Page 1

wrzesień 2013 | nr 192 | 12,60 zł (w tym 5% VAT) | issn 1230-5987 | indeks 354163

EFI: Duńscy drukarze etykiet stawiają na inkjet Targi Labelexpo Europe w Brukseli Przegląd oferty ploterów rolowych

magazyn dla digit@lmediów, poligrafii i wydawnictw w Polsce


Zapraszamy na targi: Hala 1.2 Stoisko 251


editorial

Branża pełna nowości Mimo wszystkich złych przepowiedni o przyszłości druku branża poligraficzna nie jest aż tak nieatrakcyjna, jak niektórzy mówią. Jeśli zajrzycie, Drodzy Czytelnicy, do niniejszego wydania PRINT & PUBLISHING, zobaczycie, jak wielka jest to branża i jak wiele tematów obejmuje. W tym numerze prezentujemy przede wszystkim obszerny materiał na temat targów Labelexpo w Brukseli, gdzie co dwa lata spotyka się branża etykiet. Jest to obowiązkowe wydarzenie nie tylko dla zagranicznych, ale i polskich drukarzy działających na tym rynku. Tam po prostu trzeba być, jeżeli chce się produkować na najwyższym, światowym poziomie. Wiemy już, że niektóre firmy (m.in. EFI i Epson) przedstawią w zakresie druku naprawdę ciekawe, zupełnie nowe rozwiązania. Warto również pojechać do Berlina na targi dla wydawców i producentów gazet World Publishing Expo. Również tam organizatorzy chcą bardziej niż kiedykolwiek łączyć tematy związane ze sferą analogową i cyfrową, by przedstawić właściwą wizję przyszłości, szczególnie dla mniejszych i średnich wydawców gazet. Kolejne ciekawe targi to Fachpack w Norymberdze, gdzie – jak co roku – króluje branża opakowaniowa. Początkowo były to typowo krajowe targi niemieckie. Obecnie to międzynarodowa wystawa, gdzie nie może zabraknąć również drukarzy opakowań. Równolegle do Labelexpo i Fachpack w Poznaniu odbywa się wystawa Pakfood, poświęcona branży opakowań dla żywności. Co prawda trudno jest teraz polemizować z tym, że zbiega się ona w czasie z największymi światowymi imprezami dla branży opakowaniowej, niemniej jednak ją też warto odwiedzić. Za pasem również Viscom – międzynarodowe targi branży komunikacji wizualnej, w tym druku wielkoformatowego. Ale o nich w kolejnym wydaniu. Jak widać, w poligrafii dzieje się dużo, dlatego warto śledzić nowości. Czarne scenariusze raczej się nie sprawdzają. Często jednak jest tak, że gdy ktoś ciągle ma negatywne myśli, może w końcu w nie uwierzyć, mimo że świat jest inny. Życzę miłej lektury niniejszego wydania, zwłaszcza obszernej zapowiedzi Labelexpo!

Izabela E. Kwiatkowska izabella@printernet.pl

print+publishing 192|13

3


w tym wydaniu

Właściciele polskich przedsiębiorstw poligraficznych mają do wyboru różne metody finansowania. W jednym miejscu zebraliśmy ofertę firm leasingowych.

W tym roku po raz kolejny wystawa Labelexpo Europe otworzy swoje podwoje dla firm z branży etykiet. W tym wydaniu prezentujemy najciekawsze zapowiedzi targowe. Str. 16

Str. 8

biznes 06 News 08 Pomoc w inwestycjach 12 Zmiana priorytetów

ludzie i wydarzenia 14 Druk we krwi

labelexpo europe 2013 16 Etykietowe hokus-pokus 18 Durst: Sukces pisany tuszem 20 Esko: Wszystko razem 22 FFEI: Nowoczesność w cenie 22 API Foils: Wszystko o cold-stampingu 24 Gallus: Na miarę potrzeb 25 ContiTech: Uniwersalna płyta

Zapraszamy do lektury wywiadu z kolejnym absolwentem Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej. Tym razem naszym rozmówcą był Tomasz Nojszewski z firmy DuPont.

Cyfrowy druk wielkoformatowy to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów poligrafii. Postanowiliśmy dokonać gruntownego przeglądu oferty. Na początek – plotery rolowe.

Str. 14

Str. 40

25 IST Metz: Luminescencyjna współpraca 25 Mosaico: Tylko dla wybranych 26 HP: Zestaw wzmacniający 26 AB Graphic: Dobrze wyposażone 27 Müller Martini: Konfiguracja wedle życzenia 27 Omet: Kombinacja flekso i offsetu 28 Kodak: Więcej za mniej 29 Marabu: Dla różnych technologii ' stawiają na inkjet 30 EFI: Duńscy drukarze etykiet 31 Mimaki: W kilku seriach 32 ReaJet: Znakowanie na wszystkim 32 Roland DG: Do proofów i krótkich serii 34 Xeikon: Cyfrowa historia 35 Screen: Europejski debiut

world publishing expo 2013 36 Centrum medialnego świata

Powered by

4

print+publishing 192|13


w tym wydaniu

W corocznym konkursie Finat nagradzane są najlepsze etykiety na świecie. Sprawdziliśmy, czym projekty, które zwyciężyły w tym roku, urzekły jury.

Str. 54

Druk 3D budzi coraz większe emocje i jest źródłem kontrowersji. Z jednej strony, może znaleźć zastosowanie w medycynie, z drugiej – na przykład w produkcji broni.

Str. 62

discover new prospects. 7 to 9 November

prepress 38 News

druk wielkoformatowy 40 Przegląd ploterów rolowych

druk opakowañ 54 W duecie siła 60 W sam raz dla opakowań

druk 62 Między strachem a nadzieją

impressum 66 Impressum 66 Kalendarz wydarzeń 2013/2014

Digital printing technology – from S to XXXL.

neue perspektiven erleben.

Top quality printing technology – from stand-alone solutions through to digital process chains. The international trade fair for visual communication, technology and design delivers new ideas – to

7. bis 9. November

put you ahead of the competition. Exhibition Centre Düsseldorf www.viscom-messe.com

print+publishing 192|13


biznes news news news news news news news news

DKS Koncentracja na poligrafii Firma DKS, dostawca urządzeń do druku cyfrowego, materiałów eksploatacyjnych i usług serwisowych, utworzyła w swoich strukturach menedżerskich nowe stanowisko – Graphic Arts Support & Sales Manager. Funkcję tę objął Andrzej Ćwikliński, który dotychczas odpowiadał za sprzedaż maszyn produkcyjnych Konica Minolta oraz urządzeń wielkoformatowych KIP na terenie gdańskiego oddziału DKS. Na nowym stanowisku będzie odpowiedzialny za wsparcie produktowe oraz zarządzanie sprzedażą rozwiązań dla poligrafii w jedenastu oddziałach spółki. Nowo powołana grupa produktowo-handlowa jest odpowiedzialna za doradztwo i wdrożenia cyfrowych maszyn produkcyjnych, rozwiązań wielkoformatowych do zaawansowanej grafiki, urządzeń introligatorskich oraz oprogramowania (m.in. web to print, oprogramowania do tworzenia fotoksiążek, personalizacji wydruków i impozycji).

news news news news news news news news news

Epson Polska Poszerzenie zespołu Z początkiem sierpnia do zespołu Epson Polska dołączył Grzegorz Mencfel, który objął stanowisko business account managera w dziale druku wielkoformatowego i profesjonalnych drukarek fotograficznych. Będzie odpowiadał za region południowej Polski. Poprzednio pracował w firmie Brother, której polskie przedstawicielstwo współtworzył od podstaw od 2005 roku. Od roku 2008 był regionalnym kierownikiem sprzedaży odpowiedzialnym za rozwój marki Brother i sprzedaż na południu Polski.

news news news news news news news news news

Leipa Większe zaangażowanie

© Fotolia

Niemiecka firma Leipa, która posiada zagraniczne biura we Francji, Wielkiej Brytanii i Polsce, zdecydowała się rozwinąć swoją działalność w Austrii i Europie Wschodniej. Utworzono w tym celu spółkę pod nazwą Leipa Austria & CEE, której siedziba mieści się w Wiedniu. Będzie ona obsługiwać rynek austriacki, węgierski, czeski i słowacki, a także kluczowe dla Leipa kraje Europy Południowo-Wschodniej. Pokieruje nią dwóch dyrektorów zarządzających: Ferdinand E. Auersperg i Derik Venn. Leipa Group oferuje między innymi: papier magazynowy, tekturę, papier specjalny i materiały do produkcji opakowań giętkich.

news news news news news news news news news

Ipex 2014 Nowy prezes wybrany Firma Informa Exhibitions, organizator targów Ipex, wybrała Patricka Martella, dyrektora naczelnego St Ives Group, prezesem przyszłorocznej edycji wystawy. Martell będzie przewodził Komitetowi Ipex 360 – organowi doradczemu targów, w którego skład wchodzą przedstawiciele podmiotów z całego łańcucha dostaw branży poligraficznej, między innymi agencji reklamowych oraz małych, średnich i dużych drukarń, jak również użytkownicy końcowi. Targi Ipex 2014 odbędą się w dniach 24-29 marca w londyńskim centrum wystawienniczym ExCeL.

6

print+publishing 192|13


2

news news news news news news news news news news news biznes

Xerox zamierza zainwestować 35 mln dolarów w rozbudowę swojej amerykańskiej fabryki produkującej toner EA. W zakładach zlokalizwanych w miejscowości Webster w Stanach Zjednoczonych powstaną dwie dodatkowe linie produkcyjne, dzięki którym Xerox będzie mógł wytwarzać rocznie 14 400 m2 tonera (obecnie wielkość produkcji wynosi 9300 m2). Rozbudowa fabryki ma się rozpocząć w sierpniu tego roku i potrwać do lutego 2015 roku.

© Fotolia

Xerox Produkcja tonerów wzrośnie

news news news news news news news news news news news news

Akon i Duplo Polska Wzajemna dystrybucja Warszawska firma Akon, która oferuje produkty i usługi dla branży informatyczno-elektronicznej oraz poligrafii, rozpoczęła współpracę dystrybucyjną z Duplo Polska. Na mocy podpisanego porozumienia Akon będzie oferować swoim klientom całe portfolio produktów Duplo, natomiast drugi z partnerów będzie sprzedawać gilotyny niemieckiej firmy Mohr, znajdujące się w ofercie Akon.

news news news news news news news news news news news news

Mnumi i Media Center Printware Połączenie sił

news news news news news news news news news news news news

Kodak Reorganizacja zakończona Dobiegła końca reorganizacja firmy Kodak, prowadzona w myśl Rozdziału 11 amerykańskich przepisów prawa upadłościowego. Od teraz Kodak jest producentem technologii obrazowania dla przedsiębiorstw, co oznacza, że będzie obsługiwać wyłącznie klientów biznesowych. Firma ma działać na rynku druku opakowań, druku użytkowego i materiałów do komunikacji graficznej. Na ostatnim etapie reorganizacji Kodak przekazał działy Personalized Imaging oraz Document Imaging swojemu największemu wierzycielowi – brytyjskiej firmie Kodak Pension Plan (KPP).

news news news news news news news news news news news news

Z końcem sierpnia firma Zing z siedzibą w Krakowie, będąca częścią PaperlinX Group, zmieniła nazwę na PaperlinX. Jak informuje zarząd firmy, wszelkie jej dane, takie jak adres, numer KRS, NIP i numer rachunku bankowego, pozostały bez zmian. PaperlinX Group to międzynarodowy koncern reprezentowany w 17 krajach świata, który specjalizuje się w dystrybucji papieru, materiałów opakowaniowych i systemów komunikacji wizualnej. W jego skład wchodzi 25 spółek, z czego 21 mieści się w Europie. Siedziba główna PaperlinX Group znajduje się w Australii.

print+publishing 192|13

© Fotolia

PaperlinX Zmiana nazwy

Druk wielkoformatow y w 48h on-line w w w.banerpolsk a.pl

© Fotolia

Zamówienia przyjmujemy on-line przez 24h

Mnumi (producent systemu zarządzania dla drukarń) i Media Center Printware (firma zajmująca się wdrożeniami systemów MIS i web to print) podpisały umowę partnerską. Od tej pory Media Center Printware jest oficjalnym partnerem handlowym i wdrożeniowym firmy Mnumi. Oferowany przez nią system pozwala na pełne zarządzanie drukarnią – od wyceny produktu po wysyłkę. Jednocześnie jest to w pełni funkcjonalne oprogramowanie web to print, które pozwala na samodzielne projektowanie produktu online.

7


biznes

Finansowanie w poligrafii

Pomoc w inwestycjach Kondycja finansowa firm z sektora poligraficznego jest bardzo zróżnicowana, co utrudnia jednoznaczną ocenę panującej w nim koniunktury. Z jednej strony mamy do czynienia z widocznym spowolnieniem inwestycyjnym, które jest efektem ogólnoeuropejskiej recesji gospodarczej. Z drugiej – polski rynek poligraficzny ma w porównaniu z rynkami zachodnioeuropejskimi spory potencjał wzrostu.

pod uwagę fakt, że na rynku polskim nasycenie produktami poligraficznymi jest znaczenie mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej, branża poligraficzna ma szanse na stabilny, umiarkowany rozwój i realizacje nowych

© Fotolia

„Aktualnie firmy z branży poligraficznej dostosowują swoje możliwości wytwórcze do zapotrzebowania rynku, m.in. inwestują w urządzenia do druku cyfrowego” – wyjaśnia Konrad Dyndo, Ekspert w Millennium Leasing. „Biorąc jednak

© Fotolia

Leasing jest jedną z najpopularniejszych metod finansowania przedsiębiorstw poligraficznych przez firmy zewnętrzne.

Polski rynek poligraficzny nie jest tak nasycony jak w krajach Europy Zachodniej, co będzie napędzać dalsze inwestycje.

8

inwestycji w niezbędny sprzęt”. Podobne zdanie ma Arkadiusz Ziółkowski, Menedżer Rynku Nowoczesnych Technologii EFL, który zauważa, że wśród przedsiębiorców z sektora poligraficznego zainteresowanie zewnętrznym finansowaniem wciąż jest bardzo duże. Powodem tego jest konieczność ciągłego inwestowania w nowe, bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, oprogramowanie i wyposażenie. Z kolei Marta Golan, Zastępca Dyrektora Rozwoju Biznesu Maszyn i Transportu Ciężkiego Raiffeisen-Leasing Polska, porównuje segment poligraficzny do branży maszynowej czy sprzętu IT i oprogramowania: „Na tle innych sektorów poligrafia wypada gorzej, ale wierzymy w rozwój tej branży i widzimy w niej potencjał”.

Jaki mamy wybór? Optymizm firm specjalizujących się w leasingu nie jest bezpodstawny. Jak wynika z badań Związku Polskiego Leasingu, w zeszłym roku firmy leasingowe sfinansowały zakup sprzętu poligraficznego o wartości 342,7 mln złotych. W ofercie tego typu przedsiębiorstw znajduje się kilka typów leasingu: operacyjny, finansowy i zwrotny. Możliwe jest także uzyskanie finansowania w formie pożyczki, kredytu lub wykupu wierzytelności. Inną opcją jest finansowanie z wykorzystaniem funduszy unijnych i w ramach programu PolSEFF. Maszyny drukujące – analogowe i cyfrowe, a także urządzenia introligatorskie należą do najczęściej finansowanych środków trwałych. Co ważne, firmy leasingowe oferują finansowanie zarówno nowych, jak i używanych systemów. Na kolejnych stronach prezentujemy ofertę czołowych firm leasingowych działających w Polsce. Zapoznanie się z tym zestawieniem to pierwszy krok do wyboru formy finansowania, dopasowanej do potrzeb i możliwości. print+publishing 192|13


KBA Technologia druku gazetowego

Automat do wymiany form drukowych KBA Commander CL

Druk offsetowy czy cyfrowy?

Głowica drukująca Array KBA RotaJet 76

My mamy obie technologie Hightech od lidera rynku!

KBA.W.528.po

Przeobrażenie mediów zmienia produkcję gazetową. Nakłady zmniejszają się, a grupy docelowe stają się bardziej ukierunkowane. Wymagania dotyczące jakości, produktywności, elastyczności i ekonomiczności wciąż rosną. Zwiększa się również ilość zapytań o nowe formaty reklam i wartości dodane. KBA jako lider we wprowadzaniu nowych technologii oferuje rozwiązania dla indywidualnych wymagań - niezależnie od tego, czy jest to tradycyjny druk offsetowy, bezwodny czy wysokowydajny druk cyfrowy. Więcej informacji? Zapraszamy do skontaktowania się z naszym działem handlowym: KBA CEE Sp. z o.o., tel. +48 (22) 842 92 05 02-884 Warszawa, ul. Puławska 456, biuro@kba.com, www.kba.com/pl

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na targach World Publishing Expo – (Berlin 07.- 09.10.2013) Hala 1.2, stoisko 420


biznes

Nazwa

Europejski Fundusz Leasingowy

Millennium Leasing

pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław

ul. Żaryna 2A, 02-593 Warszawa

801 677 666

801 68 11 88, centrum@millenniumleasing.pl

www.efl.pl

www.millenniumleasing.pl

Leasing operacyjny

tak

tak

Leasing finansowy

tak

tak

Leasing zwrotny

tak

nie

Pożyczka

tak

tak

Kredyt

nie

nie

Wykup wierzytelności

nie

tak

Finansowanie z wykorzystaniem funduszy unijnych

tak

tak

Finansowanie z ramach programu PolSEFF

nie

nie

Ubezpieczenia

tak

tak

zarządzanie flotą, faktoring

Leasing Eko Energia - dofinansowanie inwestycji w energooszczędne maszyny - zwrot 5% wartości maszyny

PLN, EUR

PLN, EUR

finansowanie pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych, maszyn, urządzeń, IT, oprogramowania, sprzętu budowlanego, rolniczego, leasing dla lekarzy, leasing korporacyjny

leasing środków transportu oraz maszyn i urządzeń

różne

transport ciężarowy i osobowy, produkcja przemysłowa - obróbka metali, poligrafia, tworzywa sztuczne, obróbka drewna, usługi budowlane, usługi komunalne, handel

Dane adresowe Kontakt Strona WWW Formy finansowania

Inne Waluty finansowania

Specjalizacja

Branże

Opis

10

EFL to największa firma leasingowa w Polsce, oferująca leasing, pożyczkę, wynajem, ubezpieczenia oraz szereg usług dodatkowych. Wspiera zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa, oferując im korzystne i innowacyjne rozwiązania oraz wysoką jakość obsługi. EFL współpracuje z czołowymi producentami i dostawcami. Spółka oferuje finansowanie wszelkich środków trwałych: pojazdów, maszyn i urządzeń, sprzętu i oprogramowania IT.

Oferta dla klientów z branży poligraficznej obejmuje finansowanie szerokiego zakresu maszyn do druku i pozostałych urządzeń wykorzystywanych w produkcji poligraficznej. W szczególności leasingowane są następujące urządzenia: drukarskie maszyny offsetowe i fleksograficzne, maszyny do druku cyfrowego i plotery wielkoformatowe, linie introligatorskie oraz inne urządzenia do obróbki wydrukowanych materiałów.

print+publishing 192|13


biznes

Nazwa

Raiffeisen-Leasing Polska

Siemens Finance

ul. Prosta 51, 00-838 Warszawa

ul. Żupnicza 11, 03-821 Warszawa

arkadiusz.trzeciakiewicz@raiffeisen.pl

22 870 86 81, info.pl.sfs@siemens.com

www.rl.com.pl

www.siemens.pl/leasing

Leasing operacyjny

tak

tak

Leasing finansowy

tak

tak

Leasing zwrotny

tak

nie

Pożyczka

tak

tak

Kredyt

nie

nie

Wykup wierzytelności

nie

tak

Finansowanie z wykorzystaniem funduszy unijnych

tak

tak

Finansowanie z ramach programu PolSEFF

nie

nie

Ubezpieczenia

tak

tak

Inne

bd

Finansowanie do 120 miesięcy, procedura uproszczona do 125 000 EUR netto

PLN, EUR, USD

PLN, EUR, CHF

Specjalizacja

leasing samochodów, specjalistycznych środków transportu, maszyn i urządzeń, nieruchomości, jachtów i łodzi

leasing maszyn i urządzeń, finansowanie z wykorzystaniem funduszy unijnych, finansowanie dostawców

Branże

motoryzacyjna, maszyn i urządzeń, agro, transport ciężki, real estate

branża poligrafia, obróbka metali i tworzyw sztucznych, przemysł budowlany, inne maszyny przemysłowe, medycyna, rolnictwo

Dane adresowe Kontakt Strona WWW Formy finansowania

Waluty finansowania

Opis

print+publishing 192|13

Raiffeisen-Leasing Polska S.A. (RLPL) rozpoczęła swoją działalność 30 stycznia 1998 roku. Spółka jest członkiem jednej z najbardziej znanych i aktywnych grup finansowych działających na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Akcjonariuszami RLPL są Raiffeisen Bank Polska S.A. oraz Raiffeisen Leasing International GmbH (RLI). Udział obydwu akcjonariuszy jest równy, każdy posiada 50% akcji. Z około 10% udziałem w rynku firma znajduje się na drugiej pozycji wśród firm leasingowych w Polsce.

Siemens Finance Sp. z o.o. od 1999 r. finansuje branżę poligraficzną. Firmę wyróżnia wysoki limit lokalnej decyzyjności kredytowej, bardzo szybki czas wydania decyzji o przyznaniu finansowania oraz uproszczona ścieżka oceny na transakcje do kwoty 125 000 EUR. Nie wymaga przedstawiania zaświadczeń z ZUS i US oraz opinii bankowych.

