

Zdrowa forma

Pływanie

OGLĄDAJ PODOBNE WIDEO

Earth amazing sights (HD) Music: Loreena McKennitt

Data publikacji: dzisiaj

Tagi: boks, dentysta, higiena, hokej, kolarstwo, uraz, uzębienie, zęby, łyżwiarstwo Zdrowa forma Ciekawy artykuł?

Podziel się

+

Wykop

Udostępnij

0

A A

A

Sportowe emocje towarzyszą kibicom na cały m świecie, a to za sprawą Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Londynie, a teraz także trwającej Paraolimpiady. By jednak sportowcy mogli sięgać po najwyższe laury, powinni dbać o swoje zdrowie. Dotyczy to także zębów, które mają wpływ na kondycję i wyniki osiągane w rywalizacji. Co także istotne - sportowcy muszą szczególnie uważać na swoje uzębienie, gdyż w sporcie znacznie częściej dochodzi do urazów zębów. Galeria artykułu

Wybita lub ukruszona jedynka, zła m a n i a k ośc i żuchwy, opuchlizny bło n śl u z o w y c h j a m y   u s t n e j   t o   w   n i e k t ó r y c h dyscyplinach sportowych codzienność. Jak wynika z danych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, od 4 do 18 proc. wszystkich urazów w sporcie to obrażenia twarzoczaszki, a ponad połowa z tego to uszkodzenia zębów. Które z dyscyplin są najbardziej niebezpieczne dla zębów?

PoleArt 2010 - Laurence Hilsum * WINNER *

Akademickie Mistrzostwa Polski Narciarstwo 2011 HD, AZS Środowisko Warszawa

Najnowsze

Najczęściej komentowane

- Wielu myśli, że prym wiedzie boks. Jak się jednak okazuje, wcale nie dzierży on palmy pierwszeństwa. Ponad 40 proc. wszystkich urazów, które notują  stomatolodzy ma miejsce u hokeistów i łyżwiarzy. Kolejna jedna czwarta to właśnie sporty walki, do których możemy zaliczyć  wspomniany wyżej boks - wyjaśnia lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach.

Mistrzowie olimpijscy tylko z uśmiechem na medal W sporcie znacznie częściej dochodzi do urazów zę… więcej Lepsze zęby więcej randek

Szybki cios na złamany ząb

Polacy coraz chętniej poprawiają urodę Aloes - bogactwo składników

Co ciekawe - nie zawsze w danym sporcie dochodzi do tego samego typu obrażeń. Warto przyjrzeć się 

Zadbaj o włosy: porady i przepisy

sportom walki i innym dyscyplinom określanym jako sporty kontaktowe. - Cios szybki i mocny zazwyczaj kończy się złamaniem zęba, a z kolei ciosy wolniejsze powodują uszkodzenia miękkich tkanek - tłumaczy dr Nowak. Leczenie takich urazów za każdym razem przebiega odmiennie. - Złamany ząb trzeba po prostu odbudować. Wszystko też  zależy od sposobu złamania zęba. Jeśli jest to tylko ukruszenie brzegów to można odbudować taki ubytek naklejając licówki na ząb. Jest to rozwiązanie cechujące się  najwyższą  estetyką. Można także takie niewielkie ukruszenia uzupełnić  przy pomocy kompozytu. Z kolei w przypadku większych złamań, mamy wiele możliwości

Co powinien zawierać dobry krem

odbudowy zęba. Warto dodać, że możemy je wykonać tylko w przypadku nienaruszonego korzenia. Najlepszą metodą  jest korona porcelanowa. Ta metoda pozwala na dobranie koloru korony do koloru uzębienia pacjenta, poza tym po zabiegu nie widać  różnicy między naturalnym uzębieniem, a tym odbudowanym - mówi stomatolog. W przypadku ryzyka, że korona nie byłabym stabilna, a tak jest na przykład w sytuacji, gdy korzeń został nienaruszony, ale jednak jest słaby, lekarz może wszczepić wkład koronowo-korzeniowy, który stanowi wzmocnienie i filar dla mocowanej korony. Zazwyczaj jest on wykonany z metalu lub włókna szklanego. Z kolei gdy doszło do utraty zęba w wyniku urazu lub też  konieczna była ekstrakcja uszkodzonego zęba to dla sportowca to jeszcze nie jest wyrok. - Obecnie w gabinecie jest dostępnych szereg metod kompletnej odbudowy zęba, nawet jeśli pacjent wybił lub utracił 

KONKURSY

1 2 3

Szukasz sprzętu? Najlepsze produkty sportowe, recenzje i rekomendacje.


cały ząb razem z korzeniem. Zawsze możemy wykonać most protetyczny, chociaż ma on swoje wady jak chociażby konieczność szlifowania sąsiednich, zdrowych zębów, na których osadzimy taki most. Dlatego coraz więcej stomatologów poleca oparci mostu na implancie. Możemy też uzupełnić lukę po utraconym zębie przy pomocy implantów na zasadzie 1 ząb = 1 implant. Bez względu na wybór metody powinniśmy zawsze uzupełniać braki zębowe - zaleca stomatolog z PRODENTY.

