Page 1

Kodak potopili vlastné digitálne patenty

Začíname testovať: Vreckový skener Epson

TREND TOP 200 v odvetví celulózy a papiera

str. 23

str. 29

str. 40

Časopis pre polygrafiu a súvisiace odvetvia • printprogress.sk • 1 / január-február 2012

Spotrebuje sa pri výrobe papiera veľa energie? Sú elektronické médiá šetrnejšie k životnému prostrediu než papier?

cena: 4,80 €

Búranie mýtov:

Škodí PAPIER životnému prostrediu?


Europe & International

Uncoated Fine Paper

Corrugated

Bags & Coatings

Tvoj digitálny tlačový papier od spoločnosti Mondi.

ce orman f r e p DNS ua ®

ed álny pr im t p O s ú tlač ofsetov

a uhlík s Nízk s PEFC

TM

igitáln

ová sto

pa

el Ecolab U E , t á certifik

PEFC/06-33-136 From sustainably managed forests www.pefc.org

DNS® performance ponúka vhodné riešenie pre rôzne aplikácie pre laserovú, highspeed inkjet a ofsetovú tlač. Je to ideálna voľba pre profesionálnych tlačiarov, ktorí požadujú excelentnú priechodnosť strojom a tlačové výsledky pri použití na rotačných aj hárkových tlačových strojoch.

RIEŠENIA. PRE VÁŠ ÚSPECH. www.mondigroup.com/dnsperformance


Spolu sme tlač Predplatné a objednávky partnerských produktov na www.printprogress.sk KTORÝ PAPIER JE NAJKRAJŠÍ? Odpovedzte na súťažnú otázku správne a získajte celoročné predplatné časopisu. Vaše odpovede očakávame na veldan@veldan.sk. Úspešní riešitelia celoročného seriálu môžu získať na konci roka zaujímavý darček.

NOVÁ PREDPLATITEĽSKÁ SÚŤAŽ

SPOLU SME TLAČ ?????


PRVÁ KONFERENCIA PRINTPROGRESS ČO PRINESIE DRUPA 2012? DNES EŠTE NEVIEME, ALE V JÚNI 2012 UŽ BUDEME VEDIEŤ! PRINTPROGRESS V SPOLUPRÁCI S HOSPODÁRSKYMI NOVINAMI (ECOPRESS) A PARTNERMI PRINÁŠA NA SLOVENSKÝ TRH NOVÉ ODBORNÉ PODUJATIE – KONFERENCIU PRE POLYGRAFOV A ODBORNÍKOV ZO SÚVISIACICH ODVETVÍ - PrintProgress 2012. Staňte sa partnermi aj vy, využite príležitosť získať nové informácie z prvej ruky od odborníkov alebo oslovte svojich zákazníkov novou ponukou, ktorú odprezentujete priamo na konferencií. Minimálne si však objednajte účasť. Počet miest bude limitovaný.

Neváhajte. Využite partnerské zľavy a zaujímajte sa u organizátorov na veldan@veldan.sk, alebo +421 905 559490. Hlavne sledujte www.printprogress.sk. Všetko sa dozviete včas. Organizátori:

Partneri časopisu: polygrafické informační systémy


EDITORIÁL

Editoriál Marian Hains riaditeľ vydavateľstva Veldan Vážení čitatelia, ani nie pred rokom som písal editoriál do prvého vydania tohto časopisu. Mám pocit, že za ten čas sa zmenil celý svet. Informácie sa na nás hrnú z každej strany a niekedy nemáme čas ich ani zachytiť, nie ešte aj spracovať. Čo sme mohli čakať, keď údajne 90 % všetkých svetových vynálezov, ktoré využíva ľudstvo v súčasnosti, vzniklo za posledných 110 rokov? Aké novinky sa objavia tento rok? Polygrafia v napätí očakáva svetovú udalosť, výstavu DRUPA v nemeckom Düsseldorfe, ktorá naznačí trendy na najbližších pár rokov. Čo sa dá očakávať? Asi iba to, že čo sa deje všade okolo nás, sa odrazí aj v nových technológiách. Teda zvyšovanie rýchlosti, výkonnosti, efektívnosti, kvality, flexibility... všetko sa bude zvyšovať. Aj ceny nových technológií? Tradične to tak vždy bolo, zmenu neočakávam ani teraz. Len neviem, ako to bude s nákladmi. Na ich znižovanie čoraz silnejšie tlačia zákazníci. Moderné technológie vyvolávajú dojem, že elektronické médiá nahradia klasické papierové noviny, časopisy, knihy. Nemyslím však, že sa to stane úplne, aj keď Jóbove zvesti o súmraku printov sú na takmer dennom poriadku. Napríklad tá o historickom minime nákladov niektorých slovenských novín v tomto čísle. Ale na druhej strane ju vyvažuje informácia, že mediálny magnát Ruppert Murdoch nahrádza v Británii po aférach zrušený nedeľník novým printovým bulvárom. Rozhodne príde k obmedzeniu printu v istých formách. Lebo nie je nič pohodlnejšie, ako poslať informáciu mailom. Tak čo vlastne máme očakávať? Osobne očakávam, že polygrafia a s ňou súvisiace odvetvia preferujúce tlač dokážu oceniť tlačenú formu časopisu, ktorý sa venuje ich odvetviu. PrintProgress v elektronickej verzií? To už samo o sebe znie dosť čudne. Takže je tu. Pekný, na dobrom papieri a dúfam, že aj so zaujímavým obsahom. Na tento rok sme pripravili novú anketu, ktorá sa zaoberá grafikou, teda zase niečím pekným. No a aby ste uverili, že vás, čitateľov, skutočne počúvame a chceme si zachovať vašu priazeň, tak pokračujeme v seriáli o ofsetovej tlači. Ale keďže treba držať krok aj s novými tlačovými technológiami, ofsetu budú na pokračovanie sekundovať a porovnávať s ním svoje technológie naši digitálni partneri. Obe technológie majú spoločné to, že preferujú trendový, ekologicky certifikovaný papier. Pokračujeme aj v pravidelnom zverejňovaní noviniek prevažne z oblasti prípravy tlače, či už ide o fotoaparáty, monitory a ďalšie zariadenia. Našou ambíciou je niektoré zariadenia aj užívateľsky otestovať, aby sme mohli poskytnúť viac informácií, než prospekt výrobcu alebo predajcu. Prvý takýto test nájdete v tomto čísle. Príjemné čítanie.

Povedali... „Sú to klebety. Vznikli zrejme z toho, že z nej k nám chodia špecialisti na výrobu viskózovej celulózy. Rozbiehame jej produkciu a oni ako jej tradiční producenti nám radia. Možno ju od nás budú aj odoberať. No Bukózu určite nepredám.“ (Majiteľ celulózky Bukóza Holding, a. s., Hencovce Ján Ďurian v odpovedi na otázku týždenníka Trend, či je pravda, že rokuje o predaji Bukózy s rakúskou celulózkou Lenzing.)

„To je pravda, ale do istej miery si za to môžu [printy] samé. Je to posadnutosť printových novinárov, ako ich vlastné médium skončí. A vzhľadom na to, že sa považujú za relevantný hlas, tak si trh na to zvyká. Nechcem to bagatelizovať, iba sa to veľmi preháňa a to preháňanie má žiaľ negatívny účinok na trh. Printy sú ale súčasť mediálneho trhu a aj zostanú. Musia sa iba prispôsobiť a využiť to, v čom sú silnejšie od ostatných mediatypov.“ (Generálny riaditeľ Spoločnosti 7 Plus Michal Klíma na otázku servera medialne.sk, ako si vysvetľuje, že printy budú zrejme najviac postihnuté poklesom investícií do reklamy.)

„Koľko českých a moravských firiem a spoločností, podnikov, prežilo krízu v 30. rokoch, nacizmus v 40. rokoch, komunizmus do roku 1989? A koľko z nich neprežilo dnešnú demokraciu. Nie kvôli kríze, ale pretože boli rozkradnuté.“ (Moravsko-japonský podnikateľ Tomio Okamura v blogu na portáli iDnes.cz; v testovacom hlasovaní, v ktorom mohli čitatelia portálu voliť prezidenta ČR, dostal spolu s expremiérom úradníckej vlády ČR Janom Fischerom najviac hlasov.)

„Trhu sa síce rozumieť dá, ale ide to ťažko. Odkedy žijem neusporiadaným životom zamestnanej ženy (rozumej manžela emancipovanej ženy), začínam rozumieť trhu viac, ako keď som do obchodu chodil nakupovať len drahokamy a luxusné vozidlá.“ (Sebairónia novinára Eduarda Žitňanského, manžela ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, v časopise Profit.)

ROČNÍK 2012 ❘ 01

5


❘ OBSAH

Obsah január – február 2012 5 8 9

Editoriál Krátko z domova Krátko zo sveta

NÁZORY 10

Anketa

TÉMA ČÍSLA: PAPIER V ŽIVOTNOM PROSTREDÍ 12

15 18 19

Papier musí vyvolať aj emócie Adriána Kružliaková (SCP PAPIER) o ekologickej zodpovednosti v papierenstve Papier nie je taký jednoduchý, ako vyzerá Europapier myslí na životné prostredie Pred tlačením sa zamyslite...

12

PRODUKTY 20 29 31 37

Budúcnosť sa už začala, volá sa OLED Skener do terénu: Epson WorkForce DS-30 Canon EOS-1D X: Nové možnosti pre profesionálov Počítače (pripravené v spolupráci s PC Revue)

PAPIER 21

20

Revolučné riešenie pre fotoknihy

FIRMY 22

Tlačiarne BB, s. r. o., skončili, na svete je TBB, a. s., Banská Bystrica

29

FOTOGRAFIA 23

Kodak zabila digitálna fotografia

OFSET 24

6

Príprava tlačových platní s vyšším stupňom automatizácie (Slovenská Grafia)

ROČNÍK 2011 ❘ 01

44


OBSAH

TECHNOLÓGIE 26 34

Štandardizácia digitálnej tlače Ofsetová tlač – vlhčiace systémy

PAPIER A CELULÓZA 40 42

TREND TOP 200 v odvetví priemyslu celulózy a papiera Papierenský biznis s rekordným profitom

POLYGRAFIA V EÚ 44

Malé a stredné podniky sú prispôsobivejšie, veľké zápasia s prebytkom kapacít

MARKETING, MANAŽMENT, MÉDIÁ, VZDELÁVANIE » Ako Harry Potter priniesol ekologický certifikát FSC

46 48 50

Hľadať a nájsť zákazníkov Mýtus o neverbálnej komunikácii Malé Printforum v Prahe

OHLASY/ZO SPOLOČNOSTI » Hrozí kórejský duopol vo výrobe OLED televízorov?

Partneri časopisu

exkluzívny partner

» Test: Vreckový skener Epson WorkForce DS-30 zlatý partner

strieborný partner

bronzový partner

partner

» Štúdia EÚ: Malé a stredné tlačiarne sú prispôsobivejšie polygrafické informační systémy

ROČNÍK 2011 ❘ 01

7


❘ KRÁTKO Z DOMOVA

Made by Vaculik namiesto Vaculik Advertising

Nový Čas a Sme na historických minimách

Bratislavská reklamná agentúra Vaculik Advertising, s. r. o., vo februári zmenila názov na Made by Vaculik. Naposledy agentúra menila meno v roku 2004, keď sa z názvu Juraj Vaculik Creative Studio premenovala na Vaculik Advertising.

Tri z piatich celoštátnych slovenských denníkov (Nový Čas, Sme, Hospodárske noviny) si v decembri medzimesačne pohoršili priemernú predajnosť. Pri medziročnom porovnaní výsledkov za štvrtý kvartál si polepšil iba Plus jeden deň. Historické minimum podľa auditu ABC SR zaznamenal najpredávanejší denník Nový Čas (Ringier Axel Springer), keď jeho náklad prvý raz klesol pod 130 000 výtlačkov (127 480). Medziročne ide o pokles o 5,3 %. Najvýraznejší medziročný pokles zaznamenal denník Sme (Petit Press) – o 15,6 % na 51 118 výtlačkov. Dvojkou medzi denníkmi bol bulvárny Plus jeden deň (Spoločnosť 7 Plus), ktorého priemerný decembrový predaj bol 60 730, čo je medziročný rast o 2,8 %. Relatívne stabilný bol predaj Hospodárskych novín (medziročne -0,97 %, 16 957 kusov) a Pravdy (-1,6 %, 54 684 kusov). medialne.sk

Made by Vaculik chce podľa informácie na internete prostredníctvom štyroch základných zložiek Media, Advertising, Digital, Events prinášať pre klientov originálne kreatívne riešenia. Agentúra popri názve, logu a webe zmenila aj sídlo. Jej jediným vlastníkom je naďalej Juraj Vaculík. "Toto rozhodnutie je logickým vyústením nášho doterajšieho fungovania. V agentúre chceme stáť za svojou robotou, byť za ňu aj naďalej osobne zodpovední a tak ako doteraz prinášať originálne riešenia vychádzajúce z neustáleho prepojenia Médií, Advertisingu, Digitalu a Evetov. Práve preto MADE," uviedla agentúra v tlačovej správe. Made by Vaculik pracuje napríklad pre Tatra banku, Revalid, Avon, Volkswagen, SAB/Miller – Birell a ďalších. ts

Prvý veľkoobchod s certifikátom kvality

Ringier zrušil mesačník Eva Girl!

Bratislavská papierenská spoločnosť (BrP), s. r. o., ako prvý veľkoobchod s papierom na Slovensku úspešne absolvovala certifikačný audit systému manažérstva kvality podľa požiadaviek EN ISO 9001:2008. Certifikačný audit uskutočnila spoločnosť TÜV NORD Slovakia. Potvrdila sa tým kvalita manažérstva vnútorných procesov, ktorých výstupy ovplyvňujú vzťahy so zákazníkmi a ich vnímanie spoločnosti. BrP je aj držiteľom ekologických certifikátov FSC a PEFC, ktoré garantujú zodpovedný nákup papiera z dôveryhodných zdrojov. BrP je členom nadnárodného koncernu PaperlinX Limited so sídlom v Milton Keynes, Buckinghamshire, Veľká Británia.

„Časopis sa zle predával a bol stratový,“ zdôvodnil vydavateľ ukončenie vydávania časopisu. Facebooková stránka Evy Girl! má byť napriek zrušeniu printovej verzie naďalej aktualizovaná. Ringier sa snažil stratový titul zachrániť vlani v jeseni, keď z pôvodného In! prešiel rebrandingom na Eva Girl!. Od septembra 2011 začal vychádzať v menšom, kabelkovom formáte a jeho cena sa znížila z 1,83 na 1,13 €. ts

8

ROČNÍK 2012 ❘ 01

Vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia zrušilo dievčenský mesačník Eva Girl!. Vydavateľstvo o tom informovalo na oficiálnej stránke titulu na sociálnej sieti Facebook.

fb


KRÁTKO ZO SVETA

Najrýchlejšie rastú digitálne médiá Vydavateľom novín v USA v roku 2010 klesli obraty o 5,1 % a vydavateľom časopisov o 0,8 %. Najrýchlejšie rástli digitálne mediálne spoločnosti. Producent sociálnych hier Zynga zvýšil obrat viac ako štvornásobne na 402 mil. USD a stal sa tak za rok 2010 najrýchlejšie rastúcou mediálnou firmou. Odhadovaný obrat Facebooku v rovnakom období v USA vzrástol o takmer 30 % a dosiahol necelé 2 mld. USD. Celkovo sa obrat digitálnych médií v USA v roku 2010 zvýšil o 18 %. Televízny segment zvýšil obrat o 14 %. mediaguru.cz

Murdoch začne vydávať nový nedeľník

❘ kp

Mafra preberá stratové vydavateľstvo bezplatných novín Metro

Česká mediálna skupina Mafra, vydavateľ denníkov Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, zvýšila svoj obchodný podiel vo vydavateľstve bezplatného denníka Metro Česká republika zo 60 na 93,3 % prostredníctvom zvýšenia základného imania. Luxemburská spoločnosť Metro International zostáva v českej pobočke ako menšinový spoločník a poskytovateľ franchisingu. Mafra získala podiel 60 % v decembri 2007, keď vstúpila do spoločného podniku s Metrom. To vtedy existovalo na českom trhu už 10 rokov. Mafra po tejto transakcii zrušila svoj bezplatný denník Metropolitní expres, ktorý vydávala od apríla 2006. Mafra vďaka partnerstvu s Metrom postupne zničila konkurenčný denník 24 hodin, s ktorým prišiel Ringier v decembri 2005. Vychádzať prestal v decembri 2008. Českej edícii Metra sa počas partnerstva s Mafrou nedarí dostať do zisku. Za rok 2010 vykázala stratu po zdanení 20 mil. Kč (vyše 0,8 mil. €) pri tržbách 221 mil. Kč (necelých 9 mil. €). V 3. štvrťroku 2011 klesli tržby titulu medziročne o 11 %. mediar.cz

Nový bulvárny týždenník The Sun on Sunday začal vo februári vo Veľkej Británii vydávať americký mediálny magnát Rupert Murdoch. Informovali o tom svetové agentúry s odvolaním sa na oznámenie Murdochovej spoločnosti News International. Prvé číslo vyšlo v náklade 3 mil. výtlačkov a predávalo sa po 50 pencí. The Sun on Sunday nahradil nedeľník News of The World, ktorý bol zrušený vlani v júli po odhaleniach, že jeho redakcia bežne používala neprípustné praktiky získavania informácií, vrátane odpočúvania telefónov. Kvôli škandálu boli zatknuté alebo prišli o prácu desiatky ľudí pracujúcich pre Murdocha. Rozšírenie The Sun aj na posledný deň týždňa umožňuje nahradiť stratený nedeľník a navyše využiť tlačiarenské kapacity odstavené po jeho zrušení. News International má teraz šancu dostať späť časť z 150 mil. libier odhadovaných ročných tržieb News of The World.

Vydavateľ novín Andrej Babiš Česká spoločnosť AGF Media vlastnená firmou slovenského podnikateľa Andreja Babiša Agrofert Holding si zaregistrovala na Ministerstve kultúry ČR nové periodikum s názvom 5+2 dny. Babišova firma plánuje 8. marca začať vydávanie nových regionálnych týždenníkov distribuovaných bezplatne najskôr v Plzenskom kraji. Postupne sa majú rozširovať do celej republiky formou distribúcie do poštových schránok obyvateľov a pomocou distribučných stojanov. Podľa neoficiálnych informácií sa ráta s rozsahom vyše 30 strán vrátane TV programu. Tlačený náklad týždenníkov môže po pokrytí republiky dosiahnuť až 1 mil. výtlačkov. mediaguru.cz

ROČNÍK 2012 ❘ 01

9


❘ ANKETA

AnketA Obraz sveta vo svete obrazov

Peniaze môžu chýbať, kultúrnosť by nemala Obraz sveta sa zmenil na svet obrazu. To je najstručnejšia charakteristika toho, čo prebehlo za posledné polstoročie zásluhou mohutnej invázie digitálnych technológií do života ľudstva. Slovo ustúpilo obrazu. Obraz dominuje. Do takej miery, že zo životov našich detí sa vytráca hovorené slovo, že obraz ich na obrazovkách zaujíma viac ako stretnutie s kamarátmi, že sedia hodiny, dni, mesiace ponorení do obrazu až po uši. Nič iné nevidia, nepočujú, nevnímajú.

I

nak nie sme na tom ani my, dospelí. Podľahli sme lákadlu obrazov bez ohľadu na to, či sú pekné, dobré, kvalitné, pozitívne, otrasné, negatívne alebo šokujúce. Obraz nám jednoducho vládne, ba čo viac, ovláda nás. Na tejto obrazovej – často – nadprodukcii, sa podieľajú rôzne profesie. V ich radoch je veľa pracovníkov, ktorých kvalita a výsledky práce sú veľmi rozdielne. Z vlastných skúseností i poznania vieme, že prevláda priemer, ba podpriemer. No vývoj zabezpečuje kvalita, špička, mimoriadne výkony.

Ani vo svete obrazov, vizualizácie, to nie je inak. Naopak. K nevyhnutnej odbornosti, profesionalite sa priraďuje tá prepotrebná kreativita, ktorá dokáže posunúť vysoký profesionálny štandard až do sféry skutočného umenia. Z pohľadu nášho záujmu sme sa sústredili na oblasti, kde vizualite prostredia dominujú grafické obrazy, znaky, symboly, ich kombinácie i ucelené systémy, jednoducho grafika vo svojich mnohorakých formách i funkciách. Jej spoločnou úlohou je komunikovať myšlienku, odkaz, informáciu v podobe, ktorá zaujme, upúta. Je to úloha závažná až vážna, náležitá dobe i dôležitá v časoch nevídane zrýchlenej frekvencie informácií a možností ich dosahu. Hlavne preto, že obraz je dnes rýchlejší ako slovo a má väčší účinok ako siahodlhý text. Samozrejme, s pozitívnou i negatívnou voľbou. Ten výber je vždy na nás.

Aká je súčasná knižná grafika? Knižná grafika je utilitárna časť grafického a typografického dizajnu a predsa má obrovský dopad na úroveň kultúrnej pamäti národa a spoločenstva.

10

ROČNÍK 2012 ❘ 01

Aká je firemná grafika včera a dnes? Firemná grafika ako súčasť marketingových funkcií je rozhodujúcou pri tvorbe a posudzovaní povesti a imidžu firmy v spoločenskom prostredí i vplývaní na mieru jeho kultúrnosti.

Digitálny macher či grafik? Technická zručnosť a ovládanie nových technológií je výborným predpokladom vo vizuálnej komunikácii, ale ak zostane len pri nich bez rozvíjania grafickej kreativity, tak je to často smerovanie do slepej uličky.

Aká je grafika v tvári mesta? Mestské prostredie so svojou znečistenou grafickou tvárou je potvrdením mnohých problémov vo vizuálnej grafike.

Grafika v politike alebo politika v grafike? Aká je kvalita grafického dizajnu a jeho trendy? Otázok do diskusie sa ponúka veľa, preto sme v ankete oslovili tvorcov, profesionálov, odborníkov, ktorí ponúkajú svoj pohľad, vyslovujú svoje argumenty, hovoria zasvätene, uvážlivo i energicky s tým istým cieľom: prispieť k problematike vplývajúcej na život každého, lebo nejde o nič menej ako o výchovu, citlivé vzdelávanie a kultúru slovenského spoločenstva. Peniaze môžu chýbať (aj chýbajú), kultúrnosť by nemala. Prijmite pozvanie a zoznámte sa s názormi ľudí, ktorí sa o to na rôznych pozíciách usilujú.