11


biznes

Nowe dotacje unijne

Zmiana priorytetów W latach 2007-2013 największe wsparcie unijne płynęło do polskich przedsiębiorców za pośrednictwem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). W latach 2014-2020 jego następcą będzie Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR). Jakiego wsparcia możemy się spodziewać? Tekst: Paweł Szarubka

Zmiana nazwy programu to tylko wierzchołek góry lodowej. Dotychczas priorytetem było zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw. I na ten cel wydawano miliony euro. Dzięki temu nasz poziom wyposażenia w nowoczesny sprzęt produkcyjny i infrastrukturę jest obecnie wysoki. W najbliższych latach priorytetem będzie natomiast pobudzenie innowacyjności przez zwiększenie prywatnych nakładów na sektor badań i rozwoju. Dotacje będą koncentrować się wokół budowania i wzmacniania powiązań między biznesem a nauką. Jednym z głównych celów ma być komercjalizacja wyników ich wspólnej pracy. Iwona Wendel, Wiceminister Rozwoju Regionalnego, podkreśla, że w ten sposób zostanie ograniczone kupowanie gotowych zagranicznych technologii. Należy się pogodzić z myślą, że czasy, w których dotacje były przeznaczane na proste działania inwestycyjne, są już za nami. Pomoc na tego typu projekty wprawdzie się nie skończy, ale będzie dużo mniej atrakcyjna, czego przykładem są preferencyjne pożyczki, które jednak trzeba będzie spłacić. Nowy Program Operacyjny Inteligentny Rozwój będzie wspierał kompleksowe projekty tworzenia innowacji. Co to oznacza? Chodzi o wsparcie obejmujące cały cykl powstawania innowacyjnego produktu czy usługi, czyli od fazy badań, przez etap prac rozwojowych, do wprowadzenia w życie nowego rozwiązania. Od zawsze innowacje i badania naukowe stanowiły przedsięwzięcia o podwyższonym ryzyku. Dlatego w nowych dotacjach na lata 2014-2020 będzie znacznie więcej pieniędzy na ich finansowanie. Dotacje zmieniają się także częściowo (w ok. 10 proc.) w kierunku instrumentów zwrotnych, w tym także wykorzystania podmiotów rynku kapitałowego, takich jak fundusze venture capital czy sieci aniołów biznesu. Co ciekawe, będzie możliwe łączenie w ramach jednego

12

projektu wsparcia dotacyjnego i zwrotnego. Sprawi to, że dźwignia finansowa dla tego typu projektów będzie jeszcze bardziej efektywna. Według planów na Inteligentny Rozwój pójdzie 10 proc. unijnego wsparcia przeznaczonego dla Polski na politykę spójności, co

oznacza budżet w wysokości ok. 7,23 mld euro. Są to ogromne środki, które zainwestowane w polski przemysł i naukę, mają za zadanie pobudzać innowacyjność i kreatywność. Warto zwrócić uwagę na poziom wsparcia, jakiego możemy oczekiwać w ramach nowych dotacji.

Mapa pomocy regionalnej na lata 2014-2020 Poziom dofinansowania obowiązujący od 1 lipca 2014 roku, uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa

małe: 55% œrednie: 45% du¿e: 35%

małe: 55% œrednie: 45% du¿e: 35%

małe: 55% œrednie: 45% du¿e: 35%

małe: 70% œrednie: 60% du¿e: 50%

małe: 55% œrednie: 45% du¿e: 35%

małe: 35% œrednie: 25% du¿e: 15%

małe: 45% œrednie: 35% du¿e: 25%

małe: 45% œrednie: 35% du¿e: 25%

małe: 55% œrednie: 45% du¿e: 35% małe: 55% œrednie: 45% du¿e: 35% małe: 45% œrednie: 35% du¿e: 25%

małe: 70% œrednie: 60% du¿e: 50%

małe: 55% œrednie: 45% du¿e: 35%

małe: 55% œrednie: 45% du¿e: 35%

małe: 70% œrednie: 60% du¿e: 50%

małe: 70% œrednie: 60% du¿e: 50%

Opracowanie: Integrator Systemów Poligraficznych (Reprograf Group), na podstawie informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

print+publishing 192|13


ludzie i wydarzenia

Rozmowa z Tomaszem Nojszewskim

Druk we krwi W ramach obchodów 45-lecia Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej zaplanowaliśmy cykl wywiadów ze znanymi absolwentami tej placówki, którzy swoją karierę zawodową związali z poligrafią. Do tego grona należy z pewnością zaliczyć Tomasza Nojszewskiego, który od chwili ukończenia studiów specjalizuje się w technologii płyt drukowych. Specjalnie dla „Print & Publishing” zgodził się opowiedzieć, dlaczego obrał akurat ten kierunek i jak widzi rolę Instytutu w przyszłości. Rozmawiała: Paulina Malińska

Zawsze kochałem fotografię i kończąc Technikum Fototechniczne w Warszawie, chciałem kontynuować edukację w tym kierunku na studiach wyższych, ale w tamtym okresie, oprócz wydziału fotochemii we Wrocławiu, nie było innej alternatywy. Pozostała więc, najbliższa fotografii, poligrafia. Z perspektywy czasu uważam, że to był świetny wybór. P&P: Jak Pan wspomina naukę w Instytucie? Czy był Pan wzorowym uczniem czy wolał Pan zdobywać wiedzę w bardziej praktyczny sposób?

Tomasz Nojszewski, absolwent Instytutu Poligrafii, obecnie starszy konsultant DuPont Poland na Europę Północno-Wschodnią.

Print & Publishing: W branży poligraficznej pracuje Pan od ponad dekady, czyli od zakończenia studiów w Instytucie Poligrafii PW i pobytu na stypendium w Institute of Media Technology w Sztokholmie. Czemu akurat poligrafia? Tomasz Nojszewski: Z jednej strony to tradycja rodzinna – mój tata był kopistą, a mama introligatorem w drukarni Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Z drugiej strony, jak to w życiu najczęściej bywa, los tak chciał.

14

Tomasz Nojszewski: Studia to najfajniejszy okres w całej mojej edukacji, a specyfika Instytutu była taka, że wydział liczył ok. 30 osób, więc wszyscy się dobrze znali i do dziś wiele z tych przyjaźni utrzymujemy. Miło jest spotkać znajomych z roku, odwiedzając np. drukarnie czy wydawnictwa. Choć studia nie należały do lekkich, z perspektywy czasu ta ogromna ilość wiedzy bardzo się przydaje. W tamtym okresie brakowało mi tylko praktycznego kontaktu z najnowszymi technologiami, co na szczęście zmieniło się in plus w ostatnich latach. Z tego też powodu, kiedy usłyszałem dwa lata temu od dr. hab. inż. Jerzego Petriaszwiliego, że Instytut jest zainteresowany otworzeniem pracowni fleksodruku, bez zastanowienia przekazałem ten pomysł do centrali firmy DuPont, w której pracuję i po około pół roku wspólnie otworzyliśmy DuPont Cyrel Flexo Center. Dzięki temu studenci mogą poznać praktyczne aspekty przygotowania płyt fleksodrukowych. Co do wzorowości w nauce, chyba nie było tak źle, ponieważ jako jedyny z roku dostałem

stypendium w Institute of Media Technology w Szktokholmie. Pozwoliło mi ono zdobyć nowe doświadczenia, poznać ciekawych ludzi oraz napisać pracę dyplomową z wykorzystaniem najnowszych na ówczesne czasy osiągnięć dla przygotowalni. P&P: Czy wybrany kierunek studiów pozwolił od razu znaleźć pracę marzeń? Jak przebiegały Pana losy po studiach? Tomasz Nojszewski: Pomimo że przez ostatnie kilkanaście lat rynek pracy zmienił się diametralnie, studia na tym kierunku dają z pewnością duże możliwości znalezienia ciekawej pracy. Ja miałem to szczęście, że jeszcze będąc w Szwecji, firma Agfa zainteresowała się moją osobą. Wynikało to z faktu, że w owym czasie Agfa przejęła firmę Ozasol – najbardziej renomowanego producenta płyt offestowych. Potrzebna była osoba, która tę markę odbuduje i umocni w Polsce. I tak, dwa dni po obronie pracy dyplomowej miałem przed sobą kolejne ciekawe wyzwanie. Przez dziewięć lat pełniłem różne funkcje w sprzedaży i marketingu firmy Agfa, ale zawsze w dziale poligrafii. Te lata dały mi ogromne doswiadczenie w kontaktach z klientami i rynkiem poligraficznym. Pięć lat temu pojawiła się okazja do wykorzystania mojego doświadczenia na rynku płyt, tym razem fleksodrukowych. Była to oferta pracy dla firmy DuPont Packaging Graphics, największego i najbardziej rozpoznawanego producenta technologii dla przygotowalni fleksograficznej, znanej od 40 lat marki DuPont Cyrel. Potrzebna była osoba o wiedzy technicznej, ale z doświadczeniem w koordynowaniu sprzedaży i marketingu w Polsce, Czechach, print+publishing 192|13


ludzie i wydarzenia Słowacji oraz na Litwie, Łotwie i Estonii. Rynek opakowań, dynamicznie rozwijający się w ostatnich latach, w technologii flekso – to było to! Nie zastanawiałem się długo. P&P: Poza działalnością stricte poligraficzną udziela się Pan również jako wykładowca i pisze Pan własne artykuły. Czy myślał Pan kiedyś o powrocie na uczelnię, może tym razem w roli wykładowcy? Tomasz Nojszewski: Do takiej decyzji jeszcze nie dojrzałem, ale staram się wspierać naszą edukację, o ile czas pozwala. Od kilku lat prowadzimy cykl prelekcji o najnowszych trendach we flekso, zarówno dla Technikum Poligraficznego w Warszawie, jak i dla Zakładu Technologii Poligraficznych, w ramach DuPont Cyrel Flexo Center. Wykładów jest coraz wiecej, z tego względu, że cieszą się sporym zainteresowaniem, a dr hab. inż. Jerzy Petriaszwili bardzo tę formę wspiera i promuje. P&P: Jak ocenia Pan działalność Instytutu? Czy spełnił Pana oczekiwania? Tomasz Nojszewski: Jak najbardziej i zawsze zachęcam do studiowania tam. Druk odgrywa ważną rolę w naszym życiu i pozostanie w nim, pomimo ekspansji nowych technologii

IT. Patrzę na mojego 10-letniego syna i widzę, że młode pokolenie, pomimo posiadania „we krwi” obsługi komputera czy tabletu, wciąż czyta książki, te tradycyjne, drukowane. Z kolei produkcja opakowań to dziedzina poligrafii o tak ogromnym potencjale, że aż miło chodzić wśród półek sklepowych i podziwiać (często z lupą, choć różnie ludzie na to reagują) zadrukowane „dzieła sztuki”... P&P: Czy w obecnych czasach, kiedy istnieje tyle różnych form poszukiwania wiedzy technicznej, widzi Pan sens funkcjonowania Zakładu Technologii Poligraficznych? Tomasz Nojszewski: Widzę, i to ogromny! Nie da się nauczyć poligrafii z podręcznika czy też z Internetu. Obserwuję trend, że osoby, które zaczęły praktyczną przygodę z poligrafią „z przypadku”, po kilku latach decydują się np. na studia zaoczne, tak aby uporządkować wiedzę praktyczną i uzupełnić ją teorią. Oczywiście sama placówka też musi się zmienić, wraz z trendami panującymi na rynku. Wiąże sie to z drogim wyposażeniem sal, urządzeniami i oprogramowaniem, ale jest to nieuniknione. Budujący jest fakt, że obecne władze Zakładu rozumieją to i robią wszystko, aby studenci mieli zapewnioną aktualną wiedzę, nowoczesne wyposażenie oraz odnowione sale

Studia poligraficzne na PW W 1968 roku na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej utworzono Oddział Poligrafii, który dwa lata później został przekształcony w Instytut Poligrafii. W 2008 roku połączono go z Instytutem Mechaniki i Konstrukcji Wydziału Inżynierii Produkcji, przekształcając go tym samym w Zakład Technologii Poligraficznych. Realizowane są tam studia I stopnia (inżynierskie) na kierunku papiernictwo i poligrafia oraz studia podyplomowe na kierunku inżynieria produkcji w poligrafii. Trwa właśnie nabór na nowo utworzone studia II stopnia (magisterskie), które mają ruszyć od października. wykładowe. Niezmiernie istotnym elementem jest współpraca wydziału z jak największą liczbą placówek naukowo-badawczych w innych krajach, a także z renomowanymi dostawcami dla branży. Dzięki temu studenci mają dostęp do najnowszch technologii, które są na rynku. To są ważne atuty dla potencjalnych pracodawców przy poszukiwaniu wyspecjalizowanej kadry. Obserwując wysiłki obecnej kadry Zakładu, również przyszłość widzę w pozytywnych barwach. P&P: Dziękuję za rozmowę.

EFEKT, KTÓRY ZAWSZE WIDAĆ OFERUJEMY FOLIOWANIE MAT, BŁYSK FOLIOWANIE NA GORĄCO I NA MOKRO FOLIOWANIE METALICZNE, STRUKTURALNE LAKIEROWANIE UV Z DODATKAMI (BROKATOWANIE) LAKIEROWANIE WYPUKŁE „3D” KALANDROWANIE HOT STAMPING TŁOCZENIE ZDRAPKI

FOLLAK SP. Z O.O. SP.K. ul. Daniszewska 2, 03-230 Warszawa, tel.: 22 652 01 20 ODDZIAŁY: Kraków: 12 653 17 36; Łódź: 42 687 59 94; Poznań: 61 842 94 30; Warszawa: 22 716 52 83

print+publishing 192|13

www.follak.com.pl 15


labelexpo europe 2013

Labelexpo Europe 2013

Etykietowe hokus-pokus Targi Labelexpo Europe 2013 reklamują się jako „najwspanialsza wystawa etykiet na ziemi”, obiecująca gościom „niezwykłe atrakcje” i „zadziwiające wydarzenia”. By dać się oczarować najnowszym rozwiązaniom dla branży druku etykiet i opakowań, wystarczy między 24 a 27 września odwiedzić w stolicy Belgii centrum wystawiennicze Brussels Expo. Na zachętę dodajmy, że tegoroczna edycja ma być największa w całej 33-letniej historii wystawy. Tekst: Jacek Golicz

Targi Labelexpo Europe, których ostatnia edycja (w roku 2011) przyciągnęła rekordową liczbę 28 636 gości ze 123 krajów, są skierowane do drukarń opakowaniowych, przetwórców opakowań i etykiet, właścicieli marek, projektantów oraz dostawców przemysłu opakowań. W tym roku na wystawę przeznaczono siedem hal ekspozycyjnych, które pomieszczą ponad 550 wystawców. Firmy z całego świata zaprezentują w Brukseli najnowsze maszyny, materiały, oprogramowanie i usługi oraz pokażą, w jaki sposób przy ich pomocy można polepszyć skuteczność prowadzonego interesu i zwiększyć zyski. „Targi Labelexpo Europe po raz kolejny staną się idealnym miejscem, by zobaczyć najnowsze rozwiązania dla branży druku opakowań i etykiet” – mówi Lisa Milburn, dyrektor zarządzająca

Labelexpo Global Series. „Na wystawie zostaną pokazane etykiety dla każdego segmentu rynku: od artykułów przemysłowych, poprzez żywność i napoje, po leki i kosmetyki. Nie ma lepszej okazji, by przekonać się o najświeższych innowacjach, które pomogą pozostawić w tyle konkurencję”. Aby pomóc gościom w wyborze interesujących ich rozwiązań, w ramach Labelexpo Europe 2013 zostaną zorganizowane trzy wystawy tematyczne:

Package Printing Workshops Organizatorzy zaprosili do współpracy firmy Xeikon i Nuova Gidue – dwóch ekspertów w dziedzinie urządzeń do druku opakowań, którzy poprowadzą specjalne warsztaty. Podczas Package Printing Workshops zostaną zademonstrowane

W ramach Package Printing Workshops dwóch producentów maszyn zademonstruje możliwości w cyfrowym i fleksograficznym druku opakowań kartonowych i giętkich.

16

print+publishing 192|13


labelexpo europe 2013

Targi Labelexpo Europe 2013 zostaną zorganizowane w siedmiu halach Brussels Expo, gdzie swoją ofertę pokaże ponad pół tysiąca wystawców, nie tylko z Europy.

możliwości zarówno konwencjonalnych, jak i cyfrowych technik zadruku kartonowych pudełek składanych, laminowania wieczek i zdobienia stojących torebek typu pouch. Xeikon zaprezentuje cyfrowy druk opakowań kartonowych na maszynie Xeikon 3500, natomiast Nuova Gidue pokaże druk fleksograficzny opakowań giętkich na modelu Combat M3 Digital Flexo.

Inkjet Trail Organizatorzy przygotowali także coś dla wielbicieli druku atramentowego. Sześciu wio-

dących producentów maszyn drukujących w tej technologii będzie prezentować w strefie Inkjet Trail druk etykiet na żywność, leki i produkty przemysłowe. Co ważne, na maszynach każdego z uczestników będą realizowane te same projekty, do druku których zostaną wykorzystane identyczne materiały. To wyjątkowa okazja, by w tym samym miejscu i czasie dokładnie porównać jakość oferowaną przez urządzenia sześciu różnych marek. W Inkjet Trail wezmą udział: Durst Phototechnik, Domino Printing Sciences, EFI Jetrion, Epson Europe, Heidelberg (marka Linoprint) i Stork Prints. Pliki do druku zostaną przygotowane przez firmę Esko; papier i folię dostarczą firmy: UPM Raflatac, FLEXcon i Herma. Dodatkowo, by móc porównać druk atramentowy z drukiem tonerowym, te same prace będą realizowane na maszynie Xeikon.

Print Your Future Ciekawie zapowiada się także wystawa Print Your Future, w której firma HP Indigo i jej partnerzy zaprezentują cały proces tworzenia opakowań: od koncepcji i projektowania, poprzez prepress, druk, obróbkę wykończeniową, po prezentację na sklepowej półce. Na kolejnych stronach prezentujemy najważniejsze nowości – może nie magiczne, ale na pewno czarujące.

Projekt Inkjet Trail pozwoli sprawdzić cyfrowe urządzenia atramentowe sześciu konkurencyjnych firm w druku tych samych prac.


labelexpo europe 2013

Durst

Sukces pisany tuszem Firma Durst poszerzyła możliwości zastosowania cyfrowego druku atramentowego UV. Podczas targów będzie prezentować nowe rozwiązania dla przemysłu opakowań na artykuły spożywcze, zwłaszcza w zakresie automatycznej produkcji. Na stoisku firmy będzie można zobaczyć najnowszą maszynę drukującą – Tau 330, która od czasu swojej premiery rynkowej wiosną tego roku doczekała się już piętnastu instalacji na całym świecie.

Maszyna do druku inkjetowego Tau 330 może obsługiwać niskomigracyjne atramenty UV marki Sunjet, które nadają się zwłaszcza do druku opakowań do żywności premium. Skład chemiczny stosowanych tuszy spełnia zarówno wymagania Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Atramentów Drukowych (EuPIA), jak i szwajcarskiego rozporządzenia dotyczącego materiałów oraz produktów opakowaniowych. Ponadto owe niskomigracyjne tusze nie zawierają żadnej z substancji zakazanych w specyfikacji firmy Nestlé Packaging. Dzięki temu maszyna Tau 330 może drukować jednowarstwowe laminaty do blistrów, wieczek na jogurty itp. Z myślą o tych zastosowaniach urządzenie marki Durst zostało wyposażone w specjalny system chłodzenia, który obniża temperaturę zadrukowywanego podłoża przed etapem utwardzania.

W zależności od wymagań producenta użytkownicy Tau 330 mogą dokonać wyboru między dwoma rodzajami tuszy: standardowymi UV (do zastosowań przemysłowych) lub niskomigracyjnymi UV (do opakowań spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych).

Wzrastająca produktywność Durst zaprezentuje nowy cyfrowy system do uszlachetniania laserem w linii, który został zaprojektowany przez specjalistów od stampingu z firmy Spartanics. System, wyposażony w ponad 100-watowy laser, osiąga wysoką produktywność, m.in. dzięki temu, że oprogramowanie automatycznie przygotowuje cyfrowe formy do stampingu, a następnie przesyła je do jednostki uszlachetniającej laserem. Wykorzystując kod kreskowy nakładany

Użytkownicy maszyny atramentowej Tau 330 mogą dokonać wyboru między dwoma rodzajami tuszy: standardowymi UV lub niskomigracyjnymi UV.

18

podczas nadruku, system wybiera odpowiedni wydruk i automatycznie go wycina.

Szersze możliwości zastosowania Aby jeszcze bardziej poszerzyć możliwości uszlachetniania, maszynę Tau 330 można dodatkowo wyposażyć w system powlekania UV i laminowania. By osiągnąć lepszą jakość pracy, maszynę drukującą Durst może również zamówić w wersji z wbudowanym systemem wideoinspekcji firmy Nikka. Tau 330 może także posiadać zewnętrzną nawijarkę i zwijarkę do obsługi dużych rolek podłoża. Ponadto integracja tej maszyny z istniejącymi liniami produkcyjnymi nie stwarza żadnego problemu.

Stoisko 9H57

Maszyna inkjetowa Tau 330 może takze posiadać wbudowany system wideoinspekcji firmy Nikka.

print+publishing 192|13


HP Latex. Niesprawiedliwa przewaga konkurencyjna. Zdobądź przewagę nad konkurencją dzięki technologii drukowania HP Latex. Jej niezrównana wszechstronność, wyjątkowa jakość, łatwość użytkowania i wysokie standardy ochrony środowiska gwarantują rezultaty, które zachwycą Twoich klientów. A Twoich konkurentów – nie. Odwiedź stronę hp.com/pl/go/hplatex

© 2013 Hewlett-Packard Development Company, L.P.


labelexpo europe 2013

Esko

Wszystko razem Firma Esko zaprezentuje całą gamę innowacyjnych rozwiązań dla producentów etykiet. Uwaga odwiedzających stoisko skupi się z pewnością na dwóch najważniejszych nowościach: technologii Full HD Flexo oraz naświetlarce do fleksograficznych płyt drukowych CDI Spark 4835. Na stoisku będzie można również dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań usprawniających prepress oraz automatyzujących workflow.