Stół do gry 3w1 Bilard, hokej, piłkarzyki Axer

Świderek do szybkiego obrabiania

AXER

Cena: 25.00PLN

Cena: 869.00PLN

Faul może kosztować utratę zęba Do urazów często dochodzi także w kolarstwie, piłce nożnej i narciarstwie. Rowerzyści najczęściej są  narażenie na urazy wyrostka zębodołowego, a także złamania kości, najczęściej jest to kość jarzmowa czy kości szczęki. Piłkarze z kolei najczęściej łamią  kości jarzmową  i nosową, najczęściej dochodzi do tego podczas kontaktu z innymi zawodnikami lub podczas fauli. - Chociaż   średni koszt leczenia urazów  twarzoczaszki i zębów u piłkarzy jest znacznie wyższy niż koszt leczenia innych urazów to jednak piłkarze nadal nie korzystają  z żadnego rodzaju ochraniaczy na zęby - mówi stomatolog. Także narciarze dość  często ulegają wypadkom. Do urazów dochodzi zarówno podczas upadków, zderzenia z innym narciarzem  lub przeszkodą, a także na wyciągach.

Nóż WALTHER HUNTING LA CHASSE

Rękawiczki rowerowe ZIENER Chillie Lady

Cena: 239.00PLN

ZIENER

Cena: 59.90PLN

Na pierwszy ogień pierwsza pomoc W przypadku urazów zębów nie wolno zapominać o pierwszej pomocy. To w głównej mierze od niej zależy dalsze rokowanie po urazie. Wybicia, złamania czy zwichnięcia zębów niekoniecznie muszą  być  równoznaczne z utratą zęba. - W każdym wypadku powinniśmy spróbować odnaleźć ząb i jego fragmenty, umieścić je w naczyniu z zimną wodą, mlekiem, lub solą fizjologiczną i jak najszybciej zgłosić się do gabinetu. Jeśli nie mamy pod ręką   żadnego naczynia, ząb m ożemy przechować  nawet w jamie ustnej w ślinie. Jeśli trafimy niezwłocznie pod opiekę stomatologa, czyli maksymalnie do 2 godzin od wypadku to stomatolog może dokonać  nawet replantacji wybitego zęba. Po oczyszczeniu zęba i rany umieśc i g o w zębodole, następnie usztywni go specjalną szyną na ok. 4 tygodnie i jest bardzo duża szansa, że ząb się wgoi do kości. Później oczywiście konieczne jest dalsze leczenie, chociażby kanałowe, ale zawsze pozwala to uratować naturalny ząb pacjenta - wyjaśnia dr Nowak. Co ważne, nie należy samodzielnie oczyszczać  zęba z brudu czy innych nieczystości, gdyż możemy uszkodzić delikatne włókna ozębnej, a to dzięki nim możliwa jest replantacja zęba. Nawet jeśli nie znaleźliśmy zęba, to i tak warto niezwłocznie udać się  do gabinetu. Być może ząb utkwił w tkankach miękkich. Chroń zęby nim będzie za późno Uprawiając sport warto rozważyć stosowanie ochraniacza jamy ustnej. Nie tylko bowiem chroni on zęby, ale także dzięki amortyzowaniu siły uderzenia, pozwala unikną ć  złamań szczęki czy żuchwy, urazów  tkanek miękkich, a w niektórych wypadkach nawet wstrząsu mózgu. Jak szacuje Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne, w samym tylko szkolnym footballu, dzięki ochraniaczom jamy ustnej, liczba urazów rocznie zmniejszyła się  o blisko 200 tysięcy. Z kolei  w Polsce nakaz noszenia ochraniaczy na zęby występuje tylko w boksie i kick-boxingu. Bardzo często w sporcie dochodzi także do nadmiernego ścierania się zębów, a to również można wyeliminować stosując chociażby ochraniacze na zęby.

Czytaj więcej:

10 sposobów jak zniszczyć sobie uśmiech

Zdrowe zęby więcej randek

Nie jedz w nocy

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych

Polaku, stres rujnuje ci zęby

Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na aktywni.pl?

Dodaj komentarz

Email

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

Hasło

DODAJ KOMENTARZ

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

ZGŁOŚ UWAGI

O Nas | Partnerzy | FAQ | Regulamin | Redakcja | Praca | Reklama | Aktywna Strefa | Patronaty | Konkursy | Kontakt Portal prowadzi Aktywni.pl Sp. z o.o., która nie korzysta z niczyjego upoważnienia dla oznaczenia portalu.

2012 Copyright by Aktywni.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

Aktywni.pl: Mistrzowie olimpijscy tylko z uśmiechem na medal  
Aktywni.pl: Mistrzowie olimpijscy tylko z uśmiechem na medal  

www.prodenta.pl