Dušan Junek a redakcia PrintProgress


ANKETA

Spojenie obraznosti a slovesnosti V Starom zákone, v knihe Genezis sa píše o tom, ako Boh stvoril človeka na svoj OBRAZ. Ale ešte predtým sa uvádza, že na počiatku bolo SLOVO. Toto spojenie obraznosti a slovesnosti je, alebo by malo byť, jednoliate, súrodé, komplementárne, organické... A v dobách, keď to tak bývalo, bola súrodá aj samotná doba: celistvé bolo individuálne i spoločenské dianie, jednotlivec dýchal v rytme spoločenstva, svet obrazu nevyčnieval nad obraz sveta, ako o tom výstižne hovorí prvá veta tohto cyklu. Ale nechcel by som achkať a ochkať nad rozkladom a rozpadom tradičných hodnôt, pretože naša realita sa nám permanentne rozpadá pred očami od počiatkov ľudskej spoločnosti. Som presvedčený o tom, že extrémy a excesy, ktoré my, z nášho blízkeho podhľadu a nedostatočnej perspektívy vnímame ako nenormálno, by sa nám z časovej vzdialenosti museli javiť ako hladina ľudského mora, na ktorom aj vysoko vyzdvihnuté vlny majú svoju logiku a opodstatnenie. Ako ste si všimli, hovorím obrazne. A sme znova pri organickom spojení slova (či hovorenia) a obrazu. Nielen Kristus, aby som sa vrátil opäť k biblickej inšpirácii, hovoril v podobenstvách, čiže rečou obrazov, ale všetci dobrí rozprávači, rapsódi, básnici, mýtotvorcovia svojim slovám dávali tretí rozmer – rozmer priestoru, rozmer konkrétnosti, rozmer farebnosti, čiže rozmer obraznosti. Schopnosť tvoriť obrazy, dar obrazotvornosti sa nevyžaduje iba od maliarov a vizuálnych umelcov vôbec. Spája sa s umením všeobecne, ba je to vlastnosť vedcov i vodcov, vizionárov, pedagógov, všetkých kreatívcov. Obrazotvornosť znamená zhmotniť svoje vízie, stelesniť slová, sprítomniť prchavý okamih, skonkrétniť abstraktno... Moja cesta za rozprávaním príbehov sa začala veľmi konkrétne: domácim bábkovým divadielkom, takým za štrnásť päťdesiat (v starej mene), ktorá obsahovalo hraciu dosku, niekoľko schematických kulís a zopár jednoduchých bábok, ktoré predstavovali ľudské archetypy. Kráľ, princezná, čert, hlúpy múdry Jano, ježibaba... Bolo v tom všetko: láska, nenávisť, intrigy, závisť, túžba po poznaní, zlo, dobro... Najväčším dobrodružstvom bolo chytiť za drôtik bezduchého panáka a začať v jeho mene rozprávať. „Ej, ale som sa vyspal! Dobre som sa vyspal!“ Takto znela moja prvá rozprávka, môj prvý príbeh. Ešte som netušil, že raz prijmem poslanie byť rozprávačom príbehov, ale už sa to vo mne spustilo. Mal som objekt, ktorý bol bez môjho slova mŕtvy. Až keď som prevravel v jeho mene mojimi ústami, až keď som prebudil svoju obrazotvornosť, vyvolal som k životu aj dej, ktorý potom so zatajeným dychom sledovali diváci či poslucháči. A teraz strih o niekoľko desaťročí neskôr: keď sa po intenzívnom písaní cítim vyprázdnený, keď začína môj jazyk byť plechový a plochý, keď mi každé slovo znie duto a má tupý zvuk, intuitívne i celkom racionálne odchádzam od počítača ku klavíru a spievam. Alebo si otvorím knihu fotografií či nejakú výtvarnú monografiu a nasycujem sa tvarmi, farbami, kompozičnými vzťahmi, obrazmi. Tieto dôvody, potreba vyvažovať priesvitnosť a nezáväznosť slova s robustnosťou a rukolapnosťou farby, ma viedli napokon

k tomu, že som pred 15 rokmi sám začal maľovať a dnes mám obdobia, keď sa ani nedostanem k písaniu, pretože „musím maľovať“. Mávam aj obdobia, keď sa neviem dosýtiť pohyblivých obrazov, vtedy som schopný vidieť aj niekoľko filmov po sebe. Pamätám si, ako som navštívil film Satanské tango, ktorý trvá vyše 7 hodín. Bolo nás niekoľko desiatok divákov, sledovali sme pomalý rytmus filmovej reči Bélu Tarra. Bolo to síce s prestávkami, ale aj tak sme sa na konci filmu dvíhali zo sedadiel s pocitom – už je koniec? Tak rýchlo? Z doteraz napísaného sa dá vyčítať, že obraz je pre mňa veľmi dôležitý, že je prirodzenou súčasťou môjho sveta. Som citlivý obraz, ako je obraz citlivý na svetlo. Silné svetlo alebo nevhodné osvetlenie môže poškodiť fotografiu, kresbu, grafiku, vytiahne z nich farbu, rozloží spektrum farieb, papier žltne a napokon sa deštruuje. Podobne pôsobí nadmiera obrazov v našej realite. Keď sa Borges pýtal, kde sa dá ukryť najlepšie list, tak si odpovedal: do lesa, medzi záplavu listov. Slovo sa najbezpečnejšie anuluje inými slovami, tvár najľahšie zanikne v záplave tvárí. A keď sme obklopení prívalom obrazov, strácame schopnosť vnímať obraz. Podobná strata nám hrozí z hľadiska zraku. Zrak je zá-zrak, ale keď je neustále rozrušovaný a vyrušovaný novými a novými vizuálnymi atakmi, tak stráca svoju schopnosť vidieť. Už nevidíme, iba sa pozeráme. Už nepozorujeme, iba evidujeme. A ak evidovať znamená triediť a hierarchizovať, už nie sme schopní ani toho. Iba tupo civíme. My sme obklopení obrazmi, ktoré za nás navyrábali iní: anonymné štúdiá, a dokonca anonymný internet, ktorý sa stal najväčším dodávateľom obrazov. Dnešný fotograf už ani nemusí zdvihnúť zadok od monitora, nemusí ísť nafotiť krajinu či osobu, už iba sťahuje z webu, poupravuje, alebo aj nie, a z obrazov vyrobí nový obraz. Takéto obrazy však nemajú dušu, srdce, ani hlavu a pätu. Je to geneticky klonované obrazovisko. Indiáni sa nadarmo nebáli, že im belosi fotografovaním kradnú duše. Dnes si nechávame dobrovoľne kradnúť dušu zraku, ba ešte kričíme: Viac! Ešte daj! Pohľadmi sa presekávame džungľou obrazov. Keby to boli obrazy, ale sú to iba katalógy produktov a služieb, ktoré nám niekto vnucuje. Je to prostitúcia obrazov, ktoré sa nám dávajú na každom rohu, aby sme si ich vzali. Alebo aby si vzali ony nás. Obrazov sa nemusíme báť, ak ich budeme sprevádzať slovami, z ktorých je utkaná aj táto malá moja úvaha.

Daniel Hevier Foto: Bohumil Šálek

ROČNÍK 2012 ❘ 01

11


❘ TÉMA

Adriána Kružliaková, manažérka marketingu v SCP PAPIER, a. s.:

Papier musí vyvolať aj emócie 12

ROČNÍK 2012 ❘ 01


PAPIER V ŽIVOTNOM PROSTREDÍ

Viem, že vzostup elektronických médií a prijímania informácií online je nezvratný proces a akceptujem to. Ale zostávam advokátkou papiera.

V slovenskej polygrafii a papierenstve sa traduje, že ekologický certifikát FSC k nám priniesol Harry Potter. Súčasťou postúpenia autorských práv britského vydavateľstva Bloomsbury na prvé vydanie slovenského prekladu knihy Harry Potter a Kameň mudrcov v roku 2000 bola vraj aj klauzula, že kniha musí byť vytlačená na papieri a v tlačiarni s certifikátmi FSC. To bola vtedy na Slovensku novinka. Dnes si bez certifikátu FSC nedovolí podnikať ani jedna spoločnosť, ktorá v papierenstve alebo v polygrafii niečo znamená. FSC (Forest Stewardship Council – systém certifikácie lesov a označovania produktov, ktorý umožňuje spotrebiteľom identifikovať drevo a výrobky z dreva zo zodpovedne obhospodarovaných lesov; kontrola dodržiavania princípov je zabezpečená kontrolnými auditmi nezávislou organizáciou) je na pomyselnej stupnici ekologických certifikátov najvyššie. Zahŕňa celý reťazec výroby a spracovania papiera – od pestovania lesov a náhradnej výsadby za vyťažené drevo, cez výrobu papiera, veľkoobchod, až po polygrafické spracovanie. Ak má mať napríklad kniha certifikát FSC, musí byť jeho držiteľom aj papierenský závod, veľkoobchodník s papierom a tlačiareň. O certifikát sa musí každý článok reťazca uchádzať samostatne. Certifikát FSC má aj SCP PAPIER, a. s., Ružomberok, jediný z piatich slovenských veľkoobchodov s papierom, ktorý má len slovenských vlastníkov. O súčasných ekologických požiadavkách kladených na papier sme sa zhovárali s marketingovou manažérkou spoločnosti Adriánou Kružliakovou.

● Načo je certifikát FSC veľkoobchodu? Vyžadujú ho zákazníci? - V prvom rade ide o našu spoločenskú zodpovednosť. Nie je nám ľahostajný nekontrolovateľný rast ťažby dreva vo svete, odlesňovanie obrovských území, čo negatívne ovplyvňuje životné prostredie. Z obchodného hľadiska ho máme preto, aby sme neporušili certifikačný reťazec od ťažby dreva až po finálny produkt z papiera. Certifikát posilňuje aj postavenie firmy na trhu a jej imidž, čo preukazujú aj štatistiky. Celý systém FSC nie je jednoduchý, ide o zachovanie neprerušeného reťazca. Niektorí tlačiari sa mylne domnievajú, že ak od nás kúpia certifikovaný papier, bude mať ekologický certifikát aj ich konečný výrobok, napríklad kniha, hoci ich tlačiareň certifikát nemá. Certifikát sa udeľuje na päť rokov a každoročne ho treba obhájiť v audite, ktorý kontroluje, či správne používame a šírime logo FSC, či evidujeme certifikované papiere oddelene od ostatných papierov, či máme správne doklady od certifikovaných dodávateľov papiera, niekedy audítori aj fyzicky kontrolujú sklady, či je papier s certifikátom umiestnený oddelene...

● ...čo sa zrejme prejaví aj na cene... - Papiere s certifikátom FSC sú drahšie o 20-30 € na tonu.

● Ak ročne spotrebujem zopár balíkov kancelárskeho papiera, môžem byť spoločensky zodpovedný za niekoľko eurocentov navyše. Ale ako presvedčíte o spoločenskej zodpovednosti tlačiarenský podnik so spotrebou stovák ton papiera? - Ak si všímate reklamu výrobcov alebo veľkoobchodov s papierom, zistíte, že u jedných aj druhých sú ekologicky certifikované papiere čosi ako ich vlajkové lode. A vlajkové lode sú v každom odvetví vrátane papierenstva vždy to najlepšie, najkvalitnejšie, čo dané firmy ponúkajú. Takže je to aj o kvalite.

● Keď zákazník žiada od tlačiara čo najnižšiu cenu finálneho produktu, môže byť dobrý aj ázijský no name papier. - Áno, na slovenský trh prichádza aj papier z Ázie. Je lacnejší, necertifikovaný, bez značky,

ROČNÍK 2012 ❘ 01

13


❘ TÉMA jeho kvalita je nestabilná. Je pre zákazníkov, ktorých zaujíma len cena. K nášmu veľkoobchodnému servisu patrí aj vybavovanie reklamácií. V prípade ázijskeho papiera by sme nedokázali ponúknuť zákazníkom adekvátny servis. Navyše pri obchodovaní s ázijskými dodávateľmi vstupuje do hry aj významné kurzové riziko.

● Existujú aj iné finty, ako vás môže odberateľ donútiť znížiť cenu a pritom natoľko nehazardovať s kvalitou papiera? - Spotreba papiera sa znížila, výrobné kapacity papierní prevyšujú dopyt a to stláča ceny. Rok 2011 bol pre veľkoobchody veľmi ťažký, bojovalo sa o každého zákazníka. Z toho chcú ťažiť niektorí zákazníci, najmä tí menší. Pošlú cenový dopyt všetkým veľkoobchodom a dostanú konkrétne ponuky. Nerozhodnú sa však pre najlepšiu cenu, ale s konkrétnou najnižšou cenovou ponukou sa opätovne obrátia na veľkoobchody, že aha, vaša konkurenčná firma nám dáva takú a takú cenu, čo vy na to, neviete s tým niečo urobiť, zľaviť? To nepovažujem za férovú hru. Núti nás to umelo podliezť ekonomicky odôvodnenú cenu. V rozhovore pre váš časopis to vystihol generálny riaditeľ Duropacku Patrick Schwab, keď takéto hry charakterizoval ako vytrácanie sa dobrých mravov z obchodu. Férová a čistá obchodná hra je vypísať tender a vybrať najlepšiu ponuku, čo však nemusí vždy znamenať aj najnižšiu cenu. Tak to fungovalo a malo by fungovať aj naďalej. Ceny papiera klesajú a už niet veľmi kam ustupovať. Kým v roku 2002 bola predajná cena papiera v priemere 1 400 € za tonu, v roku 2011 to bolo len 950 € za tonu, čo je pokles až o 33 %. Pritom dnes sú špičkové certifikované papiere kvalitatívne úplne inde, ako boli pred desiatimi rokmi.

● Okrem už spomenutého certifikátu FSC je ekologicky zaujímavý aj recyklovaný papier. Je zaujímavý aj z obchodného hľadiska? - Spotreba recyklovaného papiera každoročne stúpa vo Veľkej Británii, v Nemecku, Rakúsku, Belgicku a vo Francúzsku. Je aj v našej ponuke, bohužiaľ na slovenskom trhu sa zatiaľ neudomácnil, pretože je drahší ako bežný papier. Niekto by si mohol povedať, že predsa recyklovaný papier by mal byť lacnejší, že šetrí lesy. Bohužiaľ to tak nie je. Čím vyššiu kvalitu má recyklovaný papier, tým nákladnejšia je jeho výroba. To je cena za zachovanie kvality životného prostredia.

● Napriek všetkým ekologickým krokom, ktoré sa urobili a robia v papierenskom priemysle, mnohí prívrženci online informácií vidia v papieri priveľkú ekologickú záťaž. Za takmer samospasiteľné východisko považujú náhradu papierových nosičov informácií elektronickými médiami, internetom, čítačkami kníh... - Ľudia si často neuvedomujú ekologickú záťaž, súvisiacu s výrobou elektronických zariadení a s elektronickým odpadom. Ten v súčasnosti predstavuje najrýchlejšie rastúcu zložku komunálneho odpadu. Papierenstvo sa dnes ekologicky certifikuje od ťažby dreva až po konečný potlačený produkt. Ukážte mi aspoň jeden elektronický výrobok, ktorý je porovnateľne ekologicky certifikovaný v celom nepretržitom reťazci počnúc

14

ROČNÍK 2012 ❘ 01

ťažbou surovín na výrobu jeho súčiastok až po hotové zariadenie. Áno, papier vytláčajú elektronické médiá. Som však presvedčená, že papier je jednou z mála skutočne obnoviteľných a recyklovateľných surovín, ktoré má ľudstvo k dispozícii. Zároveň zapája do vnímania informácií viac zmyslov, nielen zrak. Dobre spracovaná informácia na kvalitnom papieri vyvoláva aj pozitívne emócie. Dnes sa najmä mladí ľudia spoliehajú na to, že si všetko vygooglujú. Nedávno som čítala, že človek si viac zapamätá pri čítaní tlačených informácií ako pri ich prijímaní online. Že pod vplyvom internetu sa zhoršuje naša pamäť, je lenivejšia, mozog sa spolieha viac na internetové vyhľadávače. Pamätáme si menej samotných informácií, ale viac to, kde a ako ich na internete nájdeme. Bohužiaľ, papier je často prezentovaný tak, že ničí lesy. Lenže technológia výroby papiera napreduje. Papierenský priemysel sa správa zodpovedne. Vo veľkej miere investuje do všetkých oblastí výroby a ťažby surovín, aby minimalizoval vplyv na životné prostredie. Skúste sa pozrieť do Ružomberka, kde kedysi bolo cítiť celulózku na kilometre ďaleko. Tam sa investovali obrovské prostriedky najmä do ochrany životného prostredia, vrátane odstránenia nepríjemného zápachu. Navyše ani použitý papier nie je odpad, ale surovina, ktorá sa opäť vracia do výroby. Viem, že vzostup elektronických médií a prijímania informácií online je nezvratný proces a akceptujem to. Ale zostávam advokátkou papiera. Juraj Kopřiva Foto: Vladimír Benko


PAPIER V ŽIVOTNOM PROSTREDÍ

PAPIer nIe je tAký jednoduchý, ako vyzerá “ apier sa vyrába štyroch technologických krokoch: 1. výroba vlákien z dreva alebo iného rastlinného materiálu; 2. príprava papieroviny; 3. výroba papiera v papierenskom stroji; 4. dodatočné povrchové úpravy papiera.

P

Výroba tony recyklovaného papiera ušetrí 17 stromov, 2,3 m3 miesta na skládke, 32 000 l vody, 4 200 kWh elektrickej energie (priemerná spotreba rodinného domu za 6 mesiacov) a 27 kg emisií v ovzduší.

Výroba papiera je zdĺhavá a náročná procedúra. Hlavnou vstupnou surovinou je drevo rýchlo rastúcich stromov (smrek, jedľa, topoľ, jelša, buk).

Pri výrobe vlákien je potrebné izolovať z dreva vlákna vhodné na plstenie papiera. Robí sa to troma spôsobmi:

a) mechanicky – výroba bielej drevoviny b) polomechanicky – výroba hnedej drevoviny a výroba polobuničin c) chemicky – výroba buničiny Biela drevovina sa vyrába mechanickým rozvlákňovaním odkôrneného dreva. Očistené kláty sa rozvlákňujú pomocou komorových brúsov za súčasného pridávania vody. Drevovina, ktorá sa takto získa, je zmesou rôznych druhov dlhovláknitej, slizovitej a múčkovitej látky. Drevovina na výrobu novinového papiera má obsahovať veľký podiel dlhých vlákien, papier s veľkou pevnosťou má obsahovať slizovité podiely vlákien. Tuhé výrobky obsahujú väčší podiel múčky, ktorú získavame zbrusovaním suchého dreva. Pri mechanickom rozvlákňovaní sa len 5 % drevovín rozpúšťa vo vode. Nevýhodou drevoviny je menšia pevnosť. Vplyvom ovzdušia, pôsobením svetla a pre veľký obsah lignínu žltne, preto nie je vhodná na výrobu kvalitnejších papierov. Pri výrobe hnedej drevoviny sa medzivláknové spojivo buničiny rozpúšťa parením dreva pri vysokom tlaku, pričom sa uvoľňujú organické kyseliny, ktoré zapríčiňujú rozklad dreva a drevovina sa sfarbuje do hneda. Obrusovaním sa získa vláknitá hmota s dlhými a pružnými vláknami.

Spôsoby výroby celulózy

Pohľad na areál Mondi SCP Ružomberok.

Celulóza (buničina) je najkvalitnejší materiál na výrobu papiera, požaduje sa od nej dobrá odolnosť voči chemikáliám. Okrem toho sa používa na výrobu syntetického hodvábu, celofánu, dusičnanov a acetátov celulózy.

ROČNÍK 2012 ❘ 01

15


❘ TÉMA Sulfitový (kyslý) spôsob výroby celulózy. Ide o sulfonáciu lignínu s pomocnými surovinami (pyrit, vápenec, chlór, voda a vodná para) – očistené drevo (ihličnany – smrek) sa privádza do varákov a následne sa uvarená celulóza perie čistou vodou, odstraňujú sa z nej hrče a bieli sa plynným chlórom alebo chlórovou vodou. Potom sa suší, lisuje a vzniká tak biela celulózová lepenka, ktorá obsahuje 80 % celulózy. Sulfátový (alkalický) spôsob. Spracúvajú sa ním všetky druhy dreva, účinnou látkou je hydroxid sodný s prídavkom sulfidu sodného pri teplote 160 – 170° C a tlaku do 800 kPa. Vzniknutá celulóza je tmavšia, pevnejšia, no nevýhodou je, že tento spôsob výroby zamoruje ovzdušie zápachom. Nátronový spôsob. Pri ňom na drevo pôsobí hydroxid vápenatý s malým obsahom sódy, pričom sa lignín premieša na rozpustný alkalignín. Ako vstupná surovina sa používa drevo listnatých stromov, čím sa získa mäkká, málo pevná celulóza sfarbená do hneda.

Výroba papiera Papierovina je zmes (drevoviny, buničiny, handroviny a iných prídavných látok), ktorá sa rozomieľa na holendri tak, že prechádza vo vani holendra pod široký valec, ktorý má nože. Odstredivou silou otáčajúceho sa valca sa papierovina dopravuje do žľabu, odkiaľ sa vracia do vane. Protinože sú umiestnené v oceľovej konštrukcii na zadnej strane holendra. Vlákna sa medzi nožmi skracujú a pozdĺžne štiepia, čím nadobudnú väčšiu plstiacu schopnosť.

Papierenský stroj sa skladá: • zo sitovej časti, ktorá sa uvádza výstredníkom do kmitavého pohybu • z odsávacej časti, ktorá je horizontálne rozdelená na niekoľko odsávacích skríň, z ktorých sa vákuovými čerpadlami odsáva vzduch

16

ROČNÍK 2012 ❘ 01

• zo žmýkacieho lisu a odsávacích valcov • z lisovacej časti, na ktorej sa papierovina zahusťuje, povrchovo vyrovnáva tým, že papierovina prechádza medzi dva valce • sušiaca časť sa skladá zo sústavy za sebou uložených valcov, ktoré sú vyhrievané. Do rozomletej papieroviny sa v miešačke pridávajú podľa výrobných predpisov anorganické plnivá (kaolín, krieda – zvyšuje hladkosť a znižuje horľavosť), pigmenty (titánová bieloba) hlinka, baryt a glejidlá (kolofónia – na zvýšenie pevnosti).