„Branża etykiet ma strategiczne znaczenie dla Esko, dlatego targi Labelexpo Europe są dla nas bardzo ważnym wydarzeniem” – powiedział Armand Gougay, wiceprezes Esko na region EMEA. „Wykorzystamy ten czas jako okazję do zaprezentowania naszych najnowszych rozwiązań, pokażemy zwłaszcza, w jaki sposób potrafią one zaspokoić potrzeby końcowego użytkownika”. Firma Esko planuje prezentację wszystkich aspektów produkcji etykiet: od projektu i prepressu, przez automatyzację przepływu pracy i produkcji płyt drukowych, aż po uszlachetnianie druku. Informacje na temat rozwiązań przeznaczonych do poszczególnych etapów będzie można zasięgnąć nie tylko na firmowym stoisku Esko, ale również u oficjalnych partnerów: CERM, Chili

Publish, Dantex, Domino, DuPont, Durst, Epson, HP, Stork oraz Wink. Z kolei podczas warsztatów technologicznych Inkjet Trail, prowadzonych w trakcie targów, Esko położy nacisk na możliwość integracji swoich narzędzi. Głównym tematem tego wydarzenia będzie atramentowy druk etykiet, o którym najwięcej będzie się można dowiedzieć na stoisku partnerów Esko produkujących specjalistyczne maszyny drukujące w tej technologii. Spotkanie zostanie urozmaicone pokazem produkcji etykiet na urządzeniach różnych dostawców.

Full HD Flexo Po udanym wprowadzeniu na rynek technologii Full Flexo HD w kwietniu bieżącego roku firma Esko przypomni na targach Labe-

lexpo 2013 jej największe atuty. Rozwiązanie to ustanowiło nowe standardy rastrowania i dopasowało je do wymogów producentów etykiet, dając m.in. możliwość uzyskania w druku wartości tonalnych w kluczowym dla flekso zakresie 1-10 proc., przejść tonalnych do zera, wyraźnej czcionki oraz szerszej palety kolorów. Full HD Flexo gwarantuje również wysoką stabilność druku, a wykorzystanie farb do rotograwiury o stałej gęstości umożliwia uzyskiwanie żywych kolorów i powtarzalnego procesu wytwarzania form drukowych. Na swoim stoisku firma Esko wydzieli osobną część, gdzie odwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej na temat technologii HD Flexo oraz Full HD Flexo bezpośrednio od specjalistów w zakresie druku fleksograficznego. W tym miejscu zostaną zaprezentowane

Firma Esko zaprezentuje na kilku stacjach roboczych, jak funkcjonuje najnowsze oprogramowanie Esko Suite 12.1.

20

print+publishing 192|13


labelexpo europe 2013 również dwie naświetlarki: CDI Spark 4835 – obecnie najpopularniejsza naświetlarka Esko na rynku płyt fleksograficznych – i CDI Spark 2420, najmłodszy członek rodziny naświetlarek Esko, przeznaczony do produkcji etykiet na wąskiej wstędze. Z kolei przy stoisku dotyczącym zarządzania barwą specjaliści Esko będą tłumaczyć istotę color management oraz wyjaśniać funkcje narzędzi do proofingu.

konfigurowany za pomocą danych w formacie JDF, przesyłanych przez Esko Automation Engine. Fakt, że obszar podlegający inspekcji zostaje wyznaczony już na etapie planowania przepływu pracy, a nie dopiero przez operatora maszyny, wpływa na ujednolicenie procesu produkcji, niezależnie od lokalizacji, urządzenia i operatora.

sloganów i symboli firmowych, które wpływają na integralność marki. Aby spełnić ich wymagania, firma Esko wprowadziła szereg narzędzi do usprawnienia przepływu pracy, zgodnych z obowiązującymi regulacjami, które kontrolują wiarygodność umieszczanych na etykietach informacji.

Pakiet Suite 12.1

Zarządzanie treścią W przypadku treści umieszczanej na etykietach, jak lista składników, wartości odżywcze czy informacje marketingowe, bardzo ważna jest kontrola ich zgodności z obowiązującym prawem. Dodatkowo producenci są bardzo wrażliwi na idealną reprodukcję logotypów,

Łączenie na jednym zleceniu różnych technologii druku, np. offsetu z flekso, drukiem cyfrowym, sitodrukiem czy grawiurą, jest bardzo popularne, zwłaszcza w branży etykiet. Według obliczeń firmy Esko, od 70 do 80 proc. wszystkich producentów etykiet na wąskiej wstędze korzysta z systemu hybrydowego, gdzie wykorzystuje się minimum dwie różne technologie druku. Do ich integracji w jednym przepływie pracy nie jest już wymagana obecność wykwalifikowanych operatorów. „Jesteśmy przekonani, że producenci etykiet będą głównie zainteresowani uzyskaniem zwiększonej wydajności i efektywności, którą dają im nowe narzędzia Esko” – podsumował Armand Gougay. „Odwiedzający stoisko Esko dowiedzą się, jak korzystać z zaawansowanego oprogramowania, by osiągnąć ten cel”.

Na kilku stacjach roboczych Esko pokaże, jak funkcjonuje najnowsza wersja oprogramowania Esko Suite 12.1. Skupi się przy tym na następujących aspektach:

Rozwiązania IT W dynamicznie zmieniających się warunkach prowadzenia biznesu Internet jest niezbędny do optymalizacji wydajności i rentowności produkcji w celu maksymalizacji zysku. Narzędzia internetowe Esko obejmują między innymi: składanie i wstępną weryfikację zleceń, dystrybucję oraz zarządzanie drukiem.

Wizualna inspekcja druku

Dzięki oprogramowaniu Suite 12.1 użytkownicy mogą zaznaczyć specjalne obszary druku, które mają zostać poddane inspekcji wizyjnej. W ten sposób skrócony zostaje czas narządzania maszyny, ponieważ system kontroli jest

Naświetlarka CDI Spark 2420 powstała specjalnie z myślą o producentach etykiet na wąskiej wstędze.

Łączenie technologii

Stand 5B25

Zdefiniuj od nowa swój proces druku heatsetowego

Nowa gospodarka w offsecie rolowym, od maszyny z najszerszą wstęgą na świecie do najlepiej sprzedającej się maszyny 16-stronicowej

Przetestuj granice przy wydawaniu gazet

Technologie, które odkrywają na nowo możliwości produkcji, od pojedynczego do potrójnego formatu

Zrestrukturyzuj produkcję opakowań

“Nowe możliwości – produkcja o wysokiej jakości, wysoka produktywność, produkcja ekonomiczna”.

Przemyśl jeszcze raz, przedefiniuj cele, odkryj na nowo…

Dodaj nowych sił swoim urządzeniom dzięki usługom, uaktualnieniom i modernizacjom, stworzonym dla utrzymania maszyn w produkcji

print+publishing 192|13

21


labelexpo europe 2013

FFEI

Nowoczesność w cenie Firma FFEI zamierza pokazać swoją nową maszynę atramentową UV Graphium, przeznaczoną do druku etykiet i opakowań oraz do zastosowań specjalnych. W Brukseli urządzenie będzie miało swoją europejską premierę. Za jego dystrybucję w wybranych rejonach Europy ma odpowiadać firma Fujifilm. Model Graphium został zaprojektowany z myślą o drukarniach i przetwórcach, którzy chcą zwiększyć marżę produkcji etykiet, opakowań oraz innych zleceń w średnich nakładach. Ta modułowa maszyna atramentowa UV ma pozwolić na realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów dzięki szerokiej gamie dostępnych kolorów i podłoży. „Jesteśmy na dobrej drodze, żeby spopularyzować druk cyfrowy w branży etykiet i opakowań giętkich. Maszyna Graphium jest bardzo ważnym krokiem w stronę realizacji tego celu” – mówi Andy Cook, prezes FFEI. „Graphium reprezentuje nową generację maszyn cyfrowych do druku etykiet na wąskiej wstędze, które mogą uzyskać dobrą jakość nadruku przy niezrównanej wydajności i szerokim zastosowaniu. Dodatkowo, inwestycja w to urządzenie nie wymaga wysokich nakładów.

drukuje w pięciu kolorach – CMYK i białym. Zdaniem FFEI, jest to obecnie najbardziej wydajna maszyna do druku cyfrowego w kolorze białym dostępna na rynku. Zastosowanie

dobrze kryjącego białego atramentu pozwala realizować niestandardowe zlecenia.

Stoisko 7L32

Technologia w kolorze Dostępność maksymalnie pięciu modułów cyfrowych i sześciu stacji fleksograficznych sprawia, że maszyna Graphium umiejętnie łączy druk z uszlachetnianiem w jednym ciągu produkcyjnym. Dzięki temu czas i koszty realizacji zlecenia ulegają znacznej redukcji w porównaniu do druku i uszlachetniania offline. Maszyna Graphium wykorzystuje głowice drukujące i atramenty UV Uvijet marki Fujifilm. Duży zakres wielkości kropli (między 6 a 42 pl) i szeroki gamut barw pozwalają na wierne odtworzenie grafiki i tekstu oraz osiągnięcie łagodnych przejść tonalnych. Urządzenie

Maszyna Graphium drukuje m.in. kryjącym atramentem w kolorze białym. Stosuje tusze Fujifilm Uvijet, które cechują się dobrą przyczepnością na podłożach najczęściej stosowanych w druku etykiet.

news news news news news news news news news news news news news news news news news news

API Foils Wszystko o cold-stampingu API Foils – producent folii dekoracyjnych– zaprezentuje na targach swoje najnowsze produkty do cold- i hot-stampingu. Firma liczy, że największym zainteresowaniem odwiedzających będą się cieszyć folie do cold-stampingu, których zalety coraz

22

bardziej przemawiają do producentów etykiet. Jednak sam wybór materiału do uszlachetnienia nie jest najważniejszy – należy jeszcze zrozumieć sam proces produkcji. Producent folii zapewnia, że na jego stoisku będą na odwiedzających czekali specjaliści, którzy doradzą, jak najlepiej wykorzystać zalety dostępnych technologii.

Stoisko 6I10 print+publishing 192|13


labelexpo europe 2013

Gallus

Na miarę potrzeb Gallus zaprezentuje maszynę Linoprint L marki Heidelberg z technologią drop on demand, która umożliwia szybsze nakładanie atramentu, a przez to znacznie zwiększa jakość i szybkość druku. Będzie to pierwsza prezentacja maszyny Linoprint L od czerwca tego roku, kiedy to Gallus rozpoczął jej dystrybucję.

Linoprint L drukuje barwami CMYK i posiada suszenie UV-LED pomiędzy kolorami. Dzięki modułowej konstrukcji urządzenia producent może na specjalne życzenie klienta wyposażyć je w inne opcje zadruku; możliwe jest na przykład skonfigurowanie maszyny do druku sześciokolorowego. System do druku cyfrowego Linoprint L może być stosowany zarówno w wersji samodzielnej, jak i zintegrowanej z dalszym procesem produkcyjnym. Zwiększa to znacznie możliwości konfiguracyjne maszyny, na przykład w połączeniu z cyfrowym sztancowaniem. Warto dodać, że konserwacja cyfrowych głowic drukujących jest szybka i łatwa. Czyszczenie można skonfigurować tak, aby odbywało się automatycznie lub ręcznie, w zależności od potrzeby operatora.

Wszechstronne zastosowanie Dzięki zastosowaniu głowic o większej szerokości Linoprint L może nie tylko drukować w różnych szerokościach, ale też utrzymywać bardzo wysoki poziom wydajności oraz niezawodności przy mniejszym zużyciu farby. Co więcej, dzięki wykorzystaniu technologii druku atramentowego UV z rozdzielczością do 600 dpi maszyna Linoprint L umożliwia druk tekstu o wielkości zaledwie dwóch punktów i znaków zabezpieczających opakowania przed fałszowaniem. Maszyna pozwala na druk na szerokim spektrum materiałów, obejmującym podłoża papierowe i tworzywa sztuczne, co gwarantuje różnorodność zastosowań: druk wysokiej jakości etykiet towarowych, transportowych, na pojazdy, technicznych, na elektronikę, przemysłowych czy magazynowych. Co więcej, Linoprint L wykorzystuje do utwardza

24

System Heidelberg Linoprint L jest rozwiązaniem do przemysłowego druku cyfrowego etykiet wysokiej jakości.

nia tuszy system UV LED, który nie podnosi nadmiernie temperatury podłoży wrażliwych na ciepło.

Jakość i pewność Stuprocentowa kontrola jakości druku w systemie Linoprint L zapewnia zgodność drukowanych etykiet z wymaganiami zleceniodawcy. Automatyczne dostosowanie

prędkości całego systemu gwarantuje osiągnięcie jednolitej jakości drukowanego obrazu w całym nakładzie. Linoprint L pozwala osiągnąć optymalną jakość, niezależnie od rodzaju drukowanego obrazu, w tym również podczas druku zmiennych danych lub przy dużym pokryciu podłoża tuszem.

Stoisko 5B50 print+publishing 192|13


news news news news news

labelexpo europe 2013

ContiTech Uniwersalna płyta Firma zaprezentuje swoją najnowszą płytę do druku fleksograficznego – Conti Laserline CSC. Zdaniem przedstawicieli firmy, posiada ona wyjątkową warstwę kompresyjną, która nie wymaga zastosowania drogich taśm samoprzylepnych do montażu. Owa warstwa gwarantuje również dobrą elastyczność odbicia, co jest dużą zaletą, ponieważ zapewnia, że farba będzie dobrze przekazywana z formy drukowej na podłoże. Płyta Conti Laserline CSC może być również wykorzystania do tworzenia formy do druku rotograwiurowego (metodą DLE – bezpośredniej technologii grawerowania), oferując wysoką jakość otrzymywanego obrazu. Jej uniwersalny charakter umożliwia drukowanie przy użyciu farb UV, solwentowych i wodnych.

Jesteśmy przekonani, że dwa nagradzane rozwiązania fleksograficzne spełnią wszelkie oczekiwania naszych klientów. Systemy Kodak Flexcel NX oraz najnowszy Kodak Flexcel Direct to niezwykle innowacyjne rozwiązania, które zapewniają znakomitą wydajność i jakość druku fleksograficznego. Dzięki niezawodnemu systemowi Kodak Prinergy Powerpack Workflow firma może wykonać więcej zadań, angażując mniej środków.

Stoisko 11R110 news news news news news news news news news

IST Metz Luminescencyjna współpraca Na stoisku firmy IST Metz będą prezentowane najnowsze rozwiązania dla etykiet z wykorzystaniem technologii UV oraz UV LED, stworzone we współpracy z brytyjskim partnerem biznesowym – Integration Technology (ITL). Firmy połączyły siły, by zaproponować klientom szersze portfolio produktów do wielu zastosowań. Podczas targów zostaną zaprezentowane na żywo możliwości technologii UV, a zwłaszcza najnowszej generacji system LED Solidcure UV 2 chłodzony wodą, zainstalowany na maszynie fleksograficznej. Dodatkowo IST Metz pokaże nowy, chłodzony powietrzem system MBS-6, który jest wyjątkowo energooszczędny.

‘Zrób więcej za mniej’

Stoisko 5D45

Wprowadź zmiany na lepsze. Kodak.com/go/flexo

news news news news news news news news news

Mosaico Specialty Papers – firma specjalizująca się w produkcji papierów ozdobnych, należąca do Burgo Group – po raz pierwszy bierze udział w targach Labelexpo. Aby ciekawie odróżnić się od konkurencji, całe stoisko zostanie oklejone folią z mozaikowym nadrukiem kolorowej ryby, autorstwa japońskiej malarki Yayoi-Kusama. W ten sposób przedstawiciele producenta papierów liczą, że marka zapadnie odwiedzającym w pamięć. Targi są dla Mosaico Specialty Papers idealnym miejscem do zaprezentowania serii jednostronnie powlekanych papierów ozdobnych, zaprojektowanych zwłaszcza pod mieszanki pigmentowo-klejowe. Seria ta obejmuje zarówno materiały z połyskiem, jak i matowe, przeznaczone do produkcji etykiet na wina, wódki, olej i ocet.

Stoisko 12T74 print+publishing 192|13

© Kodak, 2013. Kodak, Flexcel i Pringery Powerpack są znakami towarowymi.

Mosaico Tylko dla wybranych

WORKFLOW

/

PROOFING

/

ROZWIĄZANIA DO ZABEZPIECZEŃ / PŁYTY I SYSTEMY CT / ROZWIĄZANIA I MASZYNY DRUKARSKIE

Zapraszamy na targi LABELEXPO, stoisko firmy Kodak nr 9G30 w hali 9.


labelexpo europe 2013

Hewlett-Packard

Zestaw wzmacniający Firma HP zaprezentuje nowe funkcje i ulepszenia dla serii cyfrowych maszyn do druku etykiet HP Indigo WS6X00 Digital Press. Dzięki pełnemu pakietowi rozszerzającemu możliwości tych urządzeń użytkownicy będą mogli drukować jeszcze więcej etykiet w krótszym czasie.

Pakiet pozwoli zwiększyć wydajność i efektywność całego przepływu pracy, stanowiąc przepustkę do kolejnych zastosowań urządzeń z serii HP Indigo WS6X00 Digital Press. Pomoże nowym użytkownikom maszyn HP Indigo w osiągnięciu szybkiego zwrotu z inwestycji i przyniesie korzyści firmom, które już od dawna pracują na tych urządzeniach, ponieważ jest w pełni kompatybilny także ze starszymi modelami. „Producenci etykiet wykorzystują wydajność i jakość oferowane przez nasze urządzenia do produkcji średnich nakładów etykiet i opakowań, dzięki czemu mogą spełniać wymogi narzucone przez branżę i klientów” – wyjaśnia Alon Bar-Shany, wiceprezes i dyrektor generalny Indigo Division w firmie HP. „Z zaangażowaniem wprowadzamy w naszych urządzeniach ulepszenia, które pozwalają użytkownikom zwiększyć produktywność oraz obsługiwać więcej zleceń”.

Pakiet narzędzi Do nowych narzędzi dla maszyn z serii HP Indigo WS6X00 Digital Press należy oprogramowanie HP SmartStream Labels and Packaging Workflow Suite 4.0. Opracowany przez firmę Esko system ma ułatwiać zarządzanie barwą i automatyzować przygotowanie zlecenia. Zdaniem HP, oprogramowanie to pozwala zaoszczędzić do 70 proc. czasu, który pochłania cały proces color managementu.

Dzięki nowym funkcjom i narzędziom użytkownicy maszyn do druku cyfrowego z serii HP Indigo WS6X00 Digital Press mogą znacznie zwiększyć wydajność produkcji.

Dodatkowo rozwiązanie to zwiększa o 20 proc. moce przerobowe w przeciągu jednej zmiany. W rezultacie użytkownik otrzymuje szybki i dokładny program do zarządzania barwą. Kolejny atut stanowią narzędzia do impozycji i obsługi zmiennych danych. Dzięki nim przygotowanie pliku do druku staje się prostsze i szybsze, ponieważ oprogramowanie realizuje kilka kroków równolegle zamiast sekwencyjnie. HP SmartStream Labels and Packaging Workflow Suite oferuje dodatkowo Adobe RIP, który został zaprojektowany specjalnie dla technologii Esko i HP Indigo. Narzędzie to znacząco przyspiesza szybkość przetwarzania obrazu – nawet do 90 proc. Wśród nowych narzędzi dla maszyn z serii HP

Indigo WS6X00 Digital Press znalazł się także system HP Indigo Print Care 2.0 do diagnostyki urządzenia podczas produkcji oraz do zdalnego wsparcia serwisowego. Obie te funkcje znacznie skracają przestoje maszyny.

Biała innowacja W ramach nowego pakietu HP wprowadza również pierwszy na rynku płynny atrament z serii ElectroInk w kolorze białym, który jest przeznaczony specjalnie do zadruku etykiet termokurczliwych na maszynie HP Indigo WS6000 Digital Press. Nowy atrament pozwala na równomierne obkurczanie folii na opakowaniu bez konieczności stosowania lakierów wysokopoślizgowych.

Stoisko 5C105

news news news news news news news news news news news news news news news news news news

AB Graphic International Dobrze wyposażone Producent maszyn drukujących, AB Graphic International (ABG), zaprezentuje na żywo, jak pracuje kilka modeli z linii Digicon 2. Program pokazu obejmować będzie najnowszą maszynę Digicon Lite, jak również urządzenie Digicon 2, zaprojektowane dla producentów napojów i kosmetyków marki premium. ABG pokaże także dwie maszyny do wycinania laserowego, oferowane osobno lub w pakiecie z systemem

26

Digicon 2. Obie zostały wyposażone w najnowsze wersje oprogramowania Difiglow oraz Digilase. Ponadto producent pokaże po raz pierwszy dwie nowe maszyny do inspekcji, posiadające sprawdzony system fleyeVision z kamerą. Równie istotny będzie pokaz nowych funkcji maszyny Omega, a także nowego mechanizmu ładowania odwijaków Vectra od dołu. Prezentowaną ofertę zamyka nowa kamera do inspekcji wizyjnej oraz odwijak do etykiet farmaceutycznych.

Stoisko: 6F70 print+publishing 192|13


labelexpo europe 2013

Müller Martini

Konfiguracja wedle życzenia Firma Müller Martini zaprezentuje portfolio maszyn do druku etykiet i opakowań giętkich. Na odwiedzających stoisko będą czekać specjaliści, którzy wyjaśnią zalety sztandarowych maszyn firmy: VSOP i Alprinta V. Podczas targów producent skupi się nie tylko na samym druku, ale również na etapie prepressu i uszlachetniania. Zaprezentowane zostaną ciekawe możliwości obróbki i wszechstronne zastosowania podłoży, w tym polietylenu. Do zalet maszyn do zwojowego druku offsetowego Müller Martini należy zaliczyć niższy koszt form drukowych, możliwość stosowania różnych podłoży oraz większą ekologiczność druku. Te wszystkie plusy odróżniają VSOP oraz Alprinta V od konkurencji. Oba urządzenia są przeznaczone do druku zmiennych danych, z możliwością połączenia w linii technologii druku fleksograficznego,

Niższe koszty form drukowych i różnorodność stosowanych podłoży sprawiają, że maszyna VSOP jest ciekawą opcją dla producentów etykiet.

cyfrowego i wklęsłego, jak również zastosowania szeregu uszlachetnień. Na swoim stoisku Müller Martini pokaże zwiedzającym, jak maksymalnie wykorzystać potencjał

obu maszyn, odpowiednio łącząc ze sobą poszczególne moduły.

Stoisko 5D40

Omet

Kombinacja flekso i offsetu Firma Omet, która obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia, zaprezentuje w Brukseli maszynę XFlex X6 w konfiguracji będącej połączeniem technologii druku fleksograficznego i offsetowego. Na stoisku producenta zobaczymy także maszyny XFlex X4 i Varyflex. Zarówno zespoły fleksograficzne, jak i nowe zespoły offsetowe maszyny XFlex X6 wyposażone są w lekkie tuleje. Pozwala to na szybszą wymianę form drukowych, zwiększa łatwość obsługi i ergonomię pracy. Dodatkowymi zaletami technologii zastosowanej w tej maszynie są: niskie koszty przygotowalni, łatwość zarządzania farbami oraz standaryzacja procesów. Maszyna XFlex X6 w konfiguracji flekso plus offset oferowana jest w wersjach o różnej szerokości wstęgi – od 340 do 670 mm. Na stoisku firmy Omet będzie można także przekonać się, jak pracuje maszyna Varyflex,

którą producent zaprezentuje w wersji o szerokości 850 mm. Przeznaczona do produkcji opakowań giętkich, seria Varyflex zapewnia szybsze narządzanie i redukcję odpadu, wymienność procesów oraz wysokiej jakości produkt końcowy w jednym przelocie.

Stoisko 6H90

Maszyna XFlex X6 marki Omet będzie prezentowana w konfiguracji łączącej fleksodruk z drukiem offsetowym.


labelexpo europe 2013

Kodak

Więcej za mniej Kodak pokaże produkty dla rynku druku opakowań i etykiet w technologii fleksograficznej. Pod hasłem „Do More with Less” producent zamierza zaprezentować między innymi: Kodak Flexcel NX System, Kodak Flexcel Direct Imager oraz Kodak Spotless Flexographic Solution. Kodak Flexcel NX System to kompletne rozwiązanie do cyfrowej produkcji form drukowych, oferujące unikalną technologię naświetlania oraz materiały, które mają zapewniać wysoką jakość obrazu i stabilną reprodukcję. Kolejna targowa propozycja to energooszczędny Kodak Flexcel Direct Imager, wyposażony w laser wycinający o dużej mocy, który pozwala na wydajną produkcję gotowych do założenia na maszynę tulei fleksodrukowych. System zapewnia przy tym wysoką jakość i stabilność druku przy niższych całkowitych kosztach eksploatacji. Na stoisku zostanie zaprezentowane również rozwiązanie Kodak Spotless Flexographic Solution, które pozwala uzyskać dokładne receptury kolorów bazowych. Rozszerza to gamut stosowanych barw i stabilność pracy systemu Kodak Flexcel NX. Tym samym drukarze mogą uzyskać lepsze efekty, używając wyłącznie kolorów podstawowych, co zapewnia właścicielom marek większą swobodę i niższe koszty przy projektowaniu.

Kodak Flexcel Direct Imager posiada laser wycinający o dużej mocy, za pomocą którego produkuje gotowe tuleje fleksodrukowe.

Potwierdzone certyfikatem Możliwości oferowane przez system Kodak Flexcel NX są wspierane przez nowy program certyfikacyjny, który ma stanowić gwarancję dla drukarń i właścicieli marek, że płyty wytwarzane przez objęte nim firmy spełniają wspólne, globalne standardy. Aby uzyskać certyfikat i prawo do używana specjalnego znaku, użytkownik musi udowodnić, że wytwarzane przez niego formy drukowe odpowiadają globalnej specyfikacji firmy Kodak i są w stanie zapewnić oczekiwaną przez odbiorcę wydajność, stabilność i jakość drukowania. Proces certyfikacji jest wspierany przez wszechstronne pomiary danych i rekomendacje od samych klientów.

Niezakłócony przepływ pracy Na targach Labelexpo Europe Kodak będzie prezentował także system Prinergy Powerpack Workflow. Opiera się on na modułach znanych z systemy Prinergy przeznaczonego do drukarń akcydensowych. Pozwala uprościć procesy na

28

Na targach Kodak zaprezentuje całe portfolio rozwiązań dla rynku druku opakowań i etykiet w technologii flekso.

każdym etapie produkcji, co skutkuje zwiększeniem wydajności i efektywniejszym wykorzystaniem surowców. W skład systemu Prinergy Powerpack Workflow wchodzi między innymi oprogramowanie Prinergy Rules-Based Automation. Może być on także zintegrowany z innymi

rozwiązaniami z pakietu Kodak Unified Workflow Solutions, w tym z oprogramowaniem Kodak Pandora Step-and-Repeat, Kodak ColorFlow oraz Kodak Spotless Flexographic Solution.

Stoisko 9G30 print+publishing 192|13


labelexpo europe 2013

Marabu

Dla różnych technologii Niemiecka firma przedstawi na targach nowe farby do sitodruku i fleksografii oraz tusze do druku cyfrowego. W ten sposób producent chce pokazać, że posiada kompleksową ofertę, dopasowaną do potrzeb użytkowników różnych technologii druku etykiet. Dobrym wyborem przy stosowaniu połączonych technologii sitodruku rotacyjnego i fleksografii jest farba UltraRotaScreen UVSF. Niskomigracyjna i niezawierająca silikonu biel podkładowa UVSF 174 spełnia wymagania Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Atramentów Drukowych (EuPIA) oraz szwajcarskiego rozporządzania na temat materiałów opakowaniowych do żywności. Ponadto na stoisku Marabu będzie prezentowana niskomigracyjna farba sitodrukowa UV Ultrapack UVFP. Została ona wyprodukowana przy uwzględnieniu tych samych wymogów, co UVSF 174 i wykazuje bardzo dobrą przyczepność przy zadruku wysokogramaturowych podłoży, jak również odporność na wodę, parę wodną czy chemikalia.

hot-stampingu i sitodruku za pomocą farb Marabu. Ta nowoczesna technologia umożliwia osiągnięcie wysokiego połysku, wyraźnej grafiki i ciekawych efektów dotykowych. Trzeba dodać, że farby Marabu do sitodruku rotacyjnego i fleksodruku są utwardzane lampami LED, które nie nagrzewają podłoża i są bardziej wytrzymałe niż konwencjonalne lampy UV.

Druk cyfrowy i bezpośredni

Intrygująca różnorodność Kolejna propozycja Marabu to farba UltraRotaScreen UVRS, która idealne nadaje się do tworzenia etykiet typu no label look przy zastosowaniu połączonych technologii sitodruku i fleksodruku. Ten ciekawy efekt, stosowany obecnie zwłaszcza na opakowaniach produktów premium, można również osiągnąć przy użyciu farb Ultrapack UVC i Ultrastar-M UVSM. Pierwsza z nich wyróżnia się wysokim połyskiem, podczas gdy druga pozwala osiągnąć efekt matowości. Na targach pokazane zostaną również lakiery UVLB 1 i UVLB 2 do

fluorescent

NEON Ink for

Od bieli kryjącej po odcienie metaliczne – specjalista od tuszy do druku cyfrowego i farb do sitodruku, firma Marabu, zaprezentuje wszystkie możliwości.

nanoszenia znaków Braille’a w technologii sitodrukowej. Oba zapewniają odpowiednią grubość i wyrazistość oznakowania. Prawdziwą „wisienką na torcie” jest metaliczny efekt 3D, uzyskiwany przez połączenie

fluorescent

Firma Marabu przygotuje również na swoim stoisku specjalną Strefę Innowacji, w ramach której prezentować będzie swoje najnowsze tusze do druku cyfrowego – solwentowe oraz utwardzane UV. W targowym portfolio atramentów do druku solwentowego znajdzie się seria tuszy MaraJet DI-LS (stworzona specjalnie dla plotera drukująco-tnącego marki Roland) oraz DI-MS (dla maszyn Mimaki CJV-30). Seria DI-MS obejmuje również tusze specjalne, które w połączeniu ze standardowymi barwami CMYK pozwalają osiągnąć w druku efekty metaliczne. Z kolei w drugiej części strefy znajdą się dwie linie kolorowych tuszy UV do głowic drukujący Konica Minolta, Ricoh oraz Xaar. Pierwsza linia, UltraJet DUV-A, wyróżnia się dużą giętkością po zadruku, a druga, UltraJet DUV-H, szerokim zakresem odcieni metalicznych.

Stoisko 11P90

NEON Ink for

MAKE YOUR SIGNS UNIQUE AND CONSPICUOUS MAKE YOUR SIGNS UNIQUE AND CONSPICUOUS WITH WORLDS FIRST FLUORESCENT WITH NEON WORLDS INK FIRST FLUORESCENT NEON INK Trust andLIGHT – PERFECT FOR “NIGHT GRAPHICS” GLOWING UNDER BLACK LIGHT – PERFECT FOR “NIGHT GLOWING GRAPHICS” UNDER BLACK Precision THAT STAND OUT IN DARK ENVIRONMENTS THAT STAND OUT IN DARK ENVIRONMENTS Trust and Precision

Sales Office EMEA Siemensstraße 9 D-63263 Neu-Isenburg, Germany www.seiko-instruments.de

Trust and Precision

Sales Office EMEA Siemensstraße 9 D-63263 Neu-Isenburg, Germany www.seiko-instruments.de

Trust and Precision


labelexpo europe 2013

EFI Jetrion 4900

Duńscy drukarze etykiet stawiają na inkjet EFI postanowiło nie ujawniać szczegółów swojej prezentacji przed rozpoczęciem targów, co może sugerować, że firma szykuje premierę nowych maszyn. Na pewno w Brukseli nie zabraknie systemów EFI Jetrion 4900, które zyskały już wielu sympatyków. Jednym z nich jest duńska firma Limo Labels, która specjalizuje się w druku etykiet i posiada zakłady produkcyjne w Danii, Francji i Niemczech. Przez wiele lat przedsiębiorstwo budowało swoją rynkową pozycję na druku w technologii fleksograficznej, ale w pewnym momencie pojawiła się potrzeba zróżnicowania oferty, by przyciągnąć nowych klientów. Zdając sobie sprawę z rosnącego znaczenia druku cyfrowego w segmencie opakowań i etykiet, Limo Labels postanowiła pójść w tym właśnie kierunku. „Wiedzieliśmy, że druk cyfrowy to świetne rozwiązanie dla rynku etykiet, ponieważ oferuje szerokość wstęgi i prędkość produkcji lepiej dopasowane do małego formatu prac” – mówi René Klith, dyrektor produkcji w Limo Labels. „Trudny okazał się wybór odpowiedniej techniki. Zastanawialiśmy się, czy lepiej będzie drukować atramentem, czy płynnym lub suchym tonerem”.

Wieloletnie doświadczenie w wykorzystaniu konwencjonalnych technologii druku uświadomiło duńskiej firmie, z jakimi wymaganiami będzie się wiązać wdrożenie nowej technologii. Używane dotychczas maszyny fleksograficzne były niezawodne, a nowy system cyfrowy musiał im w tym dorównać, by utrzymać poziom usług oferowanych przez Limo Labels. „Potrzebowaliśmy maszyny przemysłowej, która przewyższałaby inne dostępne na rynku modele. Naszą uwagę zwrócił atramentowy system EFI Jetrion 4900, który zaprojektowano do druku i obróbki wykończeniowej w jednym przebiegu, przy zaangażowaniu jednego tylko operatora. To znacząca przewaga nad maszynami tonerowymi” – wyjaśnia Klith. Przy dokładnym porównaniu techniki atramentowej i tonerowej pod względem kosztów okazało się, że na dłuższą metę druk inkjetowy będzie tańszy dzięki szybszemu narządzaniu

Maszyna do druku etykiet EFI Jetrion 4900 pomogła duńskiej firmie Limo Labels urozmaicić ofertę i zwiększyć moce produkcyjne.

3030

i tańszemu wyposażeniu. „Dla nas liczył się koszt pojedynczej etykiety” – dodaje Klith.

Asy w rękawie Do zalet EFI Jetrion 4900 Limo Labels dodaje jeszcze łatwość obsługi – maszyną steruje się za pomocą dwóch ekranów dotykowych umieszczonych na dwóch końcach tej siedmiometrowej linii. Tym, co wyróżnia system EFI, jest również możliwość druku na wielu podłożach oraz obsługa białego, kryjącego atramentu, który wzbogaca standardowy druk w CMYK. Po zadrukowaniu wstęga podłoża trafia do modułu tnącego, w którym jest poddawana dalszej obróbce nie za pomocą konwencjonalnych systemów, lecz lasera o podwójnej głowicy. Ostatnim przystankiem jest nawijak, na który trafia gotowa wstęga. Choć EFI Jetrion 4900 nadaje się do jednoprzebiegowej produkcji łączącej druk, wycinanie i nawijanie, w razie potrzeby maszynę można stosować również w konfiguracji offline. Na firmie Limo Labels największe wrażenie zrobiło to, że za pomocą urządzenia EFI można drukować trwałe i funkcjonalne etykiety, które sprawdzają się nawet na takich rynkach, jak narzędzia przemysłowe. Obecnie produkcja w Limo Labels jest w połowie realizowana na papierze, a w połowie na folii. I mimo że nowa maszyna nie jest tak szeroka, jak systemy fleksograficzne, to – zdaniem Klitha – jej parametry zaspokajają obecne potrzeby drukarni. Dyrektor produkcji podkreśla, że instalacja EFI Jetrion 4900 pozwoliła obniżyć koszty realizacji zleceń. Zwrot z inwestycji w system atramentowy okazał się szybszy niż w przypadku innych technik druku cyfrowego.

Stoisko 9H55 print+publishing 192|13 192|13


labelexpo europe 2013

Mimaki

W kilku seriach Mimaki przedstawi na targach rozwiązania do druku oznakowań. Przede wszystkim zaprezentuje białe i srebrne atramenty, możliwość wykorzystania większego wachlarza podłoży przy produkcji etykiet oraz systemy do wycinania niskonakładowego.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni ze sposobu, w jaki nasze plotery drukujące i tnące wykorzystywane są do wszechstronnej produkcji krótkich serii etykiet o wysokiej jakości”, mówi Mike Horsten, dyrektor generalny marketingu Mimaki EMEA. „Odwiedzający nasze stoisko będą mogli na żywo zobaczyć wiele inspirujących przykładów zastosowania naszych produktów”. Mimaki zaprezentuje na targach szereg wielkoformatowych ploterów. Należą do nich:

portfolio na szybko zmieniającym się i bardzo konkurencyjnym rynku urządzeń wielkoformatowych”, dodaje Mike Horsten. „Gdy niezbędna jest produkcja wielu typów etykiet na jednym arkuszu lub krótkich, powtarzających się serii, urządzenia drukujące i wycinające Mimaki oferują jakość, swobodę i możliwości, które sprawiają, że specjalna produkcja jednostkowa i średnionakładowa staje się bardziej opłacalna”.

Seria JV400LX

Obejmuje zintegrowane urządzenia do druku i cięcia o różnej szerokości, oferujące prędkość druku do 17,5 m2/godz. i automatyczne przełączanie z funkcji drukowania na wycinanie. Ciągłe wykrywanie znaczników zapewnia dokładne cięcie po obrysie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów etykiet.

Te innowacyjne urządzenia wykorzystują bardziej przyjazne dla środowiska atramenty lateksowe i pierwszy na świecie wodny atrament lateksowy w kolorze białym. „Podczas wizyty na stoisku Mimaki producenci etykiet będą mogli przekonać się, jak poszerzyć

Seria CJV30

W Brukseli Mimaki zaprezentuje między innymi serię ploterów CJV30, które łączą w sobie funkcje drukowania i wycinania po obrysie.

print+publishing 192|13

UJF6042 LED UV Ten ploter płaski formatu A2 oferuje wyjątkową jakość druku (1800 x 1800 dpi). Jest to energooszczędne i ekologiczne urządzenie z suszeniem UV LED. Posiada wiele opcji atramentowych (biel, lakier przezroczysty, primer), które umożliwiają druk na rozmaitych podłożach.

Seria J400SUV Linia ta wyznacza nowy standard w branży, łącząc wszechstronność druku solwentowego z trwałością atramentów utwardzanych UV i umożliwiając produkcję gładkich, błyszczących prac o wysokiej odporności na czynniki mechaniczne i atmosferyczne.

Stoisko 9H75

Na stoisku producenta będą pokazywane również plotery z serii JV400 LX, które drukują przyjaznymi dla środowiska atramentami lateksowymi.

31


labelexpo europe 2013

Rea Jet

Znakowanie na wszystkim Obecność na targach producenta maszyn do znakowania bezdotykowego, firmy Rea Jet, oznacza, że zwiedzający mogą oczekiwać szerokiej oferty nowoczesnych urządzeń do znakowania inkjetowego i laserowego oraz systemów do inspekcji. Na swoim stoisku firma zaprezentuje bezdotykowe znakowanie etykiet za pomocą atramentowej drukarki Rea Jet HR, zapewniającej wysoką rozdzielczość druku. Poza atrakcyjnymi rozwiązaniami do znakowania Rea Jet pokaże również portfolio materiałów eksploatacyjnych, które sukcesywnie poszerza; od bieżącego roku jest certyfikowanym partnerem marek: Avery Dennison, CAB, Toshiba oraz Zebra. Specjalnie do znakowania inkjetowego i laserowego producent stworzył oprogramo-

wanie WebGUI, które umożliwia kontrolę znakowania przez internet. Równie atrakcyjnym rozwiązaniem jest drukarka laserowa Rea Jet CL, która drukuje na papierze, szkle, drewnie, tworzywach sztucznych i materiałach powlekanych, np. anodowanym aluminium. Zdaniem Rea Jet, maszyna ta może nanosić na podłoże wysokiej jakości tekst, grafikę, logotypy oraz czytelne, dwuwymiarowe kody.

Stoisko 9F29

Firma Rea Jet oferuje między innymi drukarki laserowe i atramentowe do bezdotykowego znakowania etykiet.

Roland DG

Do proofów i krótkich serii Na swoim stoisku Roland DG pokaże, jak łatwo i szybko drukować proofy i krótkie serie etykiet na niestandardowych podłożach. Producent zaprezentuje także możliwe do uzyskania efekty, jak metalizowanie czy druk bielą.

Wśród prezentowanych urządzeń najwięcej będzie maszyn do druku cyfrowego UV LED, które charakteryzują się duża uniwersalnością przy wyborze podłoża. Roland DG oferuje modele o szerokości roli do 163 cm. Urządzenia te mogą obsługiwać maksymalnie sześć kolorów, w tym CMYK, biel i przezroczysty. Zastosowanie przezroczystego atramentu umożliwia nadanie wydrukowi połysku lub wykonanie znaków alfabetu Braille'a. Poza standardową ofertą drukarek UV do druku z roli na rolę, Roland DG pokaże w Brukseli także maszyny drukujące bezpośrednio na przedmiotach. Producent zaprezentuje również plotery eko-solwentowe, które drukują tuszami białymi i metalicznymi. W przypadku tych ostatnich użytkownik ma

32

do wyboru około 100 odcieni. Każda z tych maszyn posiada ponadto noże, które automatycznie wycinają po konturach wydrukowaną etykietę. Zdaniem producenta, jest to opłacalna

alternatywa dla połączenia plotera drukującego z oddzielnym stołem tnącym.

Stoisko 9F46 print+publishing 192|13


Spe

k Ta k

ulaRn

a

N a j w s pa N i a l s z a ♣ w y s tawa ♦ e t y k i e t ♠ N a ♥ z i e m i !

24-27 wRz eśnia H BRuSSelS eXpo

mopRzylepne m a T e R i a ły S a

Rozwiązania ekologiczne oBRóBka

Techn

ologia cyFRowa

Folie

STwo i ochRona maRki Bezpieczeń

wo R k F l o w S o lu T i o n S

DRuk opakowań

G7 hal pełnyCh atrakCjiH GnieCh ZadZiwiH WEjdz i OdkRyj 550 wSpółCzEsnyCh CUdóW

G

Cię i oszołomi artystyCzna kreatywność i magia innowaCji!

BądZ SwiadkieM nieZwykłyCh wydarZen, które ZaCMią

H

WszystkO, CzEgO kiEdykOLWiEk dOkOnAłA LUdzkOsC: PRint yOUR FUtURE: innOWACjE OPAkOWAniOWE H inkjEt H dRUk OPAkOWAn

WWW.LABELEXPO-EU<OPE.COM

Bądz gotów uwierzyć!