Úprava papiera Glejenie a degradácia papiera. Mnoho druhov papiera obsahuje rôzne zlúčeniny hliníka. Čistý papier podobne ako filtračný papier neobsahuje žiadne hliníkové ióny. Je to tzv. pijavý papier, preto naň nemôžeme písať atramentom. Naopak, tlačiarenský papier je bohatý na hliníkové zlúčeniny. Takýto druh papiera sa nazýva glejovaný. Na glejenie sa používajú hydrofóbne živicové kyseliny. Papierovina sa dávkuje korčekovým zariadením na papierenský stroj. Na sitovej časti sa papierovina odvodňuje, pričom účinkom mykavého pohybu sita sa vlákna splsťujú. Papierovina prechádza nad odsávacími skriňami, v ktorých sa odvodňuje. Ďalej sa odvodňuje na žmýkacích lisoch. Váha sušiny sa takto zväčší na 44 %. Potom sa papierovina pohybuje v sušiacej časti, v ktorej sa teplota po vysušovaní postupne zvyšuje na 100 °C. Papier sa môže ešte vyhladzovať na hladiacich stoliciach, prípadne leštiť a napokon sa navíja na cievku alebo sa reže na formáty. Najjemnejší papier sa vyrába z celulózy a drevoviny, novinový papier sa vyrába z drevoviny a starého odpadového papiera. Zušľachťovanie papiera. Okrem hladenia a leštenia sa papier môže aj satinovať (kalandrovanie), alebo natierať tenkou vrstvou jemného bieleho pigmentu (1-5 mikrónov) v spojive, ktoré obsahuje filmotvorné látky a aditíva rozpustené alebo dispergované vo vode. Cieľom a účelom natierania je zlepšiť hladkosť, belosť a rovnorodosť povrchu papiera. Rezanie papiera. Papier sa reže na hárky, buď na normovaný hrubý alebo čistý formát. Podľa spôsobu rezania dostávame hárky s vláknom rovnobežným s dlhšou hranou (úzka dráha), alebo kratšou hranou (široká dráha). Podľa plošnej hmotnosti sa papier podľa STN delí na papier (do 149 g/m2), kartóny (do 250 g/m2) a lepenky (nad 250 g/m2). Z hľadiska polygrafického spracovania sú najvýznamnejšie funkčné vlastnosti papiera, teda ako sa bude správať pri tlači a dokončovacích operáciách a aká bude kvalita výtlačku. Napríklad pravidlom pri ofsetovej hárkovej tlači je, že smer vlákna papiera by mal byť rovnobežný s osou formového valca. Uľahčí sa tým lepšia sútlač. Pri knihárskom spracovaní by


PAPIER V ŽIVOTNOM PROSTREDÍ

Proces výroby recyklovaného papiera v jednotlivých technologických krokoch: -

triedenie zber a preprava skladovanie rozvlákňovanie kontrola cez sito čistenie odstraňovanie farieb („pranie“) rozomieľanie čistenie farebných vlákien (pri farebnom papieri) bielenie výroba papiera

Na výrobu recyklovaného papiera môže byť použitý:

smer vlákna papiera mal byť rovnobežný s chrbtom väzby. Pri manipulácii s papierom počas tlačového procesu nesmieme zabúdať aj na vlhkosť a PH papiera.

Polygrafické požiadavky na papier V technologickom procese tlače je podstatným parametrom farebný závoj potláčaného papiera a kvalita jeho povrchu (natieraný, ľahko natieraný, nenatieraný). Norma špecifikuje päť tried, ktoré majú definované typické vlastnosti, ako je farebný závoj, lesk, jas, či plošná hmotnosť. Definícia papiera je v norme pre tlač ISO 12647-2 asi jedna z najproblematickejších kapitol – reálne dnes majú tlačové papiere iný farebný nádych, než aký norma predpokladá a kodifikuje. Papiere sú často belšie s akoby namodravým nádychom, čo je spôsobené prítomnosťou optických bielidiel, teda prímesami citlivými na UV žiarenie, ktoré v tomto spektre žiaria. Takýto papier bude pod UV lampu „svietiť“, kým materiál bez týchto bielidiel ostane tmavý. V praxi to znamená, že UV žiarenie, ktoré je vždy v určitej miere prítomné v bielom dennom svetle, sa mení vďaka optickým bielidlám na viditeľné namodravé svetlo, ktoré vizuálne zlepšuje tlačový kontrast. Bohužiaľ, tieto bielidlá ovplyvňujú i farebný odtieň tlačových farieb a všetky sú „tlačené“ do studenších polôh.

Recyklovaný papier a jeho výroba Jedným z najväčších problémov bola v minulosti likvidácia odpadového papiera po jeho použití a druhotné odpady z výroby papiera. Recyklovaný papier pomáha redukovať vplyv papierenského priemyslu na ekosystém planéty. Recyklovaný papier je papier vyrobený z celulózy, na výrobu ktorej bol použitý zberový papier. Celulózové vlákna na výrobu papiera sa môžu recyklovať 5-7-krát.

- nepoužiteľný papier z výroby papiera (mill broke) – tvoria ho papierové prírezy a vyradený papier z výroby; recykluje sa ihneď v papierenskom závode - zberový papier pred použitím (pre-consumer waste alebo priemyselný zberový papier) – je to materiál, ktorý opustí výrobný závod, ale bol vyhodený ešte pred použitím spotrebiteľmi. - zberový papier po použití (post-consumer waste alebo komunálny zberový papier) – je materiál, ktorý bol vyhodený po použití spotrebiteľmi (časopisy, noviny, kancelársky papier, telefónne zoznamy, obaly...).

Prečo používať recyklovaný papier? Hlavným dôvodom, prečo používať recyklovaný papier, je, že vytvára dopyt po odpadovom papieri ako základnej surovine, vďaka čomu sa redukujú skládky. Rôzne štúdie ukázali, že recyklovaný odpadový papier má menší ekologický dopad ako iné spôsoby likvidácie odpadu. Výroba tony recyklovaného papiera ušetrí 17 stromov, 2,3 m3 miesta na skládke, 32 000 l vody, 4 200 kWh elektrickej energie (priemerná spotreba rodinného domu za 6 mesiacov) a 27 kg emisií v ovzduší. Súčasné recyklované papiere poskytujú vysokú kvalitu pri tlači, vysokú úroveň vzhľadu, a preto sú vhodné aj na prestížne tlačové aplikácie. Pripravil: František Martančík – NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.sk Zdroj: Mondi SCP, Bratislavská papierenská spoločnosť


❘ TÉMA

EUROPAPIER

myslí na životné prostredie Zelená nie je len korporátna farba Europapieru, jednej z vedúcich veľkoobchodných spoločností na európskom trhu s papierom, ale vystihuje aj jej zodpovednosť za životné prostredie odzrkadlenú produktoch, ktoré predáva.

V

o svojom portfóliu spoločnosť ponúka rozsiahly výber environmentálnych papierov, ktoré podporujú trvale udržateľné lesné hospodárstvo a použitie tzv. „zelenej energie“ z alternatívnych zdrojov na výrobu papiera. Certifikované papiere Europapieru významne prispievajú pri znižovaní množstva CO2 a skleníkových plynov v ovzduší. Dôkazom environmentálnej zodpovednosti spoločnosti je získanie ekologických certifikátov podľa noriem FSC a PEFC.

FSC certifikát je osvedčením o tom, že hospodárenie s drevom v lese spĺňa prísne ekonomické, environmentálne a sociálne požiadavky definované v FSC štandarde. Logo FSC identifikuje produkty vyrobené z dreva, ktoré pochádza z dobre a zodpovedne obhospodarovaných lesov. Tento certifikát vlastní väčšina papierov, ktoré má Europapier vo svojom sortimente, či už v divízii kancelárskych, kreatívnych alebo printing papierov.

Certifikát PEFC zaručuje, že použité drevné vlákna pochádzajú z legálne a trvalo udržateľných zdrojov.

Medzi ďalšie environmentálne štandardy, ktorými sa môžu pýšiť

18

ROČNÍK 2012 ❘ 01

vybrané papiere ponúkané spoločnosťou Europapier, sú napr. EU-kvet, ktorý označuje produkty vyrobené z primárnych a recyklovaných vlákien (napr. Cyclus Offset – recyklovaný nenatieraný ofsetový papier, Cyclus Print – jemne obojstranne natieraný ofsetový papier) alebo Modrý anjel, ktorý sa používa pre produkty vyrobené len zo zberového papiera (napr. ofsetový papier Lettura).

Europapier v spolupráci so svojimi dodávateľmi prijal opatrenia na minimalizovanie dopadu svojich činností na životné prostredie, medzi ktoré patrí: • optimalizácia dodávok – skrátenie dopravných ciest a s ním súvisiace zníženie spotreby pohonných hmôt a emisií CO2 • obnova vozového parku spoločnosti • energetická hospodárnosť pri výbere celulózy a papiera, ktoré sú vyrábané predovšetkým zo „zelenej energie“ • zber starého papiera a následná recyklácia ts


PAPIER V ŽIVOTNOM PROSTREDÍ

Nový WorkCentre radu 5300

Pred tlačením sa zamyslite...

‡farebný dotykový displej, farebný sken

Vedeli ste, že čítaním tlačených novín môžete spotrebovať až o 20 % menej CO2 ako ich čítaním online?

opulárna koncovka e-mailov „zamyslite sa kým vytlačíte tento email a chráňte prírodu“ má paradoxne aj svoju odvrátenú stranu. Zamýšľanie sa nad tlačou a využitím papiera je niečo, čo by mal urobiť každý spotrebiteľ.

P

Ničí výroba papiera životné prostredie?

‡nový atraktívny dizajn

spotrebovaných pri výrobe papiera je z obnoviteľných zdrojov. V Mondi SCP je to až 77 %. Papierenský priemysel znížil množstvo CO2 na tonu vyrobeného papiera od roku 1990 o 42 %.

Sú elektronické médiá šetrnejšie? C

Až polovica všetkej elektrickej energie môže ísť v najbližšom desaťročí na zásobovanie počítačov energiou. Jeden e-mail so 400-kilobytovou prílohou na 20 adries spotrebuje toľko elektriny ako 100-wattová žiarovka za pol hodiny. Elektronický odpad je najrýchlejšie rastúca časť komunálneho odpadu. Jeho množstvo v posledných rokoch raketovo vyletelo až na 50 mil. ton ročne. Jeho ročný nárast o 3-5 % je trojnásobne rýchlejší ako ktoréhokoľvek iného odpadu. M

Y

Rozloha lesov v Európe sa od roku 1950 zvýšila o 30 % a narastá o 1,5 mil. futbalových ihrísk ročne. Lesy pokrývajú 44 % plochy Európy. Drevo, ktoré na Slovensku v prevažnej miere smeruje do Mondi SCP Ružomberok, pochádza len z európskych a z podstatnej väčšiny slovenských lesov. Slovensko je štvrtá najlesnatejšia krajina v Európe. Na odlesňovaní sa vo svete z 90 % podieľajú zlé poľnohospodárske praktiky. Najviac dreva v priemysle spotrebuje energetika (53 %). Nasledujú píly, ktoré spotrebujú 28 % dreva. Len 11 % dreva spotrebuje papierenský priemysel.

Škodí papier životnému prostrediu? Stromy pri svojom raste absorbujú CO2 a produkujú kyslík. Dobre obhospodarovaný les, ktorý je vyťažený a znovu vysadený, absorbuje viac CO2 než staré stromy. CO2, ktorý je uchovaný v dreve, zostáva aj v papieri po celý jeho život. Voľba papiera je teda voľba uskladnenia CO2, ktorý nepoškodzuje ozónovú vrstvu. Papier je viac než len na jedno použitie. Recyklovaný sa použije opäť pri výrobe papierových obalov, vriec, kartónov, hygienických výrobkov, a tak sa jeden strom vráti do našich rúk ešte niekoľkokrát. Až polovica energií

‡najnižšia hlučnosť a spotreba ‡skenovanie do prehľadávateľných formátov S-PDF ‡bezpečnostné funkcie ako štandard

CM

MY

CY

CMY

K

Viac informacií na www.xerox.sk

Tlačené médiá sa nevnucujú Pre maloobchodných predajcov je tlač dvojnásobne efektívnejší než televízna reklama. Pri zákazníckych časopisoch a katalógoch strávi zákazník priemerne 25 minút. Tlačené médiá sa nevnucujú – zákazník ich berie ako hodnotu, za ktorú si zaplatí, je teda dôveryhodná. Ľudia ich čítajú vtedy, keď sami chcú. Printové médiá sú dotknuteľné, zapájajú do interakcie aj hmat človeka. Vytlačené médiá sú prenosné a nezávislé od napájania akýmikoľvek energiami. Pridaním printu do marketingového mixu sa podľa prieskumov zvýši záujem o kúpu výrobku o 50 % Priamy marketing umožňuje osobný kontakt s personalizovaným oslovením. Print je dôveryhodný a špecializované časopisy zamieria reklamu na presnú cieľovú skupinu. (Podľa twosides.info a printpower.eu)

ROČNÍK 2012 ❘ 01

19


❘ ELEKTRONIKA

Spoločnosť LG Electronics (LG), svetový líder a technologický inovátor domácej elektroniky, získala prestížne ocenenie Best of CES za LG OLED televízor na výstave spotrebnej elektroniky CES 2012 (Consumer Electronics Show) v americkom Las Vegas.

Televízor LG 55EM9600 s technológiou zobrazovania OLED a s uhlopriečkou 55 palcov (cca 140 cm) je najväčší OLED televízor na svete. Obrazovka má len 1 mm štíhly rám a je extrémne plochá – má hrúbku neuveriteľné 4 mm, teda asi ako toto vydania PrintProgressu. Vďaka tomu nový televízor prakticky splýva so stenou. Televízor váži len 7,5 kg. Technológia OLED (Organic Light-Emitting Diode) umožňuje televízoru zobrazovať prirodzené farby, ponúka vysoký jas, nekonečný kontrast, okamžitú odozvu a podstatne nižšiu spotrebu energie ako doterajšie LCD alebo plazmové televízory. OLED je podľa prognóz technológia budúcich televízorov, ale aj počítačových monitorov.

Obrazovka má len 1 mm štíhly rám a je extrémne plochá – má hrúbku neuveriteľné 4 mm, teda asi ako toto vydania PrintProgressu.

Budúcnosť sa už začala, volá sa oLed

Vďaka nej je obraz prirodzene živý, jasný a ostrý. OLED displej je možné sledovať z ľubovoľného uhla, bez toho, aby divák videl iné odtiene farieb. Na zobrazenie 3D obrazu používa pasívnu technológiu Cinema 3D technology.

Prémiová cena Vďaka princípu OLED televízorov, ktoré nie sú podsvietené, ale kde každý bod emituje svetlo, je možné dosiahnuť prakticky nekonečný kontrast. Jeden pixel môže byť dokonale čierny, susedné budú žiariť jasnou farbou. Tým je zachovaná maximálna čistota a ostrosť obrazu. Prekreslenie u OLED displeja je navyše tisíckrát rýchlejšie ako u najlepších LCD/LED televízorov. Obraz tak nebude nikdy rozmazaný. Podľa zverejnených správ sa predpokladá, že nový televízor LG 55EM9600 sa na slovenský a český trh dostane v druhej polovici tohto roka. Hoci prvé odhady hovorili o cene okolo 6 000 €, hovorca LG Electronics CZ Martin Malý uviedol, že spoločnosť očakáva, že „oproti konkurencii budeme vedieť cenu stlačiť výrazne pod 100 000 Kč“ (okolo 4 000 €). Na výstave CES rovnako veľký OLED televízor predviedol aj Samsung, ktorý chce podľa analytikov do OLED t. r. investovať veľkú časť z ohlásených rekordných investícií 32 mld. €.

Hrozí kórejský duopol?

OLED TV od spoločnosti LG sa odlišuje od konkurencie tým, že používa na zobrazenie obrazu štyri farby pixelov WOLED (bežne sa používajú len 3 farby); k základnej červenej, zelenej a modrej farbe sa pridáva ešte biela.

20

ROČNÍK 2012 ❘ 01

Na trhu OLED televízorov tak môže vzniknúť kórejský duopol LG a Samsungu. OLED technológiu totiž pôvodne vyvíjal americký Kodak, ktorý pred piatimi rokmi predal svoje patenty spoločnosti LG. Hrozí, že minimálne nasledujúce dva roky nebudú Kórejčania predávať OLED displeje ďalším technologickým firmám. Aj malé OLED displeje smartfónov sú z veľkej časti z fabrík Samsungu. Za jasný signál posunu Samsungu k technológii OLED svedčí aj to, že spoločnosť vo februári oznámila oddelenie výroby LCD displejov do samostatnej spoločnosti. Nová spoločnosť Samsung Display Co., pod ktorú bude patriť výroba LCD, odštartuje 1. apríla. Ďalšie plány s novou spoločnosťou a prípadné ďalšie kroky týkajúce sa napríklad odpredaja časti spoločnosti novým akcionárom spoločnosť neoznámila. fm, jk


PAPIER

Revolučné riešenie

Pre fotoknIhy

Revolučné riešenie tlače a väzby kreatívnych publikácií prináša spoločnosť Convertible Solutions v podobe radu papierov Mohawk Panoramic Papers. Novinku na slovenský trh uviedol Europapier.

P

apiere sú určené najmä na digitálnu tlač fotokníh a prezentačných publikácií bez stredného predelu hárku vo všetkých formátoch, vrátane unikátnej 6-stranovej brožúry, ktorá doteraz bývala len snom grafikov. Fotografie hladko prechádzajú zo strany na stranu bez prerušenia lomom v chrbte.

Fotokniha na papieri Mohawk Panoramic.

HP Indigo. Knihy a brožúry, vyrobené z Mohawk Panoramic Papers môžu byť viazané pri použití minimálneho počtu strojov – stačí bigovačka, rezačka alebo rezačka s technológiou trojrezu a knihársky lis na lisovanie pod tlakom 20 barov do knižného bloku. Väzba môže byť automatizovaná alebo môžu byť využívané aj stolové viazacie systémy. Mohawk ponúka rad prémiových papierov pre Panoramic formát v kategóriách knižných blokov a predsádok. ts

Štandardná fotokniha s fotografiou prerušenou lomom v chbte.

Mohawk Panoramic Papers sú vhodné na menší objem tlače a na projekty s meniacimi sa údajmi vrátane personifikácií, alebo tam, kde treba zapôsobiť na dobrý prvý dojem. Sú ideálne na predstavenie prémiových produktov, napríklad luxusných automobilov, šperkov, módy či kozmetiky, ktorých fotografie sa môžu zaskvieť na dvojstranách v plnej kráse. Papiere Mohawk Panoramic Papers sú spracované metódou digitálnej úpravy povrchu i-tone, ktorá vytvára výnimočnú priľnavosť farieb a spoľahlivú tlač. Všetky sú certifikované na použitie v digitálnych tlačových strojoch

Jednoduchý postup: 1. 2. 3. 4. 5.

tlač na digitálnom stroji bigovanie a skladanie znášanie do knižného bloku a väzba listov tlakom aplikácia predsádky orez knižného bloku klasickou metódou na rezačke alebo pomocou trojrezu 6. dokončenie knihy

ROČNÍK 2012 ❘ 01

21


❘ FIRMY

Tlačiarne BB, s. r. o., skončili, na svete je TBB, a. s., Banská Bystrica TBB je od januára nový názov bývalých Tlačiarní BB, s. r. o., Banská Bystrica, ktoré zmenili právnu formu na akciovú spoločnosť. Tlačiareň špecializujúca sa na knihy sa v odvetví polygrafie umiestnila v TOP TREND 200 za rok 2010 na 8. mieste s konsolidovanými tržbami 19,3 mil. €. Má 362 zamestnancov. Základné imanie TBB vyše 3,32 mil. €, na ktorom sa do konca vlaňajška rovnakým dielom podieľali štyria vlastníci, sa nezmenilo. V súčasnosti je rozdelené na 48 listinných akcií na meno. ◗ Prečo zmena na akciovú spoločnosť a zároveň zmena názvu? Odpovedá predseda predstavenstva a generálny riaditeľ TBB, a. s., Štefan Kristeľ: Štefan Kristeľ

Banská Bystrica, skrátene Tlačiarne BB. V písomnom styku, najmä pri komunikácii so zahraničím, sme tento názov skracovali na TBB; názov máme zaregistrovaný v celej Európe ako obchodnú značku, preto je pre nás táto zmena úplne prirodzená. ◗ Spomenuli ste externé prostredie, obchodovanie so zahraničím a s veľkými nadnárodnými spoločnosťami. Pre nich zrejme zmena právnej formy a názvu nestačí... - Naša spoločnosť investovala značné prostriedky aj do vzdelávania a systémov riadenia. TBB ako procesne riadená spoločnosť manažuje kvalitu podľa normy ISO 9001, environment podľa ISO 14001, bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci podľa OHSAS 18001. Zároveň sme držiteľom certifikátu na účelné využitie drevnej hmoty FSC, vlastníme brandžové certifikáty ISO 12647-2 (PSO), ISO 15930 (PDF/X). Spracovali sme vlastnú bilanciu skleníkových plynov, čím sme schopní tlačiť svoje výrobky neutrálne voči klíme. Okrem toho sa zúčastňujeme na celosvetovo uznávanom sociálnom štandarde McDonald‘s Corporate Code of Conduct for Suppliers. Aj z uvedeného rozsahu certifikátov a štandardov vyplýva, že sme schopní vyrábať najkvalitnejšie výrobky pre najnáročnejších zákazníkov. Z hľadiska logistiky sa sústreďujeme hlavne na EÚ, kam smeruje 58 % našej výroby, 10 % exportujeme mimo EÚ. Hlavnými odbytovými teritóriami sú ČR, Veľká Británia, Škandinávia. Z hľadiska budúcnosti sa chceme sústrediť na nemecké a francúzske trhy. jk

- V Tlačiarňach BB ako spoločnosti s ručením obmedzeným mali podiel na riadení majitelia, ktorí figurovali vo výkonných funkciách ako manažéri. Transformácia je strategický krok smerom do budúcnosti, pretože právna forma akciovej spoločnosti umožňuje v prípade potreby aj úplné oddelenie vlastníctva od riadenia. Záujmom vlastníkov je, aby sa z dlhodobého hľadiska čo najlepšie plnil základný cieľ podnikateľskej činnosti, ktorým je maximalizácia trhovej hodnoty. Zmena právnej formy má dopad aj na externé prostredie v širšom kontexte. Pri obchodovaní so zahraničím, najmä pri presadzovaní sa v nových odbytových teritóriách a obchodoch s veľkými nadnárodnými spoločnosťami, je dôležitý kredit a dôveryhodnosť právnej formy podnikateľského subjektu. Z poznania trhu sa nám javí právna forma akciovej spoločnosti ako vhodnejšia pre naše obchodné aktivity.

Pokiaľ ide o zmenu názvu, tá vyplynula z prozaických dôvodov. Keď sme pred dvoma desaťročiami zakladali firmu, nebol čas na vymýšľanie mena, a pretože sme chceli, aby už z názvu bolo jasné, čo robíme, pomenovali sme firmu Tlačiarne

22

ROČNÍK 2012 ❘ 01

Podstatnú časť technologického parku TBB tvoria špičkové tlačové stroje Heidelberg.


FOTOGRAFIA

kodAk zAbILA digitálna fotogrAfIA

Firma sa teraz sústredí na online trh a zarábať by aj naďalej malo okolo 100 000 kioskov poskytujúcich tlačové služby v celom svete. Redukcia by sa nemala dotknúť doterajších zákazníkov. Technická podpora a servis pre fotoaparáty, kamery a fotorámiky má naďalej fungovať. Kodak zároveň vo februári oznámil, že bude pokračovať vo výrobe svojich filmových produktov.