G

Przyjdź i Przekonaj się sam:

H


labelexpo europe 2013

Xeikon

Cyfrowa historia Pierwszą w pełni kolorową maszynę do druku cyfrowego firma Xeikon wprowadziła 20 lat temu. Już w 1996 r. na rynku pojawiła się pierwsza maszyna przeznaczona do druku etykiet tej marki. Jednak dopiero od targów drupa 2008 firma skupiła się na etykietach – wtedy pojawił się pierwszy model z serii 3000 (obecnie jest ich pięć), której sprzedaż w przeciągu ostatnich lat wzrosła o 50 proc., a Xeikon zdobył tytuł drugiego na świecie dostawcy maszyn do druku etykiet i opakowań. Co zobaczymy w tym roku na Labelexpo 2013 w Brukseli? Tekst: Paulina Malińska „Skupiamy się nie tyle na nowych maszynach, co na rozwiązaniach pozwalających na ich unowocześnienie i dostosowanie do rosnącej liczby producentów opakowań i ich potrzeb. Największą innowacją będzie nowy toner ICE” – powiedział Frank Jacobs, menadżer ds. marketingu i komunikacji w firmie Xeikon. W ramach poznania doświadczeń klientów, związanych z użytkowaniem maszyn do druku cyfrowego z serii 3000, Xeikon zorganizował już kilka edycji nieformalnej platformy edukacyjnej Xeikon Café. Podczas jednego z nich swoją historię opowiedział Simon Smith, dyrektor CS Label, zarządzający rodzinnym interesem, który w przeciągu ostatnich 10 lat przeszedł ogromną przemianę. Firma przekształciła się bowiem z mało rentownej drukarni sitodrukowej we fleksograficzną, żeby skończyć jako nagradzany na globalnym rynku producent etykiet cyfrowych. Początki nie były łatwe – kiedy Simon Smith objął zarządzanie firmą, nie potrafił odróżnić nadruku wykonanego metodą fleksograficzną od offsetowej, ponieważ dotychczas zajmował się zarządzaniem bankiem. Ponadto, podczas jednego z pierwszych spotkań z najważniejszym klientem w 2000 r. usłyszał, że w przeciągu kilku lat straci to zlecenie na rzecz konkurencji z Chin. Tak właśnie się stało, mimo że w 2004 r. drukarnia przeszła na druk fleksograficzny i pod względem cenowym była konkurencyjna. Zdawała sobie jednak sprawę, że nie będzie nigdy ekspertem w kwestii fleksodruku – do uzyskania wysokiej jakości w tej technologii potrzeba czasu i lat doświadczeń.

34

Między innymi z tych powodów zarząd CS Label zdecydował się w 2008 r. na zakup pierwszej maszyny Xeikon 3300 do cyfrowego druku etykiet na wąskiej wstędze. Wkrótce dołączyła kolejna (2009) i do chwili obecnej rodzinna firma posiada trzy maszyny tego dostawcy, z czterema jednostkami do finishingu oraz upgrade’ami prędkości. Łącznie zakupiono pięć, z czego dwie zostały wymienione na nowszy model. „Mimo iż nigdy nie byliśmy dobrzy w druku fleksograficznym, udało nam się zaskoczyć konkurencję inwestycją w druk cyfrowy. Najlepszym tego dowodem jest

fakt, że klient, którego straciliśmy w 2004 r., produkując etykiety fleksograficzne, wrócił do nas po tym, jak przeszliśmy na druk cyfrowy” – podsumował Simon Smith.

ICE Age Spotkanie podczas Xeikon Café było również okazją do przedstawienia zapowiedzi nowych produktów zaprezentowanych po raz pierwszy szerszej publiczności na targach Labelexpo 2013 w Brukseli. Najważniejszy z nich, toner ICE, powstał z myślą o producentach etykiet pracujących na podłożach wrażliwych na

Inwestycja CS Labels w trzy maszyny do druku cyfrowego etykiet firmy Xeikon, o łącznej wartości dwóch milionów funtów – w tym w dwa modele 3300 i jeden 3500 – została dofinansowana przez brytyjski Regionalny Fundusz Rozwoju. Model Xeikon 3500, przeznaczony do druku cyfrowego etykiet na szerokiej wstędze, wyróżnia się prędkością produkcji 19,2 m/min i szerokością wstęgi od 250 mm do 516 mm. Ponadto posiada funkcję Varilane, która umożliwia jednocześnie druk cyfrowy dwóch typów etykiet o różnej długości wstęgi.

print+publishing 192|13


labelexpo europe 2013 temperaturę, takich jak tworzywa termiczne, głównie wykorzystywane w branży spożywczej, czy polietylen. Z kolei ten materiał stanowi ok. 10. proc. europejskiego rynku etykiety i jest popularny zwłaszcza w branży kosmetycznej. Dotychczas producenci z tego sektora nie mogli korzystać z maszyn Xeikon, ponieważ podczas utrwalania w wysokiej temperaturze materiały termoczułe i termoaktywne ulegały deformacji lub zniszczeniu. Nowy produkt jest oparty na sprawdzonej technologii QA-I i, poza możliwością drukowania na niekonwencjonalnych podłożach bez konieczności primowania (wstępnego przygotowywania podłoża), oferuje wysoką jakoś druku, odporność na światło oraz najwyższej jakości biel kryjącą. Ponadto jest ekologiczny – eliminuje ryzyko emisji rozpuszczalników do środowiska – i nie stanowi zagrożenia w kontakcie z żywnością. Toner będzie dostępny w sprzedaży od czwartego kwartału 2013 r. i ma działać na wszystkich maszynach do druku cyfrowego Xeikon z serii 3000, uzupełnionych jednak o specjalne oprogramowanie MyPress, a jego cena nie ma odbiegać od pierwowzoru opartego na technologii QA-I.

Digital jest online Wśród nowości zaprezentowany na Labelexpo znajdzie się również szereg rozwiązań informatycznych, które mają usprawnić korzystanie

z maszyn do druku cyfrowego z serii 3000. Jedną z nich jest Xeikon ColorControl – aplikacja oparta na chmurze obliczeniowej, pozwalająca na uzyskanie powtarzalnych i oczekiwanych kolorów z możliwością symulacji kolorów dodatkowych na życzenie klienta. Umożliwia ona przesłanie projektu do chmury, przeanalizowanie i skalowanie kolorów do momentu uzyskania optymalnego profilu ICC, dzięki czemu można uzyskać dokładnie takie zestawienie kolorów, jak w oryginale. Kolejnym rozwiązaniem IT promowanym na Labelexpo 2013 w Brukseli będzie system ColorLogic, który umożliwia uzyskanie efektu premium przez zastosowanie do 260 różnych metalicznych kolorów i efektów specjalnych na metalizowanym papierze, w tym znaków wodnych i hologramów. Istotne zmiany wprowadzi również oprogramowanie Vectorizor, które umożliwia automatyczną współpracę między drukarką a laserową wycinarką. Jest ono integralną częścią rozwiązania Web2LabelProduction (występującego w modelu Xeikon 3300), będącego idealnym systemem do tworzenia krótkich serii etykiet. Użytkownicy mogą przesyłać swoje pliki, które następnie zostaną wydrukowane, polakierowane, wykrojone i nawinięte na małe rolki przez Web2LabelProduction. Nowy jest również interfejs MyPress, który jest wymagany przy korzystaniu z tonera ICE.

Do tej pory suchy toner nie umożliwiał pracy na elastycznych i wrażliwych na temperaturę podłożach. Jednak ze względu na wymagania producentów etykiet, specjaliści z firmy Xeikon opracowali nowy rodzaj tonera – ICE, który poszerza możliwości druku cyfrowego etykiet.

Producenci etykiet, którzy jeszcze przed jego zakupem nowego tonera chcieliby zobaczyć różnice w druku swoich projektów przy jego użyciu, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej www.seetheproof.com.

Screen

Europejski debiut Firma Screen Europe wprowadza do sprzedaży rynkową wersję Truepress Jet L350UV – swojego pierwszego cyfrowego urządzenia UV do druku etykiet, którego prototyp prezentowano w zeszłym roku na drupie. Europejskim dystrybutorem nowej maszyny została firma Dantex, która będzie sprzedawać ją w: Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Irlandii, Polsce, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Truepreess Jet L350UV osiąga prędkość 16 m2/min w druku na wstędze o szerokości 350 mm. Korzysta z technologii zarządzania kolorem bazującej na systemie Screen Equios. Tworzy delikatne przejścia tonalne i drukuje grafikę w fotorealistycznej jakości. W maszynie można wykorzystywać opcjonalnie biały tusz do zadruku przezroczystych i metalicznych podłoży. Truepreess Jet L350UV posiada jednoprzebiegową, piezoelektryczną głowicę tonalną, która aplikuje kroplę o pojemności 3 pikolitrów.

print+publishing 192|13

Poza kooperacją z Dantex w zakresie sprzedaży maszyny Truepress Jet L350UV, firma Screen będzie współpracować w całym regionie EMEA także z innymi partnerami.

Rozdzielczość druku 600 x 600 dpi połączona z bardzo małym rozmiarem kropli daje bardzo ostry i wyraźny zarówno obraz. Maszyna Truepress Jet L350UV jest dostępna w wersji do druku z roli na rolę, gdzie prace można poddawać dalszej obróbce na innych urządzeniach,

a także w wersji w pełni zautomatyzowanej z opcjami postpressowymi w linii: laminowaniem, wycinaniem, foliowaniem, lakierowaniem wytłaczaniem. Pierwsza prezentacja urządzenia odbędzie się podczas targów Labelexpo Europe w Brukseli (24-27 września).

35


world publishing expo 2013

World Publishing Expo 2013

Centrum medialnego świata World Publishing Expo, najważniejsze spotkanie dla branży medialnej, w tym także dla drukarń i wydawnictw prasowych, odbędzie się w tym roku w Berlinie. W dniach 7-9 października do stolicy Niemiec przyjedzie ponad 8 tys. gości zainteresowanych tym, co mają do pokazania zarówno medialni giganci, jak i technologiczni start-upowcy.

Jedni i drudzy będą stanowić silną grupę wystawców, obejmującą ponad 300 przedsiębiorstw oferujących technologie i usługi z zakresu publikowania na urządzeniach elektronicznych, mobilnych, w Internecie i w formie drukowanej. Wsparciem dla nich ma być 200-osobowe grono ekspertów z całego świata, którzy podczas wykładów, warsztatów i dyskusji podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pięć konferencji strategicznych, cztery panele Media Port oraz pięć sesji warsztatowych pozwoli zaprezentować także wzorcowe studia przypadku z branży wydawniczej.

7 października odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Shaping the Future of Newspapers (SFN), na którym omawiane będą praktyczne przykłady zastosowania technologii cyfrowej. Z kolei głównym tematem konferencji Workflow Efficiency będzie przyszłość gazety. W rozmowie wezmą udział: Mathias Döpfner, prezes zarządu wydawnictwa Axel Springer, Andrew Miller, CEO „Guardiana”, Tomas Brunegard, prezes WAN-IFRA i szef Stampen Media Group, a także medioznawca Ken Doctor. Tego samego dnia rozpocznie się szósta edycja Tablet and App Summit. Złota era eksperymentów z technologią cyfrową nadal trwa,

Uczestnicy World Publishing Expo zobaczą w Berlinie najnowsze rozwiązania dla branży medialnej, w tym również technologie e-publishingu na różnych platformach.

36

a próby zarabiania pieniędzy w e-publishingu za pomocą tabletów i aplikacji są coraz śmielsze i nierzadko kończą się spektakularnym sukcesem. Podczas konferencji przedstawione zostaną strategie, które pozwolą przedsiębiorstwom medialnym uatrakcyjnić swoją ofertę, tak by przyciągnąć zarówno czytelników, jak i reklamodawców. We wtorek na gości czeka kolejne spotkanie SFN, tym razem poświęcone technologii Audience Analytics i wykorzystaniu olbrzymich ilości danych do generowania większych zysków. Tego samego dnia odbędzie się również dwunasta edycja International Newsroom Summit, która potrwa do końca World Publishing Expo. Kluczowym tematem spotkania ma być nowoczesna organizacja wydawnictwa prasowego, zapewniająca redakcyjny i komercyjny sukces. W sektorze OpenMedia Innovation Hub spotkają się z kolei światowi pionierzy innowacyjnych rozwiązań wydawniczych. W tym gronie znajdą się między innymi: Johny Ryan, Chief Innovation Officer w „Irish Times” i Ulrich Schmitz, Chief Technology Officer w wydawnictwie Axel Springer. Program konferencji zamknie środowe spotkanie SNF, poświęcone nowym strategiom zwiększenia dochodów z działalności wydawniczej. Oprócz konferencji specjalistycznych podczas World Publishing Expo odbędą się również mniej formalne spotkania, stanowiące świetną okazję do nawiązania nowych kontaktów. Jednym z nich będzie poniedziałkowe Apéritif Française, czyli przyjęcie dla wystawców i gości. Pierwszego dnia imprezy zorganizowany zostanie również lunch Women in Media, print+publishing 192|13


world publishing expo 2013 podczas którego będzie dyskutowana między innymi rola kobiet we współczesnym przemyśle medialnym. Spotkanie poprowadzi Penny Jones, Head of International Business Development, Guardian News & Media Australia.

Media w praktyce Trzecim filarem tegorocznego World Publishing Expo będą warsztaty oraz towarzyszący im konkurs WAN-IFRA Hackathon. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy, 5 października, zespoły projektantów i dziennikarzy przedstawią swoje pomysły i innowacyjne koncepcje biznesowe dla mediów informacyjnych. Uczestnicy konkursu będą musieli zmierzyć się z różnymi archiwami gazetowymi i przerobić je tak, by ich treść była bardziej przystępna i użyteczna. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas otwarcia World Publishing Expo. 6 października odbędą się warsztaty poświęcone wykorzystaniu technologii paywall. Ma to być praktyczny kurs, którego uczestnicy dowiedzą się, jak wybrać odpowiedni model płatnej dystrybucji treści i dostosować cennik. Tego samego dnia będą miały miejsce warsztaty Tutorial for International Newspaper Color Quality Club, poświęcone międzynarodowym standardom tworzenia treści publikowanych w gazetach. W czwartek, po kilku emocjonujących dniach

konferencji, nadarzy się kolejna okazja, by przyjrzeć się mediom z praktycznego punktu widzenia. Organizatorzy przygotowali trzy warsztaty. Pierwszy z nich poświęcony będzie optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych za pomocą narzędzi SEO ofero-

wanych przez Google. Uczestnicy warsztatu na temat oszczędnej produkcji dowiedzą się natomiast, jak zmniejszyć ilość odpadów i obniżyć koszty przy zachowaniu wydajności. Tematem ostatniego warsztatu będzie wieloplatformowa sprzedaż.

W centrum zainteresowania będą także tradycyjne media papierowe. Eksperci będą dyskutować o ich obecnej kondycji i przyszłym rozwoju.

Nowa technologia transportu i tworzenia pakietów

ferag…

HPC High Performance Conveyor – wydajny transporter – zaprojektowany specjalnie do transportu produktów gazetowych

hala 1.2, stoisko 220

– osiąga prędkość do 90 000 egzemplarzy/godz. – szybki zwrot inwestycji i zero konserwacji – szwajcarska jakość i precyzja HPS High Performance Stacker – wydajna układarka – sprawdzona koncepcja układania pakietu w oparciu o MultiStack – maksymalna wydajność 25 pakietów/min – przyjazna obsługa – niskie koszty eksploatacji

Ferag Polska Sp. z o.o. ul Kurantów 34 PL-02873 Warszawa Phone +48 22 331 39 80 Fax +48 22 331 39 70 info@ferag-polska.com www.ferag-polska.com

print+publishing 192|13

ins_hpc_hps_185x125mm_pol_230913_var1.indd 1

37

23.09.13 14:00


prepress news news news news news news news news news news news news news news news news news

HP wprowadziło na rynek pierwsze profesjonalne monitory ze swojej nowej serii Z: 21,5-calowy HP Z22i i 24-calowy Z24i. Oba modele zapewniają wierne odwzorowanie obrazu, duże możliwości regulacji ustawień oraz niezawodność. Dzięki panelom IPS drugiej generacji monitory zużywają o blisko 26 proc. mniej prądu w porównaniu z monitorami HP wyposażonymi w panele IPS pierwszej generacji. Model HP Z22i oferuje 95-proc. pokrycie zakresu barw sRGB, zaś model HP Z24i – 99-proc. Oba monitory zapewniają doskonałe odwzorowanie kolorów także przy większych kątach patrzenia.

news news news news news news news news news

Sun Chemical i X-Rite Producent oferuje pomoc Niedawno firma Sun Chemical, producent farb i atramentów, ogłosiła, że będzie wspierać użytkowników swoich produktów, jeśli ci zdecydują się przejść na spektrofotometry eXact marki X-Rite/Pantone. Jak twierdzi przedsiębiorstwo, większość drukarń i producentów opakowań będących jego klientami korzysta obecnie w swojej codziennej pracy ze spektrodensytometrów. Sun Chemical jest preferowanym dostawcą atramentów dla systemu PantoneLIVE, zapewniającego integralność barw w całym łańcuchu dostaw. Urządzenia eXact generują dane, które można z łatwością włączyć do PantoneLIVE. Spektrofotometry te pracują zgodnie z normą ISO 13655:2009, którą stosuje się do uzyskania spójności barw w druku na różnych podłożach.

news news news news news news news news news

DKS Nowoczesne zarządzanie barwą 17 października odbędzie się konferencja dla poligrafów „Color management w nowoczesnej drukarni”, którą organizuje firma DKS. Przedsiębiorstwo zaprasza wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu do swojej siedziby w Kowalach koło Gdańska. Konferencja będzie składać się z dwóch części: wykładowej oraz warsztatowej. Wśród prelegentów pierwszej części znajdą się eksperci z dziedziny zarządzania barwą: Danuta Tyrowicz z Frogimus („Wprowadzenie do color managementu” i „Omówienie dostępnych na rynku spektrofotometrów i oprogramowania CM”), Marcin Kałuża („Rendering barw w profilach ICC. Funkcje tworzenia profili w oprogramowaniu XRite i1Profiler”), Jacek Franczyk z Infosystems („Color management w systemach web to print”), Przemysław Kida z Kodak Polska („Kalibracja kolorystyczna w druku cyfrowym najnowszej generacji – ultraszybki druk inkjet”), Tomasz Kuciński i Marek Janowski z Epson Polska („Najnowsze trendy i rozwiązania w systemach do proofingu”) oraz Jarosław Baryluk z PaperlinX („Różnorodność podłoży do kolorowego druku cyfrowego”). W części warsztatowej będzie można

38

przetestować narzędzia do kalibracji i profilowania oraz sprawdzić działanie oprogramowania web to print, oprogramowania do fotoksiążek, PuzzleFlow, maszyn drukujących Konica Minolta, KIP oraz Epson, a także urządzeń introligatorskich, m.in. Fastbind do produkcji fotoalbumów. Więcej informacji na temat spotkania można uzyskać pod adresem konferencja@dks.pl. © Fotolia

Hewlett-Packard Nowi profesjonaliści

news news news news news news news news news

NEC Display Solutions Trzej muszkieterowie Do sprzedaży trafiły trzy nowe monitory profesjonalne firmy NEC Display Solutions z serii PA: 24-calowy MultiSync PA242W, 27-calowy MultiSync PA272W i 30-calowy MultiSync PA302W. Wszystkie posiadają 10-bitowe panele AH-IPS oraz podświetlenie matrycy w technologii GB-R LED. Monitory wyświetlają MultiSync PA272W pełen zakres barw z przestrzeni barwowej AdobeRGB. 4-bitowa korekcja krzywej gamma gwarantuje idealną linearyzację panelu, a układ DUC dba o jednorodność wyświetlanych kolorów oraz jasności na całej powierzchni panelu. Nowe modele posiadają funkcję DisplaySync Pro, która umożliwia użytkownikom jednoczesne oglądanie obrazów z dwóch MultiSync PA242W różnych źródeł.

news news news news news news news news news

EFI i Intec Opcjonalne wsparcie Firmy EFI i Intec Printing Solutions rozpoczęły współpracę, w ramach której w maszynach drukujących Intec zostanie wdrożony system do zarządzania barwą EFI Fiery. Ma on być oparty na najnowszej wersji oprogramowania Fiery XF Version 5 i stanowić opcjonalny pakiet dla kolorowych urządzeń cyfrowych. EFI Fiery jest systemem, który ma za zadanie usprawnić pod względem zarządzania barwą cały proces produkcyjny, począwszy od składania zlecenia, aż po jego realizację. Oprogramowanie cechuje się modułową architekturą, dzięki której użytkownicy mogą dobierać poszczególne funkcje do swoich potrzeb. Maszyny drukujące Intec mogą drukować na podłożach o gramaturze do 600 g/m2, dzięki czemu nadają się do produkcji bannerów, POS-ów czy opakowań.

print+publishing 192|13


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 1

ZDJĘCIE 2

ZDJĘCIE 3

JV400 LX 130/160

UJV160

JV33 130/160

Mimaki

Mimaki

Mimaki

Reprograf

Reprograf

Reprograf

lateks

UV LED

solwent

liczba głowic x liczba dysz na głowicę

2

bd

1

standardowa wielkość kropli (pikolitry)

4

4

4

tak

tak

tak

1361/1610

1610

1361/1610

1200

1200

1440

maks. prędkość zadruku (m2/godz.)

18

bd

16,7 / 17,5

prędkość zadruku w najwyższej jakości

6,6

bd

7,1 / 7,4

liczba przejść w najwyższej jakości

12

bd

8

druk dwukierunkowy

bd

bd

bd

lateksowy

UV

solwentowy

5

5

5

kolor biały

tak

tak

tak

kolory metaliczne

nie

nie

tak

system zasilania

bd

bd

bd

wielkość pojemnika na 1 kolor (litry)

0,6

0,6

0,44/1

zużycie atramentu (ml/m2/dpi)

bd

bd

bd

rodzaje

bd

bd

bd

maks. waga roli (kg)

25

25

25

maks. grubość (mm)

2

bd

2

szerokość medium (mm)

1371/1620

1620

1371/1620

maksymalna liczba rolek:

1

1

1

RasterLink 6

RasterLink Pro 5

RasterLink Pro 5

bd

bd

bd

2634x854x1435 / 2879x854x1435

330x780x1290

2289x739x1424 / 2538x739x1424

216/231

260

145/160

nie

tak

nie

Przegląd ploterów rolowych

MODEL PRODUCENT

DYSTRYBUTOR W POLSCE INFORMACJE PODSTAWOWE technologia druku

zmienna wielkość kropli maks. szerokość zadruku (mm) rozdzielczość (dpi)

ATRAMENT typ liczba kolorów

PODŁOŻE

OPROGRAMOWANIE oprogramowanie zarządzające kontroler RIP INNE wymiary (cm) bd – brak danych nd – nie dotyczy

40

waga (kg) możliwość dostawienia stołu do druku

print+publishing 192|13


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 6

ZDJĘCIE 7

ZDJĘCIE 8

ZDJĘCIE 9

JV34

JV5

CJV30 60/100/130/160

JV400 130/160LX

VersaArt RE 640

Mimaki

Mimaki

Mimaki

Mimaki

Roland

Reprograf

Reprograf.

Reprograf

Reprograf

KML Solutions

solwent

solwent

solwent

lateks

eco-solwent

2

4

1

2x4x320

1

4

4

4

4

bd

tak

tak

tak

tak

tak

2632

2350

610/1020/1361/1610

1371/1620

1615

1440

1440

1440

1200x1200

1440

30

62,1

17,3

18,1

23,1

13,2

15,8

11,7

11,9

4,8 (1440x720)

8

16

8

8

6

bd

bd

bd

bd

tak

solwentowy

solwentowy

solwentowy

lateksowy

eco-solwentowy

5

6

5

5

4

tak

nie

tak

tak

nie

nie

nie

tak

nie

nie

bd

bd

bd

bd

kasety lub system stałego zasilania

0,44

0,44/1

0,44/1l

0,6

0,22 / 0,44 / 1

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

baner, siatka, papier, folia

100

130

25

25

40

2,1

bd

2

bd

1

2642

3300

620/1030/1371/1620

1372/1620

1625

1

1

1

1

1

RasterLink Pro 5

RasterLink

RasterLink Pro 5

RasterLink 6

Roland VersaWorks

bd

bd

bd

bd

Roland VersaWorks

3650x1302x1424

5170x1610x1640

1524/1934/2289/2538x739x1424

263,4 x 85, 4 x 143,5 lub 287,9 x 85,4 x 143,5

257,5×70,5×117,5

465

1200

110/130/145/160

216 lub 231

135

nie

nie

nie

nie

nie

print+publishing 192|13

41


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 1

ZDJĘCIE 2

ZDJĘCIE 3

SolJet Pro 4 XR-640

SolJet Pro 4 XF-640

Ricoh MP CW2200SP

Roland

Roland

Ricoh

KML Solutions

KML Solutions

Ricoh Polska

eco-solwent

eco-solwent

liquid gel

2x8x180

2

2

standardowa wielkość kropli (pikolitry)

bd

bd

bd

zmienna wielkość kropli

tak

tak

tak

maks. szerokość zadruku (mm)

1600

1615

908

rozdzielczość (dpi)

1440

1440

1200x1200

49

102

bd

4,5 (720x1440)

10 (720x1440)

bd

liczba przejść w najwyższej jakości

16

16

bd

druk dwukierunkowy

tak

tak

nie

eco-solwentowy

eco-solwentowy

liquid gel

8

4

4

kolor biały

tak

nie

nie

kolory metaliczne

tak

nie

nie

system zasilania

kasety

kasety

bd

0,44 (CMYK, Lc, Lm, Lk), 0,22 (metaliczny srebrny, biały)

0,44

0,2 mono i 0,1 kolor

bd

bd

bd

baner, siatka, papier, folia

banery, folia, papier itd.

papiery inkjetowe, kalka, matowe, niepowlekane, powlekane

maks. waga roli (kg)

40

40

bd

maks. grubość (mm)

1

1

bd

szerokość medium (mm)

1625

1625

bd

maksymalna liczba rolek:

1

1

2

oprogramowanie zarządzające

Roland VersaWorks

Roland VersaWorks

bd

kontroler RIP

Roland VersaWorks

Roland VersaWorks

bd

294,8x121x126

275×80×129,5

138,4x66x128

waga (kg)

205

177

poniżej 120

możliwość dostawienia stołu do druku

nie

nie

nie

Przegląd ploterów rolowych

MODEL PRODUCENT

DYSTRYBUTOR W POLSCE INFORMACJE PODSTAWOWE technologia druku liczba głowic x liczba dysz na głowicę

maks. prędkość zadruku (m2/godz.) prędkość zadruku w najwyższej jakości

ATRAMENT typ liczba kolorów

wielkość pojemnika na 1 kolor (litry) zużycie atramentu (ml/m2/dpi) PODŁOŻE rodzaje

OPROGRAMOWANIE

INNE wymiary (cm) bd – brak danych nd – nie dotyczy

42

print+publishing 192|13


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 6

ZDJĘCIE 7

ZDJĘCIE 8

ZDJĘCIE 9

SureColor SC-S70610 (8) / (10)

SureColor SC-S50610 (4) / (5)

SureColor SC-S30610

SureColor SC-T7000 POS

SureColor SC-T5000 POS

Epson

Epson

Epson

Epson

Epson

Epson

Epson

Epson

Epson

Epson

bd

bd

bd

bd

bd

1x8x720 / 1x10x720

2x4x720 / 2x5x720

1x4x720

1x5x720

1x5x720

4,2

4,2 / 5,2

5,2

3,5

3,5

tak

tak

tak

tak

tak

1615,6

1615,6

1616,6

1118

914,4

1440x1440

1440x1440

720x1440

2880x1440

2880x1440

27,3

51,8

29,4

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

2

2

2

2

2

tak

tak

tak

tak

tak

bd

bd

bd

bd

bd

8 / 10

4/5

4

5

5

nie / tak

nie / tak

nie

nie

nie

nie / tak

nie

nie

nie

nie

bd

bd

bd

bd

bd

0,7

0,7

0,7

0,11 / 0,35 / 0,7

0,11 / 0,35 / 0,7

bd

bd

bd

bd

bd

płótno, folia, winyl, papier fotograficzny

płótno, folia, winyl, papier fotograficzny

płótno, folia, winyl, papier fotograficzny

papier, kalka techniczna, papier fotograficzny

papier, kalka techniczna, papier fotograficzny

80

80

80

bd

bd

1

1

1

1,5

1,5

1120

1120

1120

1120

920

1

1

1

1

1

bd

bd

bd

Prestige

Prestige

bd

bd

bd

bd

bd

262x131x126

262x131x126

262x131x126

161x113x81

141x113x81

229

278

219

87

80

nie

nie

nie

nie

nie

print+publishing 192|13

43


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 1

ZDJĘCIE 2

ZDJĘCIE 3

SureColor SC-T3000 POS

SureColor SC-F7000

SureColor SC-F6000

PRODUCENT

Epson

Epson

Epson

DYSTRYBUTOR W POLSCE

Epson

Epson

Epson

bd

bd

bd

1x5x720

1x4x720

1x4x720

standardowa wielkość kropli (pikolitry)

3,5

5,3

5,3

zmienna wielkość kropli

tak

tak

tak

609,6

1616,6

1118

2880x1440

720x1440

720x1440

maks. prędkość zadruku (m2/godz.)

bd

63

63

prędkość zadruku w najwyższej jakości

bd

bd

bd

liczba przejść w najwyższej jakości

2

2

2

tak

tak

tak

typ

bd

bd

bd

liczba kolorów

5

4

4

kolor biały

nie

nie

nie

kolory metaliczne

nie

nie

nie

system zasilania

bd

bd

bd

0,11 / 0,35 / 0,7

1,5

1,5

bd

bd

bd

papier, kalka techniczna, papier fotograficzny

papier termotransferowy

papier termotransferowy

maks. waga roli (kg)

bd

bd

bd

maks. grubość (mm)

1,5

1

1

szerokość medium (mm)

610

1626

1120

maksymalna liczba rolek:

1

1

1

Prestige

bd

bd

bd

bd

bd

105x113x81

262x131x126

161x92x113

waga (kg)

53

225

90

możliwość dostawienia stołu do druku

nie

nie

nie

Przegląd ploterów rolowych

MODEL

INFORMACJE PODSTAWOWE technologia druku liczba głowic x liczba dysz na głowicę

maks. szerokość zadruku (mm) rozdzielczość (dpi)

druk dwukierunkowy ATRAMENT

wielkość pojemnika na 1 kolor (litry) zużycie atramentu (ml/m2/dpi) PODŁOŻE rodzaje

OPROGRAMOWANIE oprogramowanie zarządzające kontroler RIP INNE wymiary (cm) bd – brak danych nd – nie dotyczy

44

print+publishing 192|13


Sappi

The art of adding value How do you create remarkable content that not only attracts, but also seduces? Developing a paper quality that amplifies your message is what we strive for at Sappi. Challenge us to add value to your concepts – and we will prove to you why your business will follow. Let us help you bring your communications to the next level. We’re there to support your success. Learn more about Sappi’s paper and services on www.sappi.com Come and visit us at Drupa in Hall 2, Hall 4 and Hall 6 Image compiled with entries for the Sappi Printers of the Year Awards


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 1

ZDJĘCIE 2

ZDJĘCIE 3

L26500

L28500

HP Scitex Latex LX600

HP

HP

HP

Integart Poland

Integart Poland

Integart Poland

lateksowa

lateksowa

lateksowa

6x2112

6x2112

3x10560

standardowa wielkość kropli (pikolitry)

12

12

12

zmienna wielkość kropli

nie

nie

nie

maks. szerokość zadruku (mm)

1552

2640

2640

rozdzielczość (dpi)

1200

1200

1200x1200

maks. prędkość zadruku (m2/godz.)

22,8

70

157

prędkość zadruku w najwyższej jakości

6,3

9,2

13

liczba przejść w najwyższej jakości

16

16

18

druk dwukierunkowy

tak

tak

tak

lateksowy

lateksowy

lateksowy

6

6

6

kolor biały

nie

nie

nie

kolory metaliczne

nie

nie

nie

system zasilania

kartridż

kartridż

baniaki

0,775

0,775

3

10 ml/m2/600 dpi

10 ml/m2/600 dpi

10 ml/m2/600 dpi

Przegląd ploterów rolowych

MODEL PRODUCENT

DYSTRYBUTOR W POLSCE INFORMACJE PODSTAWOWE technologia druku liczba głowic x liczba dysz na głowicę

ATRAMENT typ liczba kolorów

wielkość pojemnika na 1 kolor (litry) zużycie atramentu (ml/m2/dpi) PODŁOŻE rodzaje

papiery, tekstylia, folie, bannery, tapety papiery, tekstylia, folie, bannery, tapety papiery, tekstylia, folie, bannery, tapety PP, PC, PE, materiały magnetyczne, PP, PC, PE, materiały magnetyczne, PP, PC, PE, materiały magnetyczne,

maks. waga roli (kg)

40

100

110

maks. grubość (mm)

0,5

0,5

0,8

szerokość medium (mm)

580 - 1550

580 - 2640

914 - 2640

maksymalna liczba rolek:

1

1

2

bd

bd

HP printing software

Caldera/Onyx/Wasatch/inne

Caldera/Onyx/Wasatch/inne

Caldera/Onyx/Wasatch/inne

246,5x69x120

3581x730x1200

517x166x166

waga (kg)

202

380

970

możliwość dostawienia stołu do druku

nd

nie

nie

OPROGRAMOWANIE oprogramowanie zarządzające kontroler RIP INNE wymiary (cm) bd – brak danych nd – nie dotyczy

46

print+publishing 192|13


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 6

ZDJĘCIE 7

ZDJĘCIE 8

ZDJĘCIE 9

HP Scitex Latex LX820

HP Scitex Latex LX850

:Jeti 3312

:Jeti 3324

:Jeti 3348 HSS

HP

HP

Agfa Graphics

Agfa Graphics

Agfa Graphics

Integart Poland

Integart Poland

Agfa Graphics Polska

Agfa Graphics Polska

Agfa Graphics Polska

lateksowa

lateksowa

solwentowa

solwentowa

solwentowa

3x10560

3x10560

12

24

48

12

12

bd

bd

bd

nie

nie

bd

bd

bd

3200

3200

3200

3200

3250

1200x1200

1200x1200

300x600

300x300

177

177

47

67

232

15

15

bd

bd

bd

18

18

bd

bd

bd

tak

tak

bd

bd

bd

lateksowy

lateksowy

solwentowy

solwentowy

solwentowy

6

6

4-6

4-6

4

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

baniaki

baniaki

bd

bd

bd

3

3

bd

bd

bd

10 ml/m2/600 dpi

10 ml/m2/600 dpi

bd

bd

bd

papiery, tekstylia, folie, bannery, tapety PP, PC, PE, materiały

papiery, tekstylia, folie, bannery, tapety PP, PC, PE, materiały

baner, blockout, siatka mesh, folia, papier, flaga, canvas itp.

baner, blockout, siatka mesh, folia, papier, flaga, canvas itp.

baner, blockout, siatka mesh, folia, papier, flaga, canvas itp.

130

130

bd

bd

bd

0,8

0,8

bd

bd

bd

914 - 3200

914 - 3200

3300

3300

3300

2

2

bd

bd

bd

HP printing software

HP printing software

bd

bd

bd

Caldera/Onyx/Wasatch/inne

Caldera/Onyx/Wasatch/inne

bd

bd

bd

573x166 166

573x166x166

153x84x523

170x91x579

188x180x688

1053

1053

1723

1814

2041

nie

nie

bd

bd

bd

print+publishing 192|13

47


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 1

ZDJĘCIE 2

ZDJĘCIE 3

:Jeti 5024

:Jeti 3324 AQUAJET RTR

:Anapurna M3200 RTR

Agfa Graphics

Agfa Graphics

Agfa Graphics

Agfa Graphics Polska

Agfa Graphics Polska

Agfa Graphics Polska

solwentowa

sublimacyjna

UV

liczba głowic x liczba dysz na głowicę

24

24

bd

standardowa wielkość kropli (pikolitry)

bd

bd

bd

zmienna wielkość kropli

bd

bd

bd

5100

3300

3200

300x600

400

720x720 - 720x1440

maks. prędkość zadruku (m2/godz.)

110

65

30

prędkość zadruku w najwyższej jakości

bd

bd

bd

liczba przejść w najwyższej jakości

bd

bd

bd

druk dwukierunkowy

bd

bd

bd

solwentowy

wodny pigmentowy

UV

liczba kolorów

4-6

4-6

4-6

kolor biały

nie

nie

nie

kolory metaliczne

nie

nie

nie

system zasilania

bd

bd

bd

wielkość pojemnika na 1 kolor (litry)

bd

bd

bd

zużycie atramentu (ml/m2/dpi)

bd

bd

bd

baner, blockout, siatka mesh, folia, papier, flaga, canvas itp.

tkaniny i dzianiny na bazie poliestru

papier, folia, baner, płótno itp.

maks. waga roli (kg)

bd

bd

150

maks. grubość (mm)

bd

bd

bd

szerokość medium (mm)

5100

3300

3200

maksymalna liczba rolek:

bd

bd

bd

oprogramowanie zarządzające

bd

bd

bd

kontroler RIP

bd

bd

bd

182x130x736

170x214x579

bd

3496

2600

bd

bd

bd

bd

Przegląd ploterów rolowych

MODEL PRODUCENT

DYSTRYBUTOR W POLSCE INFORMACJE PODSTAWOWE technologia druku

maks. szerokość zadruku (mm) rozdzielczość (dpi)

ATRAMENT typ

PODŁOŻE rodzaje

OPROGRAMOWANIE

INNE wymiary (cm) bd – brak danych nd – nie dotyczy

48

waga (kg) możliwość dostawienia stołu do druku

print+publishing 192|13


Zrelaksujesz się bez najmniejszego problemu Xerox zapewnia najlepszy serwis posprzedażowy na rynku. Nasi przeszkoleni i w pełni wykwalifikowani inżynierowie są dostępni do Twojej dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Przypisani do konkretnych modeli, miejsc oraz klientów są w stanie szybko i profesjonalnie rozwiązać problem, tak by Twój biznes bezpiecznie się rozwijał.

801 081 081* xerox.com

* Poniedziałek-piątek w godz. 9.00- 17.00, koszt połączenia wg taryfy Twojego operatora © 2010 XEROX CORPORATION. Wszystkie prawa zastrzeżone. ® oraz XEROX and Design®, Ready For Real Business są znakami handlowymi zastrzeżonymi przez Xerox Corporation na terenie Stanów Zjednoczonych oraz/lub innych krajów.


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 1

ZDJĘCIE 2

ZDJĘCIE 3

HP Scitex UV FB 500

HP Scitex UV FB 700

Mutoh ValueJet 1638

HP

HP

Mutoh

Integart Poland

Integart Poland

Atrium Centrum Ploterowe

UV

UV

eco-solwent

liczba głowic x liczba dysz na głowicę

12x192

12x192

2

standardowa wielkość kropli (pikolitry)

15 i 35

15 i 35

3,6 – 35,2

nie

nie

tak

1600

1600

1615

1200x600x300

1200x600x300

1440

maks. prędkość zadruku (m2/godz.)

37

80

48

prędkość zadruku w najwyższej jakości

8,6

9,9

10

liczba przejść w najwyższej jakości

bd

bd

bd

druk dwukierunkowy

tak

tak

tak

typ

UV

UV

eco-solwent

liczba kolorów

4-6

4-6

4

kolor biały

tak

tak

nie

kolory metaliczne

nie

nie

nie

system zasilania

baniaki

baniaki

tak

3 (2 l biały)

3 (2 l biały)

0,22 / 0,44

12,6 ml/m2/600 dpi

12,6 ml/m2/600 dpi

8

rodzaje

bd

bd

bd

maks. waga roli (kg)

81

81

80

maks. grubość (mm)

64

64

0,3 / 1,3 / 2,8

szerokość medium (mm)

1630

2500

1625

maksymalna liczba rolek:

1

1

1

HP printing software

HP printing software

ONYX

Caldera/Onyx/Wasatch/inne

Caldera/Onyx/Wasatch/inne

ONYX

325x282x152

412x254x152

269,8x88,5x126,1

waga (kg)

789

865

221

możliwość dostawienia stołu do druku

tak

tak

nie

Przegląd ploterów rolowych

MODEL PRODUCENT

DYSTRYBUTOR W POLSCE INFORMACJE PODSTAWOWE technologia druku

zmienna wielkość kropli maks. szerokość zadruku (mm) rozdzielczość (dpi)

ATRAMENT

wielkość pojemnika na 1 kolor (litry) zużycie atramentu (ml/m2/dpi) PODŁOŻE

OPROGRAMOWANIE oprogramowanie zarządzające kontroler RIP INNE wymiary (cm) bd – brak danych nd – nie dotyczy

50

print+publishing 192|13


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 6

ZDJĘCIE 7

ZDJĘCIE 8

ZDJĘCIE 9

Mutoh ValueJet 1624

Mutoh ValueJet 2638

Mutoh ValueJet 1324

Mutoh ValueJet 1614

Mutoh ValueJet 1304

Mutoh

Mutoh

Mutoh

Mutoh

Mutoh

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

eco-solwent

eco-solwent

eco-solwent

eco-solwent

eco-solwent

1

2

1

1

1

3,5 – 35,2

3,5 – 35,2

3,5 – 35,2

3,5 – 35,2

3,9 – 20,8

tak

tak

tak

tak

tak

1615

2590

1361

1615

1355

1440

1440

1440

1440

1440

29,1

48,3

27,9

18,2

14,3

5

12

3,9

bd

3,6

bd

bd

bd

bd

bd

tak

tak

tak

tak

tak

eco-solwent

eco-solwent

eco-solwent

eco-solwent

eco-solwent

4

4

4

4

4

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

tak

tak

tak

tak

tak

0,22 / 0,44

0,22 / 0,44

0,22 / 0,44

0,22 / 0,44

0,22 / 0,44

8

8

8

8 ml/m2

8 ml/m2

bd

bd

bd

bd

bd

80

100

30

80

30

0,3 / 1,3

0,3 / 1,3 / 2,8

bd

0,3 / 1,3

1,2 / 2,0

1625

2600

bd

1625

1371

1

1

bd

1

1

ONYX

ONYX

ONYX

ONYX

ONYX

ONYX

ONYX

ONYX

ONYX

ONYX

269,8x88,5x126,1

370,8x88,5x126,1

191,6x68,5x121,8

2698x885x1261

1875x685x1218

160

bd

80

160

83,1

nie

nie

nie

nie

nie

print+publishing 192|13

51


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 1

ZDJĘCIE 2

ZDJĘCIE 3

Mutoh Drafstation

Mutoh Spitfire 65 Extreme

Zenith 1800

Mutoh

Mutoh

Zenith

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

technologia druku

bd

eko- i mild-solwent

eko-solwent

liczba głowic x liczba dysz na głowicę

1

4

2

3,9 – 49,5

5,4 – 41,5

bd

tak

tak

tak

maks. szerokość zadruku (mm)

1074

1643

1800

rozdzielczość (dpi)

2880

720

1440

maks. prędkość zadruku (m2/godz.)