Výrobca fotoaparátov Kodak požiadal v januári v USA o ochranu pred veriteľmi. Ako v žiadosti uviedla firma s vyše 130-ročnou tradíciou, hodnota jej aktív dosahuje 5,1 mld., no dlhy sú až 6,8 mld. USD. Kodak okrem toho oznámil, že sa mu podarilo získať od banky Citigroup 18-mesačnú úverovú linku 950 mil. USD (740,39 mil. €), aby sa v najbližšom období udržal nad vodou. Spoločnosť sa rozhodla zastaviť výrobu digitálnych fotoaparátov, videokamier a digitálnych fotorámikov; doplatila na neschopnosť prispôsobiť sa vývoju na trhu. Iróniou osudu je, že to bol práve Kodak, ktorý ako prvý na svete uviedol na trh digitálnu zrkadlovku DSC-100. Od roku 2003 prepustila spoločnosť 47 000 ľudí a zatvorila 13 tovární a 130 laboratórií na vyvolávanie filmov. Okrem toho oklieštila ponuku farebných a čiernobielych filmov. Zvitkové filmy, vďaka ktorým sa Eastman Kodak dostal na dlhé desaťročia na výslnie, nahradili digitálne fotografie. Klasické fotoaparáty na film prestala firma vyrábať v roku 2004. Odrazovým mostíkom k novej budúcnosti Kodaku má byť predaj zhruba 1 100 patentov týkajúcich sa digitálnej fotografie. Tu však môže firma naraziť na ďalšiu prekážku – ak sa bude vo veľkom zbavovať najcennejšieho majetku, t. j. duševného vlastníctva, mohli by ju veritelia obviniť zo znižovania hodnoty spoločnosti. Vynálezy Kodaku sa používajú v 85 % digitálnych kamier a mobilov s fotoaparátom. Medzi potenciálnymi kupcami patentov tak môžu byť napríklad Microsoft, Samsung alebo Google. Niektoré odhady hovoria o tom, že hodnota patentov je až 3 mld. USD. Z licenčných poplatkov za patenty získal Kodak od roku 2004 vyše 3 mld. USD. V súčasnosti vedie súdne spory s Apple a Research in Motion, výrobcom mobilov Blackberry, a za porušovanie patentov chce získať zhruba 1 mld. USD. Ďalšie patentové spory vedie s výrobcami mobilov a tabletov HTC a Samsung.

V roku 1991 Kodak uviedol na trh prvú digitálnu zrkadlovku na svete. Model DCS-100 stál 13 000 USD. Zrkadlovka mala telo Nikonu a jej súčasťou bola dátová jednotka. Prvý prototyp digitálneho fotoaparátu zostavil Kodak už v roku 1975, ale komerčne ho nevyužil. Majitelia firmy vtedy jej výrobu potlačili, pretože sa báli, aby neohrozila ich fungujúci biznis s fotoaparátmi na film.

Bývalý kráľ filmov by sa okrem toho chcel špecializovať na digitálnu tlač. Zatiaľ však snaha o obsadenie trhu spotrebiteľskou i komerčnou digitálnou tlačou stála firmu len veľa peňazí. Vlajkovou loďou má byť technológia Flexcel, ktorá umožňuje rýchlu tlač na rôzne materiály. Výhodou majú byť špeciálne atramenty, ktoré si udržia farby dlhšie ako konkurenčné, rýchlejšie schnú a tlačiarne môžu byť menšie. Časť expertov však tento zámer spochybňuje. Tlač na papier môže podobne ako klasické filmy utrpieť kvôli masívnemu nástupu tabletov a elektronických publikácií a tlačiarne sa podobne ako digitálne kamery stávajú obyčajným spotrebným tovarom, na ktorom sa nedá nijako významne zarobiť. Z insolvencie sa tak Kodak v najlepšom prípade môže vrátiť do života ako menšia a štíhlejšia firma, ktorá možno časom skončí v područí väčšieho konkurenta. Podľa zahraničných zdrojov spracoval JK

ROČNÍK 2012 ❘ 01

23


❘ OFSET

Príprava tlačových platní s vyšším stupňom automatizácie

A

ko sme informoval, Slovenská Grafia (SG), a. s., líder na slovenskom a stredoeurópskom polygrafickom trhu so špecializáciou na rotačnú tlač, realizuje od januára 2011 investíciu za 22 mil. €. Ide o dva nové veľkokapacitné rotačné ofsetové stroje Lithoman od spoločnosti manroland AG.

Kodak Magnus VLF 5183 Quantum V

Dnes sa všetko točí okolo automatizácie a eliminovania ľudských zásahov do technologického procesu.

Rotačky sú určené pre tlač vo vysokých a stredných nákladoch. Lithoman III (48 strán A4) je v prevádzke od septembra 2011. Spustenie stroja Lithoman IV (64 strán A4) je plánované v prvej polovici t. r. Obe rotačky kvalitou a výkonom predstavujú absolútnu špičku v EÚ. Investíciou sa kapacita tlačiarne zvýši o tretinu na takmer 75 tisíc ton potlačeného papiera za rok s potenciálnym výkonom vyše 6 mil. strán A4 za hodinu.

Súčasťou spomínanej investície je aj inštalácia novej plnoautomatickej CtP linky Kodak Magnus VLF 5183 Quantum V na výrobu tlačových platní. Linka bola inštalovaná a spustená do prevádzky v októbri 2011. „Ide o plnoautomatizované osvitové zariadenie, aké v okolitých štátoch v tejto konfigurácii neuvidíte,“ konštatoval Jaroslav

Celkový pohľad na osvitové zariadenie Magnus VLF 5183 Quantum V so zásobníkmi.

24

ROČNÍK 2012 ❘ 07

Holásek, ktorý v SG riadi oddelenie prípravy tlače (prepress). Dôvodom nákupu nového CtP zariadenia bola potreba zvýšiť kapacitu osvitu a zautomatizovať celý výrobný proces tlačových foriem. Tlačiareň v súčasnosti využíva štyri rotačné stroje: Polyman (16 strán), Lithoman III (32 strán A4), KBA Compacta 918 (72 strán stojatého formátu A4 alebo 84 strán ležiaceho zmenšeného časopiseckého formátu), Lithoman III (48 strán A4) a dva hárkové 5-farbové ofsetové stroje s možnosťou lakovania Heidelberg Speedmaster CD102-5+L a KBA Rapida 105-5+L formát 720 x 1 020 mm. V SG sa okrem toho tlačí ešte na hĺbkotlačovej rotačke Albert Frankenthal TR5, ktorá ukončí výrobu po spustení stroja Lithoman IV a v podniku tak definitívne zanikne hĺbkotlač.

Úplná automatizácia zvyšuje kapacitu Do inštalácie nového CtP zariadenia používali v SG automatickú linku, ktorej základom je osvitové zariadenie Kodak Magnus VLF 5183 Quantum F. Linku kúpili pred piatimi rokmi a v súčasnosti funguje súbežne s novým zariadením. Ide o spoľahlivý systém s hodinovou kapacitou 10-12 spracovaných platní maximálneho formátu. Systém Magnus VLF 5183 Quantum V patrí do rodiny veľkoformátových CtP zariadení spoločnosti Kodak. Podobne ako Magnus VLF 5183 Quantum F, aj Quantum V pracuje s termálnou technológiou osvitu s červenými diódami s citlivosťou 830 nm. Osvit môže byť realizovaný do veľkosti plochy 1 296 x 2 083 mm. Modelový rad V dokáže pracovať rýchlosťou až 19 platní za hodinu s rozlíšením 2 400 dpi. Zariadenie je plne automatické. Jednotlivé technologické kroky sledujú senzory a v prípade problému má obsluha možnosť rýchlo analyzovať jeho príčinu. V súvislosti s investíciou začali v SG používať aj nový typ ofsetových platní. V minulosti totiž museli kvôli vyšším tlačovým objemom platne vypaľovať, čo bolo energeticky náročné. Dnes používajú platne Kodak ELectra XD. Ich životnosť je do 500 tisíc obratov (výtlačkov). V prípade, že ide o zákazku nad tento limit, pre tlačový stroj automaticky pripravujú dvojnásobok tlačových foriem. SG využíva v prepresse riadiaci systém (workflow) Prinergy od spoločnosti Kodak. Ide o databázovo orientovaný systém, v ktorom sú jednotlivé informácie, voľby a zmeny ukladané do databázy Oracle. V nej sa zhromažďujú a uchovávajú


PREPRESS

i časového hľadiska nešlo o veľmi praktické riešenie. Náklady na atrament a špeciálny inkjetový papier boli pomerne vysoké. V súčasnosti prešli na nový spôsob výroby makiet. Na dáta využívajú Prinergy – Digital Blueline Proofing a na tlač laserovú tlačiareň Xerox DocuColor 252. Zariadenie Xerox DocuColor umožňuje tlačiť obojstranne do formátu A3+ a na výstupe je spojené online s finišerom a šičkou. V takejto konfigurácii je zariadenie Xerox DocuColor schopné priamo vyrobiť maketu časopisu V1. Na tlač sa používa rovnaký papier ako na tlačenie zákazky v tlačovom stroji.

Čo najmenej ľudských zásahov

Dopĺňanie platní do zásobníka osvitky.

informácie o všetkých procesoch a prípadných zmenách v spracúvaných dátach. Podobne ako väčšina súčasných systémov, aj Prinergy je postavené na prácu s formátom PDF. Na začiatku sa vytvorí virtuálna zákazka, do ktorej sa importujú dáta od zákazníkom. Tie sa automaticky skontrolujú podľa nastavených kritérií, prípade sa aplikujú opravy alebo zmeny. Keď dáta prejdú vstupným filtrom, skonvertujú sa do nového certifikovaného PDF a súbory sa použijú na hárkovú montáž prostredníctvom aplikácie Preps. Ide o vysoko automatizovaný systém, ktorý dokáže množstvo problémov odstrániť bez nutnosti zásahu obsluhy.

Dodávku a inštaláciu zariadenia realizovala spoločnosť Design Print, s. r. o., ktorá je výhradným distribútorom spoločnosti Kodak – Creo a spoločnosti GMG pre Slovensko. Spoločnosť má vlastných servisných technikov aj aplikačných školiteľov. V súvislosti s novým zariadením sme oslovili Ing. Mareka Spurného z tejto firmy.

● Ako hodnotíte riešenie, pre ktoré sa rozhodla Slovenská Grafia? - SG sa rozhodla pre vysoko automatizované riešenie predovšetkým kvôli zvýšeniu automatizácie celého reťazca výroby tlačových foriem. Osobne verím, že výber systému od Kodaku bol pre SG správnou voľbou.

Po novom aj nátlačky Na kontrolu pred prípravou tlačových foriem a začatím tlače donedávna využívali v SG veľkoformátovú inkjetovú tlačiareň (ploter). Z vytlačených hárkov vyrábali aj makety pre klienta. Z ekonomického

Priestor zásobníka s platňami a smerovanie platne do CtP zariadenia. ● V čom je zariadenie ako celok výnimočné? - Dnes sa všetko točí okolo automatizácie a eliminovania ľudských zásahov do technologického procesu. Aby bolo možné dosiahnuť automatizovaný režim spracovania tlačových foriem, treba zabezpečiť nielen dostatočný prísun tlačových platní do nakladača, ale aj zodpovedajúce riešenie, ktoré umožní riadiť a kontrolovať celý systém. Tým je Intelligent Prepress Manager (IPM) od spoločnosti Kodak. Systém umožňuje nepretržitý monitoring stavu automatickej linky CtP. Dokáže kontrolovať a informovať napr. o nedostatku platní v jednotlivých sekciách zásobníka. Okrem toho sleduje linku prostredníctvom rôznych senzorov a vyhodnocuje aktuálny stav. Pomocou IPM možno kontrolovať činnosť linky aj vizuálne. Na to slúži kamerový systém, ktorý sníma nielen vonkajšiu časť linky, ale aj v vnútro nakladača. Od uvedenia do prevádzky automatická CtP linka funguje bez problémov.

Xerox DocuColor 252 na tlač nátlačkov.

Pripravil: František Martančík – NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.sk

ROČNÍK 2012 ❘ 01

25


❘ TECHNOLÓGIE

D

igitálna tlač v polygrafickom priemysle naberá na význame najmä v posledných rokoch,

keď sa naplno rozbehol trend informatizácie a digitalizácie všetkých

Elektrická príťažlivosť digitálnej tlače Na rozdiel od ofsetovej tlače, ktorá používa tekuté farby a funguje na princípe prijímania farby a odpudzovania vody, digitálna technológia pracuje so suchým tonerom, ktorý má elektrostatické a magnetické vlastnosti. Princíp spočíva vo veľmi presnom nabíjaní a vybíjaní elektrostatických materiálov aj papiera. Proces nabíjania a vybíjania vysokým napätím zabezpečujú vysokonapäťové koróny alebo valčeky, ktoré sú umiestnené pri fotovalci a v dráhe papiera.

Štandardizácia digitálnej tlače

Cieľom digitálnych produkčných zariadení nie je nahradiť ofset, ale doplniť ho. Ofsetová tlač je totiž ekonomicky zaujímavá až od určitého objemu produkcie.

činností. Svoje miesto na trhu si dokázali digitálne tlačové zariadenia nájsť už pred niekoľkými rokmi, najmä v kancelárskom prostredí, kde bolo potrebné rýchlo a flexibilne tlačiť firemné dokumenty. Ako si „digitál“ našiel cestu do všetkých tlačových oblastí? Na akých princípoch funguje? Aké kvalitatívne štandardy spĺňa?

Digitál prekonal očakávania Je až zarážajúce, že na výstupy digitálnej tlače spočiatku neboli kladené takmer žiadne kvalitatívne nároky. Dokonca ani pri čiernobielej tlači. Od farebnej tlače tak klienti nečakali v podstate nič. Napriek ich technologickej nedokonalosti sa však s prvými digitálnymi zariadeniami spájala vysoká vstupná investícia a veľké prevádzkové náklady. Na kvalitnú a veľkoobjemovú tlač boli používané výhradne ofsetové tlačové stroje alebo iné štandardné polygrafické technológie. Výrobcovia digitálnych tlačiarní napredovali vo vývoji tak rýchlo, že už dnes spĺňajú digitály často aj tie najprísnejšie polygrafické kritériá a štandardy. Digitálna tlač sa tak stala neoddeliteľnou súčasťou tlačiarenského sveta nielen v kancelárskom prostredí, ale aj v komerčných tlačiarňach, grafických štúdiách, reklamných agentúrach, centrálnych reprografických oddeleniach alebo tlačových centrách v korporátnom prostredí.

26

ROČNÍK 2012 ❘ 01

Vykresľovanie latentného obrazu laserom na fotovalec.

Digitálne tlačiarne môžu využívať laserovú alebo LED technológiu, ktorá slúži na precízne vykresľovanie latentného obrazu na fotovalec. Na záporne nabitom fotovalci sa mení jeho polarita v presne určených tlačových bodoch vďaka laserovému lúču. Tento proces

Elektrostatické priťahovanie tonera na fotovalec.


DIGITÁLNA TLAČ

Spoločný štandard pre ofset aj digitál Štandardizácia tlače je dôležitým nástrojom, ktorý sa v polygrafickom priemysle využíva na zabezpečenie rovnakej farebnosti výstupov pri použití všetkých technológií. Normy určujúce štandardnú kvalitu tlače boli síce vyvinuté pre ofset, ale podriaďujú sa im aj digitálne tlačové zariadenia. Tie totiž vznikli neskôr a nemajú vytvorené vlastné normy. V polygrafickom priemysle sa preferuje štandard určený normou ISO 12647, ktorej dosiahnutie potvrdzuje certifikácia Fogra 39. Tento certifikát hovorí o tom, že digitálne zariadenie dokáže tlačiť všetky farby z farebného priestoru CMYK (Cyan – azúrová, Magenta – ružovočervená, Yellow – žltá, blacK – čierna). Od svojho vzniku prešli digitálne zariadenia veľkým pokrokom a v súčasnosti tento štandard dokážu zabezpečiť. Prenos obrazu na elektrostaticky nabitý papier.

následne umožňuje pritiahnuť záporne nabitý tonerový prášok, ktorý má taktiež elektrostatické vlastnosti. Prášok sa „nalepí“ na presne určené miesta priamo na fotovalci, v prípade farebnej tlače sa obraz z valcov dostáva na transferový pás. Ďalším krokom je prenos vytvoreného obrazu na papier. Naďalej sú využívané elektrostatické vlastnosti, ale tentoraz je priamo vybíjaný a nabíjaný papier, ktorý na seba pritiahne toner, čím sa vytvorí tlačený obraz. V poslednom kroku treba už len zafixovať toner na papier, aby bol obraz stabilný a trvácny. Pri digitálnej elektrostatickej tlači sa využíva fixácia teplom a prítlakom, kde je teplota vo fixačnej jednotke približne 180° C. Samotný toner sa netaví a nereaguje na túto teplotu. V tonerovom prášku sa preto využíva prídavná zložka, napríklad vosk. Táto zložka sa vo fixačnej jednotke roztaví a zafixuje tonerový prášok k potláčanému médiu.

V niektorých špecifických prípadoch však schopnosť tlačiť všetky farby z priestoru CMYK nepostačuje. Stáva sa, že zákazník požaduje napríklad pre tlač svojho loga úplne konkrétnu farbu, ktorú CMYK nedokáže namiešať. Ide teda o farbu, ktorá sa nachádza v širšom farebnom priestore sRGB. Ešte väčšie farebné spektrum je obsiahnuté v priestore RGB. Úplne najširšie definovateľné spektrum farieb v súčasnosti nerozoznáva žiadna technológia okrem ľudského oka (hovoríme o tzv. Lab priestore).

Farebný priestor Lab viditeľný voľným okom

Adobe RGB (1998)

sRGB

Inovácie vo farbách Dnes sú už na trhu inovatívne tlačové zariadenia využívajúce vysokokvalitný polymerizovaný toner, ktorý obsahuje vosk aj živicu, a tak dokáže eliminovať nežiaduci lesklý efekt tlačového výstupu. V prípade potreby však možno lesklý efekt vyvolať zmenou parametrov fixačnej jednotky (teplota a rýchlosť) alebo prídavnou fixačnou jednotkou (pre hrubšie gramáže papiera). Zrno polymerizovaného toneru je veľmi malé a má stály tvar, vďaka čomu dokonale vykresľuje obraz pri plnom rozlíšení tlačiarne a plnej farebnej bitovej hĺbke. Jemnosť zrna umožňuje tlačiť aj rôzne kreatívne a štruktúrované papiere, keďže toner sa bez problémov dostáva do najjemnejších štruktúr potláčaného média. Jeho nemastné zloženie je dôležité pre bezproblémové laminovanie a lakovanie vytlačených výstupov.

CMYK (ISO coated v2)

ROČNÍK 2012 ❘ 01

27


❘ TECHNOLÓGIE Miešanie farieb a reflexia tonera Technologické skvosty ofsetovej aj digitálnej tlače sa dokážu popasovať aj s potrebou tlače farieb mimo priestoru CMYK. Ofsetové stroje na to potrebujú extra namiešané farby a schopnosť pridať ich do technologického procesu. Špeciálne farby, ktoré na to tlačiari využívajú, označujeme ako pantone farby. Je ich niekoľko tisíc a všetky sú registrované. Pokiaľ ide o digitálnu tlač, na trhu existujú produkčné zariadenia, ktoré sú schopné využívať viac ako len štyri farebné kanály, ale sú napríklad šesťkanálové, doplnené o light magenta a light cyan. Pridávanie farieb však nie je jediný spôsob, ako sa dostať za hranicu štandardného farebného priestoru CMYK. Zmena prístupu priniesla významné technické inovácie. Jednou z nich je toner, ktorý dokáže zabezpečiť vyššiu reflexnosť farieb. Vďaka jeho použitiu pohltí papier až o 20 % menej svetla, ktorého odraz sa v našom oku rozkladá na jednotlivé farby. Výsledkom je, že bez nutnosti pridávania špeciálnych farebných kanálov dokáže digitálne tlačové zariadenie tlačiť farby z kompletného sRGB priestoru, a zároveň vie vytlačiť vyše 1 000 pantone farieb.

Tri základné kroky Aby mala správa farieb skutočne zmysel, musia byť pripravené korektné dáta a zároveň musí byť stroj v dobrej kondícii. Základným krokom pri nastavení digitálneho tlačového zariadenia je jeho kalibrácia, ktorú vykoná servisný technik už pri inštalácii a pri technických zásahoch. Kalibráciu však môže kedykoľvek urobiť aj užívateľ. Pred každou dôležitou zákazkou je vhodné urobiť linearizáciu zariadenia s tlačovým kontrolerom pre použitý typ papiera. Pomocou spektrofotometra a podľa krokov žiadaných softvérom dokáže obsluha túto operáciu vykonať asi za dve minúty. Tretí nevyhnutný krok na dosiahnutie požadovanej kvality je vytvorenie ICC profilu média. Užívateľ digitálneho zariadenia si dokáže vytvoriť tieto profily prostredníctvom špecializovaných softvérov. Na rozdiel od kalibrácie a linearizácie ICC profily sa dajú nastaviť na softvéroch rôznych značiek. Niektorí prevádzkovatelia digitálnej tlače na to využívajú dokonca ofsetové softvéry. Umožňuje to spomínaný jednotný štandard farebnosti výstupov pre ofset aj digitál.

Digitálne feng shui Ak chceme dosiahnuť maximálny výkon produkčného zariadenia, musíme zvažovať aj prostredie, v ktorom ho umiestnime. Ofsetové stroje vyžadujú vysokú vlhkosť ovzdušia, preto musia byť v ich relatívnej blízkosti lokalizované zvlhčovače. Naproti tomu digitálne zariadenia nevyžadujú žiadne špeciálne podmienky. Neznamená to však, že na digitál prostredie nepôsobí a stroj môže byť inštalovaný kdekoľvek. Ideálne je, ak sa nachádza v tzv. Q-zóne, teda prostredí s priemerne 50 % vlhkosťou vzduchu a teplotou 18-23° C. Teplo a vlhkosť vplývajú na elektrostatiku i na papier. Suchý papier je elektrostaticky prebitý, vlhký papier má zas tendenciu vlniť sa. To pre stabilitu digitálnej tlače nie je vôbec dobré a má za následok zníženie produktivity, ba aj skrátenie životnosti stroja. Na obmedzenie takýchto rizík sú digitálne

28

ROČNÍK 2012 ❘ 01

zariadenia vybavené sofistikovaným systémom, ktorý dokáže automaticky meniť ich nastavenia a prispôsobiť ich aktuálnym podmienkam. Veľkou výhodou je, že Q-zóna je pri spomínanej teplote a vlhkosti veľmi príjemná aj pre človeka.

Spolupráca namiesto rivality Vysoká kvalita výstupov digitálnej tlače a jej vyrovnanie sa ofsetovým štandardom prináša so sebou veľa výhod. Ťažiť z nich dokážu aj ofsetoví tlačiari, ktorí svoj strojový park doplnia digitálnym zariadením. Skvelo im totiž poslúži na spracovanie menších objednávok alebo dotlačí. Ofsetári si môžu byť istí štandardnou kvalitou výstupov. Zároveň nestratia klienta pre drobnú zákazku, kvôli ktorej by sa im ofsetový stroj neoplatilo ani len zapnúť. Cieľom digitálnych produkčných zariadení nie je nahradiť ofset, ale doplniť ho. Ofsetová tlač je totiž ekonomicky zaujímavá až od určitého objemu produkcie. Ing. Peter Lauko obchodný manažér pre produkčné systémy Konica Minolta Slovakia


TESTUJEME

Skener do terénu: epson Workforce dS-30 poločnosť Epson vstúpila na trh mobilných skenerov. Prvým modelom z nového radu je WorkForce DS-30, prenosný skener formátu A4, vďaka ktorému sa dajú jednoducho a rýchlo digitalizovať papierové dokumenty. Ambíciou skenera je umožniť ľahkú správu dokumentov aj v teréne, mimo domu a kancelárie. Skener nám požičala spoločnosť Epson na krátkodobý test.