39

42

35

prędkość zadruku w najwyższej jakości

1,5

13

bd

liczba przejść w najwyższej jakości

bd

bd

bd

druk dwukierunkowy

tak

Przegląd ploterów rolowych

MODEL PRODUCENT

DYSTRYBUTOR W POLSCE INFORMACJE PODSTAWOWE

standardowa wielkość kropli (pikolitry) zmienna wielkość kropli

tak

ATRAMENT typ

wodno-pigmentowy dyspersyjny

eko- i mild-solwent

eko-solwent

liczba kolorów

3-4

4-6

4

kolor biały

nie

nie

nie

kolory metaliczne

nie

nie

nie

system zasilania

tak

tak

tak

110/1000

220/440

bd

9 ml/m2 / 0,43 ml/m2

8 ml/m2

bd

rodzaje

bd

bd

bd

maks. waga roli (kg)

19

100

bd

maks. grubość (mm)

0,3

1,1

bd

szerokość medium (mm)

1080

1651

1800

maksymalna liczba rolek:

1

1

1

oprogramowanie zarządzające

ONYX / sterownik

ONYX

PhotoPrint

kontroler RIP

ONYX / sterownik

ONYX

PhotoPrint

1766x685x1218

3074x791x1289

311x70x138

waga (kg)

94,1

290

198

możliwość dostawienia stołu do druku

nie

nie

nie

wielkość pojemnika na 1 kolor (litry) zużycie atramentu (ml/m2/dpi) PODŁOŻE

OPROGRAMOWANIE

INNE wymiary (cm) bd – brak danych nd – nie dotyczy

52

print+publishing 192|13


druk wielkoformatowy

ZDJĘCIE 6

ZDJĘCIE 7

ZDJĘCIE 8

ZDJĘCIE 9

Zenith A1802S

Zenith 1601

Zenith 3200 / Zenith 3204 SP

DGI PQ 3204

DGI PolaJet 3204

Zenith

Zenith

Zenith

DGI

DGI

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

Atrium Centrum Ploterowe

eko-solwent

eko-solwent

twardy solwent

mild-solwent

twardy solwent

2

1

8x4

4

8

bd

bd

42 / 15

bd

bd

tak

tak

nie

bd

bd

1800

1600

3200

3250

3250

360 x 2160

1440

1080 / 600 x 800

800

720

39

15,7

70 / 98

70

130

bd

bd

bd

30

40

bd

bd

bd

bd

bd

tak

tak

tak

tak

tak

eko-solwent

eko-solwent

twardy solwent

mild-solwent

twardy solwent

4

4

8/4

4

4-6

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

nie

tak

nie

nie / tak

tak

tak

bd

1

5/bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

bd

30

100

100

100

bd

bd

bd

0,2 – 0,6

0,2 – 0,6

1800

1600

3200

3300

3300

1

1

1/bd

1

1

PhotoPrint

MainTop/ Photoprint

Photoprint / MainTop/Photoprint

Wasatch

Wasatch

PhotoPrint

MainTop/ Photoprint

Photoprint / MainTop/Photoprint

Wasatch

Wasatch

303x81,5x121

232,5x40,5x124

450x75x145 / 466x96x125

bd

5020x1050x1800

200

100

750/bd

bd

2600

nie

nie

nie/bd

bd

bd

print+publishing 192|13

53


druk opakowañ

Laureaci konkursu Finat 2013

W duecie siła Trzydziesta trzecia edycja konkursu Finat 2013, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży etykiet na świecie, była wyjątkowa pod kilkoma względami. Po pierwsze, zmieniły się reguły oceny zgłoszeń. Etykiety na wino i kosmetyki były oceniane osobno, co wpłynęło na liczbę projektów. Jedną z głównych nagród dla etykiety bezklejowej przyznano firmie z Chile, która brała udział w konkursie po raz pierwszy. Gdyby pogrupować wszystkich zgłaszających według narodowości, Polska (18 firm, 8 nagród) walczyłaby o trzecie miejsce na podium z Indiami (19 firm, 8 nagród). W kategorii innowacje przyznano ex aequo pierwsze miejsce dwóm różnym projektom. Ponadto zwycięski projekt potwierdził tezę, że najlepszy efekt można osiągnąć, łącząc zalety kilku technologii druku.

Nagroda Best in Show oraz nagroda główna w kategorii Marketing/Użytkownik Końcowy (Podkategoria: Opakowania Kosmetyczne) Smyth/Dow Industries z USA za etykietę na produkt Victoria’s Secret Sheer Love Połączenie rotograwiury z drukiem fleksograficznym przy wykorzystaniu dziewięciu kolorów i wyraźnego foliowania na złoto sprawiło, że członkowie jury jednogłośnie przyznali nagrodę główną temu opakowaniu. Ciemne, czarne tło idealnie kontrastuje z różem i złotem na grafice przedstawiającej kwiat róży. Z kolei metalizowana powierzchnia podnosi wartość premium produktu. „Ta etykieta jest definicją luksusu, co przesądziło o zdobyciu palmy pierwszeństwa” – skomentował Tony White, przewodniczący jury konkursu Finat. „Dzięki zastosowanym uszlachetnieniom konsumenci są w stanie kupić produkt ze względu na siłę oddziaływania etykiety” – dodał Rik Olthof, członek jury i ekspert w dziedzinie designu.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii: Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykiety na Wino Collotype Labels z Australii dla Carnival Love Bardzo dynamiczna i barwna etykieta oddająca atmosferę karnawałowego szaleństwa. Projekt imitujący stary plakat reklamowy powstał dzięki zastosowaniu litografii offsetowej wraz z oryginalnym wykrawaniem, przez co format etykiety wygląda inaczej niż standardowy afisz. Projekt otrzymał dużo punktów od jury również za dodatkowe uszlachetnienia w postaci grubopowłokowych i matowych lakierów, które dodały całości ciekawych właściwości dotykowych.

54

Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykiety na Napoje Alkoholowe Label Apeel z Wielkiej Brytanii dla ginu Gilpin’s Extra Dry Etykieta przygotowana do wydruku krótkich serii przy wykorzystaniu technologii cyfrowej. Uszlachetnienia w postaci tłoczenia pozytywowego i negatywowego oraz skomplikowanego foliowania. Ciekawy kontrast uzyskano przez zastosowanie czarnego logo producenta na białej, szklanej butelce i drobnego, czerwonego pisma pokrytego srebrną folią.

print+publishing 192|13


druk opakowañ Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykiety na Napoje Bezalkoholowe Pragati Pack z Indii dla Boston Tea

Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykiety na Opakowania Farmaceutyczne Flexiket z Danii dla Ènaxin

Na pierwszy rzut oka to bardzo prosta etykieta, która dopiero przy bliższym spojrzeniu zyskała aprobatę jury. Ilustracja obrazuje dawne czasy, kiedy herbata była produktem luksusowym, zarezerwowanym tylko dla najbogatszych. Zastosowany offsetowy nadruk lustrzany na przezroczystej folii sprawia, że etykieta wyróżnia się na półce sklepowej. Czerwień wzornictwa na białym tle jest równoważona czarno-białymi ilustracjami i okrągłym znakiem handlowym marki, umieszczonym w centrum etykiety i dodającym jej wiarygodności firmy z bogatą historią. Symboliczną wisienką na torcie jest lakier z połyskiem, podnoszący charakter premium herbaty.

Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykiety na Produkty Gospodarstwa Domowego Skanem Poznań z Polski dla Buwi Ciekawa etykieta z wyraźną, białą typografią nadrukowana na ciemnym tle, przełamanym czerwonym logo marki i złotym foliowaniem napisu „Premiere”. Zmieniając rozdzielczość rastra, bardzo atrakcyjnie uwydatniono ilustrację znajdującą się w centrum, przez co powstał cieniowany obraz. Zdaniem jury, ten projekt pokazuje, że etykiety na produkty codziennego użytku również mogą być atrakcyjne.

Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą jest główna etykieta oraz taśma uszczelniająca, która przytrzymuje nakrętkę z miarką na butelce. Oba elementy wykonano w druku cyfrowym. Ciemne tło jest przełamane jaskrawozielonym napisem. Ładny kontrast nadruku bezpośrednio na ciemnym tle został pogłębiony przez zastosowanie lakieru UV, który dodatkowo chroni etykietę przed wyciekaniem produktu.

Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykiety na Produkty Spożywcze Skanem Skurup ze Szwecji dla Önos Äppelmos Niewielka, lecz bardzo zgrabna etykieta z dużą liczbą detali wydrukowanych przy zastosowaniu półtonów i litografii offsetowej. Nadruk na białym tle, stonowane brzegi, data rozpoczęcia działalności oraz znak królewskiego herbu podkreślają wysoką pozycję firmy na rynku. Wszystkie elementy są dobrze przemyślane i składają się w harmonijną całość. Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykiety Zabezpieczające Schreiner Group z Niemiec dla Automotive Security Logistic Label Kolejna etykieta, która łudząco przypomina większość spotykanych na rynku materiałów zabezpieczających przed fałszerstwem. Posiada jednak mnóstwo ukrytych elementów, których niewprawne oko nie jest w stanie zauważyć. Nadruk wykonano łącząc technologię sitodruku, offsetu i druku cyfrowego oraz typografii. Dodatkowo zastosowano paski holograficzne 2D i 3D aplikowane przez kilkakrotne foliowanie na gorąco, wykorzystano farby termochromatyczne i luminescencyjne UV, a także losowe kody matrix. Tak zabezpieczone opakowanie części samochodowych buduje zaufanie konsumentów do marki.

Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykiety Promocyjne Marzek Group z Austria dla wina Leporello Wyjątkowa składana etykieta, wydrukowana w technologii cyfrowej. Przednia strona ilustruje różne usługi oferowane przez Marzek Group, przedstawione w formie brył, które zostały osobno wycięte i mogą być odklejone. Dodatkowo tylna część zawiera panoramiczny obraz winiarni, a całość została wydrukowana na metalizowanym papierze, co nie pozwala oderwać od niej wzroku. Zdaniem jury, jest to unikalne podejście do produkcji etykiet promocyjnych.

print+publishing 192|13

55


druk opakowañ Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykiety Promocyjne Novelprint Sistemas de Etiquetagem z Brazylii dla Philadelphia Light Promotional label Dobrze wydrukowany materiał promocyjny, który po wewnętrznej stronie zawiera kilka różnych przepisów na kremowy ser na kanapki. Wyraźna czcionka opatrzona apetycznymi wizualizacjami ma zachęcać konsumentów do ich kolekcjonowania. Nadruk wykonany w technologii offsetowej na białej folii BOPP, współgra z identyfikacją wizualną produktów marki Philadelphia. Cechuje się on „lekkim” designem, który udało się osiągnąć przez wyeksponowanie go na 1/3 powierzchni etykiety na jasnym, błękitnym tle i dodanie kilku drobnych „apetycznych” ilustracji, przedstawiających różne możliwości wykorzystania produktu.

Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Całe Linie Etykiet Cabas z Grecji dla Gaea-Trikalinos Greek Fleur de Sel Zestaw trzech etykiet wydrukowanych farbami typograficznymi UV na srebrnym, błyszczącym papierze. Mimo bardzo drobnej czcionki wszystkie elementy są czytelne, a umieszczone tu ilustracje obrazują proces powstawania różnych gatunków soli. Także dobrana kolorystyka pozwala odróżnić je od siebie: niebieski – sól morska, zielony – sól ziołowa, czerwony – sól wędzona. Srebrne podłoże dodaje całości klasy, co sprawia, że efekt jest bardzo udany.

Kategoria: Marketing/Użytkownik Końcowy Podkategoria: Etykieta Typu Booklet Drobna, ale dobrze przygotowana etykieta wydrukowana przy użyciu litografii offsetowej. Ciepłe kolory zastosowane na przedniej stronie tzw. okładki dobrze odbijają się od ciemnego pisma, które, mimo niewielkich rozmiarów, jest dzięki temu czytelne. Kolejne części etykiety łatwo się rozkładają i mieszczą najważniejsze dla konsumenta informacje o produkcie.

Zwycięzca w kategorii Technologia Druku (Podkategoria: Kombinacje Różnych Technologii) Rotakett AB ze Szwecji za etykietę dla Astrakan Guld äppelcider halvtorr (Kiviks Musteri) Kolejny przykład idealnego połączenia zalet dwóch konkurencyjnych technologii druku. Ładny, subtelny wygląd udało się osiągnąć przez połączenie jasnozielonego tła z białą, czytelną czcionką (sitodruk), złotymi motywami liści oraz złotym wzornictwem w centrum. Czarne logo atrakcyjnie kontrastuje z czerwienią jabłka oraz zielenią tła. Matowy lakier dodaje całości gładkości i efektu niewymuszonego luksusu. Jury spodobało się zwłaszcza zastosowanie trzech farb do rotograwiury i pięciu do flekso, które dało bardzo intrygujący efekt.

Kategoria: Technologia Druku Podkategoria: Druk Fleksograficzny Flexiket z Danii dla marki Lego City Wydrukowane naklejki promujące popularne klocki dla dzieci powstały przy użyciu wysokiej jakości druku fleksograficznego. Zastosowane półtony są bardzo wyraźne i dokładne, tak jak wykrojona etykieta. Z kolei wybrane ilustracje zostały dopasowane do grupy wiekowej konsumentów. „Po prostu dobrze wykonana robota” – skomentował Tony White, przewodniczący jury konkursu Finat.

56

print+publishing 192|13


STWORZONE SPECJALNIE DLA TWOJEGO OPAKOWANIA Adekwatnie do Twoich potrzeb, lekki karton Metsä Board wychodzi na przeciw Twoim opakowaniowym wymaganiom.Wykonany z czystych, pierwotnych włókien celulozowych, spełnia najwyższe standardy bezpieczenstwa i uzyskuje dzięki temu konkurencyjną przewagę pod wzgędem efektywności, ekonomii i ekologii. metsaboard.com


druk opakowañ Kategoria: Technologia Druku Podkategoria: Druk Sitodrukowy Kolibri Labels z Holandii dla Nice Liqueur Etykieta typu „no label look” wydrukowana na przezroczystym laminacie PP z wykorzystaniem barwnych ilustracji. W ten sposób uzyskano ładny kontrast między intensywną czerwienią a czarnymi śladami łap. Lakier o wysokim połysku nałożony na biały zarys nadruku płatków śniegu i znaki Braille’a dodał im ciekawych właściwości dotykowych, jednocześnie chroniąc etykietę przed zniszczeniem w razie wylania produktu.

Zwycięzca w kategorii Aplikacje Bezklejowe Collotype Labels z Chile dla Havana Club Añejo Reserva Bardzo odważna i barwna etykieta termokurczliwa wydrukowana przy użyciu druku fleksograficznego na tworzywie PET. Mimo iż struktura obrazu wygląda na stałą, powstał on przez nałożenie na siebie kilku różnych półtonów z czterema kolorami rastrów. Tak naprawdę jedynymi, stałymi barwami jest czerń i biel. Cała etykieta emanuje typowo karaibskim charakterem, który przyciąga uwagę konsumentów.

Kategoria: Aplikacje Bezklejowe Podkategoria: Etykiety Bezklejowe Skanem Poznań z Polski dla marki Eveline BB

Kategoria: Technologia Druku Podkategoria: Litografia Offsetowa (zwojowa) Collotype Labels z Australii dla marki The Convict Bardzo bogata w detale etykieta przedstawiająca upiorne podobizny mitologicznych potworów, które uwolniły się z więzów. Zarówno ilustracja, jak i drobna czcionka są przykładem bardzo wyraźnego i wysoko-jakościowego nadruku techniką litografii offsetowej. Marka alkoholu cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów od czasu wprowadzenia nowych etykiet.

Kategoria: Technologia Druku Podkategoria: Druk Cyfrowy Omnipack ze Szwajcarii dla Vepool Glas Kristall Edelstahl To, co od razu przykuwa uwagę to brzegi etykiety, które wyglądem przypominają kryształy. Efekt ten udało się osiągnąć poprzez zastosowanie półtonów i nadruk ilustracji na srebrnej folii PP. Miły dla oka jest również kontrast pomiędzy czerwienią i niebieskimi – dominującymi kolorami, oraz przedstawienie półotwartych okien, sugerujących świeżość i czystość po aplikacji produktu.

Bardzo dobrze wykonana etykieta fleksograficzna. Delikatna, biała czcionka nadrukowana na kolorowym tle jest bardzo wyraźna i perfekcyjna do ostatniej kropki. Nadruk na metalizowanej folii, która dodaje połysku intensywnie czerwonemu opakowaniu i jednocześnie nadaje ilustracji głębi. Zdaniem jury, uzupełnienie etykiety opakowania kosmetycznego o wizerunek kobiecej twarzy był dobrym pomysłem.

Kategoria: Aplikacje Bezklejowe Podkategoria: Etykiety Bezklejowe PragatiPack z Indii dla Fiama Di Wills Interesujące połączenie fleksografii i rotograwiury na kartonie. Druk wklęsły wykorzystano przy nadruku niebieskiego tła ze względu na fakt, że zapewnia on lepsze nasycenie koloru w porównaniu do druku płaskiego. Intensywna zieleń, niebieski i pomarańcz budują tożsamość wizualną marki, a metaliczna farba do druku wklęsłego dodaje opakowaniu klasy. Nadruk czcionki bezpośrednio na kolorze jest czytelny i pomaga zidentyfikować markę na półce.

58

print+publishing 192|13


druk opakowañ

Zwycięzcy kategorii Innowacje (ex aequo) Stratus Packaging z Francji za etykietę IXcode Projekt firmy Stratus Packaging to bardzo „sprytna” aplikacja pozwalająca na trzymanie PIN-u do konta bankowego w bezpiecznym miejscu do momentu, gdy będzie potrzebny. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu matowej, trzywarstwowej folii rozciągliwej, która po oderwaniu odkrywa indywidualny numer klienta. Ze względu na strukturę materiału służy on do jednorazowego użytku. Nadruk wykonano na wąskiej wstędze. Jest to doskonały przykład stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Schreiner Group z Niemiec dla Electric Conductive Films (ECF) Etykieta Schreier Group jest ciekawym przykładem zastosowania druku na wąskiej wstędze. W tym wypadku posłużył on do nadruku na przezroczystej i samoprzylepnej etykiecie z laminowaną warstwą miedzi przewodzącą prąd. Została ona zaprojektowana tak, aby odległość od miedzianych części (0,6 i 0,7 mm) była na tyle mała, aby można było je podłączyć do innych elektronicznych komponentów. Układ może być jednak dopasowany do indywidualnych zamówień.

Wyróżnienia W projekcie Rotakett dla Hennessy VSOP, gdzie udało się stworzyć efekt 3D z wykorzystaniem sitodruku i foliowania na gorąco na materiale Rolling Optics 3D. W rezultacie stworzono tak silną iluzję, że członkowie jury chcieli wręcz zajrzeć za etykietę, aby sprawdzić, co znajduje się z drugiej strony.

print+publishing 192|13

Kolejną wartą wspomnienia pracą jest kolekcja S Cotton wydrukowana przez EL Yaman z Libanu, która wyróżniła się właściwościami dotykowymi. Nadruk bawełnianych kwiatów powstał z połączenia bieli, symbolizującej kolor włókna, ze srebrnym tłem opakowania. Przy produkcji etykiety wykorzystano sitodruk i druk fleksograficzny.

59


druk opakowañ

Komori H-UV

W sam raz dla opakowań Rynek opakowań jest obecnie w fazie ciągłego wzrostu. Znajdują w nim zastosowanie prawie wszystkie technologie, podłoża i techniki druku. Coraz większą rolę odgrywa tu również rewolucyjny system suszenia H-UV firmy Komori, łączący w sobie zalety druku konwencjonalnego i UV oraz przynoszący szereg korzyści producentom opakowań na całym świecie. W skali globalnej opakowania to ogromny przemysł, którego sprzedaż rocznie zamyka się kwotą rzędu 700 mld dolarów amerykańskich, co daje branży opakowaniowej jedno z czołowych miejsc na świecie. Co więcej, staje się on areną dynamicznych zmian technologicznych. Prowadzone na szeroką skalę prace badawczo-rozwojowe stymulują wprowadzanie wciąż nowych podłoży drukowych, farb, lakierów, a także szerokiego portfolio maszyn i urządzeń, pozwalających na formowanie, napełnianie, owijanie, inspekcję, tworzenie pakietów i transport różnych produktów kierowanych następnie na światowe rynki. Jednym z najbardziej zdumiewających osiągnięć ostatnich lat w branży druku opakowań jest stworzony przez firmę Komori innowacyjny system suszenia H-UV.

Specjalne wymagania Niebagatelne znaczenie w branży opakowań ma wysublimowana grafika i zwracający uwagę konsumenta projekt – to one w dużej mierze decydują o sukcesie sprzedawanego produktu.

60

Z tego względu pracownicy działów marketingu zwracają szczególną uwagę na wykorzystywane przy produkcji opakowań interesujące surowce (papiery, kartony itd.), innowacyjne techniki drukowania, uwzględniające sześć i więcej kolorów oraz uszlachetnianie i zaawansowane sposoby wykańczania, np. hologramy, efekty soczewkowe czy metaliczne. Okazuje się, że tym wysokim wymaganiom mogą sprostać maszyny Komori. Coraz większą popularnością cieszą się te z systemem suszenia H-UV, co potwierdzają ich liczne instalacje na całym świecie. Offset UV od dawna jest preferowaną techniką stosowaną przy zadrukowywaniu wysokiej klasy materiałów marketingowych. Katalogi luksusowych samochodów, biżuterii, zegarków i innych drogich wyrobów są zazwyczaj produkowane przy użyciu specjalnych farb i lakierów UV, co ma podkreślić wyjątkową jakość prezentowanych w nich produktów i pozwolić na ich wyróżnienie. Konwencjonalny druk UV może jednak powodować szereg problemów, na które antidotum stanowi system suszenia Komori H-UV.

„Proponowany przez nas system zapewnia nie tylko błyskawiczne suszenie wydruków, krótkie cykle produkcyjne, natychmiastową gotowość do dalszej obróbki, ale także możliwość drukowania na trudnych i nietypowych podłożach, co jest szczególnie istotne przy drukowaniu opakowań” – mówi Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf, będącej wyłącznym dystrybutorem marki Komori w Polsce. „Oferowana przez Komori technologia H-UV eliminuje również prószenie, pozwala na łatwe uszlachetnianie, zapewnia odporność mechaniczną oraz połysk wydruków charakterystyczny dla technologii konwencjonalnej. Wyeliminowano tu jednocześnie wiele wad technologii UV: wysoki koszt inwestycji, duże zużycie energii czy emisję szkodliwych substancji do środowiska. H-UV jest więc rozwiązaniem ekonomicznym, proekologicznym i gwarantującym wysoką jakość końcowego produktu”. Jest również odpowiedzią na specyficzne wymagania branży opakowaniowej. Należy do nich m.in. coraz częstsza konieczność posiadania certyfikatu G7. będącego potwierdzeniem,

print+publishing 192|13


druk opakowañ

Sześciokolorowa maszyna Lithrone G40 z wieżą lakierującą i systemem suszenia H-UV to sztandarowa konfiguracja Komori do druku opakowań. Urządzenie to drukuje konwencjonalnymi farbami olejowymi i farbami H-UV.