S

Model DS-30 prekvapí váhou (325 g) a malými rozmermi (276 × 50 × 36,5 mm). Ide o jeden z najľahších skenerov na trhu. Užívateľské rozhranie skenera je intuitívne a práca s ním je jednoduchá. Epson DS-30 je napájaný pomocou rozhrania USB 2.0. Inštalácia potrebných ovládačov z CD a základného programu (zo stránky Epson) EPSON Scan je štandardná a nezaberie veľa času. Aplikácia ponúka základné nastavenia pre definovanie dokumentu a stanovenie požiadaviek na skenovanie.

v ktorom je fotografia, resp. jemná kresba, odporúčame využiť farebný režim alebo šedú škálu.

Vstupné rozlíšenie skeneru má priamy vplyv na ostrosť a kvalitu obrazu.

Užívateľsky prítulný Veľkosť (size) dokumentu: Buď zvolíme automatický výber, alebo vyberieme formát z ponuky, ktorý zodpovedá skenovanému dokumentu. Okrem maximálneho formátu 216 x 356 mm, formátu A4 a menších štandardných formátov B5, A5 až A8, sú v ponuke aj iné formáty, napr. formát vizitiek (auto card) alebo kreditných kariet (plastic card – 85,6 x 54 mm). Minimálny formát na skenovanie je 52 x 73,7 mm. Rozlíšenie (resolution): WorkForce DS-30 používa kontaktný obrazový snímač CIS (Compact Image Senzor) s maximálnym optickým rozlíšením 600 dpi a technológiu RGB LED osvetlenia. Okrem rozlíšenia 600 dpi je na výber aj rozlíšenie: 400, 300, 240, 200, 150, 100 a 75 dpi. V praxi sa používa vyššie rozlíšenie (300-600 dpi) pre veľkosť predlohy A4/A5, ktoré sa budú tlačiť. Na digitálne zobrazenie stačí aj rozlíšenie 100-150 dpi. Typ dokumentu (Image Type): Umožňuje sa rozhodnúť pre Automatický výber alebo voľbu Farba, Šedá škála či Čiernobiely režim (perovka). V prípade skenovania dokumentu,

Úprava obrazu (Image Adjustments): Aplikácia EPSON Scan obsahuje praktické funkcie a umožňuje v prípade potreby upraviť jas a kontrast. Ďalšími funkciami môžeme ovplyvňovať ostrosť, zvýraznenie textu, alebo potlačenie moaré pri rastrovanom obrázku. Nechýba ani automatické vyrovnanie skosenia obrazu a odstránenie dierovania dokumentu. Formát obrazu: Ponuka umožňuje zvoliť a ukladať dáta do formátov BITMAP (.bmp), JPEG (.jpg), Multi-TIFF (.tif), PDF (.pdf) a TIFF (.tif). Pre univerzálnosť a obľúbenosť odporúčame ukladať do formátu PDF. V prípade, že dokumenty, napr. fotografie, sa majú ďalej upravovať, dobrým riešením je JPEG či kvalitou najlepší, ale objemovo najväčší TIFF. Pri všetkých formátoch možno meniť ich objem vhodnou kompresiou.

Skúška skenovania Epson WorkForce DS-30 je jednoprechodový A4 farebný skener s možnosťou skenovať ploché dokumenty s gramážou

Rovnaká predloha skenovaná ako farba, šedá škála a v čierno-bielom režime.

ROČNÍK 2012 ❘ 01

29


❘ SKENOVANIE

35-270 g/m2. Dokumenty sa zavádzajú do štrbiny skenera ručne textom nadol. Skener pri skenovaní farebných predlôh využíva na vstupe 48-bitovú farebnú hĺbku a na výstupe sú dáta ukladané do 24-bit (3x8 RGB). Stupne šedej sú na vstupe spracované v 16-bitovej a na výstupe v 8-bitovej hĺbke. Perovky a monochromatické dokumenty sú spracované na vstupe aj výstupe v jednobitovej hĺbke. Rýchlosť skenovania závisí od veľkosti predlohy, rozlíšenia a zvoleného formátu na uloženie dát. Napr. skenovanie farebnej strany A4 pri rozlíšení 600 dpi do formátu PDF trvalo 45 sekúnd, v šedej škále a v čierno-bielom móde len 15 sekúnd. Skúšali sme skenovať typy dokumentov s rozdielnymi povrchmi. Kvalita skenov bola dobrá. Farebné podanie reprodukovaných dokumentov je celkovo vyvážené. Kontrast pri fotografiách je trocha vyšší, ale dá sa upraviť. Problém môže nastať pri lesklých povrchoch a rastrovaných predlohách. Počas testu sme zaznamenali pri týchto dokumentoch priečne pruhovanie v smere posunu predlohy do skenera. Tento defekt bol postrehnuteľný hlavne na šikmých čiarach testovacieho obrazca. Pri užších a dlhých dokumentoch bolo problematické zaviesť (zachytiť) dokument do štrbiny tak, aby nešiel šikmo. V prípade, že sa dokument ukladá do PDF formátu a obsahuje jemnejšie písmo alebo kresbu, je dobre aplikovať funkciu zostrenie resp. zvýraznenia textu.

Celkovo možno povedať, že skener DS-30 je univerzálny a vhodný pre väčšinu dokumentov, s ktorými sa v bežnom živote stretávame.

Hlavné vlastnosti: ■ prenosný skener formátu A4 s podávaním jednotlivých listov na komerčné použitie ■ kompaktné rozmery 276 × 50 × 36,5 mm ■ jeden z najľahších skenerov na trhu, váži len 325 g ■ napájanie pomocou USB 2.0 ■ rozlíšenie skenovania až 600 dpi ■ jednoduchý proces skenovania a intuitívne užívateľské rozhranie ■ software EPSON Scan obsahuje praktické funkcie na spracovanie obrazu ■ podpora spracovania vizitiek a plastových kariet ■ podpora ovládačov TWAIN a WIA ■ vďaka zníženej spotrebe energie model spĺňa podmienky programu ENERGY STAR ■ kompatibilný s počítačmi PC a Mac

Epson WorkForce DS-30 je v predaji od januára t. r. za cenu od 214,80 € s DPH. Pripravil: František Martančík – NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.sk

Sken s rozlíšením 600 dpi.

30

ROČNÍK 2012 ❘ 01


FOTOGRAFIA

Canon EOS-1D X: Nové možnosti pre profesionálov

❘ fotografovať širšiu škálu situácií a objektov vo vysokom rozlíšení (5 184 x 3 456 pix.). Prepracovaná architektúra poskytuje neuveriteľnú škálu ISO 100 – 51 200 s možnosťou rozšírenia až na 204 800 a dva procesory DIGIC 5+ ponúkajú až dvojkrokové zlepšenie obrazového šumu. Znamená to, že teraz jednoduchšie získate snímky vo vysokej obrazovej kvalite a s nízkym pomerom obrazového šumu dokonca aj v extrémne náročných svetelných podmienkach. Výsledkom je doteraz nevídaná funkčnosť a obrazová kvalita. Každý záber sa vytvorí s väčšou presnosťou a rýchlejšie než kedykoľvek predtým.

Canon EOS-1D X je profesionálna digitálna zrkadlovka (DSLR) novej generácie. Fotoaparát predstavuje unikátnu kombináciu rýchlosti, rozlíšenia a obrazovej kvality. Dokáže zhotovovať vynikajúce snímky, ale aj nakrúcať video v kvalite Full HD.

Výkonnostná latka znova o čosi vyššie Veľký snímač CMOS s rozlíšením 18,1 MP ponúka výnimočnú flexibilitu – umožňuje

n

ový model je vlajkovou loďou novej kolekcie zrkadloviek Canon a tvorí 10. generáciu profesionálneho systému Canon EOS. Ide o doteraz najpokročilejší model, ktorý svojimi možnosťami uspokojí každého profesionálneho fotografa. EOS-1D X je výsledkom 40 rokov skúseností v oblasti vývoja profesionálnych fotoaparátov a predstavuje novú epochu systému EOS – nahrádza modely EOS-1D Mark IV a EOS-1Ds Mark III. Fotoaparát je kombináciou nového 18,1-megapixelového (MP) celopolíčkového (full-frame) 24 x 36 mm snímača, prepracovaného systému automatického zaostrovania (AF), novej výkonnej technológie merania expozície a dvojice nových procesorov DIGIC 5+.

Model EOS-1D X sa môže pýšiť technológiou spracovania obrazu najnovšej generácie – ako prvý fotoaparát na svete je vybavený dvomi procesormi DIGIC 5+. Každý procesor sa vyznačuje až trikrát vyšším výkonom ako štandardný procesor DIGIC 5.

Nový 61-bodový širokoplošný systém automatického zaostrovania (AF) ponúka ešte vyššiu citlivosť, presnosť a rýchlosť. Vďaka 41 bodom krížového typu vrátane piatich duálnych bodov krížového typu tento systém AF ponúka neprekonateľnú presnosť v celej ploche záberu, kým nové predvolené hodnoty AF sú nastavené na snímanie obvykle problematických objektov. Výsledkom je výnimočná spoľahlivosť v často zložitých fotografických situáciách. EOS-1D X je vybavený novonavrhnutým systémom merania RGB, ktorý poskytuje neuveriteľne vysokú úroveň presnosti. 100 000-pixelový snímač merania RGB je prepojený so systémom AF a napájaný vlastným špeciálnym procesorom DIGIC 4. Systém rozpoznáva tváre a farby, aby sa zabezpečila správna úroveň expozície a zlepšené zameriavanie AF dokonca aj pri fotografovaní v mimoriadne náročných situáciách.

Extrémny výkon Model EOS-1D X sa môže pýšiť technológiou spracovania obrazu najnovšej generácie – ako prvý fotoaparát na svete je vybavený dvomi procesormi DIGIC 5+. Každý procesor sa vyznačuje až trikrát vyšším výkonom ako štandardný procesor DIGIC 5

ROČNÍK 2012 ❘ 01

31


❘ FOTOGRAFIA

a dokáže spracovať obrovské množstvo obrazových dát, pričom zároveň znižuje úroveň obrazového šumu. V kombinácii so 16-kanálovým snímačom procesory umožňujú sériové fotografovanie v plnom rozlíšení až do rýchlosti 12 obrázkov za sekunde so 14-bitovou konverziou A/D pri plnej prevádzke fotoaparátu – to je najvyššia rýchlosť, akú môžu súčasné DSLR ponúknuť. Supervysokorýchlostný režim zvyšuje rýchlosť snímania až na 14 obr./s a nový mechanizmus uzávierky a zrkadla znižuje oneskorenie uzávierky a vibrácie zrkadla. To zaručuje trvale vynikajúce výsledky pri vysokorýchlostnom snímaní.

a príslušenstva systému EOS – či už pri fotografovaní alebo nakrúcaní HD videa. Užívatelia získajú videosekvencie v kvalite Full HD (1 920 x 1 080 p) prostredníctvom full-frame snímača a množstva manuálnych nastavení (ovládanie expozície, zaostrenie, snímacia frekvencia), zatiaľ čo na displeji si môžu zobraziť a upravovať úroveň hlasitosti zvuku. Majú tak pod kontrolou všetky aspekty záberu.Vďaka vysokému výkonu procesorov DIGIC 5+ sa znižuje aj efekt moaré a pri nakrúcaní videa (max. dĺžka 29 min 59 s/4 GB) v režime EOS Movie sú k dispozícii možnosti dlhšieho nahrávania – po dosiahnutí limitu 4 GB sa automaticky vytvorí nový súbor. Nový kodek typu intra frame zabezpečuje najvyššiu možnú kvalitu videa limitovaním kompresie obrazových dát, aby sa zachoval čo najvyšší objem informácií na postprodukčné úpravy.

Skvelá odolnosť EOS-1D X má mimoriadne odolné telo z vysokokvalitnej zliatiny horčíka, čo zabezpečuje ochranu pri každodennom používaní fotoaparátu. Najnovší integrovaný čistiaci systém Canon EOS využíva technológiu prevzatú z objektívov Canon, ktorá pomocou vlnových vibrácií podobných ultrazvukovým motorčekom ešte efektívnejšie striasa prach a nečistoty zo snímača. K zvýšenej odolnosti prispieva aj zdokonalený mechanizmus uzávierky. 400 tisíc cyklov uzávierky znamená, že fotograf sa skutočne môže spoľahnúť, že jeho prístroj zvládne náročné požiadavky opakovaných záberov. Rozsah rýchlostí uzávierky je 30-1/8 000 s a Bulb (otvorená uzávierka), synchronizácia s bleskom X-sync. 1/250 s (len séria bleskov EX Speedlite). EOS-1D X je vybavený ochranným tesnením Canon okolo ovládacích prvkov a švov krytu, takže fotoaparát je – v prípade použitia voči vplyvom počasia odolných objektívov Canon EF – prachotesný aj vodotesný. To ho robí ideálnym na použitie aj v extrémnych podmienkach.

Aj pre filmárov Model EOS-1D X je ideálny pre všetkých profesionálov, ktorí sa chcú presvedčiť o kvalitách širokej ponuky objektívov

32

ROČNÍK 2012 ❘ 01

Canon EOS-1D x s WiFi vysielačom s podporou Buletooth.


FOTOGRAFIA

Dizajn a ovládanie EOS-1D X ponúka starostlivo prepracovanú verziu klasického dizajnu modelov EOS-1 s väčšími, na dotyk príjemnými tlačidlami, ktoré zjednodušujú ovládanie nastavení. Dva multifunkčné ovládače a dotykové ovládacie koliesko na použitie v režime videa zjednodušujú zmenu nastavení. Viacero užívateľsky nastaviteľných funkčných tlačidiel umožňuje upraviť si fotoaparát podľa vlastných potrieb a využívať skrátený prístup k najčastejšie používaným funkciám a nastaveniam. 100 % hľadáčik robí kompozíciu každej scény jednoduchou, zatiaľ čo funkcia inteligentného

hľadáčika v prípade potreby okamžite pridá do zobrazenia mriežku. Veľký 8,11 cm (3,2”) displej typu Clear View II ponúka rozlíšenie 1,04 mil. bodov a antireflexná štruktúra bráni odrazom svetla pri prezeraní snímok v jasnom osvetlení. Systém menu tiež obsahuje mimoriadne prepracované užívateľské rozhranie s funkciami pomocníka, aby bolo ovládanie fotoaparátu rýchlejšie, zrozumiteľnejšie a jednoduchšie. Okrem toho, nová špeciálna karta AF umožňuje prístup k predvoľbám AF a ich užívateľskú úpravu v súlade s bežnými fotografickými situáciami. Vďaka rozšíreným možnostiam pripojenia môžu fotografi rýchlo a bezpečne odosielať svoje snímky do kancelárie či

fotografického štúdia. Integrované gigabitové sieťové rozhranie poskytuje rýchly a spoľahlivý spôsob prenosu snímok z miesta záberu – z terénu či zo štúdia – bez potreby adaptéra.

Systém EOS – tvorivosť bez hraníc Fotoaparát EOS-1D X je súčasťou oceňovaného systému EOS, takže je kompatibilný so svetovo najrozsiahlejšou kolekciou objektívov, externých bleskov Speedlite EX a bohatou škálou príslušenstva. Ako ideálny upgrade pre majiteľov súčasných modelov EOS-1D Mark IV a EOS-1Ds Mark III je tento fotoaparát kompatibilný aj s mnohými doplnkami EOS, takže telo nového modelu možno bez problémov kombinovať s akoukoľvek súčasnou výbavou série EOS-1. Okrem toho je spolu s modelom EOS-1D X uvádzaný na trh nový WFTE6 – kompaktný WiFi vysielač určený na prenos snímok v prípade nedostupnosti pevného pripojenia. WFT-E6 podporuje štandard 802.11n WiFi a ponúka podporu Bluetooth s možnosťou pripojenia k externému GPS zariadeniu. Zabezpečuje tak bezpečný prenos fotografií a videa na FTP server alebo možnosť zobrazenia obsahu fotoaparátu na kompatibilnom monitore prostredníctvom pripojenia DLNA. EOS-1D X je kompatibilný aj s novým GPS modulom GP-E1. Užívatelia môžu pridať informácie o mieste zhotovenia snímok k dátam EXIF a vytvoriť si geografický záznam svojej fotografickej cesty. Prijímač GP-E1 je užitočný najmä pre fotografov divokej prírody alebo pre užívateľov, ktorí sú často v teréne – získaný záznam o miestach zhotovenia svojich snímok môžu použiť kedykoľvek v budúcnosti. Canon EOS-1D X príde na trh v marci 2012. Predpokladaná cena je okolo 7-tisíc € za telo fotoaparátu. Pripravil: František Martančík – NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.sk Zdroj: Canon

ROČNÍK 2012 ❘ 01

33


❘ TECHNOLÓGIE

OFSETOVÁ TLAČ “

vlhčiace systémy

Súčasťou ofsetového stroja aj vlhčiaci systém, ktorý zabezpečuje rovnovážny stav medzi vlhčiacim roztokom a tlačovou farbou počas tlačového procesu.

z

ámerom nášho seriálu je postupne oboznámiť čitateľov s problematikou ofsetu a ponúknuť prehľad produktov, resp. riešení. Informácie a postupy, ktoré následne budeme uvádzať, boli konzultované so zástupcami firiem (KBA, Heidelberg a Böttcher SK), ktoré sú dodávateľmi predstavovaných strojov a produktov na Slovensku. Ďakujeme za ich ústretovosť pri poskytovaní odborných informácií. Klasická ofsetová tlač je veľmi náročná technológia. Ide o nepriamu tlač založenú na princípe prijímania farby a odpudzovania vody. Tlačovú formu tvorí hliníková platňa. Na jej povrchu je nanesená svetlocitlivá emulzia. Po osvite a spracovaní vznikne na povrchu platne obraz, ktorý tvorí podklad pre tlač. Vlastný obraz tvorí emulzia, ktorá ostala na povrchu platne a v tlačovom procese je schopná na seba viazať tlačovú farbu a odpudzovať vodu. Druhú časť tlačovej formy (platne) tvorí čistý hliník bez emulzie (tá bola pri procese odstránená). V tlačovom procese tieto miesta na seba viažu vodu (hliník je hydrofilný), ale zároveň odpudzujú tlačovú farbu. Preto je súčasťou ofsetového stroja aj vlhčiaci systém, ktorý zabezpečuje rovnovážny stav medzi vlhčiacim roztokom a tlačovou farbou počas tlačového procesu. Vlhčiace systémy sa konštrukčne líšia podľa výrobcov tlačových strojov. Spravidla ide o 4- alebo 5-valcové vlhčiace systémy.

Princíp vlhčenia v ofsete Klasický proces hárkového ofsetu sa dá zjednodušene rozdeliť na tri fázy: 1. tenký nános vlhčiaceho roztoku pokryje netlačiace miesta na platni 2. tlačová farba pokryje tlačiace miesta a obraz na platni 3. obraz vytvorený tlačovou farbou na platni sa následne mechanicky prenesie na ofsetový poťah a z neho na potláčaný materiál Vlhčiaci systém KBA – Rapida 66/Rapida 75: KBA používa štvorvalcový kontinuálny systém s núteným obehom a chladením vlhčiaceho roztoku. Valce sú bez poťahu. Navaľovacie a brodiace valce sú vyrobené s gumovým povrchom, dávkovací valec s pochrómovaným povrchom a mostový valec s polyamidovým povrchom. Pristavovanie a odstavovanie všetkých valcov je automatické podľa režimu

34

ROČNÍK 2012 ❘ 01


OFSET

Farebník

4 2 Formový valec

Ofsetový valec ( gumový valec )

3

1 9OKþLDFHYDOFH %URGLDFLYDOHF 'iYNRYDFtYDOHF 1DYDĐRYDFtYDOHF 0HG]LYDOHF

V\VWpPWODþRYpKRVWURMD.%A Rapida 75 )

stroja a je ovládané pneumaticky. Otáčky brodiaceho valca sú odvodené od regulovaných elektromotorov prostredníctvom riadiacej elektroniky stroja. K strojom RA66-2/RA75-2 sa štandardne dodáva agregát chladenia vlhčiaceho roztoku TECHNOTRANS, typ alpha.d 10. Teplota vlhčiaceho roztoku u tohto typu sa nedá regulovať, je nastavená od výrobcu na 10° C, dávkovanie izopropylalkoholu (IPA) sa dá nastaviť v rozsahu 0-15 %. U viacfarbových strojov (od RA66-4/RA75-4 a vyššie) sa dá teplotu vlhčiaceho roztoku nastaviť v rozsahu 8-15° C, dávkovanie IPA sa dá nastaviť v rozsahu 0-15 % (TECHNOTRANS, typ alpha.d 20). Pri tlačení sa z niektorých druhov papiera môžu uvoľňovať nečistoty, ktoré väčšinou priľnú k tlačovej platni a znehodnocujú výtlačok. Ako voliteľná výbava je preto ponúkaný modifikovaný náhon vlhčiacich valcov; jeho pôsobením dochádza k nepatrnému rozdielu obvodových rýchlostí povrchu formového a vlhčiaceho valca. Takto vzniknutý relatívny pohyb (šmyk) veľmi účinne odstráni mechanické nečistoty z tlačovej platne. V závislosti na nastavení valcov vlhčiaceho zariadenia môže pri využívaní uvedeného voliteľného vybavenia dochádzať k miernemu zvýšeniu opotrebenia vlhčiaceho valca. Vlhčiaci systém Alcolor – Heidelberg: Alcolor je päťvalcový vlhčiaci systém. Vlhčiaci roztok sa prenáša brodiacim valcom na dávkovací valec a prostredníctvom navaľovacieho valca na tlačovú platňu. Rýchlosť medzi brodiacim a dávkovacím valcom môže byť plynule nastaviteľná. Film vlhčiaceho roztoku na navaľovacom valci je zjemňovaný prostredníctvom matne pochrómovaného roztieracieho valca. Šírka medzery na formovom valci sa rovná presne jednej otáčke navaľovacieho valca vlhčenia. Rýchlosť vlhčiaceho systému je riadená v závislosti od rýchlosti tlače, čím je zabezpečená konštantná kvalita tlače. Funkcia Vario slúži na odstránenie nečistôt z tlačovej platne prostredníctvom dočasného zvýšenia rýchlosti medzi navaľovacím a formovým valcom. Rýchlosť je redukovaná o 12 % voči rýchlosti roztieracieho valca. Funkcia vario môže byť zapnutá alebo vypnutá počas tlače, bez nutnosti jej prerušenia. Tým sa zabezpečí nižšia makulatúra a konštantná kvalita tlače.

Vlhčiaci roztok Klasický roztok sa skladá z troch základných komponentov. Je to voda, pH stabilizant a izopropylalkohol (IPA). Nové vlhčiace roztoky určené pre tlač bez IPA obsahujú len dve

zložky, a to vodu a pH stabilizant, ktorý obsahuje náhrady IPA, napr. glykol. V minulosti bol štandardný podiel IPA vo vlhčiacom roztoku 12-14 %, dnes je to 5-8 %. IPA vo vlhčiacom roztoku má dôležitú úlohu; jeho vplyvom dochádza k potrebnej emulgácii tlačovej farby. IPA znižuje povrchové napätie vlhčiaceho roztoku a tým lepšie zmáčanie hydrofilného povrchu netlačiacich miest na tlačovej forme. Ak je však množstvo vlhčiaceho roztoku alebo IPA privysoké, nepriaznivo vplýva na emulziu tlačovej farby s vlhčiacim roztokom na farebníkových valcoch tlačovej jednotky. V súčasnosti sa otvára téma bezalkoholového vlhčenia, čo znamená zníženie alebo úplné vylúčenie IPA z tlačového procesu. Vlhčiace zariadenia prešli spolu s vývojom nových druhov valcov zásadnými zmenami a zdá sa, že prechod na bezalkoholové vlhčenie aj z ekologických dôvodov bude pokračovať; sprísnené ekologické normy v Európe smerujú v polygrafii k úplnému vylúčeniu všetkých prchavých organických látok (V.O.C., Volatile Organic Compound, t. j. prchavé organické látky). V.O.C. sú aj vlhčiace koncentráty s IPA a samotný IPA je vysoko prchavý, čo pri jeho používaní v tlačiarňach, najmä pri vyšších rýchlostiach rotačných strojov, možno cítiť v okolí rotačky. Navyše je IPA klasifikovaný ako vysoko horľavá kvapalina.