że maszyna została skalibrowana w oparciu o odpowiednie parametry. Kolejnym wymogiem jest wyposażenie maszyny drukującej w system inspekcji druku, co jest newralgiczne przy zadrukowywaniu relatywnie drogich podłoży, takich jak: karton metalizowany, mikrofala czy tworzywa sztuczne. Wyzwanie stanowią także pojawiające się regulacje prawne, wymuszające stosowanie funkcji śledzenia produkcji, zwłaszcza w przypadku żywności i leków (unikalne numery opakowań, kody linearne i 2D itd.). Do specyficznych wymagań branży opakowaniowej należy także kontrola w zakresie migracji farb, lakierów i klejów oraz – w przypadku druku UV – także fotoinicjatorów. Należt uwzględnić także wymagane przez Unię Europejską tłoczenie nazw leków w alfabecie Braille’a, jak również coraz częstsze stosowanie sześciu i więcej kolorów oraz nanoszenie lakieru na podłoża specjalne, służące jako narzędzie marketingowe.

H-UV a druk opakowań „Od pewnego czasu obserwuje się wyraźny wzrost zapotrzebowania na innowacyjną technologię H-UV wśród firm poligraficznych, specjalizujących się w opakowaniach. Dotyczy to zwłaszcza tych drukarń, które wcześniej stosowały konwencjonalne farby olejowe, a teraz rozszerzyły swoje portfolio o wyroby realizowane w technice offsetowej UV” – zauważa Tadeusz Figurski. Maszyna Komori H-UV jest tu często preferowaną opcją z uwagi na brak konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca zajmowanego przez zespoły suszące maszyny konwencjonalnej czy też wyeliminowanie dedykowanych systemów klimatyzacji i wentylacji, niezbędnych przy klasycznym rozwiązaniu. „Warto podkreślić, że farby i lakiery o wysokiej czułości, stworzone z myślą o systemie suszenia Komori H-UV, spełniają wysokie kryteria jakościowe branży opakowań” – mówi Tadeusz Figurski. „W porównaniu z konwencjonalnymi farbami UV farby H-UV oferują znacznie szerszy print+publishing 192|13

gamut kolorystyczny i zapewniają wyższy połysk. Mamy tu także do czynienia ze znacznie niższym przyrostem punktu niż w przypadku typowych farb UV. Kolejne ich cechy charakterystyczne to: znakomite krycie, niska lepkość i wysoki poziom zadrukowywania. Z kolei lakiery H-UV, gdy zestawić je z klasycznym lakierem UV, oferują większy potencjał i wyższą jakość”.

Konfiguracja idealna Standardową konfiguracją, oferowaną przez firmę Komori z myślą o drukarniach opakowaniowych, jest sześciokolorowa maszyna Lithrone G40 z wieżą lakierującą i systemem suszenia H-UV. Oferuje ona najwyższy poziom elastyczności, gdyż umożliwia drukowanie zarówno konwencjonalnymi farbami olejowymi, jak też farbami H-UV. Przy konwencjonalnym druku z użyciem farb olejowych utrwalanie odbywa się w suszarce na podczerwień i gorące powietrze znajdującej się w wydłużonym wykładaniu. W przypadku systemu H-UV praca jest poddawana suszeniu w przełączanym module H-UV oraz za pośrednictwem lamp UV, zainstalowanych w systemie wykładania. Przy druku konwencjonalnym można uwzględnić jedną lub dwie farby specjalne i jedno- bądź dwukrotny lakier wodny (w sumie można nanieść trzy aplikacje w postaci specjalnej farby lub lakieru). Przy drukowaniu z udziałem farb H-UV możliwości maszyny zostają znacznie rozszerzone o większą liczbę podłoży drukowych. Przykładem może być tłoczenie przy użyciu jednego koloru specjalnego i lakieru OP nanoszonych na papier, czterokolorowy druk na bieli podkładowej z dodatkowym lakierem OP i lakierami H-UV aplikowanymi na karton metalizowany oraz druk czterokolorowy na folii transparentnej, na którą nanoszone są następnie dwie warstwy: bieli kryjącej i lakieru H-UV. „Warto podkreślić, że taka konfiguracja może być punktem wyjścia dla stworzenia specjalistycznej maszyny, wyposażonej w większą liczbę zespołów drukujących, wież lakierują-

cych, specjalnych modułów, pozwalających na zastosowanie cieńszych bądź grubszych podłoży oraz szereg urządzeń peryferyjnych i systemów mechatronicznych, zwiększających automatyzację i poziom kontroli pracy” – mówi Tadeusz Figurski.

Sztandarowy model Z myślą o grubszych podłożach, np. kartonach, powszechnie stosowanych w branży opakowań, firma Komori wprowadziła do swojej oferty wyposażony w system H-UV model Lithrone GX40RP, z systemem druku obustronnego i wieżą lakierującą. Jego największą zaletą jest możliwość zadrukowania wysokogramaturowych materiałów po obu stronach arkusza w jednym przejściu, bez konieczności jego odwracania (który to proces staje się problematyczny przy grubych podłożach). Z uwagi na brak przewrotki „oszczędzamy” papier na drugi chwyt. Dodatkową zaletą jest krótszy czas narządzania maszyny, wynikający z braku konieczności ustawiania systemów odwracania arkuszy oraz nadmuchu powietrza. Jeszcze krótsze czasy narządzania można osiągnąć, instalując w maszynie synchroniczny system automatycznej zmiany form drukowych (A-APC), który pozwala na ich jednoczesną wymianę we wszystkich zespołach. Maszyna w tej konfiguracji oferuje prędkość maksymalną 16,5 tys. ark./godz. Maksymalny format arkusza wynosi 750 x 1050 mm, zaś zakres grubości – 0,04-0,5 mm przy opcji niskogramaturowej i 0,2-0,8 przy opcji zadrukowywania kartonów. „Branża opakowaniowa to segment produkcji poligraficznej, odnotowujący obecnie największy potencjał wzrostu. Oferowane przez nas rozwiązania – co pokazują instalacje maszyn z systemem Komori H-UV – mogą również przyczyniać się do tego rozwoju, a użytkownikom przynieść szereg korzyści. Jesteśmy przekonani, że również polski rynek je doceni” – podsumowuje Tadeusz Figurski.

61


druk

Druk 3D

Między strachem a nadzieją Kiedy mówimy o drukarkach 3D, często zapominamy o jednym: wraz z nowymi technologiami pojawiają się zawsze nowe pytania. Rozprawiając o prawnych i etycznych aspektach wykorzystania internetu, w szczególności mediów społecznościowych, poruszamy takie zagadnienia, jak „prywatność” czy „ochrona danych”, które są z całą pewnością konieczne do dalszego istnienia społeczeństwa demokratycznego. O ile jednak dyskutowanie o nich w kontekście sfery wirtualnej wydaje się niekiedy abstrakcyjne, o tyle w przypadku nowych technologii druku mówimy o realnym wpływie na rzeczywistość. Wykorzystując druk 3D, możemy dosłownie decydować o ludzkim życiu i śmierci. Tekst: Stefanie Hermann i Jacek Golicz

Druk 3D w zasadzie nie jest niczym nowym. W pełni funkcjonalne drukarki przestrzenne były dostępne już 30 lat temu. Mimo to technologia ta potrzebowała aż trzech dekad, by zyskać popularność. Dla porównania, internet świętował niedawno swoje 20. urodziny. Jeszcze do niedawna druk 3D był po prostu niewydajny, kosztowny i przede wszystkim niewystarczająco dokładny. Możliwości, które się teraz przed nami otwierają, są bardzo szerokie. Ważną zaletą jest to, że za pomocą drukarek przestrzennych możemy wytwarzać bryły, których nie udałoby się nam uzyskać w żaden inny sposób. Cząstka materiału do

druku 3D może mieć średnicę od 50 do 100 mikrometrów, dzięki czemu można drukować zarówno metrowej wysokości przedmioty, jak i drobne elementy. Pod względem dokładności odwzorowania wirtualnego modelu druk przestrzenny jest nie do pobicia. Jego zalety widać w pełni w produkcji niestandardowych wyrobów – zwłaszcza do zastosowań medycznych.

Medycyna sięga po druk Nowozelandzki projektant Jake Evill stworzył niedawno koncepcję drukowanego przestrzennie egzoszkieletu Cortex. Może on zastąpić

Naukowcy z Uniwersytetu w Princeton w USA wydrukowali pierwsze bioniczne ucho. Może ono nawet odbierać sygnały, których nie rejestruje ludzki narząd słuchu. Wbudowano w nie stworzoną z nanocząsteczek antenę, która zastępuje ślimak ucha wewnętrznego.

62

print+publishing 192|13


druk

Nowozelandzki projektant Jake Evill stworzył niedawno koncepcję drukowanego przestrzennie egzoszkieletu Cortex. Może on zastąpić tradycyjny gips, który jest ciężki, wrażliwy na wilgoć, niewygodny i – zwłaszcza latem – niehigieniczny.

tradycyjny gips, który jest ciężki, wrażliwy na wilgoć, niewygodny i – zwłaszcza latem – niehigieniczny. Co prawda już od jakiegoś czasu dostępna jest alternatywa – gips syntetyczny. Wykonany z niego opatrunek jest lżejszy i bardziej odporny na wodę, ale jednocześnie słabiej przepuszcza parę wodną i powietrze, przez co kończyna poci się w jeszcze większym stopniu. Co więcej, gips syntetyczny jest znacznie droższy niż tradycyjny, a jego utylizacja jest kłopotliwa, ponieważ nie można go poddać recyklingowi. Projekt Jake’a Evilla rozwiązuje wszystkie te problemy. Cortex ściśle obejmuje kończynę, zabezpieczając ją w miejscu złamania. Jest lekki i cienki, a jednocześnie bardzo wytrzymały. Można go nosić pod ubraniem, myć, a po zużyciu wyrzucić, ulega bowiem biodegradacji. Na podstawie trójwymiarowego skanu kończyny i zdjęć rentgenowskich, które pozwalają dokładnie zlokalizować miejsce złamania kości, drukarka 3D drukuje z nylonu

print+publishing 192|13

bryłę o strukturze plastra miodu. Cortex nie tylko zwiększa wygodę użytkowania, lecz także podnosi skuteczność leczenia złamań. Zdaniem Evilla przeszkodą na drodze do upowszechnienia jego pomysłu jest wysoki koszt drukarki przestrzennej.

Organy na kliknięcie Druk 3D jest już stosowany dla polepszenia interwencji medycznych. Przed ponad rokiem dwóm wiedeńskim uczelniom: Uniwersytetowi Technicznemu i Uniwersytetowi Medycznemu udało się wyprodukować ceramiczną pompę sercową za pomocą szybkiego prototypowania przy wykorzystaniu druku przestrzennego. To pierwszy krok ku postępującej miniaturyzacji tego typu urządzeń. W San Diego firma medyczna Organovo Holdings rozpoczęła współpracę z przedsiębiorstwem Autodesk, które specjalizuje się w projektowaniu przestrzennym. Celem kooperacji jest opracowanie oprogramowa-

nia do projektowania ludzkich tkanek, które będzie można wydrukować (tzw. biodruk). Dyrektor generalny Organovo, Keith Murphy, twierdzi, że żywe tkanki można wytwarzać podobnie jak części do budowy samolotów, co powinno obniżyć koszty interwencji medycznych i zwiększyć możliwości zastosowania. Organovo udało się do tej pory stworzyć na drukarce 3D w pełni funkcjonalne trójwymiarowe kopie ludzkich tkanek, które wykorzystywane są obecnie do badań medycznych. W ostatnich latach znacznie zwiększyło się zarówno zapotrzebowanie na druk przestrzenny, jak i tempo prac nad jego udoskonaleniem. Ostatnio zaprezentowano urządzenie, które za pomocą wbudowanej drukarki 3D jest w stanie produkować tkankę chrzęstną pomagającą leczyć zwyrodnienia stawów i kontuzje. Wytwarzanie całych organów jest jednak dużo bardziej złożonym procesem, ponieważ komórki muszą być precyzyjnie ustawione, aby można było z nich tworzyć organy, żyły

63


druk jednak wykorzystanie druku przestrzennego w produkcji elementów do dekoracji potraw czy wyrobów cukierniczych.

Strzelać każdy może

Prawdziwą burzę wywołał Amerykanin Cody Wilson, który sam jako pierwszy na świecie wydrukował pistolet oraz stworzył grupę Defense Distribute, udostępniającą w sieci projekty broni palnej. W ciągu 48 godzin od opublikowania dokumentacji pobrano ją aż 100 tys. razy.

z nanocząsteczek antenę, która zastępuje ślimak ucha wewnętrznego. W ciągu trzech miesięcy komórki przekształciły się w tkankę chrzęstną, która „wchłonęła” antenę. Jak dotąd nie dokonano jeszcze przeszczepu wydrukowanego ucha.

Wcześniej czy później?

Drukarka życzy smacznego

Naukowcy z Uniwersytetu w Wollongong w Australii ogłosili w maju tego roku, że już za trzy lata będą mogli drukować części ciała na podstawie wewnątrzpochodnych komórek. Na pierwszy ogień mają pójść proste tkanki mięśniowe, chrzęstne i nerwowe. Z kolei w ciągu kolejnej dekady badacze chcą drukować przestrzennie naprawdę złożone struktury. Gordon Wallace, kierownik Instytutu Badań nad Inteligentnymi Polimerami Uniwersytetu w Wollongong, twierdzi, że dopiero w 2025 roku będzie możliwy druk w pełni funkcjonalnych ludzkich organów. Biodruk takich elementów, jak zastawki serca, które można tworzyć na podstawie tkanek pobranych od pacjenta, jest jednak realny już w perspektywie kilku najbliższych lat. Poczynania naukowców z Uniwersytetu w Princeton w USA, pokazują jednak, że na efekty nie trzeba czekać aż tak długo. Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu wyników badań ich australijskich kolegów Amerykanie pochwalili się, że udało im się wydrukować pierwsze bioniczne ucho. Może ono nawet odbierać sygnały, których nie rejestruje ludzki narząd słuchu. Jak podaje magazyn „Wired”, trójwymiarowy model został wydrukowany z hydrożelu i komórek pobranych od krowy. Następnie wbudowano w niego stworzoną

Również w sektorze technologii żywności druk przestrzenny jest popularnym tematem. Okazuje się, że drukowane pożywienie nie jest futurystyczną wizją, ale czymś, co znajduje się niemal w zasięgu ręki. Celem prowadzonych w tym zakresie badań jest dokładne dostosowywanie do konsumenta zawartości składników odżywczych w produktach. Plany żywieniowe czy karty chorych mogłyby być przesyłane do oprogramowania sterującego drukarką 3D, co pozwoliłoby drukować żywność odpowiednią dla danej diety. Eksperci prognozują, że z tej technologii mogłyby skorzystać także restauracje, w których menu byłoby dostosowywane do indywidualnego gustu klientów. Bardziej realne wydaje się

64

© Wikimedia Commons

czy naczynia włosowate. Osiągnięcie takiego poziomu zaawansowania może zająć jeszcze wiele lat. Patrząc jednak na dotychczasowe osiągnięcia w technologii druku przestrzennego, widać, że dalsze prace będą postępować w szybkim tempie.

Miniaturowe modele ludzkich twarzy, wydrukowane na drukarce 3D.

Wykorzystanie druku 3D nie ogranicza się tylko do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych. Na rynku dostępne są już drukarki przestrzenne w wersjach konsumenckich, a sama technologia druku jest tematem, który często pojawia się w mediach. Entuzjaści mówią nawet o początkach trzeciej rewolucji przemysłowej. Trzeba podkreślić, że w druku przestrzennym wykorzystuje się obecnie już nie tylko plastik, lecz także metal, gumę czy ceramikę. Hamulcem rozwoju wciąż są jednak wysokie koszty tych materiałów. Niewykluczone, że w przyszłości konsumenci sami mogliby drukować niektóre wyroby w myśl zasady DIY (ang. do it yourself, czyli „zrób to sam”), zaopatrując się w projekty i odpowiednie urządzenia. Potencjalną wadą takiej sytuacji mogłaby być łatwość podrabiania markowych produktów. Jednak nie tylko piractwo jest niepożądanym efektem ubocznym nowej technologii. Możliwość samodzielnego wytwarzania przedmiotów doprowadziło już do powstania licznych platform o charakterze open source, czyli opartych o wolny dostęp do zasobów. Internauci intensywnie wymieniają się projektami i opisami produkcji. Prawdziwą burzę wywołał Amerykanin Cody Wilson, który sam jako pierwszy na świecie wydrukował pistolet oraz stworzył grupę Defense Distribute, udostępniającą w sieci projekty broni palnej. W ciągu 48 godzin od opublikowania dokumentacji pobrano ją aż 100 tys. razy. Pod naciskiem rządu USA projekty zostały wprawdzie usunięte ze strony WWW Wilsona, ale zapobiegliwi internauci zdążyli je skopiować, przez co wciąż są dostępne praktycznie dla każdego. Na łamach „Forbes” Wilson stwierdził potem, że chodziło mu o zademonstrowanie, że technologia druku 3D wymyka się kontroli nad handlem bronią. Co więcej, Wilson przestrzegał, że nie tylko sama broń, ale i jej produkcja przez niedoświadczonego majsterkowicza, może być śmiertelnie niebezpieczna. Druk broni, żywności i ludzkich organów to punkty zapalne, które już teraz wywołują gorące spory na tle etycznym i prawnym. Nie da się uniknąć dyskusji nie tyle o możliwościach, co o granicach wykorzystania druku przestrzennego. Po raz kolejny musimy znaleźć równowagę pomiędzy nieskrępowanym działaniem a bezpieczeństwem. Podobnie jak prasa drukarska Gutenberga, którą postrzegano zarówno jako motor zmian, jak i szatańskie narzędzie, tak i druk 3D jest dla sobie współczesnych przedmiotem kontrowersji. print+publishing 192|13


The leading exhibition for technology to publish news on tablets, mobile, in print and online.

www.worldpublishingexpo.com


impressum Print & Publishing Sp. z o.o. 61-701 Poznań, ul. Fredry 1/18 Tel./fax: 061 855 19 90 E-Mail: office@printernet.pl Internet: www.printernet.pl

Dyrektor generalny Michael Seidl Redaktor naczelny Izabela E. Kwiatkowska [izabella@printernet.pl] Z-ca Redaktora naczelnego Anna Marciniak [anna@printernet.pl] Reklama i marketing [reklama@printernet.pl] Tłumaczenia Jacek Golicz Grafika i skład Julian Prentki Administracja office@printernet.pl Autorzy wydania Izabela E. Kwiatkowska, Michael Seidl, Jacek Golicz, Paulina Malińska, Stefanie Hermann, Paweł Szarubka Druk Zakład Poligraficzny PAWDRUK Uszlachetnienie okładki Follak

PRINT & PUBLISHING jest członkiem:

Wspieramy

Magazyn PRINT & PUBLISHING jest miesięcznikiem. Ukazuje się w językach narodowych w Polsce, Rosji, Indiach, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech.

Koordynacja międzynarodowa PRINT & PUBLISHING International Verlag GmbH, Rotenmühlgasse 11/10, A-1120 Wien, Telefon +43(0)1/983 06 40, Fax +43(0)1/983 06 40-18, E-Mail office@printernet.at

Wszelkie prawa zastrzeżone przez PRINT & PUBLISHING Sp. z o.o. Publikacja materiałów lub ich części tylko za pisemną zgodą PRINT & PUBLISHING Sp. z o.o. Za treść ogłoszeń redakcja nie odpowiada. Redakcja nie odpowiada za treść artykułów autorskich. Artykuły te nie muszą odzwierciedlać poglądów wydawnictwa.

Prenumerata roczna wynosi 138,60 zł (w tym 5% VAT). Cennik reklam wysyłamy na życzenie.

Redakcja pracuje na urządzeniach biurowych firmy OKI. Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych oraz zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, a także zmiany tytułów.

Wszystkie zdjęcia zostały automatycznie przeliczone przez Elpical Claro Premedia Server. Dystrybucja – PM Software: www.pm-software.pl.

  KALENDARZ WYDARZEñ 20.09 – 22.09 2013

Targi Książki w Katowicach

Katowice, Polska

www.exposilesia.pl

23.09 – 26.09 2013

Pakfood

Poznań, Polska

www.pakfood.pl

24.09 – 27.09 2013

Labelexpo Europe

Bruksela, Belgia

www.labelexpo-europe.com

07.10 – 09.10 2013

Ifra Expo 2013

Berlin, Niemcy

www.ifraexpo.com

09.10 – 13.10 2013

Frankfurter Buchmesse

Frankfurt, Niemcy

www.buchmesse.de

07.11 – 09.11 2013

viscom

Düsseldorf, Niemcy

www.viscom-messe.com

25.01 – 28.01 2014

Paperworld

Frankfurt, Niemcy

www.paperworld.de

05.02 – 07.02 2014

RemaDays Warsaw

Warszawa, Polska

www.remadays.com

21.02 – 23.02 2014

XII Poznańskie Spotkania Targowe Książka dla Dzieci i Młodzieży

Poznań, Polska

www.targiksiazki.pl

25.02 – 28.02 2014

PRINTexpo

Brno, Czechy

www.bvv.cz

19.03 – 21.03 2014

XX Wrocławskie Targi Książki Naukowej

Wrocław, Polska

www.oficyna.pwr.wroc.pl

26.03 – 02.04 2014

Ipex

Londyn, Wielka Brytania

www.ipex.org

66

print+publishing 192|13


Pp pl 192 na www 150 dpi  
Pp pl 192 na www 150 dpi  

PP PL 192

Advertisement