9OKþLDFHYDOFH

Formový valec

4

1. Brodiaci valec 2. Dávkovací valec 1DYDĐRYDFtYDOHF 4. Medzivalec 5. Roztierací valec

2

3

1 5

YOKþLDFLV\VWpP $OFRORU+HLGHOEHUJ

Ako ďalej bez alkoholu? Ofsetová tlač bez IPA je náročný projekt a jeho úplné zvládnutie bude vyžadovať ešte nejaký čas. Eliminácia IPA je momentálne skôr problém ako prínos pre ofsetovú, najmä hárkovú tlač. Dobré výsledky sa dosahujú pri rotačnom ofsete. Napr. v Poľsku nové rotačky už tlačia bez použitia IPA. U nás je príkladom Slovenská Grafia, KT Komárno a Neografia Martin. V hárkovom ofsete je problém vlhčenia bez IPA zložitejší. Klasický vlhčiaci roztok je nahradený roztokom s obsahom pH stabilizantov, ktoré nahrádzajú IPA a môžu spôsobovať sprievodné problémy. Najčastejšie to je napúčanie vlhčiacich brodiacich valcov. Treba počítať s častejšou kontrolou a nastavovaním valcov, častejším umývaním gumového poťahu a tlačovej formy ako pri používaní roztokov s IPA. Pri nasadení pH stabilizantu treba sledovať jeho znášanlivosť s tlačovými platňami. Pri používaní priamych farieb alebo nesavých materiálov, ale aj pri veľmi vysokom a extrémne nízkom prenose tlačovej farby môže byť tlač bez IPA mimoriadne náročná.

ROČNÍK 2011 ❘ 01

35


â?˜ TECHNOLĂ“GIE

NĂĄnos minerĂĄlov na farebnĂ­kovĂ˝ch valcoch spĂ´sobuje nadmernĂş emulgĂĄciu tlaÄ?ovej farby.

VodnĂ˝ proces a jeho hodnoty VeÄžkĂŠ problĂŠmy pri tlaÄ?i mĂ´Ĺže spĂ´sobiĹĽ nesprĂĄvna analĂ˝za vody a zmien jej chemickĂŠho zloĹženia. Preto treba na vstupe zmeraĹĽ tvrdosĹĽ vody (10-14 dH). IdeĂĄlne je maĹĽ vlastnĂş ĂşpravĹˆu vody a tzv. odvrĂĄtenou osmĂłzou, ktorĂĄ odmineralizuje vstupnĂş vodu. Do takto upravenej vody sa nĂĄsledne pridĂĄvajĂş ĹĄpeciĂĄlne minerĂĄly, ktorĂŠ sĂş prospeĹĄnĂŠ pre tlaÄ? a nespĂ´sobujĂş nadmernĂş emulgĂĄciu tlaÄ?ovej farby. VeÄžmi dĂ´leĹžitĂ˝m krokom je presnĂŠ meranie koncentrĂĄcie vlhÄ?iaceho roztoku. SkĂşsenosti ukazujĂş, Ĺže prevaĹžne u starĂ˝ch tlaÄ?ovĂ˝ch strojov sĂş merania koncentrĂĄcie vlhÄ?iaceho produktu nepresnĂŠ. PodÄža odbornĂ­kov by sa mal vlhÄ?iaci roztok vymeniĹĽ raz za 2-3 týŞdne. KompletnĂĄ vĂ˝mena a ĂşdrĹžba systĂŠmu by sa mala urobiĹĽ raz za pol roka, keÄ? sa za pomoci ĹĄpeciĂĄlneho silne zĂĄsaditĂŠho prĂ­pravku vyÄ?istĂ­ celĂ˝ vlhÄ?iaci systĂŠm. NovĂŠ typy tlaÄ?ovĂ˝ch strojov majĂş vlastnĂş priebeĹžnĂş kontrolu vodivosti vlhÄ?iaceho roztoku. Hodnoty mĂ´Ĺže obsluha sledovaĹĽ na displeji stroja a v prĂ­pade ich zmeny mĂ´Ĺže okamĹžite reagovaĹĽ na danĂ˝ stav.

VlhÄ?iace valce ofsetovĂŠho tlaÄ?ovĂŠho stroja

na tlaÄ?ovĂş formu nemoĹžno vytlaÄ?iĹĽ nĂĄroÄ?nĂŠ zĂĄkazky. KvalitnĂŠ valce farebnĂ­kovej a vlhÄ?iacej sĂşstavy s dlhodobo stabilnĂ˝mi parametrami sĂş zĂĄkladom kvalitnej tlaÄ?e.

TlaÄ?ovĂĄ forma a zmĂĄÄ?avosĹĽ povrchu DobrĂş zmĂĄÄ?avosĹĽ hydrofilnĂ˝ch Ä?astĂ­ tlaÄ?ovej formy ovplyvĹˆujĂş predovĹĄetkĂ˝m dva faktory: • povrchovĂŠ napätie vlhÄ?iaceho roztoku • povrchovĂŠ napätie tlaÄ?ovej farby Tu vznikĂĄ vzĂĄjomnĂ˝ vzĹĽah a prepojenie medzi vlhÄ?iacim prostriedkom a tlaÄ?ovou formou, tlaÄ?ovou farbou a tlaÄ?ovou formou. V praxi to znamenĂĄ znĂĄmu zĂĄsadu ofsetovej tlaÄ?e hydrofilita – olejofilita. Z tohto zĂĄkladnĂŠho dĂ´vodu sĂş novĂŠ typy vlhÄ?iacich roztokov umoĹžĹˆujĂşcich tlaÄ? bez IPA vytvĂĄranĂŠ tak, Ĺže nielen zniĹžujĂş povrchovĂŠ napätie, ale zvyĹĄujĂş aj viskozitu vlhÄ?iaceho prostriedku s maximĂĄlnou podporou vytvĂĄrania jemnĂŠho filmu na vlhÄ?iacich valcoch. Stabilita rovnovĂĄhy farba – voda umoĹžĹˆuje pomerne rĂ˝chle nastavenie stroja s nĂĄslednĂ˝m znĂ­ĹženĂ­m makulatĂşry a zvýťenĂ­m spoÄžahlivosti tlaÄ?e.

IPA v ofsetovej tlaÄ?i upravuje predovĹĄetkĂ˝m viskozitu TlaÄ? bez IPA je samozrejme a povrchovĂŠ napätie vlhÄ?iaceho roztoku. Preto jeho redukcia moĹžnĂĄ, ale vyĹžaduje komplexnĂŠ vyĹžaduje oveÄža väÄ?ĹĄiu podporu vlhÄ?iacich valcov. PrvĂ˝m ĂşskalĂ­m, rieĹĄenie. Je dĂ´leĹžitĂŠ pouŞívaĹĽ s ktorĂ˝m sa vlhÄ?iace valce musia vyrovnaĹĽ, je niŞťie mnoĹžstvo kvalitnĂŠ vĂ˝robky s certifikĂĄtom vlhÄ?iaceho roztoku pri rovnanĂ˝ch otĂĄÄ?kach vlhÄ?iaceho valca. Je Fogra, preĹĄkoliĹĽ obsluhu to spĂ´sobenĂŠ tĂ˝m, Ĺže s menĹĄĂ­m mnoĹžstvom IPA vo vode sa menĂ­ tlaÄ?ovĂŠho stroja a treba dynamickĂĄ viskozita vlhÄ?iaceho roztoku. NovĂŠ typy valcov poÄ?Ă­taĹĽ s tĂ˝m, Ĺže zo zaÄ?iatku bude treba rieĹĄiĹĽ mnoĹžstvo problĂŠmov. fungujĂş na princĂ­pe zvyĹĄujĂşceho sa odporu kvapaliny Pripravil: FrantiĹĄek MartanÄ?Ă­k – NOVUM F&M pri zvyĹĄovanĂ­ rĂ˝chlosti jej prietoku (vlhÄ?iaci roztok s rastĂşcimi www.polygrafia-fotografia.sk otĂĄÄ?kami valcov zvyĹĄuje odpor voÄ?i ich povrchu). Valce vytvĂĄrajĂş vÄ?aka cielenej molekulĂĄrnej ĹĄtruktĂşre prieÄ?ne zvlnenie vlhÄ?iaceho roztoku, ktorĂŠ pomocou rotaÄ?nĂŠho pohybu valca veÄžmi Äžahko prechĂĄdza do hladkĂŠho www.bottcher.sk vlhÄ?iaceho filmu. Ten zabezpeÄ?uje VĂĄĹĄ partner pre: ‡SRJXPRYDQLHYDOFRY transport a prenos vlhÄ?iaceho roztoku ‡RIVHWRYpSR DK\ na tlaÄ?ovĂş formu. U farebnĂ­kovĂ˝ch ‡WOD RY~FKpPLX valcov je to pouĹžitie vhodnej hodnoty tvrdosti. PlatĂ­ zĂĄsada, BĂśttcher SlovenskĂĄ republika, s.r.o., .RS LDQVNDFHVWD16,85201%UDWLVODYDHPDLOERWWFKHU#ERWWFKHrVN Ĺže bez kvalitnĂŠho nanesenia farby

36

ROÄŒNĂ?K 2012 â?˜ 01


POČÍTAČE

Pre ProfeSIonáLnych fotogrAfoV Tlačiareň Canon PIXMA PRO-1 je zaujímavý kúsok určený do rúk profesionálnych fotografov. Ako jedna z mála tlačiarní sa neobmedzuje na papiere dodávané výrobcom, ale na vysokej úrovni umožňuje pripraviť profily ICC pre akýkoľvek papier.

V

ýrobcov papierov je totiž veľké množstvo. Príkladom je Hahnemühle, Moab, Legio a žiadny profesionálny fotograf nedá dopustiť práve na ten svoj papier. Canon PIXMA PRO-1 je atramentová tlačiareň, ktorá je schopná tlačiť na formát A3+. Má rekordných 12 separátnych náplní. Jej špecialitou je tlač monochromatických výstupov, čo je v oblasti profesionálneho nasadenia častá požiadavka. Práve preto sa na tvorbe monochromatického výtlačku podieľa až pätica náplní. Výtlačky majú vysoký lesk vďaka chromatizéru, špeciálny typ pigmentových náplní LUCIA zabraňuje javu, ktorý sa nazýva bronzing. Ide o to, že pod určitým

uhlom výtlačok odráža bronzovú farbu, čo znepríjemňuje celkový dojem. Takto je zabezpečená aj dlhodobá stabilita farieb. Výrobcov papierov je totiž veľké množstvo. Príkladom je Hahnemühle, Moab, Legio a žiadny profesionálny fotograf nedá dopustiť práve na ten svoj papier. Canon PIXMA PRO-1 je atramentová tlačiareň, ktorá je schopná tlačiť na formát A3+. Má rekordných 12 separátnych náplní. Jej špecialitou je tlač monochromatických výstupov, čo je v oblasti profesionálneho nasadenia častá požiadavka. Práve preto sa na tvorbe monochromatického výtlačku podieľa až pätica náplní. Výtlačky majú vysoký lesk vďaka chromatizéru, špeciálny typ pigmentových náplní LUCIA zabraňuje javu, ktorý sa nazýva bronzing. Ide o to, že pod určitým uhlom výtlačok odráža bronzovú farbu, čo znepríjemňuje celkový dojem. Takto je zabezpečená aj dlhodobá stabilita farieb. Výtlačok vo formáte A3+ je vytlačený za necelé 3 minúty. Tlačiť sa dá na formáty od 10 × 15 cm po A3+, maximálne rozlíšenie pri tlači je 4 800 × 2 400 dpi. Na vysokú kvalitu tlače sa používa plug-in do Adobe Photoshop. Tlačiareň má zadný vstupný zásobník, špecialitou je tlač na CD/DVD médiá. Pripojiť sa dá pomocou portu USB a eternetu, použiť ju možno s operačným systémom Microsoft Windows alebo Apple Mac OS X. Hmotnosť je okolo 28 kg, takže si pripravte špeciálny stolík na jej použitie.

Cena: okolo 800 €

Zapožičal: Canon

LuxuSný SmArtfón S androidovým telefónom prichádza aj švajčiarsky výrobca hodiniek TAG Heuer. Model s označením TAG Heuer LINK je predovšetkým luxusný šperk, ktorý má aj pokročilú technologickú výbavu. Vyhotoveniu je však podriadené všetko – výber materiálov (oceľ, zlato, diamanty, titán, karbónové vlákna, koža), ručná práca a náročné testovanie. ROČNÍK 2012 ❘ 01

37


❘ POČÍTAČE Vo výbave je jasný 3,5-palcový multidotykový displej (800 × 480 bodov) s rozlíšením 16 mil. farieb. Android je vo verzii 2.2 a procesor je taktovaný na 1 GHz. Rozmery telefónu sú 118 × 67 × 16,6 mm, hmotnosť 200 gramov s batériou s kapacitou 1400 mAh, ktorá zabezpečuje dobu pohotovosti 330 hodín a dobu hovoru 6,5 hodiny. Vo výbave je Bluetooth i Wi-Fi, vnútorná pamäť na užívateľské dáta má kapacitu 256 MB. V zadnej časti je 5-megapixelová kamera s automatickým zaostrovaním, batéria vydrží 11 hodín prehrávania hudby. Vyhotovenie je rovnaké ako pri hodinkách tejto značky – odoláva nárazu, je vzduchotesné a mechanické prvky majú dizajn totožný so zadným vekom chronografov. Samozatváracie bočné veko, ktoré vyzerá ako korunka hodiniek, chráni prístup k SIM, portu USB a pamäťovej karte. Povrch telefónu je vysokoleštený a s protialergickou ochranou, displej má ochranu proti poškriabaniu. Zadná časť môže byť vybavená teľacou kožou alebo kožou z krokodíla.

Cena: s bežnou kožou 4 950 €, s kožou z krokodíla 6 500 €

TLAČ V NÁROČNEJ KANCELÁRII Tlačiareň HP LaserJet Enterprise 600 M603dn predstavuje firemné tlačové zariadenie. Je stavaná na vysoké mesačné zaťaženie, čo ju predurčuje do náročných prevádzok, kde je požiadavka na neustálu dostupnosť a okamžitú tlač. de o monochromatickú laserovú tlačiareň. V tomto smere si počína výborne a za každých okolností sme zo zariadenia dostali maximálnu kvalitu, pričom podotýkame, že sme nepotrebovali použiť špeciálne režimy tlače (maximálne rozlíšenie je 1 200 × 1 200 pixelov). Počas testu sme boli príjemne prekvapení rýchlosťou vytlačenia strany – zhruba 3 sekundy a menej. Výborne sa hodí aj na tlač duplexných materiálov a 50 testovacích strán bolo vytlačených za 1,25 minúty, čo niektoré modely nedokážu ani bez času potrebného na prechod papiera tlačiarňou. Silný 800 MHz procesor v kombinácii s 512 MB RAM (možnosť zvýšiť na 1 GB) sa nezľakne ani náročných dokumentov. Dokumenty PDF boli tlačené rýchlo a bez prestávok. Testovací dokument sme vytlačili za 14 sekúnd, čo je slušný výsledok, ak zoberieme do úvahy, že išlo o vytlačenie piatich náročných strán z magazínu PC REVUE. Odporúčaný mesačný objem vytlačených strán je do 20 000, no zariadenie výrobca dimenzoval až na nárazovú záťaž 275 000 strán mesačne. Štandardne má dva zásobníky na papier, jeden multifunkčný na rôzne predlohy a hrubšie papiere, druhý veľkokapacitný na 500 listov. Výstup papiera je na hornej strane a bezpečne uloží až 500 listov. Ak požadujete na vstupe ešte vyššiu kapacitu, môžete pridať ďalšie štyri

I

38

ROČNÍK 2012 ❘ 01

zásobníky a mať tak kapacitu do 3 600 listov. Prívlastok Enterprise charakterizuje aj ďalšie možnosti – môžete pridať stohovačku, zošívačku alebo automatickú triedičku s piatimi priečinkami. Štandardná konektivita je cez USB a eternetový port, voliteľne sa dá integrovať adaptér WLAN. Spotreba energie pri tlači je maximálne 920 W, v úspornom režime menej ako 0,3 W.

Cena: 899 €


POČÍTAČE

VEĽKOKAPACITNÁ ATRAMENTOVÁ TLAČ Cenou tlače a rýchlosťou zaujme model multifunkčného zariadenia Epson WorkForce Pro WP-4525. Používa atramentovú technológiu tlače a hneď na prvý pohľad je jasné, že nejde o domáce zariadenie na pár fotografií. Môžete ním totiž skutočne tlačiť vo veľkom bez negatívneho dosahu na výdavky za tlač.

t

echnológia tlače Micro Piezo umožňuje využívať premenlivú veľkosť kvapiek, pričom najväčšia veľkosť je 3 pl. Túto veľkosť používajú aj fotografické tlačiarne.

MFP umožňuje skenovanie, kopírovanie aj faxovanie. Maximálne rozlíšenie pri tlači je 4 800 × 1 200 pixelov, čo postačuje nielen na kancelársku grafiku, ale aj na tlač fotografií. Menšia nevýhoda je, že netlačí bez okrajov. Náplne Epson DURABrite rýchlo zasychajú, a tak môžete bezprostredne po tlači použiť zvýrazňovač na dokumentoch bez toho, aby sa atrament rozmazal. Vďaka podávaču ADF môžete skenovať aj viac predlôh naraz, a to priamo do počítača, na zariadenie USB alebo do e-mailu. Dokumenty si tak bez väčšej námahy uložíte aj do formátu PDF. Okrem pripojenia USB nechýba ani sieťové, pripojenie Wi-Fi je k dispozícii pri modeloch WP-4535 DWF a 4545 DTWF. Pri tomto modeli je dostupná duplexná jednotka na obojstrannú tlač. Hlavný zásobník na vstupe má kapacitu 330 listov papiera, na výstupe 150 listov. Atramentové zásobníky sa vymieňajú spredu, takže len čo sa zobrazí hlásenie o potrebe výmeny konkrétneho atramentu, stačí otvoriť dvierka, stlačením vysunúť starú náplň a zasunúť novú. Tlač pokračuje od pozície, kde sa prerušila, aj keby to bolo pri rozpracovanej strane. Toto je jedna z ďalších vlastností, ktorá bude vyhovovať vo firmách. Navyše inicializácia tlače je rýchla, netreba tlačiť zarovnávaciu stranu ani nič podobné. Jedna strana je v rýchlom farebnom režime vytlačená za 5 sekúnd, 25 strán za 2:07 minúty a 50-stranový dokument v duplexe za 6:28 min. V ČB režime je rýchlosť tlače vyššia a testovací dokument na duplexný režim vytlačíte za 5:54 min. Ovládač povoľuje aj úsporný režim tlače, ten je však vhodný na náhľadové dokumenty, pretože tlač je bledšia a miestami sú cez grafiku aj vodorovné nepotlačené čiary. Na druhej strane v takomto režime skutočne ušetríte atrament. Výborné výsledky tlače sme dosiahli pri dokumentoch PDF, ktoré pokojne môžete tlačiť aj v najúspornejšom režime. Vyzerajú dobre, aj keď majú vyblednutý nádych. Tlač je takmer okamžitá po zadaní úlohy, čo oceníte aj v sieťovej prevádzke. Každá zo štyroch náplní má výťažnosť zhruba 3 400 strán, cena čiernej XXL je 45 €, farebných XXL 48,50 € za kus. Približná cena tlače jednej strany je 0,0118 centa, čo je údaj približujúci sa segmentu laserových zariadení. Zariadenie je jednoznačne vhodné na tlač v podnikoch, kde poskytuje vysokú kvalitu výtlačkov a nízke prevádzkové náklady.

Cena: 298,80 €

Túto rubriku pripravujeme v spolupráci s

ROČNÍK 2012 ❘ 01

39


❘ TREND TOP 200

TREND TOP 200 v odvetví priemyslu celulózy a papiera (Zaradené sú všetky spoločnosti, ktoré poskytli Trendu výsledky do polovice októbra 2011)

Poradie v TREND TOP 200

Spoločnosť

Konsolidované tržby spolu1

2010

2009

2008

Pridaná hodnota

2010

2009

Pohľadávky

2008

2009

74 306

61 328

2008

2010

2009

2008

N

130 343

137 166

189 278

1.

21.

Mondi SCP, a.s., Ružomberok 468 306

420 396

480 613

N

2.

70.

SCA Hygiene Products Slovakia, s.r.o., Gemerská Hôrka3

167 430

158 509

162 008

42 094

41 128

33 674

36 078

43 396

51 699

44 789

69 441

95 019

3.

103.

SHP Harmanec, a.s., Harmanec

116 302

112 202

121 391

19 774

26 341

19 975

27 395

25 741

28 166

59 071

53 370

63 610

4.

115.

Metsa Tissue Slovakia, s.r.o., Žilina

106 633

100 558

107 658

10 987

9 548

7 971

26 627

22 863

34 693

61 925

62 383

59 705

5.

175.

Bukocel, a.s., Hencovce

66 523

42 057

61 215

4 968

-606

8 154

9 081

6 868

6 937

49 418

52 030

49 775

6.

SHP Slavošovce, a.s., Slavošovce

32 936

32 229

34 154

3 747

5 602

3 687

4 949

4 466

5 914

10 830

8 176

12 265

7.

Smurfit Kappa Štúrovo, a.s., Štúrovo4

18 877

62 808

90 208

-471

1 806

14 933

69 869

49 957

53 731

4 688

22 095

19 943

8.

Obaly Solo, s.r.o., Ružomberok

8 968

11 457

N

2 749

2 793

N

2 498

2 979

N

1 620

1 996

N

9.

Convertis, s.r.o., Štúrovo

7 285

7 184

8 931

1 325

1 544

2 001

1 581

1 538

1 923

4 318

4 494

5 747

Notes, a.s., Slavošovce

4 301

3 944

4 568

1 608

1 153

1 407

1 412

1 287

1 303

4 241

3 383

4 040

10.

126 301 128 994

2010

Záväzky

Tržby za predaj vlastných výrobkov, služieb a tovaru. Vrátane pracovníkov, ktorí nie sú internými zamestnancami, ale spoločnosť ich najíma cez personálny lízing. 3 Vrátane údajov za SCA Hygiene Products, s.r.o., ktorá k 1.1.2011 zanikla v dôsledku zlúčenia so spoločnosťou SCA Hygiene Products Slovakia, s.r.o., Gemerská Hôrka. 4 Spoločnosť v roku 2010 ukončila výrobu. 1 2

40

ROČNÍK 2012 ❘ 01


PAPIER

(Údaje v tis. €) Bankové úvery a výpomoci

2010

2009

Zisk pred zdanením

2008

Výsledok hospodárenia

Investície

2010

2009

2008

2010

2009

2008

2010

2009

Priemerný počet pracovníkov2

Export

2008

2010

2009

2008

2010

2009

2008

16

24 340

N

77 861

46 042

56 703

63 170

37 180

45 785

12 475

18 383

N

352 715 332 821 393 569

1 455

1 4 86

1 657

0

N

12 016

11 836

16 587

8 582

9 499

12 952

6 267

4 227

29 323

14 505

150 812 145 685 148 058

796

771

697

28 687

29 586

35 039

N

N

N

532

2 453

-749

5 601

3 759

8 276

98 381

95 081

95 462

1 091

1 070

1 069

0

0

7 168

1 942

-363

19 448

1 461

-457

15 615

1 259

4 375

N

85 306

80 446

85 733

408

441

461

11 171

10 323

10 967

2 583

837

588

2 080

498

-897

7 449

7 011

12 794

58 324

35 468

55 940

369

381

581

0

0

84

-229

1 377

-65

-412

1 122

-75

859

448

1 267

20 172

21 151

24 707

234

228

220

0

0

0

22 384

-45 120

7 209

22 142

-45 188

5 887

N

N

0

N

N

82 517

N

N

336

0

0

N

1 269

980

N

1 018

787

N

N

N

N

N

N

N

N

N

N

1 092

1 295

1 539

-189

-59

114

-101

-59

72

N

N

0

N

N

0

N

N

0

309

353

1 088

526

310

226

424

249

180

N

N

0

N

N

0

N

62

73

N - nedostupný údaj

© TREND Holding, s.r.o., Bratislava, 2011

ROČNÍK 2012 ❘ 01

41


❘ TREND TOP 200

Papierenský biznis s rekordným profitom Slovenský celulózovo-papierenský priemysel si rýchlo nahradil to, čo mu prvý krízový rok 2009 v roku 2010 zobral. Zarobil 95 mil. €, čo je šesťnásobne viac ako predvlani a vôbec najviac v histórii. Podarilo sa mu to napriek tomu, že začiatkom jari 2010 zavrel svoju štúrovskú celulózku na výrobu obalovej vlnitej lepenky írsko-holandský Smurfit Kappa. Poznačilo to návrat odvetvia k vyšším tržbám. Po ich predvlaňajšom 13 % prepade na 1,227 mld. € vlani tržby vzrástli o 4 % na 1,274 mld. €. Vytvoreniu rekordného zisku nezabránilo ani to, že bez štúrovského podniku výroba papiera na Slovensku vlani klesla z 920-tis. na 780-tis. ton.

potreboval viac obalov. Aj lanské zlepšenie výsledkov slovenského celulózovo-papierenského priemyslu potiahla hlavne základná výroba celulózy. Predvlani s tržbami spadla o 15 % na 610 mil. € a prepadla sa zo zisku 53 mil. € do straty 6 mil. €. Vlani sa tržby posilnili o pätinu na 732 mil. € a výroba celulózy sa vrátila aj do zisku 87 mil. €. Výroba hotových papierových výrobkov si po zavretí štúrovského výrobcu lepenkových obalov pohoršila. Pokračoval pokles tržieb i zisku z roku 2009. Medzi rokmi 2008 až 2010 tržby výrobcov papierových hygienických produktov a obalov klesli zo 687 mil. € na 540 mil. a čistý zisk z 30 na 7 mil. €. Posledné dva roky tak odvetviu priniesli výraznú zmenu. Dovtedy základná výroba celulózy skôr stagnovala a odvetvie ťahali dopredu hlavne hotové výrobky.

Štúrovská eutanázia Zavretie štúrovského podniku však rozbeh výroby hotových výrobkov zvrátilo. Nešlo ani tak o výsledok krízy či nízkej efektivity fabriky, ale írsko-holandské duo Smurfit Kappa sa rozhodlo, že bude rozvíjať iné svoje obdobné fabriky v západnej Európe. Voľný trhový priestor pre ne chce pritom zachovať aj tým, že štúrovskú fabriku predáva s podmienkou, že kupujúci nemôže pokračovať vo výrobe obalovej lepenky. Zatiaľ sa taký nenašiel. Záujem mali ešte vlani české JIPPapírny, ale napokon pre vysoké cenové nároky predajcu fabriku nekúpili a tá ďalej stojí. So stratou štúrovskej výroby nepadol celý sektor hotových papierových výrobkov. Iba obaly. Ich produkcia klesla o dve tretiny na 87-tis. ton. Produkcia hygienických papierových výrobkov ďalej stúpa. Vlani o takmer 3 % na 143-tis. ton. Hore ide aj najsilnejšia výroba grafického papiera. Rástla o 2 % na 550-tis. ton. Zlepšenie vlaňajších finančných výsledkov išlo ruka v ruke s ďalšími úsporami. Predvlani sektor znížil stav zamestnancov o 600, vlani o ďalších 300. Začiatkom tohto roku v ňom pracovalo už len 6 500 ľudí. Pribrzdil sa aj rast miezd – predvlani priemerná mzda v sektore rástla o 6 %, vlani už len o 2 % na 982 €.

Zahraničné opory Dobré výsledky odvetvia stoja aj na tom, že Smurfit Kappa ho síce opustil, no všetky ostatné kľúčové fabriky sú v rukách zahraničných investorov či silných domácich vlastníkov, ktorí ich neustále rozvíjajú. Najväčším investorom v odvetví je juhoafrický koncern Mondi. Jeho ružomberská celulózka Mondi SCP zameraná na výrobu grafického papiera

Rozbehnutá celulóza Vysoký zisk si sektor pripísal hlavne vďaka minuloročnému rastu cien celulózy. Po povodniach totiž menej celulózy vyrobili celosvetovo významné celulózky v Čile i USA a výkonnosť škandinávskych celulózok zasa na čas pribrzdili odborárske štrajky. Celulózy tak bolo na trhu na čas menej a navyše po krízovom roku 2009 sa oživil aj dopyt po papieri – kancelárie už tak prísne nešetrili a priemysel po nárastoch produkcie

42

ROČNÍK 2012 ❘ 01


PAPIER

kryje tretinu tržieb celého odvetvia. Predvlani jej tržby klesli z 570 na 420 mil. €, no vlani mala fabrika rekordný zisk 63 mil. € a za posledné štyri roky zarobila vyše 170 mil. € aj vďaka neustálym investíciám. Už pred šiestimi rokmi koncern do jej kompletnej modernizácie vložil 250 mil. €. Investície pokračujú aj v posledných rokoch, i keď matka po kríze orezala svoje celosvetové kapacity o zhruba sedminu. Predvlani celulózka kúpila nový odkôrovací bubon. Teraz sa tam chystá výmena kotla na regeneráciu luhov aj s modernizáciou ďalších výrobných uzlov za 135 mil. €. Fabrika potom zvýši ročnú produkciu o 50-tis. ton na 550-tis. ton. V Mondi SCP za posledné tri roky znížili počet zamestnancov z 1 800 na 1 500. Ďalšou zahraničnou oporou je fínsky Metsällitto, ktorý kúpil žilinského výrobcu hygienického papiera Metsä Tissue so značkou Tento. Pre Fínov je podnik s ročnými tržbami 100 mil. € kľúčovou fabrikou na rozvoj biznisu v celom stredoeurópskom regióne. Švédsky SCA Hygiene zasa vyrába dámske hygienické vložky v Gemerskej Hôrke. Kríza nijako neotriasla tržbami jeho dcéry vo výške zhruba 160 mil. € a aj predvlani dosiahla zisk 13 mil. € a prijala 100 nových zamestnancov. Po investíciách bude výroba ďalej rásť.

ktorá sa pridáva do textílií, omietkových zmesí a vo farmácii ako výplň do tabliet. Diverzifikácia výroby má firmu stabilizovať, tržby majú vzrásť na 100 mil. € ročne a nové výroby zamestnajú 300 nových pracovníkov. Ďalšie dve veľké fabriky na výrobu papierovej hygieny SHP Harmanec a SHP Slavošovce vlastní aj Milan Fiľo. Dohromady dosahujú tržby zhruba 120 mil. €. Ich hospodárske výsledky sa v posledných rokoch pohybujú okolo nuly. M. Fiľo stále ovláda aj minoritné podiely v ziskovej celulózke Mondi SCP.

Drevo rozhoduje

Domáci mecenáši Po predkrízovom vstupe nového vlastníka Jána Ďuriana, ktorý podnikal v železničnej preprave, sa stabilizovala vranovská celulózka Bukóza. To už stála zastaraná fabrika pomaly pred krachom. Nový majiteľ skoncoval s neekologickým bielením buničín chlórom a kúpil bieliace technológie na báze peroxidu vodíka a ozónu. Podnik zvýšil aj výrobu vlastných lacnejších energií, investoval do zefektívnenia doplnkovej výroby lepeného dreva pre nábytkárov a začal vyrábať aj kvalitnejšie buničiny na výrobu hygienických produktov. Aj vďaka tomu vlani tržby Bukózy poskočili zo 47 na 66 mil. € a firma sa vrátila do zisku. Nový majiteľ chce v najbližších rokoch investovať 30 mil. € do spustenia produkcie papierovej hygieny a vyrábať aj viskózovú a mikrokryštalickú celulózu,

Po nových plánovaných investíciách by výroba sektora mohla ďalej rásť. Pre papierne je limitujúca ponuka slovenského dreva. Už teraz si musia firmy dopĺňať potreby aj dovozmi. Import dreva tvorí z ročnej spotreby papierní zhruba 2,5 mil. m3 približne štvrtinu. Celulózkam odčerpávajú drevo hlavne teplárne a elektrárne na drevo. Pomohlo by im, keby farmári začali pre teplárne pestovať viac rýchlorastúcich energetických drevín. V dôsledku obmedzených zásob dreva už pred pár rokmi napokon na Slovensku nezakotvila ani fínska spoločnosť Myllykoski s plánom na výstavbu novej celulózky za 500 mil. € a uprednostnila Nemecko. V spracovaní papiera na finálne výrobky investori na Slovensku naďalej hľadajú priestor. Aj po začiatku krízy zverejnili záujem postaviť nové fabriky dvaja britskí investori. Wetton Bibby&Baron chce mať v Sabinove fabriku na papierové tašky pre 250 zamestnancov. Firma Boxperfect plánuje fabriku na darčekové škatule s 50 zamestnancami v Kojšove pri Gelnici. Okrem toho chce v Nitre postaviť fabriku pre 140 zamestnancov aj domáci výrobca hygienických papierových výrobkov pre hotely a reštaurácie HoRecup. Zatiaľ má v Nitre len menšiu výrobňu s 30 zamestnancami. Ivan Haluza © TREND Holding (krátené)

ROČNÍK 2012 ❘ 01

43


❘ POLYGRAFIA V EÚ Budúcnosť európskej polygrafie podľa štúdie EÚ

Malé a stredné podniky sú prispôsobivejšie, veľké zápasia s prebytkom kapacít

n

asledujúca štúdia je výsledkom deviatich mesiacov skúmania problematiky európskeho polygrafického priemyslu. Bolo uskutočnených viac ako 45 interview s manažérmi, ktorí sú zodpovední za vedenie niektorých najväčších podnikov v odvetví, s vlastníkmi a senior manažérmi menších a stredných podnikov, vedúcich zástupcov odborov a zamestnaneckých zväzov. Okrem toho boli oslovení zákazníci a dodávatelia tlačiarní, aby sa dali získať názory z vnútra odboru. Predovšetkým išlo o aktuálny stav polygrafického priemyslu a súčasné výzvy.

Prebehli aj dva 1,5-denné workshopy, pričom jeden z nich sa týkal veľkých podnikov a druhý menších a stredných tlačiarní. Na workshopoch v Miláne sa zúčastnilo 90 zástupcov odborových zväzov, aby sa mohli poradiť a diskutovať o výzvach a formulovať riešenia problémov. Organizovaná bola aj on-line diskusia, ktorá zaručila široké spektrum názorov (148 účastníkov odpovedalo na otázky). Štúdia ukazuje, že vplyv externých faktorov (napr. vývoj komunikačných technológií, presuny na trhu a zmeny výrobných technológií) a reakcie podnikov na ne môžu byť značne rozdielne. Kým malé a stredné organizácie sú, ako sa

44

ROČNÍK 2012 ❘ 01

zdá, vystavené väčšiemu riziku, majú zároveň tú prednosť, že môžu agilnejšie a promptne reagovať na požiadavky trhu. Veľké podniky bojujú primárne s problémom prebytočných kapacít, ktorý viedol k cenovej vojne v celom priemysle. Projekt ukazuje na konsenzus medzi veľkými podnikmi a odbormi, ktorý by mal zabezpečiť väčšiu angažovanosť na celoeurópskej úrovni. Aktuálny podiel konkurzov v spojení s európskymi zákonmi o konkurencii, ktoré bránia koordinácii medzi veľkými podnikmi, môžu celý sektor oslabiť natoľko, že európske podniky skrachujú a na trhu budú dominovať buď tlačové importy z rozvojových krajín, alebo vznikne takpovediac monopol, ktorý spôsobí náchylnosť k akvizíciám, takže následne zostane na trhu len niekoľko málo aktérov. Každý z týchto scenárov má ďalekosiahle sociálne dôsledky pre zamestnancov. V tomto smere prevláda názor manažmentu aj odborov, že zo strany EÚ treba povoliť spoluprácu veľkých podnikov v rámci Európy. Umožnilo by to realizovať reštrukturalizáciu v nadväznosti na konzultácie a dohody s odbormi a zamestnancami a obmedzenie kapacít na základe koordinovaného rozhodovania a sociálne zodpovedným spôsobom. Zatiaľ čo problém nevyužitých kapacít a cenová konkurencia pôsobí na celý sektor, zmeny technológií sú hrozbou a šancou súčasne. Zmeny v správaní zákazníkov a presun na web a iné e-riešenia predstavujú zníženie dopytu po tlačených produktoch. Technológia však pomáha pri zvyšovaní produktivity a ponúka prístup k novým trhom pre podniky, ktoré sú dostatočne agilné, aby využili


POLYGRAFIA V EÚ

ponúkané príležitosti. Malé a stredné podniky sú na tom z hľadiska flexibility dobre, no môžu mať problémy v prístupe ku kapitálu, a to najmä v aktuálnej hospodárskej klíme. V rámci týchto zmien dochádza aj k značným personálnym dôsledkom. Ak sa pýtame na stratégie, o ktorých uvažujú podniky v krátkodobej aj dlhodobej perspektíve, uvažuje len 5 % skúmaných podnikov o ukončení výroby; 47 % uvažuje o zastavením činnosti v dlhodobom scenári, kým 45 % zástava názor, že nemajú žiadnu inú možnosť, len podnik predať. K ďalším defenzívnym stratégiám patrí redukcia veľkosti podniku, jeho vybavenia a zníženia počtu zamestnancov (v súčasnosti o tom uvažuje 29 %, v dlhodobo vrastajúcej tendencii 36 %). Zhruba polovica opýtaných (51 %) vidí celkové riešenie v prepúšťaní, pričom 34 % do mixu započítava aj predčasný odchod do dôchodku a 20 % vidí nevyhnutnosť prípravy zamestnancov na sprostredkovanie miesta mimo priemyslu. Iné priebežné či zvažované opatrenia majú tiež významný vplyv na zamestnancov. Takmer každý tretí účastník prevádza zákazky do kooperácii (29 %) a tretina ráta aj so zmenami pracovnej zmluvy (32 %) ako dôsledkom aktuálnej situácie. Spôsoby práce sa budú meniť aj pre zamestnancov, ktorí zostanú naďalej v podnikoch. Konkurenčná schopnosť si vyžiada dodatočnú flexibilitu, aby bol podnik schopný prispôsobiť sa stále náročnejšiemu trhu. Niektorí z účastníkov projektu takéto riešenia už zaviedli a takmer dve tretiny (63 %) opýtaných uvažuje o zavedení flexibilných pracovných postupov. Prevažná väčšina (67 %) kladie dôraz na kompetencie zamestnancov, na ich vlastnosti, motiváciu, postoje, znalosti, vedomosti a skúsenosti (programy zvyšovania kompetencií – multiskilling). Vyššia náročnosť na úroveň kvalifikácie (upskilling) bude mať podstatný význam, aby bolo možné zvládnuť nové technológie. V tejto súvislosti uviedlo 57 % opýtaných, že uvažujú o preškolení terajších zamestnancov na nové kompetencie, pričom 38 % uvažuje o nábore zamestnancov disponujúcich inými kompetenciami. Dôsledky reštrukturalizácie na zamestnancov predstavujú momentálne dilemu. Aj napriek tomu je reštrukturalizácia nevyhnutná. Pritom je nevyhnutné realizovať celý rad požiadaviek – výmenu informácií, zvyšovanie kvalifikácie alebo proaktívny prístup k osvojovaniu si nových poznatkov, prezieravý manažment, komunikácia, konzultáciu, vyjednávanie a dohody s odbormi a zamestnancami – aby sa dala reštrukturalizácia zvládnuť férovým a primeraným spôsobom.

Nevyhnutný záver spočíva v tom, že sociálne zodpovedná reštrukturalizácia si vyžiada príspevok všetkých postihnutých v rámci priemyslu – Intergrafu, UNI Europa Graphicalu, zväzov, podnikov, odborov a samotných zamestnancov. A nemôže byť úspešne realizovaná bez aktívnej podpory vlád na národnej a európskej úrovni. Význam zapojenia odborov a ich závodných rad spočíva v ich podiele na kontinuálnej kontrole a hodnotení realizácie stratégií. To umožní, aby boli vždy všetky relevantné problémy čo najskôr identifikované a riešené. Pre sociálnu zodpovednosť v rámci podniku je základných bodom ekonomická udržateľnosť a poskytnutie záruky požadovanej zamestnanosti. Priemysel musí pre 21. storočie opäť definovať svoj imidž. Pre polygrafiu to znamená umiestniť sa do stredu komunikačnej branže. Má na to potenciál, pretože môže budovať na svojej 550-ročnej histórii a stať sa osvedčeným poradcom pre zákazníkov, ktorí zápasia s tým, čo vybrať zo širokej ponuky komplexných a rastúcich možností v oblasti komunikácie tak, aby z toho mali maximálny úžitok. To však vyžaduje mať na zreteli tak stratégiu, ako aj schopnosť nadväzovať nové pracovné vzťahy s ostatnými podnikmi svojho odvetvia. V brandži vládne zhoda, že najpodstatnejšie je vytváranie kompetencií. Kým z technického hľadiska predstavujú kľúčové kompetencie informačné technológie, stále väčší význam budú mať medziľudské kontakty, priamy kontakt so zákazníkom, jeho podpora a manažérske kvality vedenia podniku. Nové postavenie branže, diverzifikácia aktivít a práca na zmene kultúry v podnikoch všeobecne je nevyhnutná, aby sa stala atraktívnejšia pre mladých pracovníkov a aby všetci podporovali zmeny. To pomôže, aby podniky priťahovali perspektívnych pracovníkov. Ich kompetencie sú potrebné na to, aby starnúce osadenstvo s tradičnými rutinami doplnili a v dlhodobej perspektíve nahradili. Takáto výzva vyžaduje zmenu v branži. Zo štúdie vyplýva úplne jasné posolstvo, že len efektívna partnerská práca – medzi vedením, odbormi, podnikateľskými a odborovými zväzmi – vytvára predpoklady efektívnych zmien v rámci sociálne zodpovednej reštrukturalizácie. V odvetví je silný záujem o výhodnú partnerskú spoluprácu, a to tak s odbormi alebo zamestnaneckými radami, ak v podnikoch existujú, ako aj so zamestnancami. Efektívny cyklus informácií, komunikácie a konzultácií je účastníkmi vysoko hodnotený ako základný prvok sociálnej zodpovednosti a výsledného komerčného efektu podniku. (Štúdia bola spracovaná spoločnosťou Facta Consult v rámci spoločného projektu s inštitúciami Intergraf, UNI Europa Graphical, Assografici, bvdm, KVGO, Ver.di, Unite und FISTEL-CISL a bola spolufinancovaná Európskou komisiou.)

Spracoval: Milan Lelek, fm

ROČNÍK 2012 ❘ 01

45


❘ MANAŽMENT

zákazníkov Seriál:

Ako na marketing 7. časť

Hľadať a nájsť

Najlepší ťah na bránku má osobný kontakt a telefón – obchodníci musia denne získavať nové kontakty a snažiť sa presviedčať zákazníka, aby zmenil dodávateľa vo váš prospech.

A teraz sa presuňme priamo do firmy. Povedzme si, že typovo ide o malú či stredne veľkú tlačiareň alebo podobne orientovanú firmu z polygrafického odvetvia, ktorá je v menšom meste a zákazky sa jej vo veľkom nehrnú. Primárne tlačí ofset vlastnými strojmi, ale vďaka kontaktom s ďalšími podobnými firmami vie vyrobiť a dodať čokoľvek, vrátane grafických prác, najmä však digitál a knižné spracovanie. Regionálna znalosť firmy je obmedzená, vďaka vlastným distribučným vozidlám však tlačiareň dokáže efektívne pokryť okruh desiatok kilometrov. Ako túto situáciu premeniť na obchodnú príležitosť?

Úspech je aj na webe Napadlo vám, že je možné rozvinúť nový distribučný kanál a začať tlačiarenské služby predávať aj cez internet? Množstvo drobných zákazníkov a podnikateľov vyhľadáva tlačové služby raz za čas cez internet. To je priestor pre marketingovo orientovanú spoločnosť, ktorou sa v súčasnosti musia stať všetky firmy, čo chcú prežiť. Výhodou drobných zákazníkov je vyššia marža, ktorú si môže dodávateľ účtovať. Často však drobní zákazníci potrebujú aj grafické služby, takže je potrebné vypočuť si hlas objednávateľa a mať k dispozícii subdodávateľa, ktorý našim zákazníkom pomôže s grafikou.

Ako na to Vyrobiť vie každý, umenie je predať. Túto vetu potvrdia všetci podnikatelia, ktorí pocítili globalizáciu a nárast ekonomickej aktivity za posledné dve dekády. V marketingovom snažení sme v predošlých dieloch segmentovali trh, vytýčili sme cieľové skupiny, vymysleli značku a pripravili web. Zákazníci sa však stále nehrnú.

46

ROČNÍK 2012 ❘ 01

V praktickom prevedení biznis na internete nemusí byť doslova e-shop, pretože do virtuálneho nákupného vozíka by našinec nakupoval letáky a vizitky s nedôverou, ale aj takto sa dá robiť biznis cez internet. Stačí k tomu pútavá webstránka a malé úpravy na nej, zároveň aj procesné zmeny vo firme vedúce k lepšiemu obchodnému spracovaniu takto prijatých objednávok. Tlačiarne už dávno spracúvajú zákazky elektronicky, takže objednávanie cez internet bude len malou zmenou. Najrýchlejšie je možné začať s elektronickým formulárom na výpočet ceny zákazky, či už vizitky alebo letáky, pričom zákazníci môžu dáta zasielať na FTP server či elektronickou poštou spolu s textovou objednávkou. Elegantnejšie riešenie je určitá forma e-shopu, v ktorej si objednávateľ navolí požadované položky a systém mu automaticky vytvorí faktúru a sprístupní FTP server na nahratie dát. Skúsené firmy neobmedzujú takto ponúkané služby iba na svoje portfólio, ale ponúkajú kompletný servis napríklad aj nákupom služieb od iných firiem či konkurentov, ktoré predávajú s malou maržou, ale všetko pod jednou strechou, čo je tiež určitý


MANAŽMENT

motivátor pre zákazníka. Keďže už návštevníka – zákazníka – raz majú na svojej webstránke, bola by škoda presmerovať ho niekam inam.

Získanie návštevníka Dostať návštevníka práve na vaše stránky je pri silnej konkurencii iných firiem veľmi ťažké. Úroveň a rozšírenosť webových stránok malých polygrafických firiem na Slovensku umožňuje preraziť s optimalizovanými stránkami. S tzv. SEO (Search Engine Optimization) optimalizáciou (zlepšenie konštrukcie a obsahu webstránok, aby boli ľahšie vyhľadateľné cez internet) najlepšie pomôžu špecialisti, ktorí dokážu aj upraviť vaše stránky tak, aby neodrádzali návštevníkov. Pri získavaní návštevníkov na webstránku najrýchlejšie pomôže textová inzercia, na Slovensku etablovaný Etarget či celosvetovo rozšírený AdWords od spoločnosti Google. Obe spoločnosti zobrazujú textovú inzerciu, ktorá sa zobrazí pri vyhľadávaní určitých kľúčových slov. Napríklad keď vyhľadáva záujemca slová „tlačiareň Brezno“, tak vyhľadávač zobrazí tzv. organické výsledky vyhľadávania, ktoré sú bezplatné, a sú závislé od kvality informácií na webstránke. Okolo nich však zobrazí ďalšie, tentoraz už platené textové odkazy, ktoré sa zobrazujú na základe platby za určité kľúčové slová, pri ktorých sa majú zjavovať. Lokálny dodávateľ polygrafických služieb v Brezne tak môže veľmi rýchlo a lacno inzerovať svoju ponuku služieb na internete s presným geografickým cielením – jeho reklamy sa budú zobrazovať iba v jeho regióne

Hľadanie zákazníkov Internet je najmodernejší, ale nie jediný zdrojom zákazníkov. Ďalšou možnosťou sú rôzne lokálne stretnutia podnikateľov organizované napr. obchodnou komorou či podobnými organizáciami, kde sa podnikatelia navzájom predstavujú. Malý podnik tu môže osobne osloviť iných lokálnych podnikateľov, pre ktorých môže dodávať dlhodobo. Príležitosťou sú aj rôzne odborné semináre organizované v regióne. Rovnako si môže vytipovať niekoľko stovák firiem v regióne a rozoslať im poštou informačný list o portfóliu služieb a ukážkami svojej práce. Odozva však bude veľmi nízka, pokiaľ list nezaujme nielen obsahom a formou ponuky, ale aj svojím imidžom, a pokiaľ nebude obsahovať lákadlo, aby potenciálny zákazník zmenil dodávateľa. Tým môže byť napríklad „prvých päťtisíc vizitiek zadarmo“ pre nových zákazníkov s rámcovou zmluvou, alebo „bezplatná jazyková korektúra“ či „bezplatné drobné grafické úpravy letákov tlačených u nás“ pre prípad, že sa zákazníkovi napríklad zmenila len adresa, ale nechce platiť grafickému štúdiu kompletné prepracovanie prezentačných materiálov a podobne. Najlepší ťah na bránku má však osobný kontakt a telefón – obchodníci musia denne získavať nové kontakty a snažiť sa presviedčať zákazníka, aby zmenil dodávateľa vo váš prospech. E-mail ani list nenahradia ľudský kontakt a argumentáciu. Tomáš Jaroš PrintProgress (autor je odborník na marketingovú komunikáciu)

ROČNÍK 2012 ❘ 01

47


❘ MANAŽMENT

mýtus o neverbálnej komunikácii Mýty v manažmente 4. časť Nikto nepochybuje o tom, že komunikácia medzi ľuďmi v manažmente, obchode, pri produkcii, v tíme alebo pri riešení problémov, má rozhodujúci význam pre výsledok. Hovorí sa, že manažér strávi až 80 % (alebo aj viac) svojho pracovného času komunikáciou. Preto je dobré zvládnutie techník komunikácie pre každého manažéra, ale aj pre obchodníka či pre každého človeka pre jeho optimálne fungovanie nevyhnutné.

Školenia v komunikácii sa orientujú na ľúbivé aspekty neverbálnej komunikácie, pričom sa zanedbávajú jej vecné, funkčné a etické aspekty.

Seriál:

týchto poznatkov výrazne zaostáva za poznatkami modernej psychológie. Takéto „tréningy“ sa stávajú neúčinné – a to je aj odpoveď na otázky o efektivite mnohých školení... Nedávno sme s niekoľkými manažérmi hovorili o dôležitosti komunikácie v ich práci. Padla zmienka, že 93 % všetkých informácií ide cez neverbálne kanály komunikácie (cez reč tela) a len 7 % ide prostredníctvom slov. Na moju otázku, či je to naozaj tak, bola odpoveď – „tak nás to učili“. Na otázku, či tomu dotyčný aj verí, bolo odpoveďou pokrčenie pliec... Tento manažér je bez viny. Uveril tvrdeniu lektora, ktorý nekriticky uveril tvrdeniam v literatúre. Lektor je vinný, pretože uveril mýtu, ktorý predstavuje jedno z najväčších a najpretrvávajúcejších nedorozumení v oblasti aplikovanej psychológie. Školenia v komunikácii sa orientujú na ľúbivé aspekty neverbálnej komunikácie, pričom sa zanedbávajú jej vecné, funkčné a etické aspekty. Máme tak vyškolených ľudí, ktorí sa vedia tváriť, ale málo toho vedia o komunikácii z obsahového, štylistického a formálneho hľadiska. Už vôbec nič o súvislostiach povahových vlastností človeka a obsahu komunikácie.

Ako vznikol mýtus o reči tela?

PhDr. Mojmír Kališ

V súlade s touto potrebou je prevažná časť manažérskych školení orientovaná na rozvoj komunikačných spôsobilostí manažérov. Ak porovnáme dôležitosť týchto spôsobilostí pre úspešnosť práce manažéra s kvalitou poznatkov, ktoré manažéri na týchto školeniach získavajú, tak minimálne obsah

48

ROČNÍK 2012 ❘ 01

Nechceným otcom tohto nedorozumenia je prof. Albert Mehrabian, ktorý sa od 60. rokov minulého storočia venuje výskumu medziľudskej komunikácie. Vo svojej práci Silent messages: Implicit communication of emotions and attitudes zo 70. rokov minulého storočia pri výskume vnímania a identifikácie emócií a budovania vzťahov dôvery zistil, že porozumenie emóciám a s nimi spojených postojov náklonnosti alebo neľúbosti k inému človeku, je založené na identifikovaní neverbálnych kódov (napr. tón hlasu, výraz tváre) a až potom použijeme verbálnu informáciu. Sám Mehrabian upozorňuje na tento aspekt, zdôrazňujúc väzbu svojich zistení výlučne na tieto situácie.


MANAŽMENT

Jednota formy a obsahu Dôsledky pretrvávania tohto mýtu sú pre osobnostný rozvoj manažérov, ale aj obchodníkov, dosť kritické. Prakticky len ojedinele sa stretávame s dobrými tréningami verbálnej komunikácie založenými na rozvoji schopností identifikovať zjavný i skrytý obsah verbálnej správy, analyzovať ho a použiť pri ďalšej diskusii. Minimálna pozornosť sa venuje rozvoju schopností viesť dialóg s partnerom. Manažérska komunikácia je mnohokrát málo efektívna, alebo nie je optimálna, pretože manažéra od ľudí vzďaľuje, a nie približuje ho k nim. Keď očistíme Mehrabianove zistenia o tento mýtus, môžeme nájsť najmenej dve oblasti, kde sa bez efektívnej kontroly neverbálnej komunikácie nemôžeme pohnúť ďalej: • Pri akomkoľvek presviedčaní či získavaní ľudí na svoju stranu. V týchto situáciách je neverbalita mimoriadne dôležitá, pretože sebaistotu a úctu k druhým, ktorá je pre efektívne presviedčanie dôležitá, komunikuje hlavne neverbálne. Je dokázané, že v takýchto situáciách si ľudia viac pamätajú formu ako obsah povedaného. • Pri všetkých rozhovoroch, ktorých cieľom je pomôcť druhému človeku, rozvinúť jeho schopnosti, povzbudiť ho. Tu je veľmi dôležité komunikovať vzťah záujmu a náklonnosti k tomu druhému, na čo nám zas slúži neverbálna komunikácia. Vo všetkých ostatných situáciách je často dôležitejšia obsahová, čiže slovná zložka komunikácie, ako zložka neverbálna. Je to tak napr. pri zadávaní úloh, kde je význam zrozumiteľnosti dôležitejší ako vzťahový aspekt, aj keď ani v týchto situáciách nie je neverbálna komunikácia zbytočná. V praxi je široko známa tzv. Mehrabianova formula: • 7 % informácií o pocitoch a postojoch vnímame prostredníctvom slov • 38 % informácií o pocitoch a postojoch vnímame cez paralingvistické komunikačné kľúče (t. j. spôsob, ako človek hovorí) • 55 % informácií o pocitoch a postojoch vnímame prostredníctvom mimiky, gest a ostatných kľúčov neverbálnej komunikácie. Stačilo „vynechať“ z textu zmienku o postojoch a pocitoch (emóciách) a mýtus bol na svete... Jeho dôsledkom je podceňovanie rétorickej prípravy profesionálov v komunikácii, čo síce až tak nevadí pri televíznych moderátoroch a politikoch, ale pre manažment a obchod ide o dôležité zručnosti, na ktorých mnohokrát stojí úspech. Mehrabian jednoznačne zdôraznil význam konzistencie verbálnej a neverbálnej komunikácie – inak povedané, nestačí, ak sa pri hovorení pekne tváriš, treba dbať aj na to, aby tvoja reč mali hlavu a pätu. A naopak, ak nevieš svoje myšlienky dôveryhodne predniesť, málokto ti uverí. A sebadôveru komunikujeme skoro výlučne neverbálne.

Na záver Človek má dar slova. Počas jeho vývinu od hlbokého praveku si k znakovým a výrazovým informačným kanálom pridal aj reč. Komunikácia slúži na odovzdávanie informácií a na ovplyvňovanie iných ľudí, vrátane seba samého. Ako ľudia sme dostali do vienka oboje, a tak nie je dôvod na preceňovanie jednej alebo druhej zložky komunikácie. PhDr. Mojmír Kališ EMKAconsult, s. r. o.

ROČNÍK 2012 ❘ 01

49


❘ VEĽTRHY A VÝSTAVY

Malé Printforum v Prahe

u

ž 19. ročník medzinárodného veľtrhu reklamných služieb, marketingu a médií Reklama a medzinárodný veľtrh polygrafie, papiera, obalov a baliacej techniky Polygraf bude 20. – 22. marca na Výstavisku v Prahe-Holešoviciach.

PDF. Manuálne úpravy dodaných tlačových dát podľa združenia PRF/X-ready. Čo znamená PDF/X? (Stephan Jaeggi, UGRA St. Gallen, Švajčiarsko) ▼ Riadenie kvality dodaných tlačových dát softvérovým spracovaním do štandardnej podoby – manuálne a automatizované úpravy dodaných tlačových dát tlačiarňou do podoby zodpovedajúcej štandardu. (OneVision Software AG, Regensburg) ▼ Rozdiel medzi Správnym informačným systémom tlačiarne a systémom riadenia kvality podľa PSO – rozdiely medzi informačným systémom tlačiarne (napr. Cicero Xi) a systémom riadenia kvality podľa PSO a ich spoločné prvky. (Pavel Karásek, Cicero Stapro Group, Pardubice) ▼ Prepojenie riadenia kvality tlačových dát so Systémom riadenia kvality podľa PSO a so Správnym informačným systémom – trendy v rozvoji Správnych informačných systémov pre tlačiarne: hodnotenie tlače podľa ISO 12647-2; prepájanie so Systémom riadenia kvality podľa PSO; podiel kvality tlačových dát na tomto trende. (Ing. Zdeněk Paseka)

Tieto dva spojené veľtrhy sú významným multifunkčným kontaktným fórom, ktoré je súčasťou aplikovaného komunikačného mixu pre firmy z reklamy, marketingu, tlače, ale napríklad aj obalov. Súčasťou veľtrhov bude aj rozsiahly odborný sprievodný program, v ktorom nebudú chýbať ani niektoré tradičné súťaže (Kalendár roka) a prehliadky. Najvýznamnejší však zrejme bude špecializovaný polygrafický deň 22. marca, ktorého hlavným programom je odborný seminár Malé Printforum – Ostro sledované dáta. Na programe sú zaujímavé prednášky so zameraním na správnu prípravu tlačových dát (PDF) pre tlač zákazky v štandardizovaných parametroch. Konkrétne pôjde o: ▼ Vybraté chyby tlačových dát vo formáte PDF vo vzťahu k podmienkam PSO (Process Standard Offset) a ostro sledované tlačové dáta – prezentácia vybratých chýb v tlačových dátach. (Ing. Zdeněk Paseka) ▼ Chyby tlačových dát PDF v heatsete / obalovej ofsetovej tlači z pohľadu praxe – zoznámenie sa s tradičnými chybami tlačových dát PDF, vyskytujúcimi sa v akcidenčnej rotačnej tlači a v obalovej ofsetovej tlači. (Svoboda Press, s. r. o., Praha-Malešice) ▼ Otázky a odpovede o PDF vo vzťahu k návodu PDF/X-ready – štandardné vlastnosti tlačových dát pri používaní formátu

50

ROČNÍK 2011 ❘ 01

Na organizácii sprievodného programu polygrafického dňa veľtrhov Reklama/Polygraf spolupracuje Spoločnosť tlače pri ČSVTS so Zväzom polygrafických podnikateľov a agentúrou M.I.P. Group, ktorá je usporiadateľom oboch veľtrhov. Na rok 2013 pripravujú títo organizátori spoločne ďalší ročník najväčšej tradičnej tlačiarenskej konferencie Printforum v nadväznosti na veľtrhy Reklama/Polygraf v Prahe. -JML-


OHLASY / ZO SPOLOČNOSTI

Stratené v preklade

Dotyky papiera s Antalisom

V poslednom minuloročnom vydaní PrintProgress bola zverejnená správa o spoločnosti Konica Minolta pod názvom Konica Minolta svetovým lídrom v oblasti multifunkčných zariadení, v ktorej sa doslovne uvádza: „Gartner udeľuje ocenenie Magic Quadrant výrobcom multifunkčných zariadení a tlačiarní.“

Veľkoobchod s papierom Antalis, a. s., Bratislava, usporiadal v októbri a novembri 2011 kreatívnu súťaž pre školy a tvorivé dielne pod názvom Dotyky papiera. Do súťaže sa prihlásilo vyše 60 subjektov, ktoré získali exkluzívne papiere pre prácu svojich študentov.

Aby mohol čitateľ vidieť do veci hlbšie, je potrebné zapátrať na stránkach spoločnosti Gartner aj samotnej spoločnosti Konica Minolta. Zistíme, že objektívna realita sa „stratila“ v preklade. V prvom rade – Magic Quadrant nie je ocenenie, ale metodika hodnotenia trhovej pozície rôznych značiek v rôznych trhových oblastiach. Text prekladu implikuje nie presnú informáciu: v rámci metodológie Magic Quadrant sa porovnávajú aj výrobcovia multifunkčných zariadení a tlačiarní, avšak je to len jedna z mnohých kategórií. Podľa prekladu, ktorý kopíruje anglickú dikciu, by čitateľ mohol nadobudnúť dojem, že Magic Quadrant sa venuje iba úzkemu sortimentu tlačiarní, ale skutočný záber je široký, naprieč všetkými technologickými odvetviami. Samotný názov Magic Quadrants je odvodený od grafickej prezentácie výsledkov – maticové zobrazenie štyroch kvadrantov, v ktorých sú umiestnení dodávatelia rozdelení do skupín: vyzývatelia (challengers) , lídri (leaders), vizionári (visionaries) a výklenkoví hráči, či – voľnejšie preložené – vypĺňači medzier na trhu (niche players). Ich pozícia je určená na základe všeobecného smerovania trhu, jeho nasýtenosti a vyspelosti dodávateľov. Model má slúžiť na zhodnotenie dodávateľov, ich vyspelosti a možnej budúcej trhovej pozície na základe trhových trendov. Pozícia žiadneho dodávateľa je relatívna voči ostatným a každý z kvadrantov má svoje pozitívne kvality. Napríklad tzv. výklenkoví hráči dokážu dobre plniť špecifické potreby klientov, kým vyzývatelia hýbu dopredu celé odvetvie svojou inovačnou činnosťou. Peter Žilinský, Piešťany

Úlohou súťažiacich bolo vytvoriť ľubovoľné diela z papiera. Na adresu Antalisu boli doručené stovky mimoriadne krásnych prác, z ktorých odborná porota v zložení akad. mal. Doc. Stanislav Harangozó a galerista František Heffner vybrala v každej kategórii víťazné práce:

1. kategória – základné školy: 1. miesto – Labuť: ZŠ Svätý Jur, Kollárova 2, Krúžok origami 2. miesto – Klobúky: ZŠ Dudova 2, Bratislava, vyučujúca Eva Petiková 3. miesto – Kalendár: ZŠ Hlboká 4, Bratislava, žiaci 2.A 2. kategória – základné umelecké školy: 1. Pasparty: ZUŠ Hálkova 56, Bratislava, Nina Jankovičová 2. Zlaté na čiernom: ZUŠ Exnárova 6, Bratislava, Samuel Balogh 3. Kvet: ZUŠ Exnárova 6, Bratislava, Hanna Šatanková 3. kategória – stredné a vysoké umelecké školy: 1. Pozitív – Negatív: Súkromná stredná umelecká škola Žilina, Michala Bieliková 2. Stromy: Súkromná stredná umelecká škola, Škultétyho 1, Nitra, Matúš Srnka 3. Mikroorganizmy: Súkromná stredná umelecká škola Žilina, Romana Domanická 4. kategória - ostatné kreatívne dielne: 1. Reliéf: Stredná odborná škola pre žiakov so sluchovým postihnutím, Koceľova 26, Bratislava, skupina Petra Havlíčka 2. Maľba Erik: Lepší svet, n. o., združenie pre znevýhodnených, Bratislava 3. Labyrint: Lepší svet, n. o. Víťazné práce boli odmenené univerzálnymi nákupnými poukážkami a zároveň všetky školy, ktoré sa do súťaže zapojili, dostali ďaľší papier pre prácu svojich študentov. Vybrané práce boli vystavené v sídle spoločnosti Antalis na Mlynských Nivách 73 v Bratislave. ts

ROČNÍK 2012 ❘ 01

51


❘ XXXXXXX

Tiráž Pripravujeme:

Ročník Vychádza Cena Náklad

IX 6-krát ročne 4,80 € 3 000 výtlačkov

Vydavateľ

VELDAN, spol. s r. o. Študentská 28, 917 01 Trnava IČO 36251054 DIČ 2020167611 IČ DPH SK2020167611

Redakcia

Štefánikova 23, 917 01 Trnava Tel. a fax: +421335332386 veldan@veldan.sk

Obchodné reťazce sa nevzdávajú printu Podľa reklamných letákov najviac nakupujú dôchodcovia

Čo má spoločné ofset a digitál? Obe technológia sa riadia rovnakými kvalitatívnymi normami ISO

Pred svetovým polygrafickým veľtrhom Drupa 2012 V klasických tlačových strojoch prebytok kapacít

52

ROČNÍK 2012 ❘ 01

Riaditeľ vydavateľstva Šéfredaktor Zástupca šéfredaktora Sekretariát Odborný redaktor Autorská spolupráca Foto Inzercia a predplatné

Grafická úprava Tlač Rozširuje Registračné číslo

Marian Hains, hains@veldan.sk Pavel Vitek, vitek@veldan.sk, tel. +421907844870 Juraj Kopřiva, kopriva@veldan.sk, tel. +421903200481 Bibiana Voleková, volekova@veldan.sk, tel. +421905730223 Tomáš Jaroš, jaros@veldan.sk František Martančík Vladimír Benko Bibiana Voleková, volekova@veldan.sk Časopis je možné predplatiť len u vydavateľa na www.printprogress.sk Inzercia/tel. +421335332386 e-mail: veldan@veldan.sk AD/ART Slovakia, spol. s r. o., Bratislava AD TEAM, s. r. o., Trnava VELDAN, spol. s r. o., Trnava MK SR 1530/08, ISSN: 1336-281X

© VELDAN, spol. s r. o., Trnava. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Kopírovanie a šírenie článkov je povolené len s uvedením zdroja a so súhlasom vydavateľa. Za vecnú správnosť textu sú zodpovední autori. Niektoré inzeráty neprešli jazykovou úpravou. Nevyžiadané rukopisy a fotografie nevraciame.


PREDPLATNÉ

PredPLAtné

Kodak potopili vlastné digitálne patenty

Začíname testovať: Vreckový skener Epson

TREND TOP 200 v odvetví celulózy a papiera

str. 23

str. 29

str. 40

Časopis pre polygrafiu a súvisiace odvetvia • printprogress.sk • 1 / január-február 2012

☐ Objednávame ročné predplatné (6 vydaní) za 24 € + DPH ☐ Počet výtlačkov Spotrebuje sa pri výrobe papiera veľa energie? Sú elektronické médiá šetrnejšie k životnému prostrediu než papier?

Búranie mýtov:

cena: 4,80 €

Meno a priezvisko (názov firmy):

Škodí PAPIER životnému prostrediu?

Adresa:

PSČ:

Tel. číslo:

E-mail:

IČO:

DIČ:

IČ DPH:

Číslo účtu:

Objednáva (meno):

Forma úhrady:

Podpis:

Internetová objednávka predplatného alebo inzertných služieb nájdete na www.printprogress.sk. Objednávku predplatného formou vyplneného kupónu zašlite faxom na tel. č.: +421335332386 alebo poštou na adresu: VELDAN, spol. s r.o., Študenská 28, 917 01 Trnava.

ROČNÍK 2012 ❘ 01

53


PREPRESS PRESS

AD TEAM procesor 2011/12

LOGISTIKA

EFEKTÍVNY

POSTPRESS

SPOĽAHLIVÝ

PRESNÝ

PRINT IN TIME - naša sila je v moderných komplexných technológiách, kapacitách, kvalite a rýchlosti AD TEAM, s.r.o., Mikovíniho 2/6903, 917 02 Trnava, tel./fax: 033/55 31 260, adteam@adteam.eu,

www.adteam.eu


Digitálne Digitálne produkčné produkčné zariadenia zariadenia

TTlač, lač, kktorá torá nnerobí erobí rrozdiely ozdiely Nájdite Ná ájdit cestu t kku kkaždému ždé ttypu zákazníka ák ík

Printprogress #1 /2012  

Odborný dvojmesačník pre polygrafický priemysel a súvisiace odvetvia

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you